fourqnfg^ Bloot protest Bemanning Apollo in ziekenhuis over Kissinger veroordeelt Russische activiteit in Portugal ilokkenlui sire Dame ,angzaam warmer urauwtjE waaraan je® puntje kunt zuigen AAN VOORAVOND VEILIGHEIDSCONFERENTIE Ipothekers mogen Voorzorgsmaatregel in Helsinki Al zeven ton ondermaatse tong in beslag venomen eer berekenen 'l "isr Europese exportbank DC-3 vermist in Canada Mussen overvallen Zeeuwse graanoogst Gezin verdrinkt na aanvaring plezierjacht ïioscocp ig van Engeland" irles Laugliton IJK DIPLOMA EKHOUDEN STANDSDIPLOMA OSTBURG ADEMH AI JNGSMOEILIJ kiiEDEN Mts* 4 ij-un MODERN OAE-ministers willen uitstoting Israël uit VJS 24 INZITTENDEN Italiaan voor tweede maal in één week ontvoerd Veel klachten over baders Belgische kust TEL. 01140-20301 in wi) een van de gio otste liinj HUGO'S"" Half mens, half monster.. V JREENO'HARA :edric hardwicke Regie; William Dieterie jonge vrouw werd gered door de ;ge zijn monsterlijk uiterlijk verat ngwekkende taferelen, onheilspel- omantiek en spanning beleeft Uin ma. Toeg. 14 jaa ur. Zaterdag 26 juli 8 uur. Zoi r en 9 uur. Maandag 28 juli 8 mi. igustus beginnen de jwe cursussen. en opgave bij -iERMAN arialaan 16 Hulst 01140-3177 son Zaterdag 26 juli 9.15 Zondagmiddag 4.30 uur Maandag 28 en dinsdag este 29 juli aanvang 8 uur .EE. PROLONGEREN wij voor de 2e WEEK de kostelijke, vurige SEXFILM zonder vijgeblad: Onverkort en zon' enige coupure, zoals ze in België nooit toond zal worden, schateren om de P1»® te humor van de vrouwtjes die van „Slippertjes" meer weten dan u ooit »u dromen Toegang 18 jafL lectcur: Dr. W. A.J M. Harkx gdredacteur: L. Leijendekker L-, e. en administratie-adres: uwstüu.i 9. Terneuzen, tel. (01150) ZATERDAG 26 JULI 1975 79 20 (orurnmer 1114111 ;ve. maatschappij De Stem B.V. trstraat 16, Breda. 27e jaargang No. 9915 Uitgeefster Uitgeversm' (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De eerste helft van de zomer verliep zonnig ,n rij warm. de tweede helft begon belangrijk wisselval- j.gtr. Daarvan maakte ook de afgelopen week deel uit, met nu en dan enkele buien en langs de kust twee dagen een harde tot stormachtige wind. De koele lucht gaf gisteren nog een enkele verspreide jui maar vandaag dringt van de oceaan stabielere en iets vochtiger lucht binnen. De temperatuur zal geleidelijk weer gaan stijgen; zondag tot ruim 20 graden en mogelijk begin volgende week nog een paar graden hoger. Bij deze verbe ten ig komt ook een hogedrukgebied naderbij, dat zich I tan lijd bij de Azoren ophield, maar nu een uitbreiding te ien geefi in de richting van West-Europa. Buien waren er gisteren nog in Duitsland en in de Alpen- I la r. met plaatselijk ruim 10 milimeter regen en een ge- r Ie temperatuur. In geheel Zuid-Europa blijft liet on- I ver11 aderd warm, met in het binnenland van Spanje 38, in Italië 36, en in de Balkan 35 graden. (Van onze speciale verslaggever) CALI Het besluit van de internationale zwembond om Joegoslavië terug te zetten naar de laatste groep van de waterpolo-eompetitie, begint de organisatie van het wereld kampioenschap in Cali (Co lumbia) met de dag meer moeilijkheden te bezorgen. De Joegosiaven handhaven hun protest, ook nadat een van huil teamartsen met eigen ogen had mogen zien, dat de chromatograaf uitsloeg bij analyse van de urine van spe ler Ratko Rudic, hetgeen wijst op het gebruik van amfetami ne. Ook Spanje heeft een offi cieel protest ingediend, omdat de terugzetting van Joeslavië de kansen van de andere West- europese landen om zich via een Europese zone alsnog voor de Olympische Spelen in Mon treal te kwalificeren, heeft verkleind. De Fina verkeert echter in de praktische oiimo gelijkheid welk protest dan ook toe te wijzen, omdat dit het hele wereldkampioenschap In Cali tot een farce zou ma ken. De Joegosiaven doen