rs OVERWINNING (5-3) OP WEST-DUITSLAND HERSTEL WATERPOLOTEAM DRAMA VOOR ROLAND MATTHES Revanche van Ender met wereldrecord Pirard gewond in Schotland Uitslagen finales W.K. Cali WEER RECORD VOOR WUDA MAZEREEUW GöDDE STERKSTE IN VOGELWAARDE n Dl MC-C wint van 50 km-titel voor Schuiten —Medailleverdeling sport Bakker - nooi in iwdorp 8 as gestreden be- e Stem het grote waren er binnen titie. Om deze ten op te tellen ;ze tweeduizend 1 juist ingevuld, puntenaantal te winnaar van de ispen wordt ge- Baliendijk 59 te et door vakanti- ;d. Om dezelfde et prijzenpakket ijk dat de meeste >r de Acht van jrkomen dat een zou voorbijgaan ie prijs van ieder De winnaar van voor de tweede rde plaats levert rspelde de juiste voor het punten- 1 juiste inzendin- eer in goede vol- de winnaar van Robert Bernard kapelle f 50,- ttef 15,- ievenbergen. aan 33, Geertrui- iVillebrord f 15,- henhoofd f 10,- inde f 50.- 100, Gilze f 15,- raat 157, Breda' T81TS is overg KN WU-lief hebbers *- kker, Van der Ploeg, Lepoeter, Vermue, en De Kok. Kansheb- oeg voor de zege. Al met antrekkelijk wielerpro- i onze sportredactie) WDORP - De voetbal ing Nieuwdorp houdt g 9 augustus weer het nele I.VV. Bakker- i op het sportcomplex in .orp. llen deze keer acht ploe- a deelnemen, te weten: ist 1 (Bergen op Zooml; (Souburg); Vlissingen 2; (Burgh-Haamstede); and 1; Zeeland Sport 1 igen); Lewedorpse Boys orp) en Nieuwdorp. Ak rechters zullen funge- de Nooijer, C. de Nooijer e Jonge (allen Vlissingen) eters ('s-Heerenhoek). oefenprogramma van iorp is eveneens samen- Op zaterdag 2 augustus fieuwdorp 1 tegen Hein- nd 1 en Nieuwdorp 2 leinkenszand 2. Nieuw- neemt die dag deel aan •rnooi in 's-Heer Arends- Op dinsdag 5 augustus le wedstrijden Yerseke 1 - dorp 1 en Yerseke 2 - dorp 2 op het programma ag 9 augustus is er voor dorp 1 het I.W. Bakker- oi en het oefenpro- ia van Nieuwdorp wordt >ten op zaterdag 16 au- met de wedstrijd Smer- - Nieuwdorp 1 en Smer- - Nieuwdorp 2. leelname staat open voor boven de 40 jaar en voor boven de 35 jaar. Evenals tande jaren wordt ook nu een. verliezersronde ge- Vooral nu pas de derde baan in gebruik is en hoopt het bestuur van aniserende tennisvereni- ruinmgen op nog grotere me dan voorgaande jaren. Heren 400 meter vrije slag: 1. Tim Shaw (VSt) 3.54.88, 2. Bruce Furniss (VSt) 3.57.71, 3. Frank Pfütze (O-Dl.) 4.01.10, 1. Graham Windeatt (Aus) 4.02.72, 5. Gordon Downie ;Gbr.) 4.02.88, 6. Rainei Strohbach (O-Dl.) 4.05.19, 7. Peter Pettersson (Zwe) 1 05.37, 8. Andrej Krilov (Sov) 1.09.00. Heren: 200 meter rugslag: 1 Zoltan Verraszto (Hon) 2.05.05, 2. Mark Tonelli (Aus) 2.05.78, 3. Paul Hove (VSt) 2,06.49. 4. Roland Matthes O-Dl.) 2.07,15, 5. Zoltan Ru- -lolf (Hon) 2.07.15, 6. Santiago Esteva (Spa) 2.09.78, 7. Karim Ressang (Ned) 2.09.78, 8. Ja mes Carter (GBr) 2,11.67. Dames: 400 meter wisselslag: 1. Ulrike Tauber (O-Dl) 1.52.76, 2. Karla Linke (O-Dl.) 4.57.83, 3. Kathy Heddy (VSt) 5.00.46, 4. Jenny Franks (VSt) 5.03.15, 5. Liz McKinnon (Can) 5.03.81, 6. Susan Hunter (NZ1) 5.03.85,7 Cheryl Gibson (Can) 5.04.04, 8. Judy Hudson (Aus) 5.04.99. Heren: 200 meter schoolslag: 1 David Wilkie (Gbr) 2.18.23, 2. Rick Colella (VSt) 2.21.60, 3. Nikolai Pankin (Sov) 2.21.75, 4. Walter Kusch (W-Dl.) 2 22.68, 5. David Leigh (Gbr) 2 23.38, 6. Nobutaka Taguchi Jap) 2.24.08,7. Graham Smith (Can) 2.24.13, 8. Giorgio Lalle (Ita) 2.24.98. Dames: 100 meter vlinderslag: 1. Kornelia Ender (O-Dl) 1.01.24, 2. Rosemarie Kother (O-Dl) 1.02.00, 3. Camille Wright (VSt) 1.02.79. 