js a.s. Botuhsme verspreidt zich over het land N* Onafhankelijkheid Suriname komt in RUSSEN ONTKENNEN GERUCHTEN OVER BREZNJEV GIFTIG GAS DOODS OORZAAK SCHIPPERS KINDEREN IN DOEL Verwachting in Rome: Vandaan gevaar dverteren De Stem Benzine iets goedkoper TOCH MONETAIRE Dorstige dieven slepen café leeg IN5HID irbank is een tel. 01155-2689 ner190893 dverteren Geen verrassing Promotie Vliegtuig stort neer: 22 doden 3,86 miljard FNLA sluit ring rond Loeanda Scheldewater n b.v. uw salaris, letalingen. lijkse rentebereke- renteprofijt geniet, jen uitgaande rente. ;gtermijn van 3 en ar vast. tenarensparen. ■Directeur Dr. W. A.J. M. Harkx ZEELl^y VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 sld verdienen en tech i over uw eigen tijd? ouw. Met week, in uw om an Consulente. Vraag vrij den, telefoneer op nummer t.42, of .sti|ur ,deze bon naar LUX B.V., p». ».J '.rv Naam Adres Tol- 3 M Autoverz. per kwartaaL Met 40 procent no-claim. Ine* gr. kaart alarmservice réchtsbijstand. Bij schade slechts 20 procent no-clatf verlies 40 procent wordt du 20 procent. Bel. aSs. kant. Cat. WA A. W. de graaf Sportlaan 6, M'burg, tele foon 01180 28035 (4 1.) 5000 45 lk 6000 49 11; 7000 49 IJ 8000 5i iJ; 9000 52 11 Directe dekking per telef n belangrijk tderdeel jor een gezond en odern zakenbeleid n weldoordachte ;slissing jssend in dit gezonde oderne zakenbeleid H^ldredacteur: L. Leijendekker ln«lactie- en administratie-adres: Kieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 i a.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V, I Reigerstraat 16. Breda. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. UTRECHT In bijna alle provincies is nu botulisme geconstateerd. Alleen het water in Drente en Limburg is nog (zo goed als) vrij van de bacterie „Clostridium bo- tulinum". Uit Brabant, waar eerder deze zomer wel botu lisme is vastgesteld, komen al enige tijd geen nieuwe meldingen meer. Zeeuwse meldingen zijn er geweest uit Kloosterzande, land van Saeftinge, en Krabbendljke. De vergiftiging lijkt vooral verder op te rukken naar bet oosten, zo deelde dr J. Haagsma, bacterioloog bij het Centraal Diergeneeskundig instituut (CDI) in Rotter dam, gisteren desgevraagd mee. Gistermiddag is nog een nieuive, omvangrijke sterfte onder watervogels op en bij de rivier de IJssel gemeld in Zutp'hen en enkele gevallen bij Zaandam. Het CDI onderzoekt alle verdachte kadavers, meest van eenden, maar ook van andere watervogels. Er wordt op het ogenblik onder hoog spanning gewerkt, omdat de betrokken gemeenten uiter aard zo snel mogelijk uit sluitsel willen hebben. Het is niet zeker of alle gemeenten waar dode water vogels worden gevonden de kadavers opzenden naar Rot terdam en anderzijds is liet doorgaans zo, dat, als ergens vogelsterfte wordt geconsta teerd, maar een of twee van de slachtoffers voor onder zoek naar het CDI gaan. Ge vreesd wordt dat het warme weer de bacterie bijzonder in de kaart zal spelen. LFR1NK PAUS AANVAARDT ONTSLAG ALFRINK DEN HAAG (ANP) l)c aximuni verbruikersprijzen van zowel super als gewone tenzine zullen met ingang van aterdag :J augustus met 0,6 leut por liter worden ver- aagd. uit heeft het ministerie van Economische Zaken gister avond desgevraagd meegedeeld. De maximumprijs van sul jerbenzine wordt zaterdag ,r aanstaande 102.2 cent per liter, I die van gewone benzine 99,8 en: De maximumprijzen van autugasolie gaan daarentegen met 0,1 cent per liter om- [hot'g. De prijsverlaging is ener- 0ds het resultaat van een da- I ling van de marktnoteringen voor deze produkten en ander zijds a verruiming van de zg. detai