NIEUWE BEZOEKEN AMERIKAANSE EN RUSSISCHE RUIMTEVAARDERS Landing Sojoez op STONEHOUSE WEER IN ENGELAND Peron zou verlof willen van zestig dagen Het weer in Europa Plan van Irak voor Arabische oorlog tegen Israël VOOR BELGIË GÉÉN GORDEL NODIG IN NEDERLANDSE AUTO VAN 1968 Luxe-artikel Liefdeloos Hoopvol teken DUITSER REREND MOORD OP DRIE VROUWEN Rotalla moet gevangen blijven binnenland buitenland n METZLER- Antwerpenaar bekend moord op vermiste Hagenaar ZATERDAG 19 JULI 1975 7 (Van een onzer verslaggevers) BREDA U i'idt in een wagen van 1968 en u dacht in België toch een bon te krijgen <,,udat u geen vtiligheidsgor- del in de auto nebt? Vergeet het maar! De Rijkswacht zet u mooi niet op de bon, ook al stond het tegendeel gistermorgen in De Stem. Dat l«richt was het resultaat van een misverstand, dat al begon bij een rijks wachter in Arasschiat, die zijn collega's van de rijkspolitie in Breda meedeelde, dat iedereen werd bekeurd, die geen auto gordels in de had, ook al was het ee.i Nederlandse auto van voor 19/1 Voor de rijkspolitie in Bre da aanleiding via een interne mededeling te laten weten aan het personeel, dat men de au tomobilisten maar moest advi seren een autogordel te laten monteren, als men naar België gaat of maar helemaal niet naar België te gaan. En die De Stem mededeling heeft weer overgenomen. Wel, dat heeft iedereen, die er bij betrokken was geweten: de commandant van de Rijks wacht in Brasschaat haastte zich gistermorgen zijn Neder landse collega's te laten weten, dat de eerder gedane medede ling volkomen onjuist was. Een van de hoogste officie ren van de Belgische Rijks wacht, luitenant-kolonel Pas- schier uit Brussel verklaarde ons desgevraagd, dat België zich natuurlijk ook houdt aan de verdragen van Genève over de uitrusting van voertuigen (d'e zeggen, dat de wetten van het land van herkomst van het voertuig zijn). Hij voegde er aan toe, dat hij persoonlijk de rijkswacht van Brasschaat nog eens daar op zou wijzen en dat hij een nieuwe circulaire met duide lijke richtlijnen aan alle rijks wachtbureaus zou zenden. De ANWB-kantoren in Terneuzen, Breda en Den Haag werden overstroomd met telefoontjes van verontruste automobilis ten, die vroegen hoe het nu eigenlijk zat. De persdienst van de ANWB liet iedereen weten, dat het bericht onjuist was, dat men met een gerust hart naar België kon gaan en dat leden van de ANWB. wan neer er onverhoopt toch pro blemen zouden komen onmid- bepalend dellijk contact kunnen opne men met de juridische afde ling van de ANWB. De Stem- redacties in Zeeland en West- Brabant werden bedolven met vragen en verwijten van le zers. Toen uw verslaggever aan het einde van een serie tele foontjes met Brussel, Den Haag, Brasschaat en Breda tenslotte de rijkspolitie in Breda meedeelde, dat de oor spronkelijke versie, zoals die ook aan de Stem was ver strekt onjuist was, werd dat in dank afgenomen. Voor wie het nu nog niet helemaal duidelijk is: men hoeft zich in een auto met een Nederlands nummer bord geen zorgen te maken over de iets andere wetgeving in België: men dient zich te houden aan de Nederlandse voorschriften wat betreft de uitrusting van de auto (een auto van voor 1 januari 1971 hóeft dus niet van autogordels voorzien te' zijn). Iedereen echter, die wel veiligheidsgor dels in de auto heeft is ver plicht ze te dragen, welk bouwjaar de auto ook heeft. (ADVERTENTIE) Logisch, een gezinskaart kost maar f 50,- per jaar. En daarvoor mag het hele gezin op