drie man aan leiding Karim Ressang in de finale ZIT,VER VOOR WIJDA M A ZEREET T W Griekse arbiter faalt Joegoslavië uitgesloten na gebruik van doping Ljubojevic en Smejkal naast VERRASSENDE NEDERLAAG KORNELIA ENDER OPNIEUW VERLIES NEDERLAND Maas derde Schiir vijfde Minis, bokse let andere liddelen.... FLEVOHOF Meesterresultaat Ligterink telt mogelijk niet VALHELM THEVEAIET BRENGT 50 GULDEN OP Lotto en toto FLEVOHOF ui. (03211) 1S14. Uitslagen Hoogovens bezuinigt RONDE VAN SCHOTLAND 12 VRIJDAG 25 JUL11975 13 17 Tennis, m'n lief, mijn hartedief, mijn beddewief, speelt met gerief, Met bal en nette, oppe bol pette, in hand raquette, first service lette, veul etiquette. Smetteloos wit de dracht het bewegen een pracht, vrukkelijke vlinderjacht, tennis, m'n lief, zo zacht. Bijzondere regels uit een dichterlijke brief van de in Zeebrugge levende en ook aldaar overleden Nederlandse sonnettist Taco Truggerode aan zijn latere echtgenote Sabijn van Lochtere. Bijzondere, maar ook schertsende re gels, die toch op juiste wijze het beeld weergeven van de tenniscourts in die tijd. De brief is gedateerd j„quatorze juillet 1959, quatorze juillet sans toi". Heerlijke tijden. Het is natuurlijk niet zo, dat slechts de tennis- manieren verruwd en vul gair geworden zijn. De tennissport is meegezogen met de stroom, die de vol keren on tegenhoudeli jk naar rauwer, in vuilbruin schuimend, water voerde. Van Taco Truggerode, .tennis, m'n lief, is .acht", naar ruwe bol sters zonder pit als Con- Jnors en Nastase, om er slechts twee van de hon derd te vernoemen, is j blijkbaar maar één, twee stappen. De grondslag werd ge legd, is was er bij, door "ten zekere Gardini, 'austo Gardini. Het was in de zestiger jaren en het Italiaanse tennis werd in die tijd beheerst door de invergeten Nicola Pie- rangeli, Orlando Sirola m deze Fausto, hetgeen - vaarheid waarheen is we vlucht? - de geluk- irengende betekent. Pie- rangeli speelde in die tijd ils een wat gezette engel in een wierookwolk. Sier lijk, ietwat gedragen, met ■terbied voor de etiquette ;n het oog ten halve ook >p het steeds weer onthut- mde vrouwelijke schoon i het marmeren Ro ieinse stadion, dat Be- lito Mussolini daar nog net een alhoewel beslist toch wegwerpend gebaar lad laten neerzetten. Ni kola Pietrangeli, een doffe >arel aan 's werelds ten- lis kroon. Toen dus nog aan de ene :ant de tennisedelman licola en aan de andere tant de opdravende poor er Fausto Gardini, met ijn spillebenen en ge- vrichten, die knarsend icharnierden als schuur - leuren in het holst van de lachten. Fausto droeg teeds een van pijn door narteling verwrongen ge- icht ten toon. Dat gezicht vendde hij bij voortdu- ing naar zijn eigen cla- lueurs, die met hun goed- ;ope gezichten in carré de 'olksrang bezetten. Een ennismop in optima. Vaarschijnlijk de éérste ennismop aller tijden, kis Fausto Gardini op- wam, werd ongeschoold ejuich aangeheven. Zijn egenstander werd uitge duwd en zijn vader en loeder in krachtig Itali ans beledigd. Als Gar- ini een punt verloor, .reeg hij kramp. Won hij r een, lachte hij als een elleduivel met maagpij en. Toendertijd smeet Gar- ini al met rackets, schold ij scheidsrechters uit oor stinkende zwijnen en laakte hij in de richting an het publiek gebaren, aar men zich ten Vati- ane nu nog voor schaamt, ot genoegen en met in- emming en steun van de iob, die donkere wolk an de tennishemel. Zo is het begonnen en er 'erd niets aan gedaan. En fct we nu beleven, is er sn gekomen. Tennis is