VERLEGH yuidaag Hittegolf in Zuidwest- Nederland EEN DODE EN TWEE ZWAAR GEWONDEN BI] BOTSING IN HENGSTDIJK ivenschap irneuzen V DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND (hersenschudding en barstje in de schedel Jongen springt in Roosendaal uit rijdende trein Ruzie in militaire top; straatgeweld breidt zich uit EE STEM Vliegtuig te pletter tegen berg helling: 188 doden aanbesteding helpt u bouwen Voetballer in match 7 pond afgevallen Zeker acht mensen verdronken Schiphols banen gesmolten door hitte Margarine duurder V erkeers- chaos in Italië ïandeling, lucht- ties, stook- en istallaties. EWEG 58 TE TERNEU2EN EDITIE VOOR ZEELAND Stroom doodt Aarden burner bij gr VANDAAG 30 GRADEN RAMP IN MAROKKO Nederlandse vrouw in 01e Bel vermoord Laat alarm van de gemeente Temeuzeo met ingang van 6 augustus 1975 op het stadhuis van Terneu- r een ieder ter inzage ligt een •ENING van het BESTEM. RUPPENSPOLDER". ermelde termijn van één maand Kj de gemeenteraad schriftelijk t tegen bovenvermelde ontwerp. een Informatie-avond worden jtember 1975, aanvang 19.30 uur an het stadhuis. i 1975. De burgemeester voorn., Drs. R.C.E. Barbé, loco-burgemeester. l het Havenschap Terneuren, Heren- zal op donderdag, 11 september 1975, pd Hotel Rotterdam", WestkoIkstraaU, aanbesteding, overeenkomstig het den voor het in de gemeente Terneuzen chreven in bestek H.T.R. 6, begroL, aken van de Braakmanhaven en ter". 1 pijkomende werken. >31iff f |fvoeren naar de Westerschelde vin (ca. 1.500.000 m3); i terreinophogingen verwerken van lie (ca. 10.500.000 m3); erwerken van kraagstukken (ca. werken van mijns teen (co. 130M oiingen verwerken van ter beschik- et blokken (ca. 57.000 m2 overeen- .500 ton); in bekledingen verwerken van klei verken van betonglooiingsblokken verken van hoogovenslakken (ca. verken van asfaltbeton (ca. 10.651) ticale zanddrainages (85.000 m*) uitvoering van het werk bedragen: deel van de haven (ruim 4.000.000 j gunning; Ie gehele haven met havenmond (ca. I 20 maanden na gunning; gehele werk 25 maanden na gunning. dt in vier wekelijkse termijnen en ter prkte bedrag, nadat een zekerheid is ge- i 5% van de aannemingssom. fandag, 18 augustus 1975, tegen betaling uitsluitend Verkrijgbaar: toezending per post van een ingevulde en ten name van het Havenschap Ter- nr. 2525644 te Terneuzen; enveloppe |132, Terneuzen. iet verschuldigde bedrag op deonder a. rling op het kantoor van het havenschap, |rneuzzen. /orden gegeven op dinsdag 2 september I 112.00 uur en yan 14.00 uur tot 16.00 uur I lent Vlissingen van de Rijkswaterstaat, gingen. gen ligt ter inzage en is voor -o- gbaar vanaf vrijdag, 5 september 10" ivenschap. tten moeten in gesloten enveloppen vó« 1975 te 14.00 uur bezorgd zijn bij b enschap Terneuzen, of naar verkiezing aanbesteding in de daarvoor aanwezig6 welke is geplaatst in het hotel waar 6 gehouden en zijn gesteld in de Nedef irijvingsbiljetten geschiedt in het open* 1 september 1975, om 15.00 uur in A* and Hotel Rotterdam" te Terneuzen. esgevraagd binnen een week na het daar 'k zijn financiële- en economische draag' sche bekwaamheid aantonen door de vo rstrekken: hrijving van de onderneming in het be* waaruit de financiële draagkracht van et; n effende de totale omzet en de oW?ei*t rneming over de laatste drie boekjm* e laatste vijf jaren door de onderne bedrag van die werken alsmede oering met vermelding van de opdra ermijn van de inschrijvingen bedrag de dag waarop de aanbesteding P een inschrijver voor gunning in de in aanmerking worden genomen ng in de uitvoering van gelijk800 i 1975. STEM vvy 7^^ uW Maandag 4 augustus 1975 mëT33rgang-=^©r-t7709~ SÏÜTNEKENWEÜ 2Ü2-292 BREDA TEL.01600-52550 directeur, dr. w. a. j. m. harkx HOOFDREDACTEUR LEIJENDEKKER kantoren te bfieda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen (Van onze redactie vond rond ralfzeven op het binnenland) perron Roosendaal uit een nog rijdende trein gesprongen. Met ROOSENDAAL De veer- een hersenschudding en een ken jarige J. M. A. van Eeuw- barstje in de schedel Is hij „■ijli uit Goirle is zaterdaga- opgenomen in het St.