IVeede koppeling onder Veiligheidstop nu helemaal rond spanning Vrouwen nemen wraak Spaanse bisschoppen j dreigen rechters met ex-communicatie Het weer in Europa Fanfani geïsoleerd in eigen partij Italiaanse pers: respect voor kardinaal Alfrink pandora* APOLLO EN SOJOEZ KIEZEN WEER EIGEN WEG Nieuwe ontslagen dreigen in New York binnenland PTGlfflniiïHB ■JBMIirWHflS Tm11 SCHILLEN LOPEZ REGA WEG UIT ARGENTINIë Leger in U.S. experimen teerde met LSD SLOTDOCUMENTEN BEKRACHTIGD Prooi OOSTENRIJKSE POLITICUS VERONGELUKT Treinbotsing in Belgrado Initiatief wets ontwerp PvdA sterk vertraagd Ontvoering in Ethiopië Tanzania en Zambia niet naar Afrika-top 1TAIIAANSE CHRISTEN-DEMOCRATEN ERNSTIC VERDEELD MAANDAG 21 JULI 1975 de landing van Soyuz, ilé n.a.v. de Nationale 16.15 Reportage Van re Taptoe. 16.55 Albert ië, historische docu- 18.55 Paulus de bos- 19.00 Kinderpro- 19.39 Mededelingen en ;ht. 19.45 Journaal. more, the merrier, En- speelfilm. 22.00 Lite- gramma gewijdt aan Huysman. 22.40 Jour- =rans) dilitaire show en défilé Nationale Feestdag, e Cameraman, Ameri- peelfilm. 17.30 Folklo- 0 Kinderprogramma, .andschappen, monu- musea en artiesten uit é.00 R.K. uitzending, ort. 19.43 Weerbericht, lurnaal. 20.15 Qui est ïeelstuk. 22.05 België in an Albert I. 22.30 Jour- aturebank. 18.10 Joost t eten. AVRO: 19.02 Drie ■hter, met Rock en Roll n. VPRO: 20.00 Tilt: ac- •amma met bonustop .02 Han Reiziger. 22.02 1, waarin o.m. 22.45 The Brothers. 23.02 Wim oek. 0.02 Jan Donkers. 1.02 De Nachtwacht. 6.02-7.00 Alfred Lagar- USSEL (NEDERL.) mededelingen en SOS- en. 12.10 Lichte muziek, lieuws, mededelingen en richt. 13.15 Muziekpro- (14.00 Nieuws). 15.00 mentsmuziek en verkeer- (17.00, 18.00 en 19.00 20.30 en 22.00 Nieuws. 5RT-Variétéorkest. 23.00 i. 23.05 Jazz). 23.40-23.45 •o;riB >i;ipd iujb 'jsdiunq aa;qoe 'o;ne uba ia§aidsua;inq Ki 5priJ)s 'o^riB ui ueui sna^i MAAR OP, .ElNTJE (Van onze correspondent) ROME Wat nu, als kardi naal Alfrink zijn vinger te rugtrekt uit het gaatje in de dijk? Zal de Nederlandse kerkprovincie dan toch we ten te ontkomen aan een complete overstroming?. In die toepasselijke beeld spraak schrijft de in Italië befaamde auteur Carlo Fal- coni over de brief waarin de Nederlandse kardinaal de ze tel van Utrecht aan de paus ter beschikking stelt. Hij is niet de enige. De Itali aanse pers heeft veel aan dacht geschonken en aan de brief, en aan de kardinaal zelf. In geheel andere strek king ook dan een aantal ja ren geleden. Tijdens en na het concilie werd kardinaal Alfrink opvallend fel aange vallen in de Italiaanse pers. Hij werd afgeschilderd als een gevaarlijke nieuwslich- ter, een vrijdenker, een cal vinist in de katholieke rijen. Nadien stap voor stap hebben vele Italiaanse jour nalisten en andere katholie ken die mening herzien. Thans spreekt ook de Itali aanse pers vrijwel unaniem van een „hoogst delicate be slissing" die nu genomen moet worden. Men heeft on derkend dat Alfrink jaren lang de moeilijke en ondank bare bemiddelingsrol tussen het strenge Vaticaan en de Nederlandse kerkprovincie heeft moeten spelen. Carlo Falconi memoreert in een groot artikel in „La Stampa" dat Alfrink en zijn kerkprovincie overeind ble ven onder de niet aflatende aanvallen en verboden van het Vaticaan. Dat Nederland aanvankelijk ook in een iso lement dreigde te geraken omdat diverse zusterkerken het lieten afweten. De Fran se kerk voorop, aldus Falco ni, omdat de Fransen erg ge voelig bleken voor de