Een ster die langzaam steeg 10.200 POLITIEMANNEN ROND PARKOERS CHAMPS ELYSEES Zo zie ik de Tour s n DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND X X x X JOOP ZOETEMELK TOTO 21 n Merckx blijft leider in Prestige Pernod SRORT BOERENZOON THEVENET MOET WENNEN AAN POPULARITEIT (Van onze speciale verslaggever) PARIJS - Sinds 10 dagen is Bernard Thevenet (28een der bekendste persoonlijkheden in Frankrijk geworden. De gele trui en tenslotte zijn overwinning in de 62ste ronde van Frankrijk, hebben zijn populariteit naar een niveau getild, waarvan deze eenvoudige boe renzoon wel nooit zal hebben durven dromen. Niet alleen heeft Thevenet met zijn overwinning het nationale eergevoel van het Franse publiek enorm gestreeld, maar hij is bovendien de eerste renner, die het fenomeen Eddy Merckx, in een grote etappewedstrijd heeft verslagen. En dit historische feit geeft zijn zege extra glans. 28 jaar lang heeft Thevenet geleefd in de beslotenheid van een boerengemeen schap. Eerst in Le Guidon, een gehucht bij Saint Julien de Civry, in het land van de Charollaises (biefstukken) en de wereldberoemde Bourgogne (wijn). Later verhuisden zijn ouders naar de boerderij van grootvader Thevenet in het gehucht Maringues. Daar groeide Bernard in alle eenvoud op. De boerderij omvat 10 ha. land en in een weiland grazen de 20 koeien, die aan va der Henri Thevenet (53) toebe horen. Bernard was voorbestemd om zijn vader op te volgen. Hij be zocht na de lagere school de middelbare landbouwschool waar hij het diploma haalde. Zijn vader zegt: „Bernard is al tijd een ijverige leerling geweest en een goede student. Alleen voor het werken op de boerderij voelde hij niet veel. Ik heb zelf zijn hoofd op hol gebracht door hem als beloning voor zijn land- bouwdiploma een sportfiets te kopen. Vanaf dat moment ging Bernard met de jongens in het dorp wedstrijden houden „In het begin heb ik mij heftig verzet tegen zijn voornemen om wielrenner te worden. Hij is mijn enige zoon en de drie meis jes kunnen het werk op de boer derij niet aan. Toen hij op zijn sportfiets zijn eerste wedstrijd in Bours-de-Thezy won, heb ik echter over mijn hart gestreken en hem een racefiets gekocht. V anaf dat moment, in 1963, ging Bernard volledig op in de wie lersport. Ik stond hem toe alleen 's ochtens op de boerderij te werken. Hij melkte dan de koeien en knapte allerlei kar weitjes op. 's Middags niocht hij gaan trainen". Bernard Thevenet ontwik kelde zich als sportman voor spoedig. Hij werd één van Fran- krijks beste amateurs. In 1965 won hij 23 wedstrijden, in 1966 won hij de ronde van Roussillon voor Louis Ocana, hetgeen een vrijbrief inhield om als militair te worden opgenomen in het be roemde Bataljon de- Joinville, waar alle Franse topsporters hun militaire dienstplicht mo gen vervullen. Zij krijgen bij het bataillon de mogelijkheid om zich verder in hun sport te ont wikkelen. Bernard Thevenet maakte daar dankbaar gebruik van en hij werd in Port-de-Boux kampioen van Frankrijk op de weg. In 197 U contracteerde Peugeot hem als beroepsrenner voor een maandsalaris van 650,-. The venet won meteen de klimkoers op de Mont Faron voor Gimondi. Pingeon en Merckx, maar hij kon zich niet verder onderschei den bij de profs. Gaston Plaud, destijds ploegleider van Peugeot passeerde Thevenet voor de Tour-ploeg. Eerst toen de Belg Ferdinand Bracke op het laatste moment ziek werd. mocht The venet als reserve toch starten. Het gmg de Peugeots in die tour niet voor de wind. Kopman Ro ger Pingeon, nu commentator bij de Franse televisie, viel uit wegens een knieblessure. De rest van de ploeg kreeg daardoor plotseling de vrijheid. Voor de tweede