europa opzoek naar veiligheid en vrede (2) Ondanks Helsinki kan NAVO niet op haar lauweren rusten WEG WEZEN WAAR BLEEF HET EVANGELISCH ENGAGEMENT Midzomer-, ossebraad - en burchtfeesten, plus verkeersverwachtingen 10 VRIJDAG 25 JUL11975 Area 23 220 zo Singapore r, I ■yttleton, Chevron Eindhov,,l i3 vn Freeport nr Curacy I Chevron Naples 23 vn Parial rnakanaal nr Honolulu, Cht.1 vron The Hague 24 vn Ar.i l werpen nr Kopenhagen, Deltj.l irecht 24 vn Zeebrugge c.l Paranagua. Esso Saba 23 t I Wight, Freetown 24 t.a. Bonol River, Ganymedes 24 vn Bui. I naventura nr Guayaquil, Gull I Italian 23 180 o St.-Maarten r-1 West-Afrika, Gulf Swede I 300 zo New Orleans nr Wejl Afrika, Hercules 23 vn Paraim.l ribo nr Baltimore, Katwijk vn Sheerness nr Cristobiil Kermia 23 van Killingholitjl nr Port Gentil, Korovina 23 v.1 Bandarmahshahr nr Mina I Fahal, Leuvelloyd 24 vn terdam nr Hamburg, NedtJ Ebro 23 470 zzw San Diego ;,l Cristobal, Neder Rhone 23 Kobe nr Panama, Nedlloiil Dejima 23 vn Gothenburg r.l Hamburg. Nedlloyd Kimherlnl 23 65 zo Fernandonoronha r;l Kaapstad, Riinborg 23 hl Gotland nr Amsterdam, S|.| monskerk 23 vn Djibouti Jeddah. Straat Florida 23 n| Port Elizabeth 23 vn Hongl -Straat Honshu 23 kvn HonrJ kong nr Singapore, Straat Jo.| hore 23 vn Fremantle nr SirJ gapore, Straat Kobe 23 vn Ma he nr Mombasa, Straat Mul zambique 24 70 zw Port HaiJ court nr Takoradi. Straat Tail ranga 23 65 zo Monrovia Balticsea, Trident RotterdaiJ 24 vn Amsterdam nr Haal burg. Wonogirl 23 75 p wr»| San Francisco nr ManzanillJ Zwijndrecht 24 280 o Guam a| Kawasaki. Ih 'f kort MEVROUW Isabel Peron, prtl sident van Argentinië, heffil van haar artsen de raad ge l kregen rust te nemen en heil kalmer aan te doen, aldus hl gisteren van regeringszijde bt-| kendgemaakt. HET bestuur van de afdeling I van de Britse Labourpartij iil het district Newnam NorthJ East in Oost-Londen heeftl woensdag met 29 tegen 191 stemmen zijn vertrouwen op-I gezegd in de minister voot| ontwikkelingssamenwerking, Reginald Prentice. Dit betel kent dat Prentice zich bij del volgende verkiezingen nietl meer voor Labour in dit di*| trict kandidaat Kan stellen. EEN episcopaalse parochie eil een joodse gemeenschap in httl zuidwestelijk stadsdeel vail Washington hebben een over-1 eenkomst gesloten om voor- f goed gezamenlijk verantwow delijk te zijn voor het huhl waar ze beiden hun godsdien-1 ste samenkomsten houden. DE organisatoren van de pop-1 picknick zaterdag aanstaande I op de Ni j verdal se berg hebber I minister Irene Vorrink uitge-l roepen tot popvrouw van heil jaar. Twee jaar geleden vie!I deze eer te beurt aan koning Juliana. DE Franse veerboot Venus des lies, die woensdag onder d<| Franse zuidkust na een expln sie in brand vloog en zont; had teveel passagiers boord. Volgens een officiële f opgave vervoerde het schip 1 412 personen» terwijl Ml maximum op 300 was gesteld. HET verstrekken van anticon-l ceptiomele middelen en meil name van de pil is voortaan ff I Italië wettelijk toegestaan. Na| de senaat heeft ook de kamer I eenstemmig het daartoe strek-1 kend wetsontwerp aanvaard. 30 cent op f 54,20 en Unile ver twee dubbeltjes op f 105,90. De scheepvaartsector gaf, met uitzondering van Van Ommeren die f 2,50 verloor op f 266,50, een vriendelijk beeld te zien. De bankaan delen noteerden flauw ABN opende f 3,50 lager op f 335,50, terwijl Amro Bank 30 cent prijs moest geven op f 74,50. Heineken en KLM waren gemakkelijk. Natio nale Nederlanden daaren tegen kon een winstje boe ken van 20 cent op f 82,80. Op de locale markt duurde de ongeanimeerde stem ming van de afgelopen da gen onverminderd voort, waarbij de koersen over een breed front naar beneden