voor- trekkerijen en vleierijen van de paus. Maar dat isolement zette niet door, dank zij de steun en handreikingen van onder anderen kardinaal Sue- nens en de Belgische kerk provincie, en van tal lokale kerken in Amerika en Afri ka. Wat dat betreft heeft de jong ste bisschoppensynode veel on derschreven van wat jaren terug al in Nederlandse ka tholieke kringen werd be pleit of geopperd, met name ten aanzien van de autono mie van de lokale kerken en de collegialiteit in het be stuurlijke werk. Alfrink, aldus Falconi, heeft de afgelopen 15 jaar niet al leen voor eigen kerkelijk straatje gepreekt, maar idea listisch op de bres gestaan voor de jonge kerken in de wereld en altijd pleitend voor de vrede. De Utrechtse kardinaal stelt zijn zetel vrijwillig ter be schikking op een moeilijk moment, aldus Falconi. Om dat enerzijds nog altijd ver bodsbepalingen vanuit het Vaticaan de Nederlandse kerk treffen, maar datzelfde Rome een minderheidsgroe pering als een soort paard van Troje heeft binnenge bracht in het compacte Ne derlandse episcopaat. Zoals al eerder in een van zijn meest recente boeken, be doelt de schrijver daarmee en noemt hij ook de bisschopoen van Rotterdam en Roermond. BUENOS AIRES (REUTER) José Lopez Rega, gewezen topadviseur van president Ma ria Estella Peton, heeft zater dagavond Argentinië verlaten. Volgens een officiële bekend making is hij aan boord van het presidentiële vliegtuig on derweg naar Eurona om er als speciale afgezant van me vrouw Peron op te treden bij internationale organisaties welke is niet bekend. Volgens veel waarnemers komt het vertrek van de om streden rechtse politicus neer op politieke ballingschap. Vakbondsleiders, parlements leden en hoge militaire offi cieren vonden dat hij ondanks zijn ontslag op 11 juli als mi nister van sociaal welzijn en kabinetscoördmator via naaste medewerkers in de regering toch nog teveel invloed be hield. De weg lijkt nu vrij voor een compromis tussen mevrouw Peron en de vak bondsleiders en politici die drastische veranderingen in het regeringsbeleid verlan gen. WASHINGONT Het Amerikaanse leger heeft onthuld, dat in ex perimenten, die tot 1967 duurden, aan bijna 1.500 soldaten en burgers LSD werd toegediend. Verder heeft het leger aangekondigd contact te willen opnemen met alle diegenen, die aan de experimenten hebben deelgenomen om te kun nen vaststellen of zij nog aan de nawerking daarvan lijden. Uit deze jongste verklaring van het leger blijkt voor de eerste maal de volledige omvang van de experi menten. Het Amerikaanse le ger heeft nogmaals be klemtoond, dat alleen vrijwilligers werden ge bruikt voor de experi menten, die ten doel hadden de werking van LSD op de militaire prestaties vast te stel len. GENEVE (Reuter-DPA) De stuurcommissie van de Eu ropese conferentie voor veilig heid en samenwerking heeft zaterdagavond op een korte vergadering de teksten voor de slotdocumenten over econo mie. wetenschap, techniek en milieu officieel bekrachtigd. Gisteravond werden nog enke le technische kwesties over overeenkomsten inzake de vei ligheid in Europa bekrach tigd. De conferentie in Genève is dan geëindigd na 22 maanden harde onderhandelingen tussen oost en west. Zaterdagochtend vroeg werd men het eens de top op 30 juli in Helsinki te laten beginnen. De conferentie wordt gezien als een diplomatieke triomf van de Sowjctrussische partij leider. Leonid Brezjnjew. Re geringsleiders uit 35 landen gaan in Helsinki een document ondertekenen