HITTEGOLF HOUDT AAN Vandaag Gerard Murre in Freiburg veroordeeld f PARIAN MEUBELEN 1 mets op Alarm voor lekkend gifvat Landbouw bedrijven komen in gevaar Gala Koffie 3PT1EK meinhardt 59ct. Weinig vrouwen in topfuncties ogsten verschroeien op de velden; water begin t schaars te worden ra/ligger ;orJt eplaagd Ontslag voor 400 man deGruyter stopt met Winkel Thuis OP RIJKSWEG Bi l TILBURG nu r/j»//zóóó'n WOESTIJN V ou rwiiar(lelijke straf DROGER want als die uithangt is het feest! En bij feest hoort FEF.STVOORDEEL! deze week RAPPORT NCB- BOEREN O.Z.- VLAANDERESS: VERLIES FOUTIEF E'redacteHF 1- Leijendekker Dr. W. A.J. M. Harkx DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 iot;8- en administratie-adres: ELdraat 9. Terneuzen. tel. (t (01150) - 79 20 p)HiuliHl«' 1114111 I I maatschappij De Stem BA'. Igersu-aat 16, Breda. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De S 27e jaargang No. 1923 II ll W M I. 11 .1 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Er zijn geen aanwijzingen dat er op korte termijn een einde komt aan (le tropische temperaturen. De zwakke fronten van de oceaan met enkele versprei de buien komen niet verder dan Engeland. Boven Skandi- navië ligt een sterk lioge- driikgebied en een oost- tot zuidoostenwind blijft war me lucht aanvoeren. Dok gis termiddag schommelden de temperaturen in liet grootste deel van ons land tussen SO tot 33 graden zoals cok van daag is te verwachten. Enige afkoeling kan alleen vlak langs de kust voorkomen. Door de opstijging van een grote hoeveelheid warme lucht boven land wordt deze in de kustprovincies 's mid dags aangevuld door iels koelere lucht van zee van 23 tot 25 graden. Dok elders in Europa is het opvallend zomers zodat eigenlijk in geen enkel land momenteel slecht zomerweer wordt aangetroffen. Ook in frankrijk wordt nog 36 en in Spanje 38 graden als hoogste maximum waargenomen. Aan het strand blijft het fraai en hel water van de Noordzee is aan de kust tot hij 20 graden gestegen. (Van onze redactie oinneniand» DEN HAAG Het aantal vrouwen m leidinggevende nineties is vol eens de arbeids krachtentelling 1973 van het G'BS naar verhouding niet toe genomen In vergelijking met de situatie in 19G0. De leiding gevende beroepen worden nog steeds vrijwel uitsluitend uoor mannen uitgeoefend, in i960 nad 0,4 pet van cte werkende vrouwen een leidinggevende uiietle en in 1979 was dat nog steeds 0.1 pet. Eeiri op de drie werkende vrouwen heeft Cv.» administratieve functie tin I960 ongeveer eet' op de vier) cn een op de nèeen heeft een commerciële functie (ongeveer gelijk gebleven). Eén op de elf (negen pet) heeft een me disch beroep (in 1974; 7,3 pet). Hel onderwijs is ook een van de aangewezen arbeidster reinen voor vrouwen geble ven: in 1973 was 7,7 pet van ne werkende vrouwen hij het onderwijs tegen 6,8 pet ln i960. Ook is een groot percen tage vrouwen werkzaam als winkelpersoneel. EUROPA KREUNT IN DE ZON (Van on ze redactie binnen - buitenland) (DENHAAL Eruopa beleeft met tropische temperaturen tussen 30 en 10 graden een tal de Heetste zomers van deze eeuw. Van Hammcrfest in hel noorden van N »orwegen tot icilië brundde de zon ook woensdag aan een strakblauwe hemel. De vreugde over liet «iiic weer is echter niet overal groot. In Ede werd gisteren een jonge bouwvakarbeider door de warmte bevangen. De man werd duizelig en viel van een zeven meter hoge steiger Hij kwam op een berg zand te recht en moesi met rugklachten naar het ziekenhuis. Op de Veluwc constateert de politie een toenemend aan-1 la! bromfietsrijders