AMERIKA WIL BINNENKORT HELEMAAL OP METRIEK STELSEL OVER MODERNE FOTOTECHNIEK ZORGT VOOR GEZOND GROENBESTAND IEDERE DAG ONGEVEER 150 MARIHUANA- VLUCHTEN NAAR AMERIKA ALLEENHEERSER BONGO DRUKT ZIJN STEMPEL OP BEVOLKING IN GABON Chemisch middel vervangt schaar binnenland buitenland Tien jaar Engelse geleerden koken huisvuil tot brandstof Ware reden Reflectie Camouflage Inventarisatie Bommenwerper Vader Pragmaticus Teleurgesteld Storm Toegenomen Oude verhaal Ziektenpatroon Zuid-Afrika verandert TARZANA - Amerika schakelt over op het metrieke stel sel, maar weinig Amerikanen beseffen het of begrijpen het systeem dat in de plaats gaat komen van inch en pound. Het Amerikaanse Congres maakte het metrieke stelsel in 1866 wettig voor wie het maar gebruiken wilde. Maar pas drie jaar geleden zette de senaat het proces in beweging dat de natie te zijner tijd overschakelt op het nieuwe systeem. Grote ondernemingen als Ford, General Mo tors, Caterpil lar en vele anderen, gebruiken al beide systemen of zijn al geheel en al op het metrieke stelsel overgestapt. Robert Hopkins, uitgever en hoofdredacteur van The Ameri can Metric Journal, zegt dat over een jaar of vijf niemand meer in bepaalde industrieën werk kan krijgen als hij niet met het metrieke systeem vertrouwd is. Negentig procent van de we reldbevolking gebruikt een of ander soort metriek stelsel voor maten en gewichten, zegt Hop kins. Het systeem waar Amerika op overstapt heet The International System of Measure, of, in het kort, SI. In 1972 aanvaardde de Ame rikaan- naat een wet die het land ii |aar op het metrieke stelsel t hebben overge schakeld Het huis van afge vaardigden van dat jaar ging op reces voordat de wet daar aan de orde gesteld kon worden. Maar het huis in zijn huidige samen stelling heeft een paar wetsont werpen onder handen, waaron der een van president Ford. De propagandisten voor over schakeling verwachten dat het huis nog deze zomer wetsvoor stellen zal goedkeuren die de na tie in tien tot vijftien jaar over schakelen op het metrieke stel sel. Die omschakeling is voor de industrie niet meer nodig, zegt Hopkins. Zij heeft zich al „be keerd". Hopkins is ook directeur van Polymetric Services Inc., een firma die hulpmiddelen voor het onderwijs vervaardigt om de overschakeling duidelijk voor te stellen. John K. Tabor, Amerikaans onderminister van handel, is van mening dat zijn land niet doeltreffend kan concurreren met een op het gebied van maten en gewichten afwijkende taal en afwijkende maatstaven voor de afmetingen van zijn goederen. „De landen van de EEG heb ben ons meegedeeld dat zij ver wachten dat wij onze produkten tegen 1978 aanbieden met in achtneming van de metrieke standaarden", zegt hij. „Daarom is de overschakeling op het metrieke stelsel van vi taal belang voor de industrie en haar werknemers wier produk ten ten verkoop overzee worden aangeboden, en de samenleving in het algemeen". Amerikaan met gemiddelde in telligentie het in een half uur onder de knie heeft. LONDEN (Reuter)-Britsege leerden lijken de oplossing te hebben gevonden voor liet op ruimen van huisvuil. Zij koken het. Daardoor ontstaat tegelijk een waardevolle brandstof. De onderzoekers hebben in het regeringslaboratorium een experimentele oven gebouwd waarin het vuil wordt verhit zonder toetreding van zuurstof, zodat het niet eenvoudigweg verbrandt. Dit proces staat bekend als pyrolyse en leidt tot verkoling van papier, groenteresten en andere rommel. Het verkoolde spul kan als brandstof gebruikt worden, al is de kwaliteit niet eerste klas. Metalen kunnen er op diverse manieren uit worden verwij derd. De onderzoekers menen dat hun methode grote besparing kan opleveren wanneer er een efficiënte manier kan worden gevonden voor deze behande ling van de 20 miljoen ton huis vuil die elk jaar in Groot- Rnttannip int.ta.it Hopkins vindt het noodzake lijk dat vanuit het Congres een „Metrication Board'n een com missie voor