ERNST EN STILTE OHANNES 'ERVOLGD Kwestie van smaak Spuit niet te vaak Met de dood voor ogen Truc Iel eerste deel van Van Ee- n's Kleine Johannes staat (ook nog) op vele boekenlijsten n middelbare eindexaminan- Veel minder gelezen en ook inder bekend is het tweede el van de in Haarlem geboren ichtiger. Dat tweede deel ver heen voor het eerst in 1906. nlangs verscheen de heruit- ive in de Marnixreeks. Kleine Johannes deel twee is, enals het eerste deel een cul- ursprookje. Toch staat Johan- ;s in deel twee veel dichter bij werkelijkheid dan in het eer- e deel het geval was. Speelde deel I de avonturen van Jo- innes zich louter af in de sfeer in sprookjesfiguren als Wistik, ader Pan en Windekind, in deei komen deze figuren slechts jdelings ter sprake. Johannes omt slechts in een soort droom aanraking met deze figuren, et hoofdverhaal speelt zich af de kermissfeer. Na de dood van Johannes' va- er (zie deel 1) trekt hij met de charensliep Markus de wereld oor. In gezelschap van het ermisvolk gaan zij alle steden f, waar zij dan de kost moeten erdienen. Na bij zijn tante Se- ena, waar hij een tijdje (ge- wongen) heeft gewoond, gaat ij met het kermismeisje Marjon p zoek naar Markus. Zij komen ierbij terecht in Duitsland, raar zij in aanraking komen iet een dichter en een „Sene- a". Het verhaal eindigt een be fje abrupt met weer een droom iver vader Pan. Een einde, dat in eder geval de mogelijkheid >pen laat tot het schrijven van log een Johannes. (Dat heeft hij ater trouwens ook gedaan). Het sterke sociale gevoel van 7an Eeden komt in het boek neerdere malen tot uiting. Hij ciest constant partij voor de un- lerdog, in dit geval het kermis- 'olk. In dit boek ook zijn de eer ste symptomen merkbaar van de roeddhistische invloeden, die Van Eeden ondergaat. Hij laat ine van Lierse zeggen: „Wij al- zeggei een dragen de littekens van tal- oze incarnaties met ons mee". K.G. (Frederik van Eeden: D« kleine Johannes, deel. 2. Man- teau, Brussel-Den Haag). ook in zijn gedachten over In het Bredase culturele cen trum De Beyerd wordt van van daag af een tentoonstellinge wijd aan het werk van Oscar Jespers gehouden. Tegelijker tijd kan men werken zien van drie leerlingen van Jespers m de pas geopende galerie Van Well aan de Prinsenkade in Breda. Dat zijn Hanneke Mols-Van Gooi, Jos Harzing en Hans Clae- sen. Ter introductie van de machtige figuur van Oscar Jes pers laten wij hier, in afwach ting van een nadere beschou wing, een karakteristiek van diens werk volgen. „Al geven mijn werken uiter lijk de indruk van robuustheid, toch ben ik altijd onzeker wal het resultaat betreft" Met deze, ooit uit de mond van de nu overleden beeldhouwer Oscar Jespers opgetekende uit spraak in het achterhoofd, zou men de beelden van Jespers kunnen benaderen. De massivi teit in zijn werken zijn namelijk voor het oog, eerder kenmer kend dan de sereniteit en inner lijke bewogenheid, die er in ver vat zitten. Een voorbeeld hiervan is zijn „pottenbakker". In de strakke, volume uitstralende vorm van dit beeld ontwikkelt zich de be weging, waardoor het werk een innerlijke bewogenheid uit straalt, die niet afhankelijk is van de uiterlijke vorm. Daarbij komt dat hij qua vorm altijd ge streefd heeft naar de ernst en de stilte van de Egyptische beel den. Oscar Jespers heeft in zijn le ven een eigen stijl ontwikkeld Waren zijn werken aanvanke lijk stoer en robuust; de stati sche vormen kregen in zijn tere werken ook een vorm van innigheid