zonder valhelm. Het dragen van de! helmen is voor sommigen te veei geworden. De politie zegt deze vrijheden echter niet toe te staan en treedt onverbid delijk op tegen helmieze bromfietsers. Een frisdranken fabriek in Arnhem kampt deze dagèn met een groot, gebrek aan per soneel. Men heeft een beroep gedaan Op het arbeidsbureau om tijdelijke hulpkrachten. Volgens een woordvoerder van de fabriek zijn de noodkreten onbeantwoord gebleven. V in een onzer verslaggevers) WAASMUNSTER Uetj beteren van wereldrecord- j ƒ- lincwel aan de orde van i dag - niet altijd even ge-j "jakkeüjh Dat ondervond i I do Maere uit YVaasmun-] (België) dezer dagen ti.i- n« zijn poging om liet we- (irecord graïliggen op zijn "m tc krijgen. Kon hij en- v'fAifll 't'ii liltl.1' I tuvelijks hel hóófd bóven ter houden, toen zijn ^gral'- tijdens een fikse regenbui (stroomde met water, afgelo- m maandag kreeg hij bezoek "en complete mierenfami- die langs de luchtkoker ar liet onderaardse was af- "aald. droog, zonnig EN ZEER WARM. 's Middags aan het strand enige afkoeling door wind uit zee. Maximumtemperatuur: 32 graden. stad en streek lord Snowdon waarde incognito in Zeeuwsch- Viaanderen fond Pagina 3 binnen- en buitenland Storm in een glas bier Pagina 9 Een staatsgreep? I Nonsens, maar wel een generaal Pagina I sport Verdiende zege Harm Wiefsm0 Pagina 13 Radio en televisie Mars door de hel, herin- nering aan Japans I Seweld pagina 7 lerwiji zich aan fte"vasaTi tleslranden in het noorden en het zuiden van Europa miljoe nen toeristen en dagjesmensen bruin laten branden ver schroeien op de velden de oogsten. Vooral in Zuid-Euro pa begint het water schaars te worden. De Italiaanse pers noemde het zuiden van het land een „voorportaal van de woestijn". Ten z.uiden van Na pels en op Sicilië begint het watertekort ernstige vormen aan te nemen. Op talrijke plaatsen is men daar tot rant soenering ervan overgegaan. De waterwagens komen nu nog maar enkele malen per week en verstrekken per per soon met meer dan een emmer water. Er zijn al overvallen op waterwagens geweest en de il legale handel in water bloeit in Palermo en omstreken le vendig. Men spreekt ,daar al van „de wurgareèpvan de water-maffia". in bijna aille landen is het binnenhalen van de Oogst en kele weken vroeger begonnen dan normaal. In Frankrijk is In drie departementen de droogtenoodtovs, id uitgeroe pen. Het land verwacht een buitengewoon 'gord wijnjaar, In Schotland w ord 'met meer dan 32 graden de hoogste tem peratuur sinds 107 jaar geme ten. België, dat evenals ons land bi;i hel' aantrekken van toeris ten ja ren tang kist heeft gehad Van zijn faam oen n re genland" te zijn, beleeft ia 1911. 1932 en 1947 ill: èi"- vierde. vee vindt op de verschroeide weiden geen .voldoende voed sel meer. wat een terug gang in de melkproduktie tot 60 procent van de normale op brengsten heeft geleid.. In Brussel, het ..mokka" van de Europese bierdrinkers, beleven de brouwerijen recordomzet ten. nmaalgezelschap: 0nsmakelijk eten! (Van onze redactie binnenland DEN BOSCII DeGruyter Winkelbedrijf b.v., een onder deel van het SHV-concern, gaat op korle termijn de acti viteiten van Winkel Thuis, die wekelijks en op bestelling consumenten aan huis van le vensmiddelen voorziet, beëin digen, zo heeft de onderne ming bekendgemaakt. Bij Winkel Thuis, verspreid over 20 bezorgcentra in Nederland, werken 400 mensen, die ont slagen zullen worden. Volgens de vakbonden zullen tegen tweehonderd hiervan moeilijk elders in hel concern geplaatst kunnen worden. De andere 200 kunnen