NVV in Zeeland wil meer inspraak op doelstellingennota Geen ongelijkheid tussen scholen in Middelburg zeeuws (dkm/»ce/i BOEZEM": AANZETTEN TOT BEZINNING WEIGEREN BLOEDPROEF MET CEL BESTRAFT Verdachte zorgt voor hilariteit Rijverbod op zondag voor Oostburger Ontvoerder kreeg veertien dagen riJ zonnig Vakantieweek Hansweert Woonwagens uit Kloosterzande vertrokken Minister aan vragenstellers WPI inAG 18 JULI 1975 (Van een «'«er verslaggevers) til,KOEN OP ZOOM - W. I wat opzien baarde gistermorgen ,|e 85-iarige M.A. uit Krabben- diike, toen hij zich voor de kan tonrechter in Bergen op Zoom te verantwoorden had voor het be zitten van een ondeugdelijke auto en voor het veroorzaken van liehte schade wegens on nauwkeurig rijgedrag. Mr. Go- der ie vroeg hem of hij nog een andere auto ging kopen nu het ondeugdelijke exemplaar in be- slag genomen was. Oe man ver telde vol trots dat hij dat al had gedaan. „En het is een goeie ook", voegde hij eraan toe. Dat hoopte de kantonrechter ook. Ter verduidelijking zei ver dachte, dat de verkoper hem verzekerd had een goede koop te hebben gedaan. Het bleek te gaan om een auto uit 1966. M.A. had er 400 gulden voor betaald. „Als je eenmaal zoiets hebt mee gemaakt. word jc wel schuw", meende M.A., die overigens al had verklaard, dat hij in de ruim til) jaar dat hij achter het stuur heeft gezeten nog nooit een on geluk had gehad op een paar aanrijdingen na. Mr. Goderie vond liet toeli maar beter, dat verdachte zijn „nieuwe" wagen aan een keu ring bij de ANWB liet onder werpen. Verder vroeg hij zich af, waarom verdachte op die leef tijd nog in een auto ging rijden. „Dat moet ik wei", ant woordde de man, „want ik zit nog een beetje in zaken". Toen mr. Van der Hoeven zijn eis liet horen (twee keer 30 gul den voor de ondeugdelijke auto en 50 gulden voor de toege brachte schade), bracht ver dachte aanwezigen aan het la chen toen hij zei dat hij zei de eis niet goed te hebben verstaan omdat hij als Zeeuw het Bra bants niet goed kon volgen. Het requisitoir van de officier van justitie was overigens in goed Nederlands gesteld. Met tranen in de ogen van het lachen, vonniste de kantonrech ter conform. )van onze correspondent) MIDDELBURG - In de nacht van 29 op 20 juni deed zich in Axel. en later in Sas van Gent een wild-westvertoning voor, met een Nederlands meisje als inzet. In die nacht ontvoerden drie Turken het meisje C.F. dat met enkele woonwagenbewo ners op stap was. Het meisje had verkering gehad met de jonge Turk D. Toen zijn metgezellen voorstelden het meisje te ont roeren, was hij daar niet zo hap pig op. Toch hielp hij mee haar in de auto van A.L. te duwen, en later nog eens diens huis binnen. Daar werd het meisje verkracht door een van de Turken, die nog lerecht moet staan. de officier van justitie vond het nogal een gecompliceerd verhaal. Maar uit alles kwam wei naar voren, dat verdachte, H.D. een passieve rol gespeeld had. „Maar", zo zei de officier van justitie in zijn requisitoir, „u woont nu toch lang genoeg in Nederland om te weten, dat men hier geen meisjes tegen haar wil kan meeslepen". De officier van ustitie eiste 12 weken gevange nisstraf. waarvan zes voor waardelijk. Mr. M. Mul. de ver dediger, voerde ter verdediging van zijn client aan, dat deze het meisje, na het gebeurde, naar huis had gebracht, terwijl hij bij de ontvoering toch ook geen heldenrol had gespeeld. De politierechter vond dat met een gevangenisstraf van 14 dagen volstaan kan worden. De politierechter beval daarna on- niddcllijk zijn invrijheidsstel- ling. