GE [iutairen willen partijloos kabinet ^Portugees kabinet aar huis gestuurd waaien! uidplein iteenkamp [andidaat (gesteld voor ^DE Nieuwe Israëlische elementen in onderhandelingen Acht arrestaties in zaak valse rijbewijzen Paus vliegt naar zomerverblijf Calvé Het weer Europa in EEN TV VOOR DE EERSTE KOE ITIN^^N iger •n metzler- bernina ^fs phoenix anker sdagen BEQUE VOORZITTERSCHAP Gewijzigde ruilverka- velingswet in werking Portugese troepen proberen orde in toeanda te herstellen NVV: WERKGEVERS VAN 1LEEGAEE WERKNEMERS SNEL AANPAKKEN Leo- nov: een goeie show 01176-1409. binnenland buitenland Partijloos VAN CDA NVV: MET DIT NKV VALT TE WERKEN Spiona genet opgerold in Zuid-Vietnam ft ft ft ft ft ft ft borrelnootjes VRIJDAG 18 J DL) 1975 (ADVERTENTIE) row (Van onze redactie buitenland) LISSABON De militaire heersers van Portugal hebben gisterochtend de voorlopige igering ontbonden. Dit is gebeurd nadat de centrumlinkse volksdemocraten (PPD) zich ligc uren tevoren uit de regering hadden teruggetrokken na een twist over het plan an de beweging van de strijdkrachten van Portugal een volksrepubliek te maken onder iitair bewind. De socialistische partij was vorige week reeds om deze reden uit de lering getreden- ons De op vlees Dmer weinig |vergt en smaak valt. al dat voor de bf koekepan. AAT 1b/ 01140-2116 Idkracht acht? Uw hoed in 't iter? Uw paraplu uit de plooi? in u in winkelcentrum Zuidplein 'iói niet overkomen. Geheel srdekt namelijk. Met zo'n hon- .■dveertig winkels, warenhuizen boetieks onder één dak. Waar u alles bij elkaar vindt. En de Biusse terrasjes, verspreid over het grote overdekte plein en in de tie promenades, maken het win- Hen éxtra gezellig. Eigen par iergarage. Knappe verbindingen st tram, bus en metro, lat de ind maar gieren.., Jttbent comfortabel iderdak in: ■rotterdam De linksgeoriënteerde pre mier, generaal Vasco Goncal- ves, is belast met de vorming van een nieuw partijloos ka binet, zo heeft een woordvoer der van de raad der revolutie meegedeeld. Er wordt verwacht dat de nieuwe regering zal bestaan uit militairen, aangevuld mef en kele a-politieke technocraten. De uit de voorlopige rege ring getreden PPD en de soci alistische partij hadden samen 64 pet. van de stemmen vero verd bij de in april gehouden verkiezingen voor een grond wetgevende vergadering. Het hoogst militaire orgaan heelt de bevolking verzocht, rustig te blijven. Het Portuge se volk zou in de huidige situ atie burgerzin moeten tonen. De revolutie zou moeten voortgaan in een sfeer van rust,'aldus de oproep. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het alge meen bestuur van het Christen Democratisch Appèl heeft be sloten prof. P. Steenkamp (KVP) thans voorzitter van het voorlopige bestuur kan didaat te stellen voor het voorzitterschap van he CDA. Steenksmp heeft Jarenlang getrokken aan het tot stand komen van het samenwer kingsverband tussen KVP, ARP en CHU. Hij was voor zitter van de eontactraad, die grondslag en karakter van het I CDA uitdacht en gaf later lei ding aan de opstelling van de statuten. Chi 23 augustus zal het eer ste CDA-congres. dat bestaat uit rond 1400 afgevaardigden van de drie samenstellende partijen en van de recht streekse CDA-leden moeten beslissen over de voordracht van het algemeen bestuur. Voor het vicevoorzitterschap Zijn kandidaat gesteld mr. J. L. Janssen van Raay. thans secretaris van de CHU en in zijn niet-politieke leven advo- caat te Rotterdam en drs. R. Zijlstra, thans vice-voorzitter van de ARP en per 1 septem ber benoemd tot burgemeester van Smallingerland. Tot secretaris van het CDA te benoemd mr. J. Kraaij en- brink, secretaris van de Kuy perstichting, het wetenschap pelijk bureau van de ARP. Tot penningmeester mevrouw M. Gardeniers-Berendsen, KVP-lid van de Tweede Ka mer. De revolutionaire raad had eerder deze week generaal Goncalves dringend verzocht, de socialisten te vervangen door „bekwame patriotten, die het nationale belang stellen boven partij-gevoelens". De woordvoerder