mee. Hierbij heeft ongetwijfeld ook zijn vriendschappen met de be eldhouwers Lipchxtz en Marina aan toe bijgedragen. Hl) bleet echter trouw aan zijn eigen ont wikkeling en still Deze eigen heid van Jespers kenmerkte zin» het onderwijs aan de kunstacade mies. Hij is zelf enkele jaren doce"| geweest aan de Van Eijck- academie in Maastricht en aan St -Joost in Breda Hij stim teerde daai de aeifstandigbe' sontwikkeling van zijn leerlin gen, zondei aan hun persei li Ikheid te willen tornen m heeft zet is wel eens reerd dat het voor een |Ob|F kunstenaar daarom bevun* lijkei zou zijn in de leei te ga op het atelier van een b** houwer „die zijn generatie te zeggen heelt" Een uitspr» trouwens die tn de wereld van huidige kunstopleidingen nu nog opgeld doet. WANNEER een vlieg mei z'n poten op iets aoets staat zal hel dier on middellijk de snuit opsteken naar voedsel Een landing op 'n soul of zuur oppervlak zal hei tegengestelde effect oproepen de vbeg zal dan z'n snuit juisl intrekken Vliegen hebben -nel zoals de meeste andere dieren- een goed ontwik kelde smaak, hoewel dal niel wil zeggen dal de dieren hel voedsel in de bek proeven Dat doen eigenlijk aJleen de zoogdieren Bij de vlieg ligt hel smaakorgaan aan de onderkant van de voetzolen Daar zitten twee smaakcellen. waarvan er een gevoe lig is voor zuur butter en zout en de andere voor zoet Wordt de eerstge noemde cel geprikkeld dan zaJ de vlieg geen eetbeweging maken, maar bil prikkeling van de zoete cel za) het diei onmiddellijk voedsel gaan zoe ken. Dit is slechts een van de vele voorbe elden die aangeven hoe belangrijk de smaak is in hei leven van de dieren. Van oudsher worden vier soorten smaak onderscheiden zout, zuur, bitter en zoet In hei dierenrijk wordt de zure smaak over het alge meen niet erg gewaardeerd Bijna alle dieren weigeren zuur voedsel, waarschijnlijk omdat dit gekoppeld is aan de smaak van bederf Zoet voedsel -dal meestal voedselrijk is- wordl door de meeste dieren erg ge waardeerd, alhoewel bijvoorbeeld katten er niet zo erg gevoelig voor zijn Hamsters en cavia's wel, die zijn verzot op zoetigheden. Bittere stoffen worden door dieren ook niet zo erg gewaardeerd; waar schijnlijk omdat vee) giftige stoffen een bittere smaak hebben Het proe ven van zuur of zoet, bitter of zout gebeurt met behulp van gevoelige cellen Wanneer deze cellen geprik keld worden door een of andere chemische stof herkent het dier de zure, zoete of andere smaak en rea geert dan zoals het in de loop van zijn ontwikkeling heeft geleerd dat het gezondst is Om te proeven gebrui ken zoogdieren trouwens altijd een bepaald deel van hun tong (wij, men sen. dus ook). Zoet proeven we met het puntje van onze tong, de onder kant is ongevoelig voor zoete stoffen. Bitter wordt door de basis van de tong waargenomen. Met het puntje van de tong kan men geen bittere smaak constateren. Het is zelfs zo sterk, dat elk stukje tong een ander gevoel voor smaak heeft; vaak zijn dat gecombineerde gevoeligheden, maar nooit zijn twee naast elkaar liggende smaakcellen identiek. JAAP WILLEMS dun, 5. paradijs, 6. op hoge temperatuur, 7. ij zerhoudende grond 8 lu- mee (alk 9 bloedhuis, 10 verstolen. 13 koor van zes zangers 15. dot, 17. defensie, 18 manneli|k dier 20 bijwoord, 22. zeilschip 24 rond voor werp 26 kniipbrll, 27. grommen 28 duivenhok, 30 commando 32 stoot wagen. 