waarin volgens neutrale waarnemers de over heersing van Oost-Europa door de Sowjet-Unie door het wes ten wordt erkend en de Sow jet-Unie daertegenover zich verbindt de menselijke vrijhe den te verbeteren en af te zien van inmenging in interna tionale aangelegenheden van andere landen. Het document, waar de Rus sische buitenlandse politiek twintig jaar lang naar heeft gestreefd, is dikwijls dubbel zinnig en tegenstrijdig en niet wetteliik bindend. Afgevaar digden zeiden zaterdag da* de voornaamste vraag die over blijft is. of die benalingen zul len worden nagevolgd. De Zwitserse afgevaardigde Rudolf BindschedleT zei op een nerseonferentie: ..Later we eerlijk ziio. enkele teksten zlin zeer slecht. Per slot van rekening hebben 35 koks in dit brouwsel staan roeren". öe landen beloven reizen voor fnwnTPdoeleirtden te ver Semakkeliiken en aanvragen voor in- en uitreis te ver^e makkeleken voor rnensen die wet een burver van een ander deelnemend land willen hu wen. Er ?nn sneriale voorzien in gen vnro» vnn hot WPrt- --T, ïnm-n-Uotor, rf,-, makkpl..r.<*n vin rnwnn door burgers en het leggen van contacten tussen zakenlieden in oost en west. Het hoofd van een westelijke delegatie noemde de conferen tie een tamelijk succes voor het westen, omdat het commu nistische blok van het War- sehau-pact nu onderwerpen bespreekt die enkele jaren geleden nog taboe waren, President Ford gaat van 30 juli tot 1 augustus naar Hel sinki om de top bij te wonen, aldus het Witte Huis. Presi dent Ford zal op zijn reis naar Europa, die ongeveer tien da gen zal duren, enkele andere hoofdsteden bezoeken. Hij vertrekt op 26 juli uit Washington en gaat naar Bonn en Warschau voordat hij Hel sinki bezoekt. De Westduitse regering zal nog voor het afsluiten van de Europese velligheidseonferen- tie on het hoogste niveau in Helsinki met de drie belang rijkste staatslieden van de westelijke wereld politieke besprekingen voeren. Bondskanselier Helmut Schmidt zal donderdag- in Hamburg met de Britse pre mier. Harold Wilson, en diens minister van buitenlandse za ken, James Callavhan, over in ternationale vraagstukken con fereren. Vrijdag wordt de Franse oresident. Valérv Giscard d'Fstatng In Bonn verwacht, waar bii met Schmidt een ge- meenscbaDneliik ontreden in de conjunctuur aan de orde wil stellen. Ook zullen belden moeelilk de netelige kwestie van het stationoren van Franse Pinten-atoomraketten aansnij den. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Russische Sojoez-19 heeft de tweede koppelingsmanoeuvre met de Amerikaanse Apollo, die za terdag plaatsvond, onder „extreme voorwaarden" uitge voerd. Volgens de Russische ingenieur en „geestelijke va der" van het samen met de Amerikanen ontwikkelde kop- pelingsmechanisme, Vladimir Sirimjatnikov, hadden de twee ruimtevaartuigen na het eerste contact onvoorziene „rolbewegingen" gemaakt. De Sojoez en de Apollo gin gen aan het schudden doch na ongeveer 40 seconden hadden de „stootdempers" van het koppelingsmechanisme de on effenheden opgevangen. Vol gens Sirimjatnikov was de mogelijkheid aanwezig ge weest dat de te ver doorge voerde rolbewegingen het koppelingsmechanisme hadden kunnen doen breken, hetgeen overigens de bemanningen in de twee ruimtevaartuigen niet in gevaar zou hebben ge bracht. Ondanks deze „ongun stige situatie", aldus Sirimjat nikov. was de tweede koppe ling, verder goed verlopen. Op de vraag wat zou zijn gebeurd als de twee ruimte schepen na de koppeling niet meer