twee kaartjes (enkele reis, retour of avondretour) de trein in. Mits de kinderen maar onder de twintig zijn. Bovendien krijgt u als extraatje een gratis reisdag.Wanneer u maar wilt. Voor het hele gezin natuurlijk. Dus die f 50,- heeft u snel terug verdiend. Misschien een reden om eens 'n keertje extra naar Opa en Oma te gaan. Gezinskaart: het hele gezin op twee kaartjes de trein in. EEN jongen van 19 jaar is beschuldigd van moord op zijn vriendin en nog vijf kinderen tussen de twee en achttien. Deze kwamen om het leven nadat hij een huis in brand stak na een ruzie om 20 dol lar. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON/MOSKOU Voor de eerste keer in de ge schiedenis van de Russische ruimtevaart zal de landing van een ruimtecapsule rechtstreeks op televisie worden uitgezonden. De NOS zal maandag 21 juli van 11.35 tot 12.15 uur op Nederland 1 beelden van de terugkerende So joez in het landingsgebied van de Kazakstan direct over nemen. trots op hun eerste succes- I sen als ambassadeurs in de ruimte zijn de Amerikaanse I en Russische ruimtevaarders I in de Apollo-Sojoez-combinatie I gisteren opnieuw bij elkaar op I bezoek gegaan. Vance Brand en Valeri Koe- B$asov openden de luiken, I waarna Brand zich naar de I Sojoez begaf, Koebasov be- I groette en goede morgen zei tegen vldchtleidmg Moskou. Enkele minuten later begaf gezagvoerder Alexei Leonov zich naar de Apollo voor een periode van vier uren met ce remonieel, wetenschappelijk werk en rondkijken uit naam van wetenschap en ontspan ning. Thomas Stafford, op weg naar de Sojoez, ontmoette Leo nov in de tunnel en zei: „Leo- Dit jaar al kersen gegeten? Heel wat mensen zullen deze vraag ontkennend beantwoorden. Kersen zijn een schaars artikel geworden en dus razend duur. En als ze dan al worden aangeboden zijn ze dikwijls van buitenlandse herkomst. Het verhaal gaaf zelfs, dat de kersen, die in de Betuwse boomgaar- j den „kersvers" worden verkocht, niet uit de vroegere kersen tuin van Nederland afkomstig zijn maar vanuit Italië zijn geïm- portee rd. Hoe lang nog? Hoe lang nog zullen we (betaalbare) vis kunnen eten? Op de Noordzee waren Nederlandse en Deense vissers onlangs in een complete zee-oorlog gewikkeld omdat ze elkaar visgronden betwistten: door de overbevissing van de laatste jaren begint ook vis een luxe-artikel te worden. Of het nu komt door hoge (loon)kosten of door roofbouw op de natuur in het consumptie-patroon van ieder gezin hebben j zich in de afgelopen jaren bijna ongemerkt veranderingen vol trokken. Wij zouden ons daarvan wat meer bewust moeten zijn. 1 Ook volgende generaties hebben recht op het goede der aarda „Tarenlang heb ik voor mijn bond gewerkt; avond aan avond J op stap geweest. Nu ik ouder ben geworden word ik opzij geschoven. Als je daar wat van zegt kan je een grote bek krijgen of een trap na". Citaat uit een brief, gericht aan de redactie. Oudere leden van vakbonden en politieke partijen hebben het tegenwoordig soms erg moeilijk. Op heel wat plaatsen worden zij, die toch met indrukwekkende offers aan tijd en geld de grondslagen hebben gelegd, waarop nu kan worden verdergebouwd, zonder pardon terzijde geschoven door meer onderlegde, ambitieuze jongeren. Die aflossing van de wacht, op zichzelf een natuurlijke zaak, wordt daardoor in vele ge- vallen een onnodig pijnlijk gebeuren. In een rapport, dat dezer dagen in opdracht van het partij- bestuur der PvdA over de „politieke janboel" in de Amster- damse afdeling