moesten. De handel en om zet bleef zeer klein. Opmerkelijk in deze flauwe markt is de koersontwikke ling van Meneba. Tegen de verdrukking in blijft het fonds koerswinst boeken. De beurs tast vooralsnog in het duister over deze ont wikkeling. Donderdag steeg Meneba met f 2 tot f 100. Ook Arnhemsche Scheeps bouw blijft de opgaande lijn volgen. Vergeleken met de biedprijs van woensdag werd tevergeefs f 5 meer geboden op f 140, een uit eindelijke winst van f 7 ten opzichte van de laatstge- dane notering. BRUSSEL - Wanneer op 30 juli aanstaande de conferentie voor Europese veiligheid en samenwerking (KEVS) in Helsinki met een plechtige slotzitting wordt besloten, betekent dat geenszins dat de NAVO op haar lauweren kan gaan rusten. Bij alle tevredenheid, die het afsluiten van een conferentie voor meer veiligheid in Europa oproept, büjft als schaduwzijde bestaan dat het in de Finse hoodfstad onderte kende document geen enkele van de 33 betrokken landen ook maar ergens toe bindt. Het is geheel vrijbhjvend document dat sedert 1972, toen de conferentie begon, moeizaam bereikte gedragsregels, die niet afdwingbaar zijn en bijgevolg door elk land aan de laars kunnen wor den gelapt. In het kader van de Oost-West-verhoudingen heeft de KEVS dus geen enkele institutionele waarde. In het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel wordt de betekenis van de Europese veiligheids conferentie zeker niet onderschat. Daar wordt zelfs door de haviken erkend dat Helsinki een belangrijke bijdrage vormt in het huidige ontspanningsproces, een ontspanning die de afgelopen 25 jaren tot stand 18 gekomen dank ZIJ een hechte .Atlantische samenwerking op zijn Douglas Nike-raketten, zoals die o.m. dienst doen bij onze militair en ook ander terrein, aldus luidt het oordeel van de NAVO-top. Koninklijke Luchtmacht. Nu de wereld min of meer in de ban is van de gecombi neerde Apollo-Sojoezvlucht en met opluchting naar Hel sinki kijkt, is het wellicht nuttig ook eens naar de keerzijde van de medaille te kijken, in casu naar de bewapeningswed loop tussen de supermogendheden en tussen de NAVO en de landen van het Warschau-Pact. In het kader van de Oost- West-verhoudingen spelen de angstwekkende cijfers over de bewapeningswedloop een belangrijke rol. Zij zijn van in vloed op de onderhandelingen tussen de diverse landen, zij stemmen tot bezinning, tot matiging van bepaalde eisen en vormen vaak een aansporing om toch maar liever tot een compromis te komen dan conflicten op de scherpte van het zwaard uit te vechten. de nieuwe Amerikaanse opvat ting inzake het gebruik van tac tische kernwapens in Europa toegespeeld. Deze veranderde opvatting luidt dat de Verenigde Staten niet zullen aarzelen als eerste tactische kernwapens in Europa te gaan gebruiken, als de NAVO-top van oordeel is dat bij een eventuele oorlog in Europa te grote gebieden in handen van de vijand zijn gevallen. De ach tergrond van deze new-look in de Amerikaanse zienswijze ver namen wij deze dagen te Brus sel: volgens de meest recente, Ondanks de resultaten op de KEVS blijft de NAVO-leiding hameren op het feit dat de Sovjet-Unie en de landen van het Warschau-Pact hun oorlogs inspanningen alsmaar blijven uitbreiden. De NAVO kan met enkele onwillige bondgenoten onder de lidstaten de landen van het Warschau-Pact maar zeer moeilijk bijbenen. En juist daarom heeft de Ame rikaanse minister van defensie Schlesinger niet geheel toevallig tijdens de laatste NAVO-top in i Brussel aan de New York Times Een type dubbel-raket van hei Russische leger. De Sovjet-Unie beschikt over een arsenaal raketten van uiteenlopende types, naar schatting over zo'n 2500. begin dit jaar daterende gege