Vrije Zeeuw Folklore in SJzendijke werd stevig streekfeest [in zicht er Activiteiten op camping Scheldeoord Amerikanen bezoeken Zeeland Stalen kolos veilig aan boord „NET EEN OUDERWETSE KERMIS Gered uit water Ballonvaarders landen in Oosterschelde Green Spot zonder prik 0 Green Spot zonder prik UITBREIDING LIJMFABRIEK NSM SLUISKIL VREEMDE MAN IN BED TE GRAAUW *enzone Zevenbergen wint KP J - voetbalstrijd in Koewacht. Nieuwe attracties Uitslagen IJzendijke Schieting Fotowedstrijd Inbraak MAANDAG 21 JULI 1975 seren door een havenraad. ftw I grond- en industrie beheer komt in handen van een nieuw samenwerkingsorgaan waaraan het rijk de gemeente Zwijndrecht, het Waasland, de I provincie Oost-Vlaanderen,' <je stad Antwerpen en de próvin. cie Antwerpen met elkaar sa. menwerken. Daardoor kan het gebied worden beschermd te. gen een eventuele verwaarlo. zing door Antwerpen, dat d( gronden graag in zijn bezit zou hebben gekregen. (Van onze correspondents SLUISKIL De N.S.M. fa, Sluiskil wil de capaciteit Vj, de xilocollafahriek (een soort lymsoort) uitbreiden va 30.000 naar 40.000 ton per jaar. Het is de bedoeling en nieuwe autoclaaf en een reat- tievat met roerwerk te monte. ren waarmee het produktie proces wordt gemoderniseerd en tegelijkertijd de capaciteit wordt uitgebreid. De grondstof voor de lijmfj. briek is urenum een van de hoofdprodukten van de N.S.M, Met het werk is een investe ring gemoeid van ongevea vijf ton. Dinsdag 22 juli wordt in het gemeentehuis van Ta- neuzen wegens de voorgeno. men uitbreiding een hoorzit. ting gehouden voor de hinder wet en de wet op de luchtver ontreiniging. waarop belang, hebbenden eventueel bezwe. ren kenbaar kunnen maken. GRAAUW Een Antwerpse eigenaar van een zomerwoning aan de Dwarsstraat in Graauw trof gistermiddag een hem onbekende man aan in zijn bed. Zijn ongeno de logé bleek P. de B. uit Wachtebeke te zijn. die zich gisteravond moe van allerlei omzwervin gen in het verlaten va kantiehuisje te rusten legde. Overigens pas na dat hij enkele flessen wijn uit de drankvoor raad soldaat had ge maakt. Volgens de poli tie maakte de onbetaalde overnachting deel uit varr een veertiendaagse zwerftocht van deze al ternatieve vakantiegan ger. IN de nacht van vrijdag op zaterdag is de brandkast van het NS-station van het Gelder se Aalten gekraakt. De daders gingen er „met een groot be drag aan geld" vandoor, aldus een woordvoerder van de rijks politie in Aalten. DE Amsterdamse politie beeft zaterdagochtend de 24-jarige kunstenaar W.A.D. en zin, 18- jarige vrienden M.G.T. Beiden uit Fiensburg in Duitsland, aangehouden wegens bezit van hasj. atschappu De Stem B V. iel 01150 - 7920 4 lijnen): HULST. (3 lijnen); GOES: Klokstraat l 30 en 13 30 17.00 uur. E: 00 20 00 uur. tel. 01600 -2234». [el. 01600 22341. 1140 3751; Midden-Zeeland: »L Augustijn, kantoor Nieuwstraat 1 privé Lorentzlaan 50. lerneuzen acteui Zeeland drs J Bouwman* 01 ton 26030. orivé ZuldvlieW"" acteurMidden Zeeland' G oes tel 01100 26030: privé Voor 2320 redacteur voor l'erneuzen n tantoor Nieuwstraat 9. Terneuz® straat 45. Hoek tel 01154 15»' n Vlaanderen H Post ma, kant" 40 3751; privé Walmolenstraat ch-Vlaanderen R van der Hel® 170 3370 foto-tournalist vo0'.fw euwstraat 9 lerneuzen. tel 01 Terneuzen. tel 01150 3137 Troelstralaan 8. Axel. tel A TIE riks. tel 01140 3751. E tel. 01150 5839. Er was veel belangstelling voor het ringsteken in IJzendijke. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND - Het recreatie team van de Camping Schelde oord te Baarland heeft voor de week van 20 tot en met 25 juli weer diverse activiteiten geor ganiseerd. Dit zal tevens de laat ste week voor dit seizoen zijn, dat het recreatieteam activitei ten op Scheldeoord op touw zet. Het programma van de laatste week ziet er als volgt uit: Maandag 21 juli: 10.00 uur: clubuur. 14.30 uur: levend gan zenborden. 19.00 uur: voorlees- minuutjes. Dinsdag 22 juli: 10.00 Uur: clubuur. 16.00 uur: volksdansen door Zweedse volksdansgroep. 19.00 uur: voorleesminuutjes. Woensdag 23 juli: 10.00 uur: clubuur. 14.30 uur: trimcircuit. 19.00 uur: voorleesminuutjes. 22.00 uur: kampvuur. Donderdag 24 juli: 10.00 uur: clubuur. 19.00 uur: voorleesmi nuutjes, 20.00 uur: disco-avond. Vrijdag 25 juli:- 10.00 uur: clubuur. 14.30 uur: zwemwed strijd met hindernissen. 19.00 uur: voorleesminuutjes. 21.30 uur: dropping. Behalve voor gasten van cam ping Scheldeoord worden bovengenoemde activiteiten ook georganiseerd ten behoeve van de vakantiegangers van het C.J.V.-jeugdcentrum De Honte in Oudelande. AARDENBURG - Zondag is de personenauto van de heer Van de S. uit Brussel aangere den en aan de linkervoorkant flink beschadigd. De dader van deze aanrijding is doorgereden en wordt door de politie gezocht. BRESKENS - In de nacht van zaterdag op zondag is bij de firma Vooruit ingebroken. Er is een aanzienlijk bedrag aan geld gestolen. De daders zijn onbe kend en de rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur Ken voorbijtrekkende regenzo ne, voorafgegaan en gevolgd door opklaringen. Weinig ver andering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. loor dinsdag: Aantal uren zon. 0 tot 10. Min. temp.: om streeks 11 gr. Max. temp.: om streeks 21 gr. Kans op een drogi periode van minstens 12 uur: 8L procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent loor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 11. Min. temp.: om streeks 13 gr. Max. temp.: om streeks 19 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT - Het KPJ- elftal van Zevenbergen is giste ren in het Belgische Koewacht winnabr geworden van het ZEBRA-voetbaltoernooi. Aan het toernooi, georganiseerd door de KPJ-kring Hulst, deden KPJ-teams uit Zeeland en West-Brabant mee. Oorspronkelijk zouden de acht ingeschreven elftallen, verdeeld over 2 poules, ieder een halve competitie spelen. Een tweede elftal uit Steenbergen liet het echter afweten, waar door de overblijvende drie. teams in de betreffende poule een hele competitie mochten spelen. De poulewinnaars Zevenber gen en Graauw kwamen uitein delijk tegen elkaar uit in de fina le. Zevenbergen bleek toen de sterkste. Koewacht en het elftal van de PJZ werden tweede in hun poules. In de strijd om de derde en vierde plaats bleek Koewacht de sterkste. Om de vijfde en zesde plaats streden 's-Heerenhoek en Steenbergen 1De Brabanders wonnen. Hulst eindigde op de zevende plaats. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Zaterdag is in Middelburg een drie-jarige kleuter uit het water gered door de 19-jarige verpleegkundige C. Smet uit Sint-Niklaas (België). De drie-jarige kleuter hoorde thuis op het binnenvaartschip Nooit Gedacht, dat lag afge meerd aan de Middelburgse los- kade. Tijdens een onbewaakt ogenblik raakte de kleuter al spelende van boord in het water. De Belgische verpleegkundige, die het kind uit het water haalde bevond zich aan boord van een plezierjacht. Hij paste mond- op-mond-beademing toe. De kleuter werd ter observatie op genomen in het ziekenhuis te Middelburg. (Van een onzer verslagge vers) IJZENDIJKE - De extra parkeergelegenheid, waar heen de argeloze bezoeker van IJzendijke zaterdag door geestdriftig zwaaiende jon gelui geloodst werd, be hoefde niet door iedereen benut te worden. Vrijwel moeiteloos bleek overal el ders in het dorp altijd nog wel een plaatsje te vinden. Toch was het er druk en vol gens velen bovenal gezellig op het de hele dag met activi teiten gevulde Marktplein, het centrum van de folkloris tische dag een evenement, dat ditmaal voor het vierde jaar in IJzendijke werd ge houden. Zo'n 15.000 bezoekers, Zeeuwsch-Vlamingen en toeris ten dacht tandarts H. van de Vijver (voorzitter van het orga niserend streekmuseumcomité) te kunnen schatten, wellicht nog wat meer dan vorig jaar, toen het weer het soms af liet weten. „Dit is geen IJzendijks feest meer, maar een streekfeest. 't Is net als bij een ouderwetse ker mis, een reünie van Oost- en West-Zeeuwsch-Vlamingen, een demonstratie van solidari teit en enthousiasme", zo ver klaarde de tandarts (de hele dag als omroeper actief), zaterdag zijn blije gevoelens. Dat gebe urde nadat burgemeester A. Schipper van Oostburg de prij zen aan de ringrijders had uit gedeeld. 't Is groots, uniek in één woord geweldig", zo luidde de woordenschat, waarmee de bur gemeester daarbij het karakter van „deze hoogtijdag voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen kenbaar wist te maken. Woorden van gelijke strek king doorspekten 's morgens vroeg ook al zijn openingsrede, nadat een kleurrijk met bloemen en oogstgewassen versierde stoet met rijtuigen, paarden, ruiters, de muziek en deelne mers aan de ringrijderij hem en echtgenote naar de plaats van handeling brachtenb. De gemeente streeft naar an dere voorzieningen, dan alleen zee, strand en duin. We worden met zo'n festijn uitstekend in de krant gespeeld. In een recreatie gebied heb je evenementen als deze zonder meer nodig", zo deelde hij de al talrijke aanwe zigen mee. Van de nieuwe attracties tij dens de folkloristische dag was de klederdrachtenshow op de dansvloer een van de meest ge slaagde evenementen. Een keur van kostuums uit vroeger tijden werden het rond de dansvloer opgedrongen publiek getoond. Er waren 35 deelnèmers, waarvan 30 uit Walcheren. Uit dat gebied waren ook de 14 rin grijders en de acht in sjezen op de ringen afstormende echtpa ren afkomstig. Ze bleven vrijwel de gehele dag in touw. Andere activiteiten, die deze dag met de door middenstanders op toepas selijke wijze ingerichte braderie en het goede weer tot een ge slaagd evenement deden uit groeien: de duivenloopvlucht- wedstrijd, de oude ambacht- en kunstnijverheidsactiviteiten (er werden koeien gemolken, paar den geslagen, klompen gemaakt en er werd vlas gezwingeld), het boogschieten voor het publiek, rondritten en de pony- of mengwagen, het blussen van een brandje, een openluchtconcert van de boerenkapel uit Zuid- zande, de 110de en lilde verto