Breda 1.95 1.35 overlegt met Vandaag Jeruzalem wacht gespannen op reactie van Sadat SOJOEZ LANDT VEILIG IN WOLK VAN STOF Christina Onassis trouwt vandaag rU: STANDPUNTEN DICHTER BIJ ELKAAR Industriebond inet muurkrant in Arnhem Franse landing op Comoren- eiland gemeld HANDTEKENINGEN OP S0J0ÈZ- CABINE ILLADO I00NTJES wilt w stem sten horen? Barkeeper in Roosendaal bij ruzie in lies geschoten at 73, Ypelaar sch insdag „Leiding vertroebelt onderhandelingssfeer" Nieuw voorstel Parijs ontkent Verklaring Lichaam uit tweede eeuw voor C. in China ontdekt Volvo-Born gaat weer normaal werken Oosterhouters verwonden twee mensen bijl met zeis en Ford excuseert zich voor CIA-optreden DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEU) jmtraat 16, Breda. föÜ^Dr. w- A J- M- Hark5: iflptip- en administratie-adres: Iwgtraat 9, Terneuzen, teL (01150) - 79 20 mummer 1114111 ,v (Jitgevei-smaa tschappy De Stem B.V. VRUE ZEEUW DINSDAG 22 JULI 1975 27e jaargang No. 7711 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. bete v klanten vertellen wet juist bedrijf or hen betekent?) STEM is dan een stem, die heel raktisch bij iedereen doordring*. en keuze uit de 10 - KANO - e offerte, waarin ens op originele taraten (precies wij niet alleen in eren over merk t U ook een uit- hten. ..kloppende'' af- de plaatsings- verzorgt eventu- uken, verleggen ig van keuken en timmerwerk voorkomende n door eigen rs verricht. (Van onze redactie buitenland) Lissabon De portu Be president Fransisco da ista Gomes heeft maan- gavond de politieke situ- He in het land bespreken fel de socialistische partij- ■der Mario Soares en An- Jiio Lopes Cardoso, de so- Sistische fractieleider in grondwetgevende verga ring. revolutionaire raad am maandag in spoedzitting en om te proberen een uit eg te vinden uit de politieke Basse. Da Costa Gomes ver liet deze vergadering voor een aderlijke bespreking met icialistische leiders. socialistische partij blijft eren premier Vasco Gon- jSre; die zij beschouwt als i sympathisant van de com- aistische partij, te wippen. Bet afgelopen weekeind be jd<? de socialistische kritiek I de premier de pairtij van ires een scherpe terechtwij- van de beweging der trachten. De MFA ver- |jt de socialisten dat ze ver- dheid zaaien in het leger, lar de socialistische partij pf ook gisteren hi j zijn kri- lemier Gongalves voorspel- maandag dat hij deze week de vorming van een nieuw, Met aan partijen gebonden ka- ^piert zral voltooien. De nieuwe Bring wordt een „regering i nationale eenheid, waarin l ministers worden gekozen lindividu, en niet als verte- fcwoordlger van een par- HEER BEWOLKING fan de kust vrij jtrachtige wind. Maximumtemperatuur: i 19 tot 23 graden. STAD EN STREEK Woonwagenbewoners voelen zich best thuis in )tun Hulster kamp Pagina 2 ('Zweedse en Ierse volks dansers in Borssele Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Wereldeconomie weer I een beetje in de lift Pagina 7 [SPORT j Winst en verlies Neder- I landse waterpolo-ers Pagina 9 Hans Boehm zet Kavalek [opmat Pagina 10 *010 EN TELEVISIE ■Kijkers over de tv-actua- jliteiten Pagina 11 MERIJN: i Soares: Menige koe ver Seet dat-ie GonCALVe< I geweest. (Van een onzer verslagge vers) ARNHEM Met muurkran- ten wil de industry: bond NVV het personeel van Inka-Glanz- stoff gaan waarsqliuwen dat het zich geen zand in de ogen moet laten strooien door de bedrijfsleiding. Dié is syste matisch bezig de onderhande- ■ingssfeer te vertroebelen, nog voordat het overleg over de toekomst van de onderne ming is begonnen, beschuldigt de vakbond Uitspraken van leidende func tionarissen de laatste tijd zijn er volgens een bondswoord- voerder kennelijk op gericht de werknemers van Enka- Glanzstoff voor te bereiden op gedwongen ontslagen. De Westduitse topman dr. Zempe- lin sprak zelfs van 'n snelle vermindering van het perso- neelsbestand Daarnaast wor den er, met name in het per soneelsblad, steeds uitvallen gedaan naar de bonden- De systematiek die de indus triebond daarin ziet, zal wel eens kunnen samenhangen met de kennis die de bedrijfstop intussen heeft van de markt- studie van het adviesbureau McKinsy. De werknemersorga nisaties kennen die uitkomsten nog niet: vanwege de vakan ties onder kader en vooral het Enka-personeel, zo verklaren ze, vroegen ze een presentatie aan 't eind van de maand. Het overleg dat vervolgens moet beginnen, zal in een har de sfeer gevoerd worden. Enerzijds omdat de bonden vasthouden aan de eis die En- ka-Glanzstoff naar hun me ning bij voorbaat druk aan t bestrijden is: geen gedwongen ontslagen. Anderzijds omdat het beetje wederzijdse ver trouwen waarmee beide par tijen de weg naar sanering van het bedrijf opgingen, nu wel verdwenen is. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/JERUZALEM President Anwar Sadat heeft gisteren met zjjn voornaamste politieke en militaire advi seurs overleg gepleegd over de jongste Israëlische voor stellen voor een tweede tussentijdse regeling met Egypte in het gebied van de Sinai. Vandaag zal het Egyptische staatshoofd, naar men verwacht, in een rede voor de tele visie uiteenzetten op welke voorwaarden Egypte akkoord gaat met een verlenging van het op donderdag a.s. aflo pende mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties en meedelen of h(j nu een overeenkomst met Israël mogelijk acht. De Israëlische regerings functionarissen en kranten ga ven maandag opnieuw te ken nen dat de standpunten van Israël en Egypte dichter bij elkaar zijn gekomen. De jong ste Israëlische voorstellen werden zondag aan president Sadat ter liand gesteld door de Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Herman Eilts, die in Washington instructies had ge kregen van minister Kissinger. Als de Egyptische reactie po sitief uitvalt, zou Kissinger half augustus tijdens een nieu we pendel tussen Cairo en Je ruzalem een nieuw akkoord kunnen afronden. Naar maandagavond officieel in reri5zalcm weid meege deeld: zal premier Yitzjak Ra bin woensdag een belangrijke verklaring over deze zaak voor het Israëlische parlement afleggen. Egypte wees op 24 Juni een eerste aanbod van Israël voor een tweede tussentijdse bij eenkomst van de hand, omdat dit bij lange na niet aan de eisen van Cairo voor een vol ledige ontruiming van de stra tegisch belangrijke passen van Gidi en Mitla en de olievelden van Aboe Rodeis in de Sinai SADAT (Van onze redactie buitenland) KAMPALA Een woord voerder van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Kampala heeft gisteren mee gedeeld dat Franse strijd krachten zijn geland op het eiland Mayotte, één van de vier Comoren-eilanden in de Indische Oceaan. De Franse regering heeft onmiddellijk ontkend dat er troepen aan land werden gezet. Op de Comoren is vorig jaar december een referendum ge houden over de vraag of de eilandengroep onder Frans be stuur wil blijven. Alleen het eiland Mayotte wilde dat. Op 6 juli riep president Abdallah eenzijdig de onafhankelijkheid van de eilandengroep (dus in clusief Mayotte) uit. De voornaamste Franse strijdmacht in deze streken bestaat uit valschermtroepen, die op het ten oosten van Ma dagascar veleven eiland Reu nion gelegerd zijn. zou voldoen. Na ruim drie we ken onderhandelen met Ame rikaanse functionarissen Is de Israëlische regering nu met een nieuw voorstel gekomen, dat weliswaar niet geheel overeenkomt met de oplossing die Washington voor ogen staat, maar dat het Ameri kaanse standpunt nog meer zou benaderen dan de vorige versie. Volgens het pro-Egyptische Libanese blad „A-i-Anwar" hebben „betrouwbare leringen' in Cairo meegedeeld dat Egyp te en Israël het. al eens zouden zijn over een nieuw akkoord inzake de Sinaï. Egyptische regeringskringen noemden dit Verif" t. echter e en on gefundeerde speculaties". Uit wat er over de nlenwe Israëlische voorstellen is uit gelekt, kan worden afgeleid, dat de rol van de Amerikanen volgens Israël 'zou moeten worden uitgebreid. Met name zouden Amerikaanse waarne mers met elektronische appa ratuur moeten worden gestati oneerd in het gebied van de passen van Gidi en Mitla, die door Israël zouden worden ont ruimd. Bij de Gidüpas in het noorden zouden de Israëliërs enkele honderden meters meer willen ontruimen dan volgens hun vorige aanbod, terwijl zij bij de zuidelijke Mitla-pas ruim anderhalve kilometer aan het oostelijke einde zouden willen behouden. De olievel den va-n Aboe Rodeis zouden aan Egypte worden teruggege ven, mits Israël de garantie krijigt dat het de circa 50 pet. van zijn oliebehoeften waarin