sss®-* Spar*Mug zoekt itweg in traatrellen Vandaag i MEER ZON Weer DDR-spion gepakt in West-Duitsland ,s.s^'-v*w V erlies Enka dit jaar 400 min Wolkbreuken en slagregens... Westerterp: Zwaar weer op komst GRENSWISSELKANTOOR BIJ BLADEL VAN TON BEROOFD Roemeense dorpen weggespoeld Hendriks zegt nee tegen één streek ziekenhuis Walcheren mi even r\aaf ,,0errmoo^in9e" minder- ,r\\den bU er staan nu ^wachten dan oob waard- ^0vde Eén klacht o$eer naaktstrandte klein PORTUGEES LEGER IN STAAT VAN ALARM Oproepen Verwachting Den Uyl Vijf ling geboren in Dallas Havenbeheer komt onder provincies VERPLEEGTARIEF STIJGT DIT JAAR MET 21 PROCENT Lesuur auto rijschool mag f 26- kosten Treinramp in Brazilië: 86 doden en 200 gewonden Hoofdredacteur: L. Lejjendekker Directeur Dr. W. A.J. M. Harkx Redactie- en administratie-adres: Kieuwstraat 9, Terneuzen, teL (01150) - 79 20 onummer 1114111 Ita.c. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. eigerstraat 16, Breda. VRUE ZATERDAG 19 JULI 1975 27e jaargang No. 7709 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem BV. 3ls eerSt6nuo\\er\e'^dne I v/acWen® ^en, /anderl^eert iio.«»rVlt/t4|eU weena737. m5Verk: vValdeck', centrumFvo\uoni erderv°°r n100mVQn ■Icentrum ,fe ilraöt- Roosendaal. weg DfeQW O DEN HAAG Ruim een maand nadat het in Scheven- ingen werd toegestaan „naakte dagrecreatie" te be drijven, is er maar een klacht over het naaktstrand: het is te klein. Op 13 juni besloot de Haagse gemeenteraad een stuk strand van 200 meter lengte tegen de grens met Wassenaar aan te bestemmen als naaktstrand. Een dag la ter ging het besluit in en dank zij het goede weer is liet naaktstrand tot nu toe steeds druk bezocht gewor den. Moeilijkheden hebben zich bi.tna niet voorgedaan. In het prille begin waren er wat incidentjes met gluurders en andere nieuwsgierigen, maar van echte incidenten wil de politie niet spreken. De Haagse VVV ls zeer te spreken over het naakt strand. Directeur Keyser z'egt dat er een geweldige belang stelling is, vooral uit Duits land. Hij heeft dan ook maar een klacht: het strand is te klein. Op hoogtijdagen Is het stampvol Bij de gemeente ls na de opening van het naaktstrand geen enkele reactie, positief of negatief, binnengekomen. Er leven nog geen plannen voor uitbreiding van het naaktstrand, aldus een woordvoerder. ZONNIGE perioden Maximumtemperaturen: Twintig graden (kust1 24 graden (land). stad en streek Axelse jeugd vermaakt zich in West-Brabant. Pagina 2 Nieuwe wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen Pagine 3 Volksdansen in de Zak van Zuid-Beveland. Pagina 5 binnen- en buitenland Uverige Rijkswacht ver oorzaakte veel verwar ring. Pagina 7 Olielanden kwetsbaar- der dan ze dachten. Pagina 8 vrij-uit Ook gehandicapten kunnen topsporters zijn. Pagina 13 Weg met 't kapitaal, breng 't maar bij me fhuis Pagina 14 peilingen Professor Tinbergen hoopt op jonge denkers. Pagina 15 kunst en cultuur Nederlandse auteurs slaan aan in buitenland. Pagina 16 sport Typografen stoken inrust in de Tour. Pagina 19 Piet Vonck wint Vlissingse uurloop. Pagina 18 merijn: Nieuwe tv-serie.