mama Vandaag ondergaat hitte blijmoedig Japanse regering geeft toe aan eisen terroristen Spanning in Portugal neemt met het uur toe Nederland haantje de voorste schooi! ITER- AMMEUR PTT V3§/ etnummer nummers st 3 overvaller geëist Tweeduizend liter gasolie vloeide weg in Terneuzen Oud-overste Witte Paters treedt uit Jeugdig viertal vier branden •dvortoron krant itie u imt met as krflien lufelijU MB ooder- 0» I 'erdacliie trassen gevonden in oude piano Ongedierte Water Gijzeiingsaffaire in Maleisië Zakentijdsehrift onderzocht vrijheden in Europa Tweede plaats SPECULATIES OVER ONTSLAG GONCALYES DODE Opgeven Bomaanslagen SCHADE BIJNA U/2 MILJOEN «MD owtoau I 1LBURQ - NUMEQEN WO MHO M80 <*w* ongMrw* wml 290 Cirattnwan. 4-10 HCERLCN L—W>d 0*: 376 on* 22 00 IK* «oman <fe I (04701) I «onnwi «OK* Mwrioo g» ■UUWHIWHWHl <11 ■todm6-<imiMm' nuium— (M otjtar 6 (m) Mfdgk ti MAVO* WB- sotpt- rorcfcfl toe illaoec Et 01/1111 Dr. W.A.J. M. Harkx KSacteur: L. Leijendekk, n«tactie- £n administrate Kraat 9, Terneuzer 16, Breda. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 5 AUGUSTUS 1975 taA- Uitgeversmaatschappij De Stem b.V. 27e jaargang No. 1921 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. NOG WARMER (Van onze weerkundige medewerker! DE BILT De eerste au- justusweek kenmerkt zich door tropische temperaturen- Niet allen in deze omgeving, maar in grote delen van 'Vest en Midden-Europa. In Oost-Brabant werd gister middag 33 graden bereikt. Mogelijk komt het kwik van middag en ook woensdag nog iets hoger, met ook in zuid west - Nederland temperatu ren tussen 30 en 33 graden. In zuidwest-Frankrijk was een lichte onweersactiviteit, maar de kans op onweer blijft vandaag nog klein. De ze zal eerst woensdagmiddag of -avond van het zuiden uit iets groter worden. Ook in Schotland, zuid - Noorw egen en Zweden kwam het kwik gisteren al boven de 30 gra den. In zuidwest-Frankrijk was het het warmst met 38 graden. Het is te verwachten, dat dit zomerse weertype, ook al zouden de middagtempera- turen na woensdag iets min der hoog worden, toch zal aanhouden. AMSTERDAM (ANP) De eigenaar van een pand aan de Amstel in Amsterdam heeft maandagmiddag bij het ver- I plaatsen van een oude piano een partij verdachte bussen ontdekt. De Amsterdamse po litie heeft de bussen, die mei I drie tegelijk aan elkaar gebon den waren en van draden wa ren voorzien, uit de piano ge haald en meegenomen voor I een nader onderzoek. Zij ver moedt dat de bussen brand baar-explosief materiaal be vatten of dat het om louter rookbommen gaat. tropisch Maximumtemperatuur: 32 graden. stad en streek Zeeuwse vissers broeden op acties Pagina 8 binnen, en buitenland Concurrent hielp over- genomen werf van de wal in de sloot Pagina RADIO en televisie NOS hangt schadever goeding boven 't hoofd Pagina 8 SPORT Publiek wil PSV op zater dagavond Pagina merijnïje: Tijdens die hondsdagen Va' ik in katzwijm STEM-fotograaf Ben Stef- fen pikte hier en daar een warniteverschijnsel op, zoais nc hooiers die aan rijksweg 17 de voetstukke» van de verkeersborden gebruikten om hun hooivorken in te stallen terwijl ze zelf enige lafenis tot zich namen; het opschrift van het bosbad Hoeven dat kort en krachtig het veranderde seizoen de monstreert en de militair van de Bergse Cort Heyligerska- zerne die het een moment allemaal niet meer zag zitten en dat in een soldatesk over- gave-signaal tot uitdrukking bracht. (Van onze redactie binnenland) Nederland zucht onder de koperen ploert: tropendien- sten op bureaus en kantoren, tropenroosters voor de Rot terdamse kindertjes die gis teren in de smoorhitte bun schooljaar begonnen. En na tuurlijk recordomzetten in alles wat koelte en frisheid kan bevorderen. Maar toch geen vrees dat we de fris-, bier- en ijsfabrikanten zullen leegdrinken of -eten. Een woordvoerder van Limfa Baarle-Nassau: „We produce ren veertigduizend flessen per uur, daar kan de klandi zie niet