van de ra-ad, ka pitein Vasco Lourenco, heeft woensdag in een vraaggesprek er op gezinspeeld, dat de strijdkrachten een partijloze regering zou moeten samen stellen, dat wil zeggen een mi litair bewind, waarin ook eni ge technocraten zitting heb ben, die geen binding hebben met een of andere politieke partij. De woordvoerder van de re volutionairen raad heeft nog verklaard, dat er geen sprake kan zijn van de vorming van een nieuwe regering met de communisten en andere partij en indien de PPD en de socia listen uit de coalitie zouden blijven. Het militaire bewind heeft verder besloten een vastgestel de bijeenkomst van de voltal lige vergadering der beweging van de strijdkrachten voor minstens een week uit te stel len. Deze vergadering zou vandaag gehouden worden. in de laatste plenaire verga dering werd een blauwdruk geproduceerd voor een volks republiek onder militair ge zag. Kapitein Vasco Lourenco zei noig, dat het Portugese volk zich niet moet laten verleiden tot pogingen tot een omwente ling tijdens deze crisis. Dit zou koren op de molen van reactionairen zijn. Van militaire zijde is de laatste tijd herhaaldelijk ge waarschuwd, dat contrarevolu tionaire krachten geweld zou den kunnen gebruiken om verandering te brengen in de situatie. Het militaire bewind heeft gisteren voor het eerst het stilzwijgen verbroken omtrent de toekomst van meer dan 1.300 gpvangenzittende leden van de vroegere Portugese ge heime politie, de Pide. De revolutionaire raad heeft beloofd, dat alle agenten en verklikkers van de ontbonden Pide-diensten door militaire rechtbanken zullen worden berecht. De '„Quotidien de Paris" pu bliceert in zijn editie van gis teren onder de titel „alleen het geweld zal ons tot zwijigen brengen" een manifest van de journalisten van het Portugese socialistische blad „Republi cs". „Als wij weigeren de op portunistische steun te aan vaarden van de krachten van rechts door onze vaste wil te tonen tot voortzetting van de strijd voor de vrijheid van meningsuiting en het recht op informatie voor het Portugese volk, wijzen wij evenzo het avonturisme af van het volks anarchisme alsook de dogma tiek van een één-partijstelsel", aldus het manifest. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! UTRECHT (ANP) „Met dit NKV valt te werken" con cludeert het NVV na kennis making van het ontwerpvisie programma van het NKV, waarin de confessionele grond slag wordt losgelaten. De mentaliteit die uit deze ontwerpvisie spreekt, de kriti sche manier waarop het NKV de huidige maatschappijorde ontleedt, getuigt van een ver heugende overeenstemming met het denken en de ontwik kelingen binnen het NW, al dus ..De Vakbeweging", het officiële orgaan van het NVV, In Haarlem zorgde een firma in elektronische appa ratuur voor een vrolijke uit verkoopstunt door aan dege ne die het eerst met een koe bij de winkel zou komen een telvisie te schenken. Omdat voor de tweede en derde koe ook elektronica ter beschik king zou worden gesteld, was het er een drukte van belang. DEN HAAG (ANP) De wijziging van de ruilverkave- lingswet 1954 is op 1 juli in werking getreden. Het desbetreffende konink lijke besluit is deze week in het staatsblad verschenen. Mi nister Van der Stee van Land bouw heeft met het kiezen van deze datum gevolg gege ven aan zijn toezegging aan de Eerste Kamer. Belangrijke wijzigingen zijn, zoals gemeld, dat voortaan thuisblijvers niet meer als voorstemmers beschouwd wor- dien^ terwijl halve grondeige naren ook pachters stemrecht krijgen. Er moet nu nog een algemene maatregel van be stuur komen over de uitvoe ring van de stemming. Deze kan in de komende weken worden verwacht. LOEANDA (ANP) Por tugese troepen zijn gisteren in actie gekomen om een eind te maken aan de plunderingen en vernielingen waardoor de stad wordt geteisterd na een week van bloedige strijd tussen de bevrijdingsbewegingen MPLA en FNLA. Huizen van weggevluchte blanken worden door hongeri ge Afrikanen doorzocht op voedselvoorraden, en hier en daar werd met lichte wapens geschoten. Volgens Portugese zegslieden heeft het Portugese leger plunderende menigten verspreid. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Israë lische ambassadeur in Was hington Simmch Dinitz, heeft gisteren verklaard dat hij „nieuwe elementen" in de on derhandelingen over een nieu we interim-regeling in het Miden-Oosten heeft gebracht toen hij met de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger sprak. In Tel Aiviv heeft een ge zaghebbende Israëlische kring meegedeeld dat Israël en Egypte het eens zijn over al gemene beginselen voor een interim-akkoord, maar dat re cente Arabische diplomatieke stappen de onderhandelingen in gevaar zouden kunnen brengen. Tegelijkertijd wees deze kring die tot correspondenten sprak als „waarnemer", er op dat de onderhandelingen niet alleen Israël en Egypte betrof fen, maar ook de Verenigde Staten. „Het is bekend dat wat wij niet van de Egyptena- ren krijgen, gecompenseerd moet worden door beloften van de V.S.", zei h-itj. Op de vraag wat er zou gebeuren als Israël uit de VN zou worden gezet, zei hij: „Dit zou de onderhandelingen moeilijker maken. Maar wij zullen voortgaan met de on derhandelingen". SAIGON (UPI) De Zuid- vietnamese autoriteiten heb ben een spionagenet opgerold dat door Amerikaanse functio narissen was achtergelaten ter bestrijding van de voorlopige revolutionaire regering, zo heeft een officiële woordvoer der in Saigon meegeaeeld. Alle leden van de groep zijn vorige maand aangehouden „met hun wapens en belangrij ke documenten van de Ameri kaanse inlichtingendienst". Het hoofdkwartier van de groep lag in de provincie hoofdstad Soc Trang, 150 km ten zuiden van Saigon. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse recherche heeft in samenwerking met de poli tie in Purmerend en Arnhem in totaal acht arrestaties ver richt in een zaak van het ver vaardigen en in de handel brengen van valse rijbewijzen. Volgens een schatting van de politie moeten vele tientallen valse rijbewijzen in omloop zijn. Hoofdinspecteur K. Sietsma zei gisteren op een inderhaast belegde persconferentie dat de valsheidskenmerken zeer dui delijk zijn. „Maar we kunnen nu pas naar die valse rijbewij zen gaan zoeken omdat eerst het voltallige politiekorps in ons land is ingelicht". De valse rijbewijzen werden verkocht voor prijzen vanaf 250 gulden voor een blanco exemplaar tot 800 gulden voor een volledig ingevuld en van de stempels van Noordholland, Zuidhollaud, Gelderland of Noord-Brabant voorzien vals rijbewijs. De afnemers waren volgens de politie mensen, die hetzij ér niet Th slaagden om het rij-examen met goed ge volg aif te leggen of die vol gens een rechterlijke vonnis de rijbevoegdheid was ont zegd. Ook werden de valse rijbewijzen gébruikt als legiti matie, onder meer voor het opineimen van geld op postkan toren en bij banken. De politie, die al sinds begin juni bij geruchte had gehoord dat er valse rijbewijzen in omloop waren, kreeg zeker heid toen eind juni in Amster dam wegens drughandel de 27-jarige Peter V. werd aange houden. De betrokken recher cheur kende deze man al en wist dat hij herhaaldelijk voor zijn rij-examen was gezakt, toch legde hij ditmaal een rij bewijs over dat er op het oog goed uitzag. Maar bij controle op de provinciale griffie in Haarlem bleek dat het vals moest zijn. UTRECHT (ANP) Het NVV vindt tie gang van zaken rond de legalisering van bui tenlandse werknemers die op onrechtmatige manier ons land zijn binnengekomen erg on bevredigend. Het legaliseringsbeleid staat of valt met de aanpak van de wortel van het kwaad: de werkgever die illegale buiten landers in dienst neemt, vaak misbruik makend van hun zwakke positie. Het NW vindt dat deze werkgevers op de korst mogelijke termijn strafbaar moeten worden ge steld op grond van een wet economische delicten. „Een dringend beroep op regering en parlement om deze straf baarstelling snel tot stand te brengen is gezien het dreigen de onrecht zeker op zijn plaats", schrijft