oriog, waarbij de belli- erenten elkaar (nog) niet anraken. Vroeger was nnis vriendschap, nu is van de a< is als het afvuren van m schot, het slaan met de »bel, het steken met de )lk, het houwen met het ubbel snijdend en bui- mdien nog vlammend vaard. „Met bal en nette, oppe pl pette, in hand raquet- first service lette, veul iquette" Waar is de tijd? Australië droegen bij n lokale ontmoeting de ►elers voor het eerst dmen, protectors en ge- tsbeschermers. Langs boorden politie- jenten met scherpe hon- <n los aan de lijn. Op de etribune een oud en ijs geworden Gardini, et holle lach om smalle ppen, achter valse tan- in. 'ennis, m'n lief, zo cht." MN WCNTRAECKEN AMSTERDAM (ANP) - Met nog een ronde te sPe,en sUan ,n het IBM-toernooi Hans Böhm en de grootmeesters Ljubojevic en Smejkal gedeeld aan kop. Ze scoorden tot nu toe 8'/i uit 14. Het grootmeesterresultaat ligt OP 9 punt. Op een half punt vol gen Kavalek, Makarichev en Szabo. Een en ander impliceert dat de zaterdag-slotronde on gemeen spannend zal worden. Dat Smejkal, de Tsjechische crack, hoog te paard raakte, heeft hij te danken aan Jan Timman. Diens presteren blijft vragen oproepen. Ofschoon hij zwart had, wist hij de Tsjech gis termiddag in een uitermate moeilijke positie te manouvre- ren, doch hij faalde opnieuw in het laatste half uur. Ditmaal had hij zelfs geen tijdnood en Smej- (cal wel. In de avondzitting won Smejkal gemakkelijk. Een zeer spits duel leverde de Joegoslaaf Ljubojevic tegen de Rus Rasuwajew. Laatstge noemde vocht voor zijn laatste kans op een (tweede) grootmees terresultaat. Hij trof het niet, want Ljubojevic, die de laatste week in de lift zit, ruikt nog toernooiwinst. Ljubojevic profi teerde intelligent van het ietwat te geforceerde spel van Rasuwa jew en klom naast Böhm op de wankele leidersplaats. Technisch boeiend was Jansa-Raicevic. De zwartspeler, die zich niet al te best in conditie voelt, won een aardig torenein dspel. Voor de strijd om de acht prijzen «was een en ander niet meer van belang. Zeer gecompliceerd bleek het remise-duel Sosonko-Kavalek. De zwartspeler miste een kans op complicatie, die misschien tot winst had kunnen leiden. De na-analyse viel evenwel nog niet geheel sluitend te maken. Kava lek klaagt er over, dat hij ten minste 2Vi punt heeft laten zit ten - dat is waar - zo goed als Timman vermoedelijk 4 punten heeft vergooid. Dat laatste is, schaaktechnisch gezien, bijna een „misverstand" van astro nomische omvang. Er zal diep in de psyche van grootmeester Timman moeten worden gegra ven om hem van deze plotselinge zinloze black outs te bevrijden. Grootmeestergroep 14e ronde: Makarichev (SU) - Ha- mann (Den) 1-0, Uhlmann (DDR) - Hübner Vi—Vi, Ljuboje vic (Jsl) - Rasuwajew (SU) 1-0, Smejkal (Tsj) - Timman (Ned) 1-0, Böhm (Ned) - Szabo (Hong) Va—Va, Ree (Ned) - Gheorghiu (Roem) '/a-Va, Jansa (Tsj) - Rai- cevic (Jsl) 0-1, Sosonko (Ned) Kavalek (VS) Va-Va, Stand na 14 ronden: 1/3: Böhm, Ljubojevic, Smejkal 8Va, 4/6: Kavalek, Szabo, Makari chev 8, 7/8: Rasuwajew, Hübner 7'/a, 9: Sosonko 7, 10/11: Jansa, Timman 6 Va, 12: Gheorghiu 6Va, 13: Uhlmann 6,14: Raicevic 5Va, 15: Hamann 5, 16: Ree 4'/a. BERT BROERE uit Oudenbosch eindigde op de zesde plaats in een amateurkoers in Waterin gen, die gewonnen werd door Ju les Bruessing voor Leo van Vliet, Wim van Steenis, Henk Lubber- ding en Piet van Leeuwen. GERBEN KARSTENS eindigde als zevende in een profkoers in Mechelen, die gewonnen werd door de Belg Jos Borguet. Jan Timman, die opnieuw