e FITTIPALDI Enorme chaos in GP van Engeland WERELDTITEL VOOR VILLA Olga Commandeur een atletiekbelofte is VVV KLOPT PS V: 2-1 Water poloteam klopt Canada winnaar Hezemans tweede Esclassan naar Acht van Cliaam De Febe zet er een pun achter Italiaanse motorcoureur verongelukt VIJFDE SPORTPAGINA VIERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 21 JULI 1975 SILVERSTONE (ANP/Reuter/UPI/SID)-De chaos op het circuit van Silverstone was compleet. Terwijl het ene ge deelte van het asfalt nog kurkdroog was, ontlaadde zich boven het andere gedeelte een zware wolk. De formule-I- coureurs, die fanatiek streden om de Grote Prijs van Enge land, werden overrompeld. De droogweerbanden verloren alle greep op het wegdek. De een na de ander schoot dwars over het wegdek en kwam in het hek tot stilstand. In een fontein van water kwam de een ook op de ander. Slechts enkele coureurs wis ten, bijna voortkruipend met hun bolides, de juiste richting te houden. Donohue, Wilson Fitti- paldi, Watson, Hunt, Scheckter en Jarier niet. De rijders moes ten hun fors beschadigde wa gens, die bij elkaar het trieste beeld van een schroothoop le verden, laten staan. Ze konden er ook uit, want met uitzonde ring van Jarier raakte niemand gewond. Jarier werd uit zijn wa gen gehesen. Hij had hoofdwon den en diverse kneuzingen. De coureurs hadden juist voor de wolkbreuk de gladde banden weer op laten zetten, die eerder waren vervangen door profiel- rijkere rubbers, toen de eerste wolk zijn watervracht niet kon inhouden. De race moest wel gestopt worden. Verder rijden was on mogelijk en levensgevaarlijk. Bovendien waren er nauwelijks meer deelnemers. De organisa tie nam het besluit tien ronden voor het einde van de vastges telde 68. Emerson Fittipaldi werd op de finish tegengehou den door vlaggebaren. Het bete kende dat hij als eerste en enige 58 ronden had afgelegd. Na de momenten van verwarring bleek die prestatie voor iedereen ge noeg hem als officieel winnaar aan te wijzen van de Grote Prijs. Het opmaken van een ranglijst was een bijna onmogelijke op gave. Na vele uren van twijfel, Fittipaldi was zelf ook niet zo erg overtuigd van zijn zege, .slaagde de wedstrijdleiding er evenwel toch in. Een geluk voor Fittipaldi, die daardoor in de strijd om het wereldkampioen schap kon inlopen op Niki Lau- da, de man die in het begin van het seizoen zo onaantastbaar leek. Na tien wedstrijden heeft de Oostenrijker nog een voor sprong van veertien punten. Twee jaar geleden was Silver stone ook al opgeschrikt door een immense crash. Toén lag een rijdersfout aan de basis van wat de grootste blikschade tijdens een GP zou worden. De verantwoordelijke men sen, die buiten natuurlijke oor zaken hadden moeten rekenen, hadden het circuit veiliger wil len maken door het aanleggen van een chicane. Een vreemd ogende wegligging, die het ge vaar voor vooral de toeschou wers in de bocht moest vermin deren. De rijders pasten zich gemakkelijk aan. Zij zorgden voor een boeiend schouwspel met steeds wisselende kopmen sen. De vreugde duurde evenwel kort, en opnieuw moest, evenals twee jaar geleden, een race op Silverstone vroegtijdig worden af gevlagd. De uitslag: 1. Emerson Fitti paldi (Bra), McLaren, 2. Carlos Pace (Bra), Brabham, 3. Jody Scheckter (Zaf), Tyrell Ford, 4. James Hunt (Gbr), Hesketh, 5. Mark Donohue (Vst), Penske, 6. Vittorio Brambilla (Ita), March Ford. Stand voor het wereldkampi oenschap na tien wedstrijden: 