ZOMER IS OP DREEF KEU aa H&EE» VANDAAG DE WINNAARS Gematigd optimisme en een dosis onzekerheid na „finale" in Helsinki iorpe „HUWELIJKSGOLF OOST-WEST NA 'HELSINKI'..."' Nationale stichting mag speel- casino's organiseren Afrikaanse landen tegen uitstoting van Israël uit VN 'oeit Oneens met K VP-fractieleider zat toch in graan Ontslagen door daling in verkoop spuitbussen Oosteuropeanen verwachten Aantjes Intentie Schip in Doel VRACHT Al 10 UIT WI L KANTELT: CHAUFFEUR SPOOR I >S Brit gewurgd in Bijlmerflat vogel Weer Zeeuwse dood aan botulisme i dan nog de sieraden die we el vertonen bij speciale gele heden. Daar deze onvervan- ar zijn. liggen ze opgeborgen ■en safe. ins bestuurslid de heerr Olys- er heeft zich belast met de dleiding. Na het overlijden onze vorige rondleider, de r J. Huijssen, liep het enkele ■n wat moeilijk, daar hier- r geen vaste man was. Nu de r Olyslager zich met deze k heeft beiast, neemt het be- k weer sterk toe, te meer daar ïaar buiten veel bekendheid de musea wordt gegeven. n het museum wordt men ge- ifronteerd met de leefwijze i vroeger, dit is leerzaam en ■mt tevens een goede ont- inning in het jachtige leven deze tijd. I>. J. OCGEL ing is vastgesteld op 18 oktobo s. In de maanden augustus ptember a.s. is er elke vrl'"?'. avond van zeven tot haln>c" m conditie-training voor ampetitiespelers en de belnW lellende recreatieve voller Het bestuur van S.V. terre" bestaat uit voorzitter uylaert, secretaris J- !'.ro.ee J enningmeester W. Wichicls estuursleden E. Bone, VV- indt, K. Laheyne en F. Dank zij een subsidie van emeente Axel en een bij" - an supportersclub de Zwa al in het komende half ja"1 racht worden de jeugd een etere begeleiding te geve"^ un reiskosten naar de dw aernooien zoveel ais mug s, te drukken. eet Indien de loterij een sU vordt, kan in 1976 op dez aanier worden doorgegaan- Dr. W. A.J. M. Harkx Jjfdrfcdacteur: L. Leijendekker factie- en administratie-adres: Kuvstraat D, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 ■jiroiiummer 1114111 VRIJE ZEEUW ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 JZv Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. ^jgerstraat 16. Breda. 27e jaargang No. 1920 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. (V'aa onze weerkundige medewerker) DE BILT Vooral tijdens de weekends heeft deze zo mer dikwijls teleurgesteld, maar dit weekeinde zal veel ion en een volop zomerse teroreratuur geven. Vrijdagnacht kwam liet in Zuid- en Oost-Nederland tot enkele verspreide onweers buien, waarna tijdelijk iets koelere lucht werd aange voerd, maar het kwik is al weer stijgend. Vandaag kan de 25 graden in Zuidwest Nederland wee» worden overschreden; wellicht wordt het zondag nog iets war mer. To' in de omgeving van Parijs steeg de temperatuur vrijdagmiddag tot 33 graden, in Zuid-België tot 30 graden. Het is waarschijnlijk, dat dit fraaie, stabiele zomerweer zich nog enige dagen zal we len te handhaven. Onweersstoringen van eni ge betekenis zijn er boven Frankrijk niet aanwezig en ook uit de richting van de oceaan of de Noordzee nade ren voorlopig geen storings- lronten. Het aantal warme zomerse dagen boven de 25 graden is tot nu toe in deze zomer nog iets beneden normaal, maar kan met een weertype als nu snel groter worden. [cda - in gevaar na brief arp- verontrusten Van onze speciale verslaggever Jan Schils) HELSINKI Oosleuropesc delegatie-woordvoerders in Helsinki hebben gisteravond gezegd dat de altkoorden van Helsinki betreffende familie bezoek en het trouwen van personen van het ene land met die van het andere licht zullen kunnen leiden tot een huwe- lijksgolf. Verwacht wordt dal als gevolg van de versoepeling van de bepalingen terzake ve le mensen die