faalde in het slot van een partij. AMSTERDAM (ANP) - In verband met de onzekere eco nomische toestand bij het IJ- muidense Hoogovenbedrijf wordt overwogen ook op het be roemde Hoogoven schaaktoernooi te bezuinigen, aldus een woordvoerder van het bedrijf gisteren in Amsterdam. Het Hoogoven-toernooi is het omvangrijkste ter wereld. Het telt veelal meer dan 700 deelne mers, afkomstig uit 25 landen. De grootmeestergroep is veelal van de FIDE-kwalificatie categorie 11 of 12, eveneens een zeldzaamheid. Waaruit de eventuele bezuin igingen zouden bestaan is nog onduidelijk. De krachtmeting kent namelijk, naast de inpone- rende grootmeestergroep, ook nog een grote meestergreep, in ternationale damesgroepen, tien- en vierkampen. Geraamd wordt, dat de totale kosten voor deze beroemde wedstrijd drie ton bedragen. (ADVERTENTIE) rekreatie voor t htfe geiin aan het Vehiwemeer l UI. (03211)1514. kinder- en indianendorp,tentoon stellingen, 40 ha p-.k, •onrtêche bedrijven zoaJf chaniRk kwekerij, akkerbouw en veeteelt, groente- en plantenkaseen,veiling. (Van onze speciale verslaggever) CALI - Naast Wijda Maze- reeuw en Enith Brigitha zal ook Abdul Karim Ressang het ge noegen smaken te mogen optre den in een finale van het we reldkampioenschap zwemmen in Cali. De in Amerika studer ende Heemstedenaar plaatste zich als achtste en laatste we liswaar - voor de eindstrijd van de 200 meter rugslag met een tijd van 2.09.97. Ressang bofte dat de rugslag in Cali in tegen stellingtot bijvoorbeeld de vlin- (Van een speciale verslaggever) CALI - Een zendbrief uit Cali voor al wie in Nederland nauwelijks het hoofd boven water kan houden. Wanhoop niet. Leer van je fouten en je zult het nog eens ver schoppen bij het wereldkampioenschap. Het bewijs daarvoor werd woensdagavond in het winderige Pani Americana-bad geleverd, waar Wijda Mazereeuw en Enith Brigitha op nummers, die zij lange tijd maar niet onder de knie konden krijgen, zilver en brons veroverden. Een formida bel succes, dat. het gevolg is geweest van stug volhouden, waar anderen verzaakten. Wijda Mazereeuw, bijna 22 nu, is jaren allergisch geweest voor de schoolslag, haar zwak ste onderdeel van de wisselslag, waarop zij zich trachtte te spe cialiseren, nu werd zij nota bene op de 100 meter schoolslag, die haar van nature minder ligt dan de 200 meter, onderscheiden als de op een na sterkste zwemster en kreeg ze een diploma, waarop haar naam stond geschreven, zoals die in Columbia wordt uit gesproken: Mazeereuw. Bij de persconferentie na afloop lag die naam voorin de mond van j winnares Hannelore Anke, als 1 degene, die door het Oostduitse meisje het meest was gevreesd. Wijda beredeneerde het op die kille, winderige woensdagavond allemaal koel: „Op de schoolslag zie je vaak wat oudere meisjes naar voren komen. Het eist nogal wat kracht. Als ik reëel ben, moet ik toegeven dat ik gis- teren op nog meer had gehoopt. Ik was per slot van rekening gis teren in de estafette sneller ge- I gaan dan Anke. Maar toen ik eenmaal als tweede naar de fi nale was overgegaan, heb ik ge probeerd die plaats vast te hou den. Als je bedenkt dat ik als twaalfde hier naar toe ging, vind I ik dat ik het er niet gek heb af- I gebracht". Met die laatste conclusie kon de kleine Nederlandse kolonie in Cali van harte instemmen, al was Wijda dan ook in de finale I iets bij haar Nederlands record van de series ten achter geble ven: 1.14.29 tegen 1.14.18. „Ik hebben teweeggebracht. Im- heb het echt wel geprobeerd", mers, „Konnie", met