34 hooimaand, 38 nauw, 37 patrolnum- vergasser, 38 kledings tuk 40 drinkschaal, 41. getrokken wissel 43 am bacht 44 gewichtsmaat, 47 holte 49 hootdbedek- sel, 51 fijn weefsel 52. stol. 53 soutane 55. kle dingstuk, 57. bezie, 58. inaekt, 60 sybooi voor ni- themum 62 rondhout HORIZONTAAL 1 spijl. 6. lat wet ultpeulmate pro- hel 11 klem pusitl 12. mm In UtrecM M «pee- new vervoermiddel Ni. inwendig twuaee 10 ver mand. 10 mannelijk per- «nie 21 ziMHlljfc 22. voertuig 23 getilde 25. speeltuig 27 veelwerk, 28 «hu» win (alk 29. phwisei vee kraag 31. kopneineei voo> kaooebin- tea 32 aanwijzend voor naamwoord 33 brtdge- Nwm 35 hoomaentiyd huidverdikking, 36 Mj eerotumsf 37. groonw. 36 moonetjesgans 42 ci lindervormig voorwerp, 43 keukengerei. 45. dwaas. 46 persoonlijk voornaamwoord 47 huis- diei 46 hougstf doei van een dak 50 per adres (alk 51 deel van een Heem 82 «ore* 64 voch- feg 90 geeruik 57 kwe- zelacnng 6» pieziei 60. kippenloop #1 genooror- gaen. 03. klanken 64. kosteloos. VERTICAAL' 2 venster, 3. laatste kwartet (alk 4. Oplossing van voritie week: Het Eel Nieuwenhuizen uil W«ge dingen tenslotte gelukt om de eerste pleet» te bezetten ui het kampioen schap van Nederland 1915 Vele ja ren vocht zij reeds om volledige er kenning ven het damee-dammen. m 1973 bij hel eerste dameekampioen- vchap van Nederland kwam zij net een puntje te kort om aan het toen officieuze wereldkampioenschap deel te nemen Vorig jaaj werd zij rweede in het kampioenschap van Nederland en ais deelneemstei aan tiet eerste officiële dameswereld- kampioenschap eindigde zij op de vierde plaat* met in de twee laatste oxiden nog kan* op de wereldtitel Du )*«f 1* liet haai gelukt de eerste plaats te baeelten vow Barbara Graas die in 197X en 1974 de titel vuw ach opentte Beide dame* mo gen in deoenipei a.s iri Amsterdam weet een poging doen om de wereld titel in on» land te houden Hieron der volgen een drietal fragmenten uil de partijen van Eel Nieuwennui- cen die een indruk geven van wat dame* ut het damspel kunnen pres teren Na 44 zetten tri de partij Verfiaal-Nieuwenhuizen de navol gende stand In plaats van 28-22^ die winstkansen geeft, speelde mevrouw Verhaat hier 27-22? (18x27) 28-22 (27x18) 33-28 of? (25x34) 40x20 (21-27) 32x21 (23x41) 20-i5 (16x27) 15-10 (41-46) 10-4 (27-31) 38-33) 31-36) 35-30 (46-23) 30-25 (36-41) 25-20 (41-46) 20-15 (19-24) Wit geeft het op. De 17-jarige Lenie Geurts, die regelma tig trainingsbijeenkomsten bezoekt, bracht Eef Nieuwenhuizen op de rand van een nederlaag. Nieuwenhuizen met wit aan zet, mag hier met 42-37 spelen wegens de Coup Royal (24-29) enz:, positioneel met aantrekkelijk doch in de gege ven omstandigheden nog het beste, is de ruil 27-21 enz Wit speelde echter; 39-34? (14-20) 34-30 of? (25x34) 43- 39 (34x43) 48x39 (12-17?) (Zwart ge-, eft de winst uit handen). 27-21 '16x27) 32x12 (23x34) 12x25 (24-29) 38x24 (84-39)25-20 Remise gegeven Tegen mevrouw v Setten speelde Eef Nieuwenhuizen een positioneel ge wonnen eindspel correct af. Mei zwart aan zet speelde zij hier (18-22) 42-38 (11-17) 38-38 (17-21) 24-19 of? (13x24) 29x20 (25x14) 34- 80 (28-82) 31-26 (21-27) 30-24 (32- 87) 28-29 (37-41 j 39-34 (41 -47) 34-30 (14-20j 24x1» (47x35). Wit geeft het op jan Edlnk M«V •..vay.v,;vX;vv: WIE DENKT dat er in de zomer ie dere warme dag flink moet worden gesproeid om zijn of haar gazon ge zond te houden heeft het mis. En on danks alle waarschuwingen, dat deze behandeling te veel van het goede is, en eerder het tegendeel wordt bereikt, ziet men toch ieder jaar weer mensen, die te pas en te onpas hun tuin