vens, beschikt het Warschau- Pact momenteel over een strijdmacht van 5,3 miljoen man met een uiterst moderne bewa pening, die vrijwel exclusief door de Sovjet-Unie is geleverd. De Navo becijferde niet zolang geleden de sterkte van de totale Warschau-Pact-strijdmacut op 4,5 miljoen man, een verschil dus van 800.000 man. Een ver schil dat tegelijkertijd groot ge noeg is om wel bewapend een eventuele oorlog te beslissen.. De NAVO beschikt over een veel kleinere conventionle strijdmacht in Europa, die - als we de bezorgde militaire experts mogen geloven - niet alleen steeds korter in militaire dienst zijn, maar kwalitatief zo lang zamerhand ook de mindere van de Warschau-pactlegers zouden zijn geworden. Over deze opvat ting kan men natuurlijk tot in het oneindige twisten, feit is wel, dat de legerdienst in het Oostblok twee tot drie keer zo lang duurt als in het Westen. De Sovjet-Unie heeft eveneens een indrukwekkend arsenaal raket ten van allerlei genres. De Sovjet-Russische strategische raket-strijdkrachten omvatten bijna 400.000 man. Zij hebben circa 1500 operationele inter continentale ballistische raket ten tot hun beschikking (de zo genaamde ICBM) en een kleine duizend korte- en middellange-afstandsraketten van dezelfde kwalitiet als de grote broers van het ICBM-type. Deze geweldige rakettensterkte vormt tegelijk de grootste be dreiging, niet alleen van de NAVO-landen maar eveneens van de Verenigs Staten en Ca nada. Evenals de VS, die op pa pier een nog grotere raketmacht bezitten naar schatting 8000 in totaal, beschikt Moskou over een zeer geperfectioneerd sys teem om raketaanvallen te pare ren. De Sovjet grondstrijdkrachten beschik ken over circa 2,7 miljoen man, verdeeld over 160 divisies. 40 daarvan zijn gestationeerd aan de Chinese grens om een aanval van die zijde te kunnen beant woorden. 100 divisies zijn gesta tioneerd in centraal-Rusland en de rest is gestationeerd in de Warschau-Pact-landen: 20 in Oost-duitsland, 2 in Polen, 5 in Tsjecho-Slowakije en 4 in Hon garije. Deze 31 divisies zijn strijdklaar en vormen de eerste bedreiging voor de conventio nele NAVO-legers, die nog niet de helft van die van het Warschau-Pact omvatten. Luchtmacht De Sovjet-luchtmacht be schikt in totaal ongeveer over 12.000 vliegtuigen. De helft daarvan zijn straalgevechts- vliegtuigen, die kernladingen kunnen vervoeren. De Warschau-Pact-landen leveren samen nog eens 2500 toestellen, allemaal van het Russische type. De nieuwste M3G-25 is in alle opzichten opgewassen tegen de F16, F17 en de Mirage. Nume riek is de NAVO vooral dankzij de Amerikaanse aanwezigheid nog superieur in de lucht. En speciaal de technologische voor sprong van de Verenigde Staten is een pluspunt daarbij, dat evenwel door een koortsachtige ijver van de Sovjet luchtvaartindustrie wordt be dreigd. Kortweg mag men zeg gen dat de NAVO nog altijd over een drie- tot vierduizend vlieg tuigen meer dan de Warschau- Pactlanden beschikt, die boven dien uiterst modern zijn bewa pend. Maar ook hier lopen de Warschau-Pact-landen de ach terstand snel in. Zeemacht Momenteel beschikt de Sovjet-Unie over vier grote vlo ten. In de Pacific, de Baltische zee, de Zwarte Zee en de zoge naamde Noordelijke vloot, die de Atlantische Oceaan bestrijkt. De Sovjet-vloot in de Pacific vormt geen directe bedreiging voor de NAVO. De Sovjet-vloten in de Baltische Zee en in de Zwarte Zee kunnen in tijd van oorlog grote moeilijkheden on dervinden om zich een toegang tot open water te verschaffen. De twee zeestraten die daarvoor moeten worden genomen zou den gemakkellijk met militaire middelen door de vijand kunnen worden afgesloten. In de Mid dellandse Zee is de Sovjet-vloot al een