haar zes- aldus Wijda, die in net dagelijks tien jaar volwassen in haar doen leven de kassa van het zwembad en laten, geldt als grote voorbe- „De Hem" beheert, maar er eld, aan wie anderen zich moe- stond teveel wind". Dat was iets ten spiegelen. Maar het grote waar Hannelore Anke geen last voorbeeld faalde op een manier, van gehad zei te hebben. De zoals juist zij niet had mogen struise Oostduitse kliefde on- doen. Ze ijlde in hoogste versnel - verstoorbaar de woelige baren ling van het startblok. De eerste en tikte aan in 1.12.72, slechts vijftig meter in 27.55, de hon- een halve seconde boven het we- derd meter in 58.06. Brigitha lag reldrecord van haar inmiddels toen meer dan twee seconden in ongenade gevallen landge- achter. Shirley Babashoff in note Renate Vogel. derde positie nog weer drie- Sinds deze finale moet ook tiende seconde verder terug. „Ik Kornelia Ender rekening hou- had zelf niet in de gaten dat het den met het feit, dat haar het- zo snel ging. Ik zwom zo gemak zelfde kan overkomen als Vogel, kelijk", vertelde Kornelia toen Deze werd vorig jaar uit de reut- ze de teleurstelling enigszins te latie genomen na de sensatio- boven was. „Ineens kwam de nele nederlaag tegen de West- klap. Ik kon mijn armen niet duitse Christel Justen. Ender, de meer naar voren brengen". Dat ongenaakbare viervoudige win- laatste kostte haar de wereldti- nares van Belgrado en Wenen, tel. Shirley Babashoff, die zich verloor in een sensationele race tot op een tiende van een se- op de 200 meter vrije slag van conde aan het schema van haar Shirley Babashoff. Het was de trainer Max Schuvert had ge- tweede grote tegenvaller voor de houden, zag daardoor een late Oostduitsers, die de dag tevoren eindsprint alsnog met de we- Ulrike Tauber op de wisselslag reldtitel beloond. De Oostduitse hadden zien verliezen van Ka thy Heddy. i Een glunderende Wijda Mazereeuw (midden), met de winnares Hannelore Anke (links) en de Amerikaanse Marcia Morey. UITSLAGEN FINALES: DAMES, 100 METER SCHOOLSLAG: 1 Hannelore Anke (Odl) 1.12.72, 2 Wijda Ma zereeuw (Ned) 1.14.29, 3 Marcia Morey (Vst) 1.15.00, 4 Karla Linke (Odl) 1.15.32, 5 Ljoebov Roessanova (Sov) 1.15.32, 6 Ga- briele Askamp (Wdl) 1.15.37, 7 Marian Stuart (Can) 1.15.49, 8 Marina Oerisjenia (Sov) 1.16.13. DAMES 100 METER RUGS- LAG: 1 Ulrike Richter (OdJ) 1.03.30, 2 Birgit Treiber (Odl) 1.04.34, 3 Nancy Garapick (Can) 1.04.73, 4 Wendy Cook (Can) 1.06.06, 5 Linda Jezek (Vst) 1.06.74, 6 Angelika Grieser (Wdl) 1.06.90, 7 Gabriela Ver- raszto (Hon) 1.07.30, 8 Sylvie le Noach (Fra) 1.08.46 DAMES, 200 METER VRIJE SLAG: 1 Shirley Babashoff (Vst) in 2.02.50 (een nationaal record), 2 Kornelia Ender (Odl) 2.02.69, 3 Enith Brigitha (Ned) 2.03.92, 4 Valerie Lee (Vst) 2.04.15, 5 Sonya Gray (Aus) 2.05.16, 6 Gail Amundrud (Can) 2.05.59, 7 Jenny Turall (Aus) 2.05.68, 8 Rebecca Perrot (Nzl) 2.06.12. HEREN, 4 X 100 METER VRIJE SLAG ESTAFETTE: 1 Verenigde Staten (Bruce Fur- niss, Jim Montgomery, Andy Coan, John Murphy) 3.24.85, een nieuw wereldrecord (het oude record van 3.25.17 was ook in Amerikaanse handen), 2 West- Duitsland (Klaus Steinbach, Dirk Braunleder, Kersten Me ier, Peter Nocke) 3.29.55, 3 Italië (Roberto Pangaro, Paolo Barelli, Claudio Zei, Marcello Guarduc- ci) 3.31.85, 5 Sovjet-Unie 3.31.89, 5 Frankrijk 3.34.30, 6 Oost-Duitsland 3.35.08, 7 Spanje 3.37.46, 8 Bulgarije 3.37.60. derslag dames zwak is bezet. Daardoor haalde hij de finale, ondanks het feit dat hi) bijna een seconde boven