momenteel toch al huil uiter ste best het evenement in het belachelijke te trekken. Bij de wedstrijden, die zij tegen on- hetekenende landen als Co lumbia en Australië moeten speien, zwemmen ze groten deels rondjes op eigen helft en trekken hooguit eens in <ïc vijf minuten naar voren om een doelpunt te maken. Voor het overige bedrinken de sne- lers zich. pakken de telefoon voor de dagelijkse scheldka nonnade tegen het Finabestuur en Drengen zoveel mogelijk opschudding teweeg. Gister morgen stapten ze met z'n al len zonder zwembroek in de vijver van het universiteits complex Umbria, waar ze door de politie en het leger uit verwijderd moesten worden. Het eind van deze acties ls nog niet in zicht. Ploegleider Milan Muskatirovic heeft be loofd elke dag voor nieuwe acties te zullen zorgdragen. (Van onze redactie buitenland) Pt'.ARL HARBOUR De drie A polio-astronauten zi.ui in een militair ziekenhuis in P"- »E>, IIAAC —De apotlie- i mogen acht nrocent meer rekening brengen voor liet eiclen van geneesmiddelen [»r particuliere patiënten. bewindslieden van Eco- bische Zaken, van Sociale ken en van Volksgezond- en Milieuhygiëne hebben icst-niming voor gege- rfr na overleg met de konink- e Nederlandse maatschap- Itc" bevorderiig van de na e. Bi.i dt toegestane |h is rekening gehou- m de produktiviteitsstij- |ge>> li de stijging van van apothekersas- en. Terwijl ook ten aan- an liet honorariumbe- I de stijging van ver ft re ambtelijke salaris- Ti de hescliouwing is be- kk< aldus het ministerie [i: i nische Zaken. 1 WOIKENVELDEN Ran de kust vrij krachtige wind. Pax mumtemperatuur: ftchrtien graden. STAD EN STREEK Vliegveldbestuur voor fle iatste ronde Pagina 3 BINNEN- EN (BUITENLAND frartij van de Arbeid [solidair met Soares Pagina 6 fen tweede Sahel lijkt orkomen Pagina 7 ORT Jlieu/v Nederlands re- jra voor Weida isereeuw Pagina V |eeuws-Vlaamse jeugd bete groot succes Pagina 8 B computer a's tyran- eke gluurcter alkenburg: toerisme en its: tllINGEN pelsinki een schijnver- h'ng, maar we pra:en (nminste UNST EN CULTUUR ichters krijgen hun kans lp Brabantse Dag flERIJNTJE: T urkije neemt bases van (Van onze redactie buitenland) ANKARA/WASHINGTON Aan de vooravond van de grote veiligheidsconferentie in Helsinki zijn de ver houdingen tussen twee van de deelnemende landen (Tur kije en de Verenigde Staten) aanmerkelijk bekoeld. De regering van Turkije nam gisteren met onmiddellijke in gang de controle over van de Amerikaanse militaire bases in haar land. De Turkse maatregel is liet gevolg van de weigering van hel Amerikaanse huis van af gevaardigden donderdag, het verbod op Amerikaanse wa- penleveranties aan Turkije op te heffen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kis singer had nog gistermorgen in Washington verklaard dat bij de Turkse premier Demi- rel nad opgebeld met het ver zoek geen overhaaste vergel dingsmaatregelen te nemen. De minister had het besluit van het huis „tragisch" ge noemd. Het verbod op Amerikaanse wapenleveranties aan Turkije was ingesteld vanwege het ge bruik van door de VS ver schafte wapens voor de Turk se invasie van Cyprus. De Amerikaanse wapens aan Tur- besluit van 'invloed zou zijn op hypermoderne waarschuwings- apparatuur die de VS op de hoo-gte stelt V, TC :ssische ra ketlanceringen en die geheime gegevens verzamelt over wat zich in het zuiden van Rus land afspeelt. Onder deze ap paratuur is een uiterst moderne tot nu toe geheime luisterpost in Sinop aan de Zwarte Zee. De VS hebben overigens al noodvoorzieningen getroffen voor liet geval de Turkse ver geldingsmaatregelen te strin gent zouden worden. „Zoals het er nu naar uitziet blijven wij, maar delen zij (de Tur ken) de lakens uit", aldus Amerikaanse kringen, „Als ze het ons te moeilijk zouden gaan maken, zouden we mis schien weg moeten, hoewel