7 Andere Saigon: van nachtclub tot politiebureau Spionage in Chinese restaurants Het kostbare Eufraat-water Invlo word Triomf m De Witte in Grote Schelde-prijs Progressie Geschil tussen Syrië en Irak over legendarische rivier binnenland buitenland I■BUBHÉ De grootste nachtclub van Saigon onder het oude regime is het meest luxueuze politiebureau onder het nieuwe. Het is een van de veranderingen die voortdurend in Saigon plaats - hebben terwijl de nieuwe regering meer vat op de zaak krijgt en zich de contouren gaan aftekenen van het leven in het Zuid -Vietnam van de toekomst. Het verkeer in de hoofdstad is veel minder druk dan twee maanden geleden en er gebeuren minder ongelukken. Maar slecht gereden wordt er nog altijd en de verkeerslichten worden nog altijd meer gezien als straatversiering dan als regelaars. Militairen Welgesteldheid Ondoorgrondelijk Jamani Gorgon en Szarmach langdurig geschorst De nieuwe heersers in Saigon: tergrond leggen collega's de Noordvietnamese soldaten zit- werking van een luchtdoelka- ten op de stoep van het voorma- non uit aan voorbijgangers, lige Majestichotel. Op de ach- De resten van het kapitalisme schietklaar machinepistool I worden opgeruimd. Een Viet- langs een met de grond gelijk namese soldaat loopt met een gemaakt benzinestation. SAIGON (UPI) - Het nachtlo kaal Maxim's, waar zich de rij ken van Saigon verpoosden en hun keuze maakten uit tiental len knappe „taxigirls", is nu het belangrijke politiebureau voor het hart van Saigon. De dansvloer is parkeerplaats voor motorfietsen geworden en de foyer, waar men vroeger moest wachten tot een tafeltje vrij kwam, is nu de plaats waar men de gewenste functionaris te spreken krijgt. Gevangenissen worden nog steeds gebruikt, maar de be ruchtste, vooral die in het hoofdbureau van de rijkspolitie waar politieke gevangenen wer den gemarteld, zijn gesloten. Misdadigers en verdachten worden nu opgesloten in schoongemaakte politiebu- Gevangenen worden niet mis handeld en ze krijgen te eten wat de soldaten eten die als hun be wakers optreden. In Saigon is geen politie meer. De agenten onder het vorige regime vlucht ten op overgavedag 30 april en zij zijn niet uitgenodigd terug te keren. De veiligheid berust bij de mi litairen en de misdaad is merk baar afgenomen sinds zij drie roofovervallers in het openbaar terechtstelden. Het militaire comité dat de stad voorlopig be stuurt, maakte vorige week be kend dat berovingen op straat in de afgelopen maand van 100 per dag zijn afgenomen tot 20. De corruptie is iets van het verleden aan het worden. Het is een van de dingen uit de tijd van het oude regime die niet gemist worden. De veranderingen die het nieuwe bewind aanbrengt worden weliswaar aangenomen, maar niet altijd voetstoots. Een voorbeeld vormen de kranten. Daarvan zijn er nog maar twee in Saigon, een Viet namese en een Chinese. Vroeger circuleerden er soms dertig en de meeste publiceerden ver volgverhalen om de oplage te vergroten. De verhalen worden gemist. Een verandering die freer wel wordt verwelkomd is het einde van de inflatie. Het gebrek aan in omloop zijnd geld veroor zaakt door de sluiting van de banken, heeft voor het eerst in tien jaar veel doen dalen. Het in flatiegemiddelde bedroeg in de laatste twee jaar 65 procent. Niemand denkt daar met plezier aan terug. Over vertoon van welgesteld heid wordt in het nieuwe Saigon gefronst, als men het al toelaat. „U zult ervaren dat iedereen on der de nieuwe regering vrijwel gelijk is", verklaarde een rege ringsfunctionaris. Trouwpartijen, die dankbaar voor vertoon van rijkdom wer den aangegrepen, zijn nu uit den boze. Verloofden wordt bij on dertrouw aangeraden het feest bescheiden te houden en „niet te veel geld uit