zijn eigen natio nale record en de limiettijd voor uitzending bleef. José Damen en Henk Elzer- man vielen af. Het Brabantse zwemstertje finishte in de vierde en laatste serie van de 100 meter vlinderslag als zevende en laat ste in 1.06.45. Ze had binnen het bijna tien jaar oude nationale record van Ada Kok (1.04.5) moeten zwemmen om voor de fi nale in aanmerking te komen. Henk Elzerman kreeg in de se ries van de 400 meter vrije slag te maken met de kwalijke gevol gen van een overbeladen voor seizoen. Na een redelijke eerste honderd meter in 1.00.40 legde hij de rest van de afstand af met een gemiddelde van 1.04.0 om uit te komen op 4.12.52. „Dat had rond de vier minuten acht seconden moeten zijn", rea geerde bondscoach Bert Sitters, uit het oog verliezend dat El zerman, had hij zich volgens de normen van de KNZB waar wil len maken, drie weken geleden bij de selectiewedstrijden al 4.06.0 had moeten zwemmen. Ressang, José Damen en Henk Elzerman behoorden bij die ge legenheid tot de zes, die het niet haalden en toch werden uitge zonden. Ressang had gistermorgen een goede start. Na honderd meter lag hij in tweede positie achter de Amerikaan Paul Hove en voor de Canadese reus Steve Pickell. Hoewel hij zich op de laatste meters verslikte, hand haafde hij die positie op de derde en vierde baan. Ressang, die in de veronderstelling ver keerde dat er maar drie series waren, dacht dat hij als vijfde de finale zou ingaan. Het werd nog even spannend voor hem, toen Esteva, Verraszto, Tonelli en Batchelor in de vierde serie aan vankelijk gelijk op gingen en hem met zijn vieren uit de finale dreigden te drukken. Na 150 me ter echter viel Batchelor af en kon Ressang opgelucht ademha len. „Ik kan het in de finale al leen maar beter doen", aldus de Heemsteedse zwemmer. cheftrainer zette de mogelijke oorzaken van het falen op een D rijtje: de wisseling van het kli- Achter Babashoft en Ender maat_ het tijdsverschil en de reikte Emth Brigitha naar een duizend meter hoogte, waarop riorHo rvlanfo Dnlz o I hrtAn. 1i. r. derde plaats. Ook al zo'n hoop vol bericht voor de brekebenen Cali ligt. Bovendien dacht hij dat de late aankomst in de thuis. Jaren nadat ze vanuit Cu- Cauca-vallei er iets mee te ma raïao naar Nederland was ge- ken 20U kunnen hebben, komen om aansluiting te vinden DUMFRIES (Reuter) - De poolse wielrenner Ryszard Szurkowski heelt gisteren de tweede etappe van de Ronde van Schotland gewonnen, een rit over 166 kilometer van Ayr naar Dumfries. De beste Nederlander was Peer Maas, die als derde over de streep ging in dezelfde tijd ais de winnaar. De leiding in het algemeen klassement blijft in handen van Szurkowski's landgenoot Sta- nislav Szozda. Toine van de Bunder is tweede op 31 secon den. Frits Pirard finishte in de tweede rit als zesde, maar werd teruggezet naar de 27ste plaats met vier strafseconden, omdat hij in de sprint van zijn lijn was «geweken. De uitslag tweede etappe: 1. Szurkowski (Pol) 3 uur 40 minu ten 44 seconden, 2. Skibby (Den) z.t., 3. Maas (Ned) z.t., 4. Grand- sir (Fra) z.t., 5. Zawada (Pol) z.t., I Diers (O-Dl) z.t., 14. Van de Bunder (Ned) z.t., 27. Pirard (Ned) 3.40.48, 29. Huisjes (Ned) 3.42.07, 36. Van der Steen (Ned) z.t., 39. Vooys (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Szozda (Pol) 7 uur 20 minuten en 58 s?conden, 2. Van de Bunder m6, ^-21-29, 3. Szurkowski1 (Pol) 7.21.31, 4. Grandsir (fra) 7.31.54, 5. Skibby (Den) 7.22.01, 6 Ntckson (GB), Gornall (GB) en Wolfer (Zwi) 7.22.09, 9. Maas 7-22.16, 18. Pirard 7.22.35, 27. ?