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het is volstrekt ontoereikend, dat alleen de gemeentebesturen van de betrokken gemeenten zich tot nog toe hebben kunnen uitspreken over de doelstcllingen- nota Intergemeentelijke Structuurschets Midden-Zeeland. Er moet een procedure op touw worden gezet, waardoor grote groepen van de midden-Zeeuwse bevolking hun in spraak moeten kunnen leveren op die doelstellingennota, die immers als basis moet dienen voor de voorbereiding van een streekplan. De vooruitzichten voor zater dag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag oirt 18 uur: droog, vrij zonnig en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot IC. min. temp.: om streeks 11 graden, max. temp.: omstreeks 21 graden, kans op en droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 12. min. temp.: omstreeks 12 graden, max. temp.: om- treeks 22 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een ge- veel droog etmaal: 80 procent. Waterstanden De waterhoogten van donder- ugmorgen. meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 495 (onv), Rheinfelden 262 (plus 7), Hlittersdorf 546 (plus 10), Max au 601 (onv), Plochingen 155 (min 2). Mannheim 440 (min Steinbach 119 (min 1), Mainz 90 (min 6). Bingen 245 (min 5), Kaub211 (min 5),Trier236 (min I. Koblenz 293 (min 7), Keulen :82 (min 13), Ruhrorl 445 (min 13), Lobith 1074 (min 5), Pan- nerdense Kop 1041 (min 5), Nij megen 872 (min 1IJsselkop 925 Imin 4), Eefde IJssel 450 (onv), Deventer 324 (min 1), Kater- xer-Spooldersluis 68 (min 7), Monsin 5450 (min 4), Borgharen 780 (min 50),Belïeld 1004 (plus 1). Grave beneden de sluis 503 (plus 3 Dit zegt het N.V.V.-district Zeeland in zijn reactie op de doelstellingennota Interge meentelijke Structuurschets Midden-Zeeland, die gisteren werd bekendgemaakt. Zoals be kend wordt in de onderhavige nota een aantal doelstellingen geformuleerd met het oog op de ruimtelijke ordening van midden-Zeeland in de nabije toekomst. Volgens het commentaar van het NW-Zeeland moet bij het mogelijk maken van ruime in spraak van de bevolking aan drie voorwaarden worden vol daan: de nota noet gratis, dan wel tegen een kleine vergoeding ter beschikking worden gesteld, de overheid moet de inspraak bevorderen en organiseren en de nota moet in de begrijpelijke taal geschreven worden. Uit de doelstellingennota zoals die er nu ligt, blijkt onvol doende welke overwegingen ten grondslag hebben gelegen aan de geformuleerde doelstellin gen, vindt het NVV-Zeeland. Een andere kritiek van deze vakcentrale is, dat ook doelstel lingen moeten worden vastge legd ten aanzien van het leefmi lieu in uitgebreide zin, de veilig heid, het natuurbeheer en het natuurbehoud, de stadsver nieuwing, de woningbehoefte en het verkeer en het vervoer. Onduidelijk De totale aanpak van de doel stellingennota is volgens het NVV-Zeeland niet duidelijk, omdat niet voor een bepaald model is gekozen zoals bijvoor beeld een economisch model of een sociaal-cultureel model. Het NVV mist verder een visie op het spreidingsbeleid, dat voor midden-Zeeland van essentieel belang wordt geacht. Moet ge tracht worden eoveel mogelijk mensen uit de randstad naar Zeeland te krijgen of juist niet. zijn vragen die een antwoord verdienden, aldus hel commen taar van het NVV-Zeeland. Ten aanzien van de ontwikke ling van de arbeidsmarkt stelt het NVV, dat de dienstensector duidelijk dient te worden gesti muleerd. Er dient naar te wor den gestreefd, dat de basisin dustrieën ook hun planningssec tor en researchafdelingen naar Zeeland overbrengen. waarbij de positie van de land bouwers echter veilig dient te worden gesteld. Groengordels moeten niet slechts worden gepland, maar ook worden geplant, stelt het NVV ironisch vast. Het NVV is van oordeel dat in de huidige doelstellingennota te sterke accenten worden gelegd op Walcheren. De argumenten van de stichting Zeeland voor