het metrieke stelsel, wordt ingesteld voor het opstel len van blauwdrukken voor de industrie en voorlichting aan het publiek. „Oogmerk van de wettelijke bepalingen moet in de eerste plaats coördinatie zijn", meent hij. Op het ogenblik passen ,naar schatting 60.000 Amerikaanse fabrikanten een dubbelsysteem of uitsluitend het metrieke stel sel toe. Ford maakt zijn Mustang-II en Pintomotoren geheel naar de metrieke dimensies, Seven-Up brengt verschillende flessen in metrieke maten op de markt, Levi's meet zijn jongensbroeken met metrieke maten en de Na tional Park Service drukt kaar ten en brochures met de afstan den aangegeven in kilometers. Verpakte levensmiddelen zijn al verkrijgbaar met aanwijzin gen in beide maatstelsels en on dernemingen als Hewlett Pac kard, IBM en Chrysler zijn aan het overschakelen of hebben het intussen al gedaan. „De ware reden waarom wij op het metrieke stelsel moeten overstappen is dat de industrie, het onderwijs en het publiek er uiteindelijk van zullen profite ren. De industrie dicteert wat je leert en wat de scholen onder wijzen", aldus Hopkins. Als je er eenmaal aan gewend bent zal het metrieke stelsel be ter blijken te zijn dan de inch- pound-methode en uniformiteit verschaffen in maten en gewich ten, zegt hij'. „Op het ogenblik is er geen samenhang. Het is allemaal te verwan-end. Er zijn drie legale mijlen, vijf legale „bushels" en geen dezer eenheden is onder ling verbonden. Pounds en oun ces staan volledig los van inches en feet'm. Het metrieke stelsel is volgens Hopkins zo eenvoudig dat de Bomen in een volgebouwd Nederland, een zaak om zuinig op te zijn. (Van een onzer verslaggevers) celstructuur en het cl": fyI een belangrijke rol. AMSTERDAM - Sinds 1970 houdt KLM Aerocarto B.V., een 100% dochteronderneming van de KLM, een wakend oog op het groenbestand van een groot aan tal Nederlandse gemeenten. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de zogenaamde infrarood valse kleuren luchtfotografie. Met deze vorm van fotografie is men in staat, lang voor dat dit op een andere wijze mogelijk is, zwakke of zieke groenbestanden op te sporen. Daardoor wordt het voor de gemeentelijke plant soenendiensten mogelijk een ef ficiënt en vooral zorgvuldig be heer met betrekking tot de ge zondheidstoestand van groen bestanden en van bomen in het bijzonder te realiseren. Hoe werkt infrarood valse kleuren fotografie bij de opspo ring van zieke bomen eigenlijk Zoals bekend absorberen planten licht voor de fotosyn these. De onzichtbare infrarode straling met een golflengte van 07-1,3 micron wordt echter ge reflecteerd. Hierbij spelen de Deze twee factoren en daar mede de mate van reflectie zijn behalve van de soort en leeftijd vooral afhankelijk van de vitali teit van de boom of plant. Een zwakke reflectie is een duide lijke indicatie dat er iets aan de hand kan zijn. Dit is de sleutel geworden tot een zodanig vroege diagnose van zieke bomen, dat aangetaste exemplaren nog genezen kun nen worden. Het bleek namelijk dat bij verzwakte bomen de af name van de infraroodreflectie eerder te registreren is dan de zichtbare kleurverandering, mits daarvoor de infrarood valse kleuren (false colour) film wordt gebruikt. Deze film is speciaal gemaakt om naast het zichtbare groen en rood ook de voor het menselijk oog onzichtbare infrarode stra ling vast te leggen. Dit wordt be reikt door een verschuiving van de spectrale gevoeligheid van de filmemulsie. waardoor de klem weergave op de film anders wordt dan de natuurlijke kleu ren. Groen uit verfstoffen wordt blauw groen uit vegetatie wordt ma genta (rood paars) rood wordt groen infrarood wordt rood blauw wordt uitgefilterd. Deze techniek is het eei'st toe gepast in de Tweede Wereldoor log om camouflage te „ontmas keren". Nu wordt zij voor aller lei vreedzame doeleinden ge bruikt, onder meer bij de opspo ring van zieke bomen, planten en gewassen. Op de foto zijn „verdachte" exemplaren