keer had Bernard The venet dus geluk. Hij maakte daar dankbaar gebruik van door op de nationale feestdag de be rgetappe op de Tourmalet te winnen. Daarmee was zijn naam als klimmer gevestigd. PARIJS (ANP) - De organi sators van de tour hadden voor de laatste ronde aan werkelijk alles gedacht, niet in het minst aan de beveiliging van het parkoers. Het traject van 6045 nieter en de directe omgeving werd omzoomd door 10.200 politiemannen. De dringende behoefte van de renners was ook niet verge ten. Op de Quai des Tuilenes was een stukje voorbestemd om vrij van toeschouwers te blijven opdat de renners in hun wedstrijd van bijna vier fur ten minste ergens van werkelijk hoge nood zouden kunnen worden verlost. Het publiek, op sommige plaatsen werkelijk twintig rijen dik, bezette ondanks verzet van de politieagenten ook die paar honderd meter langs het par koers, waardoor de renners geen enkele privacy werd ge gund. Het probleem heeft zich echter niet voorgedaan. Het tempo in de slotrit lag zo hoog dat niemand zich met de meest menselijke oogmerken uit het zadel heeft willen verheffen. De 'enige man die letterlijk en figuurlijk uit het zadel ging, was tourdebutant Antoine Guttierez. Door ziekte ge plaagd, liep hij een ronde ach terstand op en op minder dan vijftig kilometer voor het einde - een van de zwaarste na-oorlogse tours de France - werd hij per ambulance van het parkoers gebracht. De laatste uitvaller, waardoor 87 renners de tour voltooiden, want de eveneens zieke Guy Sibille had zich al voor de start teruggetrokken van het slot stuk in Parijs. In 1971 hielp Thevenet (nog steeds knecht) Ferdinand Bracke de ronde van Spanje te winnen. In de tour boekte hij opnieuw een etappezege, dit maal te Grenoble, in de Alpen, zijn favoriete terrein. Hij ein digde in die Tour de France als vierde. Thevenet was inmiddels getrouwd en in september werd zijn zoon Eric geboren. Zijn maandgeld bij Peugeot ging met sprongen omhoog, zijn startgeld voor de criteriums eveneens. Zodat hij in het dorpje Paray- le-Monial een villa liet bouwen, die luxueus is ingericht, en een groot contrast vormt met de ver vallen boerderij van zijn ouders. De carrière van Thevenet kreeg in 1972 weer wat meer gestalte. Met een zege in de ronde van Romandië, voor Gimondi, startte hij als een van de favorie ten in de tour. Tlievenet stond op de 6e plaats in het algemeen klassement met een achterstand van 1 min. en 23 sec., toen een valpartij in de afdaling van de col Ausbisque een einde maakte aan zijn illusies. Hij viel op zijn hoofd, maar reed toch verder. Toen zijn ploegleider Plaud naast hem kwam vroeg Thevenet: „Waar ben ik, welke etappe rijden wij?" Hij was helemaal versuft. Het duurde enige dagen eer Thevenet herstelde, en daarna won hij nog 2 bergetappes, maar hij had op de Col Izoard 10 mi nuten verloren op Merckx, zodat hij in Parijs niet verder kwam dan de 9de plaats in het eind klassement. In 1973 behoorde Thevenet opnieuw tot de favo rieten voor de eindzege, hij stuitte echter op een grootse Louis Ocana, en eindigde achter de Spanjaard als 2de. Het vorig jaar, in 1974, werd zijn seizoen volledig bedorven door een hardnekkige virusinfectie, die hij opliep in de ronde van Span je- Toen de Tour begon had The venet nog steeds zijn ziekte niet overwonnen. Hij werd op de cols gelost en staakte in de etappe naar Serre Chevallier, de strijd. Het toeval wil, dat hij juist in deze etappe, dit jaar zijn eind zege veilig stelde. Door in Serre aan te komen met een voor sprong van 2 min. en 22 sec. op Eddy Merckx. Bernard Thevenet heeft in deze ronde voor het eerst niet zijn traditionele inzinking ge kregen. Elke avond bad