besproeien. Daarom laat ik nu een deskundige aan het woord, directeur M. Pranger van de Nederlandse vestiging van Wolf, de bekende fabrikant van alle mogelijke tuingereedschappen. „Be ter is", zo zegt hij, „om één keer per week het gras en eventuele planten een flinke hoeveelheid water te ge ven. Alleen een nieuwe jonge gras mat moet geregeld besproeid wor den. Maar als het gras eenmaal goed in de bodem is verankerd, dan is ge vaar voor uitdrogen niet meer zo groot, en kan de frequentie van het sproeien aanzienlijk worden terug gebracht". Het tijdstip van de dag maakt niets uit. „Vroeger beweerde men wel dat de avonduren de beste zouden zijn maar onderzoekingen hebben uit gewezen, dat het uur van de dag niet van invloed is op groei en gezond blijven van het gras. Het meest prak tische is echter om bijvoorbeeld in de loop van de ochtend of middag te spuiten. Dan is namelijk de druk het grootst en hoeft er minder lang ge sproeid te worden". Men kan volgens hem goed zien of het gras water nodig heeft. „Wie erop loopt en merkt dat het. gras zich niel meteen veerkrachtig opricht zo dat de voetsporen eventjes te zien blijven, moet gaan sproeien. Dat is precies de juiste tijd. Men moet niet wachten tot de bodem is uitge droogd, zodat de verbinding tussen wortels en het grondvocht is verbro ken. Daardoor bestaat het gevaar, dat het water niet diep genoeg in de bodem dringt en weer snel ver dampt". Nog een raad: het beste is om een sproeier te nemen die het water als een kunstmatige motregen over het gazon verdeelt. Hoe kleiner de drup pels hoe beter omdat het koude lei dingwater dan de kans krijgt een be etje op temperatuur te komen en zuurstof op te nemen. Een zwenk- sproeier, zoals op de foto afgebeeld, is daarbij de beste keus. Voor 20 heeft u er al een. HANS VELDHUIS rd.-. EEN POSTZEGEL mag dan maar een paai vierkante centimeters groot zijn -hoewelhoe kleiner het land, hoe groter de postzegels- de verbeeldingskracht die van een zegel kan uitgaan is nauwelijks aan grootte gebonden. Dat bewijst een zegel van de Oostenrijkse posterijen maar weer eens. Daar ontwierp Otto Stefferl een zegel van 70 Groschen, waarin de dood voor ogen wordt ge steld aan hen, die de veiligheidsgor del in de auto niet gebruiken. Eén maand eerder dan in Nederland werd het gebruik ervan in een wet geregeld. Met ietwat charme en his torische Schlamperei: want de wet schrijft wel voor, dat auto's met de veiligheidsgordel moeten worden voorzien, maar diezelfde wet laat na het gebruik van die aangebrachte gordel dwingend voor te schrijven. Bij het uitblijven van wettelijke druk, doet de.Weense PTT een mo rele- druk uitgaan «ia de zegel Doodskleuren geel-paars en zwart geven zeer Indringend aan, wat er van ons overblijft een skelet Men, is wel zo kies geweest de tekst in een fraaie zilver-opleg als randschrift aan te brengen Maar veel doodslin- ten op grafkransen worden in zilver en goud opgedrukt Mit Sicherheits- guri.en dem Tod die Hönde binden De oplage van de magnifieke zegel is 5 mihoen stuks O'er magnifiek ge sproken de zegel die Oostenrijk uit gaf ter gelegenheid van het monu- menteniaar mag er wezen Een top per in de filatelistische wereld De befaamde Adalbert Pilch stak deze gravure en als onderwerp werd ge kozen uit het schatrijke verleden van de monarchie In de kerk van Kefer- markt staat deze St.