herkenbaar aan een blekere kleur rood. Aan de hand van deze indicatie kan de plant soenendienst ter plaatse nagaan wat er scheelt: gaslekkage, ge heel gesloten asfaltdek, pekel- schade of soms toch niets, omdat het een andere boomsoort be treft. Overigens is de luchtfoto juist daarom zo geschikt omdat de afwijking meestal begin boven op de kruin. Ook het totaal over zicht dat de foto geeft, helpt enorm, omdat een objectieve vergelijking van de bomen on- derlirlg mogelijk wordt. De infrarood valse kleuren film is niet alleen nuttig voor de opsporing van zieke bomen. Door de opvallend rode kleur die levende gewassen krijgen is het zeer eenvoudig aan de nand van luchtfoto's een algehele in ventarisatie van het groenbe stand - ook in de tuinen achter de huizen - te maken. Vooral bij de stadvernieuwing waarbij zo veel mogelijk kostbare bomen gespaard moeten worden is dit een belangrijk hulpmiddel. Bosbouwers gebruiken de film voor inventarisatie van hun bestand (soort herkenning en volume bepaling). Ook in het milieu speelt infra rood valse kleuren fotografie een steeds grotere rol bij het op sporen van verontreiniging en b.v. bij de studie van begroeiing van droogvallende gronden. MIAMI (AP) - Elke dag komen ongeveer 150 vliegtuigen met marihuana de Verenigde Staten binnen, maar steeds meer van deze illegale vluchten bereiken nooit hun einddoel. „Piloten voor deze vluchten verdringen elkaar om aan bod te komen. Of ze ervaring hebben of niet is onbelangrijk", aldus Jacques Kiere, directeur van het federale bureau van de drugbestrijding in El Paso, Texas. Volgens hem zijn sinds ja nuari van dit jaar al tientallen vliegtuigen, betrokken bij de marihuanasmokkel, neerges tort. Zij zijn niet allemaal in de Verenigde Staten neergestort, maar waren wel alle daarheen op weg met hun contrabande. Dat zoveel vluchten misluk ken wordt toegeschreven aan de geldzucht en de onervarenheid van de smokkelaars, maar ook aan de tegenacties van plaatse lijke en federale bureaus voor de drugbestrijding. „De smokkelaars zijn geneigd hun vliegtuigen te zwaar te be lasten en de piloten landen vaak in het vrije veld of op wegen", aldus Kiere. Jamaicaanse en Amerikaanse agenten hebben verleden jaar in goede samenwerking een zware slag toegebracht aan de mari huana industrie in Jamaica. De operatie „Boekanier" le verde ongeveer 730.000 pond marihuana en 8083 pond mari huana zaad op. De smokkelaars gingen hun activiteiten verleg gen naar Colombia en Mexico. On) uit deze landen mari huana naar de Verenigde Staten te vliegen hebben de smokke laars grote, voor lange afstan den geschikte, vliegtuigen no dig. Bommenwerpers uit de tweede wereldoorlog, zoals de B-25, voldoen uitstekend. „De bommenwerpers kunnen de marihuana vervoeren in hun bomruimen, wat extra effectief is omdat in geval van achtervol- fing de marihuana moeiteloos an worden afgeworpen door de bomluiken te openen. Ook kan men de marihuana afwerpen terwijl men laag vliegt boven vrachtwagens, of in het vrije veld. Landen is dan niet meer nodig", aldus Kiere. Mensen die snel rijk willen LIBREVILLE (AP) - Als een Afrikaanse „big brother" ziet president Albert Be rnard Bongo via zijn alomte genwoordige portretten ge streng neer op de bevolking van Gabon. Zijn wijsheden en aanwijzin gen staan in het „groene boek- je'VDit richtsnoer des dagelijk- sen levens bevat teksten als: „Een meisje dat haar pop in bad doet, is de Gabonesc moeder van morgen". Velen leren de gedachten van president Bonga uit hun hoofd. Zij bestuderen Bongo's toneel stuk „De verzoener" en geven zijn politieke werken een ere plaats op de boekenplank. Geen nieuwsbericht op de ra dio of de televisie, beide rege ringsinstellingen, is compleet zonder een gloedvolle loftuiting aan het adres van deze gids en „vernieuwer" van de natie. In de acht jaar die hij nu alleenheerser is, heeft de 39-jarige Bongo rond zijn persoon een cultus gescha pen die zelfs voor Afrikaanse