geduchte tegenstander van de Amerikanen. De Noord elijke vloot, die zoals gezegd een directe toegang levert tot de At lantische Oceaan, vormt de grootste bedreiging voor de communicatielijnen tussen de VS en Europa. De Sovjet-Unie beschikt momenteel over maar liefst 393 onderzeeers, waarvan driekwart is uitgerust met langeafstands-raketten en waarvan er vele bovendien het hart van de VS kunnen treffen. Het aantal vernietigingsraket ten wordt geschat op circa 1500 tot 1600. Verder beschikt de Sovjet-Unie over een groot aan tal vliegdekschepen en zeker 120 torpedojagers. Met de Rus sische schepen varen ook een kleine 50.000 infanteristen mee, die overal ter wereld als stoot troepen kunnen worden ingezet. Zij zijn zeer goed bewapend en bedreven in alle mogelijk vecht - stijlen tot in de woestijn- en onderwater-technieken toe. Bovendien zijn honderden zo genaamde Russische vissers schepen over de hele wereld ak- tief met het verzamelen van ge gévens over andere vloten. Di andere Warschau-Pact-landen beschikken samen maar over een betrekkelijk klein aantal schepen, die bovendien uitslui tend in eigen wateren dienst doen. De NAVO stelt hier tegenover een kleine 300 onderzeeers waarvan circa 100 nucleair be wapend zijn, vooral met Polaris- raketten. Boven water heeft de NAVO nog een vrij grote voor sprong op de Sovjet-vloot, maar bij het aanhouden van het hui dige bouwtempo van oorlogs schepen door de Sovjet-Unie zal de achterstand binnen vijf jaar op zijn minst zijn goed gemaakt, aldus voorspellen NAVO- kringen in Brussel. JAN SCHILS In Oisterwijk - voor Zeeu wen en Brabanders bijna pal naast de deur gaat een „Co mité Midzomerfeesten" een eeuwenoude traditie, die alom heeft stand gehouden tot in de eerste helft van deze eeuw, nieuw leven inblazen. Door al lerlei „moderne omstandighe den" zijn op heel wat plaatsen „midzomerfeesten" in de ver getelheid geraakt. Oisterwijk is erin geslaagd een midzomer feest op touw te zetten, dat be antwoordt aan de aloude ge gevens en toch een eigentijds karakter zal hebben. Want een midzomerfeest is vanouds een feestelijke bijeenkomst, waar bij de hele plaatselijke ge meenschap en vaak ook veel publiek van „buiten" opging in vreugde en vrolijkheid om het bereiken van de hoogste zonnestand, de langste dag, en hier en daar ook om enige as pecten, die met de oogst ver band hielden. Oisterwijk is, met zijn prachtige vennen en bossen, een toeristenstad, maar tege lijk heeft de Brabantse bevol king nog een sterke plaatse lijke gebondenheid. Vandaar: Midzomerfeesten, en wel op vrijdag 1, zaterdag 2 en zondag 3 augustus. Op 1 augustus wordt een jazz-avond ver zorgd door de Wooltown Jazz band uit de eigen contreien en de Streetband Intercity uit Breda. De Weense avond op 2 augustus wordt verzorgd door het Oisterwijkse Trio Withuis en de zestig dames en heren sterke Zuidnederlandse Operette-spelers, onder lei ding van Cees van Gorp. En op zondag 3 augustus zijn 's a- vonds de Alpenecho's uit Oos terhout en het orkest Scqrlet uit Den Bosch present om voor het Tiroler accent te zorgen. In de Weyenbergh, waarvan de grote zaal gerenoveerd is, is ge legenheid om zelf te barbe- In Limburg Maasbree, een schilderach tig dorp in Noord-Limburg, gaat voor de vijftiende keer - in wielrentermen zou men spreken van ,,'ne klassieker" - zijn Ossebraadfeesten houden. Dat heeft plaats op 2, 3; 8, 9 en 10 augustus, midden in bet dorp op het Kennedyplein. Het gebeurt in een feestelijke Lim burgse entourage, waar het bier koud staat en verschil lende blaaskapellen zullen op treden. Maasbree ligt tien km. westelijk van Venlo en is ge makkelijk bereikbaar via de E-3 vanaf Eindhoven en Ven lo. Niet zo heel gek