Meer belangstelling voor de „Axelse Hoerenkamer" Modelbouwclub Axelse Boerenkamer een bezoek waard ZOME] CDA NA VER Vandaag R.K. Bejaarden- bond Axel S.V. De Sterre" uit tot grootste vereniging in Zuiddorpe ACTMTEITENAGENDA Oneens me Het museum .,„„r Dr. W. A.J. M. Harkx Kjfdredacteur: L. Leijendekker (ADVERTENTIE) INFO AXEL DONDERDAG 31 JULI 1975 DEZE ADVERTENTIEPAGINA STAAT ONDER REDACTIE VAN STICHTING STREEKCENTRUM AXEL CLANDSTRAAT 13 AXEL (TEL. 01155-1759) 1E JAARGANG NÖjI V Enkele heren die zich bezighielden met de be studering van de geschiedenis van Axel, nl. J. C. Vink, D. J. Oggel en J. R. de Jonge, ontvingen op 7 maart 1933 van de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Axel het verzoek om zich te belasten met het inrichten van een expositie van oude kle derdrachten en gebruiksvoorwerpen, ter gelegen heid van het 35-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina. Deze expositie vond plaats en hieruit resul teerde de instelling van een vaste commissie, die tot taak kreeg om een blijvende tentoonstelling in te richten of zo mogelijk een museum te stichten. De start was dus zeer eenvoudig, er waren nog geen bezittingen en er was ook geen ruimte be schikbaar, laat staan dat er geld voorhanden was. positie gehouden, nu ter gele genheid van de herdenking van de inname van Axel in 1586 door prins Maurits. Op een herhaald verzoek aan het gemeentebestuur om exposi tieruimte, nu in verband met de bouw van het nieuwe stadhuis, werd ons onder bepaalde voor waarden een deel van de kelder ruimte ter beschikking gesteld. In verband met de oorlogsom standigheden moest deze echter Een verzoek aan het gemeen tebestuur, gedaan in 1936, om expositieruimte werd negatie! beantwoord. Ook de gemeente had geen ruimte voor een mu seum. Wel schreef het gemeen tebestuur, welwillend te staan tegenover dit streven en mee te zullen werken, zodra er ruimte kon worden gecreëerd. Gezien de belangstelling voor de tentoonstelling 1933 werd in 1936 opnieuw een dergelijke ex- Op 21 juni 1975 hield de modelbouwclub Zeeuwsch-Vlaanderen een geslaagde open dag op het terrein Smitsschorre te Axel. Met de organisatie van deze dag had het bestuur de bedoeling het publiek eens te tonen wat haar activiteiten zoal zijn. Wij menen zonder meer te kunnen stellen dat de club hierin volledig is ge slaagd. Het bestuur was tevreden over het effect, hoewel de weer goden het 's middags en 's avonds lieten afweten. Het publiek werd modellen getoond die de leden zelf hadden gebouwd. Het betroffen half afgemaakte of geheel vervaardigde trainingstoestellen, terwijl ook de snelheidsmodellen te zien waren. Ook de pas opgerichte botenafdeling was vertegenwoordigd. Voor deze dag was de model- Lear-jet. Een van de leden was zelfs vertegenwoordigd met het summum voor de modelbouwer: de helicopter. Maar hiervoor dient men een reeds ervaren vliegeiste zijn. club Walcheren uitgenodigd om de nodige vliegdemonstraties te geven. Dit is een gevolg van het feit dat de pas opgerichte ver eniging (2 jaar) nog maar sinds 1 jaar een eigen terrein bezit en de meeste leden (41) nog maar pas zijn toegetreden en nog niet over voldoende vliegervaring be schikken. Voor deze leden wil het bestuur trouwens in sep tember een onderlinge wedstrijd getrokken met een lier. organiseren en hier werken dus veel beginnelingen naar toe. De demonstraties die werden gegeven waren bijzonder spec taculair en de aanwezigen dach ten soms dat de capriolen die ge vlogen werden verkeerd zouden aflopen. Natuurlijk waren er ook legio zweefvliegtuigen te zien, die 's middags werden gevlogen. Deze werden net als de „grote broers", te zien bij de Ezac, op- Groot succes had de pas opge richte afdeling modelbootbouw. Hier kan men in