-Christoffel, die iapuBisM «->• i<h 12.50 het. kind Jezus op de schouders draagt, in prachtige bruine schake ringen (indigo), die ais kantwerk op de zege) liggen Oostenrijk- verzamelaars kunnen likkebaarden. HARRY KOLKS Wat nep Rika dan wei' Rika riep de namen van twee bekende soorten buiskamer vogels Welke vogeis zijn dat9 Als u de letters van Oo- venstaande zin in een andere volgorde plaatst, komt u ei wei achter. DE NWS geeft sinds kort een uit stekende, lijvige, Hengelkaart van Nederland' uit. De met zorg uitge voerde kaart van het viswater in ons land, is speciaal ontworpen voor de sportvisser om het gebruik van de Grote Vergunning te vereenvoudigen. Daarnaast biedt de N V V S-kaart de hengelaar de mogelijkheid met groot gemak een visstek uit te kiezen. De .Hengelkaart van Nederland' bevat praktisch alle viswateren in ons land met vermelding van de naam. Er staan niet minder dan 1750 viswateren op vermeld. Ter illustratie van het geheel zijn 15 kleurafbeeldingen van veel voorkomende vissoorten in de kaart opgenomen. De opsomming van bij voorbeeld de visstekken langs de ge hele kust van Nederland is werkelijk imponerend. Geen enkele-goede' sték wordt overgeslagen. Bij de aandui ding van een visplaats wordt daarbij ook nog de precieze plaats aangege ven. Een'Voorbeeld uit de 61 op de kaart voorkomende kuststekken: „Het strand vanaf Wijk aan Zee tot aan Bergen aan Zee loopt langzaam glooiend af met op verschillende plaatsen diepe zwinnen en muien Een waadpak is hier in de meeste gevallen noodzakelijk, want de goede plekken voor de gul en kabeljauw liggen hier 150 tot 200 meter vanaf het strand". Naast deze uitgebreide informatie voor de strand- en zeevisser komt de zoetwaterhengelaar er maar bekaaid vanaf. Hoewel ook deze categorie met vergeten wordt. Ook voor hen is de kaart geen overbodige luxe: situering en korte omschrijving van goedge keurde visplaatsen vooi gehandicapte sportvissers; een massa adressen door het hele land voor het huren van vis- bootjes enz. Behalve de kuststreken worden nog een groot aantal adressen voor de sportvisseri] op de Noordzee Waddenzee en de Zeéfiwse wateren genoemd Men noemt er zelfs ie naam van de boot bij De hengelkaart ver meldt tevens -het kan mei op!- alle namen en adressen van de N V V S- verenigmgen (federatie! ingedeeld) vooi informatie ovei vergunningen en bijzonderheden ovei hei lokale viswa ter De .Hengelkaart van Nederland kost voor leden f 4. voor met- leden ƒ4 90, en kan besteld worden dooi overmaking van genoemd bedrag op postgirorekening <29z<nlt) van de N V V S ondei vermelding van .Hen gelkaart' Men kan ,1e kaart ook onge vouwen ontvangen Een exemplaar kost dan voor leden t 5 en voor niet.- teden f 5 90 Vertneldt bij een onge- vouwen' bestelling wel even het woordje .plano De N V V S zorgt voor die rest. Direct bestellen! JEAN BRANDTS EEN VAN DE interessantste par tijen van het 15e IBM-toernooi werd gespeeld in de achtste ronde, tussen twee Nederlanders. Door zijn zege, die hieronder nader zal worden toegelicht, kwam Hans Böhm toen alleen aan het hoofd van de ranglijst. Wit: H. Böhm Zwart: H. Ree Ben Oni verdediging 1. d2-d4, Pg8-f« 2. c2-c4, c7-c5 3. d4-d5, g7-g« 4 Pbl-c3,d7 d« 5. e2- •4, Lf8-g7 Lf l-d.'t 0-0 7. h2-h3, a7-a0 8. Pgl-f3, b7-b5 (Een pionof fer waarvan bekend is, dat het niet moet worden aangenomen.) 9. 9-0, b»xc4 10. Ld3xc4, Pb8-d7 11 Tal - bl, Pd7.