ilTandelsmarge. DROOG MET MEER BEWOLKING Maximumtemperatuur: 25 graden. STAD EN STREEK Raadsfractie in Hulst gaat en komt Pagina 2 Potjeslatijn in Terneuzen Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Jefferson Sfarship ge looft er weer helemaal ln Pagina 7 BINNEN- EN BUITENLAND Nieuw socialistisch be zuinigingsplan voor defensie Pagina 9 KLM nog steeds in de zorgen Pagina 10 Topsport in de rolstoel Pagina 11 SPORT Wielertitels voor Ten Tije en Ponsteen Pagina 13 MERIJNTJE: Die twee Surinaamse Statenleden voelen zich nf al onafhankelijk. (Van onze correspondent) GASTELGANDOLFO-VATICAANSTAD Kardinaal Alfrink zal vermoedelijk in de komende dagen nadere mededelingen (kunnen) doen over zijn toekomstige positie. Volgens duidelijke aanwijzingen vanuit het Vaticaan, zou de kardinaal misschien nu reeds, of anders binnen enkele dagen op de hoogte zijn van de pauselijke reactie op de ontslagaanbieding van de kardinaal. Volgens doorgaans welingelichte kringen zal paus Paulus VI het ontslag van dc kardinaal aanvaarden zon der vooralsnog een opvolger niet name te noemen. Het meest aannemelijke is dat liet antwoord v an het Vaticaan op de brief waarin kardinaal Alfrink de zetel van liet aarts bisdom ter beschikking van de paus stelt, omdcrweg Ls. Bij de congregatie van de bisschoppen in Rome dr. men desge vraagd mee. dat „liet geen zaak voor Rome is óm thans :uit- woord tc geven of kardinaal Alfrink wel of niet met pensioen zal gaan. liet is een zaak van de ontvanger van de brie!' om openheid en informatie te verschaffen", aldus de congregatie. In „Vaticaanse" taal betekent dit, dat de antwoordbrief van de paus al geschreven en on derweg is. Een en ander wi! overigens niet zeggen dat kardinaal Al frink van vandaag op morgen op de Maliebaan verdwijnt. Het is een normale zaak dat hij zeker nog een aantal maanden de zaken van de Ne derlandse kerkprovincieen van het aartsbisdom zal waar nemen. Volgens de plannen zal kardi naal Alfrink onder meer sa men met mgr. Muller - namens de Nederlandse bisschoppen conferentie deelnemen aan bet symposion van Europese bis schoppen, dat van 14 tot 18 oktober in Rome wordt gehou den. Onderwerp van gesprek op dit symposion is de zen ding van de bisschop in dienst van het geloof. Voor ingewijden onder andere bij de congregatie in de bis schoppen - via welke instantie de officiële ontslagen en be noemingen van bisschoppen worden afgehandeld - is het geen verassing dat paus Pau lus zo snel op de ontslagbrief van kardinaal Alfrink ant woordt. Al enige tijd leek het vrijwel zeker, dat de paus zou ant' woorden vanuit zijn zomerver blijf in Castelgandolfo, dertig kilometer ten zuiden van Ro me. Ook van daaruit wo-rdt vrij wel dagelijks een groot aantal administratieve activiteiten ontwikkeld, zij het vanwege de vakantie ln mindere mate dan in de rest van liet jaar. Inmiddels blijft de Italiaanse dag- en weekbladpers uitvoe rig aandaehl besteden aan de figuur van de Utrechtse kardi naal en uiteraard aan de op volging. Het rechts georiënteerde weekblad „Tl Settimunale" brengt deze week een artikel onder de kop „De Heilige Geest daalt neer over Utt echt" Ook in dit artikel - zoals in alle andere reeds gepubliceer de artikelen - wordt veel be grip getoond voor de figuur en de rol van de kardinaal en staan vrijblijvende speculaties over zijn opvolging. Favoriet zijn vicaris Vermeulen en kar- dinaal Willebrands. die laatste werkzaam in Rome. zijn benoeming in Rome zou een aantal problemen m en met de Nederlandse kerkpro vincie voor het Vaticaan kun nen oplossen. „Alfrinks ontslag accepteren betekent