in de keuken van de boerderij in Ma ringues Moeder Elice (51) voor het grote beeld van Maria, waarvan op de voet de woorden „Dat onze lieve vrouw van Lourdes ons huis mag bescher men" staat geschreven, voor het welzijn van haar zoon. Bernard bleef dit keer zonder ernstige kwetsures en ook vol bracht hij de ronde zonder een inzinking te kennen. Vader Henri en moeder Elice zagen gisteravond op hun zwart-wit televisie, die in de keuken naast het beeld van Ma ria staat, hoe hun zoon door de president van de republiek, Va- lery Giscard d' Estaing, werd gehuldigd, In het café La Villet- te, het supporterslokaal van Be rnard Thevenet in het gehucht Le Guidon, pinkten veel suppor ters van het eerste uur, toen een traan weg. Paray-le-Monial werd giste ravond nog versierd. Kleurrijke guirlandes, die anders alleen gebruikt worden bij het jaar lijkse wijnoogstfeest werden over de straten gespannen. De villa van Bernard Thevenet ging bijna schuil onder een zee van bloemen, die supporters uit de hele streek hadden aangedra gen. Bernard Thevenet is een held geworden. TOUR-COCKTAIL PARIJS - Onder meer dank zij een bijzondere „truc" van Piet Liebregts hebben 6 ren ners van de Frisol-ploeg Parijs gehaald. In de bergen, als vooral de niet-klimmers Allan, De Cauwer, Kamper en Prin sen het erg zwaar hadden, maakte Liebregts voor zijn ploeg een speciaal bad klaar. In Parijs verraadde hij het re cept. „Eerst koop ik in een winkel zee-algen, vervolgens zout en azijn. Ik laat het bad vollopen, doe de zee-algen erin en voeg daarbij een kilo zout en een liter azijn. Vervolgens stop ik de renner in bad, laat hem li al minuten erin liggen, haal hem eruit en draai hem als een mummie in een laken. Zo blijft hij een tijdje liggen. De renner wordt daarna met cyntal (een soort alcohol) af gewassen en in bed gestopt. Ik kan je verzekeren dat dit ge prepareerde bad erg goed voor het moreel van de jongens is geweest, ze kwikten er hele maal van op en de meesten hebben daardoor Parijs ge haald", aldus Liebregts. Op de dag dat Eddy Merckx in Valloire ten val kwam en een kaakbeen brak, hoorden wij 's-morgens in het impo sante hotel Royal in Evian aan het meer van Genève de Belgi sche radio-reporter Luc Va- renne, die in Wallonië erg po pulair is, aan de telefoniste vragen of zij prinses Liliane van België wilde bellen in Charleroi. Liliane is de vrouw van ex-koning Leopold van België. Varenne had spoedig verbinding. „Prinses Liliane?.met Luc V arenne. Ik wilde u ervan op de hoogte brengen, dat Eddy gevallen is en dat hij zijn kaakbeen heeft gebro ken. .Nee, hi] komt niet naar huis, hij blijft rijden.moe dig, nietwaar.zal ik hem zeggen, dat doe ik .goedena vond". Even hebben wij ons toen afgevraagd of wij prinses Be atrix niet zouden moeten be llen om haar mede te delen dat het met de bronchitus van Hennie Kuiper de goede kant opging •Bernard Thevenet is de 19-de Fransman, die de Tour de France wint. Sinds 1903 heb ben 10 Belgen, 5 Italianen, 3 Luxemburgers, 2 Zwitsers, 2 Spanjaardenen 1 Nederlander (Jan Janssen) de ronde van Frankrijk gewonnen. •Lucien van Impe won voor de ■3de keer de bergprijs en hij schaart zich daarmee onder de beste klimmers uit de geschie denis. Van Impe wordt alleen overtroffen door de Spanjaard Frederico Bahamontes, die tussen 1954 en 1964 niet min der dan 6 keer bergkoning werd. •In de laatste etappe van de door Bernard Thevenet ge wonnen ronde van Frankrijk waren er toch nog prijzen voor de Nederlanders. Fedor den Hertog werd uitgeroepen tot de strijdlustigste renner, Hen nie Kuiper kreeg de prijs voor de elegantste coureur en Ge rard V ianen was in de ogen v an de jury de „vriendelijkste" man