1. Lauda 47 punten, 2. Fittipaldi 33 pnt, 3. Reutemann 25 pnt, 4. Hunt 25 pnt, 5. Pace 24 pnt, 6. Scheckter 19,7 pnt. Een beeld van de enorme chaos op het circuit van Silverstone. Op de bovenste foto loopt Jean-Pierre Jarier weg van zijn gecrashte bolide. Op de onderste foto komt hij zittend op een muurtje bij van de schrik. ANDERSTORP (Reuter/SI- D/UPI/ANP) - Na Angel Nieto (50 cc), Paolo Pileri (125 cc) en Rolf Steinhausen/SeppHuber (zijspan) is de Italiaan Walter Villa gisteren in Anderstorp de vierde voortijdige wereldkam pioen geworden. Hij behaalde in de 250 cc een fel bevochten overwinning op zijn Harley Da vidson ten nadele van zijn land genoot Otello Buscherini, met wie hij gedurende lange tijd stuivertje had gewisseld. Bu scherini had de troost van een nieuw ronderecord (1.46,39). Villa werd door deze zege on aantastbaar voor het wereld kampioenschap. Zijn voor sprong op de Fransman Michel Rouerie, die er in de Zweedse (Van onze sportredactie). PAPENDAL - Nog nooit is er een nationale afvaardiging in geslaagd met lege handen thuis te komen van de Europese jeugdkampioenschappen, hoe bedroevend het ook gesteld was met de vaderlandse atletiek. Ze ker is, dat die traditie intact blijft, nu er sprake is van een kleine, maar zich hardnekkig doorzettende opleving. Een zekere medaillewinnares is bij voorbaat het in dit seizoen opgebloeide loopwonder Olga Commandeur. Dit goedlachse, 16 lentes tellende IJmuidense meisje, verkeert in een superbe vorm. Nauwelijks 4 dagen na haar formidabele 800 meter op internationaal Papendal (in de nieuwe jeugdre- niets voorstellen hoegenaamd SCARPERIA (Reuter) - De 22-jarige Italiaanse motorrijder Carlo Fiorentino is zondag tij dens een wedstrijd in Scarperia (Ita) om het leven gekomen. Hij vloog met zijn Guzzi 850 uit de bocht en raakte de vangrail. Daarbij brak hij zijn rugge- graat. Op weg naar het zieken huis overleed hij. De race, die niet werd afgelast, werd gewon nen door Ferrari/Grau (Ita-Spa) met een Ducati 900 in een tijd van zeven uur, 39 minuten en 27,8 seconden. cordtijd van 2.02.8), raffelde zij op datzelfde tartan tijdens de jeugddrielandenwedstrijd tus sen Nederland, Zwitserland en Griekenland, de 400 meter af in 53,3 en bleef daarmee niet min der dan 1.6see. onder haar eigen jeugdrecord. Niemand twijfelt er langer aan, dat zij dit seizoen nog het in München gevestigde senioren record van Trudy Wunderink 52.9 gaat verbeteren. En het zelfde lot staat ongetwijfeld het nationale record van Ilja Keizer-Laman op de 800 meter te wachten. KNAU-trainer Hans Keizer, die evenals Olga Commandeur zelf in Athene de 800 meter bo ven de 400 meter prefereert, kon zijn geluk niet op. Zei hij na haar tweede recordrace binnen vier dagen: „Ik begin me zo langza merhand af te vragen waar de grens van Olga's mogelijkheden liggen. Een ding weet ik zeker: Die grens heeft ze nu nog lang niet bereikt. Dat is alleen al te zien aan het feit, dat ze steevast finisht met een geweldige grijns op het gezicht". Het IJmuidense meisje, dat haar dagelijkse .rainingsarbeid moet verrichten op een knollen- veldje in haar woonplaats, legde met haar zege op de 400 meter en met haar aandeel in de schitte rende triomf op de 400 meter'es tafette de basis voor de zege van de Oranje-meisjes in de drielan- denwedstrijd. Nederland ver gaarde 114 punten, 9 meer dan de Zwitserse en maar liefst 74 meer dan de Griekse meisjes, die Bij de jongens trok Zwitser land met 