van die partij is uitgebracht, wordt dit aspect I nadrukkelijk belicht. Oudere mensen worden vaak, aldus dit I rapport, door jonge goed-opgeleide Pvd-A-leden genadeloos (neergesabeld, hard en liefdeloos afgebekt of uitgelachen. Die jongeren ook elders zijn ze te vinden hebben de J' m°nd vol over de rotzooi in deze wereld. Dikwijls hebben ze gelijk. Maar de hemel spare ons voor hervormers, die zelf zo I liefdeloos zijn. IA's een concern als Shell, dat door zijn wereldwijde ver- I lakkingen nieuwe ontwikkelingen meestal eerder ziet aan- I komen dan de gemiddelde ondernemer, besluit 750 miljoen I extra te gaan investeren in de chemie dan is dat een hoopvol teken. Zeker in deze tijd met z'n grote werkloosheid en air I maar sombere verha'en over fabriekssluitingen. I Het industrieschap Moerdijk en West-Brabant als geheel kun- I nen deze injectie zeer wel gebruiken. De behoefte aan vaste - geschoolde arbeid is groot en ook allerlei toeleverende bedrijven zullen kunnen meeprofiteren van de nieuwe activi I feiten. |Wij gaan er hierbij als vanzelfsprekend vanuit, dat de komen- I de uitbreidingen door de overheid kritisch op hun milieuaspec ten zullen worden bezien. Shell heeft dan wel in Moerdijk al 1 ewezen, dat aan deze factor grote aandacht wordt besteed - 1 er zijn en worden tientallen miljoenen geïnvesteerd in milieu I beschermende maatregelen - het gaat hier om een zo belang I ri|ke zaak, dat zorgvuldige overheidscontrole geboden blijft nov geef me een geschenk". Hij hield een portret van zich zelf voor een televisiecamera. Leonov is amateurschilder en bezig met een serie schetsen van het gezamenlijke pro ject. De derde Amerikaan, Do nald Slayton. bleef achter in de Apollo tijdens deze eerste van de drie bezoeken die gis teren werden afgelegd. Na hun ontwaken hadden de vluchtleidingscentra in Hous ton en Moskou meegedeeld dat het lichte drukverval in de tunnel geen probleem ople vert. Leonov meldde dat alles in orde was. Vandaag werken de ruimte vaarders het volgende pro gramma af: 13.02 uur: de tw.ee ruimtesche pen worden losgekoppeld. De Apollo manoeuvreert zich tus sen de zon en de Sojoez, zodat voor de Russische ruimteschip een volledige zonsverduiste ring ontstaat waarvan de So- joezruimtevaarders foto's zul len -nemen. Een gedeelte van de manoeuvres zal door de televisie worden uitgezon den. 13.28 uur: Apollo en Sojoez koppelen opnieuw. ditmaal met de Sojoez in de rol van het actieve ruimteschip. Ook dit wordt door de tv uitgezon den. 16.26 uur: opnieuw ontkoppe ling. Opnieuw televisieuitzen ding. 19.36 uur: de Apollo manoeu vreert zich uit de buurt van de Sojoez. 23.30 uur: de kosmonauten van de Sojoez beginnen aan een rustperiode van acht uur. Zondag beginnen de astro nauten van de Apollo om 02.50 uur aan een rustperiode van acht uur. Het officiële Sovjet-persbu reau Tass heeft laten weten dat een tweeling, geboren uit de vrouw van een Russische fabrieksarbeider de namen So joez en Apollo heeft gekre gen. De twee ruimtevaarders die nu al 56 dagen rond de aarde draaien in het ruimtestation Saljoet 4, Klimoek en Sevast- janov, zullen vermoedelijk dinsdag naar de aarde terug keren, de dag nadat de Sojoez 19 is geland, zo hebben Sov- jetrussische functionarissen meegedeeld. Zij zeiden dat de twee in hun Sojoez-18 in het derde kwart van juli zullen landen en dat eindigt op 22 juli. NA de invoering van een va caturebank voor werkzoeken den start het gewestelijk ar beidsbureau in Arnhem begin