deze velden nu voorzien, uit andere bron - waarschijnlijk Iran - krijgt. Volgens de Israëlische am bassadeur in de VS, Simcha Dinitz, wenst Israël op zijn beurt ook dat het mandaat de vredesmacht van de VN met „verscheidene jaren" wordt verlengd en dat Egypte zijn „economische en politieke oor logvoering" staakt. Tenslotte zou Egypte ook een verklaring moeten ondertekenen dat het niet tot geweld zal overgaan. Een dergelijke toezegging is minder verstrekkend dan een belofte dat het de oorlogstoe stand met Israël beëindigd. Eerder heeft Egypte la-ten we ten dat het een dergelijke toe zegging niet kan doen. De troepen van de beide partijen "hebben, volgens mili taire kringen in Tel Aviv, voorzorgsmaatregelen getrof fen met het oog op de mede deling van Egypte dat het niet zonder meer instemt met een verlenging van het mandaat van de vredesmacht van de VN. Overigens schijnen deze maatregelen niet van grote omvang te zijn. Voor de VN- militairen gelden geen speciale voorzorgen. Na hun geslaagde lan ding schreven de twee Rus sische kosmonauten hun na men op het ruimtevaartuig dat aan de Apollo gekoppeld is geweest. (Van onze redactie buitenland) PEKING De 214» jaar oude stoffelijke resten van een ambtenaar ten tijde van de Han-dynastie (206 v.C. - 220 N.C.) zijn dit jaar in een graf tombe in de provincie Hoepeh (Centraal-China) ontdekt, zo meldde maandag het persbu reau Nieuw-China. Het lijk, wan een ongeveer 50-jarige man, bevond zich in de kleinste van drie in elkaar passende doodkisten en was ondergedompeld in een don kerrode conserverin-gsvloei- stof. De huid van de dode had de elasticiteit behouden en de gewrichten bleken nog buig baar te zijn. Het gebit was volledig. Volgens Nieuw-China is het lichaam na de lijkschou wing weer in elkaar gezet- Bij de overledene zijn onge veer 500 voorwerpen gevon den, met name gebruiksartike len uit brons en bamboe. Voorts aardewerk, koperen mu-nten en zijden kledingstuk ken. Het grootste deel bevond zich in goede staat, aldus het persbureau. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Sovjetkos monauten Alexei Leonov en Valeri Koebasov zijn maandag veilig geland op de steopen van eentraal-Azië na hun ont moeting in de ruimte met hun Amerikaanse collega's. Partijsecretaris Leonid Breznjev verklaarde in een gelukwenstelegram na de vol maakte landing in een wolk van stof, dat de vlucht van de ruimteschepen Sojoez en Apol lo „een belangrijke stap" bete kende in de ontwikkeling van de Russisch-Amerikaanse we tenschappelijke en technische samenwerking. Het telegram was mede ondertekend dooi president Nikolai Podgorny en premier Alexei Kosygfn. „De geslaagde voltooiing vuil de vlucht opent nieuwe vooruitzichten op gemeen schappelijk werk van verschil lende landen in de vreedzame verkenning van het heelal", al dus Breznjevs telegram. Toen de geschroeide capsule met beide kosmonauten aan boord precies op het vastge stelde tijdstip was neergeko men. hadden Leonov en Koe basov zes dagen in de ruimte l-oorgebracht, waarvan twee „gemeerd" aan de Apollo en zijn bemanning van drie. Dé Russische ruimtegeleerden waren zeer tevreden door het slagen van de missie. Miljoe nen mensen over de hele we reld waren getuige van cle landing van de capsule, die (Van onze redactie buitenland) ATHENE In Athene is gisteren bekendgemaakt dat de 22-jarige Christina Onassis, belangrijkste erfgenaam van de Onassis-miljarden, vandaag in een Grieks-Orthodoxe kerk in een buitenwijk van de Griekse hoofdstad, in het hu welijk treedt met de 30-jarige Alexandros Andreadis, zoon van een bankier, reder en „captain of industry". De bekendmaking heeft groot opzien gebaard, aange zien algemeen werd verwacht dat Christina Onassis in het huwelijk zou treden met de 27-jariige Petros Goulandris, zoon van een andere Griekse reder. Goulandris vertoefde de laatste maanden veelvuldig in het gezelschap van Christina Onassis en hij was aan haar zijde bij de begrafenis van haar vader, Aristoteles Socra tes Onassis, in maart op Skor- pios. Christina Onassis zou haar vader kort voor zijn dood met hebben beloofd dat ze Goulandri" zou trouwen. Vorige week werden Chris tina Onassis en haar aanstaan de man voor het eerst in het openbaar gezien, toen ze di neerden in het