Bloedige gevechten in Atheense straten [Benne scheerder minder rampzalig dan verwacht TOGA ALS BADMODE Granaten slaan al in voor gevecht begint Artikel over rosse buurt viel verkeerd Duurdere sigaret spekt schatkist Voor veroorzaken een jaar cel geëist NOB-wegtransport acht „tonnagestop" te ongenuanceerd Het weer in Europa binnenland I-NA1-!.'. 1 1 JOI RNALISTEN STAKEN IN BARCELONA EERSTE VERJAARDAG HERSTEL DEMOCRATIE [Zuidmolukkere niet allemaal wei kom in Indonesië commentaar Vuile handen SCHADE IN BOSSEN VALT MEE Ongeluk bij opname film Pallieter Be j aardentelmis- directeur verdacht van verduistering Indiase parlement vóór noodtoestand T reinongeluk: nu elf doden Foto- en filmpiek ONZEKERHEID ROND ENKA Gevecht 1 DONDERDAG 24 JULI 1975 I 9 13 (Van onze correspondent) BARCELONA Woensdag waren er in Barcelona geen i kranten te krijgen en reden er „een taxi's. De journalisten staken uit solidariteit met de angen genomen collega Jo- "e Maria Huertas. Deze had Verleden maand in de avond krant Tele Express een repor- I tage gepubliceerd over het I „oase nachtleven onder de ti- l: Het ondergrondse eroti- sclte leven". Hij schreef na tuurlijk ook over de klandes- tiene bordelen en rendez-vuos- huizen die volgens hem voor een groot deel toebehoren aan weduwen van militairen en aan gepensioneerde militairen. De bevelhebber van de stad, de kapitein-generaal, riep Jose Maria op het matje. Deze wil de zijn bronnen niet vermel den en beriep zich op zijn beroepsgeheim. Dinsdagmid dag na een korte ondervraging door de militaire rechter werd hij geboeid naar de gevange nis gebracht. Uit solidariteit besloten de Barcelonese jour nalisten te staken. Dinsdag ochtend verschenen alleen de partijkrant Solidaridad en La Vangurdia. Deze laatste ver klaarde zich wel solidair met Huertas, maar was van me ning dat zij in dit geval de lezer niet moesten duperen door hen het nieuws te ont houden. Een stemming onder de aanwezige redacteuren gaf een kleine meerderheid voor het laten verschijnen van Bar celona's grootste dagblad. Dinsdag middag was liet al leen de partij kr ant La Prensa die verscheen. De twee andere avondbladen El Noticiero en Tele Express werden niet ge drukt. De verkopers in de vele krantenkiosken leggen de wel verschenen bladen echter on der de toonbank en verkopen ze niet. De journalisten willen hun staking volhouden totdat Huertas op vrije voeten is. Waarschijnlijk zal nu ook La Vangurdia zich bij de staking aansluiten. De twee partij kranten die een zeer kleine oplage hebben, mogen natuur lijk niet meedoen. Het is de eerste maal sinds 1939 dat een zo groot aantal kranten niet verschijnt. JAKARTA (API*) r Indo nesië zal alleen de Zuidmoluk- kers uit Nederland toelaten I die de Indonesische nationali teit hebben. De secretaris van de Molukse repatriëringscon- ïnissie, Sudarmo Djajadi- wangia zei gisteren in Jakar- ta flat er van de 35.000 Moluk se:- in Nederland slechts 0000 Indonesisch staatsburger I zijn. De overigen waren Ne derlander geworden of staat- llbub Lijajadiwangsa gaat spoedig I naar Nederland voor onder- oiuiuelingen met de Neder landse regering over hervat ting van het repatriëringspro- g, uin. De Indonesische ambas sadeur in Den Haag is op het nblik in Jakarta voor in- I stvucties over de repatriërings- t-esprekingen, die volgende maand in Nederland worden genouden. ATHENE (Keuter, AFP) In de Griekse hoofdstad Athene zfjn gisteren zeventig personen, onder wie 39 politieagenten, gewond in gevechten die de eerste ver jaardag van het herstel van de