De wereld- revolutie is o nil en in Simpelveld Tekst: Bert Dijks Foto: Wil Nil wik De zich filosoof, manipulator en beheerder van een ideëenbank noemende Jo Hollands werd op zijn zeventiende van de vijfde klas van het gymnasium in Heer len gestuurd, omdat hij wilde trouwen met een meisje van 15, dat zwanger van hem was, Jose Dautzenberg. De maatschappe lijke hulpverlening wierp zich op het geval en men probeerde Jose te bepraten om het kind voor adoptie af te staan. Toen Jo Hol lands geen uitweg meer zag, dook het stel onder. Twee maanden la ter kwamen zij weer boven water, getrouwd en wel in het Schotse Gretna Green. Er zijn nu drie kinderen: Eric, Ester en Heide. Als een Anton-Heyboer-in-de- dop heeft Jo Hollands nu ook een tweede vrouw: Lilian. Met in stemming van Jose. In het begin was er een beetje jaloezie, maar nu gaat alles goed, zeggen ze. Sober Het gezinnetje van man, twee, vrouwen en drie kinderen leeft uiterst sober in een flatje in de Burg. Scheelenstraat, ofschoon er een dikke bankrekening is: niet roken, geen alcohol, maar wel veel de natuur in en gezonde voe ding, want mensen die goed eten, kunnen volgens Jo Hollands goed denken en goede beslissingen nemen. Wat het marxisme en de neo- marxisten niet meer zal lukken, is met zijn theorie, die gebaseerd is op de Chinese filosofie van het Taoisme en de idee van de pola risatie, wel nog mogelijk, meent hij: een frontale aanval op het kapitalisme, dat alleen nog ver slagen kan worden met zijn eigen wapenen, economische uitbui ting en corruptie. Met deze mid delen zal de Nieuwe Samenleving worden gevestigd. Wat de Chinezen yin en yang noemen, in de wiskunde plus en min heet en in de politiek links en rechts, is volgens Jo Hollands al lemaal gebaseerd op het principe van de verandering/herhaling. In die zin heeft het kapitalisme zijn tijd gehad en hoeft het alleen nog maar overwonnen te worden met de tegen-tendenzen, die het sys teem zelf ontwikkelt. Hijzelf helpt een handje mee door het in bouwen van een revolutionair proces via het manipuleren en tegen elkaar uitspelen van de dingen. Spiraal „In dit leven moet je je kracht ontdekken. Er zijn andere krach ten dan denken en weten. Ik ben altijd bezig geweest met het idee van een ander maatschappelijk mechanisme dan het economi sche dat ons beweegt en waarin de mens een andere functie kan krijgen. Op dit moment zijn we getheoretiseerd. Hoe langer we studeren, hoe meer de theorie ons beïnvloedt. Het grootste gevaar van ons economisch systeem is bekend: het blijkt over een eigen apparaat van escalatie te be schikken, dat zichzelf niet kan stoppen. In de eerste auto lag be sloten, dat de mens daarnaast een tweede autootje wilde hebben. Wij zitten opgesloten in een spi raal en zijn te geremd om de we tenschappelijke theorie te door breken. Of Von Döniken nu gelijk heeft of ongelijk, hij wordt niet geaccepteerd omdat hij uit het wetenschappelijk veld is ge stapt." „Marx gaf de dingen binnen het kapitalistisch mechanisme een andere functie. Hij handhaaft be grippen als kapitaal en vrije- prijsvorming. Daar wil ik van af. De fundamenten moeten gesloopt voor andere axioma's. Met func tieverandering neem je de stroom niet weg, je drijft alleen de andere kant op. In de Middeleeuwen wa ren er geen economen. Er was wel gezond verstand, dat leidde tot gezonde besluitvorming. Het economische mechanisme, dat pas 200 jaar bestaat sedert Adam Smith (de grondlegger van de economie), en de welvaart hebben onze psyche en ons gezond ver stand aangevreten. De historie leert ons dat overdreven welvaart parallel loopt aan dekadentie, hetgeen de ondergang inluidt van een periode. De Kracht van een beschaving ligt in zijn agrarische processen.' „Wat hebben wij gedaan? In plaats van er te genieten hebben