oktober met het experiment sollicitatiebank. Werkgevers kunnen od het arbeidsbuCea inzage krijgen in de gegevens van de ingeschreven werkzoe kenden. (Van.onze correspondent) BO'NN De 39-jarige Fritz H. heeft gisteren in Ham burg bekend drie vrouwen vermoord te hebben. Over het vierde stoffelijke overschot van een vrouw, dat eveneens in zijn woning werd gevonden, weigerde hij nadere informa tie te verschaffen. Volgens hem kon hij er geen verklaring voor vinden hoe het in zijn woning terecht was gekomen. De politie is er echter van overtuigd, dat hij ook haar op zijn geweten heeft. Zij vreest zelfs met een massa-moorde naar te maken te hebben, want in zijn woning werden nog 20 paar damesschoenen gevonden. Enkele jaren gele den had de politie delen van lijken op een vuilnisbelt ont dekt en aangezien deze zaak nooit opgehelderd kon worden, vreest zij dat deze hier door H. werden gedeponeerd. Al zijn slachtoffers werden door H. op onvoorstelbare en bestiale wijze vermoord. In zijn kamer hangen honderden porno-foto's en op divans lig gen talrijke poppen. Zijn vrouw, die een 18-jarige zoon van hem heeft, liet zich al in 1967 van hem scheiden. Zij zegt van hem, dat hij een man was, die al zijn geld verdronk. De afschuwelijke vondst in de Hamburgse zolderwoning be rust op zuiver toeval. In de verdieping onder H.'s wo ning had een brand gewoed, die ook naar boven doorge drongen was. Bij het bluswerk ontdekte de brandweer toen de afschuwelijk verminkte en veelal vergane lijken. (Van onze redactie buitenland) BEIROET President Ach- mad Hassan EI Bakr van Irak beeft een plan voorgesteld voor een nieuwe Arabische oorlog tegen Israël. In een ra diotoespraak heeft hij drie dingen voorgesteld „die een 1 verwinning op de vijand kunnen garanderen". Het scheppen van een iicordelijk Arabisch front be staande uit Syrië en Irak waardoor weer troepen kun nen worden gelegerd in de buurt van de bestaudlinie van iet Syrische heuvelland van Golan; het „reactiveren" van de Jordaans-Israëlische grens die 720 km lang is met behulp van militaire en economische steun van de rijke olielanden, van het Arabische schierei land; het versterken van het Egyptische Sinaï-front ,met Arabische troepen en tanks, zulks met financiële steun van de Noordafrikaanse landen. Israëlische troepen hebben gisteren in een boomgaard in een buitenwijk van de Noord- israelische stad Metullah drie Arabische commando's dood geschoten. Volgens een Israëli sche legerwoordvoerder was het drietal uit Libanon in Is raël geïnfiltreerd. Ze hadden wapens en explosieven bij zieh en pamfletten waarop de vrijlating werd geëist van Pa lestijnse guerrilleros in Israë lische gevangenissen, aldus de legerwoordvoerder. Aan Israë lische zijde werd een militair lichtgewond. De Egyptische regering zal In het weekeinde via een Amerikaanse bemiddelaar nieuwe voorstellen van Israël voor een nieuw interim-ak- John Stonehouse. Sheila Buckley. (Van onze correspondent) LONDEN Na een afwe zigheid van 242 dagen is het socialistische Lagerhuislid John Stonehouse (49) eindelijk weer in Engeland. Afgelopen november verdween hij plots van een strand in Miami in Florida, daarna werd hij ont dekt in Australië. De Britse politie heeft 118 dagen nodig gehad om hem te doen uitle veren. Stonehouse en zijn secreta resse, Sheila Buckley, die een kind van hem verwacht, wer den van Melbourne naar Lon den gevlogen. Stonehouse had de hele tijd geweigerd een woord te wisselen met de de tective van