te geven". Zo snel als de motorrijwielen in Saigon verdwijnen als gevolg van het gebrek aan. benzine, zo Gaat u wel eens eten bij de Chinees? Merkt u dan ook, dat de ober steevast en ondoor grondelijk rondhangt in uw omgeving, ofschoon hij doet alsof hij niets hoort? Of komt u tot de vaststelling, dat hij echt niet meeluistert en zelfs - de ezel! - nooit in uw richting kijkt, wat het bijbestellen van gerechten of gewoon de vraag of een flesje soyasaus ernstig bemoeilijkt? In Engeland is pas een boek verschenen waarin iedereen gewaarschuwd wordt voor de Chinese eethuisjes van Groot-Brittannië. Het zit daar vol gele spionnen, zegt die brok boeiende lectuur. Ten minste 15 procent van de 1500 Chinese restaurants in Groot-Brittannië wordt door de spionagediensten van Rood China gebruikt als luisterpos ten. Dat schrijft Richard Dea con, de auteur van „Een ge schiedenis van de Chinese ge heime dienst", een standaar dwerk dat liefhebbers van „eten bij de Chinees" zich voor 5,50 pond kunnen aanschaffen in elke goede Britse boekhan del. Deacon beweert, dat Chi nese kelners speciale belang stelling vertonen voor indis crete gesprekken over compu ters en alles wat te maken heeft met elektronika. Dit zijn uit eraard de onderwerpen waar over wij bij voorkeur conver seren wanneer wij „Sweet and sour pork" smullen en onhan dig zitten te klungelen met onze eetstokjes. Richard Deacon schrijft histo rische dingen. Hij is gewezen chef van de buitenlandse re dactie van de „Sunday Times", een Londens zondagsblad dat erg veel houdt van ophefma kende enquêtes. Als je van zo'n krant komt, ontdek je in een handomdraai het hart van de geheimzinnige oosterse spio- nag edienst. Supermarkten Dit centrum bevindt zich in Soho, zegt Deacon. Soho is Londens oudste internationale wijk. Ze was jarenlang over wegend Frans en Italiaans ge oriënteerd. Vandaag de dag zijn de Chinezen echter mees ter in een groot deel van het rommelige Soho. In en rond Gerrard Street, beter bekend als de „Nieuwe China straat" is een complete „Chinatown" ontstaan. Richard Deacon zegt in zijn boek: „Het Londense hoofdkwartier van de Chinese spionageorganisatie in Groot Brittannië is zo goed als zeker gevestigd in Gerrard Street. Daar komen dagelijks per luchtpost kranten aan uit Hong Kong, die door het Chi nese culturele en kunstcen trum verspreid worden over verschillende delen van Euro pa". Chinezen, die in België, Ne derland, West-Duitsland en Frankrijk wonen, komen naar Gerrard Street om er aanko pen te doen. De Londense Chi- nezenstad telt nu ongeveer 70.000 inwoners, met eigen supermarkten,winkels en on telbare speelholen. Voor Chi nese specialiteiten, boeken, tijdschriften en zelfs gebruiks voorwerpen, die je nergens anders kunt kopen in West- Europa, moet je in Soho we- Deacon neemt aan, dat de immigratie van Chinezen uit Hong Kong en Zuidoostaziati- sche landen in Groot- Brittannië en Amerika de in filtratie van Chinese commu nistische spionnen grotelijks vergemakkelijkt. Hij gelooft, dat sommige Chinese restau rants in Londen geëxploiteerd worden door de Chinese rege ring van Peking. De oosterse verspieders koesteren niet alleen grote be langstelling voor de elektro nentechniek en computers, maar ook voor socialistische en conservatieve lagerhuisle den. „Ze hebben een verbluffend uitgebreid dossier aangelegd over premier Wilson", beweert Richard Deacon. Voorts zou den ze confidentiële rapporten bezitten over ten minste 15 vooraanstaande Labourleden, die volgens Rood China ge heime aanhangers en informa teurs zijn van de Sovjet-Unie. De Britten maken zich altijd heel druk over de mogelijkheid van industriële spionage, die hun land ernstige financiële en economische verliezen kan kosten. Of