wij het bos omgekapt om een grondstof te hebben voor flipper kasten. In alle opzichten is de mens economisch geprogram meerd. Hij gaat niet naar het bos, maar naar de kroeg. Hij stopt met flipperen, als het geld op is. Maar de volgende dag is de flipper- obsessie even groot. Een archi- tekt die door het bos loopt kan creatief zijn: in gedachten een plan voor een huis voltooien. De industriële revolutie heeft de psyche van de mens nog meer aangetast. Hoe komen we uit deze zelfmoord-spiraal? Onze machthebbers en politici kun nen ons niet helpen, omdat ze, voortgekomen uit een zieke be volking, ernstig ziek zijn." „De revolutionairen, de linkse ac tiegroepen, ze vechten tegen het systeem, maar wat bereiken ze? Het is slechts modderen in de marge. De oorzaak: er is geen communicatie. Langharige, werkschuwe jongeren demon streren met protestborden voor meer welzijn voor kortharige, werkwillige ouderen. Volstrekt zinloos, want de kortharigen kunnen zich op geen enkele ma nier met de langharigen identifi ceren, ze zullen op zeker moment zelfs de politie vragen dat tuig van hun weg te houden. Gevolg: de benadeelde groepering komt nog meer in het isolement te zit ten. Je kunt wel roepen, dat je so lidair bent met de arbeider, maar als je dat aan een bouwvakker vertelt, zal hij zeggen: pak een troffel, dan ben ik gauwer klaar." Bewust „Van linkse jongeren hoor je vaak: wat kun je alleen beginnen? Je bent een roepende in de woes tijn. Toch kun je als individu pro testeren. Kijk naar de strakke ge-, zichten van de arbeiders en amb tenaren, die naar hun werk gaan. Laat er eens twee in zo'n groep welgemoed, en lachend de fa- briekspoort binnenstappen: dat zou een protest zijn. De mens moet proberen iets te herontdek ken van zijn natuurlijke krach ten. Ben bewust, hoezeer het sys teem je ook knecht, van het feit, dat je op de grond loopt, ook al is die geasfalteerd. Wij hebben de vrijheid om in de regen te lopen." „Het systeem heeft de linkse krachten altijd geduld, omdat ze een functie hebben om het sys teem in stand te houden. Alles, zelfs de scheet die we laten, is ge financierd. Neem de praktijk. In hët Limburgse dorpje Simpel veld is onlangs de wereldrevolutie begonnen. Daar woont .To Hollands (21), directeur-eigenaar van een aantal kleine, steer winstgevende bv's. Hi j is geen gewone zakenman-Hij vecht voor linkse doelen met uitgesproken rechtse middelen. In zijn eentje heeft hij de oorlog verklaard aan het kapitalistisch systeem van- de westerse samenleving. Zijn doel is een anü-produktiove en an! i-eonsuniptie ve maatschappij. Daarvoor ontw ikkeïde hij een theorie. Zijn lijfspreuk staat op alle officiële briefpapier van zijn bedrijfjes: 'kapitaal is macht, ideaal komt voort uit uatoacht Een bedrijf zit met een produktie-overschot van 2 maanden en arbeiders, die 10 pet. loonsverhoging willen. Als de prijs van het produkt duurder wordt, loopt men kans dat het on verkoopbaar wordt. De be drijfspsycholoog, ook bang voor zijn eigen hachje, komt de direc tie vertellen dat er een staking dreigt, als aan de looneisen niet wordt toegegeven. Toch zal een slimme directie geen verhoging geven. Hij zal de contanten die er nog zijn, uitgeven aan politiebe waking voor 2 maanden. De werknemers onder invloed van de vakbond en de stakingsleider worden fanatiek en leggen het werk neer. De stakingskas be taalt. Na 2 maanden gaat de di rectie door de knieën en geeft 8 pet. loonsverhoging. De directie heeft zijn doel bereikt: het over schot is netjes weggewerkt, er is 2 pet. winst gemaakt op de eis van 10 pet. en het belangrijkste, de arbeider is weer op en top gemo tiveerd en denkt zelfs dat hij macht heeft gekregen. Hij be grijpt niet dat incidenteel succes wordt toegegeven om hem juist zijn invloed op het beleid