-Francis- cusziekenliuls in Roosendaal. De jongen reisde met een broer en een vriend. De twee hadden de mogelijkheid oe- sproken uil de trein te sprin gen en de jongen gezegd dat hij dat zeker niet zou durven. Naar schatting van de politie reed de trein Rotterdam-Til- burg nog ongeveer 25 km per u. toen Van Keeuwwijk sprong. In Enschede vief de veer tienjarige Vincent K. uit de binnenkomende trein na een stoeipartijtje voor de open treindeur. Hij kwam er met een gebroken pols al. MACHTSSTRIJD TUGAL (Van onze redactie buitenland) LISSABON Een rijzend getij van burger en militair terzet dreigde g' teren het nieuwe driemanschap in Por tugal te doen wankelen terwijl anti-communistisch straat - I geweld zich verspreidde. Volgens politici neemt zware druk tot het vertrek van tpremier Goncalves toe en zou de toekomst van de mili- aire veiligheidschef, generaal Otelo Saraiva de Carvalho, I twijfelachtig kunnen zijn. De positie van het derde lid van het triumviraat, president Francisco da Costa Gomes, leek I echter hecht te zijn. Bij zijn terugkomst uit Helsinki deed Da Costa Gomes opnieuw een beroep op de militaire leiders hun persoonlijke rivaliteiten opzij te zetten en een einde te naken aan de ernstigste crisis sinds het begin van de Por- Itugese revolutie. De president deed ook een beroep op het T Portugese volk om kalm te blijven. De bekemlinaking van de lleuwe ministerslijst, die al enkele dagtii gereed zon zijn. j l» opnieuw uitgesteld. Om de uti tie te redden maakte de junta bekend dat gediscus- ieerd werd over „de herstruc- ureriitg van de uitvoerende macht". Politici zeiden te gelo- I ren dat dit betekende dat I Conïalvcs niet in staat was een kabinet te vormen en een <schil met Carvalho op te ;en. Er circuleerden gisteren be lichten dat verschillende leger- tenheden een motie van wan trouwen in de pro-communis- iche premier uitspraken en hun steun aanboden aan de r jemattgde militairen. Tegelij kertijd weigerde een belang- I rijke eenheid een opdracht I van Carvalho tot vertrek var. ZEER WARM Maximumtemperatuur: Dertig graden. STAD EN STREEK Sreskens bereidt zich voor op visserij feesten pagjna 3 binnen, en buitenland ford als triomfater inge haald in Boekarest Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Amerikaans kind ziet voor z'n vijftiende dertienduizend moorden Pagina 11 merijntje: De direkteur va^e„ Havenschap ,k b6n maar in het koe: wa,er van mijn auto Saai zwemmen. hun populaire commandant», kolonel Jaime Neves, te aan vaarden. uc omstreden commandant sprak tegen dat hij met ande re eenheden had samengezwo ren voor een nieuwe staats greep. Hij deelde een plaatse lijk dagblad mee dat zijn aan de rand van Lissabon geleger de regiment geen hulp nodig zou hebben voor het omver werpen van de regering, maar dat hij geen onnodig bloedver gieten wilde. Maar hij zei niet de moge lijkheid van een coup die het Portugese volk ten voordeel zou strekken, uit te sluiten. Een militaire woordvoerder deelde mee dat de commando's die zich verzetten tegen ver wijdering van Neves. maandag zullen kunnen stemmen of zij onder bevel van Neves willen blijven of niet. Politici deelden mee dat de vorming van het kabinet ge worden was tot een machts conflict tussen Gonpalves en Carvalho en dat beiden als gevolg daarvan steun verlo ren. Zij zeiden dat Goncalves. die gesteund wordt door de communistische partij, wil dat Carvalho (die de steun heeft van uiterst links) onder hem dient, als een van de twee vice- premiers. Daartegenover wil de leider van de militaire vei ligheidstroepen dat de presi dent het premierschap aan vaardt waarbij hijzelf (Car valho) en Goncalves optreden als vice-premiers. Goncalves is bezig met de vorming van een nieuw kabi net nadat de socialisten