4. Jill Symons (VSt) 1.03.51, 5. Maria Paris (Cos) 1.03.86, 6. Barbara Clarke (Can) 1.04.06, 7. Gud- run Beckmann (W-Dl) 1.04.29 3. Lynda Hanel (A"s) 1.04.33. Heren: 200 meter nderslag: 1 Bill Forrester (VSt) 2.01.95, 2. Roger Pyttel (O-Dl) 2.02.22, 3. Brian Brinkley (Gbr) 2.02.47, 4. Greg J; burg (VSt) 2.02.97, 5. Jorge LGgad" (Ecu) 2.03.18, 6. Michael Kraus (W-Dl) 2.03.47, 7. Fol- kert Meeuw (W-Dl) 2.05.88, 8 Bruce Rogers (Can) 2.07.00 (Van onze speciale verslaggever) CALI - De kans, dat het Ne derlands waterpolo-team als nog bij de eerste zes van het we reldkampioenschap in Cali ein digt, is groter geworden. Het team van coach Trumbic zege vierde donderdagavond in de sfeerrijke accommodatie van het Pan-Americana-bad met 5-3 (1-1, 1-0, 2-1, 1-1) over erf vijand West-Duitsland. Het was de eerste wedstrijd in de groep, die speelt om de vijfde tot en met achtste plaats. West-Duitsland, dat eerst de grote winnaar leek, toen Joegos lavië wegens een geval van do ping werd teruggezet, is uitein delijk de grote verliezer geble ken. Bij de derde wedstrijd bin nen vierentwintig uur - het speelschema was immers vol komen door elkaar gegooid traden de Westduitsers aan met drie geblesseerde spelers. Simon had een klap op de neus gehad, Wolf was aan de neus gewond en Weeke speelde met een verbon den arm. Daarmee was de rug- gegraat van het team gebroken. Nederland deed de rest. Met veel zwemmen en voortdurend be wegen werden zoveel kansen ge- creeërd, dat er ondanks opnieuw zwak schieten voldoende ballen achter Günther Kilian terecht kwamen. De man die vaart in de ploeg bracht, was Andy Hoe pelman, door Trumbic verkozen boven Riek Toonen. Uit de vele positie wisselingen werd echter niet het volle rendement gehaald, omdat Hans van Zeeland, gewend als hij is aan het stoeiwerk op de middenvoorplaats, zich moeilijk kon aanpassen en Mart Bras en kele malen te traag aansloot. Maar over het geheel domi neerde Nederland, ondanks een vroeg openingsdoelpunt van Wolf. Buunk zorgde, met een man meer voor 1-1 en vanal het moment dat Hoepelman een strafworp versierde, die door Bras werd benut (2-1), deden de vermoeide Duitsers niet veel meer dan de score zo klein moge lijk houden. Dat lukte aardig totdat Buunk zoveel ruimte kreeg, dat zijn ploegmaten hem konden toeschreeuwen: „Draai je om, draai je om". Hij deed het en scoorde 3—1. Wolf bracht de Duitse achterstand via een strafworp terug tot 3—2, maar onmiddellijk erna maakte Stro- boër 4-2. Dat hij zich daarbij af zette van een tegenstander ont ging de Joegoslavische scheids rechter Ivkovic. In het begin van de vierde pe riode maakte Nico Landeweer aan alle onzekerheid een einde door met een man meer doel te treffen (5-2). In de allerlaatste seconden kwam West- Duitsland via een oud trucje nog terug tot 5-3 - Wolf liet zijn be waker bij een medespeler achter maar daarmee kwam Oranje's eerste overwinning na de neder lagen tegen Italië, de Verenigde Staten en Rusland niet meer in gevaar. In de twee resterende ontmoetingen heeft Nederland aan één overwinning naar alle waarschijnlijkheid voldoende voor de bezetting van de zesde plaats in het eindklassement. De laatste plaats die rechtstreeks toegang geeft tot deelname aan de Olympische Spelen van vol gend jaar. (Van onze speciale verslaggever). CALI - Op de dag, dat de gevestigde grootheden de zaken bij het wereldkampioenschap zwemmen in Cali weer enigszins onder controle