democratie in Grieken land ontsierden. De moeilijkheden waren be gonnen met een massale bij eenkomst van 4.000 bouwvak arbeiders die de straat waren opgegaan om loonsverhoging en betere arbeidsvoorwaarden te bedingen. Na de bijeen komst poogden de arbeiders op te trekken naar het minis terie van Arbeid, om er een petitie met hun eisen te over handigen. De politie gelastte de beto gers zich te verspreiden omdat voor de mars geen machtiging was afgegeven. Toen de arbei ders weigerden, voerde de po litie met wapenstok en traan gas charges uit. De betogers stoven uiteen om zich daarna weer te hergroeperen. Ze be kogelden de agenten met ste nen en planken die van bouw terreinen waren weggehaald. De vakbondsfederatie weet de incidenten aan „extremis ten", die tegen de instructies van de bouwbond waren inge gaan. De gewone burger van Athene en toeristen raakten [TV C.I.A. beraamde moorden. De C.I.A. pleegde inbraken. De C.I.A, misbruikte kerken. Bi|na dagelijks wordt de wereld „vergast" op dit soort krante- 1 koppen. Dat komt omdat er op het ogenblik in Amerika een [onderzoek gaande is een uitvloeisel nog van de Watergate- I affaire naar het doen en laten in het verleden van de mach- [tlge Amerikaanse geheime dienst, de C.I.A. Hoewel dat onder- Izoek nog niet is afgesloten staat nu al vast dat de Amerikaanse geheime dienst zich bij de verdediging van Amerikaanse be langen van volstrekt verwerpelijke middelen Heeft bediend. Dit vastgesteld zijnde moet tevens geconstateerd worden, dat cie kritiek op de C.I.A. iets huichelachtigs heeft. De C-I.A. is j niet een symptoom van de verwording van het Amerikaanse staatsbestel. Ook de Russen, de Chinezen en andere grote mo gendheden hebben hun geheime diensten. Terwijl de leiders van hun land elkaar hartelijk omhelzen en glimlachend voor fotografen poseren zijn zij in het verborgene met elkaar ver- wikkeld in een strijd op leven en dood. Die oorlog in het ver borgene kent geen fair play; elke partij heeft daar vuile han den, de Russen en Chinezen minstens even erg als de Amerl- I kanen. Idealisten zullen zeggen, dat juist een democratisch land zich van C.I.A.-achtige praktijken dient te onthouden. Akkoord. [Maar in het onderwereidje van de geheime diensten gaat hel 1 precies zo als op een voetbalveld: daar legt een sportief elftal het meestal af tegen een tegenstander, die het voetbal-is-oor- loo-beglnsel (van Nederlandse oorsprong!) huldigt, j Ontsporingen als bij de C.I.A. geconstateerd, zijn dus wel- I haast onvermijdelijk. Maar het is goed dat ze althans hier aar het licht kunnen komen. Daardoor blijven we ons er van be wust dat we in een tijd van schijn-vrede leven, allemaa! min of I meer met vuile handen. j (Van een onzer verslaggevers) BREDA De schade die de gevreesde demiescheerder in ue Nederlandse bossen heeft j aart gericht, blijkt achteraf toch I mee te vallen. Vorig jaar was bang dat het insect een I egel rechte ramp zou veroor- zaKe" voor de bosbouw. Tengevolge van de hevige Tormen was er zoveel kwij- 5?n? kout in de bossen aan wezig, dat de dennescheerders I ach in angstwekkend tempo „f^'^Higvuldigden .Inderdnad i nchiten de beestjes in 1974 JJJf] mepr schade aan dan nor- het geval is, maar een Iden10 tock n*e* sewor- I !n hoofdzaak komt dit. aldus "tt jaarverslag over 1974 van taats bosbeheer, doordat er afdoende maatregelen getroffen werden om de omgevallen en kwijnende bomen zo snel mo gelijk uit de bossen te verwij deren- Daarnaast echter blijkt ook de natuur zelf weer een middel gevonden te hebben om