begrippen uniek is. President Bongo en zijn echtgenote tijdens een bezoek dat hij in 1973 aan koningin Juliana en prins Bernhard bracht. Overal leest men zijn gedach ten en denkbeelden, zijn leuzen en slogans. Hij beschouwt zich zelf oprecht als een vader des vaderlands zonder wie de ver schillende Gabonese stammen hun onderlinge krijg weer zou den hervatten Het door hem op gestelde nationale motto luidt „Overleg, verdraagzaamheid en vrede" In de hoofdstad Libre ville heet het grootste en moder nste hotel dan ook „Hotel Over leg" Het is een staatsbedrijf. In al zijn redevoeringen en ge schriften predikt Bongo, klein van stuk en gesierd met een mar tiale snor, gematigdheid en we derzijds begrip Hij is voorstan der van een dialoog met Rhode- sië en Zuid Afrika en kent WEM rilt' Huid '!f>t Afi'iknnpii die hun redding slechts zien „door de loop van het geweer". Met een geweerloop kun je van alles doen zegt Bongo in het groene boekje, „behalve je erop ter ruste leggen". De meeste Westerse waarne mers zien hem als een welover wogen pragmaticus wiens ijze ren hand noodzakelijk is voor de rust in Gabon, een dun bevolkt land dat bijzonder rijk is aan minerale bodemschatten. Zijn politieké tegenstanders - de meesten werken pndergronds - stellen hem echter als een „neo-koloniale" dictator aan de kaak, als een stroman van de Fransen die Gabon voor zijn on- ithnnkehikheid bestuurden Bongo-woont in een als een fort gebouwd paleis met uitzicht op de Atlantische Oceaan. Toch hoeft hij zich niet in dit bolwerk te verschuilen want er is minder openlijke oppositie dan ooit te voren onder zijn bewind Waar schijnlijk komt dat op rekening van de voor Afrikaanse begrip pen ongekende welvaart die dit kleine land met zijn amper een miljoen inwoners beleeft. Dankzij de grote voorraden mangaan, ijzer en uranium, dankzij een olieexport van tien miljoen ton per jaar en dankzij een belangrijke hardhouIndus trie heeft Gabon tn Zwart- Afrika het hoogste inkomen per hoofd van de bevolking Alleen al de bloeiende olie industrie le vert meer dan tweederde van de nationale begroting. Bongo heeft er geen moeite mee te erkennen dat zijn land blanke wetenschappen en tech nici nodig heeft. De meeste be drijven zijn weliswaar „ge- gaboniseerd", d.w.z. de regering heeft het laatste woord, maar de beslissingen worden in feite achter de schermen genomen door Franse adviseurs „Laten wij onze buitenlandse broeders met vriendschap begroeten", zegt Bongo's groene boekje hierover. Tot de oktoberoorlóg van 1973 onderhield Bongo warme betrekkingen met Israël, daarna zegde hij de banden on der Arabische druk op Om deze heroriëntatie verder gezicht te geven bekeerde hij zich tot de islam en liet zich voortaan „Omar Bongo" noemen. De laatste maanden is zijn liefde voor de Arabische landen echter weer wat bekoeld, omdat hij maar weinig tastbare resul taten zag van zijn bekering. Steeds vaker grijpt hij daarom terug op zijn oorspronkelijke christelijke voornamen en om misverstanden te voorkomen adviseerde het ministerie van Voorlichting de president maar gewoon aan te duiden als „zijne excellentie Bongo" In een recent vraaggesprek met een Franse krant vertelde Bongo dat de Arabieren dooi hun gebrek aan respons op zijn geste diep hadden teleurgesteld In de nieuwste editie van het groene boekje wordt de Arabi sche zaak nog maar lauwtjes ge steund Bongo is de jongste van negen kinderen uit een gezin dat deel uitmaakte van een der vele stammen in het verre binnen land van Gabon. Zijn ouders overleden toen hij negen jaar was en zijn goede verstand en zijn doorzettingsvermogen hiel pen hem voorspoedig door de missiescholen en een Frans- koloniale middelbare school. Toen Gabon in 1960 onafhanke lijkheid verkreeg koos de presi dent, Leon Mba, Bongo tot zijn persoonlijk assistent. In 1967 werd hij met 99 pro cent van de stemmen tot vice- president gekozen, om enkele maanden na Mba's dood auto matisch presidént