niemand dat wil". De Amerikaanse ambassa deur in Ankara, William Ma- combem, bracht gisteravond een overtijd bezoek aan het Turkse ministerie van buiten landse zaken maar hij wilde bij vertrek niets loslaten over wat hij er had besproken. arl Harbour opgenomen om te worden behandeld voor adem lialingsmoeilijkheden die liet gevolg zijn van het geheimzin nige gele gas, dat zij donder dag voor de landing hebben ingeademd. Artsen van de Nasa, het Amerikaanse ruimtebureau, nebben meegedeeld dat de arle astronauten Stafford, Brand en.Slayton, bij het diep ademhalen een uiterst onbe haaglijk gevoel krijgen. Vol gens de artsen duidt dit op irritatie van de longen. De drie krijgen cortisone toege diend. Uit wat bekend is ge maakt, is nog niet duidelijk gebleken hoe ernstig de pro blemen zijn. In de laatste fase van de atdaimg, donderdagavond, ont dekten de astronauten in hun cabine een „geel, prikkelend gas". Hun ogen gingen tranen en brachten hen aan het hoes ten. Volgens de astronauten zouden zij allen enige tijd be wusteloos zijn geweest. Staf ford en slayton. die eerder weer bii hun positieven waren dan Brand, hebben deze een minuut lang een zuurstofmas ker opgezet.' Pas toen kwam Brand weer bij kennis. Deskundigen in Houston zijn van oordeel, dat het geelachti ge gas vermoedelijk afkomstig is van het ontploffm-gsmeeha- nisme dat er voor zorgt dat de valschermen van de capsule naar buiten komen bij de te rugkeer in de atmosfeer. Het •ras zou binnen zijn gekomen via een klein luchtgat dat wordt geopend om de druk in rte cabine gelijk te maken aan de buitendruk. terwijl de cap sule langzaam naar het water oppervlak daalt. Gedurende de ruimtevlucht is de druk in de Anolloeabme ongeveer een derde van luchtdruk op aarde. DEMIREL telefoontje kije mochten alleen voor de fensieve en niet voor offensie ve doeleinden worden ge bruikt. Op Turks grondgebied liggen 26 A-merikaase bases. Een Amerikaans straaljagers squadron mag blijven opereren vanuit Incirlik, omdat dit een basis is die in dienst staat van de Navo. Amerikaanse officiële krin gen verklaarden dat het Turks KAMPALA (RTR-UPI De ministerraad van de orga nisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) wil dat Israël uit de Verenigde Naties wordt gesto ten en dat krachtige sancties tegen de joodse staat worden ingesteld. Volgens conferentiekringen in de Oegandese hoofdstad Kampala kwamen de ministers tot een oproep in deze zin na een langdurige bijeenkomst. De oproep wordt nu bewerkt tot een ontwerpresolutie voor de topconferentie van de OAE die maandag begint. Negen dagen geleden besloot de islamitische wereid reeds op te roepen tot uitstoting van Israel uit de VN. Een besluit hiertoe werd genomen tijdens een conferentie van minisfp-s van buitenlandse zaken in Lijeddah (Saoedi-Arabië). Steeds nadrukkelijker be gint de Europese veiligheids conferentie in Helsinki haar schaduwen vooruit te wer pen. Een veiligheidsagent ln burger neemt met een van telelens voorziene camera bijna iedereen op de korrel, die de Finse hoofdstad vla de haven binnenkomt. BRUSSEL (AP) De EEG heeft gisteren officieel de plannen bekendgemaakt voor het oprichten van een geza menlijke bank wier taak het zal zijn voor de negen landen Duitenlandse transacties te fi nancieren en dus die te vergelijken is met die van de Amerikaanse im- en export- bank. (Van onze redactie binnenland) Dvaraes DEN HAAG De algemene inspectiedienst van het minis terie van Landbouw en Visse rij heeft reeds vorige wee* instructies gekregen voor eei intensievere controle op nale ving van de vangstbeperking» regelingen voor tong en sclio) en voor een zo effectief moge lijk optreden bij overtredm gen Dat gebeurde dus al voor dat de Nederlandse Vissers bond in een brief verscherping van de controle eiste. Sinds van dp 'pipfip