ver daar vandaan, nl. te Sevenum in de „Turfhoeve", zou men dan even een blik kunnen werpen op een folkloristische zome- rexpositie, die daar dagelijks tot medio augustus te bezich tigen is. Daar zijn o.m. aanwe zig: potterie „De Olde Kruyk" uit Milsbeek met speciaal Limburgs bont; kunstnijver- heidsatelier „De Urn" uit Ha- velte met Staphorster hand werk en Arphi-antiek uit Os- pel met Franse boerenmeube- len. De enige Noordlimburgse schaapherder, die met zijn kudde van ruim zestig scha pen, zijn vaste standplaats in Koningslust tijdelijk heeft ge ruild met de heide-achtlge omgeving van de Turfhoeve in Sevenum, trekt elke dag vanaf de Turfhoeve rond één uur 's middags de hei op om vijf uurtjes later weer terug te ke ren. En dan nog een laatste stukje folklore uit Limburg, dit keer in het zuiden van deze mooie provincie, nl. in Noor beek. Daar worden zaterdag 26 juli en zaterdag 2 augustus de „Middeleeuwse burchtfees ten" gehouden, een feest dat is opgezet als herinnering aan de terugkeer van het Noorbeekse leger uit de „slag van Woelin gen" in 1288. Daar streed het Hertogdom Brabant met vele graven tegen een grote leger macht. Als deel van het Graafschap Dalhem, dat weer onderwor pen was aan de Brabantse her tog, moesten de Noorbekers mede ten strijde trekken met hun burchtheer. En Brabant won nog ook. Wel, op 26 juli en 2 augustus zijn er vele oude ambachten te zien. De feestka- ravaan - met volksdansen, vendelzwaaien, wagenspel, troubadour, handelaren in vee en vlees trekt 's 'middags om drie uur binnen. Om halfzes volgt dan de intocht van het leger, met zijn „heer", gevan genen, gewonden, oorlogsbuit en marketensters. Een midde leeuwse optocht en de aan komst op de burcht, waar de os geurig aan het spit hangt, vormen - met een eet- en drinkgelag dat er (de Noorbe kers kennend) niet om zal lie gen - het slot van deze „burchtf eestenl Rond deze zelfde tijd gonst het „Gelders Rivierengebied" - om precies te zijn: de West- Betuwe en Bommelerwaard, Over- en Midden Betuwe en het zo schoon bezongen Land van Maas en Waal - van be drijvigheid om ieder wat wils te bieden. Men kan er kersen eten, een orgelconcert bijwo nen, naar een wielerronde kij ken, een kermis bezoeken en met de kinderen poffertjes eten. Bijvoorbeeld om met een paar tips te volstaan -zou men op 26 juli In Maasbommel of op zaterdag 2 augustus in Heer ewaarden slotmanifestaties van de vakanties kunnen mee beleven. De eigenaars van de plezierjachten daar hebben hun vaartuigen feestelijk ge- pavoiseerd. Met vetpotjes en olielichtjes wordt de bezoe kers 's avonds een feestelijk schouwspel voor ogen geto verd, waarbij al die lichtjes zich weerspiegelen in het wa ter van de Maas. En zowel in Maasbommel als in Heer ewaarden worden de avonden afgesloten met een groot vuurwerk. De liefhebbers/stei-s van fietstoertochten - en dat wor den er (gelukkig) steeds meer - kunnen op zaterdag 2 augus tus hun hart ophalen door deel te nemen aan de Midzomer- tocht, georganiseerd door de Stichting op Wielen. Men kan vanaf 's morgens negen uur starten bij de Open Hof te Ede-Veldhuizen, waarbij men. kan kiezen tussen drie afstan den: 30, 60 of 120 kilometer. De routes voeren weer door de mooiste gedeelten van de Ve- luwe en Gelderse Vallei. Verkeer Door de toch wel wat verder doorgevoerde vakantiesprei ding verwachten de Rijkspoli tie en ANWB voor het komend weekeinde geen uitzonderlijke verkeersdrukte. Door de bouwvakantie bijvoorbeeld zai veel werk- en vrachtver keer ontbreken. Wel eindigt voor de bouwvakkers in Ne derland en de werknemers in de Duitse deelstaten Rhein- land Pfalz en Saarland dit weekeinde of kort daarna de vakantie. Daarom verwacht men, dat