ning van de streekfilm Jaontje, het orgel- en zangconcert in de geheel gevulde kerk en het avonds door de Guanita's muzi kaal verzorgde openluchtbal. Tijdens deze avond onderging de 30-jarige vrijgezel M. Booman de ossewéi-traditie Varkens aan het spit, bier en an dere spijs- en lavenissen waren er de hele dag in overvloed. (Van onze correspondente) AXEL - Volgende week za terdag zal een groep van onge veer 30 jonge Amerikanen plus een begeleidend echtpaar, uit Midden-Amerika, een bezoek brengen aan Zeeland. Vanuit de stichting „People to People", die de mensen van over de hele we reld nader tot elkaar wil bren gen, zijn de Amerikanen voor een paar dagen de gasten van de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse afde ling van Plattelandsjongeren Zuid. Regelrecht vanuit Den Haag komen zij zaterdag 26 juli rond de middag aan, bij de familie De Feijter, Liniedijk 5, waar geza menlijk een barbecue gehouden zal worden. Na deze maaltijd worden de gasten opgehaald door de gastgezinnen, waar ze gedurende deze dagen onderdak zullen krijgen, 's Avonds wordt er in samenwerking met de ka tholieke plattelands] ongeren een groot schuurfeest georgani seerd in de schuur bij de familie De Feijter, waar alle belangstel lenden van harte welkom zijn. Discotheek Nightingale van de ziekenomroep Hulst zal met grammofoonplaten voor de no dige muziek zorgen. Zondags doet eenieder wat hij wil. Voor maandag staat er een rondrit langs de Deltawerken op het programma. Vertrekpunt is café Kraage bij Terneuzen. 's Avonds is er weer een beetje feest in res taurant De Molenhoek in Hoek. Dinsdag wordt er een bezoek gebracht aan West-Zeeuwsch- Vlaanderen: winkelen in Sluis en als het weer het toelaat een bezoekje aan het strand, 's Avonds -staat er een afscheids borrel op het programma in The Old Dutch Bar in Axel. Woens dag vertrekt de groep weer. Via Hoek van Holland gaat men naar Londen. Het is voor de zesde of zevende maal dat de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse Plat telandsjongeren voor een paar dagen een groep Amerikanen onder haar hoede neemt om iets van Zeeland en het Zeeuwse le ven te laten zien. IJZENDIJKE - De ge renommeerde ringlijder C. Houtman uit Koude kerke ging zaterdag in IJ zendijke de meeste keren in de lucht. Nadat hij zich eerder op de dag al tot ochtendkampioen van de ringrijderij te paard be kroond zag, konden zijn collega's hem 's middags opnieuw met enkele fikse zwiepen de hoogte inwer pen, omdat hij zijn eerste positie gehandhaafd bleek te hebben. In 28 be urten stak hij de ring er 27 keer af. De verdere uitslag 2. A. Reynierte Koude- kerke 26 ringen, 3. H. Honterman Koudekerke 25 ringen, 4. A. Provoost Oostburg 24 ringen. Er waren 14 deelnemers. A. Maljaars uit Oostka- pelle bracht het er met zijn dame het best af bij de ringrijderij met sjezen. In de 84 beurten liet het echtpaar 80 ringen sneu velen. De verdere uitslag: 2. A. Buijs Ritthem 73, 3. J. de Visser Souburg 68. 