de Chinezen derge lijke informatie bemachtigen via hun kleine eethuisjes, die steeds populairder worden naarmate het avondje uit in een gewoon restaurant voor tdurend meer kost, is een an dere kwestie. Dat de meeste Chinese kelners spionnen zijn, klinkt nogal onwaarschijnlijk, omdat ze zelden behoorlijk Engels spreken of verstaan. Als je in Soho de proef op de som wil nemen en dus navraag doet, bekijken de Chinezen je niet alleen ondoorgrondelijk, maar op de koop toe stomver baasd. Ze halen er een woor denboek bij om te achterhalen wat „spion" betekent. Daarna ontkennen ze alles. Zegt David Tsjan, de baas van het Lido- restaurant: „Ik geloof er niets van. Mijn restaurant wordt be slist niet gebruikt als luister post. De mensen praten hier zelfs niet over politiek en com puters. Het kan hun geen fluit schelen". Thomas Tsoei, die een win kel heeft van Chinese kunst en fraai handwerk, beweert dat het allemaal onzin is. „Trouwens", zegt hij, „Hoe kan je weten datje te doen hebt met een spion? Ik weet niet eens hoe een spion eruit ziet". Volgens „A history of Chi nese secret Service" ziet hij er ondoorgrondelijk uit, Thomas. En hij is niet weg te slaan van je tafel, ook al trekt hij een ge zicht alsof hij niets begrijpt van wat je vertelt.... snel komt de fiets op en zo duur wordt hij. De grootste verander- intg die de regimewisseling in Zuid-Vietnam met zich heeft meegebracht, is misschien wel het uit zijn ivoren toren komen van het bewind. De vorige presidenten van Zuid-Vietnam hielden zich op afstand en werden tegen hun onderdanen beschermd door wegversperringen, soldaten en prikkeldraad rondom het presi dentiële paleis. Nu zijn er geen prikkeldraad versperringen of barricades meer en alleen maar twee schildwachten aan de poort. Wanneer de nieuwe leiders rei zen, reizen ze zoals iedereen. Nguyen Huu Tho, een van de twee belangrijkste mannen in het nieuwe regime, woonde vo rige week een dansuitvoering bij en zat tusseq het publiek zonder dat „gorilla's" te bekennen wa ren. Toen de voorstelling was afgelopen verliet hij de zaal in de queue, handen schuddend en praatjes makend. Buitengeko men stapte hij in zijn wagen en reed in de file huiswaarts. BEIROET (ANP) - Het na veel geharrewar door Syrië genomen besluit meer water van de Euf- raat door te laten om de door de waterschaarste getroffen boe ren in Irak te helpen komt voor hen te laat in het seizoen. De Iraakse minister van irri gatie, Makram Talbani, ver klaarde dat zeventig procent van de gewassen op de Iraakse akkers als verloren kan worden beschouwd doordat Syrië tot dusver een groot gedeelte van het door de Eufraat stromende water met de bijna voltooide Tabqa-dam tegenhoudt. Syrië zegde vorige week toe meer water door te laten. Het deed dat in antwoord op bemid delingspogingen van Saoedi- Arabië om een regeling te tref fen in de kwestie van het door beide landen opgeëiste aandeel van het rivierwater. Talbani verklaarde dat uit rapporten van deskundigen van o.a. de Wereldbank blijkt dat Syrië nog steeds meer dan de helft van het Iraakse aandeel van het Eufraatwater tegen houdt. De Eufraatcrisis tussen de twee landen heeft geleid tot een serie maatregelen en tegen maatregelen door Bagdad en Damascus, zoals de sluiting van het Syrische luchtruim voor Iraakse vliegtuigen en van de handelscentra in de twee hoofd steden. Het geschil is vooral zo scherp geworden door de politieke riva liteit tussen de twee Baathrege- ringsleiders in Syrië en Irak. Nadat Damascus had aange kondigd het Iraakse aandeel van het rivierwater te vergroten schreef het Iraakse regerings blad El Thawra dat dit besluit bewijst dat Syrië verschil maakt tussen het Iraakse volk en zijn leiders. De beschuldigingen van