overgeplaatst voor den naar andere bedrijfson derdelen van de SIIV. Uit een onderzoek is geble- tcen. dat de verkoopvorm van Winlkel Thuis geen zodanige nieuwe of exploitnliemog'elijk- tieden aanwezig zijn. die een einde kunnen maken aan de grote verliezen waarmee de- •'Jraytei reeds geruime tijd werkt De verliezen worden voornamelijk vero oaarzkrotod voornamelijk veroorzaakt door de sterk gestegen loon- en transportkosten. De consument blijkt rei et bereid om voor de kosten van deze service aan huis te betalen, aldus is giste ren van de zijde van deGruy ter meegedeeld. FREIBURG (DPA) Een rechtbank in het Duitse Frei burg heeft gisteren de 22-jarl- ge Nederlander Gerard Murre uit westkapelle veroordeeld tot zeven maanden voorwaar delijk. De rechtbank achtte hem schuldig aan zware land- vredebreuk, verzet tegen de politie en poging tot mishan deling. Murre was tijdens zijn va kantie in het Zwarte Woud toevallig beland in een ae- monstrratie tegen de sloop van oude huizen, die op het stad huisplein in Freiburg plaats vond Bij deze demonstratie werd een politieman tegen zijn helm getroffen door een trottoirtegel. Murre werd gear resteerd on verdenking de te gel gegooid te hebben. Hij zei tegen elke vorm van geweld te zijn en dan ook de steen niet gegooid te hebben. Twee getuigen verklaarden echter onder ede dat de Nederlander de dader was. (ADVERTENTIE) I Draion bankstel /eer I fraai uitgevoerd in diverse kleu Iren van f 1.300, voor f 695, I Hoekbankstellen (1-2-3 zitsl v.a f 695,— Massief eiken bank stellen v j f 1095,— Grote sortering bankstellen, I salontafels etc in diverse kleuren tegen keiharde prijzen I - 5 jaar garantie op constructie I en binnenwerk Service-dienst door geheel Nederland I ELSHOUT, Kerkstraat 27 a I RIJEN - Rijksweg 107 Iedere dag geopend van 10.00 17 00 uur I Vrijdag koopavond tot 21 00 uur I Maandag gesloten koude douclu voor kwekers: (Van een onzer verslaggevers» BERGEN OP ZOOM-BRE- DA Boeren en tuinders in West-Brabant verfoeien de Uitte van de laatste dagen. Aan de ene kant is het nau welijks doende op de zinde rende velden en in de broei- hete kassen te omreien Aan dc andere kant gaat de groei van de gewassen Ie snel. Dal leidt tot kwaliteitsverlies en te grote aanvoeren op de vei lingen. Gevolgen daarvan zijn weer dat de prijzen van bepaalde produkten kelderen en dat grote hoeveelheden van die produkten worden doorgedraaid en, ais gevolg daarvan, in de veevoederbak Tonnen doorgedraaide augurken op de vuilnisbelt. of op de vuilnisbelt belan den. Veel boeren en tuinders werken momenteel inet grote verliezen. Zo hebben de augurkentc- lers rond Breda gisteren een geweldige klap te incasseren gekregen. De Bredase veiling /at gisterochtend, door de snelle groei van de laatste dagen, met een aanvoer van meer dan een half miljoen kilo augurken. Ruim de helft van dit aanbod, bestaande uil grote, grove augurken, blcel onverkocht en kwam op de gemeentelijke vuilnisbelt te recht. De minimum-prijs, die de tuinders voor de doorge draaide augurken kregen, dekle de kostprijs niet. Ai- leen voor de lieel fijne au gurken werd een redelijke prijs betaald. Ook dc prinsessen bonen groeien de laatste dagen enorm hard. Ze worden dik ker, harder en droger dan normaal. Maandag brachten de bonen op de veiling in Bergen op Zoom nog een be hoorlijke prijs op Cf. 1,26 per kilo). Dinsdag ebde de vraag' bij een aanvoer van 60 ton snel weg. De prijs kelderde tot 70 cent per kilo. Drie ton bonen draaide men door. Voor doorgedraaide bonen krijgen de boeren een garatiebedrag van 24 cent