al jarenlang van plan waren met elkaar te trouwen in Oost en West dat nu ook zullen gaan doen. Al leen al in de Sovjet-Unie, zo vernamen wij, zijn honderden mannen en vrouwen, die met buitenlanders, veelal Amerika nen, willen trouwen. Ook In Polen, nongarije en Tjecho- Slowakije is een groot aantal trouwlustigen, die naar hel Westen willen. Van Oostduit- se zijde werd het bezwaar ge opperd, dat deze huwelijksgolf geen dekmantel mag zijn om hel land te ontvluchten en eenmaal weg het huwelijk weer te laten ontbinden. De Oostduitse autoriteiten zijn krachtig van plan om ua te gaan of trouwlustigen een schijnhuwelijk op het oog hebben. DROOG EN ZONNIG Maximumtemperatuur: 21 graden (kust), 27 graden (land). stad en streek j Zomerhuisjes op Schou- wen nog steeds twist appel Pagina 3 binnen- en buitenland Vuil Haags huis werd huisvuilberg Pagina 7 Bestuurders weten met de toekomst geen raad Pagina 8 Zomers Rome presen teert dure wintermode Pagina 9 sport Ponsteen grijpt ook kilometertitel Pagina 11 vrij-uit De trieste autobiogratie van een gehandicapt auteur Binnenschippers staan °P scherp peilingen Portret van de man die de Nederlandse Gene- rale Staf vergeefs tegen de Duitse inval waar schuwde kunst en cultuur Amateurtoneelspelers bereiden zicjr voor pp Landjuweel ,j piekerpoker merijntje: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het Christen-Dcraocrutisch Appel fe deratie van KVP, ARP en CHU is opnieuw in gevaar. In de kring van de ARP neemt men het niet dat het CDA geen christelijke partij zou zijn, zoals door KVP. lractieleider Andriessen in een interview met „Hervormd Nederland'' is gezegd. Die uitspraak, dè reactie daarop van ARP-fractieleider Aantjes (volledig oneens met An driessen) en vooral ook het weerwoord daarop van de vice-voorzitter van de ARP, drs. R. Ziilstr - hebben de verontrusting in AR-kring aangewakkerd. Naast deze opnieuw ople- veifde discussie over de grondslag van het CDA speelt ook het advies van de Perma nente Program Advies Com missie (PP AC), dat omwille van de eenheid binnen het CDA desnoods gekozen moet worden voor een oppositierol, in de nieuwe moeilijkheden een rol. De verontrusting heeft een uitweg gevonden in een brief van die 32 AR-leden (onder wie vijf kamerleden, De Boer, De Kwaadsteniet, Beunier, Van Houwelingen en oud-partijvoorzitter Berghuis), gezonden hebben aan het par tijbestuur. Initiatiefnemer is het Tweede-Kamerlid Hans de Boer. In de brief wordt geëist, dat duidelijk zal worden uitge sproken, dat het CDA een christelijke partij zal zijn. Men keert zich tegen het vrij blijvend karakter dat Andries sen aan het CDA wil geven. Men keert zich tegen zijn op vatting, dat iedereen die het met de politieke doelstellingen van het CDA eens is, lid kan worden en de partij kan ver tegenwoordigen. Eveneens wordt afstand genomen van het standpunt, dat het CDA- bestuur heeft ingenomen over het advies van de PPAC. waarin de oppositie wordt aanbevolen boven het mede verantwoordelijkheid dragen voor het bestuur van liet land. Naar eerst nu blijkt is dit standpunt van het CDA-be stuur niet in eensgezindheid aadvaard. De AR-vertegen- woordiger in het CDA-bestuur mevr. Var Leeuwen en de Zeeuwse CH-vertegenwoordi- ger gedeputeerde Raland liebben uitdrukkelijk tegen dat standpunt gestemd. het politiek handelen. De briefschrijvers vallen erover, dat Andriessen in het inter view met 'Hervormd Neder land' verklaard heeft: „Voor het woord christelijke politiek ben ik han-g. Dat geeft zo'n pretentie". In het blad van de ARP van deze week wordt er nog een schepje bovenop gedaan, wan neer de redactie van 'Neder landse Gedachten' eerlijk schrijft: „Wij betreuren het dat Andriessen zich tot deze uitspraak heeft laten