en de links van het centrum staande volksdemocraten 24 dagen ge leden uit de regering traden uit protest tegen het besluit van de militaire leiding Portu gal tot een volksrepubliek te maken en de politieke partijen te vervangen door arbeiders- en soldatenraden. Inmiddels 'deelde de commu nistische partij mee dat mili tairen die naar het noorden waren gezonden ter beschei- ming van de partijbureaus in plaats daarvan zich bij de me nigte hadden gevoegd en ge holpen hadden bij de plunde ring van de kantoren. De be velvoerende officieren hadden dit toegelaten. (Vervolg op pag. 51 rasmaaien (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Zater dagmorgen is de 21-jarige F. Standaert uit Aardenburg, waarschi jnli ik na aanraking met de elektrische bedrading van een gazonmaaier, op slag gedood. De Isolatie van de be drading was slecht. De politie stelt een onderzoek in en de maaimaehine is voor onder zoek In beslag genomen. Het slachtoffer was gehuwd en had écn kind. (Van onze redactie buitenland) AGADIR Bij het dorpje Imzizen in Marokko heelt zich zondag een van de ernstigste vliegtuigongelukken uit de ge schiedenis van de luchtvaart voorgedaan. Een Boeing 707 met aan boord 188 mensen sloeg tegen een berghelling te pleiter. Niemand overleefde de ramp. De Boeing, die eigendom was van de Jordaanse lucht vaartmaatschappij Alia, was gehuurd door de Koninklijke Marokkaanse luchtvaartmaat schappij voor het vervoer van Marokkaanse gastarbeiders uit Frankrijk naar Marokko waar zij bij hun familie de vakantie zouden doorbrengen. Het toestel was om 02.20 zondagochtend van de Parijse O MAAS-MECHELEN (ANP) In Maas-Meehclen, vijf ki lometer over de Nederlands. Belgische grens in Limburg hebben zondagmorgen drie kinderen het lijk van een Ne derlandse vrouw gevonden. De vrouw, de 25-jarige Bernadet- te Vluggen-Teugels uit Maas- Mechelen, lag naakt met het gezicht op de grond. Zij was met haar b.h. en slipje ge wurgd. Aan het hoofd had zij een diepe wond. die vermoe delijk met een kei is veroor zaakt. Volgens de politie is de vrouw het slachtoffer gewor den van een lustmoordenaar. De vrouw leefde reeds meer dan een jaar met haar Maas trichtse echtgenoot J. Vluggen in onmin, ze was niet officieel gescheiden. Met haar twee kinderen woonde ze bij haar ouders in Maas-Mechclen. De politie van Tongeren heeft de 18-jarige R.T. uit Maas Mee he len gearresteerd. Hij ontkent de vrouw vermoord te heb ben. luchthaven Le Bourgel opge stegen en had contactmet de verkeerstoren van Agadir waar het om 05.30 (onze tijd) zou landen. Twee minuten voor de landing verdween de Boeing plotseling van het ra darscherm. De vlieger had geen melding van moeilijkhe den gemaakt maar opsporings helikopters hadden te kampen met dichte mist in het ge bied. Dorpsbewoners van Smzizen, dat 50 kilometer ten noorden van Agadir ligt- moesten 20 kilometer over bergachtig ter- rem lopen om telefonisch alarm te Kunnen slaan. Het toestel was op 300 meter van 't dorp neergestort. Reddings ploegen bereikten later het volkomen uit elkaar geslagen vliegtuig en troffen geen over levenden aan. De wrakstukken lagen over een groot gebied verspreid. Aan boord waren 177 Marokkaanse gastal-bei ders, vier Europeanen en ze ven bemanningsleden, vermoe delijk Jordaniërs. I (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Het afge lopen weekeinde, waarin miljoenen Nederlanders verkoeling zochten aan en 111 het water, heeft een goede aanloop gege ven voor een periode van zonnig en warm au- gustusweer. De tempera tuur kwam zondagmid dag al op een zomers niveau van 25 tot 28 graden, in Limburg werd 30 graden en bij Keulen 32 graden be reikt. Het hogedrukge- bied blijft het weer in geheel West- en Midden- Europa zomers bepalen, geleidelijk gaat iels warmere lucht naar onze omgeving opdringen, waarbij ook in Zuid west-Nederland de tem peratuur in de middag in de buurt van 30 gra den zal komen. Aan het