bevolkingsconcentratie op Wal cheren zijn volgens het NVV te eenzijdig op de onderwijssitua tie gegrond. In dit verband spreekt het ar gument van een goed voorzie- ningspeil het NVV ook niet aan. Belangrijker acht het NVV goed openbaar vervoer en de bereid heid er een groter deel van hel (nationaal) inkomen te besteden aan gemeenschappelijke voor zieningen, ook in de sociaal - culturele sector G roei De vakcentrale stelt daarom, dat de bevolkingsgroei van Wal cheren naar Zuid-Beveland moet worden afgeleid. Verdere opmerkingen zijn nog: akkoord met het standpunt, dat tot 1990 geen behoefte is aan nieuw zee havenindustriegebied, zowel de bouw van landhuizen als van tweede woningen moet worden gereguleerd, de open plaatsen in stadscentra moeten grotendeels worden bestemd voor woonbe bouwing, uiterste zorg voor de leefbaarheid van kernen is no dig en als hun groei wordt be perkt, moeten daartegenover compenserende maatregelenl staan op het gebied van voorzie ningen. Tenslotte zouden in de Zak van Zuid-Beveland niet al-! leen 's-Gravenpolder en Hein-, kenszand een ruimere woon functie moeten krijgen, maai' ook Ovezande. •van onze correspondent HANSWEERT - De werk groep kindervakantiewerk heeft voor de kindervakantieweek van 3 t.m. 7 augustus het vol gende programma samenges teld. Dinsdag 3 augustus aan vang negen uur met de bouw van een kinderdorp op een te huren weiland in de Tramper. "s Avonds zal er een film zijn. Woensdag 6 augustus om negen uur wordt het kinderdorp inge richt door de dames, terwijl de heren oude auto's en brommers gaan demonteren. Tevens wor den er bruggen, hiestellingen en kabelbanen gebouwd, 's Avonds zal er een kampvuur zijn. Donderdag 7 augustus om ne gen uur wordt gestart met een fietsoriëntatietocht. een wan deltocht en andere ludieke be zigheden die buiten het dorp plaatsvinden, 's Middags wordt gezamenlijk de zaak afgebroken en netjes opgeruimd. Degenen die nog genegen zijn om aan dit kindervakantiewerk te helpen kunnen zich daartoe melden op Scheldestraat 21 te Hansweert. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE - De vier laatste woonwagens in het on langs opgeheven woonwagen kamp Hoek en Bos bij Klooster zande zijn uit de gemeente ver trokken. Dat gebeurde nadat de bewoners via een brief van de gemeente officieel van de ophef fing van het kamp op de hoogte werden gesteld. De plaats Kloosterzande is nu nog slechts één woonwagen rijk. De bewoner ervan heeft van de gemeente ontheffing gekregen en heeft met zijn woning een an dere standplaats mogen betrek ken. Kerncentrale De milieubelasting in het Sloegebied heeft volgens het NVV zodanige vormen aange nomen, dat aan nieuwe vesti gingen en aan uitbreidingen van bestaande bedrijven de hoogst mogelijke eisem-zullen moeten worden gesteld. Vestiging van nieuwe kerncentrales zou in de doelstellingennota duidelijk moeten worden afgewezen, zo lang geen zekerheid bestaat over de gevolgen voor veiligheid en gezondheid, zo vindt het NVV. De recreatie-ontwikkeling moet in Zeeland in de hand wor den gehouden. Het beleid in deze moet er in het bijzonder op worden gericht, dat de recrea tiemogelijkheden van de lagere inkomensgroepen worden ver ruimd. Op dit moment bestaat er volgens het NVV-Zeeland een wanverhouding tussen meer en minder draagkrachtigen wat be treft de mogelijkheden voor re creatie. GÜKINCHEM Een ovci zicht van waar hij de laatste jaren mee bezig is geweest is te zien op een expositie in Gorin- chem; een project van hem voor Breda is zojuist goedge keurd: in september begint hij in de nieuwe functie van direc teur van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Dingen die voor Marinus van den Boezem (in de kunst wereld kortweg Boezem ge