Hiltonhotel van Athene. Christina Onassis deelde haar grootmoeder van moeders zijde, mevrouw Stavros Li- vanos, vorige week woensdag haar voornemen Om met An dreadis te trouwen mee, zo vertelden vrienden. rechtstreeks oip de televisie werd uitgezonden. Nog wat onzeker op de be nen verklaarden Koebasov en Leonov in een boodschap aan Breznjev. dat ze weer klaai- stonden om andere opdrachten voor het vaderland uit te voe ren. Leonov verklaarde ook nog dat het hard werken ge blazen was geweest. „We heb ben m die dagen maar lb uur geslapen". De plaats waar de capsule van de Sojoez neerkwam was met helemaal de gewenste. Hoewel het fraai weer was stond er toch een wind, die sterk genoeg bleek om de twee kosmonauten tien kilo meter ver van de „cirkel" te blazen. Toen de kosmonauten ln centraal-Azië op de wereld te rugkeerden sliep de beman ning van de tot donderdag in ue ruimte blijvende Apollo. Gewekt door Houston om de landing van de Russen te ho ren, zei commandant Thomas Stafford: „Heel mooi. Erg blij te horen dat alles goed is ge gaan Stuur ze onze beste wensen". (Van een onzer verslaggevers) BORN Bij Volvo-Born zal met ingang van 11 augustus weer vijf dagen per week ge werkt worden. Volgens de voorlichtings dienst van Volvo in Eindhoven ziet Volvo de toekomst opti mistischer tegemoet dan een jaar geleden. Eind 1-973 werd bij Volvo- Born werlrtijdverkorting inge voerd. In 1974 werkte het be drijf, dat toen nog DAF heet te, zestig dagen niet- Ook in 1975 kende Volvo nog geen volle werkweek. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De Oos- terhoutse gemeentepolitie heeft twee Oosterhouters aan gehouden en voorlopig in ver zekering gesteld. Het zijn de 54-jarige M. v. W. en diens 22-jarige zoon A. v. W. die ervan verdacht worden bij een vechtpartij in de Eikenlaan twee mensen verwondingen te hebben toegebracht met een zeis en een bijl. De slachtoffers, de 31-jarlge Oosterhouter P.B. en diens echtgenote, moesten voor snij- en steekwonden behandeld worden, maar konden nadien weer huiswaarts keren. B. zou zich tijdens de vechtpartij overigens met een riek verde digd hebben. De vechtpartij zou ontstaan zijn na een scheldpartij tussen de beide aangehouden ver dachten en een andere familie. De slachtoffers zouden daarbij gewekt zijn en daarover op straat hun beklag hebben ge daan, waarna de vechtpartij ontstond. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Bij toe val heeft de Roosendaalse ge meentepolitie gisteren de hand kunnen leggen op een man (26), die ervan verdacht wordt tijdens een ruzie zon dagnacht in de Otisclub in de Roosendaalse Damstraat op barkeeper J.T. te hebben ge schoten. T. is bij de ruzie, waarbij waarschijnlijk ook andere be zoekers betrokken zijn ge weest. in zijn lies geraakt. De kogel is gisteren operatief ver wijderd. De barkeeper ver keert overigens buiten levens gevaar. Na de ruzie is de vermoede lijke schutter J. N. met een taxi naar Breda gereden, van- war- ut '';j gistei-mo-gen de eerste trein heeft genomen naar zijn woonplaats Rotter dam. In de Maasstad liep hij in de armen van de gemeente politie, die een routinecontrole hield. Op het politiebureau in Rotterdam liet N. zich ontval len, dat hij de avond tevoren betrokken was geweest bij een ruzie in Roosendaal. Een telefoontje van de Rot terdamse politie met haar Roosendaalse collega's was daarop voldoende om N. terug naar Roosendaal te sturen, waar hij op het politiebureau aan een nader verhoor werd onderworpen. Toen ook werd barkeeper T. wat spraakza mer, die aanvankelijk niets over het voorval wilde losla ten. De politie heeft de zaak verder in onderzoek. WASHINGTON (DPA) President Gerald Ford heeft gisteren namens de Ameri kaanse regering zijn veront schuldigingen aangeboden aan de nabestaanden van een we tenschappelijk onderzoeker, die in november 1953 uit een raam van een Newyorkse wol kenkrabber sprong, nadat de geheime dienst (CIA) hem zonder dat hij dit wist lsd had toegediend. Ford onderhield zich een kwartier met de weduwe en de drie kinderen van Frank Olson, die destijds voor de CIA werkte. De omstandighe den waaronder hij de dood vond. waren pas enkele weken geleden aan het licht gekomen (ADVERTENTIE) r,

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1