strand is het ook fraai met aangename tempera turen en een zwakke landwind. Er zijn geen depressies op de weer kaart en alleen in het midden van de week zal de kans op een enkel onweersbuitje iets groter worden, maar het is zeer waarschijnlijk dat het zomerse weertype zich nog enige dagen kan handhaven. Het warmst was het zondagmiddag in Midden-Frankrijk, waar Nantes op 37 gra den kwam. STADSKANAAL (ANP) Zondagmorgen is de ongeveer 38-jarige M. Panneborg bij ren brand in zijn pension in Stadskanaal om het leven ge komen. Eén bewoner raakte zwaar en een lichtgewond. Het pension brandde geheel uil. BREDA De grote hitte van het afgelopen weekend iieeft zijn invloed doen gei den bij diverse sportwed strijden. Na afloop van de vriendschappelijke wedstrijd NAC - Tottenham Hotspur (U—1) wend geconstateerd dat verschillende spelers een abnormaal hoog vochtverlies hadden geleden- Recordhou der was Aty Graaumans, die s'i kilo vocht kwijtraakte. Een andere vriendschappelij ke wedstrijd, die tussen FC VVV en Roda JC, werd inge kort tot tweemaal veertig minuten speeltijd wegens de warmte. Ook de autocou reurs, die deelnamen aan de Grote Prijs van Duitsland ondervonden veel hinder van de abnormale temperaturen. Het grote aantal lekke han den op de Nürburgring schreef men aan de schroe'- hitte toe. De Limburger Fred Rompelberg. die op de twee de plaats eindigde in het Ne derlands profstayerkampi- oenschap, inaar gepasseerd werd voor uitzending naar de wereldkampioenschappen, gaat een kort geding aan spannen tegen verschillende kranten, die hebben gesugge reerd dat de Limburger met de geldbuidel heeft gezwaaid om naar de w.k. te worden afgevaardigd. (Van onze correspondent DEN HAAG ln het week einde zijn in ons land acht mensen door verdrinking om het leven gekomen. Een Ne derlandse vrouw verdronk za terdag voor de Zuidengelse kust. De 6-jarige Tmmy Hens is zaterdagmiddag in zijn woon plaats Dvunen .or verdrin king om liet léven gekomen. De jonge» speelde mét een rubberbootje in een vijver en is vermoedelijk overboord ge slagen. Twee duikers van de Haag se brandweer hebben zondag morgen het stoffelijk over- gohol van een ongeveer veer tigjarige man in het water langs de Toussaintkade gevon den op aanwijzing van een Haagse secretaresse. Het driejarig zoontje Foppe van schipper A. Bogard is za terdag in het Amsterdam' Rijnkanaal verdronken. In een plas te Hoogersmilde (Dr.) is zondagmorgen rond hallelf de 6-jarige Jan Kanon uit Groningen omgekomen. Tijdens het spelen kwam hij tereeln in een gedeelte van de plas, dat enkele meters die is. Het jongetje kon niet zwem men. De 4-jarige Cimone van Kampen uit Haarlem is zon dagmiddag verdronken in een recreatievijver. Zondagmiddag is de 35-jari- ge Th. Luimes uit Aal-ten in een ontgrondingspias in Win terswijk door verdrinking om gekomen. De man, die niet kon zwemmen, verdween plot seling in de diepte. In zijn woonplaats Veendam is zondagmorgen de 47-jarige H. Jager verdronken. Tijdens het vissen viel hij in een vis vijver. Omstanders wisten hem niet te helpen. Zondagmiddag is in Zand- voort de 32-jarige mevrouw G. Hölseher-Faust uit Mannheim aan de Ruhr verdronken. Zij werd ongeveer tien meter uit de kust drijvend aangetroffen. Mond-op-mond-beademing hielp niet meer. Volgens de politie van de Engelse havenstad Portsmouth is de dood van mevrouw Jongejan aan boord van de kustvaarder Bram een onge val. De geruchten als zou er muiterij aan boord van het schip zijn geweest verwees de politie naar het land van de fabeltjes. De vrouw is over boord gevallen, waarna twee bemanningsleden haar na zijn gedoken met. gevaar voor ei gen leven, aldus de politie die met verwacht dat er een on derzoek zal worden inge steld. (Van onze verslaggevers) HENGSTDIJK-KAMPER LAND De 19-jarige K. Crabbe uit Terhole is in de nacht van zaterdag op zondag op slag gedood bij een frontale botsing tussen twee auto's in Hengstdijk. De