noemd) zeer nauw met elkaar zijn verbonden. Via bijvoorbe eld het bezig zijn met mensen in een vormingsinstituut doet hij ideeën op voor zijn werk als beeldend kunstenaar en om gekeerd werkt zijn gedachten- gang als beeldend kunstenaar door in zijn contact met ande ren. Centraal bij dal alles staat een bewust wordi ngsproces voor zichzelf en voor anderen. Hij haalt dingen, begrippen uit hun vanzelfsprekendheid en zet aan tot bezinning. Voor Marinus van den Boe zem zelf leidde dit bewust wordingsproces naar een gc- dachtenwereld waarbinnen de traditionele opvattingen over wat kunst is niet meer passen. Hel bevredigde hem niel lan ger met het voorgeschreven materiaal iets op te bouwen waarop de maatschappij met een gerust hart en in de lijn der vanzelfsprekendheid hel stempel kunst kan drukken. Over de hele wereld maak ten in de zestiger jaren enkele tientallen kunstenaars onge veer dezelfde gedachlengang door als Boezem. De kunst stroming die hieruit zou vol gen kreeg de naam concept ari De.idee staat in de werken van de mensen die tot deze stro ming behoren centraal. Bo vendien voelen de deelnemers zich niel gebonden aan be paalde materialen. Er kwamen enkele grote tentoonstellingen waarin de betreffende kunste naars de wereld schokten mei hun concept art. Voor wat betreft Boezem vielen onder andere een pro ject op, waarin hij beddegoed uit alle ramen van het Stede lijk Museum in Amsterdam liet wapperen en het feit, dat hij aan duizend mensen over de hele wereld die iets met kunst te maken hebben, het weerbericht, van die dag stuurde. Van deze en andere werken van Boezem wordt tot eind deze maand een overzicht ge geven in kunstcentrum „Bad huis" aan de Havenaijk in Go- rinchem. In tegenstelling tot enkele jaren geleden worden deze werken nu aanvaard. Ze worden niet langer beschouwd als oorzaak van een ondergang van de beeldende kunst. Boe zem zegt hierover zelf dat er na de schok die in de zestiger ja ren teweeg werd gebracht geen nieuwe wezenlijke dingen meer zijn gebracht. De ideeën van toen worden nu verder uitgewerktvervolmaakt Binnen het kader van deze nieuwe ideeën ontwikkelt ook Boezem zich verder. In deze lijn ligt trouwens ook het ont werp voor zijn Bredase pro ject. Van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk en de ge meente kwam de opdracht iets te ontwerpen voor de hoek Willemstraat-Delpratsingel tussen het Valkenberg en het station. De opdracht valt in het kader van hel project ron dom hel nieuwe station. In het zojuist goedgekeurde ontwerp denkt Boezem aan een verho ging die bestaat uit twee pla teaus, Een van 400x400x20 cm en een daar bovenop van 100x100x20 cm. Op de boven ste plaat worden twee voeta td- rukken afgebeld -en vond de verhoging komen vier luid sprekers. Zo gauw een persoon op het plateau gaat staan be gint een geluidsband te lopen waarop Boezem zijn romantisch-lyrische interpre tatie van het park Valkenberg geeft. De band wordt ieder jaargetijde opnieuw ingespro ken. Het ligt in de bedoeling van de ontwerper om na een jaar Bredase dichters en schrijvers in de gelegenheid ie stellen hun visie op het park Beddeqoed nu de ramen van het stedelijk museum The absence of mij chair via de geluidsband te laten ho ren. Het plateau zelf moet zo onopvallend worden gecon strueerd. dal hei opgaat in de omgeving. Hel is immers niel de bedoe ling van Boezem een werk neer te zetten dat een centraal punt vormt en de aandacht van de omgeving opeist. Boezem wil ilc rollen omdraaien en het werk ondergeschikt maken aan de omgeving. Hij wil dat de omgeving de aandacht opeist. Zijn eigen inbreng blijft aanwezig in de woorden die hij uitspreekt. Marinus van den Boezem vindt het voorgaande essenti eel voor de dingen die