159 punten duidelijk aan het langste eind. Nederland, dat per traditie op de technische nummers nauwelijks aan „sco ren" toekwam, moest met 93 punten Griekenland ook nog ro yaal laten voorgaan. De drie- landenontmoeting leverde nog meer nationale jeugdrecords op. Arno Kormeling liet op de 800 meter een tijd van 1.50.3 voor zich registreren. Dat was welis waar een seconde langzamer dan afgelopen woensdag op Pa pendal, maar deze tijd kon niet erkend worden, omdat de tijd waarneming niet zou hebben gedeugd. Nationale jeugdre cords werden verder gevestigd op de twee 400 meter estafette nummers. De jongens Schulting, Pont, Gijsbers en Körmeling brachten het record op 3.16.3, hetgeen een verbetering van de oude recordtijd met maar liefst 3.2 seconde betekende. De meis jes (Commandeur, Smit, Van de Berg en De Nijs liepen een tijd van 3.45.5 voor zich registreren; een bijzonder scherpe tijd ge zien de gestelde EK-limiettijd van 2.52.0). Prestaties van niveau werden geleverd door Fieke Kamps, Elly Matakena, Margot Lommers en Bea Wiarda. Fieke Kamps won de 1500 meter in een persoon lijke recordtijd van 4.32 en de eerst 15-jarige Elly Matakena bracht 4.33.3 op de klokken, ook al een persoonlijk record. Mar got Lommers won zowel de 100 als de 200 meter sprint in de res pectievelijk 12.2 en 24.3. plaats niet aan te pas kwam, be draagt 24 punten. Toch mocht Villa opnieuw blij zijn dat Johnny Cecotto nog het een en ander te leren heeft. De 19-jarige Venezolaan lag de eer ste ronde onstuimig aan kop. Prompt kreeg hij moeilijkheden met de ontsteking en moest in de pits. De Yamaha-monteurs hadden het euvel snel verholpen en Cecotto stoof weer het circuit op. Maar hij werd onmiddellijk gediskwalificeerd, omdat hij in zijn gretigheid de pits zowel op het verkeerde punt was binnen gereden als had verlaten. Eugenio Lazzarini maakte in de 50 cc-klasse zijn beloften, die hij in zoveel trainingen had ge wekt - ook in Anderstorp klokte hij de snelste trainingstijd - ein delijk waar. In zijn voordeel werkte ontegenzeggelijk dat Nieto niet meer zo hard hoefde te,gaan, omdat hij in Francor- champs al wereldkampioen was geworden. Maar de Italiaan zorgde er met zijn Piovaticci voor dat Kreidler zijn eerste seizoen-nederlaag moest slik ken. Lazzarini lag de gehele race op kop. Hij verbeterde het ron derecord tot 1.57.99 en liet Nieto bijna veertig seconden achter zich. In de elfde ronde kwam de Belg Julien van Zeebroeck ten val. Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd. Ook in Anderstorp verliep de race in de 125 cc-klasse zoals verwacht mocht worden. We reldkampioen Pileri voelde er niets voor om het wat kalmer aan te doen en won wederom. Pier Poalo Bianchi, eveneens op de snelle Morbidelli, die Pilen in zijn strijd om de W.K.-puntenzo vaak ten dienste was geweest, werd geen overwinning gegund. Hij werd voor de zoveelste keer tweede. Barry Sheene, die zaterdag al een niet voor het wereldkampi oenschap tellende race in de 750 cc-klasse had gewonnen, zege vierde gemakkelijk in de 500 cc-klasse. Hij had met zijn Su zuki een zwakke start, die hij echter al in de vierde ronde had goedgemaakt. Twee ronden voor het einde werd hij bedreigd door Giacomo Agostini, maar de Ita liaan kreeg een lekke band en moest opgeven. Phil Read, die Sheene niet meer kon achterha len bleef mede daardoor in de stand voor het wereldkampi oenschap royaal voor. Uitslagen: 125-cc Klasse: 1. Barry Sheene (GB) Suzuki 2.21.23, 2. Barry Ditchbu (GB), Kawasaki 2.21.53, 3. Victor Palomo (Spa), Yamaha 2.23.10,4. Charles Mor timer (GB), Yamaha 2.23.36, 5. Taipo Virtanen (Fin), Yamaha 2.24.18, 6. Rene Guili (Fra) 2.24.59. Stand wereldkampioenschap: 1. Sheene 30 pnt, 2. Patrick Pons (Fra) 27, 3. Cecotto (Ven) 25 Finlay (Aus) 24, 5. Baker (VS) 22. 