een ongemakkelijke figuur minder, maar een hele hoop problemen erbij", aldus schrijft eerder genoemd week blad „II Settimanale". Het lijkt welhaast zeker, dat in Rome eind dit Jaar een consistorie zial worden gehou den. In welke kardinaalsverga- dering de paus de benoeming van een aantal nieuwe kardi nalen bekend zal maken. Zo'n consistorie zou bovendien helemaal passen in de geeste lijk-plechtige sluiting van het heilig jaar, afgezien nog van de noodzaak ervan, om het te organiseren, omdat on- c'er meer in Bombay en op diverse Europese posten nieu we kardinalen benoemd moe ten worden. Rogeri 11 gscouIine iva n he] t (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In politiek Den Haag wordt ernstig- reke ning gehouden niet de moge lijkheid, dat de geplande onaf hankelijkheid van Suriname op 25 november a.s. geen doorgang zal vinden. Twee statenleden van de nationale partij Suriname zijn namelijk uit de regeringscoalitie getre den, die daardoor tegenover de oppositie in een minderheids positie is komen le verkeren. De bezwaren van de beide uitgetreden statenleden richten zich vooral legen het beleid van minister Bruma van Eco nomische Zaken, die zowel in Nederland als in Suriname be schouwd wordt als de drijven de kracht voor een snelle on afhankelijkheid. In Paramari bo wordt het niet uitgesloten geacht, dat nog enkele andere statenled-en. die tot nu toe de regeringscoalitie hebben ge steund, zullen overstappen na-ar de op-positie. Deze oppositie wil, dat er in TAIPEI (RTR) Bij een ongeluk met een Taiwanees vliegtuig, dat gisteren op de luchthaven van Tapei tijdens een strotbui is neergestort. Zijn 22 mensen omgekomen en 51 gewond, van wie er 21 nog in levensgevaar verke ren. -NEW YORK De wereld bevolking was medio 1-973 naar schatting 3,86 miljard, oen toeneming van 228 mil joen in vergelijking met. me dio 1970. aldus het Statistisch Jaarboek van de VN. HELSINKI (ANP) Vier belangrijke westerse rege ringsleiders schijnen tocli van plan te zi.in een grote wereld topconferentie over economi sche en financiële vraagstuk ken te houden. Van Westduitse zijde werd gisteren in Helsinki vernomen dat het licht op groen is gezet voor een bijeenkomst van ex perts over monetaire en econo mische vraagstukken- De afspraak schijnt gemaakt te zijn tijdens een lunch van president Ford. president Gis- card, bondskanselier Schmi-dlt n premier Wilson. Voor die bijeenkomst van experts zou ook Japan uitge nodigd zijn. Kissinger ontken de gisteren echter berichten ovei een monetaire top. DE Haagse politie heedt een man aangehouden die hekend heeft sinds de zomer van vo rig jaar in Den Haag 8» tele fooncellen te hebben gekraakt. Hij „verdiende" er 75 mille aan. Suriname eerst een ontwerp- grandwet wordt gepubliceerd en ter discussie gesteld, voor dat de onafhankelijkheid van Suriname een feit wordt. Nu de regeringscoalitie in Surina me in een minderheidspositie is geraakt, zullen er waar schijnlijk eerst nieuwe verkie zingen moeten worden gehou den. voordat de on-aifhankelijk- heidsprocedure kan wonden vervolgd. Dat betekent, dal het grote onafhankelijfcheidsdebat t us- een koninkrijksregering en ko- ninkrijks-p-arlement, dat op 2. 