ls ai /e»en< tOrend k'lo onder- naatse tong in beslag geno- inen Het ministerie van Lana- oouw en Visserij heeft dit meegedeeld. De instructie ls gegeven door drs. J. Boersma «s minister van Landbouw en v' isserl] a-i. Minister van der -'■tee is sinds begin vorige «eer, met vakantie. Met het ministerie van Jus titie heeft het ministerie van Landbouw en Visserij afspra- xen gemaakt over inschakelin gen van andere opsporings ambtenaren naast die van de algemene inspectiedienst (AID). De marine heeft sinds kort de controle capaciteit verdub- ueld. zodat er nu vier vlsserij- politievaartuigen worden ge- oruikt voor de controle op zee binnen de twaalf-mijlszone. Verder zal niet geaarzeld wor den bij overtredingen de net ten ter Inbeslagneming te ver zegelen en in geval van verzet het schip op te brengen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - LISSA BON De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie ge waarschuwd dat inmenging in de binnenlandse politiek van Poitugal onverenigbaar is met etn geest van verminde dc spanningen. Dit heeft minlatei yan buitenlandse zaken Kis singer vrijdag op een perscon ferentie in Washington ver klaard. Hij zei dat president Ford dit punt opnieuw onder de aandacht van partijleider Leo nid Breznjev zal brengen, ais zij elkaar volgende week in Helsinki ontmoeten. Kissinger zei een en ander naar aanleiding van berichten dat Moskou in de afgelopen 15 maanden ongeveer 10 miljoen dollar zou hebben doen toeko men aan de Portugese commu nistische partij. De minister merkte op dat dit hem aan de hoge kant leek op grond van de hem bekende gegevens- Overigens vond hij dat men niet de Sovjet-Unie de schuld moet geven voor de huidige politieke onrust in Portugal. Deze was zijn inziens te wij ten aan het feit dat het land lange tijd gewikkeld is ge weest in een onpopulaire kolo niale oorlog en aan de fouten van het autoritaire bewind waaraan in april van het vorig jaar een einde werd gemaakt. Kissinger wilde niet zeggen wanneer de VS eerder de Sov- iet-Unie hebben benaderd over Portugal. President Francisco da Costa Gomes van Portugal heeft zich vrijdag gevoegd bij de gema tigde elementen m de Bewe ging van de Strijdkrachten (MPA), toen hij in een rede aan het begin van de vergade ring van de assemblee van de beweging die door alle 240 leden wordt bijgewoond, waarschuwde dat de strijd krachten hun sympathie op het platteland aan het verspe len waren. Met het opzij schuiven van ideologieën moeten wij nede rig erkennen dat vrijwel het nele volk achter onze revolutie stond en dat we nu moeten vaststellen dat dat niet meer zo is De opmars van de revo lutie is sneller gegaan dan het volk heeft kunnen bijhouden', aldus generaal da Costa Go- mes. Van de assemblee komen berichten dat door een breuk van belang is ontstaan tussen de gematigden en de radica len. De vergadering van de as semblee was bijeengeroepen om te proberen een einde te maken aan een acht. dagen ou de politieke crisis die is ge kenmerkt door toenemende anti-militaire betogingen en anti-communistische geweld dadigheden in verschillende delen van het land. De rede van de president viel samen met berichten dat meer dan zeven leden van de 30 man tellende revolutionaire raad van de beweging van de striidkrarhten. met ontslag r1rpTfTfïr>r) Trnrm*-"^ den naar uiterst links". (Van onze redactie buitenland) ST.-FELICIEN (QUEBEC) De politie in de Canadese provincie Quebec heeft vrijdag meegedeeld dat een DC-3 met 24 mensen aan boord boven onherbergzaam gebied in het noorden van Quebec wordt vermist. Het toestel is van een maat schappij in St.