- Ti-ta-Titulaer. (Van onze redactie buitenland) LISSABON/OPORTO De Portugese strijdkrachten zjjn gisteren in bepaalde gebieden van het land, en met name in het noorden, in staat van alarm gebracht. Dit is uit gewoonlijk goed ingelichte bron in Lissabon vernomen, ter wijl elk ogenblik straatgevechten konden uitbreken tussen communisten enerzijds en socialisten en PPD-aanliangers anderzijds. De veiligheidsmaatregelen werden getroffen met het oog op de merkbaar verhoogde po litieke spanning na oproepen van de socialisten en de vo'ks- democraten het volk te mobili seren. De Portugese communisti sche partij dreigde gisteravond alles in het werk te zullen stellen een grote bijeenkomst van de socialistische partij in de noordelijke havenstad Oporto te verhinderen. In pamfletten die zij enkele uren voordat de socialisten bijeen zouden komen in de stad ver spreidden, meldden de com munisten dat zij elke toe gangsweg naar de stad zouden blokkeren en in de straten zouden patrouilleren. De eerste barricade die de communisten gisteravond op wierpen, werd vijf minuten later ontmanteld door potige arbeiders, die aan de andere zijde van de brug over de Douro uit hun auto's waren gekomen. De arbeiders haal den planken met spijkers en tollen prikkeldraad weg, die leden van de communistische partij op het wegdek hadden geplaatst om het verkeer te gen te houden. Honderden aanhangers van de socialisten kwamen daarna naar de plek waar de barricade was opge worpen en hielpen bij het vrij maken van de weg. Ongeveer een uur voordat de bijeenkomst, waar o.a. Soa- res zou spreken, zou beginnen, hadden zich ongeveer 3000 communisten en aanhangers van andere extreem-linkse partijen op liet centrale plein van Oporto verzameld. Een militair vlio circelde bo ven de stad. Bij het afsluiten wan deze editie was nog niet meer bekend. Betogers richtten gisteroch tend vernielingen aan in de kantoren van de communisti sche partij in de plaatsen Lou- rinho en Cadaval, zo'n 60 km ten noorden van Lissabon. In Lourinha vielen 500 mensen het PCP-kantoor binnen, sloe gen de ruitten in en staken boeken en documenten in brand op het pelein voor het kantoor. Soortgelijke taferelen sp>eelden zich af in Cadaval. Communistische functionaris sen weten de aanvallan aan reactionairen". In dezelfde streek, in de plaats Rio Maior, vernielden boze boeren het af gelopen weekend ook een PCP-kantoor. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De gang van za ken bij Enka-Glanzstoff is on verminderd slecht. Volgens de laatste becijferingen moet de onderneming. belangrijkste pijler van het Akzo-concern, rekenen op een verlies dit jaar van 400 miljoen gulden. L ie verliescijfers zijn volgens de directie nog geflatteerd (mor bijzondere omstandighe den Ook worden de afschrij vingen over meer vj aren uitge smeerd. Vergaande maatrege len om de investeringen en onderhoudskosten te beperken blijven, met de grootst moge lijke zuinigheid, geboden. Duidelijk is wel dat de pro- duktiecapaciteit van het be drijf besnoeid moet worden. Gemiddeld wordt die momen teel voor maar 58 procent be nut. De communistische partij van Portugal heeft verder op geroepen tot een algemene mobilisatie om de grote bij eenkomst te doen mislukken die de socialisten voor van daag hebben aangekondigd in de Portugese hoofdstad. De communisten gaven hun aan hangers het advies barricades op te richten. In een vlugschrift van de communistische partij, dat vrijdagmiddag in Lissabon werd verspreid, heette het dat de socialistische bijeenkomst .