L198.- ONES lederlander loopt per dag 20 minuten holen, Reimerswaal en t.-Philipsland bij Zeeland Vandaag EGYPTE WIL VN-MANDAAT IN SINAÏ NIET VERLENGEN Nederlandse toerist moet borgtocht van 7000 mark betalen Waar blijft antwoord op vragen over vervoer gevaarlijke stoffen op W.-Schelde [EGERING WIL 26 PROVINCIES IN PLAATS VAN 11 Soyoez en Apollo onderweg Straks op auto gele en witte kentekenplaat Merckx rijdt door ondanks kaakbreuk AGENT PAKT JONGE DIEF NA RACE DOOR ZIEKENHUIS zeelkA ki wis- Roosetidaler beroofd na uilstapje in Bergen op Zoom In najaar eerste exemplaren te koop Recreatie 30 gemeenten Argentijnse peso weer gedevalueerd 106.000 lege woningen Treinverkeer Terneuzens raadslid fcrdijk is MAVO- SCHFT- |>rden tot Imnen ze I laties te jaar met icentrum krijgen Indelijkse In onder- I te geven |Ioppe op- ■dfdredacleur L Leijendekker ^K-ecteui Dr W A.J M Harkx teHartie- en administratie-adres: Nieuu'straat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 ie ttromi'nmer 1114111 f.8 v Uiigeve: ^maatschappij De 13. v, CiKTStr-at 16, Breda. ZEEUW WOENSDAG 16 JULI 1975 27e jaargang No. 7706 |831/1811 'elke sier- en borduursteek ;ft „1001" mogelijkheden n en naden afwerken mef en met de bekende klem- (AN IJKSINSTEILINGEN HE 1975 AUTOMAAT, Bel voor een vrij- huis gen reparatie-atelier voor merken, ook al zijn deze :ht bij collega's of waren- n. jaar garantie. :ssen aan huis. 'makkelijke betalingsrege- ig. inder bijkomende kosten. MACHINEBEDRIJF AAR IDEL 154. Na 5 uui 01619-865 Brabantpark. aimachines f 3.50 per m2. tuincentrum de bkemberg 01008- 14113 tuincentrum FLORAMA 01600 - 25800 tst. geef ster Uitgeversmaatschappij De Stem BV. UTRECHT (ANP) De I doorsnee-Nederlander brengt 1 zijn vrije tijd overwegend zittend door. In de zomer maakt nog 10 pet dagelijks een ommetje, maar in het zjtgedrag komt dan weinig verandering. Het verschil met winter en herfst is al leen, dat we wat meer op het balkon en in de tuin zitten dan binnen. Buitenshuis loopt de gemiddelde Neder lander per dag doorgaans twintig minuten, waarbij een derde kilometer wordt afge legd. Dit constateert ver- keersfuturoloog drs. G. Hup- kes uit Vianen, adjunct-di recteur van het Centrum voor Vervoersplannen in Utrecht, in het blad „Inter mediair". Het lopen, dat van groot belang voor de volksgezond heid wordt genoemd, krijg volgens drs. Hupkes geen of weinig overheidssubsidie of met uitzondering van de gisteren begonnen vierdaagse weinig aandacht in de pers. ..We zitten teveel... (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Een inwoner van Roosendaal heefl achteraf bekeken weinig plezier beleefd aan een dagje cafébe zoek in Bergen op Zoom. Weliswaar waren degenen die met hem de glazen hadden ge heven, zo zorgzaam geweest hem op een bepaald ogenblik naar zijn auto te dragen opdat hij in alle rust tot de werkelijkheid zou kunnen terugkeren, maar toen de man omstreeks tien uur 's avonds ontwaakte, kwam hij tot de ontdekking dat hij 8500 gulden uit zijn portefeuille miste. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door de omstandigheid dat de gedupeerde zich weinig van zijn wedervaren weet te her inneren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De provincies Zeeland en Friesland zul- en in de nieuwe bestuurlijke reorganisatie van ons land !G in plaats van 11 provincies „ongeschonden" blfó- bestaan. Dat blijkt uit het concept-ontwerp van een vet, die minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) listeren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Middelburg t hoofdstad. De Provinciale Staten blijven 47 leden tel- Met zwarte letters en cijfers (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Vanaf oktober of november dit jaar zullen de automobi listen in ons land in de gelegenheid worden ge steld om de blauw-witte kentekenplaten van hun wagens in te wisselen voor een fel geel, reflecte rend nummerbord met zwarte letters en cijfers aan de achterkant en een helder w't nummerbord met zwarte opdruk aan de voorkant. Deze nieuwe Het betekent, dat de rege ring definitief gekozen heeft het handhaven van de «meenten Tholen, St.