van elkaar hadden kun nen loskomen antwoordde de Russische ingenieur dat men op een dergelijke situatie voorbereid was. De ruimte vaarders zouden in totaal vijf mogelijkheden hebben gehad om een ontkoppeling tot stand te brengen. Volgens Sirimjat nikov stellen deskundigen een onderzoek in naar de oorzaak van de moeilijke koppeling. Apollo en Sojoez hebben zich zaterdagmiddag voor de tweede en laatste maal ont koppeld. waarmee een eind is gekomen aan het gezamenlijke deel van de Russisch-Ameri- kaanse ruimtereis. Comman dant Alexei Leonov van de Sojoez noemde de missie nog maar het begin van een grote ontdekkingsreis van de mens in de ruimte". Met de ontkoppeling werd een punt gezet achter een uniek ruimteavontuur dat twee dagen duurde en waarin astronauten en kosmonauten in eikaars cabines experimen teerden, aten, cadeau's uitwis selden en de ontspanning op zeer hoog niveau een kans ga ven. Voor de banden definitief werden verbroken maakten beide capsules zich korte tijd los om Sojoez in staat te stel len als actieve partner een tweede koppeling tot stand te brengen. Bij de eerste ruimte-entering donderdag, was Apollo de ja ger en Sojoez de prooi. Door dat zaterdag ook Sojoez in staat bleek op eigen kracht te kunnen konnelen is een van de voornaamste doelstellingen van de vlucht verwezenlijkt het beproeven van een ge- zaïnenl'ik koiwelingsmecha- nisme dat bil reddingsacties in de ru'mte zou kunnen worden gebru'kt. De actieve capsule opereert met zijn helft van het mecha nisme in uitgeschoven positie, de passieve partner met. de andere helft ingetrokken. Voor het slagen van een eventuele DAYTONA BEACH, FLORIDA, V.S. (AP) Zes met messen gewapende vrouwen hebben wraak genomen voor de verkrach ting van een seksgenote. Nog voor hij door de politie kon wor den gearresteerd werd dc 20-jarige John Dotson door de vrouwen deerlijk toegetakeld. In het ziekenhuis waar hij wordt verpleegd is hij door de politie in staat van beschuldiging gesteld wegens verkrachting. Enkele uren voordat de vrouwen hem in zijn voortuin met hun messen te grazen namen, was Dotson door een inwoonster van Daytona Beach aangewezen als de man die haar in haar auto had overweldigd en verkracht. reddingsactie in de ruimte is het van doorslaggevend belang dat beide capsules het initia tief kunnen nemen. Eenmaal los, begon Apollo met een serie manoeuvres. De Amerikaanse capsule cirkelde op afstanden van maximaal 800 meter rond de Sojoez voor een experiment waarmee men de hoeveelheden zeer fijn ver deelde zuurstof en stikstof in de bovenste lagen der atmos feer hoopt vast te stellen. Vanuit de Apollo werden lichtbundels gericht op reflec toren aan de Sojoez, waarbij het de bedoeling was beide gassen in de bundels, die de zelfde golflengte hebben, te kunnen meten. Deze proef zou volgens het vluchtplan drie uur gaan du ren, waarna beide capsules voorgoed uit elkaar moeten drijven. Na de eerste ontkop peling verwijderden de capsu les zich ongeveer 55 meter. Na 32 minuten maakte Sojoez op nieuw vast. In 'I Kort NEGEN Nederlandse alpinis ten hebben in Peru de 6120 meter hoge Alpamayo van de oostzijde beklommen, zo is za terdag in Lima vernomen. De mannen zijn lid van de Neder landse alpinistenclub. VIJF gemaskerde manne.n hebben zaterdag de rijke za kenman Giovanni Ceselia ont voerd toen hij met een mede werker zijn kantoor verliet oin te gaan lunchen, aldus de Ita liaanse politie IN de sneltrein „Tirolerland" is zaterdag bij Wenen een bom