verlei den. Niet alleen omdat hij daarmee een voortreffelijke term in diskrediet heeft ge bracht maar vooral omdat hij een hardnekkig misverstand daarmee nog eens heeft ver sterkt. Immers christelijke po litiek is geen pretentie. Iedere anti-revolutionair had hem kunnen vertellen dat het een intentie is". (Vervolg op pag. 7) in de brief van de 32 ver ontrusten wordt dit standpunt nu „etisch onaanvaardbaar" genoemd. De briefschrijvers zeggen dat „deze benadering niet de onze" is. Naar hun opvatting dient een christelij ke politieke partij vanuit haar verantwoordelijkheid tot een geheel andere opvatting te ko men. In de brief wordt her haalde malen fractieleider Aantjes bijgevallen in zijn af wijzende houding ten opzichte van de opvattingen van An driessen en het standpunt van bet CDA-bestuur. De brief moet dan ook gezien worden als een opvallende steun voor de politieke leider van de ARP die voor het CDA in de opvattingen van Andriessen niets voelt. In de brief wordt er op gewezen dat op de conferentie van de drie partijen in Woud- schoten het evangelie werd aanvaard als grondslag van UTRECHT (ANP) Boxal Nederland b.v. in Veenendaal heeft aangekondigd, dat er 76 personeelsleden van de 360 moeten worden ontslagen Eni ge tijd geleden zijn als 41 werknemers afgevloeid. De ontslagen zijn volgrrn Boxal noodzakelijk omdat de ver koop van spuitbussen aanzien lijk is gedaald. De heer J.L. van Vuuren districtsbestuurder van de In dustriebond CNV, zei vrijdag dat de omzet van Boxal in de Benelux sinds de anti-campag ne tegen spuitbussen is begon nen (in verband met de moge lijke aantasting van de ozon laag in de atmosfeer door het drijfgas freon - red.) tot 50 procent van de normale pro- duktie is teruggelopen. Landelijk blijkt er ook spra ken te zijn van een daling in de verkoon van spuitbussen. Men schat (voorzichtig) 20 pet., terwijl de markt vorig jaar nog groeide. DEN HAAG (ANP) De Nationale Stichting tot Exploi tatie van Casinospelen in Ne derland komt als enige gega digde in aanmerking voor het v'rlenen van een vergunning voor het organiseren van speelcasino's De raad voor de casinospelen heeft dit de staatssecreatris van economi sche zaken jusitie geadviseerd. Er waren aanvankelijk 43 -gegadigden, waarvan eer dertig hun aanmelding hebben ingetrokken of verder niets van zich hebben laten horen, nadat bekend geworden was geworden, dat de g®hele winst van de op te richten speelcasi no's naar de schatkist van het rijk zal vloeien. Van de dertien overgebleven gegadigden kan alleen de nati onale stichting voldoende ze kerheid geven voor een ex- ploitatiezoals de wet beoogt- meent de raad voor de casi nospelen. Vice-voorzitter van de Nationale Stichting is de heer G.L.W. Sliepen, directeur van de VW-West-Brabant. )e Stem-prijsvraag „Ken uw streek", waarmee we de lezer vier weken lang voor soms moeilijke opgaven hebben gesteld, blijkt enorm te zijn aangeslagen. Hon- tierden invullijsten werden ons toegezonden. Uiteraard heeft liet nogal wat tijd gekost om het kaf van hel koren te scheiden, maar nu zijn we dan toch zo ver. De namen van de prijswinnaars vindt men vandaag op pagina 3. evenals dtj juiste oplossing van de prijs vraag. -De Nederlandse premier lijkt hier in de vergaderzaal te Helsinki op z'n minst een dringende waarschuwing te richten aan het adres van de Amerikaanse president Ford. Waarover het ging blijft een zaak voor ieders fantasie, maar het ziet ernaar uit dat Ford de opmerking van Den Uyl ter harte neemt. (Van onze speciale verslaggever Jan Schils) HELSINKI Met gematigd optimistische toekomstver wachtingen. maar tegelijker tijd met een zekere dosis on zekerheid over diezelfde toe- BINNEN twee weken za! de Surinaamse regering een