aanbouw zijnde boten goed onder de loupe ne men. Er waren afgebouwde zeilboten tot zelfs een Duitse snelboot te zien. Deze boten worden net als de vliegtuigen, radiografisch bestuurd. Het be stuur is thans de mogelijkheid aan het onderzoeken om deze afdeling ook in Axel te gaan sta tioneren. De actieve bestuursleden g» V. stel er erg spektaculair uit. Zo waren er dubbeldekkers te zien en ook de beroemde Mustang P 51-B en de Messerschmidt. Uiteraard waren ook de mo derne vliegtuigen in groten ge tale vertegenwoordigd, zoals de 2-motorige Cessna, Piper-Cup, zeifs de moderne straaljagers weiden nagebouwd zoals Mi- rage III, Saab-Viggen en een in september 1939 weer worden ontruimd en kon deze eerste in. 1945 opnieuw worden ingericht. In 1933 en volgende jaren hadden we contribuanten voor dit werk geworven, zodat er enige inkomsten waren. Van tijd tot tijd werd het een en ander aangeschaft, terwijl we ook ver schillende voorwerpen en kle dingstukken als schenking ont vingen. Gouden en zilveren sie raden werden door ons aange kocht. Om een bétere basis te hebben werd in 1957 het comité omgezet in een stichting. De kelderruimte in het stad huis was klein en niet erg prak tisch. De stichting kreeg later aanzegging, dat de kelderruimte voor andere zaken nodig was, zodat deze moest worden ont ruimd. In plaats daarvan kon de voormalige Fröbelschool aan de Bastionstraat voor ons doel worden bestemd. Dit gebouw echter heeft ook niet voldoende ruimte, reden waarom dit in de loop van de jaren 1972 en 1973 inwendig geheel werd opgek napt. Tevens kon ook de zolder in gebruik worden genomen. Nog steeds is het wachten op een gebouw dat geheel geschikt is voor onze doeleinden en waar verder ook de nodige activitei ten, die verband houden met het museum, kunnen worden ont plooid. Dat zou de mogelijkheid geven dat onze unieke verzame ling geheel tot haar recht komt. Het museum is oorspronkelijk opgezet als een verzameling van de in de deftiger jaren verdwij nende klederdracht, de Axelse dracht. Ook kwamen door de mechanisering in de landbouw, veranderingen in de voorwerpen die gebruikt werden. Nog juist bijtijds zijn we begonnen om dit soort zaken te bewaren en sa men te brengen. Het voornaamste onderdeel van de verzameling is de kleder dracht. Er is een complete ka mer ingericht, waarin een be jaarde en een jonge man in de hoerendracht, een bejaarde vrouw, een jonge vrouw en een vrouw „in de halve rouw", allen in de hoerendracht en een vrouw in de Axelse burgerdracht, met de lange muts. Verder een kind „in de pak", een buiskachel met toebehoren, een schoorsteen met wat daarop thuishoort en an dere voorwerpen die in een der gelijke kamer stonden opges teld. In een afzonderlijke etalage kast zijn twee poppen, aange kleed in de hoerendracht van omstreeks 1800 en een man met een „langrok". Een andere eta lagekast toont de onderscheiden onderdelen van de dracht af zonderlijk. In een aparte ruimte staan oude gebruiksvoorwer pen, behorend tot de boter- en kaasbereiding, het wafels bak ken, de open haard met het han gijzer en de „moor", een guer don, speculaasplanken etc. Dit alles is ondergebracht in het achterlokaal. In het voorlokaal vindt u een aantal kaarten, aange vend de toestand van Axel en omgeving, zoals die in de loop der tijden was en veran derde. Verder een grote ver zameling archeologische voorwerpen, die bij opgra vingen aan het licht kwamen. Te beginnen met vuurstenen krabbers, schrabbers, pijl punten en afslag, die onge veer 12.000 jaar geleden ver vaardigd werden. Scherven van aardewerk uit de Ro meinse en Karolingische tijd Het publiek was ook bijzon der geïnteresseerd in de niet af gebouwde vliegtuigen, piede omdat hierdoor een beter in zicht werd verkregen hoe zo n kist nu eigenlijk in elkaar zit. Meermalen werd gevraagd: „Vliegt dat Ook kan men waren bijzonder ingenomen constateren dat bij de bouwers mef het bezoek van de ede- de vliegtuigen van rond de 2e iachtbare heer burgemeester Wereldoorlog erg in trek waren. enkele wethou- Dit vindt zijn oorzaak in het feit, lfe Ram en enKeie wetnou dat deze modellen op schaal na- ders. Het is bekend dat deze gebouwd over uitstekende vlie- hobby vrij nieuw is en zo- [eigenschappen beschikken, doende nog onvoldoende he ader ziet zo n ouderwets toe- kendheid geniet. 