ontploft waardoor een controleur en twee reizigers ernstig zijn gewond. Een „jus titiële guerrillastrijder" stelde zich verantwoordelijk voor de aanslag. DE Chileense regering heeft zaterdag de toelatingsvoor waarden voor buitenlanders drastisch verscherpt. Iedereen moet een inreisvisum hebben dat slechts verleend wordt aan hen die het regeringssysteem niet in gevaar brengen. IN de Braziliaanse staid Recife zijn bij overstromingen zeker zestig mensen verdronken en 150.000 dakloos geworden. De rievier de Capibaribe is door zware regenval buiten haar oevers getreden. BIJ een steekpartij op de hoek van de Hoefkade en het Stationsplein in Den Haag is de 16-jarige Ada Diederik uit Den Haag bij een steekpartij levensgevaarlijk gewond ge raakt. Na een operatie in het Westeinde ziekenhuis is zij echter buiten levensgevaar. WENEN (DPA) De voor zitter van de Oostenrijkse volkspartij. Karl Schleinzer. is zaterdag bij een auto-ongeluk omgekomen. Zijn auto kwam in botsing met een Turkse vrachtwagen. Ook zijn chauf feur vond de dood. De 51- jarige Schleinzer zou bij de parlementsverkiezingen in ok tober lijstaanvoerder geweest zijn. De volkspartij Is ln de oppositie. BELGRADO (UPI) Twee passagierstreinen zijn zaterdag op elkaar gereden in een stati on in een buitenwijk van de Joegoslavische hoofdstad Bel grado, aldus radio Belgrado. Er zouden 15 doden en 35 gewonden zijn. Een onbekend aantal' men sen zit nog vast in de vracht stukken. Het ongeluk gebeur de in het station Zemun Polje, ten westen van Belgrado. De stationschef en de wagenvoer der van de sneltrein, die op weg waren naar Serajewo, zijn gearresteerd. NEW YORK (AP) Bur gemeester Abraham Beame wil de kredietwaardigheid van de stad New York redden door een bezuiniging van 10 pet op het totaal der loonkos ten. ilij wil deze bezuiniging bereiken door ontslagen, sala risverlagingen en een blokke ring van loonsverhogingen, die krachtens onderhandelingen moeten worden gegeven. Beame heeft dit onmiddel lijk tegengesproken, maar an dere topfunctionarissen ver klaarden, dat hij heeft gespro ken over het ontslag van nog 27.500 van de 300.000 gemeen te-ambtenaren. AMSTERDAM (ANP) Het ziet er naar uit, dat het aangekondigde initiatiefwets ontwerp van het Tweede-Ka merlid Van der Doef (PvdA) Inzake de periodieke autokeu ringen pas tegen het eind van het jaar gereed zal zijn. Vol gens een woordvoerster van deze fractie is de uitwerking van een dergelijk ontwerp, waarbij mogelijk de stichting Periodieke Veiligheidskeurin- Periodieke Veiligheidskeurin gen Motorrijtuigen (PVM) bijstand zou verlenen, aanzien lijk vertraagd, ook al omdat de kwestie „politiek gezien erg moeilijk ligt". Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft onlangs nog meegedeeld, dat hij zijn wetsontwerp inzake de periodieke autokeuringen no,g niet heeft willen intrek ken, aangezien de PvdA, met steun van de stichting met een nieuw initiatiefontwerp zou komen. De bewindsman heeft de heer Van der Doef eind vorige maand wel gevraagd spoed te betrachten, omdat zijns inziens de huidige situa tie niet te lang kan voortdu ren. SAN SALVADOR (AFP) De 20-jarige Anne Pohtamo uit Finland heeft zaterdagavond in San Salvador de „Miss Universe'-verkiezing gewonnen. Tweede werd een meisje uit Haiti, derde een Amerikaanse. Het wedstrijdgebouw stond onder zware bewaking. Kort voor het begin van de verkiezing was een bom ontploft voor het organisatiekantoor. Daarbij viel een gewonde en ontstond grote