Het NW zijn officiële orgaan „de vak beweging". NEDERLAND gaat proberen van officiële Westduitse zijde informaties te verkrijgen over het plan, bij Emden een fa briek te bouwen voor de op- werking van bestraalde splijt stof. In 't kort DE rijkspolitie in Vlijmen heeft in samenwerking met de gemeentepolitie van Den Bosch de uit Dordrecht afkom stige W.C. van K. aangehou den in verband met de ge welddadige dood vam de trans portondernemer Gerrit Bouw uit Nijkerk. ROEMENIë heeft de noodtoe stand opgeheven die 13 dagen geleden werd afgekondigd in verband met de overstromin gen. EEN jonge man heeft een ben zinebon gegooid naar de Ja panse kroonprins Akihito, maar de 41-jarige troonopvoj ger werd niet geraakt. GISTEREN is in de Utrechtse jaarbeurshallen de jaarlijkse districtsvergadering van Jeho va's getuigen begonnen onder het thema „goddelijke soever einiteit". (Van onze correspondent) Vaticaanstad Paus Paulus VI is gisternamiddag (donderdag) per selikopter naar de pauselijke zomerresi dentie in Castel Gandolfo ge vlogen. De paus heeft het intens hete Rome - dagelijks 30 tot 35 gra den - verruild voor het veel koelere paleis in de Albaanse heuvels, zo'n dertig kilometer ten zuiden van de Italiaanse hoofdstad. Hij zal er vermoe delijk tot eind september blij ven. De juiste datum van te rugkeer naar het Vaticaan staat nog niet vast. °P eigen verzoek heeft de paus de jaarlijkse trip naar Castel Gandolfo per helikopter gemaakt. Niet alleeri vanwege de tijdwinst - de zuivere vlieg- tijd is nog geen kwartier, de rit per auto vergt zelfs met speciaal escorte toch nog zeker drie kwartier tot een uur, maar ook om de Romeinse au tomobilisten te ontzien. Normaal worden alle kruis punten die de paus passeert voor kortere tijd voor het nor male verkeer gesloten en hoe soepel dat in de praktijk ook verloopt, het levert altijd ex tra verkeersopstoppingen op. Vaticaanstad heeft al geruime tijd een helihaven, jaren terug al aangelegd op een aantal ou de tennisbanen, In Castel Gan dolfo is nu ook een landings plaats in gereedheid gebracht. Het is vrijwel zeker dat paus Paulus elke woensdag per he likopter naar Vaticaanstad zal terugkeren om er de tiendui zenden Heilig Jaar-pelgrims in audiëntie te ontvangen. Zeker in dit bijzondere jaar is de audiëntieruimte in het kleine pauselijke verblijf in Castel Gandolfo veel te gering om de enorme toevloed pelgrims en toeristen op te vangen. Zoals reeds sinds de lente ge bruikelijk is, zullen ook de komende maanden de audiën ties op het St. Pieter-plein ge houden worden. (Copyright De Stem/ Het Parool (Vervoig van pagina 1) Het eerste comment aar van gezagvoerder Leonov was: „Dat was een goeie show". „Wij kijken naar jullie uit om je aan boord van de Sojoez de hand te drukken". Kort na de koppeling ont stond in de Apollo het eerste technische probleem. Er kwam een bijtende geur vrij van lijm. Vance Brand had er zo veel last van dat hij zijn gas masker opzetten. Houston gaf de anderen de raad dat ook te deen. Wat later meldde Slay- t.on dat hij de koppelingstun- nel in was gegaan en dat alles in orde was. Houston zei later dat de geur misschien afkomstig was vam een mineraal dat in een fornuis was verhit als onder deel van een eerder genomen Zal ik u eens vertellen en liegen niet (over de Tour we derom, maar die ronde is toch bijna afgelopen), ik vind die Eddy Merckx toch een gewel denaar. Hij kan zijn mond niet openkrijgen, kan zijn bief stukje niet etenheeft een tand door zijn kaak zitten en een scheur in zijn jukbeen. Ga d'r maar aan staan. En nog fietst die man. Een attente lezer nu verge lijkt M. met Napoleon. Die heerser heeft vele veldslagen gewonnen, maar de veldslag die hij verloren heeft (Water loo) kent iedereen. Onze lezer meent dat het zo ook Merckx zal gaan. Over een j aar spreekt niemand meer over zijn zes Tour-over winningen, maar men zegt: Weet je nog in 1975, toen M. de Tour verloor Het leven is hard. Genoeg over de Tour. Ze zullen wel in Parijs aankomen. Volgend jaar