-Philips- nd en Reimerswaal bij de rovineie Zeeland „nieuwe jl". Daarover is de laatste reu nogai wal ie doen ge- eest. In eerdere concept-ont- jrerpen van de bewindsman aren deze drie gemeenten bij 'est-Brabant gedacht. Als be- ngrijkste argument om Tho- n, St.-Philipsland en Rei- nerswai b(j Zeeland onder te brengen voert minister De Haay Fortman aan, dat de be- ande bestuurlijke banden net het „Zeeuwse" en de unctie van deze drie gemeen- in de centrale delta geen nder besluit dulden. ZONNIGE PERIODEN met lokale buien. Aan de kust krachtige zuidwester. Maximumtemperaturen: Negentien graden (kust), 22 graden (land). STAD EN STREEK Horlogeventer zag klant in politie-agenf Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE PTT met nieuwe kar retjes Pagina 5 BINNEN- EN NS regelt het milieu per computer Pagina' 7 DE KLEINE STEM Fijn dromen dat je ko ning bent Pagina 9 SPORT Ajax verzet zich niet langer tegen nacompe- titie Pagina 10 MERIJN: Merckx: Breek me de bek niet open. De provincie Zeeland komt overeen met de op de enige tijd geleden bij de Kamer in gediende ontwerp-structuur- sohets met 44 gewesten aange geven rayons Zeeuwscn- Viaanderen en Scheldemond en telt ongeveer 322.900 inwo ners. In Soneldemond zijn drie stedelijke verzorgingsgebie den, te weten Zierikzee, Goes en Middeliburg-Viissingen. In het RAYON Zeeuwsch-Vlaan deren zijn er ook drie: Oost burg, Terneuzen en Hulst. In een toeliahting op zijn plannen zegt minister De Gaay Fortman dat vooral is gezocht naar mogelij kireden binnen de bestaande samen werkingsverbanden Beveian- westen. Die laatste zijn er in Zeeland niet. Wei de samen- werkingsverbandtn Bevelan- den, Walcheren en Noordelijk Zeeland. Het rayon Schelde mond heeft 181.550 inwoners, het rayon Zeeuwsoh-Vlaande- ren 104.250. Alleen al vanwege het voor provincies nieuwe stijl tekortschietende draag vlak is handhaving van beide rayons als provincies uitgeslo ten, vindt de bewindsman. In de concept-structuur schets is er reeds op gewezen, dat Zeeland in een aantal op zichten als een funtionele een heid te zien is. De natuurlijke geografische situatie van dit gebied maakt het bjj uitstek geschikt voor zeehaven- en in dustriële activiteiten, die sterk de structuur v-an het Schelde bekken bepalen. De verschil lende delen van Zeeland ken- tien, naast de zorg voor de landbouw en het milieubeheer, overeenkomstige functies ten aanzien van natuurbehoud en recreaties. Deze overeenkomsten en ge lijke functies gaven geen aan- leiding tot de vorming van een rayon Zeeland op de concept- structuurschets, voornamelijk omdat men vreesde dat de lo kaal belangrijke taken door zo'n groot gewest weer te ver van het lokaal bestuur zouden afstaan. Nu de regering echter de inhoud voor de provincies nieuwe stijl heeft vastgesteld, past volgens minister De Gaay Fortman daar wel degelijk één provincie Zeeland in. Met het combineren van de rayons Scheldemond en Zeeuwsch- Vlaanderen wordt volgens hem tevens bereikt, dat de huidige provincie Zeeland met zijn bestaande provinciale ap paraat wordt gecontinueerd, De provincie nieuwe stijl Zeeland omvat derh-alve de volgende gemeenten: Aarden- burg, Arnemuiden, Axel, Bors- sele. Brouwershaven, Bruinis- se, Domburg, Duiveland, Goes Hontenisse. Hulst, Kapelle. Kortgene, Mariekerke, Middel burg, Middensehouwen, Oost burg, Reimerswaal, Sas van Gent. St.-Philipsland. Sluis, Terneuzen. Tholen, Valkenisse. Veere. Vlissingen. Wester- schouwen, Westkapelle, Wis- senkerke en Zierikzee. (Zie ook pagina 3 en 7) (Van onze redactii buitenland. MOS KOU - CAPE CANAVERAL, Het eerste gezamenlijke ruimtevaartproject van Rusland en Amerika heei t gisteren een succesvolle sfart beleefd. Eon t 13.20 uur <onxn ,ii vond vanaf de basis Baikonoer een perfecte lancering plaats van het Russische Soyoez- vaartuig, met aan boord de twee kosmonauten Leonov en Koebasov (zie foto hiernaast). Zeven en een half uur later brachten de Amerikanen vanaf Cape Canaveral linn Apollo, met de drie astronauten Stafford, Brand en Slayton aan boord, eveneens zonder haperen in een baan om de aarde. Als alles volgens plan verloopt zal morgen om 17.15 uur (onze tijd) een koppeling tussen de Soyoez