te ont houden. We moeten inzien dat we bestierd worden door geldheb- bers. Man denkt zuschieben, aber man wird geschoben. Als ik 50 gulden heb en jij 5, bepaal ik wat jij ermee doet. Dit spelletje speel ik niet mee. Dit is evolutie, die de mensen brood en spelen geeft. De psychologen en futorologen rekenen nu al uit hoe de arbeider over zes jaar zal reageren. De geldhebber heeft al tijd een voorsprong. Alleen revo lutie kan dat doorbreken. Wij moeten onze leiders niet kiezen op grond van hun revolutionair geblèr, maar op grond 'tfcn hun capaciteit tot gezonde besluit vorming. Misschien is het wel de man, die stil in een hoekje zit, de man die een goede relatie heeft met zijn vrouw(en) en kinderen. Uiteindelijk gaat het om het ge vecht om de communicatiemidde len. Marcus Aurelius was een groot veldheer. Als er oorlog kwam, moest hij thuis van het veld worden gehaald, waar hij als boer ploegde en dan moest er hard gepraat worden om hem te overreden. Hij was een geestelijk gezond man." In de praktijk betekent dit alle maal dat Jo Hollands geen revo lutionair actiegroepje wil met een dameskransfunctie, maar een keihard bedrijf, waar de werk nemers worden uitgebuit en waar op meedogenloze en corrupte manier woekerwinsten worden gemaakt. En dat doet hij dan ook. Directeur „Ik heb alles uitgeprobeerd. Mijn eerste zaak liet ik failliet gaan om te weten wat dat was en hoever ik kon gaan. Dat was ruim een jaar geleden, toen ik me nog als een echte directeur liet rondrijden in een Mercedes met eigen chauf feur. Daarna had ik niets: Jose zat met de kinderen bij het Leger des Heils. Ik leerde te verkopen. Alles wat je maar wil. Zo zal ik ook mijn filosofie verkopen. Op dit moment heb ik Kring 560, een huis aan huis-verkoopbureau, dat 14 rayons omvat van elk 40 scholieren in heel Nederland. We verkopen kaarten, kalenders en andere rotzooi, waar een winst opzit van 900 pet. Na een jaar draaien heeft Kring 560 me an derhalve ton winst opgeleverd. In oktober is Kring 560 goed voor een miljoen, Het bedrijf ontwik kelt zich volgens de geldende economische wetmatigheden. Dan is er de Margrietgroep: 14 verkoopunits, die allemaal een bloemennaam dragen en weer andere flut-artikelen op de markt brengen en inhaken op actuele behoeften zoals de Anton Pieck- rage. De lullige tekeningen van zigeunerkindertjes, 3 stuks voor een kwartje, verkopen wij met een houten lijstje eromheen aan de deur voor 2,50 gulden. Tel uit je winst. De Molen: handel in tweedehands spullen. Clean Clean: verkoop van schoonmaak artikelen via homeparty's. Het Baken: abonnement en werving voor kranten en tijdschriften, vooral Duitse. Handy Man: uit zendbureau. Er is nog veel meer in de maak: 'n bureau voor druk werk, een studiebegeleidings- en adviesdienst, verwerking en verkoop van tuinbouwprodukten en een horecaproject. Het is alle maal dóódsimpel, want alles is verkoopbaar. Als de yoghurt- fabrikant jolly, polly of molly op de markt wil brengen, gaat hij re clame maken voor jolly. Elke avond jolly op de teevee. Vanuit Jo Hollands met zijn twee vrouwen Jose en Lilian en zijn drie kinderen Eric, Esther en Heide. de yoghurt kan hij zich permitte ren jolly te verkopen zonder winst, zodat er een behoefte ont staat aan jolly. Flambouw Al mijn ondernemingen komen samen in het Flambouw Fonds: onder die vlag varen zij. De over koepelende Flambouw stelt zich ten doel hulpverlenende organi saties financieel te steunen. 