inzittenden van de andere auto, de 19- jaxige J. van W. uit Klooster- zande en zijn evenoude plaats genoot R. van B. werdeu zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde zater dagnacht om ongeveer kwart over twee op de Hengstddjkse- straat tussen Hengstdijk en Kloosterzande in een flauwe bocht in de weg. De auto met de twee jongens uit Klooster zande kwam uit de richting Rapenburg en de wagen, waarin alleen V. Crabbe zat, kwam uit de richting Kloos terzande. Hoe het kwam dat beide auto's tegen elkaar bots ten is voor de politie nog niet geheel duidelijk. „We vermoe den dat Crabbe op de linker weghelft terecht is gekomen, maar het onderzoek wordt nog voortgezet", aldus de rijkspoli tie in Kloosterzande. Snel na bet ongeluk waren politie en ambulance ter plaat se. evenals de brandweer, die gealarmeerd was omdat er veel benzine op de weg lag en brandgevaar niet ondenkbeel- (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL De aanhou dende hitte van de afgelopen dagen heeft de luchthaven Schiphol gisteren een flinke overlast bezorgd. De meedo genloos brandende zon deed het asfalt op de taxihanen, die het meest van het vliegtuig- verkeer hebben te lijden. smelten. Gistermorgen om elf uur begon men op Schiphol met het bespuiten van het zeer warme asfalt. Hiervoor werden twee combinaties, die normaal gebruikt worden voor liet leggen van schuiinbanen, Ingezet. Een combinatie be staat uit twee tankwagens die elk 20.000 liter water kunnen bevatten, een kleine tankwa gen met een inhoud van 7.000 liter water en een trekker uit gerust met spuitkannnnen. Met (ie 47.000 liter water van een combinatie kan twee kilometer van de 16 km laxibaan „afge koeld" worden. In de tijd dat de ene combinatie spuit wordt de tweede getankt. Gisteren werd op de taxibanen in totaal een half miljoen liter water gespoten. 'Van onze redactie oimiemand) DEN HAAG De prijzen van margarine worden mei twee cent en die van iialvarl- tie met een cent per pakje van 250 grani verhoogd. Dat heelt de bond van Nederlandse ïnar- garineiabrikanten zaterdag meegedeeld. De prijsi/erhogiag is lot stand gekomen na overleg met net ministerie van Ëcononu- sene Zaken. Voor de fabrikan ten is de prijsverhoging maan dag 28 juli ingegaan. De con sument zal voor de margarine en nalvarine meer moeten gaan betalen als de oude voor raad geheel is verkocht, zo deelt de bond nog mee. dig was. De slachtoffers wer den naar het ziekenhuis in Hulst overgebracht. De politie deelde gisteren mee diat de twee jongens uit Kloosterzan de niet in levensgevaar verke ren. De twee auto's (zie foto) werden zwaar beschadigd. Zaterdagochtend om tien over elf is op de Spuiddjk in Kamperland de 23-jarige mo torrijder D. Vos uit Colijns- plaat om het leven gekomen. De man reed met zijn motor in een bocht rechtdoor, viel en sloeg met zijn hoofd tegen een. bermpaal. Met een schedelba- sisfraotuur werd hij per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht, waar hij korte tijd later overleed. Elders in ons land vielen dit. weekeinde zeker nog eens acht verkeersdoden. (Van onze correspondent) ROME - De Italiaanse vakan- tiepiek is dit weekeinde uitge lopen in een reusachtige ver keerschaos. in de havenstad Civitavecchia (70 kilomter ten noorden van Rome) hebben bijna 20.000 toeristen meer dan drie dagen op de kaden gekampeerd, wachtend op de oversteek naar Sardinië. Een onverwachte staking van het personeel van het merendeel van de veerbo ten was oorzaak van deze massale vakantie ellende. Pas in de loop van gisteren, zondag, hebben alle boten de lijndienst met Sardinië hei-vat, maar voor duizenden betekent dat nietemin nog minstens tot vandaag te moeten wachten voor de oversteek. Miljoenen Italianen hebben in de afgelopen twee-drie dagen de reis naar hun vakantiebe stemmingen gemaakt. Op de aut venen xiin alle file- en drukterecords gebreken.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1