meer. Nu het volgende vakantie- weekeinde naakt, meen ik u niet te mogen onthouden dat Spanje momenteel gebukt gaat onder een verzengende hitte golf. In Sevilla steeg het kwik tot 44 graden. In Cordoba liep de temperatuur op tot 43 gra den en in Madrid was het 40 graden. Steken we opnieuw de grote plas over. Ergens op Long Is land (in de staat New York) wonen 20.000 mensen. Waar precies hangt af van de vraag wie men is. Raadsels dus te over. De Amerikaanse posterijen noemen dit „ergens op Long Island" „Port Jefferson Stati on", omdat de spoorweg van Long Island een station bouw de dat het aangrenzende Port Jefferson bediende. De brandweer spreekt van „Terryville", naar een oude vooraanstaande familie in deze voorstad van New York Ci- De schoolinspectie daarente gen spreekt van „Consewogue" een indiaans woord dat spoor betekent. En plaatselijke 'heemkundigen hebben het over „Echo", de na—m die het kreeg van een renpaardbezit- ter die eens een paard had dal „Echo" heette. Ja, zoals die 'laatste kan ik er nog wel een paar. Die is dus afgewezen. De bewoners hebben in ie der geval stevige balen van gekregen en hebben de kop pen bij elkaar gestoken om een naam te verzinnen. „Jei- fersonville" lijkt een goede kans te maken, meldt het persbureau Reuter. Wij melden ons af. MERIJN (ADVERTENTIE) PINDA'S MET EEN JASJE Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel? Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft. k CBS1l2.1k.90 proef, en dat was opgeborgen voordat het geheel was afge koeld. Vermoedelijk is het plastic band dat erom zit gaan schroeien. Nadat beide ruimteschepen tegen elkaar waren gekomen bediende Vance Brand het systeem voor hermetische van het koppelmechanisme, waar door het samenstel licht ging schudden. „Nu is alles nor maal", zei Koebasov. Na de koppeling begonnen de astronauten en de kosmo nauten met de voorbereiding van het eerste bezoek aan el- baar, die ongeveer drie uur duurt. Na hun eerste bijeenkomst komen de mannen nog drie maal bij elkaar op bezoek. Vandaag wordt een gezamen lijke televisie-uitzending ver zorgd, om 22.35 uur worden de luiken weer gesloten. Zaterdag maken de twee ruimteschepen zich weer vrij an elkaar. Zij maken nog twee wetenschappelijke proe ven en zullen dan langzaam uit elkaar drijven. Na de scheiding blijven de Russen nog 43 uur in de lucht, tot zij maandag in Siberië lan den De Amerikanen blijven nog drie dagen langer in de ruimte en zullen in de avond ••ar de 24ste juli naar de aar de terugkeren. De twee Russische kosmo nauten die zich al 55 dagen um boord van het ruimtestati on Saljoet-4 bevinden, zullen omnen enkele dagen naar de aarde terugkeren. Dit. meldde net Russische persbureau Tass. Pjcti Klimoek en Vitaly Se- vastijanov werden 24 mei j.i. ln hun Sojoez-18 gelanceerd en betraden twee dagen later de Saljoet. De Saljoet werd 26 december j.l. in een baan om ,1e aarde gebracht. Wanneer Klimoek en Sevas- tijanov Inderdaad in een dag of twee zullen terugkeren Weken zij wel het Russische ruimterecord dat op 30 dagen stond maar blijft het Ameri kaanse record van 84 dagen onaangetast. Het terugbrengen van de bemanning van de Sojoez-18 terwijl dc Sojoez-19 nog om de aarde draait, zou volgens westerse experts een aardige reclame voor de Russische ruimte-capaciteiten beteke nen Aberdeen licht bew. 18 gr. Athene onbew. 36 gr. Barcelona zw. bew. 29 gr. Berlijn zw. bew. 24 gr. Bordeaux onbew. 26 gr. Brussel niet ontv. Frankfort zw. bew. 27 gr. Genève zw. bew. 26 gr- Helsinki half bew. 19 gr- Innsbruck half bew. 27 gr. Kopenhagen licht bew. 19 gr- Lissabon licht bew. 26 gr. Locarno onweer 28 gr. Londen half bew. 24 gr- Luxemburg zw. bew. 24 gr. Madrid licht bew. 32 gr. Malaga onbew. 38 gr. Mallorca onbew. 37 gr. München onbew. 24 gr. Nice zw. bew. 27 gr. Oslo licht bew. 23 gr. Parijs zw. bew. 25 gr. Rome onbew. 30 gr. Split onbew. 33 gr. Stockholm licht bew. 23 gr. Wenen onbew. 27 gr. Zilrich half bew. 26 «r.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9