-ïfis^es en ^an der Steen 7.23.54, 46. Vooys 7.3? ^7 bij de internationale zwemtop hield Enith het door gebrek aan conditie geen tweehonderd me- Enkele van die factoren, kun nen, als zij worden omgekeerd, ter vol. Stugge trainingsijver worden gebraikt als een verk a- heeft daar verandering in ge- »»g voor het succes van het Ne- bracht. De 2.03.93 waarmee zij d«><"»d« team m Columbia. De achte Babashoff (2.02.50) en ploeg van Sitters arriveerde er Kornelia Ender (2.02.69) op de tamelijk vroeg en had daardoor wior, wh; u.. ruimschoots de tijd de nadelige derde plaats beslag legde, bete- tijd de nadelige gevolgen van de lange reis en het kende de op één na beste tijd uit 8«™igen Y™ ae 'an«c rels haar zwemcarrière. tijdsverschil op te vangen. Ook Beide Nederlandse meisjes het te ,maken _f had hadden één zwakheid gemeen: kebbcn «'lecfewedstrij- een tamelijke trage start. Wijda de" '"Utrecht. Al waren die dook als vi fde zwemster het wa- wedstrijden op zichzelf verre ter in, een halve meter achter een,SUCCe!_ Hf.t,,dstlP Anke. Het verschil tussen de ra- (Van een sjieciale verslaggever) CALI - De fluitconcerten gol den de Griekse scheidsrechter Tsantas. De man keurde bij het eerste optreden van Nederland voor de drukbezochte tribunes van het Pan Americana stadion in de wedstrijd tegen Rusland een doelpunt van Tonny Buunk af. Het tijdsein voor het eind van de derde periode zou hebben ge klonken op het moment dat de bal van Buunks onderweg was naar het Russische doel. Tsantas weigerde energiek de treffer, die Nederland op 2-2 zou hebben gebracht, goed te keuren en dook onder de be scherming van de uitstekende, betonnen rand. Twintig altijd aanwezige militairen deden een stap naar voren en keerden zich dreigend naar het publiek. Maar dit liet zich niet tot bedaren brengen, ook niet toen de man nen van Trumbic fout op fout stapelden. Bij het eindsignaal, dat bij de stand 4-2, in het voor deel van Rusland kwam, klonk opnieuw een massaal fluitcon- drie weken voor het wereld- zendsnel reagerende Kornelia k""'Pioen.chap - was exact ge- Enderen Brigitha was meer dan l°zen Dat "keI?en °°k d,e een meter. Dit laatste had het Ame" t h\" vervelende bij-effect, dat de «orden geconfronteerd met Amsterdamse in het „vuile" wa- '*genval1?" als gevol« van ter van de Oostduitse terecht ge se kwam en daardoor moeilijk D.. vorderde. „Het is een oud ver- BlJ bct ,laatsute. aummfr van haal", analyseerde bondscoach rT lt rln™ Bert Sitters: We hebben in Ne- e\R(?n derland gewoon te weinig goede eindelijk uit de schulp startblokken om te oefenen. We J??™" n?'J tnoodge<f hebben in Amsterdam gepro- r nUrmoeten Plaats beerd van die dingen te kïijgen. neT^ Eindel )ku<fn vrereldre- Heus niet de allerleste! mail ze Ztruï bleken een kleine zes honderd w n™ gulden per stuk te kosten en zijn ?°an er dus niet gekomen". Murphy in een vri eslagestafette s bij elkaar zet. Met een totaaltijd Wat de Nederlandse meisjes van 3.24.85 gelukte het inder- in Cali nu precies zo onverwacht daad de bestaande toptijd van hard doet zwemmen, is nauwe- 3.25.17 te verbeteren. De tussen- lijks te zeggen. Bert Sitters legt tijden van Montgomery (50.46) trainingsschema's op tafel, die en Coan (50.61) beloven het no- nauwelijks verschillen van het- dige voor de finale van de 100 geen voor München, Belgrado en meter vrije slag. Wenen werd gedaan. Toch is er kennelijk precies op het juiste De twee overige nummers van moment gepiekt Dit in