tijdens het criterium op de Champs Elysées. Bernard Thevenet, de eenvoudige hoerenjongen 'uit Frankrijk, moet nog wennen aan de golf van publiciteit die hem in korte tijd heeft overspoeld. Dat hij ook op dit terrein geen slechte leerling is, bewees hij zaterdagmorgen toen plotseling een coureur in een gele trui naast hem opdook. „Uit die trui", zei Thevenet tegen Gerrie Knetemann, want die was het die de karavaan in verwarring bracht. De karavaan in ruste beziet het komieke tafereeltje schate rend. Mijn ploegmakker Raymond Poulidor heeft tegen mij gezegd: deze Tour de France zou door klimmers als Bahamontes, Gaul en Jiminez met minuten voor sprong zijn gewonnen. Dan had geen van ons een kans gehad. Het was een tour voor klimmers en in deze zware ronde ben ik gewoon tekort geschoten tegen Thevenet en Van Impe. Toch heb ik het gevoel dat ik beter kan St. Luik-W. Insbr. Malmö FF-Sparta Voestl.-Int.Bratisl. Braunschw-Veile Telstar-Zaglesic Holback-St. Graz AIK-Ten. Borussia AZ'67-Ost. Vaxjoe Row Rybn.-Grash. Atvidab.-A. Wien K.lautern-Bohem. Kopenh.-Fc A'daih Belenens. -Spartak Joop Zoetemelk, Francesco Moser, Bernard Thevenet en Eddie Merckx op het erepodium naast I president Giscard d'Estaing. DEN HAAG (ANP) - De win nende getallen van Lotto no. 29 zijn: 1 - 2 - 3 - 10- 22 - 36- res. getal 29. Het aantal deelnemers aan lotto no. 29 bedroeg 642.112, die voor een inleg zorgden van 2.634.264 gulden. Het prijzen bedrag is f 1.362.679,-. De prijzen zijn: le prijs (incl. jackpot) f 549.350,-; 2e prijs f 125.127,-; 3eprijsf 187.691,-; 4e prijs f 250.255,-; 5e prijs f 250.255,-. Het aantal deelnemers aan toto no. 29 bedroeg 23.018, die voor een inleg zorgden van 69.294,-. Het prijzenbedrag is f 39.206,-, waarvan voor de le prijs (incl. jackpot) f 19.457,- 2e prijs f 8.228,-; 3e prijs f 11.520,-. Uitslag Supertrio: Caransa b.v.-prijs: 1. 4. Manza Buiten zorg (W. Duivendoorden), 2. 12 Meastro Cavaljos (M. v.d. Togt), 3. 2. Karina Trickson (J. Wage naar). Inzet: 39.945,-. Uitkering 4-12-2: 84,60. HAMBURG (DPA) De win nende getallen in de Duitse Lptto zijn: 2, 4. 13, 26, 47, 49 reservegetal 28. presteren dan ik in deze ronde gedaan heb. Het kwam er alleen niet uit. Ik heb vaak gereden als een automaat, ik kon meestal mee met de groten, maar ik kon niet versnellen. Dat heeft mijn positie als favoriet tot een vrij uitzichtloze gemaakt, omdat een winnaar op bepaalde momenten moet kunnen toeslaan, zoals Be rnard Thevenet dat in de Alpen twee keer heeft gedaan. Die kracht had ik niet. Toch ben ik niet ontevreden, want ik heb voor mezelf het bewijs gekregen, dat ik van het ongeluk van het vorig jaar lichamelijk en geeste lijk volledig hersteld ben. Het kan alleen een kwestie van tijd worden eer ik mijn absolute top vorm weer kan bereiken. Ik zal doorgaan met zuinig te leven en hard te trainen. Ik zal nu probe ren mij zo goed mogelijk voor te bereiden op het wereldkampi oenschap te Yvoir in België, dat in augustus op een erg lastig parkoers verreden wordt. Mis schien heb ik daar wel de top vorm te pakken en "misschien heb ik het geluk dat dit seizoen toch bekroond kam worden met een regenboogtrui. PARIJS - Eddy Merckx blijft ook na de ronde van Frankrijk leider in het klassement van „Super Prestige Pernod". Be rnard Thevenet klom door zijn tourtriomf op naar de tweede positie. Joop Zoetemelk neemt de vijfde plaats in. Het klasse ment ziet er nu als volgt uit: 1 Merckx (Bel) 370 punten, 2 Thevenet (Fra) 220, 3 Moser (Ita) 195, 4 Roger de Vlaeminck (Bel) 176, 5 Zoetemelk (Ned) 155, 6 Galdos (Spa) 85, 7 Maerten* (Bel) 81, 8 Gimondi (Ita) 80. V

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 7