•een contra-revolutionaire operatie is die tot doel heeft de vorming van een rechtse regering om de resultaten sinds 25 april 1974 te annule ren". Volgens de communisten is het noodzakelijk „de weg r.aar de reactie af te snijden. We moeten barricades oprich ten om elke mars op Lissabon te verhinderen. Door Portugal op dit ogen blik steun te weigeren wordt de suggestie gewekt dat men de strijd al heslist acht. Van daar dat Nederland afgelopen week tiidens het Europese to- poverleg in Brussel gepleit heeft voor een concreet aan bod voor financiële hulp van de EEG. met de restrictie dat bil een ontwikkeling in de richting van een dictatuur geen hulp zal worden ver strekt. Het is er niet uit gekomen zo zei een wat teleurgestelde premier Den Uyl gisteren tij dens ziin wekelijkse prescon ferentie. Drs. Den Uvl meende dat de EEG in gebreke is gebleven en „onder de maat bliiff" door niet duidelijk de bereidheid te tonen huln aan de democrati sche krachten in Portugal te verlenen. ..De snelle conclusie trekkers handelen hoogst on vcrantvoordeii'V'. vond ore- mier Den Uyl die in deze steun een enorme verantwoor delijkheid voor Europa zag. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De achter ons liggende week is bijzon der onstabiel geweest. Over de temperatuur hadden we niet te klagen maar er zijn tal van buien gevallen. Ook gisteren was dit weer het geval, met name in het westen en midden van het land. De buienactiviteit trekt nu naar Midden-Europa weg, gevolgd door een rug van hogedruk, die ons wat meer zonnige perioden zal brengen. Daardoor ziet het er voor het komende weekend vrij gunstig uit, met aangename temperaturen, variërend tussen 21 en 24 graden. Doordat er wat meer zon is te verwachten, zal het ook aan het strand weer gaan opleven. In geheel Zuid-Europa, Spanje, Italië en de Balkan komen de hoogste temperaturen voor, variërend van 30 tot 35 graden. Ook elders in Europa is het over het algemeen gunstig, al zullen er vandaag in Duitsland en in het Alpen-gebied nog enkele onweersbuien neer komen. Het centrum van Ede AMSTERDAM-EDE Aan houdende slagregens, afgewis- steld met complete wolkbreu ken en onweer hebben giste ren enkele plaatsen in ons land o.a. in Breda, grote water overlast veroorzaakt. Op tien tallen plaatsen in Amsterdam b.v. schoot de capaciteit van de riolering te kort, zodat het water niet alleen kelders blank zette, doch ook op de begane grond winkel- en woonpanden binnenliep. Het lager gelegen gedeelte van het centrum van Ede kwam ook onder water te staan. Het water steeg op som mige plaatsen een halve meter hoog. Tijdens een hevig onweer is gistermiddag de toren van de Nederlands hervormde kerk van Midlum (Friesland) door de bliksem getroffen. De spits van het pas gerestaureerde bouwwerk is voor een groot deel vernield. Enkele wrak stukken van de kerktoren doorboorden het dak van een bungalow. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. DALLAS (AFP) Een 20- jarige vrouw heeft gisteren in Dallas, Texas, het leven ge schonken aan een vijfling, vier meisjes en een jongen. In een communiqué heeft het ziekenhuis waar de vrouw ligt, meegedeeld dat de vijf ling het goed maakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wie is Ne derlands meest geplaagde mi nister? Den L'yl om zijn open hartige uitspraken, Yan der Stoel om het vele buitenland dat hij moet beheren, Duisen- berg oin de moeite om aan de duiten te komen, Boersma we gens de last der werklozen, Van Kemenade met al die las tige studenten? De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Th. E. Wester terp, tilt zelf niet al te zwaar aan de kommer en ellende van zijn portefeuille, toegegeven: hij heeft al heel wat bewinds- narigheid achter de rug: hen- zinedistributie, maximum snelheid, valhelmen, keurnigs- stations. F,n hij zit nog midden in de problemen van Ooster- schelde en tweede nationale luchthaven. En het meest actu ele: hij heeft moeten gedogen dat er zijn begroting wordt gesnoeid. Dat zal weer tot Im populaire maatregelen leiden. Hij bereidt zich mentaal dan ook voor op een harde con frontatie met de Kamer. Maar