4. IJ de Kroo Koudekerke 65. Carlon Baerman van Kunst en Genot te IJzen dijke bleek de beste schut ter tijdens de folkloristi sche dag. Hij behaalde 5 pnt. De verdere uitslag: 2. Avil Musche (Witte Mo len) IJzendijke 4 pnt., 3. P. Vermeulen (Hofzicht) IJ zendijke 3 pnt. De uitslag van de foto-wedstrijd rond de vorig jaar gehouden fol kloristische dag werd za terdag ook bekend ge maakt. Eerste werd J. Boerjan uit Cadzand, 2. P. Mollet uit Oosterhout, 3. A. van Quekelberghe Be lgië. Ook dit jaar is weer een foto-wedstrijd uitge schreven. De beker voor de mooist versierde pony- of men- wagen ging zaterdag naar Gerrit den Hamer. Wim de Kam won bij het rin- grijden het verrassings kampioenschap om de os- sestaarl. De steekstok moest daarbij linkshan dig worden gehanteerd. (Van een onzer verslaggevers) GOES - In de nacht van za terdag op zondag is er ingebro ken in het Nederlands Her vormd kerkje te Kattendijke. De inbrekers verschaften zich toe gang door een ruitje te vernielen van de consistoriekamer, die aan de achterzijde van het kerkje ligt. Van de kansel werd een bijbel ter waarde van tussen de 600 en 1000 gulden meege nomen. BERGEN OP ZOOM Roxy, 14.00 u: Lucky Luck, a.l. 20.00 u: Mens erger je niet, 18 j. Roxy, 20.00 u: The way we were, 14 j. Tweede hal stadhuis, exposi tie wandpaneel van Frits Witte. Geopend ma. t.m. vrijd. 8.30- 12.30 en 13.30-17.30 uur (t.m. 30 juli). Het Markiezenhof, Steen- bergsestr. 6, expositie „Potjes Latijn" keramiek uit de collectie Rust (t.m. 27 juli) en „Bouwen in Bergen" in het kader van M'75 (t.m. 27 juli) en „Bouwen in Be rgen' in het kader van M'75 (.T.M. 31 aug.) Geopend ma. t.m. vrijd. 10.00-12.00 uur en 14.00- 17.00 uur, zat. en zond. 14.00- 17.00 uur. CLINGE Al van Geertruy, 15.00 u: schieting. C. Weemaes, 14.30 u: schie ting staande wijze. GOES Grand, 20.00 u: Paniek in het Grand Restaurant, a.l. Museum Z.- en N.-Beveland, Singelstraat 1 expositie „Beve- landse monumenten in spiegel beeld" (t.m. 31 aug.). Open di. t.m. zat. van 10.00 en van 13.30-17.00 uur. HULST Bioscoopgebouw, 20.00 u: Ti- roler sex dolle sex, 18 j. Galerie van Geyt, Steenstraat 20, expositie van oude kaarten, gravures en etsen. Geopend op werkdagen 9.00-12.00 uur en van 14.00-18.00 uur (t.m. 30 aug.). KORTGENE Galerie Triangel, Kaaistr. 16: expositie olieverfschilder jen van Elie Borgrave en John Ver schuren. Geopend: dag. van 10.00 tot 18.00 uur; maandag ge sloten. (t.m. 14 aug.). MIDDELBURG City, 20.00 u: Towering infer no. Rijksarchief, St.-Pieterstraat 58, expositie van „Kust tot Kust" over de Stoomvaartmaat schappij Zeeland, van 1875- 1975. Geopend ma. t.m. vrijd. 9.00-12.30 uur en 13.00-17.00 uur, zaterdag 9.30-12.30 uur, zon- en feestdagen gesloten (t.m. 13 sept.). Zeeuws Museum, Middelburg voor, tijdens en na de verwoes tingen 1950 (t.m. 31 aug.) ge opend ma. t.m. vrijd. van 10.00-12.30 uur en van 13.30- 17.00 uur). Zeeuwse Statenzaal, (voor hal). Expositie van prentbrief kaarten over het leven van 1900 tot 1940 in Zeeland (t.m. 15 aug.). OOSTBURG Ledeltheater, 20.00 u: Vrouw tjes waaraan je een puntje kunt zuigen, 18 j. OSSENISSE L. Hermans, 14.30 u: jubi- leumschieten. STOPPELDIJK J. Vernimmen, 15.00 u: Va- kantieschieten. TERNEUZEN Luxor, 20.00 u; Rooie Sien, 14 i- Terneuzen Museum, expositie „oud Zeeuws" 350 oude Zeeuwse sieraden en gebruiks voorwerpen. Geopend: dag. 14.00-17.00 uur. Maandag ge sloten (t.m. 23 aug.). VLISSINGEN Alhambra, 20.00 u: Towering inferno, 14 j. Tentenpaviljoen, naast Stad huisplein, expositie 46 oldti mers van Lips Autotron Drunen (t.m. 17 aug.). WESTDORPE Galerie Troutzaerte, Oliever ven van Jacques Siegers, Latas- ter en Pierre van