defi nitieve beslissing nemen over de voorstellen tot samenwer king die de KLM aan de Suri naamse regering voor de Suri naamse luchtvanrtmaatschapoii SLM heeft gedaan voor het onderhouden van de dienst Amsterdam - Paramaribo. (Van onze red. buitenland) KAMPALA Een res»lutie die pleitte voor Israels uitsto ting uit de Verenigde Naties en die was voorgelegd aan de topconferentie van de Organi satie van Afrikaanse eenheid in de Oegandese hoofdstad Kampala, heeft het gisteren niet gehaald. Na een kleine elf uur verhit debat konden de staatshoofden of hun vertegen woordigers van 46 landen, het alleen maar eens worden over een vaag en weinigzeggend amendement dat onder meer de mogelijkheid bevat van eventuele beroving van Israel van het V.N.-lidmaatsvliap. Zaïre liet weten dat het vierkant tegen zowel de oor spronkelijke resolutie als het amendement was Ghana, Sier ra Leone, Senegal en Liberia verklaarden dat zij geen dui delijk omlijnde instructie van hun staatshoofden 'Hadden die door afwezigheid het amende ment niet konden accepte ren. Op een gegeven moment, al dus gedelegeerden, vroeg pre sident Ide Amin van Oeganda de Egyptische delegatie op de man af' of zij uitstoting van Israël uit de Verenigde Naties zou steunen. Egypte zou heb ben geantwoord dat het dit niet zou doen. Daarop zou liet zijn gekomen tot verhitte woordenwisseling tussen Ga- daffi en Mohamed Riad, advi seur buitenland van president Sadat van Egypte. Gadaffi scheen zich met name te heb ben geërgerd aan het feit dat Oadat voor het debat over het Midden-Oosten de topconfe rentie had verlaten. De sieutelclausule in het amendement luidt: „...vraagt alle lid-staten van de OAE de meest afdoende besluiten te nemen om de in de Verenigde Naties en hun nevenorganisa ties op Israël uitgeoefende druk te vergroten, de moge lijkheid van eventuele bero ving van het lidmaatschap van deze organen inbegrepen". He( amendement werd eenstemmig aangenomen, maar vervolgens deponeerden de vijf landen of ficieel hun voorbehoud. Israëlisch officiële kringen hebben hun voldoening uitge sproken over de afwijzing van de Arabische resolutie. komst hebben de 35 staats hoofden en regeringsleiders, hun ministers van buitenland se zaken en omvangrijke dele gaties gisteravond afscheid ge nomen van de „finale" van de Europese Veiligheidsconferen tie die de afgelopen drie da gen in Helsinki is gehouden. Terwijl de uiterst strenge vei ligheidsmaatregelen nog enke le dagen van kracht zullen zijn - onder meer omdat een aantal prominente staatslieden vandaag nog contacten met elkaar zuilen hebben, zoals president Ford cn partijleider Breznjev zetten de 35 hoog ste vertegenwoordigers van evenzovele Europese landen en die van Canada en de Ver enigde Staten, alsmede de mi nisters van buitenlandse zaken gistermiddag hun handteke ning onder een reeks docu menten die onder meer de on afhankelijkheid en het recht op zelfbeschikking van alle Europese landen- de onschend baarheid van hum grenzen en het vrij verkeer van personen, ideeën en informatie moeten garanderen. Maar nog voor de conferentie gisteren tegen de avond ein digde was liet duidelijk dat niet alle landen van plan zijn zich bij de anngegegane af spraken. die elke dwingende wettelijke basis missen, wen sen neer te leggen. Zo ver klaarde de Turkse premier Demirei dat de Turkse invai od Cyprus en de bezetting van bijna de helft van liet eiland niet in striid is met de afspra ken van Helsinki, omdat An kara slechts de verdrukte Tur ken op Cyprus te hulp is ge komen. En de Portugese presi dent Da Costa Gomez weiger de iedere informatie over de situatie in zijn land terwijl hij tevens met geen woord wilde onthullen hoe de nieuwe Por tugese regering, die donderdag