Irak, dat Syrië zoveel water voor zichzelf behoudt dat het bestaan van 3,5 miljoen Irakezen gevaar loopt, dateren van enkelen maanden terug. Damascus ver dedigde zich door te zeggen dat de naam aan het historische Me- sopotamië, dat „land tussen de rivieren" betekent. Het vraag stuk hoe het water over de ri- vierstaten verdeelt dient te wor den is niet nieuw en in de afge lopen tien jaar zijn er onderzoe- het niet meer water tegenhoudt dan waar het recht op heeft. De Eufraat ontspringt in de bergen van oostelijk Turkije, stroomt ruim 1.400 kilometer verder het noordoosten van Sy rië binnen en loopt vervolgens door de laagvlakten van Syrië, waar zij eens de hangende tuinen van Babylon van water voorzag. kingen verricht om vast te stel den hoeveel ieder land zou moe ten krijgen. Maar Syrië en Irak hebben zich niet naar de uitkomsten van deze onderzoekingen gericht en herhaalde pogingen om een permanente oplossing te vinden zijn steeds mislukt. Samen met de oostelijker Het was tenslotte de Sa'oeai- stromende Tigris gaf de Eufraat Arabische minister van olieza ken, Achmed Jamani, die er in slaagde iets te bemiddelen dat op een regeling lijkt. Saoedi- Arabië zal met deze bemidde ling doorgaan tot een totale op lossing voor het geschil is be reikt, zo verklaarde Jamani in Riad. De Syrische minister voor kwesties inzake de Eufraat, Soebhi Kahalah, en diens Iraakse ambtgenoot voor irriga tie, Makram Talbani, zijn het echter grondig oneens over de hoeveelheid water die Irak zegt op lange termijn nodig te heb ben. Voordat de dam werd ge bouwd, zegt minister Talbani, gebruikte Irak ongeveer 19 mil jard kubieke meter per jaar. Zijn land is bereid met minder ge noegen te nemen en acht 14 mil jard kubieke meter redelijk. Het zal dan nog een aanzienlijk ka pitaal moeten steken in de ver andering van irrigatiewerken om de verminderde watertoe- vloed op te vangen. Deze berekeningen zijn vol gens Talbani erop gebaseerd dat Syrië ongeveer 17 miljard ku bieke meter per jaar uit Turkije krijgt, dat ook al dammen in de rivier heeft gebouwd. Als de wa tertoevoer beneden dit cijfer zakt dan zal Irak het verlies ne men en als het erboven komt mag Syrië zeventig procent van het meerdere houden, aldus de Iraakse bewindsman. De Syrische minister Kahalah is het daar niet mee eens. Naar zijn mening is het onjuist te denken in termen van watervo lumen. De enige eerlijke manier is dat de twee landen de be schikbare hoeveelheid in be paalde hoeveelheden verdelen, zegt hij. Volgens Kahalah is de tor vloed van water uit Turkije io het laatste hydrologische jaar (oktober-april) gedaald tot acht miljard kubieke meter, vergele ken met een gemiddelde over dt afgelopen 35 jaar van 17 mil jard. Deze daling heelt ziel voorgedaan sinds de voltooiing van de Kebam-dam in Turkije. Bijna tweederde van het in deze periode door Syrië ontvan gen water is naar Irak gegaan, zegt Kahalah. Hij stelt dat hel water van de Eufraat voor Syrië veel belangrijker is dan voor Irak als men rekening houdt mei de eigen bronnen van water voorziening. Naast de Eufraat heeft Syrië slechts een reserve van 3,5 mil jard kubieke meter water, de ondergrondse voorraden meege rekend. Hiertegenover staateer eigen reserve van Irak van miljard kubieke meter, waarvan een gedeelte gebruikt zou kun nen worden om de lagere op brengst uit de Eufraat te com penseren, aldus de Syrische mi nister. Kahalah wijpt in dit verbi op het met Rilssische steun in aanleg zijnde kanaal tussen hJ Thartharmeer en de Eufraat, d dit jaar gereedkomt. Minister Talbani stelt h'el echter tegenover dat dit project geen oplossing biedt voor w verminderde toevloed van hel water van de Eufraat, althans niet voor de komende tien J Het water van het