1 w r. r~, Ir t 1 1 1lilt r7 A De belangstelling voor het museum „de Axelse Boeren kamer" is groeiende, zeer tot genoegen van het bestuur. De verbeterde huisvesting in de Bastionstraat (Voorheen Nieuwstraat), vermelding in de folder van de Zeeuwse V.V.V., alsmede met kleuren foto's, toegelichte artikelen in de damesbladen, hebben meer bekendheid aan het museum gegeven. Zo is hot geen zeldzaamheid, dat in Zeeland verblijvende toe risten, dan wel degenen die op doorreis zijn, door een bezoek aan het museum zich nader op de hoogte willen stellen van onze klederdrachten, gebruiks voorwerpen etc. Ook maken vele oud-Axelaren van de gelegen heid gebruik om nog eens een kijkje te komen nemen hoe het er vroeger uitzag. Trekkers, verblijvend in de jeugdherberg „Bleye Haghe", tonen belangstelling, Belgische studenten stellen een onderzoek in naar folkloristische gegevens omtrent Axel e.o. onderwijsin stellingen, zowel plaatselijke als uit naburige gemeenten (Hulst, Terneuzen), een school uit Mid delburg herhaalde haar bezoek. Een middelbare school uit Zoetermeer kwam met een 20- tal leerlingen en werd nader ge ïnformeerd door de heren D. J. Oggel en G.;M. Gilhuys respec tievelijk voörzitter van het be stuur en stadsarchivaris over „de nederzetting Axel tot „De Stad Axel". Studenten van de Middelbare Landbouwschool Uit Groningen, in Axel verblij vend tijdens hun werkzaamhe den bij de late oogst, brachten een avond door in het museum. U ziet de belangstelling was „van heinde en ver". Om de plaatselijke belangstel ling meer te stimuleren, stelde het bestuur het museum gratis toegankelijk voor iedereen, bij gelegenheid van de opening van de Bastionstraat als „Woonerf met obstakels". De buurtcom- missie had 2 dagen feestelijkhe den georganiseerd en op die 2 dagen kwamen ruim 800 bezoe kers. Gezien de beschikbare ruimte was dit aantal op deze korte tijd wel wat veel, om rustig alles te kunnen zien. Niettemin was het een verrassing voor al len om te zien wat er in de loop der jaren was bijeengebracht. Meermalen hoorden we opmer kingen als „Dat moeten we later nog eens rustig komen bekij ken". We kunnen thans gerust stellen dat deze open dag heeft bijgedragen tot een ruimer inzicht in deze tak van sport bij het publiek. Besloten werd met het houden van een barbecue avond voor de leden. Nogmaals: deze dag was een groot succes zowel voor het be stuur als leden, die een en ander ook zagen als een versteviging van de onderlinge band in de club. Alle reden voor het bestuur om deze dagen te herhalen. Dit gaat dan gebeuren op 20 sep tember a.s. met een open dag waarbij 9 verenigingen uit Be lgië zullen worden uitgenodigd, zodat het de gehele dag een groots spektakel zal zijn. Op 21 september a.s. houdt de club dan een onderlinge wed strijd onder de leden, waarvoor prijzen beschikbaar zullen wor den gesteld. Hengelsportvereniging „Ge duld Overwint Axel" (G.O.A) organiseert clubwedstrijden op 20 sept. 14.30-16.30 uur. 18 okt. 14.30-16.30 uur. 6 dec. 14.30—16.30 uur. Op 23 augustus vindt een grote internationale wedstrijd plaats met een prijzenbedrag van f 2400,-. Nadere medede lingen volgen nog. Modelbouwclub „Zeeuwsch-Vlaanderen" houdt open dag op 20 septem ber a.s. Hiervoor worden 9 vereni gingen uit België uitgenodigd. 