3 en 4 september a.s. in het gebouw van de Tweede Ka mer zou worden gehouden, vermoedelijk geen doorgang zal vinden. Gelijktijdig met de berichten over het aanstaande pensioen van kardinaal Alfrink. wordt in Rome gesproken over de mogelijkheid, dat mnnseineur Gijsen. bisschop van Roer mond. gepromoveerd zal wor den naar een curiefunctie in Rome. Weliswaar wordt daarbij opge merkt, dat de Roermondse bisschop geen enkele ervarinv in het, curiewerk heelt, maar (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De heer Gelderman, schoonvader van de caféhouder H. Stadhouders uit de Oosterhoutse Klappijsüaat stond gistermorgen voor een onaangename verrassing. Waarschijnlijk geïnspireerd door het warme weer hadden in brekers in de nacht van woensdag op donderdag via een dak raam de hele drankvoorraad van het café meegenomen. Ook de geluidsinstallatie, draaitafels, boxen en versterker, werd ontvreemd. Omdat de heren kennelijk meenden dat er bij zo'n feest een rokertje hoort, namen ze ook de gehele inhoud van de sigarettenautomaat nog mee. De heer Stadhouders hoopt dit weekeinde zijn zaak toch open te houden. Zijn inboedel was tegen diefstal verzekerd. De po litie heeft de eaak ;n onderzoek. r? f (Van onze redactie buitenland) EOEANDA ln verschei dene steden van centraal-An- gola wordt fel gevochten tus sen de bevrijdingsbewegingen MPLA en FNLA, terwijl het in de hoofdstad Loeanda rustig 'is. Naar het schijnt is' liet FNLA hezig de laetste ope ning in lie ring rond de Ango lese hoofdstad te sluiten. Portugese militaire bronnen melden* zware gevechten in o.a. de stad M-atonge. Intussen zijn duizenden vluchtelingen, die na de spora dische gevechten eerder dit jaar een heenkomen in Loean da hadden gezocht, de hoofd stad weer ontvlucht. Volgens vliegveldfunctionarissen ver trekken blanken met de regel maat van 1.200 per dag naar Portugal. Alhoewel de in Angola ver blijvende Nederlanders op elk ogenblik kunnen evacueren, voelen zij daar weinig voor. Dit heeft minister Vorrink gis teren meegedeeld na de weke lijkse vergadering van de mi nisterraad. In totaal verblijven op het ogenblik 95 Nederlanders in Angola, onder wie 35 geeste lijken. Volgens minister Vorrink zijn de Portugese kolonisten de enigen die uit Angola wil len vertrekken. Onderonsje van twee pijprokers in Helsinki: de Britse premier Wilson (links) en de Amerikaanse pre sident Ford zoeken hier kennelijk uit wie de zwaarste pijp rookt. (Van onze speciale (1e telefoon was geroepen, verslaggever Jan Schils) Tijdens zijn uiterst gematig- HELSINKI Toen Leonid de rede, waar niemand van Brëznjev gisteren in Helsinki de aanwezige staa'shoofden liet podium opging om zijn en regeringsleiders ook maar toespraak in liet kader van dc slotzitting van de Europe se Veiligheidsconfereutie tc houden, wa/. maar liefst 50 tv-cainera's op de Russi sche leider gericht, mede in een poging om sporen te ont dekken, die geruchten zou den kunnen staven dat de baas uit het Kremlin ziek is. De avond tevoren, tijdens het diner, dat de Finse presi dent Urlio Kekkonen de 35 regeringsleiders en staats hoofden aanbood, was Brëzn jev plotseling van de tafel opgestaan. Weer wierp de in ternationale pers zich op dit voorval en het nieuws werd de wereld rondgestuurd dat Breznjev ziek van tafei was opgestaan. Treinreis Om de nu al da genlang rondgaande geruch ten te ontzenuwen, gat' de Russische delegatie gister middag in Helsinki een ver klaring uit, waarin stond dat alle geruchten over ziekten van Breznjev ongegrond zijn en dat wanneer de Russische leider er bij zi.in aankomst in de Finse hoofdstad erg ver moeid uitzag, dat te wijten was aan de 1100 km lange treinreis helemaal uit Mos kou. Als reden voor zijn overhaast vertrek van de feesttafel gisteravond zeiden de Russen, dat Breznjev naar een passage in zou kunnen aantreffen waarover hij zich zou kunnen ergeren, ver meed Breznjev hete hangij zers om te kaarten. Hoog stens betekent zijn opmer king over het vrij verkeci van personen en