kregen, heeft Abdul Karim Ressang van nabij het einde van de zeven vette jaren van Roland Matthes mogen meemaken. Na afloop van de zes finales in het vrijwel uitverkocht Pan Americana Bad maakte de Oostduitse ploegleiding met gemengde gevoelens de balans op. Aan de positieve kant stonden natuurlijk de verrichtingen van Ulrike Teuber en Kornelia Ender, die wraak namen voor eerder geleden nederlangen en waarbij Ender zelfs voor het eerste individuele wereldrecord van deze wereldkampioenschappen zorg droeg: 1.01.24 op de 100 meter vlinderslag. Maar daarnaast was er droefheid om Matthes. (Van onze sportmedewerker). VOGELWAARDE - Met een lange en sterke eindsprint ver sloeg Peter Gödde uit Koewacht een massaal sprintend peloton in Vogelwaarde. Niemand was in staat hem in zijn magnifieke eindsprint te weerstaan. Gödde verdiende de overwinning, want samen met Pierre Hoekstra, die niet meesprint, Cees Spaans en. Sylvester Aarts, controleerde hij de hele koers. Pierre Hoekstra, Frans de Belie en Teddy Carroll probeerden na 20 minuten koers de eerste ontsnapping tot stand te brengen. Het was echter nog te vroeg om voor langere tijd uit het peloton weg te blijven. Ie dereen had nog genoeg adem om te volgen. Peter Gödde, Cees Spaans en Cas Victorie probeer den een ronde later toch weer te ontsnappen. Ze kwamen niet verder dan 50 meter. Sylvester Aarts probeerde het nog een keer alleen. Hij reed echter ook niet langer dan een ronde voor uit. Alles kwam weer bij elkaar. Pierre Hoekstra stond bovenaan in de leidersprijs. Hij is deze week te gast bij Bram Faase in Terneuzen, ter voorbereiding op ven trip naar Engeland dit wee kend. Hij blijft de koers contro leren om zo zijn leidersprijs vei lig te stellen. Peter Gödde had zich tot dan toe erg rustig ge houden. Met nog zeven ronden te rijden ging hij echter over tot de aanval. Hij nam met een machtige pedaaltred 50 meter v'oorsprong. De lont was einde lijk in het kruitvat gestoken. Cees Spaans ging achter hem aan Pierre Hoekstra, al zeker van de leidersprijs op dat mo ment, wilde echter ook nog een kans op de overwinning behou den. Hij trok het peloton weer bij de leiders. UITSLAG AMATEURS: 1 Pe ter Gödde, Koewacht, een uur, •15 minuten en 20 sec. 70 kilome ter, 2 P. van Leeuwen, Zoeter- woude, 3 Gerrit van 't Geloof, Oudenboseh. 4 Bert Broere, Ou denbosch, 5 Wim Westdorp, Ka pellen, 6 Sylvester Aarts, Kruin- ingen, 7 Johnny Verbeke, IJzen- dijke, 8 Fons Schelfhout, Hengs tdijk, 9 Tonnie Verhezen, Be rgen op Zoom, 10 Cees Spaans, ^-Gravenpolder, 11 Cor Ver- vaat, Walsoorden, 12 J. v. d. Lugt, Berkel, 13 Terry Carróll, Philippine, 14 Kas Victorie, Be rgen op Zoom. 15 Wim Evertse, Zwijndrecht, 16 Frans de Belie, Hulst, 17 Th. Meyer, Denekamp, 18 A.v. Elzakker, Steenbergen, 19 Ko Tolhoek, Yerseke, 20 Koppens IJzendijke, Ook de liefhebbers kwamen aan de start. Hier won Siep van Dongen in een machtige sprint met een lengte voorsprong van zijn medevluchters K. de Vriese en B. Slangen. A. Keesenwaarde won de sprint van het peloton, dat 200 meter achterop kwam. UITSLAG: 1 S. van Dongen, 2 K de Vriese, 3 B. Slangen, 4 A. Keesenwaarde. 5 A. Jansen, 6 C van vrolvr irt. 7 M. v. B. ussel 8 M. Toussaint, 9 B. Ten Hamsel, 10 W. Wielhouwer, 11 W. Schel le, 12 B. Rijkers, 13 P. Raayma- kers, 14 R. de Meester, 15 T. de Waele. UITSLAG A. EN O.