50 cc-klasse: 1. Eugenio Laz zarini (Ita), Piovaticci 32.06.458 2. Angel Nieto (Spa), Kreidler 32.45.012, 3. Hans J. Hummel (Oos), Kreidler RS 32.54.842, 4. Nico Polanen (Ned), H.V. Kreid ler 33.00.395, 5. Garhard Thu- row (Wdl), Kreidler 33.09.459, 6 Theo Timmer (Ned) 33.10.773. Stand wereldkampioenschap 1. Nieto 84 punten, 2. Lazzarini 67, 3. Van Zeebroeck (Bel) 43 Rittberger 32. 125 cc-klasse: 1. Paolo Pileri (Ita), Morbidelli 48.03.184, Bianchi (Ita) Morbidelli 48.07.334, 3. Eugenio Lazzarini (Ita), Piovatticci 48.39.257 Kent Andersson (Zwe), Yamaha 48.54.220, 5. Johan Zemsruer (Oos), Rotax 49.38.090, 6. Bruno Kneubuehler (Zwi), Yamaha 48.20.149.' Stand wereldkampioenschap 1. Pileri (Ita) 115 punten, Bianchi 80, 3. Andersson 63. 250 cc-klasse: 1. Walter Villa (Ita), Harley Davidson 50.21.521, 2. Otello Buscherini (Ita), Yamaha 50.23.118,3. Tatio Virtanen (Fin) NZ 51.14.235. Victor Palomo (Spa) Yamaha 51.18.391, 5. Paolo Pileri (Ita). Yamaha 51.18.555, 6. Dieter Braun (Wdl), Yamaha 51.18.832 Stand wereldkampioenschap 1. Villa 85 punten, 2. Rougerie (Fra) 61, 3. Cecotto (Ven) 42. 500 cc-klasse: 1Barry Sheene (GB), Suzuki 48.30.699, 2. Phil Read (GB) MV Augusta 49.21.769, 3. John G. Williams (GB), yamaha 49.33.164, Gianfranco Bonera (Ita) MV Augusta 49.42.803, 5. Dieter Braun (Wdl), Yamaha 49.43.165 6. Tentti Korhonen (Fin) Ya. maha 49.49.266. Stand wereldkampioenschap 1. Read 81 punten, 2. Agostini 57 pnt, 3. Kanaya 45 pnt. HOCKENHEIM (SID)-Toine Hezemans is zondag op het cir cuit van Hockenheim in de vierde race om het Europees kampioenschap voor Grand Tourismo's tweede geworden. Eerste werd de Zwitser Claude Haldi. Hij reed de25 ronden (169,710 kilometer) in 1 uur 2 minuten en 52 seconden. Met deze overwin ning nam Haldi in het algemeen klassement de eerste plaats over van John Fitzpatrick, die met motorpeeh uitviel. (Van onze sportredactie) VENLO - Landskampioen PSV heeft een verrassende ne derlaag geleden in haar oefen wedstrijd tegen het Venlose VW, Het werd voor de pupillen van trainer Rijvers een 2—1 ne derlaag. Kees Rijvers tilde ech ter niet zo zwaar aan het verlies. Dit is een goede waarschuwing voor het komende seizoen. We zullen het niet te gemakkelijk mogen opvatten. Dat is nu wel gebleken". Het doelpunt Voor PSV werd door Willy van de Kerkhof ge maakt. De Venlose doelpunten kwamen op naam van Jovanovic en Van Dinter. De PSV'er Nick Crealy, ex-Engels jeugdinterna- tional, miste in dit vriendschap pelijk duel een aantal opgelegde ransen. Kees Rijvers echter over deze nieuwe aanwinst: „Crealy wordt onze pich-hitter. Als het in de thuiswedstrijden niet zo goed gaat kan hij ingezet wor den. Hij heeft body. Als je con stant in de aanval bent kun je zo iemand best gebruiken". Strik speelde aanvankelijk als voor stopper op de plaats van de ver trokken Nordqvist. Later nam Stevens (FSC) deze plaats over. Pleun Strik voldeed echter heel wat beter. INTERTOTOCO MPETITIE TELSTAR - Zaglebie Sosno- witz 0-0. Scheidsrechter Ram. Toeschouwers: 3000. Zonder tot grote hoogte te stijgen stond het treffen tussen Telstar en het Poolse Zaglebie Sosnowitz op een redelijk peil. Bij de thuis club werd de geschorste Van Kooten gemist. Hij werd ver vangen door de jeugdspeler Kampheus, die niet slecht debu.