Jules Bruessing rapste in koers Philippine WINST ANTON EBBEN Hans Böhm wint K avaiek van AFWACHTINGSWEDSTRIJBEN 8% op Pandbriefbiljetten. De Kaey en Marga Bruysten winnaar JEUGDTOUR SLAAT AAN TAK EN GÖDDE BIJ VALPARTIJ BETROKKEN Belfort-tennistoernooi OWestlandUtrecht DINSDAG 22 JULI la,. (Van onze sportredactie) PH11 ll'PINE Jules Brucssing uit Amstelveen heeft zich gistermiddag onbetwist de rapste spurter getoond in de sterk bezette kermiskoers van Philippine. Bruessing was voor Phi lippine geen „vreemde" winnaar, want ook in 1970 schreef de snelle coureur uit Amstelveen de IVlosselronde - het was gisteren de tiende editie - op zijn naam. Bruessing maakte deel uit van een kopgroep van negen renners die de slag al vrij vlot na de beginfase had gemaakt. Samen met Fons van Katwijk, Leo van Vliet, Ad van Houwelingen, Henk Lange- rijs, Gerrie van Gerwen, Gaby Minneboo, Thijs Fase en de plaatselijke favoriet Terry Carroll maakte hij de slag in het druk bevolkte mosseldorp. Aanvankelijk had ook Peter van der Kruijs deel uitgemaakt van de leidersgroep maar hij moest halverwege de strijd staken toen hij onfortuinlijk plat reed. meet. In die slijtageslag bleven de negen eerder genoemde leiders overeind. Uit de achtervolgende groep van elf renners, die con- zijn naaste belagers Fons van Katwijk en Leo van Vliet, die respectievelijk tweede en derde werden. Voor de koers in Philip pine begon werd Willy de Feber Helst (Belgié), 11. Fred Hoste (België), 12. Peer Maas (Roosen-, daal), 13. Piet van Leeuwen. (Zoeterwoude), 14. Charles de Smit (Biervliet), 15. Bert Broere Er ontbraken nogal wat grote namen in de leidersgroep. Zo bijvoorbeeld die van Ad Tak, de Nederlandse kampioen, de laat ste weken nogal in opspraak door het vragen van enorme be dragen - voor amateurs althans - aan startgelden. In Philippine bleek men graag bereid Tak te betalen. Hij reed ook voor wat hij waard was, maar de natio nale titelhouder uit Oud-Gastel raakte betrokken bij een valpar tij waarbij ook de boomlange BIK-coureur Peter Gödde be trokken was. Gödde moest van fiets verwis selen en keek meteen tegen een fikse achterstand op. Een ronde later gaf hij er de brui aan. Tak verontschuldigde zich bij de ju rywagen. Een flinke slag in zijn wiel maakte verder rijden on mogelijk. Toine van de Bunder - lekke band in de beginfase - verdween eveneens van het strijdtoneel. Hij probeerde een paar ronden lang de kloof met de kop te overbruggen, maar slaagde daar niet in. Van de Bunder verkoos geen overgrote inspanningen en ging retour IJ- zendijke. Drie potentiële kans hebbers op de eindzege dus al vrij vlot uit de koers. Zij waren niet de enigen. Van de bijna vijf tig gestarte renners kwamen er slechts een twintigtal over de stant op zo n 5b seconden ach- -terstand reed - een groep met mannen als Charles de Smit, Peer Maas, Gerrit van 't Geloof, Piet Franken, Tonnie Huijzen - probeerde vlak voor het einde Wim Lugtenburg weg te sprin gen. De poging van Lugtenburg had geen succes. Wel de sprong die de Belg Eddy van der Helst in de laatste ronde maakte. De paar seconden, die hij op zijn concurrenten pakte waren goed voor de bezetting van de tiende plaats. In de beslissende spurt om de zege bleef de Amstelvener Jules Bruessing overtuigend voor op uit Sluiskil - zoji^st een punt ge zet achter zijn wielerloopbaan - in de bloemetjes gezet door het wielercomité Philippine. Uitslag: 1. Jules Bruessing (Amstel veen) 110 kilometer in 2 uur 31 minuten en 2 seconden; 2. Fons van Katwijk (Oploo), 3. Leo van Vliet (Honselersdijk) 34. Ad van Houwelingen (Heesselt), 5. Henk Langerijs (Blokker), 6. Gerrie van Gerwen (Olland), 7. Gaby Minneboo (Geervliet), 8. Thijs Fase (St. Annaland), 9. Terry Carroll (Philippine), 10. op 55 seconden Eddy van der (Oudenbosch), 16. Wim Lugten burg (Zuidland), 17. Gerrit van 't Geloof (Oudenbosch), 18. Tonnie Huijzen (Kloetinge), 19. Alan de Longville (Australië), 20. Piet Franken (Oosterhout). HONKBAL - Arnold Smith van Orwo/HCAW heeft in ver band met studieredenen moeten bedanken voor het internatio nale honkbalteam, dat van 25 juli tot en met 3 augustus a s. deelneemt aan het Europees kampioenschap in- Barcelona. Zijn plaats wordt ingenomen door Jim Sieval, de korte stop van Lottgering Schoten. DINSDAG 22 JUL (Van onze sportmedewerker) SEROOSKERKE - Niemand minder dan Anton Ebben met zijn jonge paard Orlano mocht zaterdag een ereronde rijden bij het slot van het nationale concours-hippique dat de vereniging Séros bij de manege de Eendracht te Seroos- kerke organiseerde. Omdat hij de beste springruiter was van het hele concours mocht hij de Jasonprijs - een bloedkoralen armband - in ontvangst nemen. Hans Boehm versloeg gisteren Kavalek in het Parijs concours be haalde Ebben met Orlano de eerste plaats en in het spring concours speel uw spel de tweede plaats. Met zijn tweede paard Jumbo Design sprong de Utrechter naar een tweede plaats in het Parijs concours en een vierde plaats in het concours speel uw spel. Niemand slaagde erin om de tijd van 32.1 secon den die Anton Ebben met zijn paard Jumbo Design neerzette in het Parijs springconcours te verbeteren al kwam Lammert Laseur op Iana wel dichtbij met 32.3. Tenslotte kwam Ebben zelf maar nu met Orlano en reed 31 seconden rond en verzekerde zich daarmee van een prijzen- bedrag van f 450,- alsmede van een granaten halssnoer t.w.v. f 500,- en een gouden hanger. Bij het concours speel uw spel (waarbij de deelnemers binnen 60 sec. 10 zelfgekozen hinder nissen moeten nemen) waren de 850 punten die Ebben met Jumbo behaalde moeilijk te evenaren wat echter Lammert Laseur op Iana lukte, later slaagde Piet Smulders op Debu tant erin die hindernissen te nemen die hem een puntentotaal van 980 opleverden. Met Orlano slaagde Anton Ebben er bijna in zijn puntentotaal op 1010 te brengen maar kwam 3 seconden te kort. De 910 punten die hem restten waren goed voor een tweede plaats. Bij de eenspan nen hackneys grote maat be haalde W. van Velzen uit Kruin- ingen een mooie tweede plaats. A.C. Mosselman uit Kruiningen behaalde een vierde plaats bij de eenspannen hackneys kleine maat en bij de tweespannen hackneys en nog een vijfde plaats. Uitslagen: Springcon cours tabel A 1.30 m.: (lengte parcours 525 m; 12 hindernis sen; 16 sprongen; max. tijd 90 sec.). 1 Oscar, H. Wiering 0-77.3, 2 Petthon, Suzanne Aubert 4-65.8, 3 Bright Interlude Anja van der Plas 4-67.2; 4 Gallantry, Suzanne Aubert 4-71.5; 5 Bam- boula, B. Rademakers 4-74.6. Parijs springconcours met eenmaal barrage op tijd: (lengte parcours 350 m. 5 hindernissen; 5 sprongen; max. 60 sec.) Na barrage: 1 Orlano, A. Ebben, 15 punten. 31 sec.2 Jumbo Design, A. Ebben, 15 pnt. 32.1 sec., 3 Ia na, L. Laseur 15 pnt., 32.3 sec.; 4 Debutant F. Smulders 15 pnt., 32.5 sec., 5 Passak, M. Bagchus 15 pnt. 35.5 sec. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Hans Böhm heeft gisteren voor een formidabele verrassing gezorgd in het IBM- schaaktoernooi door de Amerikaan Kavalek, zijn voornaamste tegenstrever, te kloppen. Böhm bewees met deze overwinning dat zijn goede spel van de laat ste weken geen toevalstref fer is. Hij staat nu met 7 punten uit elf wedsri'<den aan de leiding. Dc uitslagen van de partijen in de grootmeestergroep zijn: (Van onze sportredactie) TERNEUZEN - De afwach- tingswedstrijden tijdens de Om loop van Zeeuwsch-Vlaanderen, die op vrijdag 22, zaterdag 23 en zondag 24 augustus wordt ge houden, zijn definitief vastges teld. Zo rijden in Terneuzen op vrijdag 23 augustus na de doorkomst van de rennerskara vaan van de Omloop - op een parkoers in de binnenstad de dames een wedstrijd over 50 ki lometer. Op zaterdag 23 augustus wordt in het Belgische Ertvelde waar de derde etappe aankomt, het wielerpubliek bezig gehou den door nieuwelingen die er een afwachtingswedstrijd rij den. In Oostburg, waar de laat ste etappe eindigt, bestaat het afwachtingsprogramma uit