een ramp te voorkomen. Een onderzoek wees name lijk uit dat het aantal gaatjes dat in 1974 door uitvliegende kevertjes werd gemaakt, klei ner was dan kon worden ver wacht- Men ontdekte dat oir der de bast veel mierekever- tjes huisden, kleine insecten waarvan de larven zich tegoed doen aan de eieren en de lar ven van de dennescheerder. Het aandeel dat de miereke- vertjes hebben gehad in de bestrijding van de denne- cheerder is blijkbaar niet ge ring geweest tegen hun zin bij de inciden ten betrokken omdat niet dis criminerend werd opgetreden. Het leverde een je-ugdige Poolse toerist niettemin de op namen van zijn leven op, want, bloedend uit snij won den, filmde hij zijn blonde vriendin die eveneens door 'glasscherven snij wonden had opgelopen en bloedde. Van de gelegenheid werd hier en daar gebruik gemaakt om te plunderen. Uit een eta lage waarvan de spiegelruit was verbruizeld, werd de kle ding gerukt van poppen, die, op straat gegooid, door auto's en taxi's werden aangere den. De vakbondsfederatie legde verband tussen de ongeregeld heden en het aan de gang zijn de proces teigen 21 officieren die ervan worden beschuldigd een staatsgreep te hebben be raamd tegen de burgerrege ring van premier Karamanlis, en de eerste verjaardag van de val van het kolonelsbewind donderdag voor een jaar. Gisteravond laat waren weer duizenden betogers op de been. De politie kon de zaak niet meer in de hand houden en vroeg om verster king. Haar woordvoerder om schreef de situatie als „zeer ernstig". Volgens welingelichte krin gen zijn enkele legeronderde len van het garnizoen Athene in gedeeltelijke staat van ver hoogde waakzaamheid ge bracht. Het ministerie van openbare orde deelde mee dat voormalige leden van de mili taire politie algemeen be schouwd als aanhangers van het in juni van het vorig jaar verdreven bewind onder degenen zijn die de hele dag met de politie slag geleverd hebben. De titularis van het ministe rie, generaal Solon Ghikas, verklaarde dat de betogingen verlopen volgens een voorop gezet plan. HULSHOUT (BELGIë) Bij de opnamen van de Neder landse film Pallieter naar het boek van Felix Timmermans in het Belgische Hulsdonk zijn drie mensen gewond opgeno men in een ziekenhuis toen een 800 kilogram zware 'Scor pio dolly' van een stellage viel. Het cameraplatform viel naar beneden tijdens een mas sale eetscène en sleurde re gisseur Roland Verhaverd en de camera-assistent Frits Oost vogel mee. Ook de acteur Id- wig Stephane. die de rol van Fransoo vervult, moest met verwondingen worden opgeno men. Sylvia de Leur liep een shock op. TIJDENS afwezigheid wegens vakantie van de bewoners is in een villa aan de Berg en Dalweg in Beekbergen een in braak gepleegd waarbij een grote hoeveelheid antiek ter waarde van meer dan C 30 000,- werd weggehaald. PRESIDENT Ford heeft de 43- jarige Martin Hoffmann be noemd tot minister voor het leger in het ministerie van defensie. Als de senaat met de benoeming akkoord gaat. volgt Hoffmann Howard Callaway op. ND Amintore Fanfanl dinsdag werd weggestemd als secreta ris-generaal van de Italiaanse christendemocratische partij Is een vrouw. Franca Falcucci, tijdelijk belast met zijn werk zaamheden, hangende benoe ming van een nieuwe leider. DEN BOSCH (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren tegen de 26-jarige P. van B. uit Sint Michielsgestel twaalf maanden gevangenis straf geeist waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens het onder invloed ver oorzaken van een dodelijk on geval. Ook eiste de officier vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Op 22 april van dit jaar reed de verdachte met zijn auto in Sint Michielsgeste] drie jongens uit die plaats dood- De slachtoffertjes waren do broertjes Kapteijns (12 en 15 jaar), en de 12-jarige Johan van Westerlaken. Van B. ver loor de macht over het stuur nadat hij tegen een paal was gebotst en reed daarna in op de drie tegemoetkomende fiet sers. Een na het ongeluk afge nomen bloedproef gaf een al coholpromillage van 3,05 aan. RIDDERKERK (ANP) De gemeentepolitie van Rid derkerk heeft de 32-jarige, di recteur van twee bejaardente huizen, aangehouden. Hij wordt ervan verdacht van ver scheidene bejaarden geld te hebben verduisterd. G. ia de directeur van de twee ge meentelijke bejaardentehuizen, „Sonneheert" en „Burgemees ter Nieuwenhuisentehuis" in Ridderkerk. NEW DELHI (RTR) Het Indiase parlement, dat gedo mineerd wordt door de rege rende congrespartij, heeft eveneens goedkeuring gehecht aan de door de regering afge kondigde noodtoestand. Dins dag had het hogerhuis reeds zijn instemming met de maat regel betuigd. HAMBURG (UPI) Bij de treinbotsing die dinsdag heeft plaatsgevonden in Hamburg z,j n minstens elf mensen om het lelven gekomen en ruim zeventig gewond, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. In de nachtelijke uren werden uit de wrakstukken de lijken van nog drie reizigers gehaald nadat dinsdag al acht stoffelij ke resten waren geborgen. De mode-ontwerpers aan de Franse Cöte d'Azur berei den zich in het grootste ge heim voor op het grote zo- mer-modefestival, dat in Cannes zal worden gehou den. De kenners geloven dat de Grieks-Romeinse toga in 1976 een vertrouwde dracht op de stranden zal worden. BRITISH Steel Corporation .(BSC) lijdt op het ogenblik 'een verlies van vijf miljoen pond per week en zal het boekjaar 197576 dan ook af sluiten met een aanzienlijk te kort. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De prijs verhoging van een pakje si garetten per 1 september le vert de schatkist een „mee vallertje" van ruim 100 mil joen gulden op. De sigarettenindustrie en sigarettenhandel hebben de minister van Economische Zaken onlangs gevraagd de prijs per pakje met 15 cent te verhagen. De minister heeft de verhoging toegestaan en daarmee de schatkist extra gespekt. De prijs van de grondstoffen op de wereld markt was volgen» de indus trie zodanig gestegen dat niet om een prijsverhoging heengekomen kon worden. De handel heeft te kampen met de nog steeds voort schrijdende inflatie, zodat ook hier een prijsverhoging noodzakelijk was. Alhoewel de prijsverho ging van de insdustrie en handel is uitgegaan pikt ook de overheid 'n fors graantje mee, omdat de sigaretten als genotsartikel zwaar belast zijn. Per pakje sigaretten gaat 67 procent als accijns en BTW naar de schatkist. De handel krijgt 11 procent van de verkoopprijs per pakje en de rest, 22 procent, gaat naar de sigarettenindustrie. Een woordvoerder van de sigaret tenindustrie Turmac zag de paniek bij de automatenfa- brikanten rond het ombou wen van de sigarettenauto maten niet zo zitten. Om bouwkosten van 300 gulden werden wat overdreven ge noemd. De prijsontwikkeling sinds 1955 is als volgt; 1953 0.75 voor 20 sigaretten. 1956 0.85, 1957 ƒ0 95. 1958 f 1.— 1964 f 1.25 1966 f 1,50, 1969 f 1.75.