tegen- woensdag: de 400 meter wissels stelling tot bijvoorbeeld de lag heren en de 100 meter rugs- Oostduitsers, van wie enkele lag dames kenden dezelfde win- zwemsters, zoals Tauber en En- naars als twee jaar geleden bij der op de laatste meters geen het eerste wereldkampioen- azempje lucht meer over hebben schap in Belgrado. Andras Har en op schokkende wijze werden gitay en Ulrike Richter toonden geklopt. daarmee aan, dat in sommige Dat zo iets juist Kornelia Én- opzichten alles toch niet zo snel der overkwam, zal in het kamp verandert in de zwemsport als van de D.D.R. een hele schok wel eens wordt verondersteld. AMSTERDAM (ANP) - In de dezer dagen geëindigde IBM- meestergroep moest voor het' behalen van een meesterresul taat van de wereldschaakbond een totaal van 7 punten worden gescoord. Onder andere voldeed de Nederlander Gert Ligterink aan de desbetreffende eis. Thans is twijfel gerezen aan de juiste interpretatie van de FIDE-reglementen. Daaruit zou men kunnen concluderen, dat er in een groep van 12 sj>elers niet meer dan 3 deelnemers uit het zelfde land mogen uitkomen. In de IBM-meestergreep speelden vijf Nederlanders. Aan te nemen valt, dat een en ander een punt van bespreking zal worden in de speciale FIDE-commissie, die zich met de problematiek van het toe kennen van internationale titels bezighoudt. VOETBAL - Het Nederlandse' UEFA-elftal heeft gisteravond te Volendam tijdens het vierlanden-jeugdtoernooi ver loren van Denemarken met 1-2 (rust 0-0). (Van onze sportredactie) CHAAM Bernard Thevenet, de winnaar van de Tour de France, was woensdag zo onder de in druk van de Acht van Chaam Ongelooflijk. Zoveel publiek tref je ner gens in Europa bij een cri terium aan", merkte hij tegen de organisators op) dat hij zijn valhelm uit zichzelf afstond aan comi télid Theo van der Wester- laken. Kort na het vertrek van de Fransman ver dween ook diens valhelm uit Chaam. Bij thuis komst trof Theo van der Westerlaken enkele jury leden aan. Een van hen, Madenaar Frans van de Elshout, bood prompt vijftig gulden voor het re likwie, dat voor suppor ters stellig goud waard is. En voor dat bedrag ging de valhelm van de hand. Theo van der Westerla ken: „Ik dacht bij mezelf: anders hangt dat ding toch maar in de kast en zie ik het misschien nooit eert. Aan het adres van de ge lukkige winnaars en aan dat van Tsantas, een man die niet alleen wegens die afgekeurde treffer onbekwaam moet worden ver-' klaard ooit nog een wedstrijd te leiden. Misschien omdqt de wedstrijd weinig om het lijf had, wisselde coach Trumbic veelvuldig van spelers. Zelfs Dick Nieuwenhui- zen kwam eenmaal van het reserve-bankje. Winst of verlies, het Nederlands zevental zou toch niet meer verder komen dan een plaats in de groep van vijf t/m acht. Tegenstanders daarin zijn West-Duitsland, De Verenigde Staten en Roemenië. Van die drie heeft Oranje de Verenigde Staten al ontmoet (met 2—4 verloren), maar het schema eist dat deze wedstrijd wordt overgespeeld. Het Nederlands zevental volgde weer de lijn van de verlo ren ontmoetingen tegen Italië en dg_ Verenigde Staten. Een tame lijk hechte afweer, goede com binaties maar schieten ho maar. Zesmaal stuurde Tsantas een Rus eruit tegen eenmaal een Ne derlander. De score die uit een stond was gelijk: 1-1. In de ge hele wedstrijd werd twaalf maal op het Russische doel geschoten, waarvan zeven maal door Bras. Hij nam met een afstandschot en een benutte strafworp de gehele Nederlandse produktie voor zijn rekening. Het scoreverloop: 0-6, 0-1, 1-1, 1-2: Melnikov 0-1 (7-6), Dolgoesjin 0-2, Bras 1-2 (7-6), Dolgoesjin 1-3, Romatsjoek 1-4, Bras 2-4 (strafworp). DEN HAAG (ANP) - De cij fers van lotto no. 29 zijn: Aantal deelnemers: 642.110 Inleg fl. 2.635.328.