Soest. Verder aquarellen, tekeningen en pas tellen van Paul Citroen (.T.M. 31 aug.). Geopend di. t.m. zat. 9.00-16.00 uur, maandag geslo ten. IJZENDIJKE Molen, expositie „In en voor de molen" door Maurice Debail- le, Miki v.d. Eeken, Joop Krom, Guido Metsers, Matthy Murre, Maurits Portier, Robert Raog, Rolf Swarz, Pol Verheylezoon en Josephine Rutten geopend dag. van 14.00-17.00uur (t.m. 1 aug.). Streekmuseum, Markt 23. Zomerexpositie van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zon- en feest dagen van 14.00-17.00 uur (t.m. 14 sept.). ZIERIKZEE Burgerweeshuis, Poststraat 45, Beeldentuin en klein antiek (t.m. 1 aug.). ANTWERPEN Middelheimpark, Middel- heimlaan expositie beeldhouw werken expositie beeldhouwer ken en tekeningen van 9 leden van het werkcomité Middelheim alsmede 13e Bienale voor be- elkdhouwkunst met speciale aandacht voor Turkije, Indonesi" ■n Japan. Geopend 10.00-22.00 uur (t.m. 4 oktober). (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM -'De heer en mevrouw Boesman met aan boord nog een passagier maak ten zateravond een noodlanding op de Prinsesseplaat in de Oosterschelde, bij de monding van „De Eendracht". Omdat het vasteland niet bereikbaar was te voet en de vloed opkwam, wer den zij aan boord genomen van het plezierjacht van de heren Quist en Oerlemans uit Tholen. In die plaats werden de ballon vaarders aan land gezet. De bal lon werd door de boot meege sleept. Niemand van de ballon vaarders heeft bij de noodlan ding letsel opgelopen. De ballon was opgestegen te Middelburg t.g.v. de winkeliersweek. VLISSINGEN - Om twintig minuten over tien precies gis termorgen spatte de met anjers getooide fles champagne uiteen op het „12-pile-jacket", het fundament voor een boortore neiland, dat werd gebouwd door de Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding Maatschappij in het Sloegebied te Vlissingen-oost. De fles champagne betekende, dat de stalen kolos van 4800 ton veilig aan boord van het ponton terecht was gekomen, waarop het gevaarte zal worden ver sleept naar het Erdfisk-veld in Noorwegen. De jacket werd ge doopt door mevr. Mensert, echt genote van de vertegenwoordi ger in Nederland van de Philips Petroleum Maatschappij Noor- wegen, die de opdrachtgever voor de bouw van dit jacket is. De vier uur durende operatie was volgens de heer T. Lemstra van de N.A.P.M. zonder enig probleem verlopen. „We zijn drie seconden op het schema achtergeraakt, maar dat mag wel", aldus een duidelijk opge luchte heer Lemstra. Opluch ting ook bij alle medewerkers: er werden druk felicitaties met het succes uitgewisseld. De publieke belangstelling voor het gebeuren op de vroege zondagmorgen was groot. Over een goede tien dagen zal het ponton met het boortorenei- landfundament van 90 meter lengte, 65 meter breedte en 55 meter hoogte zijn reis naar Noorwegen beginnen. Eerst moet het jacket nog goed wor den vastgesjord en reisvaardig worden gemaakt. De Nederlands-Amerikaanse Pij pleiding Maatschappij zal in Vlissingen-oost in totaal drie van deze fundamenten voor booreilanden op zee maken. Achterzijde van het enorme pijpenstelsel. Duidelijk zichtbaar onder in het midden de „slede" waarlangs het bouwwerk over een dikke laag vet naar de plaats van bestemming getrokken wordX.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3