in de vroege uurtjes van zaterdag weer veel Neder landers uit het buitenland te rugkeren. In de middag wordt minder verkeersaanbod ver wacht. Zondagmiddag echter zouden -in tegenstelling tot de verwachting voor zondagmor gen - in het centrum van het land en in de richting van de randstad filevormingen van betekenis kunnen voorkomen. Bij mooi weer wordt uiteraard de verkeersintensiteit ver hoogd door dagrecreanten, al dus Rijkspolitie en ANWB. Daarbij dient het verkeer op de autoweg Breda-Goricnhem (E 37) uit de richting Breda tussen de Merwedebrug en het verkeersplein Gorinchem re kening te houden met vertra ging wegens wegwerkzaam heden. Ook op de autoweg Breda-Rotterdam (E 10) moet het verkeer, juist noordelijk van de Brienenoordbrug te Rotterdam, rekening houden met een rijbaanversmalling. Het werk hier duurt tot om streeks 1 september a.s. Op de weg Rotterdam-Goes moet het verkeer op de Ha ringvlietbrug rekening hou den met een rijbaanversmal ling in beide richtingen. Op de brug is van elke rijbaan één rijstrook afgesloten. Dit werk duurt tot 1 oktober. Op de weg Roosendaal- Breda moet het verkeer tussen Roosendaal en Etten-Leur re kening houden met twee rij baanversmallingen. In ver band met werkzaamheden wordt van de uit drie rijstro ken bestaande rijbaan één rij strook afgesloten, zodat voor iedere rijrichting één rijstrook overblijft. De werkzaamheden duren tot half augustus. Jan Krijn Onze tijd toont een ingrij pende verandering van de visie op de mens. Prof. dr. H. Kraemer heeft dat voorzien, toen hij waarschuwde tegen de opvat ting, dat de mens in het middel punt staat. De mens ontleent zijn betekenis alleen aan Gods souvereiniteit, van wie hij af hankelijk is en aan wie hij ver antwoording verschuldigd is èn aan de wereld. Mensen met een missionair élan als dat van Hendrik Kraemer, missen we nu wel heel erg. Tegenover zijn vi sie steken beschouwingen, zoals die dezer dagen op de generale synode van de Nederlands Her vormde Kerk werden gegeven, heel pover af. Het ging daar over het rapport „De kerk in de sociaal-politieke spanningen". Wie daarvan een bespreking verwachtte, die het gezag van de H. Schrift voor onze samenle ving aan de orde zou stellen, kwam teleurgesteld uit. Het onderwerp was belang rijk genoeg. Deze tijd van de mondige mens, waarin begrip pen als vaderlandsliefde, een- leid van het gezin, huwelijks heiliging en zakenmoraal op de helling komen, roept om een ge- zagsbron voor de huidige sa menleving. Vragen rondom het ongeboren kind, de euthanasie en de huwelijksethiek krijgen oen onbevredigend antwoord. Het onderwijs is totaal anders gericht. Zelfs de confessionele scholen lijden aan verlies van identiteit, zoals we dezer dagen in het blad van de Protestants Christelijke Onderwijzersorga nisatie konden lezen. Alom ne men we een geloofsafval waar zonder adequate vervanging van de waarden, die het chris tendom biedt. Burgerplichten Het is met het rapport van de Hervormde Kerk niet veel an ders gegaan dan met de meeste rapporten: de reacties zijn be langwekkender en onthullender dan het document zelf. Het telt zeventig bladzijden en is het werk van de Raad van zaken voor Kerk en Theologie, waar aan prof. dr. P. J. Roscam Ab- bing, mevrouw drs. H. M. Terborgh-Dupuis, een directeur van een sociale academie, een theologisch student, een weten schappelijk medewerker van de theologische faculteiten in Gro ningen en Leiden en de secreta ris van de Hervormde Raad voor Overheid en samenleving hun medewerking hebben verleend. Men zal in dit rapport tevergeefs zoeken naar een concrete oplos sing. De opstellers wijzen op de roeping om de naaste lief te heb ben en op een samenleving, die