- KLASSEMENT: 1 S. van Don- fen 7 punten, 2 C. van Helvoirt. punten, 3 M. v. Brussel, 9 pun ten, 4 Ko de Vriese, 6 punten, 5 B. Slangen, 16 punten. Gödde: sterke winnaar (Van onze sportmedewerker) VLISSINGEN - Zo n kleine 1000 toeschouwers hebben gis teravond de Zeeuwse KNVB- zondag-tweede klasser Vlissin gen op eigen terrein in een vriendschappelijk gespeelde voetbalwedstrijd een 0-3 neder laag zien lijden tegen jong NAC. NAC wist dan voor de rust de score te openen dank zij een gave treffer van Gerrie Damen. Dezelfde speler zorgde na de hervatting voor een florissanter lijkende 0-2 voorsprong. De eindstand van 0—3 werd bepaald dank zij een doelpunt van Wens Rupert. TENNIS - Na de eerste dag van de finale in de a-groep van de Europese zone van het toer nooi om de Davis-beker tussen Spanje en Zweden, die in Barce lona wordt gehouden, is de stand 1—1. In de finale van de b-groep heeft Tsjechoslowakije in Praag tegen Frankrijk een vor**M»rc- eenom^n van 1-0 Vijf banen verwijderd van de vergeefs worstelende wonder- zwemmer van weleer, behoorde Ressang in de buitenbaan tot de omlijsting van een van de meest dramatischè races op de 200 me ter rugslag uit de geschiedenis van de zwemsport. Als achtste de finale binnengestapt, klom de in Amerika studerende Heem- stedenaar er als zevende uit. Hij had de kaalgeschoren Canadees James Cartor achter zich gela ten, zonder overigens in de buurt van zijn eigen nationale record te komen, hetgeen wel de opzet was geweest. Het werkelijke drama speelde zich af op de binnenbanen. Ro land Matthes, onder meer wereld-, Europees en viervoudig Olympisch kampioen, van wie het verhaal gaat dat de Oost duitse ploegleiding hem heeft gedwongen door te gaan tot Montreal, kon geen kracht meer leggen in zijn als vanouds vloei ende start. De 100 meter had hij twee dagen eerder nog net kun nen winnen op zijn routine. De dubbele afstand was te veel voor hem. „Het water is hier in Cali te koud", verweerde de pijnlijk ge troffen wereldrecordhouder zich na afloop. „Het koelt 's avonds af tot 22 graden terwijl 24 graden is voorgeschreven". Matthes moet zich hebben ge voeld als een Rolls Royce, die door een vuilnis-wagen wordt aangereden. Want het veld, waarin hij roemloos tenonder- ging, telde - met uitzondering van de nieuwe wereldkampioen Zoltan Verraszto - weinig klas sezwemmers. Verraszto, die op de middelbare school in de zelfde klas zit als wisselslag kampioen Andras Hargitay en zich van zijn meer bekende landgenoot onderscheidt door dat hij in Pest woont en Hargi tay in Boeda, voerde het veld van start tot finish aan. Nu Mat thes het niet meer kan opbren gen, was er niemand, die hem kon bedreigen. John Naber, de Amerikaanse tempobeul, die vo rig jaar in Concord Matthes al versloeg, heeft, zich niet in Cali laten zien. Tim Shaw, een goede winnaar bij de Amerikaanse trials, koos de meer lucratieve vrijeslagafstanden. In de race van donderdag ontbraken ver der nog Oostduitsland's tweede zwemmer Lutz Wanja en de Ca nadese reus Steve Pickell, die op onverklaarbare wijze in de se ries waren blijven steken. Abdul Karim Ressang, die in zijn serie alleen de Amerikaan Paul Hove voor zich had moeten dulden en tegen de verwachting de veel sneller geachte Steve Pickell was voorgebleven, be sefte terdege dat hij op nogal ge lukkige wijze tot de finale was doorgedrongen. Zijn opzet om als een soort van tegenprestatie een Neder lands record te zwemmen, mis lukte echter. „Teveel wind", al dus de Heemstedenaar. Daar mee hetzelfde argument aan voerend, dat de Amerikanen ge bruiken ter verontschuldiging van het