zelfvertrouwen en koppigheid vormen daarbij doeltreffende pantsers om overeind te blijven. Dat heeft Tjerk Westerterp op een zon dagmorgen toevertrouwd aan een lid van onze Haagse re dactie. U leest zijn verhaal op pagina 13. (Van onze correspondent) BONN Ruim een jaar na de ontmaskering van Günther Guillaume in de kanselarij van Willy Brandt heeft de Westduitse contraspionage een agent in een van de be langrijkste instellingen van de CDU ontdekt. Het is de 46- jarige Ulrich Reps, die dezer dagen te zamen met zijn ge scheiden vrouw werd gearres teerd. Volgens de procureur generaal betreet het hier een spionageaffaire, die bijna het kaliber van de Guillaume-zaak heeft, wiens arrestatie tot de val van kanselier Brandt leid de en die momenteel in Dusseldorf terecht staat. Aangezien de procureur-gene raal weigerde hangende het onderzoek nadere bijzonderhe den prijs te geven, vragen in gewijden zich af of Reps wel zo'n belangrijke spion kan zijn geweest. Wel schijnt het vast te staan, dat hij in dienst was van de Oostduitse geheime dienst, maar wanneer hij we gens zijn nauwe relaties met kopstukken van de CDU over deze partij uit de school heeft geklapt, kan dit amper land verraad zijn. In de DDR is men zelfs geïnteresseerd in net dunste telefoonboek van de Bondsrepubliek. In elk geval beschikt de CDU als op positiepartij niet over staats geheimen, hoewel zij door regering wel regelmatig in vertrouwen wordt genomen. Reps, die in Bonn en Berlijn (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Er is grote kans, dat de Nederlandse zee havens in de toekomst niet meer zullen vallen onler het beheer van de gemeenten waarin zij gelegen zijn, maar beheerd zullen gaan worden door de betreffende provin cies. Het kabinet heeft de grond gedachte van de commissie Zeehavenoverleg (commissie- Posthumus) over bestuur en beheer van de havens overge nomen. Dat betekent dat ook gewerkt zal worden aan de instelling van een nationale havenraad. Minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) is aange wezen als coördinerend minis ter, die als eerste verantwoor delijk is voor het zeehavenge bied in algemene zin. EINDHOVEN (ANP) Het Grenswisselkantoor bij de grensovergang Nederland België onder de gemeente Bla- del is gisterochtend door een overvaller beroofd van een be drag van rond f 100.000,-. Met een boodschappentas vol geld vluchtte de overvaller in een auto, die later 2 kilo meter verder bij een viaduct verlaten aangetroffen werd. Volgens de rijkspolitie is de dader in de nacht het kantoor binnen geklommen en heeft hij rustig de vrouwelijke em ployé afgewacht die het kan toor omstreeks tien voor acht pleegt, te openen. Terwijl de employée een klant aan het helpen was, kwam de overval ler tevoorschijn en dwong hij beiden onder bedreiging van Politiefunctionarissen zoeken aan de achterzijde van het kantoor naar vin gerafdrukken. De onderste tralie van het rechterraam is weggezaagd. Daarlangs is de dader waarschijnlijk binnengekomen. een pistool naar het kantoor te gaan. Hier moest de kantoor juffrouw het in de kluis aan wezige geld in de boodschap pentas doen. Volgens opgave van de grenswisselkantooremployée en de klant droeg de dader een donkerkleurige bivakmuts die hij over het hoofd getrok ken had. diverse woningen heeft, was werkzaam in de Africa afde ling van het instituut voor in ternationale solidariteit van de Konrad-Adenhauer Stichting die een instelling is van de CDU. Zijn voornaamste taak was het hier leidende figuren uit Afrika door middel van cursussen te informeren over de politieke en economische