informatie, dat de Sovjets hun reserves toch nog niet hebben over wonnen. Breznjev zei name lijk: „Het is geen geheim dat de massamedia de weg naar de vrede dienen, maar dat ze ook het gif voor tweedracht tussen landen en vólkern in de wereld kunnen strooien' Kennelijk met de bedoeling om zijn Amerikaanse ambt genoot ï'ord ruggesteun te bieden bij de toenemende kritiek, die deze ondervindt, nu liij op het punt staat de tekst voor Helsinki te ondertekenen, hetgeen door enKele senatoren en kranten in de Verenigde Staten ver raad aan de Oosteuropese landen wordt genoemd, zei Breznjev: „Het resultaat van de conferentie is zodanig dat er geen overwinnaar en geen overwonnene is". Zoals bekend wordt de su- pertop in Helsinki door velen beschouwd als een persoon lijke overwinning van Brezn jev, omdat de status-quo van de grenzen erdoor min oi meer wordt gelegaliseerd, zo dat de Sovjet-hegemonie in Oost-Europa wordt bevestigd. (Vervolg op pagina 9) De Westduitse bondskanselier Schmidt ging giste ren evpn onderuit (ADVERTENTIE) Hitte in Spanje MADRID (DPA) De heetste juli in acht jaar tijd heeft gisteren afscheid va» Spanje genomen met een tem peratuur van 41 graden in Se- villa en 43 graden in Cordo ba. Slechts weinig kustplaatsen m Spanje meldde nin de afge lopen week nop temperaturen onder de 30 graden. In het Westduitse Frankfort deden verscheidene jonge vrouwen hun inkopen in biki ni Bij een tempera'uur van 31 graden. 7 27e jaargang No. 9919 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid is de doods oorzaak vastgesteld van de twee schipperskinderen, die deze week dinsdag in het Bel gische Doel plotseling zijn overleden. Noch het tVester- scheldewater noch het met malathion besmette graan zijn de oorzaak van de dood der kinderen, maar het zeer gifti ge gas tos line. Dit is gisteren o-p een pers conferentie in Middelburg meegedeeld door dr. A. Adri- aan-se, inspecteur voor de hy giëne van het milieu, en dr. S. Lelie, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland. De doodsoorzaak is vast komen te staan uit het toxicologisch onderzoek van prol'. A. Heynclricks van de Universiteit van Gent. Beide Zeeuwse inspecteurs weiden gistermiddag v-an het resultaat van dit onderzoek op de hoog te gesteld. Het ruim van het schip, waarop de twee kinderen voe ren, was schoongemaakt met aluminiumfosfide fostoxine) Dit reiltigmgsmiddel scheidt het zeer giftige gas fosfine af. Ooik in Nederland word taki- miniumfosfide zeer algemeen gebruikt voor het reinigen van scheepsruimten. In ons land mag dat echter uitsluitend doo-r deskundigen gebeuren. Hoe dit in België is geregeld en hoe dit met name is gegaan in dit g'eval was de -beide Zeeuwse inspecteurs niet be kend. Wel kan worden gesteld, zo verklaarden zij, dat er aan de zaak Doel procedurekanten zitten. Zoals bekend heeft dr. Adri- aanse na de eerste alarmeren de berichten uit België als zou de dood van de schipperskin deren iets te maken hebben gehad met het Westersehelde- water, sterk gestimuleerd dat nog in de nacht va-n. 29 op 30 juli watermonsters werden ge nomen in het grensgebied. On derzoek van die monsters wees gisteren uit, dat in het Westerscheldewater in elk ge val geen abnormale hoeveel heid malathion zat. „Tot onze grote opluchting", aldus de heer Adriaanse. (Zie verder pagina 3) (ADVERTENTIE) luli-maand VOORDEEL MAAND Tientallen luxe lederen showroommodellen met zomerse korting tot 40%! Heusdensebaan 50 Oisterwijk Tel. 04242-3204 ïn: INTERIEURCENTRUM Open: 9-18uur Vrijdags tot 21 uur g. Zon.- gesloten. ui

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1