- Prijzenbedrag fl. 1.363.184,- le prijs (incl. jackpot) 2 win naars, die elk bruto fl. 274.763,- ontvangen. 2e prijs: 6 winnaars, die elk bruto fl. 20.863,- ontvangen. 3e prijs: 172 winnaars, die elk bruto fl. 1.091,- ontvangen. 4e prijs: 8.198 winnaars, die elk fl. 32,- ontvangen. 5e prijs: 7.226,- winnaars, die elk fl. 32,- ontvangen. Aangezien het aantal win naars van de vierde prijs groter is dan van de 5e prijs, worden de beschikbare bedragen voor de 4e en 5e prijsklassen te zamen gevoegd en gelijkelijk verdeeld over de winnaars van die prijs- positie met een man meer ont-- klassen op grond van de regle mentaire bepalingen, De cijfers van toto no. 29 zijn: Aantal deelnemers: 23.081. Inleg fl. 69.564,- Prijzenbedrag fl. 39.334,- le prijs: (incl. jackpot) 5 win naars, die elk bruto fl. 3.901,- ontvangen. 2e prijs: 101 winnaars, die elk fl. 81,- ontvangen. 3e prijs: 846 "winnaars, die elk fl. 13,- ontvangen. MAINZ (SID/DPA) - Na drie etappes van de Ronde van Rijn land Palts vOor amateurs staat Frits Schür op de vijfde plaats in het algemeen klassement. De leiding is in handen van de Westduitser Wilfried Trott. De twee „halve etappes" van giste ren leverden een overwinning op voor de Oostenrijker Humen- berger en de Westduitser Thaler. In de eerste rit (70 km., van Mainz naar Bad Schwalbach) kwam de Pool Jan Smyrak ern stig ten val. Met levensgevaar lijke verwondingen aan de wer velkolom moest hij ijlings per hefschroefvliegtuig naar een ziekenhuis worden gebracht. Zijn toestand is kritiek. Algemeen klassement: 1. Trott (wdl) 10.46.06, 2. Andre- sen (Noo) 10.46.42, 3. Singel» (Wdl) 10.47.00, 4. Thaler (Wdl) 10.47.10, 5. Schür (Ned) 10.47.51, 28. Snoeyink 10.52.09, 30. Neven 10.52.29, 34. Lenfe- rink 10.53.08,51. Rijks 10.58.08. (Van een speciale verslagge ver) CALI - De wedstrijdleiding van de wereldkampioen- schappen in Cali heeft het Joe goslavische waterpolo- zevental uitgesloten van ver dere deelneming aan het toer nooi in de finalegroep. Dit nadat ook de contra expertise op de urine van de speler Ratko Rudic positief was uitgevallen. Het wordt nu met de cijfers 5-0. De Duitsers zullen de plaats van Joegosla vië. in de finalegroep innemen, waarin ook Nederland uit komt. Nederland heeft door deze gang van zaken iets meer uit zicht op het bereiken van een plaats bij de eerste zes. Ander zijds is het zo, dat als het hier in Cali niet lukt, kwalificatie voor de Olympische spelen van Montreal vrijwel een fictie is - geworden, omdat Joegoslavië bewezen geacht dat Rudic ge- zich nu ook via het nog te spe- bruik heeft gemaakt van ver- len kwalificatietoernooi, boden stimulerende middelen. Rudic werd gecontroleerd na de wedstrijd tegen West- Duitsland, die Joegoslavië met 9-7 won. De wedstrijdleiding heeft nu de overwinning toe gekend aan West-Duitsland, waarin nog één plaats is te be machtigen, moet plaatsen. Een saillant feit is dat Joegoslavië heeft aangeboden dit toernooi te organiseren. Er zal nu naar een ander land moeten worden uitgezien. (ADVERTENTIE) rekreatio voor 't hele gezin aan het Veluwerfteer 40 ha. park. agrarlaeha badrijvan tentoonstellingen, kinderdorp, mat diverse attraktfas, Indianendorp, kinderboerderij, epeeltuin

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13