feit dat de door hen in vele toonaarden aangekondigde wereldrecords al maar uitblij ven. Het tweede wereldkampioen schap nam donderdag eindelijk enigszins de contouren aan van het top-evenetnent, dat vooral de Amerikaanse trainers voor ogen heeft gestaan. Met dien Kornelia Ender, die op grandioze wijze revanche nam voor haar eerder falen. Roland Matthes: buiten de medailles. verstande dat de eerste indivi duele record verrichtingen uit het kamp van de grote tegen stander Oost-Duitsland kwa men. De Europese kampioen Frank Pfütze legde achter het ongenaakbare duo Shaw/Fur- niss beslag op de derde plaats van de 400 meter vrije slag in de nieuwe Europese recordtijd van 4.01.10. Kornelia Ender, de dag tevoren op de 200 meter vrije slag verslagen door Shirley Ba- bashoff, nam schitterend revan che op de 100 meter vlinderslag, een afstand, die jarenlang tot de Amerikaanse invloedssfeer heeft behoord. Na de bekende katapult-start liet „Konnie" de armen op onnavolgbare wijze hoog over het water scheren zonder één moment te verslap pen. Zo geconcentreerd dat zij later verklaarde niets te hebben bemerkt van de hinderlijke tegenwind op de terugweg. Na een tussentijd van 28.58 finishte ze in 1.01.24 negen honderdste van een seconde onder haar ei gen wereldrecord. (ADVERTENTIE) 'n METZLER- bril: ieders oogmerk! GALASHIELS (REUTER) - De Pool Stanislaw Boniecki heeft vrijdag de derde etappe van de ronde van Schotland voor amateurs gewonnen. Hij legde de 162 kilometer, van Dumfries naai- Galashiels, af in 3 uur, 52 minuten en 37 secon den. Zijn landgenoot Nowicki voert de algemene rangschik king aan. De Nederlanders kwamen er vrijdag niet aan te pas. Frits Pirard kwam geha vend aan de eindstreep, nadat hij onderweg door de voorruit van een geparkeerde auto was geslagen. Met snijwonden aan zijn hoofd en lichaam vervolgde Pirard zijn weg. Hij zakte in het algemeen klassement naar de 47e plaats. Ook Toine van den Bunder moest terrein prijsge ven. De Zeeuw, die een uitste kend seizoen maak(, ging in het algemeen klassement van de tweede naar de negende positie. De uitslag is: 1. Boniecki (Pol) 162 kilome ter in 3 uur, 52 minuten en 37 seconden, 2. Simmonot (Fra) z.t., 3. Nowicki (Pol) z.t., 4. Ap- ter (Eng) z.t., 5. Mytnik (Pol) z.t., 17. Huisjes (Ned) 3.56.16, 23. ex aequo: Van den Bunder, Maas, Van der Steen en Vooys (allen Ned.) z.t., 55. Pirard (Ned) 4.09.14. HET ALGEMEEN KLAS SEMENT ZIET ER ALS VOLGT UIT: 1. Nowicki (Pol) 11 uur, 14 minuten en 53 seconden, 2. Apter (Eng) 11.16.31, 3. Wol- fer (Zwi) 11.16.55, 4. Boniecki (Pol) 11.17.07, 5. Szozda (Pol) 11.17.14, 9. Van den Bunder (Ned) 11.17.45, 17. Maas (Ned) 11.18.32, 28. Huisjes (Ned) 11 20.10, 29 Van der Steen (Ned) z.t., 45. Vooys (Ned) 11.30.03, 47. Pirard (Ned) 11.31.45. RIJNLAND-PALTS (SID- DPA) - De Zwitser Ivan Schmid heeft vrijdag de vierde etappe van de ronde van Rijnland-Palts gewonnen. Hij legde de 122 ki lometer, van Diez-Lahn naar Bad Marienberg, af in 3 uur, 2 minuten en 39 seconden. Frits Schür was met een vijfde plaats de beste Nederlander. De Noor Andresen heeft de eerste plaats in het algemeen klassement overgenomen van de Westduit ser Trott. De uitslag is: 1. Schmid (Zwi) 122 kilometer in 3 uur, 2 minuten en 39 seconden, 2. Mitteregger (Oos) z.t., 3. Lo- der (Zwi) 3.02.52, 4. Bownall (Eng) z.t., 5. Schür (Ned) z.t., 6. Andresen (Noo) z.t., 14. Sno- eyink (Ned) 3.03.15, 19. Neven (Ned.) 3.03.29, 43. Rijs (Ned) 3.11.24, 50. Lenferink (Ned) 3.11.55. HET ALGEMEEN KLAS SEMENT ZIET ER ALS VOLGT UIT: 1. Andresen (Noo) 13 uur, 49 minuten en 34 secon den, 2. Schmid (Zwi) 13.50.27, 3. Thaler (Wdl) 13.50.39, 4. Schür (Ned) 13.50.43, 5. Schneider (Wdl) 13.51.14, 13. Snoeyink (Ned) 13.55.24, 15. Neven (Ned) 13.55.58, 37. Lenferink (Ned) 14.05.03, 51. Rijks (Ned) 14.09.32. GER HARINGS is vrijdag achtste geworden in een weg wedstrijd voor beroepsrenners te Brussel. Winnaar werd de Belg Draux, die de 148 kilome ter aflegde in 3 uur en 41 minu ten. Rosemarie Kother volgde in tweede positie, zodat bij het dameszwemmen de gebeurte nissen wat Oost-Duitsland be treft weer in normale banen zijn geleid. Daarvoor zorgde ook Ul rike Tauber, die op de 400 meter wisselslag overtuigend revan che nam voor de op de halve af stand geleden nederlaag tegen Kathy Heddy. Tussen de we- reldrecorhoudster en de Ameri kaanse plaatste zich ook de tweede Oostduitse vertegen woordigster Karla Lunke. Het feit dat op de derde avond de verrichtingen dichter in de buurt van de wereldrecords kwamen te liggen, heeft weinig te maken met de weersomstan digheden. De wind blijft nog steeds een hinderlijke factor. Bij de ereceremonie waaide zelfs het diploma van Mark Tonelli in het water. Maar de deelnemers beginnen eraan te wennen, dat vanaf het moment dat ze uit het keerpunt omhoog komen tot aan de finish een verradelijke bries ze dieper in het water drukt. „Zonder die wind en op zee niveau, zou ik het wereldrecord met tenminste twee seconden hebben verbeterd", reageerde David Wilkie boos, toen hij bij het veroveren van de tweede gouden medaille voor Groot- Brittannië op tweehonderdste van het wereldrecord op de 200 meter schoolslag was blijven steken. Ook Tim Shaw demonstreerde dat zijn ritme-gevoel, dat team genoot Bruce Furniss vergeefs probeerde te ontregelen, is afge steld op nieuwe top verrichtin gen. Furniss bleef verder achter dan zijn gewoonte is, maar Shaw trok zich er niets van aan. Met de precisie van een gepro grammeerde computer legde de zwemmer van Long Beach, die er in het gewone leven uitziet als een archiefbediende, die zon licht te kort komt, zijn banen af en zorgde er zorgvuldig voor dat de laatste tweehonderd meter sneller waren dan de eerste. Zijn eindtijd van 3.54.88 was nog geen seconde van zijn eigen we reldrecord van 3.53.95 verwij derd. Bruce Furniss, wie het hui len nader stond dan het lachen, werd door coach Jochum - te vens de trainer van Shaw - ge troost met de opmerking: „Jouw tijd komt nog wel". (Van onze sportredactie) OUDENBOSCH - Roy Schui ten heeft zich in Oudenbosch de sterkste getoond tijdens het na tionaal kampioenschap 50 ki lometer voor profs. Cees Bal wist zich als tweede te klasse ren. Uitslag: 1. Roy Schuiten, 2. Cees Bal, 3. op 1 ronde Gerrie Fens, 4. Aad van de Hoek, 5. Kamper, 6. Jan Raas, 7. Cees Priem. (Van een speciale verslaggever). CALI - Het zit er dik in dat Wijda Mazereeuw's zilveren medaille op de 100 meter schoolslag, gevolgd zal worden door een nog groter succes op de dubbele afstand. Vrijdagmor gen in de series van de 200 meter schoolslag dook de Zwepho- zwemster als enige onder de grens van twee minuten veertig seconden - een nieuw nationaal record in 2.39.51 - en schiep daarmee tussen zichzelf en de naaste concurrentie een kloof van op zijn minst twee en een halve seconde. Karla Linke, die sinds de Europese kampioen schappen van Wenen wereldre cordhoudster is met 2.34.99 kwalificeerde zich met 2.42.39 