een wedstrijd voor nieuwelingen en junioren. Miss Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen zal wor den gekozen op vrijdag 15 au gustus tijdens een grote feesta vond in een speciale tent in Oostburg. Daar staat dan die feesttent in verband met allerlei festiviteiten die in die week worden gehouden, georgani seerd door de evenementen commissie van de Oostburgse winkeliers. DOW Chemical Nederland B.V. heeft het organisatiecomité van de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen een stevige finan ciële impuls gegeven, door het adopteren van het totale ploe- genklassement. Ook dft jaar zal Cok B.V. uit Kapelle weer medewerking ver lenen aan de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Naast vele andere prijzen schenkt Cok B.V. de winnende ploeg van de ploegentijdrit in Hulst, zes hor loges ter waarde van f 100 elk. De bekende Belgische wieler ploeg BK Artevelde-Leberg is al definitief ingeschreven voor de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen 1975. Voor deze ge legenheid zal de ploeg worden gesponsord door Veegaete Sport te Ertvelde. Van deze wieler ploeg maakt onder andere deel uit de winnaar van de-Omloop van het Volk, Yvan van der Steene. GROOTMEESTERGROEP 11E RONDE: Jansa (Tsj- Makarisjev (Sov) afgebr. Sosonko (Ned) - Ree (Ned) Vi-'/i. Kavalek (VSt) Bohm (Ned) 0-1. Raicevic (Jsl) - Smejkal (Tsj) 0-1. Gheorighiu (Roe) - Ljubojevic (Jsl) 0-1. Szabo (Hon) - Uhlmann (OD1) V2-V2. Timman (Ned) - Hamann (Den) 1-0. Rasoewajev (Sov) - Hübner (WD1) afgebr. STAND NA 11 RONDEN: 1. Böhm 7, 2. Szabo 6V2, 3. Hübner 6+1 afgebr., 4/6. Ljubo jevic, Smejkal, Kavalek 6, 7/8. Jarisa, Rasoewajev 5Vi V2 afge br., 9/10. Timman, Sosonko 5'/r, 11. Uhlman 5 1 afgebr., 12. Gheorghiu 5, 13. Makarisjev 4'A l afgebr., 14. Hamann 4, 15. Raicevic 3'/2 l afgebr., 15. Ree 5'A. AMSTERDAM - De Hongaar I. van Farago en de Engelsman John Nunn hebben de meester- groep van het IBM- schaaktoernooi gewonnen. Be iden behaalden 7,5 punten. EINDSTAND; 1/2. Ivan Farago (Hon), John Nunn 7 V-. 3. Gert Ligterink (Ned) 7, 4/6. Norman Weinstein (VSt), Karl J. Schiffer (WD1). Roman Rodriguez (Fil) 6V2. 7 John van Baarle (Ned) 5 V2. 8/10. Bert F. Enklaar (Ned), Rob Har- toch (Ned), Jozef Boey (Bel) 4'/r II. Johannes Eising (WD1) 4.12 Dennis Dieks l'/r. (ADVEKTKNTiE) Er is een .deale maniervan sparen: Ook als u eerder wilt inwisselen, krijgt u Voor da aankoop1 van Pandbriefbiljetten 71 I I MwH Er is een ideale manier van sparen: Pandbriefbiljetten van de Westland- Utrecht. Dat zijn v aardepapieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar in coupures van 1.000,- en 10.000,- Ook als u eerder wilt inwisselen, krijgt u een zeer aantrekkelijke rente, opklimmend van 5'/2% na 2 jaar tot 8% op basis van samengestelde interest. Zo groeit 1.000,-in vijf jaar naar/ 1.469,- Voor de aankoop van Pandbriefbiljetten kunt u zich wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het verstrekken van hypotheken. Uw geld is dus zeer veilig belegd. Hypotheekbank nv Middelburg, Lange Delft 72-74, 01180-25955. Peter Gödde, op deze archieffoto winnaar in Willemstad, moest gisteren afhaken wegens pech. (Van onze sportmedewerker) SLUIS - Dc uit Antwerpen afkomstige Danny de Kaey bij de heren en de uit Arnhem af komstige Marga Bruysten bij de dames, hebben het Belfort tennistoernooi gewonnen in de categorie B, dat gehouden werd in Sluis. Beiden toonden zich in de finale oppermachtig. Marga Bruysten liet er in de eindstrijd totaal geen twijfels over bestaan en klopte met klinkende cijfers (6-0 6-0) Agnes Schepers uit Utrecht. Danny de Kaey won met 6-3 en 6-1 van de toch gere nommeerde Bredase hoofdklas sespeler Roel Jansen. Voornamelijk het tempo van De Kaey lag aanzienlijk hoger, en het was op dat punt dat Roei Jansen nogal eens te kort schoot. De service van Danny de Kaey mocht dan hard zijn, maar liet toch nogal eens te wensen over (voornamelijk op zuiverheid). Maar door het