rechtvaardig dient gestructu reerd, teneinde de schepping tegen aanranding te bescher men. Aanwijzingen worden ge geven voor de plicht, die de bur ger heeft in een democratie om invloed uit te oefenen op de re gering. „De gemeente behoort ten diepste in al haar visies en strevingen door het evangelie bepaald te zijn. De taak van de predikant ten deze is het belang van de ethische en sociaal- politieke verantwoordelijkheid en de beginselen dienaangaande aan de gemeente voor te leggen. De meer concrete en discutabele uitwerking moet dialogisch in samenkomsten van de gemeente besproken worden. En als de kerk geen licht heeft vanuit het evangelie, dient zij beschaamd te zwijgen". Geen wonder, dat men bij de behandeling in ge spreksgroepen twijfelde aan de bezielende uitwerking van het rapport en zelfs de vraag, wat er verder met het rapport moest gebeuren, leverde niet veel meer op dan de suggestie, het docu ment naar de vuilnisbak te ver wijzen. Zelfs de doorgaans op timistische scriba, dr. A. H. van den Heuvel, vond het stuk „me thodisch verouderd". Ds. J. van V een voegde daaraan toe, dat als de kerk spreekt, ze toch meestal een wat linksachtig geluid laat horen. Dat vond hij van het on derhavige rapport ook. Verschil lende synodeleden vielen hem daarin bij, in negatieve maar ook in positieve zin, al naar ge lang de politieke instelling van de betrokkene. Tot degenen, die hoewel staande buiten de kring van de synodeleden, zich ook met dit rapport hebben bezig gehouden, behoort de Haagse arts W. Wes- terouen van Meeteren, die ons desgevraagd zijn reacties heeft kenbaar gemaakt. Hij is de pro motor van een landelijke actie, die de naam draagt van Ethisch Réveil, waaraan tal van artsen, onder wie de voorzitter van de Nederlandse Artsenvereniging, de heer K. F. Gunning, maar ook figuren uit andere groepen, on der wie de Kamper hoogleraar en ethicus J. Douma, deelnemen. Al is deze actie niet in de be perkte zin van het woord kerke lijk te noemen, de uitgangspun ten zijn zo duidelijk ontleend zag aanvaardt óver het denken van haar lidmaten. Men kan, al dus de heer Van Meeteren, voor dat standpunt respect hebben zonder het te delen. Maar het woord van de synode maakt haar toch tot de spreekbuis van meer dan een miljoen lidmaten. Die zullen niet onmiddellijk persoonlijk de consequenties van een synodaal besluit over zien. Evenmin zullen zij mede christenen een politieke over tuiging misgunnen of hen belet ten die in het openbaar te belij- aan de christelijke leer. dat wij van dit réveil hier melding ma ken. Uit eigen ervaring herinnert dr. Van Meeteren zich, dat er een tijd is geweest, waarin men op hervormdkerkelijke vergader ingen nog vragen aan de orde stelde als: Heeft onze synode het recht en mogelijk zelfs de plicht zich bezig te houden met poli tieke vraagstukken? Men was nog niet toe aan wat we nu een politiek engagement noemen. Later heeft de synode zich her haaldelijk geplaatst op het standpunt, dat ze geen herder lijke taak heeft ten aanzien van en geen geestelijk of moreel ge- den, tenzij die in flagrante tegenstelling zou staan tot de evangelische normen van res pect voor het leven van de ander en een anders recht op vrijheid in materiële en geestelijke zin. Dr. Van Meeteren stelt de vraag aan de orde, of een naar wezen en bedoeling niet- politieke organisatie, vereni ging of kerkgemeenschap de taak heeft in het openbaar poli tieke standpunten te huldigen, te ondersteunen of uit te dragen namens haar leden, die geen middel in de hand hebben die standpunten of beleidsbesluiten te corrigeren. De centrale vraag zo zegt hij, voor lidmaten van de Nederlandse Hervormde Kerk van belang, is of er sprake