Scotland Yard, die naast hem zat. Sheila-Buckley was vergezeld van een vrou welijke detective van de frau de-afdeling. Stonehouse en zijn vriendin moesten in het vliegtuig blij ven terwijl al de andere pas sagiers uitstapten. Daarna kwamen douaniers emigratie ambtenaren en inspecteurs van politie aan boord om de baga ge en de documenten van het beruchte tweetal te onderzoe ken en het paar te arresteren. Ze werden overgebracht naai net politiebureau van Bow- street in Londen, waar ze moesten overnachten in voor hen gereserveerde cellen. De complete inhoud van Stone- house's negen en van Sheila Buckley's vijf reiskoffers werd zorgvuldig gecatalogi seerd als het bezit van de twee gevangenen Mevrouw Barbara Stonehou se is haar echtgenoot niet ko men begroeten op de Londense vlieghaven. De Lagerhuisafge vaardigde en mevrouw Buck ley verschijnen zaterdagmor gen voor de magistraat van de Bowstreet. Stonehouse. die naast politicus ook zakenman is, wordt beschuldigd van 21 vergrijpen, gaande van fraude, samenzwering en schriftver valsing ten belopen van 172.000 pond. Mevrouw Buck ley worden zes vergrijpen ten laste gelegd inzake dief stal en samenzwering ten be drage van 42.000 pond. De be schuldigingen schijnen hem volkomen onverschillig te la. ten. Stonehouse handelt erg arrogant en brutaal. Men ver wacht, dat de rechter het paar onder borgtocht vrij zal la ten. Stonehouse zegt, dat alle be schuldigingen jegens hem zelf en zijn secretaresse vals zijn. Hij wenst een verklaring af te leggen in het Lagerhuis, waar hij de enige zetel bezet houdt die de socialisten daar een volstrekte meerderheid geeft. De zaak Stonehouse brengt de regering Wilson ernstig in verlegenheid. Men dringt aan de oneerlijke afgevaardigde van zijn parlementaire zetel te beroven. koord inzake de Sinaï krijgen. Naar het State Department gisteren na een bespreking tussen minister Kissinger en de Israëlische ambassadeur in Caïro, Herman Eilts, de Israë lische voorstellen de Egypte- i! aren overhandigen. Bij de bespreking tussen Kissinger en Dinitz zijn vol gens een woordvoerder „enige punten" duidelijk geworden. Dinitz zelf sprak van vorder ingen, maar waarschuwde voor overdreven verwachtingen. AMSTERDAM (ANP) De contactcommissie Noord-Hol- land-Zuid van de stichting 1940-1945 protesteert met klem tegen de eventuele vrij lating van de Duitse oorlogs misdadiger Kotalla. Twee Nederlandse advoca ten hebben voor hem strafon derbreking aangevraagd met als argument dat het misdadig zou zijn een ziek mens in gevangenschap te houden. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! Vandaag valt er eigenlijk ook weer niet zo bar veel te vertellen. Het zal iedereen duidelijk zijn: we zitten mid denin de door ons gevreesde komkommertijd. En dat bete kent de verrijzenis van het monster van Loch Ness en meer van die kullekoek. fn de komkommertijd een bericht uit Denemarken. Kay Holbaek wist zeker dat hij niets gedronken had en toch zeg hij zijn lege auto met uitgeschakelde motor een heu vel oprijden. Het gebeurde op het eiland Bornholm. En het is echt gebeurd. Holbaek had zijn auto aan de voet van de helling gepar keerd, toen zijn wagen als door een geesteshand bewogen steeds sneller de heuvel begon op te rijden. Terug in zijn hotel wist on ze brave Kay andere hotelgas ten razend nieuwsgierig te maken. En inderdaad de ene na de andere lege auto beklom de heuvel. Dat moest onderzocht wor den. Prof. P. Sharma uit Ko penhagen beklopte, bestreek