tegenop drinken." Gelijke benadering, uiteraard bij Skol-Breda, waar Delta directeur A. Klijn zich voor al zorgen maakt over „onze mensen die hele dagen in de brandende zon moeten sjou wen om alles aangesleept te krijgen". Bij de ijsjesfabrieken Ja- min in Oosterhout en Okay Gilze draaien de machines op volle toeren, met behulp van werkstudenten kunnen de orders worden bijgehou den. Dan is er het water. Ook niet zo'n verschrikkelijk probleem, want alle grote drinkwaterbedrijven hebben voldoende voorraden. Boven dien werd dit jaar op een warme voorjaarsdag nog meer water verbruikt dan afgelopen zondag. Wel wordt er als gebruikelijk gewaar schuwd tegen het verspillen van water, bijvoorbeeld te gen het overdag sproeien van tuinen, wat nog slecht voor gras en gewas is ook. Nieu we aanplant kan men het best 's avonds na negenen besproeien. Het gemeentebe stuur van Ede heeft een drastische maatregel geno men om de openbare gras matten te beschermen: het heeft alle sportvelden geslo ten. De hittegolf veroorzaakt wel eens storingen in ver keer en vervoer. Zo is het "V wegdek van het Boerenver driet in Bergen op Zoom zo glibberig geworden, dat liet weke asfalt door Gemeente werken met zand moest wor den bestrooid, een verschijn sel dat ook op de fietspaden op de Veluwe is waargeno men. En een spoorbrug tus sen Hoek van Holland werd gistermiddag door uitzetting onbruikbaar. De uit Hoek van Holland terugkerende Rotterdammers moesten daarom een stukje „wande len met N.S.". Ander gevolg van de warmte: meer vragen bij de GGD's naar huismiddeltjes tegen ongedierte dat zich, vooral na terugkeer van va kantie, nog wel eens in huis- dierenvachten wil nestelen In Rotterdam waren er wat klachten over een wespen- plaag, maar al de ongemak ken blijven binnen aanvaard bare proporties. Ook voor de pinguins in de dierenparken, die nu in de speciale vries vakken worden gehuisvest. Vervelend wordt het na tuurlijk wel als de water voorziening door een of an der technisch ongerief uit valt. Dat was in Bblsward het geval. Maar de mens is vindingrijk. Ln het verpleeg huis „De Bloemkamp" had men juist een groot bad laten vollopen en de hotels smol ten de ijsblokjes weer om tot water en konden weer koffie zetten. Andere is het in New York, waar in sommige wij ken zelfs de brandkranen droog staan en de volksge zondheid gevaar loopt omdat de toiletten niet kunnen wor den doorgespoeld. De berich ten uit het omringende bui tenland zijn gezelliger. In het Moezeldal werden weer eitjes gebakken oo gloeiende autodaken, een bericht dat elk jaar tot de zomerse tradi tie behoort. En in het Rijn land staakten zelfs de straal jagerpiloten hup oefeningen omdat het een meter boven de landingsbaan 82 graden TOKIO-WASHINGTON- ROEALA LOEMPOER Hoewel de Japanse regering gisteren heeft ingestemd mei de vrijlating van zeven leden van de terreurorganisatie het Japanse Rode Leger onder hen Is Jun Nishikawa, die sa men met twee collega's in sep- temoer vorig laar elf mensen gijzelden in de Franse am baasade in Den Haag h daarmee het einde van de gij zeiingsaffaire nog niet In zictat. 1 j» i 55 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Geloof het of niet: Nederland marcheert inog steeds voorian in de ko- lonne van Europese landen. Hoe goed het is in Nederland te wonen zelfs voor Euro pese gastarbeiders blijkt ook dit jaar weer uit de Europese Olympiade, sinds 1972 jaarlijks opgezet door het Europese Zakeutijdsclirift (bu siness-magazine) Vision. Dit jaar was het wedstrijdonder- werp: de burgerlijke vrijheid. Nederland eindigt als eervolle tweede achter Zweden. Vision heeft voor deze wed strijd (de redactie trekt de Olympische parallel zover door dat de landen ook me dailles krijgen: Nederland vier zilveren, twee bronzen en Zweden drie gouden, een zil veren en twee bronzen) een in afzonderlijke hoofdstukken verdeelde enquz'te ontworpen die door tientallen medewer kers in heel Europa