- teerde maar vooral in de lucht werd afgetroefd. De Polen kre gen de beste kansen op de over winning, maar spits Malenski weigerde hardnekkig te scoren. Rechtsbuiten Wieczorck kreeg een gele kaart. AZ '67 - OESTERS VAXJOE 1-0 (0-0). Toeschouwers: 5000. Scheidsrechter: Beck. AZ was veel sterker en verdiende de zege volkomen. In de 61e minuut scoorde Kees Kist uit een pass van Wildbret. Het was de eerste Alkmaarse treffer na 241 minu ten voetbal in het intertotocom- petitie. De Alkmaarders kregen vele kansen, maar slaagden er niet in deze te verzilveren. Daarbij stuitten zij ook op de uitblinker in deze wedstrijd, de Zweedse doelman Hagberg, re servedoelman van het Zweedse nationale elftal. Voor de wed strijd werd een minuut stilte ge houden voor het overlijden van het AZ-bestuurslid Jan van der Ben. Het Rotterdamse Sparta stelde opnieuw danig teleur. Het verloor in Zweden met 2-0 van FF Malmö. FC Amsterdam deed het heel wat beter. Het won in Kopenhagen met 1-0. Het bestuur van de eredivisie club De Graafschap heeft zater dag speler Guus Hiddink naar huis gestuurd. Hiddink, die met de selectie in een trainingskamp in Zweden zat, zou door zijn houding en te wensen over la tende inzet een negatieve uit werking op de groep hebben ge had. Hiddink, die een tweejarig contract met de Doetichemse vereniging heeft, heeft volgens zijn zeggen overeenstemming bereikt met de Franse club Strasbourg. Volgens het bestuur van De Graafschap heeft deze Franse vereniging nog in het ge heel geen serieuze belangstel ling getoond. Ook de houding van Hiddink in deze zaak heeft ergernis van de leiding opge wekt, die de spelmakende mid denvelder zaterdag op het vlieg tuig naar Nederland zette. Excelsior heeft de 26-jarige middenvelder Frans Struis aan getrokken, die het vorige sei zoen uitkwam voor FC Dord recht. Struis, die ook voor Feye- noord heeft gespeeld, zal een contract met een looptijd van drie jaar tekenen. Henk Schwarz, een 27-jarige jurist, is toegetreden tot het be stuur van de eerste divisieclub FC Dordrecht. Schwarz zal de financiële en juridische zaken behartigen. Voorts tekende rechtervleugelverdediger Ge- rrie van Kuijk voor een jaar bij, Willem II speelde in Tilburg met 2-2 gelijk tegen de West- duitse club Hertha BSC Berlijn. Voor de Tilburgers scoorden Polderman en Havermans en de Duitse treffers kwamen van Horr en Huybregts (eigen doel). Er waren 3.000 toeschouwers. NEC won een oefenwedstrijd van de amateurclub Juliana Malden met 2-0. Kornelis en Hutting waren de doelpunten makers. Bij NEC speelde in de eerste helft Johan Zuidema mee. Er waren 1750 toeschouwers. Tevens contracteerde NEC Ad- rie Battink voor één jaar. Bat- tink komt van de amateurclub Veluwse Boys en is een spitsspe- ler. sport In 't kort ATLETIEK - De Westduitse atletes Inge Heiten, Birget Wil kes, Annegret Kroniger en Ma ren Gang hebben vrijdagavond in Durham tijdens de ontmoe ting Verenigde Staten - West- Duitsland - Pan Afrika het we reldrecord op de 4 x 110 yards verbeterd en gebracht op 44,07 seconden. Het oude record stond sinds 9 juli 1971 op naam van de Tennessee University (VST) met 44,7 seconden. IJSHOCKEY - Na Zweden en Canada heeft zaterdag ook Oost-Duitsland laten weten geen interesse te hebben in het Olympische ijshockeytoernooi van 