- 1969 1,75 voor 25 sigaretten, 1974 2,1975 f 2,15. RIJSWIJK (ANP) De NOB-wegtransport is van me ning, dat de door staatssecre taris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) aan gekondigde maatregel om alle aanvragen en verzoeken tot uitbreiding van het vergunde laadvermo gen af te wijzen veel te onge nuanceerd is. De organisatie wil aan deze „tonnagestop" een termijn verbinden van ten hoogste zes maanden en voorts wil, zij de mogelijkheden open laten om geringe uitbreiding van het laadvermogen toe te staan indien er sprake is van vervanging van rollend mate rieel. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck regenbui onbewolkt licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. licht bew. Kopenhagen zwaar bew. Lissabon niet ontv. Locarno Londen Luxemburg' Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split half bew. licht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. regen zwaar bew. onbewolkt onbewolkt Stockholm niet ontv. Zurich onbewolkt Wenen onbewolkt 15 gr. 33 gr. 28 gr. 28 gr. 25 gr. 23 gr. 27 gr. 27 gr. 23 gi. 28 gr. 21 gi. 26 gr. 22 gr. 25 gr. 35 gi. 29 gr. 34 gr. 26 gr. 26 gr. 18 gr. 24 gr. 28 gr. 30 gi. 27 gr. 27 gr. En toen belde onze Westbra bantse weerman op met de mededeling dat ik zomaar 20 juli het feest van Sint Mar griet vergeten was. Ik zeg: Nou u het zegt, enz. Goed, het komt erop neer, dat het weer afgelopen zon dag, de 20e dus, helemaal niet zo best was, zwaar betrokken en nogal killetjes en er viel zelfs wat regen. Aangezien het de dag daar op (voor kenners de „zeven broedersdag") niet veel beter was, en een en ander precies klopt met wat de maand fe bruari voor deze periode heet aan te hebben aangekondigd, zit het er dik in dat we liefst tot half augustus het huidige weertype houden. Veel wolken dus, soms regen, niet al te warm, kortom niet om over naar huis te schrijven. Kijk, U zult er mijn hand niet voor in het vuur zien steken, maar laten we maar afwachten. Fanfanl afgezet door zijn Democrazia Christiana, dat is een soort aardbeving in Italië. Maar eigenlijk heeft het er altijd wel ingezeten: als je die man een keer omdraait dan gaat-ie tweemaal af. Kijkmaar: inafaF. Tarweboeren ren! Tarmeboe- Terwijl er een paar jaar gele- aen de Britse mannen nog tot ae bestgeklede ter wereld werden gerekend, heeft de Britse federatie van confectie bedrijven deze week bedroefd moeten vaststellen dat hij die eens zijn bolhoed torste in het bewustzijn een imperium te vertegenwoordigen, nu uiterst slecht gekleed gaat. Binnenkort zo klagen de con- fectionneurs, zal de Brit onder aan de Europese kledingrang- lijst staan. Een op de drie Britse mannen ziet eruit of hij door de liefdadigheid is aange kleed, zegt de federatie. Het is duidelijk: worden uitgekleed. de Britten Daar bij mevr. Gandhi wordt wel een sterk onderbe lichte India-serie afgedraaid. Er breekt veel te veel vee uit. Ik breek er ook uit. Tot morgen. MERUIT. DEN HAAG (ANP) De fotografische industrie in ons land beleeft op het ogenblik een nooit eeerder vertoonde piek. De Nederlandse vakan tieganger blijkt namelijk in een omvang als nooit tevoren te fotograferen en te filmen. Na de eerste week van de bouwvakvakantie is de aan voer van foto- en filmmateri aal in de ontwikkelcentrales al tien procent hoger dan vorig jaar het geval was. Het overleg tussen de Raad van Bestuur van Enka Glanz- stoff en de vakbonden, dat volgende week zou moeten be ginnen, is tevoren al naar een sfeer getrokken die weinig goeds belooft voor de objecti viteit van die besprekingen. Dat het concern mede als ge volg van de internationale eco nomische crisis in grote moei lijkheden verkeert, is een dui delijke en niet omstreden zaak. Voor dit jaar zouden alle produktiegroepen te zamen op een verlies