21 september a.s. houdt deze club een onderlinge wedstrijd onder de leden. Donderdag, 19 juni j.l. hebben zo'n 115 bejaarden, allen lid van de K.K. bond van Bejaarden en gepensioneerden, afdeling Axel, in eigen kring in het Gezellen- huis, afscheid genomen van hun geestelijk adviseur, pastoor de Jong, die op 28 maart 1.1. 65 jaar is geworden en op 15 juni j.l. zijn 40-jarig priesterfeest heeft ge vierd. In aanwezigheid van het vol tallig bestuur, kringleidster me vrouw E. Verhoef-Defourny, namens het huldigingscomité mevrouw Antheunis- Cortvriendt en de heren Roe- lands en Blaakman, en het erelid mevrouw van Goeij, werd er menig hartelijk woordje ge sproken. Allereerst was daar voorzitter Moorthamer, die de pastoor verwelkomde en hem dankte voor alles wat hij in zijn Axelse jaren voor de bejaarden heeft gedaan. Namens de afdeling bood hij een geschenk onder couvert aan, dat de pastoor kan gebruiken, om in verband met zijn aanstaande reis, aangebo den door de parochie, een boe kwerk te kopen. Na het dankwoord van pas toor de Jong gaf mevrouw Ver hoef een korte uiteenzetting over het nut van de bond en spoorde de leden aan tot het werven van nieuwe leden. De rest van de middag brach ten pastoor de Jong, genodigden en de bejaarden, herinneringen ophalend, door. Ai met al een middag die weer eens toonde hoe hecht de band tussen bestuur en bejaarden in Axel is. en verder uit alle eeuwen tot nu toe. Hieruit valt af te lei den dat op de plaats waar Axel nu is, er ongeveer 12.000 jaar geleden ook reeds mensen woonden, zij het wel licht niet blijvend. In de eerste eeuwen onzer jaartelling zijn hier ook mensen geweest, getuige de Romeinse vondst. De Karolingische en la tere vondsten tonen aan, dat Axel zeker vanaf ongeveer het jaar 800 doorlopend bewoond is geweest. Er zijn scherven uit de 12e en 13e eeuw die aantonen dat er welvaart heerste. Zo'n verzameling is toch ook wel in structief! In het voorlokaal vindt u ook een verzameling munten en een verzameling pijpen, waarin de „rouwpijp", de voornaamste plaats inneemt. Verder een bronzen klok. laatstelijk afkom stig van de r.-k. kerk, gegoten in 1547; een mes dat 4 00 of 600 jaar oud is en veel andere zaken. In de tussenruimte, tussen de twee lokalen, een „kakstoel", een „iezebak", kinderspeelgoed, een verzameling hoefijzers, waarvan de oudste dateren uit de jaren 500 tot 1000. De bovenverdieping bevat voorwerpen die gebruikt wer den in de landbouw, als ploegij zers, sikkel, zeis, pik, kleerkast, deegtrog, karn, ontromer, windmolen, bijenkorf en derge lijke. Een oude boerderij staat opgesteld, bestaande uit: woon huis, schuur en wagenhuis. Ver der verkleinde modellen van een boerenwagen, ploeg, eg, slee, sjees, mollebord. Dit is zo een globale opsom ming van de voornaamste zaken die hier te zien zijn. Daarbij ko men dan nog de sieraden die*; I enkel vertonen bij speciale gelt-1 genheden. Daar deze onvervan-1 gbaar zijn. liggen ze opgeborga I in een safe. Ons bestuurslid de heerrOlyv I lager heeft zich belast met I rondleiding. Na het overlijden I van onze vorige rondleider, It I heer J. Huijssen, liep het enkele I jaren wat moeilijk, daar hier-1 voor geen vaste man was. Nudi I heer Olyslager zich met de» I taak heeft belast, neemt het be-1 zoek weer sterk toe, te meer da» I er naar buiten veel bekendheid aan de musea wordt gegeven. In het museum wordt mengt-1 confronteerd met de leefwijze I van vroeger, dit is leerzaam n I vormt tevens een goede ont-1 spanning in het jachtige leven van deze tijd. J. OGGEL I Weillll daar is volop gelegen heid voor. De entreeprijs kan voor niemand een bezwaar zijn. Het is vakantietijd, kom