hoge tempo en de effectvolle tweede opslag en sterk netspel, toonde De Kaey zich zonder veel moeite de sterk ste. Wel geldt als excuus voor Roel Jansen dat hij voor deze fi nalepartij ruim twee uur op de baan stond tegen Jan van de Veen in de halve finale. Van de Veen won de eerste set maar liefst na een achterstand van 4-1 toch nog via een tiebreak met 7-6. Roel Jansen schreef echter de tweede en derde set op zijn naam. Marga Bruysten speelde een bijzonder sterke wedstrijd, die praktisch foutloos was. Zij kon daardoor de toch ook niet zwakke Agnes Schepers met tweemaal 6-0 verslaan. Bij het herenenkelspel C won de Vlissinger Ernst Wondergem van de Terneuzenaar Bram van Dijke met 6-0 6—2. Wondergem nam hiermee revanche voor de nederlaag, die hij in het B-toernooi tegen de Terneuze naar leed. Toen won Bram van Dijke met 6-0 en 6-1. Zondag moest de Terneuzenaar echter ervaren dat die uitslag Wonder gem helemaal niet zinde. Won dergem nam op overduidelijke wijze revanche. De Oostburgse Els Vogels won bij de dames in C. De Zeeuwse jeugdkampioene bij demeisjes tot en met 16 en lui en met 18 jaar versloeg Anneke Gribnau in twee sets met 6-0 en 6-2. Een uitslag die niets aan duidelijkheid te wensen over laat. Het was dezelfde Els Vo gels, die Marga Bruysten in B nog de meeste tegenstand gaf. Onno Bakker had in de finale heren D. geen enkele moeite met Richard Bral. Hij won met tweemaal 6-1. Bij de dames ver slóeg Ruby Bakker mevrouw El liott met 6-3 en 6-0. (Van onze sportredactie) IJZENDIJKE - Dat de Zeeuwsch-Vlaamse jeugdtour enorm goed aanslaat blijkt on der andere wel uit de medewer king die de organiserende jeug dafdeling van de Wielervereni ging Zeeuwsch-Vlaanderen van alle kanten heeft gekregen. Be halve de nodige steun van wie- Iercomités, bedrijfsleven en ge meenten toonde ook de Axelse VW zich van haar goede zijde. De VVV-Axel stond borg voor de persconferentie, die in cultureel centrum De Halle werd gehou den over de Zeeuwsch-Vlaamse jeugdtour. In de Halle wordt vrijdaga vond om 9 uur de prijsuitreiking gehouden van zowel de tour tocht, tijdrit als fietsenrodeo. Om halftien begint in dezelfde De Halle een dansavond voor alle liefhebbers onder leiding van het orkest De Apollo's. In Axel zijn de jeuedlicentiehou- ders en hun begeleiders onder gebracht in het patronaat en de kantine van het sportcomplex. In IJzendijke is op de eerste dag prijsuitreiking op de Markt gepland om 20.30 uur. De jeugd slaapt dan in het jeugdgebouv. van IJzendijke, en het voorma lige klooster. Voor ouders, bege leiders en alle andere liefheb bers is er in restaürant Hofzicht gelegenheid tot dansen op mu ziek van draaiorgel De Cap. Rondemiss bij de Zeeuwsch- Vlaamse Jeugdtour is de Ter- neuzense Jessica de Jong, die on langs gekozen werd tijdens de .missverkiezing in Bellevue van Jan van Tiel in Terneuzen. HILVERSUM Gemiddeld zestig van de ondervraagd' telefoon-enquête va deling kijk- en luist zoek van de NOS wi men van d« actualiteitenrubriek de vijf A-omroepen die van „Den Hai daag" te noemen. De bekendheid viel „Achter het niei deel. Ondervraagden uit achterban van de A-< wisten voor gemiddel cent de naam van de ri bij een omroep behoor bleek Aktua van de hoogste ogen te gooit Nog altijd leven er land een aantal ex-i niet kunnen vergeten, is de ondergang va: Duitsland nog altijd Ze leven verder met hl kelijke idealen, zoeke met elkaar, trachten et nationaal-socialistiscl satie in stand te houde ren nog altijd bij de sf< Münchener bierkelder; S.A. het levenslicht ze Met een aantal van sen heeft de Belgische Stan Lauryssens g Zijn bevindingen legd in een boek, dat „Opr het vierde rijk" heet. Men komt er mensei als Hitiers adjudant C sche, de officiële bee van het Derde Rijk, A ker, meesterspion 1 Gehlen, ex-grootadmi An óeze geheime berg ik mijn toverstdf Roel Jansen, die in de finale niet opgewassen was tegen de Belg De Kaey

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10