hij in Zeeland gaat doen. Hij wijsl erop dat hij als, kunstenaar naar Middelburg gaat. De on derwijservaring die hij in een vormingscentrum in Gorin- chem opdeed neemt hij echter ook mee. De lunctie dte Marinus v an den Boezem in Zeeland krijgt fs nieuw. Het gaat om een coördinerende taak tussen acht creativiteitscentra. Deze zt.jn gevestigd in Middelburg, Hulst, Terneuzen. Souburg, Oostburg. Vlissingen, Zierik- zee en Goes. Ze beschikken over 55 docenten en zo'n drie duizend cursisten. De opvat tingen die de nieuwe directeur over zijn nieuwe functie heeft passen in de hele lijn van din gen waarmee hij bezig is. Hij stelt dat het niet de be doeling is dat van al die cursis ten kleine kunstenaartjes wordt'gemaakt. Ook moet hel creatieve werk niet worden gezien als een tranquilizer voor de slachtoffers van een prestatiemaatschappij. Het creatieve werk moet volgens hein worden beschouwd als een zelfverkenning. Dit, /.elfverkennen hoeft voor wat betreft Boezem niet alleen door middel van dingen als boetseren en tekenen te ge beuren. Hij denkt bijvoorbeeld ook aan een revu als expres siemiddel. Via kadercursussen hoopt hij zijn ideeën te kunnen overbrengen op grote groepen mensen. Hij denkt daarbij niet alleen aan cursisten die in het. dagelijks leven handenarbeid- lessen geven, maar bijvoorbe eld ook aan een leraar wis kunde die de ideeën op een ei gen manier in zijn lessen ver taalt. Boezem hoopt in Zeeland, ook dingen te kunnen gaan doen met bejaarden en kinde ren. Deels omdat hij met name de bejaarden een vergeten groep noemt en deels omdat kinderen en ouderen nog niet of niet meer zo gebonden zijn aan de prestatiemaatschappij. De nieuwe directeur heeft zo ongeveer wel een beeid van wat hij in Zeeland wil gaan doen. Hoe het echter in de praktijk zal uitpakken valt nog moeilijk te zeggen. Hij wil eerst een uitgebreide tocht langs de creativiteitscentra maken om dan te kijken waar de mogelijkheden liggen. R1EJA VAN AART hoogwater Morgen, zaterdag 19 juli - Bergen op Zoom 12.33 en - Hansweert 11.51 en - Terneuzen 11.22 en 23.54 Vlissingen 10.54 en 23.25 Wemeldinge 12.24 en Park De schaalvergroting in de landbouw moet in toom worden gehouden ter voorkoming van net ontstaan van een eenvormig landschap. In de Zak van Zuid-Beveland zou een land schapspark moeten komen, (Van onze parlementaire redac teur) DEN HAAG - Er is geen sprake van dat de rijksupleiding voor kleuterleidsters in Middel - burg in een ongunstige concur rentiepositie verkeert ten op zichte van de Christelijke Peda gogische Academie. Dat ant woordt minister Van Kemenade (Onderwijs) de socialistische tweede-kamerleden Roels en Van Ooijen, die de bewindsman daarover een aantal vragen hadden gesteld. Volgens beide kamerleden zou het aantal toegelaten leerlingen aan de rijksopleiding van Mid delburg dwingend zijn beperkt, terwijl op de Christelijke Aca demie een beroep is gedaan het aantal toe te laten leerlingen vrijwillig te beperken. Roels en Van Ooijen vinden dat er - als dat zou zijn - sprake is van een rechtsongelijkheid, die het openbaar onderwijs achterstelt bij het christelijk onderwijs. De bewindsman ontkent: op verzoek van de direkteur van de rijksopleiding in Middelburg heeft hij - teneinde tegemoet te komen aan organisatorische problemen - goedgevonden dat de bezetting in liet eerste leer jaar gelijk is aan die van het vo rige cursusjaar, namelijk 42. Aan de christelijke opleidings school in de Zeeuwse hoofdstad zuilen drie eerste klassen wor den gevormd met ongeveer 75 leerlingen. Het vorige cursus jaar waren er dat nog 81. Er is dus geen sprake van, zo stelt mi nister Van Kemenade, dat de christelijke opleiding'enig voor deel heeft gehad ten opzichte van de openbare opleiding. Hij voegt daaraan toe dat het aantal geslaagden van beide Middel burgse opleidingen de behoefte in Zeeland ruimschoots over treft. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw G. Cornelissen van de KVP, waarin zij haar ongerustheid uitspreekt over de problemen rond de sta geplaatsen van de (ruim 600) studenten van de middelbare beroepsopleiding voor sociale dienstverlening antwoordt de minister, dat naarstig naar een oplossing wordt gezocht. De cursisten, die hun tweede leer jaar ingaan, moeten verzekerd zijn van een stageplaats. Heb ben zij die plaats niet. dan wor den zij van de opleiding uitge sloten. De minister wil nu. in overleg met de desbetref fend op leidingsinstituten het aantal toe te laten cursisten door de insti tuten laten beperken. Hij wil de onderhavige toelatingsvoor waarden voor het tweede cur susjaar verleggen. Ook wil mi nister Van Kemenade de be staande leerplannen verande- (van onze correspondent) MIDDELBURG - Diverse au tomobilisten hebben de afgelo pen weken geweigerd een bloedproef' te laten afnemen na dat zij door de politie verdacht werden van het rijden onder in vloed. De officier van justitie zei donderdagmorgen deze weige ring erg hoog op te nemen. De eerste weirenaar, die don derdag terecht moest staan was J. van T. uit Sluiskil. Op 14 april reed deze in Terneuzen op de Emmalaan met zijn auto tegen een hekwerk. Hij reed door. zonder zich om de schade te be kommeren. Later weigerde hij de bloedproef, maar de verbali santen konden kennelijk zo ook wel zien dat deze verdachtcTTT kennelijke staat verkeerde. Toch wilde van T. zelfs niet in het ballonnetje blazen. De offi cier van justitie eiste drie weken gevangenisstraf en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De verdediger, mr. Wabeeke, vertelde de politie, een roerend verhaal over zijn hardwerkende brandschone cliënt. De pol it i» - rechter veroordeelde van T. tot twee weken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaarde lijk, met een proeftijd van een jaar. en zes maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. en met dikke tong toe. Dok hier eiste de officier van justitie drie weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en negen maan den ontzegging. De uitspraak werd tien dagen onvoorwaarde lijk en zes maanden, ontzegging. I) Kills \i>ressief Do derde nec-zegger u as G K. uit Oostburg. Deze werd 22 maart op de rijksw Ternouzen-Sluiskil uan0 den. Hij wilde wel in het pijpje blazen, maar toen dit verkleurde en de bloedproef nodig bl de op eliou- •ek. De tweede bloedproef wcige- raar was J.V. uit Uzendtjke. Toen deze op 22 april in Terneu zen door de politie werd aange houden sprak hij de dienaren der wet op nogal agressieve toon weigerde hij. De politie had de handen vol aan De K. die vol gens de verklaring van de maiv- ehausse behoorlijk 'dwars la,. De officier van justitie nam het de verdachte hoogst kwalijk, dat deze zijn klacht o\ er een slecht, behandeling door de politie, niet rechtstreeks aan hem had door negeven toen hij zijn ingetrok ken rijbewi js kwam terughalen. De officier van justitie eiste drie weken gevangenisstraf en negen maanden ontzegging, waarvan rlrie maanden voorwaardelijk, een een proeftijd van twee jaar. De verdediger, mr. E. van de Berg, vroeg vrijspraak voor zijn client omdat de bloedproefveei- gering op een misverstand had berust. De politierechter ver oordeelde de K. tot tien dagen gevangenisstraf, onvoorwaarde lijk. en ontzegging uit de rijbe voegdheid eoor drie maanden voorwaardelijk, proeftijd twee jaar met daaraan de bijzondere voorwaarde gekoppeld, dat de K. de eerste zes maanden niet op zondag mag rijden.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3