te worden. In zijn toneelstuk „De Ver zoener", zet hij zichzelf neer als een man die twijfelt aan zijn vermogen tot leidinggeven, maar die door het geestdriftige onthaal van zijn volk vertrou wen krijgt in de historische rol die hem is toegedacht Tegen een revolutiebrekende marxist zegt hij: „De revolutie is als een storm die alles voor zich uitdrijft Maar als er niets is, raast de storm nutteloos over een lege woestijn" Bongo's stam is klem en tradi tioneel niet betrokken bij de overgeërfde vetes tussen de ver schillende volkeren van Gabon Deze „neutraliteit' heef» de pre sident een evenwichtige verde ling van macht en aanzien moge lijk gemaakt Alleen het keur korps, de presidentiële garde, bestaat uit leden van zijn eigen stam en twee Franse officieren „Er zijn geen stammen meet alleen nog Gabonezen leert het groene boekje .Ik hou niet van dictatuur maar ik verwacht van alle Gabonezen dat zij Bongo steunen, in heden en toe komst „Als de bijen hun konin gin niet gehoorzamen, is er geen honing m :i< korf" worden biedt de marihuana smokkel daartoe een uitste kende gelegenheid. De risico's zijn betrekkelijk klein. In de Verenigde Staten doet de marihuana op straat ongeveer 300 dollar per pond, afhankelijk van kwaliteit en plaats. Mits in grote hoeveelden gekocht kosi hij in Colombia niet meer dan 8 a 10 dollar per pond. Indien er elke dag zo'n 150 vliegtuigen met marihuana de Verenigde Staten binnenkomen, betekent dat ongeveer 52.500 vluchten per jaar. Kiere is de mari huana smokkel door de lucht enorm toegenomen. Verleden jaar zijn ongeveer 1700 perso nen wegens handel in man- huana gearresteerd. Begin juni is in een veld bij Dawsonville in Georgia een B-25 bommenwer per neergestort. Twee mannen zijn erbij omgekomen. Tussen de wrakstukken werd een ton ma rihuana aangetroffen. Het toe stel was uitgerust met een extra brandstoftank die het in staat stelde 4500 km in de lucht te blijven. Volgens Kiere worden de grote transporten gefinancierd door benden die over ruime middelen beschikken. „Het is", zegt Kiere, het oude verhaal. Wij arresteren een en kele piloot en een paar handela ren, maar de grote jongens blij ven buiten schot". Een bommenwerper uit de tweede wereldoorlog, bijv. een Constellation, kost momenteel ingeveer een miljoen dollar Kiere zegt dat men een organisa tie op het spoor is gekomen die 26 vliegtuigen in gebruik had Verleden jaar is een bureau. Epic, in het leven geroepen dat verdachte vliegtuigen moet vol gen. Hierbij wordt samenge werkt met de federale en plaat selijke drugbestrijdingsbu- reaus, de douane en luchtvaar tautoriteiten. Maar gebrek aan mankracht belet dat men effec tief op kan treden tegen vlieg tuigen waarvan men vrijwel ze ker weet dat zij drugs aan boord hebben. Kiere heeft gezegd dat bij een proef welke in mei in Albue- querque werd gehouden men binnen anderhalf uur 35 ver dachte vliegtuigen heeft opge merkt. „Onze mensen zeggen dat als zij over voldoende agen ten beschikten zij alleen in Nieuw Mexico al een vliegtuig met marihuana per dag zouden kunnen onderscheppen aldus Kiere. MIDLAND (Reuter) - Tuin iers die zich steeds in de vingers snijden bij liet snoeien van bo men kunnen nu gebruik maken van een chemisch middel in plaats van schaar of mes. Een Amerikaanse maat schappij heeft het uitgevonden Er behoeft maar iets van aan de uiteinde van de niet gewenstf takken te worden gesmeer d oir die te laten verdorren. Ze vallen vanzelf af. KAAPSTAD - Het ziekteiipa troon is gestadig aan het veran deren in Zuid Afrika nu de niet blanke bevolking geleidelijk een westers levenspatroon begint aan te nemen, aldus de Zuidat- rikaanse raad voor medisch on derzoek. De raad zegt in zijn jaarrap port dat het medisch onderzoek moet worden uitgebreid met meer medische centra Er is >1 goedkeuring verleend voor een instituut voor onderzoek naar 'lekten in een tropische omgë mg

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 6