1976 in Innsbruck. Door deze beslissing, bekendgemaakt tijdens het zomercongres van de LIGH (wereld-ijshockeybond) in Gstaad (Zwi.), is de kans voor Nederland op deelneming in In nsbruck aanmerkelijk gestegen. Italië is plaatsvervanger voor Oost-Duitsland, dat dit jaar naar de A-groep' promoveerde en zich volledig op het wereld kampioenschap (7-25 april 1976 in Kattowice) wil concentreren, maar de kans dat dit land van dit recht gebruik zal maken is ge ring. Zegt ook Italië af, dan is Nederland aan de beurt, want Japan is al plaatsvervanger van Zweden. Canada had nog geen plaats gekregen in het Olympi sche toernooi. (Van onze sportredactie) CHAAM Er zal woensdag een aardige hulpploeg voor Tourwinnaar Bernard Thevenet in de Acht van Chaam aanwezig zijn, want naast de reeds gecon tracteerde Franse kampioen Ré- gis Ovion zullen ook zijn ploeg genoten Esclassan, winnaar van een etappe in de Tour, en Sybille acte de présence geven. Er is verder nog enige wijzi ging in het deelnemersveld van de invitatiewedstrijd voor profs gekomen. De Spaanse kampioen Domingo Perurena en Fedor den Hertog zullen niet van start gaan. De organisators hebben Perurena laten schieten om aan de eisen van Thevenet (meer steun) tegemoet te komen en Den Hertog, omdat die een ho ger contract wilde hebben, om dat hij de Tour heeft uitgereden. De andere renners van Frisol, die 'de Tour hebben beëindigd, alsmede Theo Smit, winnaar van twee Tour-ritten, hebben overigens wel een hoger start- geld gekregen. AD TAK heeft een wielerweek strijd in het Limburgse Reuver gewonnen. De Nederlandse kampioen had dertig seconden voorsprong op Henk Mutsaers die als tweede eindigde. Andié Versteyelen werd vijfde. JOS THIJS uit Etten-Leur won in Reuver bij de junioren. Ad Versteylen legde beslag op de negende plaats. RUUD VAN DER RAKT bezette in Cuyck de achtste plaats. Si- I mon Polak werd tiende. De overwinning was voor Hans Timmermans. LOUIS SCHENK uit Huijber. I gen veroverde in het Belgische Sinai een derde plaats. De over. winning was voor de Belg Ghis- lain de Clerck. ADRIE VAN OPDORP uit I Hoogerheide legde in Waas- munster beslag op de zesde plaats. De overwinning was voor de Belg Schoepen. Marcel Reehorst eindigde op de ne. gende plaats. PEER MAAS werd in een tijdri I in de ronde van Luik vijfde. De eerste plaats was voor Smit. RICHARD BUCKACKI heef zaterdag een wegwedstrijd ove, 178 km in Ingelmunster gewon- nen. Hij legde de afstand af ii vier uur en 18 minuten. Hij haa I een voorsprong van 15 seconder I op de Belg. Van Ackere, diet sprint won van een groepje, waarin Jan van Katwijk a vijfde eindigde, Ger Harings a elfde en Piet van Katwijk als twaalfde, CEES STAM - Wereldkampi. I oen bij de profstayers, is zater dag als tweede geëindigd in he: open Duitse kampioenschap Winnaar werd Dieter Kemper achter Noppie Koch. Kempe reed de 50 küometer in 44 mint ten en 28 seconden. Stam hac een achterstand van twee meter 1 Nico Been eindigde op 2 50 meter I als vierde. Bij de sprinters triomfeerde Udo Hempel voer Rasing en Tschan en achtervol gingskampioen werd Thurau die in de eindstrijd na 4600 mete: zijn tegenstander Haritz inliep. ROGER DE VLAEMINCK wor. I in het Italiaanse Montelupo eer. wegwedstrijd over 204 kilome ter in 5 uur en 8 seconden. De Zwitser Roland Salm eindigde op de tweede plaats. WALTER PLANKAERT wot I een wedstrijd in Dendergerr., Freddy Maertens werd tweede, Jan van Katwijk zesde, en Wil de I