per kilo, terwijl alleen het pluk loon al op 30 cent per kilo ligt. De kastomaten zijn bij dit warme weer moeilijk op kwaliteit te houden. Op de veiling in Bergen op Zoom was dit goed aan de prijs te merken. Maandag bracht een kistje met zes kilo tomaten nog f 10,70 op. Dinsdag vloog de prijs naar beneden tot f. 6.50 oer kistje. De aanvoer in Bergen op Zoom was vrij groot. Op de Bredase veiling konden de kastomaten alleen prijshoudend blijven omdat de aanvoer gering was ver geleken bij de vraag. (Vervolg op pag. 9) (ADVERTENTIES) Bij aankoop van een gezinspak ijs 7 sinasknotsen van 85 voor j dew aanbieding geldt van 7 t/m 13/8 (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Door het huidige landbouwbeleid is het voortbestaan van de boe renbedrijven in Oost- Zeeuwsch-Vlaantieren In zeer groot gevaar gekomen. Dc niet zo ongunstige cijfers van het Landbouw-Economisch Insti tuut (L.E.I.) over de te ver wachten bedrijfsresultaten dienen zwaar in twijfel te worden getrokken. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit een rapport, dat ts opgesteld door 14 Oosl- Zeeuwsch-Vlaamse NCB-boe- ren. Het kringbestuur van de NCB Hulst (891 leden m O.-Z.- Viaanderen) heeft zich inmid dels achter dit rapport opge steld. Bij de presentatie ervan gistermiddag op een perscon ferentie was het dagelijks be stuur van de NCB-kring dan ook aanwezig. De 14 boeren hebben in het rapport uitgerekend, dat de ei genaar van een voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen karak teristiek landbouwbedrijf dit jaar normaal gesproken een bedrijfseconomisch verhes mpet lijden van 50.465 gul den. Slechts door het verwaarlo zen van zijn bezittingen en het toepassen van onverant woorde bezuinigingen, waar door het bedrijf in de toe komst vertoren moet gaan, kan de desbetreffende boer nog aan een verteerbaar inkomen komen van 15.834 gulden, zo rekenen de veert ion boeien. Volgens de maatstaven van het Landbouw Economisch In stituut (die meestal) door de minister worden overgeno men) zou net voorbeeldbedrijf van de 14 boeren een winst moeten opleveren van 39.119 gulden, in plaats van de 50.465 gulden verlies, die de boeren berekend hebben. „Het LEI geeft door zijn manter van re- Kenen een geheel foutieve voorstelling van zaken", zo wordt in het rapport dan ook geconcludeerd. De 14 boeren zijn bij hun berekeningen uitgegaan van een gemiddeld bedrijf van 31 tia., met een gemiddeld bouw plan. Het gaat om een een mansbedrijf met in de maan den mei, juni en september een losse arbeidskracht. (zie ook pag. 3) (ADVERTENTIES) van Niemeyer. pak 250 gram (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Dank zij de oplettendheid van een eollega-vrachtaiitochauftëur is tic bestuurder van een met 75 vaten met tweehonderd liter benzolchloride elk, beiaden vrachtwagen aan een gif ramp ontsnapt. Dc uit Wemeldinge afkomstige chauffeur van liet gevaarlijke transport, die op weg was van YVesl-Duitsland naar de Vlissiugse haven, werd erop opmerkzaam gemaakt dat een der vaten lekte. De YVemeldinger zette zijn wagen ter hoogte van Moergestel aan de kani en waarschuwde de Tilburgse brandweer. Terwijl de met gasmaskers uitgeruste brandweer het gif uit het lekkende vat overpompte (foto) inspecteerde de inmiddels gearriveerde controleur gevaar lijke stoffen de overige tanks. Die bleken in orde, zodat de chauffeur met zijn riskante lading verder kon. TERNEUZëN NOORDSTRAAT32 TEL.2215 LXEt. NOORDSTRAAT 13 TEL.2772 ST..JANSL-.EN HOOFDSTRAAT 23 TEL.3875

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1