verhoudingen in de Bondsre publiek. Evenals Guillaume stamt Reps waarschijnlijk ook uit de DDR (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven verwacht dat de gemiddelde verpleegtarieve» dit jaar met 21 procent zullen stijgen ten opzichte van 1974. Het orgaan spreekt deze verwachting uit in het Jaai verslag. T-n 1974 stegen de ver- pleegtarieven met 20 procent in vergelijking met die van 1973. Deze stijgingen werden voor tweederde veroorzaakt door de salarisverhogingen- DEN HAAG (ANP) Au- torijschoolhouders mogen met ingang van vandaag de lesuur- tarieven met f 2,50 (inclusief omzetbelasting) verhogen. De lesprijs mag echter niet boven een bedrag van f 26 per uur uitstijgen. De verhoging is het gevolg van verhoogde loon- en overi ge kosten terwijl tevens het ondernemersloon op een aan vaardbaarder niveau wordt ge bracht, aldius het ministerie van economische zaken. GENèVE (AFP) Hele dorpen zijn weggespoeld tij dens de catastrofale overstro mingen die Roemenië teiste ren. Een miljoen hectare staan onder water, anderhalf miljoen ton van de oogst is verloren gegaan en 150.900 stuks vee is verdronken, zo meldde giste ren het Rode Kruis in Genè- ve. DE leider van de Zuidafri- kaanse kleurling-gemeenschap, Sonnty Leon, heeft opgeroepen tot de vorming van een een heidsfront van alle niet-blan- ken tegen de regering Vor- ster. Staatssecretaris schrijft Stichting (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Staatsse cretaris Hendriks van Volks gezondheid verleent in begin sel geen medewerking voor de plannen tot realisering van een streekziekenhuis in Wal cheren. Dat heeft de staatsse cretaris „tot zijn spijt" meege deeld in een brief aan het bestuur van de stichting Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Het pestuur van de stichting had de heer Hendriks mede werking verzocht voor de bouw van e^n streekzieken huis op Walcheren met een capaciteit van 500 bedden. Dit streekziekenhuis zou de be staande ziekenhuizen in Mid denburg en Vlissingen moeten gaan vervangen. Het verzoek van de stichting werd gedaan in juii 1971. Staatssecretai is Hendriks schrijft nu, dat na de fusie tussen het voormalige Bethes- da ziekenhuis en het voormali ge St.-JozefzieAfcnhuis in Vlis singen op dat moment een vernieuwd en uil gebreid Be thesda-St.-Jozefziekenhuis in Vlissingen functioneert. Het gasthuis in Middelburg heeft eveneens een balangrijke ver nieuwing en sanering onder gaan. Daarom kunnen volgens staatssecretaris Hendriks bei Je ziekenhuizen ais goed functio nerende inrichtingen worden beschouwd. De realisering van de be staande zieken'nu.zen heelt tussen 1968 en 1974 een inves tering gevergd van ongeveer 30 miljoen gulden. Samenvoe ging van de tnens bestaande twee ziekenhuizen in Walche ren tot één nieuw te bouwen ziekenhuis zou volgens de heer Hendriks een onaan vaardbare kapitaalsvernieti- gin betekenen. De heer Hendriks schrijft nog wel, dat hij een verder gaande integratie van de hui dige twee ziekenhuizen in Walcheren wel degelijk een na te streven doel vindt. ,-Wel- licht kan in de toekomst de totstanc iv ming van een streekziekenhuis gewenst zijn", aldus staatssecretaris Hendriks aan het bestuur van de stichting Streekziekenhuis Walcheren. RIO DE JANEIRO (RTR- UPI) Bij de Braziliaanse houtdstad Rio de Janeiro zijn gisternacht minstens 86 men sen om het leven gekomen en meer dan 200 gewond toen een forezentrein ontspoorde. Het ongeluk gebeurde tij dens het spitsuur. Enkele wa gons liepen uit de rails en boorden zich In een dans school. V

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1