is uitge voerd en welks resultaten de visie bevat van minstens 200 deskundigen. Zestien Europese landen zijn in de wedstrijd opgenomen terwijl als vergelijkingsma teriaal de Verenigde Staten en Japan buiten mededinging meedoen. Op het gebied van sociale zekerheid voor werknemers (ziekte, arbeidsongeschiktheid en werkloosheid) neemt Ne derland al direct de tweede plaats voor zich in, na Zweden en voor West-Duitsland. Uit de statistiek die ook betrek king heeft op veiligheid in de bedrijven lezen we eveneens dat een Nederlander maar ze ven maanden meer hoeft te werken om het geld voor een Ford Capri 1300 XL bijeen te krijgen. Dat wil zeggen: als hij een gemiddelde arbeider is en bovendien z'n geld nergens anders aan uitgeeft. Toch zegt het cijfer wel iets «over de toegenomen welvaart. De Amerikaaan namelijk kan met 'nog slechts een maand minder toe. Portugezen, Span jaarden en Grieken hebben 30 maanden of meer nodig. (Vervolg op pag. 7) i LISSABON CReuter/AP/UPl) Een toenemende onrust in geheel Portugal en groeiende spanningen binnen de strijdkrach ten hebben maandag aanleiding gegeven tot nieuwe geruchten over een verzoek om ontslag van premier Vasco Goncalves, die er nog steeds niet in is geslaagd een nieuwe regering te vormen. verschijnen en ter dood ge bracht. -)wee va» de /.even we ge ren namelijk j&oev U Loempoer te reizen, Zo maakte as Japanse minister Iehitaro ïde maandagavond in Tokio bekend. De overige vijf stem man toe in hun overbrenging naar Maleisië. Japanners die in <Je Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer een ambas sadegebouw bezet houden dreigen hun 30 tot 40 gijze laars te zullen doden als hun zeven geestverwanten, die in Japan zijn veroordeeld wegens ontvoeringen, aanslagen en gijzelingen, niet naar Maleisië worden overgevlogen. Onder de gegijzelden is ook de Ame rikaanse consul Robert Steb- bins, en de Zweedse zaakge lastigde Prederik Bengenstran Ier. De Zweedse zaakgelastig de houdt kantoor in de ver trekken van het Amerikaanse consulaat, dat een verdieping onder de Amerikaanse ambas sade ligt. De overige gegijzel den zijn nag vijf Amerikanen, Australiërs, Japanners en Ma- leisdërs. Bij de overval op het ge bouw werd een bewaker ge dood, en een tweede bewaker gewond. Sinds premier Takeo Miki maandagmiddag liet we ten dat hij de eisen van de overvallers zou inwilligen staat op het vliegveld van To kio een voigetankte DC-8 ge reed om de zeven Japanners naar Maleisië te vliegen. Ma-ar de uiteindelijke beslissing over de inwilliging van de ei sen berust bij de Maleisische regering, aldus de Japanse verklaring. De twee mannen die niet willen meewerken aan hun overbrenging naai Koeala Loempoer zijn Junichi Matsuu-ra en Hiroshi Satoagu- chi, zo is uit regeringskringen in Tokio vernomen", Mutsuura wordt behandeld, ln een in richting voor geesteszieken sinds hij vorig jaar een zenuw inzinking kreeg. Sakaguch heeft de autoriteiten laten we ten dat hij in eenzame opslui ting wil blijven. Bij was in 1972 gearresteerd voor zijn aandeel in de belegering van een hiuls in de bergen waarbij drie mensen om het leven kwamen. ln drie belangrijke kranten werd gemeld dat generaal Goncalves zijn ontslag had in gediend. nadat militaire een- beden in het gehele land tegen zijn aanblijven hadden ge stemd. Een officiële woord voerder van do eerste minister sprak liet bericht echter met klem lege.. zei dat er wellicht later «en communique over de situatie zal worden uitgegeven. Intussen hield de junta die elf daigen geleden werd ge vormd bestaande uit president Da Costa Gomes, premier Goncalves en generaal Otelo Saraiva de Carvalho, het hoofd van de militaire veiligheids dienst (COPCON) een spoedbijeenkomst met de mili taire bevelhebbers in het ge bied van Lissabon. Het blad Jornal Novo meld de maandagmiddag dat presi dent Da Costa Gomes zal trachten een kabinet te vor men en dat mogelijk premier Goncalves, een