materiële schade. Politieke groeperingen hadden aangekondigd de gelegenheid te baat te nemen om hun verzet tegen de regering van El Salvador te onder strepen. DE Indiase regering heeft zon dag drie buitenlandse corres pondenten aangezegd het land te verlaten nadat deze hadden geweigerd zich op voorhand te houden aan de censuur die in India sinds het afkondigen van de noodtoestand, van kracht is. BILBAO (AP) De bis schop van het Baskische dio cees Bilbao, mgr. Antonio Anoveros, heeft militaire rech ters met excommunicatie ge dreigd als zij proberen twee priesters te berechten die zon der zijn toestemming in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens deelneming aan een politieke ontvoering, zo meldt het plaatselijke dagblad „EI Correo Espanol" zaterdag. Bisschop Anoveros, die in 1974 in Spanje een zeer ern stige crisis tussen kerk en staat teweeg heeft gebraent weigerde toestemming voor het in staat van beschuldiging stellen van pater Domingo Ar- teche en Luis Amiano Arando. die worden beschuldigd van deelneming aan de ontvoering van de industrieel Lorenzo Za- bala door leden van de Baski sche guerrilla-organisatie ETA in 1973. (ADVERTENTIE) kunstnijverheid tin luxe artikelen 0 lederwaren relatiekado's niet het goedkoopst, wèl het exclusiefst ginnekenweg 50 breda tel. 4 88 26 Hoewel het concordaat la.: sen de staat en het Vaticaan van 1953 bepaalt dat de toe stemming van de bisschop noodzakelijk is voor het aan klagen van geestelijken, heeft de politie onlangs de beide priesters gearresteerd en ze aan de militaire autoriteiten overgedragen voor berech ting. De bisschop, aldus het blad, heeft dit bestempeld als een schending van het concordaat en heeft de verantwoordelij ken met excommunicatie be dreigd als de priesters worden berecht. Mgr. Anoveros werd !n maart 1974 bijna uit S-anje gewezen nadat hij toestem ming had gegeven voor een preek in zijn diocees waarin werd aangedrongen op meer vrijheid en autonomie voor de Basken. Na een zeer ernstige crisis tussen het Vaticaan en Spanje en na lange onderhan delingen, mocht mgr. Anove ros blijven. Het secretariaat van voorlichting van het bis dom Bilbao ontkende dat er met excommunicatie gedreigd was. HET Nederlandse Bibliotheek en Lectuur Centrum start in samenwerking met de blin-j dentoibliotheken op 22 juli een. landelijke tentoonstellingen-! reeks' over aangepaste vormen i van lectuurvoorziening. LONDEN (REUTER) Ra dio Addis Abeba heeft zater dag de ontvoering gemeld van twee Amerikanen en vter Ethiopiërs die werkten op het Amerikaanse verbindingscen trum in Asmara, de hoofdstad van de provincie Eritrea. Zaterdagavond bevestigde de revolutionaire raad van het bevrijdingsfront Van Eritrea dat het sinds maandag twee Amerikanen en vier Ethiopiër» „om veiligheidsredenen" ge vangen houdt. LOESAKA (REUTER) Zambia en Tanzania hebben besloten, evenals Botswana de topconferentie van de organi satie van Afrikaanse eenheid in Oeganda dit jaar te boycot ten. Dit hebben welingelichte kringen in Loesaka gisteren meegedeeld. Dit gebeurde vanwege de geringschatting die president Idi Amin, die dit jaar voorzit ter van de OAE Is. had ge toond voor menselijk leven, in zeiden zij. President Amin heeft inzake de vraagstukken van zuidelijk Afrika een ander standpunt ingenomen dan dat van zijn collega's van Zambia. Botswa na en Tanzania. Zonder wa pengeweld uit te sluiten ver klaarden zijn collega's er de voorkeur aan te geven eerst te pogen de problemen van zui delijk Afrika met vreedzame middelen op te lossen. President Amin pleitte vrij dag voor oorlog tegen Zuid- Afrika en noemde pogingen om de vraagstukken via een détente op te lossen „ver gif'. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagt. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Las Palmas zw. bew. onbew. onbew. regen onbew. geh. bew. regen half bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. half bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. regenbui onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. regenbui onbew. 19 gr. 36 gr. 28 gr. 16 gr. 29 gr. 21 gr. 18 gr. 24 gr. 23 gr. 22 gr. 21 gr. 32 gr. 27 gr. 22 gr. 22 gr. 35 gr. 27 gr. 30 gr. 22 gr. 28 gr. 25 gr. 26 gr. 28 gr 31 gr. 28 gr. 23 gr. 22 g-. 27 gr. (Van onze correspondent) ROME De huidige secreta ris-generaal van de Italiaanse christen-democratische partij (DC) Amintore Fanfani wei gert vrijwillig zijn post te verlaten. Vooral na de regio nale verkiezingen van 15 juni is er binnen de DC zware druk op de 67-jarige leidei Fanfani uitgeoefend om af te treden. Bij die verkiezingen kreeg dc DC een zware nederlaag te incasseren, terwijl de commu nisten zeer onverwacht grote winst boekten. De zittende se cretaris wil pas opstappen als hij in het nationale DC-con- gres geen vertrouwen meer krijgt. Fanfani wordt verweten een te conservatieve politieke koers te volgen. Zijn opvattin gen zouden niet meer in deze lijd en deze politieke situatie thuishoren; hij zou teveel drij ven op adviezen uit het Vati caan en hij zou de jongeren 'liet meer aanspreken. Sinds zaterdag is in Rome de top van de DC bijeen, in wat nu al genoemd wordt een vai de meest dramatische verga deringen sinds de jongste ooi- log. Of Fanfani legt zijn func- tie alsn.og neer of hij 'Rijft halsstarrig zitten. In beide ge vallen is de tragiek er voor de DC niet minder om. Fanfani staat op dit moment al geïsoleerd binnen de partij. De; DC telt volgens de Itali aanse gewoonte tal van stro- ningen die in opvattingen nogal van elkaar verschillen. Secretaris Fanfani zou op nog geen 30 procent steun meer kunnen rekenen. Vooral niet. nadat gisteren twee grote stro mingen. die van Rumor en Andreotti (beiden regerende ministers) het vertrouwen in hun secretaris min of meer ipzegden. Alleen de groep More, de huidige minister-pre sident blijft Fanfani voorals nog steunen- Als nruwe secretaris wordt vooral genoemd Flaminio Pic- coli. Hij is 60 jaar, oud-offi cier van de Alpenjagers, af komstig uit het Italiaans-Oos tenrijks Alpengebied en sinds geruime tijd fractieleider van ie DC in de kamer. De christendemocratische Italiaanse premier, Aldo Moro. heeft zich gisteren in de con troverse over de toekomst van oar+ijlpider Amintore Fanfani gemengd met een suggestie die volgens politieke kringen bedoeld was om van de partij leider af te komen zonder het tere eoalitiebewind in gevaar te brengen in een toespraak van 40 minuten op een spoed zitting van de nationale raad van de partij stelde Moro een systeem van „collegiaal leider schap" voor in plaats van de ene partijsecretaris te vervan gen door een ander. De premier waarschuwde zijn collega's gisteren dat een regeringscrisis op dit tijdstip wel tot vervroegde algemene verkiezingen zou moeten lei den een vooruitzicht dat weinig christendemocraten aanlokt daar de communisten dan vermoedelijk ten kost» van hen verdere winst zullen boeken.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5