Thartharmeer is namelijk erg zout. Delegaties uit Irak en Syr® I zijn naar Turkije geweest o® over de waterkwestie te prat maar daarbij is geen regeling",; stand gekomen. Turkije heer' momenteel twee stuwdamm®1 in de rivier en is van p^an er een aan te leggen. WOENSDAG 30 JULI 1975 HILVERSUM (ANP) - Van het toenemend aantal afkortin- oen dat de internationale ten- niswereld beheerst, ILTF, WCT, WTT, WTA, IP A en ATP is het -aak vooral de laatste nauwlet tend in het oog te houden. De ATP staat voor „Association of Tennis Professionals", de vak bond van spelers die het racket zwaaien om den brode. De A1P bestaat in september drie jaar en heeft zich in de vrij korte pe riode van werkzaamheid een be langrijke plaats aan de onder handelingstafel verworven. Het is nu al zo dat een belangrijk toernooi zonder tussenkomst van de ATP ondenkbaar is. De spelers worden als machtsgroep geaccepteerd, zij beslissen mee over het eigen wel en wee. Een voorbeeld: de plaatsing voor de ILTF-toernooien in de reeks van de Commercial Union Grand Prix geschiedt nog uit sluitend op basis van een door de computer samengestelde rang lijst. Daarop komen ook niet- leden van de spelersvakbond voor. De bekende dwarsligger Jimmy Connors wil van de ATP j niets weten, doch kan uiteraard niet worden genegeerd en zo zijn er veel meer. Wie lid wil worden van de ATP moet kunnen bogen op zekere resultaten. Voor Rolf Thung ging in 1974 de deur open na zijn zege op John Alexander tijdens het WCT-toernooi in Rotterdam en zijn prestaties op Wimbledon, waar hij twee ron- j den overleefde en ondermeer won van de halve finalist van het jaar ervoor, de Amerikaan Alex j Mayer. Om lid te worden betaalt een speler een „toegangsprijs" van 400 dollar (1000 gulden), ANTWERPEN (Belga) - De Belg Ronald de Witte heeft gis teren in Antwerpen de Grote Schelde-prijs, een wegwedstrijd over 246 kilometer, gewonnen. De Witte kwam na 5 uur en 42 minuten door de finish. De Westduitser Dietrich Thurau eindigde op de tweede plaats. Jan van Katwijk was met een elfde positie de beste Nederlan der. De Witte slaagde er pas kort voor het einde in weg te komen. Hij kreeg Raleighrenner Thurau mee aan zijn wiel en een eind sprint moest de beslissing bren- gen. Thurau zette de sprint aan, maar was tegen de Belgische rassprinter kansloos. Uitslag: 1. De Witte (Bel) 246 kilometer in 5 uur en 42 minu ten, 2. Thurau (WDL) z.t., 3 I Maertens :Bel) op 11 seconden, 4. Roger de Vlaeminck (Bel) z.t., 5. Verbeeck (Bel) z.t., 6. Deme- yer (Bel) z.t., 7. Abelshausen (Bel) z.t., 8. Van Looy (Bel) z.t., 9. Van de Wiele (Bel) z.t., 10. De Cauwer (Bel) z.t., 11. Jan van Katwijk (Ned) z.t., 19. Smit (Ned) z.t., 25. Pronk (Ned) z.t, WARSCHAU (AFP) - Jerry Gordon en Andrej Szarmach lullen op 10 september niet met net nationale Poolse elftal spe len tegen Nederland in de voorronde-wedstrijd van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenploegen in Warschau. Volgens kranten in Warschau zijn heide spelers zwaar gestraft door de Poolse bond naar aan leiding van hun slechte houding, ais gevolg van overvloedig drankgebruik, tijdens de trein reis van Parijs naar Warschau. Het Poolse team was op teru greis van een toernee door frankrijk. Gorgon (26), 31 keer international, is voor zijn leven geschorst voor wedstrijden voor net nationale team en zes maan den voor zijn ploeg Gornik ^•abrze. Smarmach, vijfvoudig international, is voor zes jaar voor het Poolse elftal geschorst. Het bestuur van Zabrze, dat door de bond verantwoordelijk wordt gesteld voor het gedrag van zijn spelers, heeft het ver- Dod gekregen om tot het einde an het jaar wedstrijden in het ointenland te snelen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 12