werd gevormd, er uit zal zien. Na de conferentie zei Da Cos ta Gomez dat Helsinki niet het recht gaf aan de overige Euro pese landen om zich in de Portugese binnenlandse aange legenheden te mengen. Dat was dus een duidelijke afwij zing van onder meer de kri tiek van Nederland om de dic tatoriale neigingen van de hui dige militaire machthebbers in Lissabon. In conferentiekrin gen was men zeer ongerust over de evolutie in Portugal en speciaal over du mogelijk heid dat daar sooedig een bur geroorlog zal uitbreken. (Vervolg op pag. 7) (Van onze «orrespondent) GENT Vrijdagochtend vroeg is een vrachtauto met aanhanger van de Nederlandse iirina Wieland uit Axe' op de Kennedybaan te Gent gekan teld. De vrachtauto kwam in een sloot terecht en de lading karton werd ever het gehele wegdek verspreid. Spoedig Was dc politie ter plaatse, maar groot was de verwondering, toen nergens de chauffeur van de tientonner te bespeuren wei Zelfs na dc middag was men de man nog niet op het spoor kunnen ko men. Vermoed wordt dat hij in paniek is weggevlucht na het ongeval. De oorzaak van dit ongeval is nog niet duide lijk, maar wordt in verband met een zwaar onweer, dat 's nachts boven Gent losbrak. De bestuurder moet de 22-jari- ge G.R. uit Kloosterzande zijn. MIDDELBURG Niet gif tig gas van een schoonmaak middel voor scheepsruimen maar liet giftige gas fosfine van de stof fostoxine. waar mee het graan in liet schip was behandeld, heeft geleid tot de dood van de twee schipperskinderen begin deze week in het Belgische Doel. Dr. A. Adriaanse, inspecteur voor de hygiëne voor het mi lieu in Zeeland en dr. S. Lelie, de Zeeuwse geneeskundig in specteur van de volksgezond heid. deelden donderdagmid dag tijdens een persconferen tie mee dat dc giftige stof afkomstig was van het middel, waarmee het ruim van het scliip was schoongemaakt. Bel de heren hebben waarschijn lijk verkeerde conclusies ge trokken uit mededelingen van Belgische collega's, want prol. dr. A. Heyndrickx te Gent, die het toxicologisch onderzoek voor zijn rekening heeft geno men, verklaarde gisteravond dat het middel fostoxine niet als schoonmaakmiddel is ge bruikt, maar als preparaat oin het graan te beschermen tegen insecten. „Fostoxine wordt in tablet- vorm in het graan gestopt. Door vochtigheid en warmte ontstaat er dan een gas, dat in het graan moet inwerken. Dit is een zeer giftig gas, dat on geveer acht dagen werkzaam blijft. De schipper wist niets van dat gevaar af en heeft zijn kinderen in dat graan la ten spelen. Die hebben toen dat gas binnengekregen," al dus prof. I^evndrickx. AMSTERDAM (ANP) De 29-jarige Amsterdammer II. van E. (zonder beroep) wordt er van verdacht gisternacht zijn 26-jarige Engelse vriend l'.C.J. Lawrence In hun wo ning in een flatgebouw in de Bijlmermeer door wurging om liet leven te hebben gebracht. De man ls aangehouden. (Van een onzer verslaggevers) HULST Een van de vijf onderzochte dode vogels uit het land van Saeftiughe bleek met zekerheid te zijn gestor ven aan botulisme. Onderzocht wordt nog van welk type dit virus is. Bij twee vogels bleek na de onderzoekingen deze week de mogelijkheid van een botulis- me-vergiftiging aanwezig. Een van de vijf vogels bleek te zijn gestorven aan tuberculose. Over de doodsoorzaak van een andere vogel kon men nog niets zeggen. Dat deelde gisteren prof. Hoekstra mee, die zich in een laboratorium van hst Dierge neeskundig Instituut te Doorn met het onderzoeken van dode vogels bezighoudt. Het lijkt me een „mengel moesje van doodsoorzaken", zo verklaarde hij Hij wees nog eens nadrukkelijk op de nood zaak om kadavers wan dode vogels uit de weg te ruimen of ter onderzoek op te sturen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1