en bekeek de heuvel en kwam tot de voorlopige conclusie dat het heuveltje een eigen mag netisch veld heeft dat sterk genoeg is om zware metalen objecten ondanks de wetten der zwaartekracht omhoog te trekken. Over de wetten der zwaar tekracht gesproken: er belde een boze meneer uit Zeeuwsch-Vlaanderen bij wie het Belgische grapje over Joop Zoetemelk (waarom is hij zo wit? Omdat hij steeds in de schaduw van Merckx heejt ge reden) in het verkeerde kei gat was geschoten. „Zal ik u eens wat anders vertellen. Weet u waarom Merckx gevallen is? Hij zag een zak patat liggen". Broeierig, dat is het. Gister morgen te 07.00 uur reeds werd ik gewekt door harde donderslagen. Om 07.00 uur! Dat is te vroeg voor mij. Vanmorgen slaap ik uit. Prettig weekeinde en tot ziens. MERIJN President Isabel Peron over weegt het congres te verzoe ken haar een verlof van 60 da gen te gunnen wegens haar ge zondheidstoestand, aldus heb ben welingelichte zegslieden in de Argentijnse hoofdstad gis teren verklaard. Officiële bevestiging van het bericht kon niet worden ver kregen. I11 kringen van het congres werd donderdagavond gezegd dat een verzoek om verlof van de president nog niet was ontvangen. Mevrouw Peron, 44, mo^t gisteren voor de derde achter eenvolgende dag wegens een verkoudheid het bed houden in de presidentiële residentie in Los Olivos, aldus een me disch bulletin. Volgens zegslieden heeft de onlangs afgetreden oud-minis- ANTWERPEN lANP) De 33-jarige Jozef C. uit Antwer pen heeft bekmd de 69-jarige Hagenaar Jacob Schönrock te hebben gedood. tichönrock werd sinds 18 det< mber ver mist. Zijn hosp'ta in Den Haag had hij verteld, dal hij naar een bruiloft in Brabant ging. S'ndsdien is niels meer van hem vernomen. In een aantal edities melddeu wij gisteren ai dat de man dcud was aan getroffen in Antwerpen. In verband met de zaak ar resteerde de politie C., een vroegere huurder van het huis. ter van sociale zaken José Lo- Pez Rega, een van de belang- grijkste adviseurs van me vrouw Peron, haar aangeraden ontheffing uit haar functie te vragen voor onbepaalde tijd. Volgens de zegslieden zou het congres mevrouw Peron willen vragen ofwel voor een bepaalde tijd verlof te nemen of helemaal af te treden. Het kabinet zou mevrouw Peron daarom hebben geadvi seerd een verlof van 60 dagen te vragen. Indien mevrouw Peron naar het buitenland gaat, of tijde lijk haar functie neerlegt, zal Italo Luder, een 58-jarige ad vocaat die onlangs is gekozen tot voorzitter van de senaat, het presidentschap waarne men. De Argentijnse minister van Binnenlandse Z-aken, Antonio Benitez, zou hebben tegenge sproken dat president Isabel Peron voor langere tijd verlof wil nemen. TUSSEN juni 1974 en juni 1975 is de inflatie in Groot^ Brittamiië gestegen tot een re cord hoogte van 26,1 procent, aldus heeft de regering in Londen bekendgemaakt. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Münehen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich onbewolkt 21 gr. onbewolkt 36 gr. licht bew. 29 gr. regenbui 27 gr. zwaar bew. 25 gr. half bew. 22 gr. regenbui 27 gr. zwaar bew. 23 gr. licht bew. 23 gr. onweer 25 gr. zw. bew. 18 gr. niet ontvangen onweer 22 gr. licht bew. 23 gr. regenbui 23 gr. half bew. 31 gr. onbewolkt 35 gr. niet ontvangen zwaar bew. 26 gr. zwaar bew. 27 gr. onbewolkt 21 gr. licht bew. 24 gr. half bew. 32 gr. onbewolkt 35 gr. licht bew. 25 gr. zwaar bew. 28 gr. onweer 22 gr.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 7