met Uw logé's eens naar de Bastio nstraat. U steunt het bestuur in haar streven meer uitbreiding te geven aan datgene wat voor ons nageslacht bewaard dient te blijven en u helpt tevens wel licht de mogelijkheid te verwe zenlijken om naar een groter ge bouw te verhuizen. Stel u in verbinding met de V.V.V., Gemeentehuis Axel, tel. 61155-2220. Wij verwachten U! I». J. OLYSLAGER. king is vastgesteld op 18 otó8'*11 a.s. I In de maanden augustus1 I september a.s. is er elke vriP' I gavond van zeven tot half*' I een conditie-training vooi I competitiespelers en de bcMf I stellende recreatieve volle)''41 Iers. 9n de tweede week van au gustus start S. V. „De Sterre" met de training voor de jeugdteams, de competities pelers en de recreatieve vol leyballers. De afdeling recreatief volley bal is in april j.l. opgericht en bleek direct een succes. Dames en heren volleyballen gezamen lijk op donderdagavond van acht tot halftien. Het ligt in de bedoeling in de maand augustus een viertal donderdagen een korte cursus te geven om de basistechnieken voldoende te leren kennen. Zij die belangstelling hebben om mee te spelen, kunnen vanaf 7 augustus elke donderdagavond een kijkje komen nemen of reeds zelf meespelen. De adspiranten van de vereni ging trainen op vrijdagavond van half zeven tot half acht en op zaterdagmiddag. Zij vormen met 24 man de grootste afdeling van de zestig leden tellende ver eniging. Het eerste adspiranten- team behoort tot de beste van Zeeland. Twee spelers zijn zeifs geselecteerd voor het Zeeuwse jeugdteam. Met twee teams zal S. V. „De Sterre" deelnemen aan een adspirantencompetitie op gezet door de NeVoBo. De derde afdeling bestaat uit de competitiespelers. Het eerste team speelt in de tweede klas, afdeling Zeeland, terwijl het tweede team een klas lager speelt. Als voorbereiding op de competitie zal een aantal oe fenwedstrijden worden ge speeld, terwijl op 23 en 24 au gustus a.s. zal worden deelge nomen aan een internationaal toernooi te Assenede. Teneinde de contributie voor de jeugdleden te drukken, zal een loterij worden gehouden met als hoofdprijzen een grill en een koffiezetapparaat. De trek- F. I M Het bestuur van S.V- I Sterre" bestaat uit voorzin»' Puylaert, secretaris J*n'<\ penningmeester W. Michicb. bestuursleden E. Bone, landt, R. Laheyne en Hecke. Dank zij een subsidie va» gemeente Axel en een bi)»i*F) van supportersclub de Z*41 zal in het komende halfjaai4 tracht worden de jeugd eeo betere begeleiding te geve»' hun reiskosten naar de dn toernooien zoveel als is. te drukken. Indien de loterij een s»I wordt, kan in 1976 op de'e manier worden door.iegaa»- oma «-tie- en administratie-adres: ISraat 9, Terneuzen, tel. Idiroiiumnier 1114111 I t a v. Uitgeversmaatschappij De ■Beigerslraat lt>, Breda. (Van onze weerkundige medewerker) BE BILT Vooral lijden de weekends heeft deze zo- ,mer dikwijls teleurgesteld maar dit weekeinde zal vee zon en een volop zomerse temperatuur geven. Vrijdagnacht kwam het ii Zuid- en Oost-Nederland tol DROOG EN ZONNIG Maximumtemperatuur: 21 graden (kust), 27 graden (land). stad en streek i Zomerhuisjes op Schou wen nog steeds twist appel Pagina 3 binnen- en buitenland Vuil Haags huis werd huisvuilberg Pagina 7 Bestuurders weten met de toekomst geen raad Pagina 8 Zomers Rome presen teert dure wintermode Pagina 9 sport Ponsteen grijpt ook l kilometertitel Pagina 11 vrij-uit De trieste autobiografie van een gehandicapt auteui Binnenschippers staan op scherp peilingen Portret van de man die de Nederlandse Gene- tale Staf vergeefs tegen de Duitse inval waar schuwde kunst en cultuur Amateurtoneelspelers bereiden zic^i voor pp Landjuweel piekerpoker meruntjei CDAg 4

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 14