pas als vijfde. Haar landgenote Hannelore Anke, de nieuwe wereldkampi oene op de 100 meter is voorlo pig met 2.42.04 Wijda's belang rijkste belaagster. Bondscoach Bert Sitters geeft graag toe, dat er in zijn equipe een groot ver schil bestaat tussen Wijda Ma- zereeuw en Enith Brigitha en de rest, waarbij Annelies Maas en Abdul Karim Ressang een soort verbindingsrol vervullen. Vrij wel elke keer dat Enith en Wijda te water gaan, zorgen ze voor nieuwe topprestaties. Het was dan ook verstandig Enith Brigi tha, die wat pijn voelt in de lin kerschouder, terug te trekken voor de 400 meter vrije slag. Ze kan haar krachten beter gebrui ken voor de 100 meter vrije slag van het weekeinde. Voor Wijda Mazereeuw geldt momenteel geen enkele beperking. Het kostte haar ogenschijnlijk geen enkele inspanning om in de eer ste serie een tijd te zetten, waar de anderen niet in de buurt bij konden komen. Na een tussen tijd van 1.17, finishte ze in 2.39.51, ruim een seconde bin nen haar nationaal record van drie weken geleden bij de selectie-wedstrijden (2.40.57). Dat brengt haar totale vooruit gang van dit seizoen op een se conde of vier en mogelijk nog meer, want onmiddellijk na de series kondigde de 21 jarige Enkhuizense aan in de finale nog harder te willen gaan. De twee-deling in de Neder landse ploeg, kwam vrijdag in de series weer tot uiting. Anne lies Maas deed hetzelfde als vo rig jaar bij de Europese kampi oenschappen in Wenen. Ze miste de finale van de 400 meter vrije slag op enkele tienden van se conden. Met een nieuw persoon lijk record van 4.28.07 werd het zwemstertje van de Rijn vierde in haar serie en tiende in totaal. Ze ging iets te snel af en viel daardoor op de derde honderd meter tamelijk ver terug. „Dat kan een voordeel betekenen voor de honderd meter, die ze ook nog moet zwemmen", aldus de optimistische prognose van Bert Sitters. De bondscoach was minder tevreden over de ver richtingen van Henk Elzerman en Paula van Eyk. Laatstge noemde was de enige die in Utrecht naast Wijda Mazereeuw en Enith Brigitha haar uitzen ding zelfstandig waar maakte, maar in Cali is opnieuw geble ken dat haar techniek te rudi mentair is om enige prognose op te kunnen baseren. Met een tijd van 2.27.68 bleef ze ver van de eindstrijd van de 200 meter rugslag verwijderd. Henk El zerman vertoont in Cali het eu vel van zovele Zian-zwemmers uit het verleden. Een lichte mate van overtraindheid. Op de 1500 meter vrije slag groeit zoiets al gauw aan tot flinke proporties. Een seconde meer per honderd meter en een eindtijd van 16.32.54 tegenover een natio naal record van drie weken ge leden van 16.16.77 is verklaard. „Henk Elzerman heeft dit sei zoen een vrij grote sprong moe ten maken", aldus Sitters, „Van ergens in de 16.40 naar 16.10.0. Dat is kennelijk een beetje te veel geweest", waarmee de bondscoach indirect een ver oordeling uitsprak over de ge forceerde manier, waarop El zerman dit seizoen is begeleid. De man, die daarvoor verant woordelijk is geweest, Jan Schouten (in Cali als hulp trainer van Sitters aanwezig), deed er het zwijgen toe. Mazereeuw: geweldige tijd (Van onze speciale verslaggever) CALI - Na de finales van donderdag is de verdeling van de medailles: Ver. Staten Oost-Duitsland Groot Britt. Hongarije Sovjet Unie Nederland West-Duitsland Italië Japan Australië Canada GOUD 7 6 2 2 1 0 0 0 0 0 0 ZILVER BRONS 5 6 6 2 0 3 0 0 2 2 1 2 1 1 1 1 1 0 1

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9