kan zijn van een samengaan met een evangelisch engagement èn een politiek engagement. Velen menen, dat maatschap pelijk bewustzijn en politieke medeverantwoordelijkheid no dig en daarom geboden zijn. Maar men verbindt daar dan de gevaarlijke redenering aan, dat - omjdat men maatschappelijk bewust behoort te zijn - het noodzakelijk is ook politiek ge ëngageerd te zijh. Dr. Van Mee teren vraagt zich' in dit verband af, wat het positieve rendement van de Franse en Chinese revo lutie is geweest. Is er wezenlijk iets veranderd in mensen, zodat de eeuwige neiging om jhet ei genbelang te zoeken werd door broken? Zijn conclusie: Men moet wel heel zeker zijn van de uitkomsten van een revolte, het zij maatschappelijk dan wel po litiek, wil ze het verlies aan mensenlevens en de verwekking van bitterheid en ongeneeslijke wrok lonen Verzet Dat de kerk van Jezus Chris tus zich terdege tegen de ge- staande orde zal moeten verzet ten, is zeker. Maar die revolte acht dr. Van Meeteren van een geheel andere orde dan die zich uit in kreten, demonstraties, formatie van actiegroepen en lend verzet. De christen gewape beschikt over geestelijke wa pens. En die zijn op den duur effectiever dan geweld. Dr. Van Meeteren herinnert dan aan de woorden, waarmee kardinaal Alfrink het laatst ge houden landelijk Pastoraal Overleg opende, toen hij o.a. zei: „Men kan wel eens de stelling vernemen, dat Jezus niet is ge komen om de maatschappij te veranderen. Hij heeft, zo zegt men, niet aan politiek gedaan. Jezus heeft de slavernij niet af geschaft. Hij heeft niet aan maatschappijkritiek gedaan. Maar de Heer is wel gekomen om de mens te veranderen: het egoisme en de zelfzucht. Hij verwerpt het onrecht, dat de ene mens de ander aandoet. Hij pleit voor rechtvaardigheid tegen over iedereen en voor vrede met alle mensen. Als ieder mens zou luisteren naar zijn levensregels en zijn normen, dan zou er geen onrecht in deze wereld zijn. De menselijke samenleving zou zichzelf hervormen". Dr. Van Meeteren voegt daar aan toe: De christen van deze tijd zal zich er rekenschap van geven of hij werkelijk een „nieuwe schepping" is gewor den na zijn ontmoeting met Christus en of hij vandaar uit een nieuwe sociale energie en maatschappelijke verantwoor delijkheid ontwikkelt, waar door maatschappelijke structu ren wezenlijk worden veran derd. De christen zal weten, of hij het stempel draagt van een nieuw verbond met de Heer dan wel of het slechts een nieuw stempel is in het oude zegel, waarin de zelfzucht, de zucht naar bevrediging van materiële zekerheid, succes en sex de voorrang blijven houden. Dat er in de wijde kring van lidmaten van de Hervormde Kerk een ern stige breuk is ontstaan in het vertrouwen ten aanzien van het synodaal beleid, is geen geheim. De onzekerheid en de vervreem ding, die allerwege wordt be speurd, is van zulk een ernstige, geestelijk-ontregelende aard, dat men daar niet aan voorbij kan gaan. Maar de opdracht blijft dezelfde. De christen ge neest de wonden, de bitterheid, de haat en de wrok en hij blijft altijd de hoeksteen, waar het kwaad tegenaan zal blijven trappen. De keuze zal steeds val len op het evangelisch engage ment. „De vraag wordt actueel of het maatschappelijke en poli tieke engagement van de Her vormde synode een beginsel vaste en evangelische keuze is geweest. De geloofwaardigheid van een echt evangelisch enga gement", zo zegt dr. Van Meete ren, „wordt gecompromiteerd door een politiek engagement, waarbij aan de beginselen van de christelijke kerk voorbij wordt gegaan. De reconstructie van de samenleving geschiedt door nieuwe mensen; niet an dersom". M. MEELDIJK

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11