-b« 12. b2-h3, PfÖ-d7 13. Ddl-c2, Pd7-e# 14. Pf3xe5, Lg7xe5 1». Pc3-a4! (Wit vreest de dubbei- pion op de a-lijn niet omdat hij in ruil daarvoor een prachtige open b-lijn zou krijgen), f7 -f5 16 Pa4xb6, Dd8xb« 17. Lcl-b2, Le5xb2 18. Tblxb2, Kxe4 19 Dc2xe4, TfM-f7 20. Tb2-e2 (Wit wil zwarts achtergeble ven epion onder vuur gaan nemen maar een nog beter plan was Dh4, gevolgd dooi f4 en Tbf 2 waarmee wit een sterke aanval krijgt. Dit werd aangegeven door Donnei en de spe lers zelf waren het daarmee wel eensTa8-a7 21 Tfl -el Db6-d8 22. De4-b4, Dd8 f8 23. T«2-eS, Df8-g7 24 gï-gi, g« tf* 25 Dh4-g3 E>g7 ftt (Bijna had Hee hier direct Ri8? ge speeld Er volgt dan Dxd6'!, exdö T«8 mat!) 26. Te3-«4, Kg8-f8 27 Kgl-g2, a6-a» 28. a3-a4, Lc8-a8 20. Te4-e6 (De kritieke stand waarover achte raf uitvoerig is gediscussieerd. Zwart kan rustog Dd4 spelen maar Ree heeft winstaspiraties!), La6xc4 30. Te6xf6 (Ook Böhm speelt op winst Na bxc4 zou er met veel meer aan de hand zijn Lc4xd5| 31. Kg2-gl, Tf7 xfti 32 Dg3-c3 (Analyses hebben uitgewezen, dat de balans hier ongeveei in evenwicht is. Zwart heeft ruime positionele en materiële compensatie voor zijn dame, maar hij ziet een venijnige dreiging over het hoofd Kt'8-g8? (Noodzakelijk was hb! met moeilijk spel maar -zoals gezegd- hoogstwaarschijnlijk gelijke kansen 33 Dc3-d21, Ld5-t-6 34 Dd2xg5t Kg8-f7 35. DgS h»t, Kf7-g7 36. f2-f4, Ta7-b7 37 t4-f5, Lclt-dS 38 Dh5-g5t, Kg7-f7 39. Dg5-d21, Ld5xb3 4». Tel-bil, Kf7- f8 (Er dreigde Txb3!, Txb3, Dd5J en Dxb3.) 41. Dd2xa6 (Nu zorgt de a-pion voor een gemakkelij ke winst. Er dreigt Da8 f een zet, die ook op Ld5 direct beslist.) Zwart geeft het op. CONSTANT ORBAAN M'.'.'.'.'.'.l.'.'l', .-» '...WW-I-W. '^lVlVlVlVlV.;v■'^^'^'^'l'lVlVlVlVlV/»Vl•■ HET zal u niet verwonderen iai ae oostspeler bij de volgende partij die te Juan-les-Pins voorkwam, weinig gelukkig was Sansatout bieden op een mooie 18 punten en dan dreigen drie down te gaan, is geen vrolijk vooruitzicht; de boer na, voor zuids schoppenheer en schoppen terug NZ maakten nu ui totaal vijf klave ren én twee schoppens in het eind spel (met elk 5 kaarten) speelde noord ruitenheer, gewonnen met het aas van oosi Oost kon een vierde schoppen incasseren (vooi een derde slag) en daarna bleef deze situatie over. West (tafel) B 10 7 Oost A H 5 V 10 3 64 H V 5 4» 10 9 7 5 3 #754 B 10 7 2 B 9 8 6 4> 6 2 A B9 6 A H 5 Hl 2 V 9 8 3 10 2 A H B 4 Noord gever, NZ kwetsbaar Ieder een paste met de noordkaarten - ie dereen opende het oostspel, meestal met eén SA. Dat contract is geen ge luk beschoren het kan drie down, daar oost alleen zijn drie azen en hartenheer zat maken Ik besloot het oostspel te openen met één ruiten - zuid doubleerde - west (v. d Velde) bood twee ruiten noord paste Beter was het nu geweesl met het oostspel te passen maai in een, vlaag van optimisme die elke öndger wel eens eigen is, besloot ik ais oost ,ot twee SA - iedereen paste. Zuid startte met klaverheer, maa niet wetende dat zijn parr.nei vijl klaveren had. speelde hij schoppen na Oost won mei schoppenaas en De zuidspelei nad nog harten V 9 8. Het oude trucje ging weel eens op: oost speelde harten vijl na (het was toch ai een slecnt contract!) en zuid ging piekeren Hg redeneerde dat hei waanzin van <xiet was nn onder harten A H uit te spelen Daarbij vergat hij hel biedvertoop hijzelf had gedoubleerd en tuel *o erg veel ui schoppen en ruiten gehad Dus was hei bekend dal hij (zuid) har- tenvrouw had Kortom, zuid hel de slag lopen en OW ontsnapten mei twee down Weliswaai de betere score vooi NZ, maai zuid wa» met blij hij was erin getrapt H W FILARSKI

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 17