Vlam 22e. THEO VAN DE BRANDE isza terdag in het Belgische Si naai op de elfde plaats geëindigd. Winnaar werd de Belg Klerck Beghijn uit Terneuzen werd veertiende en Wieles uit Sluiskil werd vijftiende. (Van onze speciale verslaggever) CALI - Waterpolo is één van de sporten waarin een financiële injectie eerst na verloop van ja ren rendeert. Anders zou het Nederlandse zevental op de openingsdag van de wereld kampioenschappen in Cali niet zo gemakkelijk over Canada zijn heengelopen. In het door hon derden militairen zwaar be waakte bad van de universiteit werd het uiteindelijk 9-4. Een score die gemakkelijk positiever had kunnen uitvallen, want twee van de Canadese doelpun ten werden in de allerlaatste minuut gemaakt, toen de man nen van Trumbic door het uit vallen van de 45 secondenklok en het elektronisch scorebord nauwelijks meer wisten of het nu tijd was of niet. Canada heeft het laatste jaar alles gekregen wat op waterpo- logebied voor geld te koop is. De oud-trainer van het Hongaarse zevental, Lemheny, is als coach aangetrokken, er zijn wat bui tenlanders genaturaliseerd om toch maar vooral bij de Olympi sche Spelen van volgend jaar in Montreal goed voor de dag te komen. Maar een jaar is te kort om uit zeven individuen een team te smeden. Het samenspel was zo slecht verzorgd, dat Bras en zijn mannen juist op dit punt de strijd beslisten. Een des te opmerkelijker feit, omdat Ne derland in de voorbereidingspe riode en ook in de oefenwed strijden in Cali de grootste moeite had om de bal in de eigen gelederen te houden. Bovendien waren Rick Toonen en Hans van Zeeland ternauwernood her steld van een fikse aanval van buikloop en daardoor niet de gehele wedstrijd inzetbaar. Dat het desondanks gesmeerd liep was in eerste instantie aan drie man te danken: doelman Evert Kroon, die alleen maar passeer- baar bleek als de Canadezen een man meer hadden of een straf - worp mochten nemen, Mart Bras, die'door het uitvallen van Keman gedwongen is iets meer aanvallend te gaan spelen en driemaal de bal onhoudbaar in de hoek van het Canadese doel legde en de 20-jarige Zwemlust-speler Andy Hoe- op pelman, die tegen het eind van de tweede kwart mocht invallen en dat met zoveel inzet en in zicht deed, dat hij meteen mocht blijven. Gijse Stroboer en Tonny I Buunk speelden attent en be trouwbaar en het was eigenlijk alleen Nico Landeweerd, dit zich bezondigde aan onnodig balverlies. Hij ging twee keer te laat weg bij het uitzwemmen (Stroboer pakte de bal de andere twee keer wel), lette soms met goed op, maar maakte in de ogen van Trumbic veel goed door met een doorslagbal voor 8-2 te zor gen op de wijze, die beschreven staat in het grote boek van de Joegoslavische trainer. De bij loting aangewezen Aus tralische scheidsrechter White- house liet veel te veel toe, maar had het geluk dat beide partijen slechts op bescheiden wijze van die vrijheid misbruik maakten De Canadese onkunde o| eombinatoir gebied manifes teerde zich al in de eerste mi nuut, toen Buunk uit het water werd gezonden zonder dat dat tot een treffer leidde. Na zijn te rugkomst begonnen Bras en zijn mannen te bouwen aan een klinkende score, die zijn nut kan hebben, omdat in de poule Ne derland, Italië en Mexico ge makkelijk onderling punten kunnen afstaan en het doelge- middelde dan doorslaggevend is. Een combinatie van Lande weerd en Van Zeeland leidde tot 1-0. Doelman Guy Leclerc liet een recht op zich afgevuurd schot van