van vierhonderd miljoen gulden moeten reke nen. Er zal dus zeker iets moeten gebeuren. Op 29 juli a.s. komt er een rapport in de openbaarheid dat door het bureau vooi marktonderzoek Mc Kinsey is opgesteld en dat een gedetail leerd beeld zal geven van de Enka-Glanzstoffprodukten op de Europese markt. Dit rap port moet de eerste fase af sluiten van de overlegprocedu re inzake de sanering van het concern. In een tweede fase wil men gezamenlijk gaan zoeken naar mogelijke oplos singen. De derde fase tenslotte moet de beslissingen brengen van de Raad van Bestuur. De vakbonden vertrouwen met op- en neergang van de onderneming. de zaak niet. Volgens hen heeft de top van Enka-Glanz- stoff de problemen van het concern al te nadrukkelijk en systematisch in de publiciteit gebracht en daarmee een situ atie gecreëerd die voor de werknemers uitermate frustre rend ls. Met name de industriebond N.V.V. heeft harde taal ge sproken en de top van Enka verweten dat deze blijkbaar nog niets heeft geleerd uit de gebeurtenissen van 1972, toen Breda met sluiting werd be dreigd en slechts een bedrijfs bezetting dit gevaar kon af wenden. (Het personeel in Breda hoeft zich momenteel overigens nog de minste zor gen te maken, omdat Breda ls gespecialiseerd op de produk- tie van polyester-vezels, die gunstig in de markt liggen). Hoe het onderzoek ook uit pakt, in elk geval geen ge dwongen ontslag, zeggen de vakbonden. Niet realistisch, zegt de Raad van Bestuur; de werkgelegenheid beweegt mee De uitgangspunten zitten dus al stevig vastgespijkerd. Inmiddels heelt het perso neelsblad De Spindop een vraaggesprek gepubliceerd met vier leden van de Centra le Ondernemingsraad van het bedrijf, onder wie de Breda- naar B. Blokzijl. Zij laten daarin duidelijk uitkomen dat hun positie allesbehalve benij denswaardig is. „Achteraf", zegt Blokzijl, „zul je toch weer moeten horen dat je het niet goed hebt gedaan. Het grootste gevecht, zal zich af spelen tussen de bonden en de Raad van Bestuur Dat gevecht is inmiddels al begonnen. Over de hoofden van de C.O.R.-leden heen, die in De Spindop waarschuwen tegen paniekerige geruchtvor ming, maar het spijt ons daartoe in feite bijdragen door hun onduidelijke, vage uitla tingen, waarmee een gehele pagina wordt gevuld. De situa tie is somber. Dat weten ze. Maar of de ondernemingsraad werkelijk inspraak zal kunnen hebben? Dat hopen ze al leen! Inmiddels zit de hele zaak (en dat in de vakantieperiode) voor duizenden werknemers weer volop in een sfeer van kwellende onzekerheid. De Raad van Bestuur suggereert dat deze sfeer bevorderd wordt doordat men, wegens de vakantie van enkele vak bondsleden, de openbaarma king van het Mc. Kinsey- rapport moest uitstellen. „On zin", zegt de Industriebond van het N.V.V. „We waren gedwongen ermee te wachten omdat we in de maand juli geen breed kader voor het overleg bijeen kunnen krijgen. We willen voorkomen dat we, wat eerder is gebeurd, binnen enkele dagen alternatieven moeten aandragen voor direc tieplannen waarop maanden tang is gestudeerd". Dit Ls zo ongeveer het beeld van wat zich momenteel rond Enka afspeelt. Terwijl de wer kelijke strijd nog beginnen moet, slaan de granaten al in. Elk woord van de ene partij heeft voor de andere een ex plosieve geladenheid. De vraag of dit te maken kan hebben met de barensweeën van in spraak en democratie binnen de bedrijven, is voer voor so ciologen. Maar bemoedigend voor het komende overleg is de situatie in elk geval niet. J. V.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9