pro-communist, vervangen zal worden door een officier van de gematigde vleugel van de Beweging van de Strijdkrachten (MFA). Dit blad en de Diario Popular wa ren van oordeel van Goncalves zijn functie wil opgeven, om dat -generaal De Carvalho niet als vice-premier onder hem zou willen dienen. Intussen duren de anti-com- munististische acties in het ge hele land voort. In Villa Nova de Famalicao zijn daarbij twee anti-communistische betogers gedood doordat militairen het vuur openden. Volgens de le zing van de militairen werd alleen in de lucht geschoten. Een feit is echter dat een trekkerchauffeur en een ver pleger met schotwonden dood op straat bléven liggen. De monstranten eisten uitlevering van een legerkapitein die vol gens hen verantwoordelijk was voor de schietpartij. Zij stelden dat de betrokkene voor een volksgerecht moet In Fafe en Gastelo Branco Werden bomaanslagen ge pleegd op de woningen van marxisten. Er deden zich geen pe*-soorilijke ongelukken voor. Ook werden incidenten ge meld uit Serem en Povoa de 'Lanoso. Een woordvoerder van de politie in het noorden zei dat de toestand erger wordt. „De massa's maken zich in vele dorpen op, om de com munisten af te maken". De leiding van de communistische partij in dit gebied beschul digde legereenheden »r van dat zij de geweldpleging tegen leden en gebouwen van de communistische partij zouden aanmoedigen. Echter ook in het zuiden doen zich anti-com munistische incidenten voor ln Portimao in de Algarve rie- pij betogers: „Stuur Cunhal (de leider van de communis ten) naar Siberië, hot voïk is niet op de hand van de MFA" en „Weg met Vasco Goncal ves". (Vervolg op pag. 6) (Van onze correspondent) TERNEUZEN Maandag morgen wachtte het personeel van het expeditiebedrijf Stof- fijn te Driewegen (nabij Ter- neuzen) een bijzonder onaan gename verrassing, toen zij in het gebouw kwamen. Inbre kers hadden tijdens het week einde een schakelaar van een gasolietanik in bedrijf gesteld, ten gevolge waarvan er twee duizend liter gasoïie was weg gevloeid. In het kantoor had den zij bovendien een bedrag van ongeveer vijftig gulden gestolen. (ADVERTENTIE) <Van onze redachtle Buitenland) ROME Pater Theo van Asten (52) die tot vorig jaar In Rome algemeen overste was van de Witte Paters, lieeft zijn religieuze congregatie verlaten en gaat trouwen. Pater Van Asten Is nu werkzaam bij OP W erel d voedselorganlsatle. In een brief aan de 3400 leden van de missiecongrega tie sdiirijft de algemene over ste Jean Marie Vasseur: „Pa ter Theo van Asten is geleide lijk tot de slotsom gekomen dat het voor hem onmogelijk werd om efficiënt in kerkelijk verband te werken". Na lang beraad kwam de uit het Brabantse Leende afkomstige pater tot de overtuiging, zo schrijft pater Vasseur, „dat het beter voor hem is om zijn talenten in dienst te stellen van de Derde Wereld als leek, (Zie ook op pag. 6) Jun Nishiwana DINSDAG EN WCENSDAG BU ALBERT HEUN (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindho- vense politie heeft met de ar restatie van drie broertjes en een vriendje een kwartet zeer jonge pyromanen gegrepen. De jongetjes in leeftijd variërend van 11 tot 14 jaar, hebben ln drie maanden tijd voor bijna anderhalf miljoen gulden scha de aangericht. Tot zover nu bekend hebben zij op 6 april het wijkgebouw 't Akkertje in brand gestoken, maar aoor snel optreden van de brandweer bleef de schade beperkt. Omdat bij deze brand htt vlammenwerk was tegen gevallen, werd op 26 juni het /ljkhuis nogmaals in brand gestoken en brandde nu ook geheel ai Op 20 april werd eer. tapljtengroothandel in het centrum van Eindhoven door orand volledig verwoest. Scna- de f 700.000. En op 23 juli staker de longens een school gebouw in brand. De politie kwam de jeugdige pyromanen ot' het spoor, omdat"de brand weerlieden steeds weer dezelf- iF kinderen ontdekten, die de vlammenzee stonden te kijken.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1