Stroboer via zijn li chaam in het doel springen (2—0). Na de om onduidelijke re denen aan Canada toegekende strafworp (Hart 2-1), zorgden Bras en Van Zeeland in de tweede periode voor 3—1 en 4-1 Bras opnieuw maakte 5-1, werd er toen uitgezonden, hetgeen Pugliese, hoog uit het water ko mend, benutte voor 5-2. Bras zelf nam wraak: 6—2, waarna Hoepelman, Landeweerd en Buunk het laatste Canadese verweer sloopten voor 9-2. Dat Canada in de slotfase door Hart en Pugliese nog tot 9-4 terug kwam, deed de spanning meer terugkeren, maar evenwel van belang zijn als de eindstand van de poule wordt ODgemaakt. niet kan KR j OVI (Van dtnteloord - de 24e ronde van wie de sterkste was scheurde de sterke vluchters om met meet te gaan. En Hij was erbij toen van het peloton ners Ad Tak en Houwelingen en Hordijk. Dit zestal ri Pei zes onts Hai Toi I Heel wat coureurs raak ook al vlug in ad Maar niet iedereen wi zomaar gewonnen gev groepje met onder anc rard van 't Geloof, V wen en Bram Geense zoek naar de leiders, 1 ter reeds een oomi voorspronig hadden bouwd. In die kqpgroe te Peter Gödde he zwaar werk op. (De p prijs ging ook naar c coureur). Ongeveer ha had de kopgroep het deel van het veld op de gezet, behalve het Van OverveLd dat r zo'n 28 ronden voor wel wat dftdhterbij was, maar in feite d< ters nimmer kon bedre de finale verwachtte een Amstel-renner of rorenner als eerste bocht voor de finish komen. Deze twee waren tenslotte met tw in de kopgroep verteg digd. Peter Gödde - J dijk was teruggevallei zich echter niet verrasf bedreigd eiste hij de voor zich op. Bij de junioren g eindzege naar de pla: favoriet Bart van E Jansen en Hollemans v Est reedis in de begini de haal gegaan- Later zich nationaal kampio steylen, Van Kessel e vorst zich bij de leide wijl Jansen moest Met nog twee ronden t sprongen Hollemans Est weg. In de eindspr Bart van Est geen mof Hollemans en greep zij de zege in Dinteloord. nieuwelingen ging d{ winning naar Heer Sprundel, die zich in sprint de meerdere over zijn medevluchter uit Zevenbergen. AMATEURS 1. Gödde, Koewacht, 100 ter in 2.36.58, 2. Ad Ta Gastel, 3. Ton ter Lage Zwaluwe, 4. H. rijs, Zuidland, 5. A. v; welingen, Heesselt 6. Gerwen, Ollaand, 7. C- ga. Rotterdam, 8. B. St Philipsland, 9. G. Geloof. 10. R. Verboor woutsdijk, 11. A. van veld Zegge, 12. K. Bergen op Zoom, 13. dijk. Westmaas 14. J- Ai Ff (Van onze sportredai SLUISKIL BURG Willy de sympathieke amatei uit Sluiskil, een beken schijning al jarenlang amateurkoersen in heeft een punt gezet zijn carrière. In het a' terium in Westdorpe Willy de Feber di heeft aangekondigd i ■ang te zullen doorgaar zou merken echt nie wee te kunnen komen amateursveld zijn koers gereden. In Westdorpe ontdc oat het niet meer gi: mer voor Jas van de de man van de A en C markt in Sluiskil, ploeg wilde adopteren Omloop van Zeeuwscl deren en graag Willy c er bij had willen heb Feber heeft al negen Omloop gereden, en di1 tiende keer geworden Caluwé zal nu echter i vervanger voor de ex-amateur moetpn Feber rijdt nu ook O' ronde van PhilioDi daag, waarvoor hij zi vankelijk had laten ven. Freddy Valcke, d< Roerser uit Aardenbu: de volkskoerssport gezegd. In navolging ven anrtere volkskoer Zeeuwsch-Vlaanderen "alcke overgestapt nieuwe liefhebbersc van ae KNWU. De riidt nu mee in de hei ei' .orsen in IJzenc >;cgf aarde, op res| h]k donderdag 24 en 25 juli. S om nie'

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10