25 pet. van de winst gaat hier naar toe. Het Fonds is de maskerade voor de corruptie. Philips doet het ook zo: invalidenwagentjes en kleurenteevee's voor gehandicap ten." Op de legitimatiekaart van een kring 560-colporteur staat de volgende tekst: de Flambouwon dernemingen zijn geïnspireerd op het idee dat voor het bestrijden van de sociale mistoestanden en ordes naast ideaal, behoefte is aan kapitaal. „Tot zo ver doe ik mee aan het systeem. Wat gebeurt er op dit moment. De winst van het sys teem houdt het systeem in stand. Ik ga het doel veranderen. Als je met de winst het systeem in stand kunt houden, kun je het ook af breken. De winst gaat bij mij niet naar een bevoorrechte elite van kapitalisten, die steeds rijker worden, maar naar mensen die daadwerkelijk een nieuwe sa menleving willen opbouwen: een groep, die biologisch-dynamisch groente wil produceren, een groep, die ergens een bos wil, een groep, die tegen kernfusie ageert en alternatieve energieprojecten wil aanpakken, een groep, die makrobiotische restaurants wil exploiteren en ga zo maar door. Dat kan ik niet alleen. Daar heb ik actieve mensen voor nodig, die zich doelen hebben gesteld en be reid zijn anders te leven. Ik geloof niet in de drug- en pop-jongeren, die zo'n grote stap doen en weige ren mee te doen aan het systeem: ze zijn gewoon te lui. Ik zoek mensen met gezonde ideeën, voor wie ik een professionele strategie kan ontwerpen en als financier der kan optreden." Jo Hollands heeft zich een 5-jarenplan ge steld. Vanaf oktober gaat hij le zingen houden in alle grote plaat sen van Nederland: Heerlen, Eindhoven, Breda, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen, Arnhem, Zwolle en Groningen. Een promotiontournee van het Flambouw Fonds. Daar hoopt hij mensen te vinden, die warm lopen voor zijn filosofie. Het gaat hem 30.000 gulden kosten. „Wie bereid is de zin van het wer ken te zien in het minder werken, de zin van het consumeren in het minder consumeren en begrijpt dat wij afgeweken zijn van onze primaire behoeften van eten, drinken en behuizing, kan njet mijn systeem de wereld verande ren. of het nu een makelaar is, een stratemaker, een laborant of eer, socioloog/Het doel van mijn filo sofie is niet de mensen ergens tegen te laten zijn, maar ze zo te laten leven, dat ze respect voor zichzelf hebben omdat ze tot de conclusie zijn gekomen dat ze goed leven. In zo'n situatie zal de werknemer door de werkgeve niet meer lekker gemaakt kunnen worden met een auto of eenkleu- renteevee. De nieuwe mens zal geen interesse meer hebben om miljonair te worden en hij zal medelijden hebben met een'rijk mens. Het kapitaal, dat alleen maar op papier bestaat als kwe ker van behoeften, wordt ont kracht." Mammoet „Over 5 jaar zijn de Flambouw ondernemingen uitgegroeid volgens de economische wetten tot mammoetbedrijven. Nualheb ik voor Kring 560 contacten tot in Italië en Oostenrijk. Binnen de kapitalistische EEG zal ik mijn vrije ondernemingsgewijze pro- duktie gemakkelijk kunnen uit bouwen. Ik zal steeds meer kun nen investeren, omdat mijn wer kelijke doel ligt bij nieuwe men sen, die sober willen leven. Over 10 jaar doe ik in olie, suiker™ graan en gaat het met miljarden. Dan ben ik een multinational™ zal ik de multinationals kap1 concurreren. Een deel van winst zal steeds als reserve m«" ten dienen, omdat ik moet zorg™ dat ik altijd de langste ademn™ De allerlaatste slag zal moe[® zijn: het einde van mijn eiger pitalistische bedrijven. Zo ook aan de andere kant de a natieve projecten een eigen In gaan leiden en zich vermenig^' digen volgens nog steeds dezen economische wetten. Ik wil niet langer meer met protestbordje bij Albert He)11 staan om tegen Outspan te ag^ ren. Albert Heyn gooit er krante-pagina tegenaan, Ik ook een pagina. Tegen het kaP' taal moet kapitaal worden zet. Ik ben bereid water en DW te eten en met de duivel te onfl® handelen, als wij zo kunnen op snappen aan deze vervullen zichzelf uitputtende ze^ml°S maatschappij. Waarom zou 1K L niet doen? Ik heb in dit leven te verliezen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 4