-Felicien op 192 kilometer ten noordwesten van de stad Quebec en was voor het vervoer van bouwvakkers gecharterd. De vice-president van maatschappij, Luc Dumont, zei dat de DC-3 voor het laatst vrijdagochtend vroeg iets van zich had laten horen. Het toe stel bevond zich toen op onge veer 83 kilometer ten zuiden van Roberval in Qubec. (Van onze redactie buitenland) CAGLIARI De Italiaanse ingenieur Andrea Oliveiri is in één week tijd voor de tweede maal ontvoerd. De tweede ontvoering vond plaats in de nacht van donderdag op vrijdag, vlakbij Nuoro op Sar dinië. De 56-jarige Oliveiri was eind vorige week reeds, in de nacht van zaterdag op zondag, het slachtoffer geweest van een ontvoering. Hij was toen in opdracht van de familie Matfei naai een afgesproken plek gegaan voor een ontmoe ting met de ontvoerders van de 69-jarige industrieel Italo Maffei. Dezen hadden een losgeld voor diens vrijlating geëist van ongeveer 4.5 miljoen gul den en de familie was slechts in staat een bedrag van onge veer 1 miljoen bijeen te krij gen. Oliveiri was toen ook door de ontvr ders meegeno men maar wed 48 uur later weei vrijgeialen. (Van onze correspondent) GOES In Zeeland gaan momenteel stem men op om de mussen- gilden te laten herleven. Die Gilden hielden zich voor en vlak na de tweede wereldoorlog be zig met het afschieten van mussen en bosdui- ven, die grote schade aanrichtten op de ak kers. Deze methode is in onbruik geraakt en de boeren zijn zich gaan bedienen van modernere afschrikmiddelen, zoals ronddraaiende lichtge vende kegels en stroken zilverpapier. Doordat er de laatste jaren geen strenge win ter meer is geweest wordt het aantal mussen en bosduiven zo groot, dat vele boeren ze als een ware plaag beschou wen. Volgens ir. D. Lu- teijn, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, hebben vooral de bedrijven in de buurt van dorpen met veel bos last van de mussenplaag. De vogels storten zich massaal op he rijpende koren en pikken de aren leeg. Daardoor verlagen zij de hectare-opbrengst, die in Zeeland door de oogstca- tastrofe van het afgelo pen najaar toch al ge middeld 25 pet. lager zal liggen dan in de rest van Nederland, nog eens met een aanzienlijk per centage. De heer Luteijn zegt overigens van een stren ge winter meer te ver wachten dan van het weer oprichten van de mussengilden. Een stren ge winter zal de gelede ren van de vraatzuchtige mussen en bosduiven namelijk aanzienlijk uit dunnen, meent hij. MAASBRACHT - De 49- jarige drogist K. Zondag uit Geldermalsem, zijn 41-jarige echtgenote en hun 15-jarige zoon zijn vrijdag in de voor haven van het Julianaknnaal in Maasbraeht verdronken na dat hun plezierjacht was over uren dor een vrachtschip. De rijkspolitie te water uit Maasbraeht borg vrijdagavond de stoffelijke overschotten die nog aan boord van het scheep je bleken te zijn toen dit door een drijvende bok werd go- licht. Het pleziervaartuig was juist geschut toen het van ach teren werd aangevaren door liet Nederlandse vrachtschip 'Volta' dat enige dagen in de voorhaven hart gelegei en nu leeg uitvoer. Vrijwel onmidde- lijk verdween het plezier- schaapje in het ter plaatse ze ker acht meter diepe water. Twee honden die aan boord waren wisten zwemmend de kant te halen. BRUSSEL (ANP) Red dingsdiensten aan de Belgi sche kust beklagen zich erover dat veel toeristen roekeloos baden en geen acht staan op aanwijzigingen van de red dingsdiensten. Vooral de raadgeving om niet te baden in de buurt van golfbrekers, waar doorgaans sterke en wisselvallige stro mingen staan, wordl vaak in de wind geslagen. Er zijn ai twee badgasten in korte tijd verdronken. Verscheideneredders zijn gewond geraakt bij het helpen van in moeilijkheden geraakte badgasten. De gemeentebestu ren van de Belgische kustge- meenten hebben er bij de ba ders nogmaals op aangedron gen alleen te baden in be waakte zones en de aanwijzin gen van het personeel van de re' ^diensten strikt op te volgen. f

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1