en de Apollo worden tot stand gebracht. Het belangwekkende van de start van het Russische ruimtevaartuig was dat het de eerste bemande Soyoez- lancering betrof die rechtstreeks via de Russische televisie Werd uitgezonden en door vele tientallen miljoenen over de gehele wereld kon worden gevolgd. De twee Sovjet-kosmonauten Leonov (links) en Koe basov, vlak voordat ze hun Soyoez binnenstappen. (Van onze s ortredactie) MORZINE AVORIAZ Na afloop van de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk is in het ziekenhuis van Toulon les Bains geconsta teerd, dat Eddy Merckx zijn linker boven kaak heeft ge broken. De Belgische wereld kampioen was tijdens het ge neutraliseerde gedeelte van de zeventiende rit ten val geko men, nadat hij tegen Ole JKit- ter was opgebotst. Merckx vertelde echter dat hij van daag toch aai, de start zai verschijnen. „Gisteren he b ik gemerkt dat Thevenet dodelijk vermoeid is. Ik heb nog 'n kans de ourtewinn e n". (Zie verder pag. 11) BUENOS AIRES (ANP) De Argentijnse peso is gisteren voor de tweede keer in min der dan een maand gedevalu eerd. De koers werd van 30 op 35,40 per Amerikaanse dollar gebracht. De Argentijnse provincie hoofdstad La Plata Is gisteren verlamd door een algemene staking die was uitgeroepen na de moord op de burgemees ter van die stad. (Van v -lactic buitenland) CAïRO De Egyptische vi ce-premier en minister van buitenlandse zaken, Ismail Faehrni, heeft gisteravond be kendgemaakt dat Egypte niet akkoord gaat met verlenging van het mandaat van de VN- troepen in de Sinaï. Hij deelde mee dat hij een boodschap in die zin had ge zonden aan Kurt Waldheim, secreitaris-generaal van de Verenigde Naties. Het man daat in de Sinaï loopt op 24 juli af. Fachmi zei dlat Egypte „een staat van geen vrede en geen oorlog" niet zou aanvaarden. Minister Fachmi liet echter de mogelijkheid open dat de VN-troepen zouden kunnen blijven in de Sinaï als de VN economische sancties teige-n Is raël namen. Egypte reageert hiermee op wat Fachni noem de „de vertragingstactiek" van Israël. kentekenplaten zullen echter wei zelf betaald moeten worden. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) wil met deze keuzemoge lijkheid een eerste stap zetten in de richting van een volledige vernieuwing van het Nederlandse ken- tekenplatenbestand. Overi gens zal pas over enkele jaren aan de hand van de resultaten bekeken wor den of de geel-zwarte en wit-zwarte nummerborden verplicht worden ge steld. De nieuwe kentekenpla ten hebben als voordeel, dat een auto in het don ker vooral aan de achter zijde gemakkelijker her kend kan worden. Tevens is er volgens minister Westerterp met de nieuwe nummerplaten een betere fotografische controle langs de weg mogelijk, omdat de letter- en oij- fertypen op de nieuwe platen veranderd zullen worden. Momenteel komt het nog al eens voor, dat de witte letters op de blauwe kentekenplaten niet zo duidelijk op controlefoto's overkomen. Wellicht zul len deze voordelen aan vankelijk sommige auto mobilisten juist afschrik ken, maar desondanks meent de minister, dat vooral mengen die een nieuwe- atifö lAipen, toch wel geneigd zullen zijn. de nieuwe rilnten direct te laten aanbrengen. DEN HAAG (ANP) Op 1 april stonden in Nederland 116.000 woningen oftewel 2,2 procent leeg, volgens het Cen- traal Bureau voor de Statis tiek. Dat aantal is 1.700 minder dan op 1 oktober 1974. In het zuiden stonden op 1 april it).600 woningen leeg of twee yrocent van de woningvoor raad. Dit betekent een afname van de leegstand met 4,3 pro- nent ten opzichte van okto ber. UTRECHT (ANP) Het treinverkeer tussen Amster dam en Haarlem - het drukst bereden baanvak van Neder land - is gistermiddag in de war geraakt nadat een ge sleepte auto op een door auto matische halve ovenvegbomen beveiligde overweg tegen een personentrein was gebotst. De stremming heeft van 12.40 tot 14.30 uur geduurd, maar had nadien nog een reeks van vertragingen tot ge volg in andere delen van het land Enkele intercity-treinen van Amsterdam naar Vlissin gen en van Amsterdam naar Venlo via Rotterdam liepen vertragingen op van rond 20 minuten. (Van onze correspondent) BONN De 21-jarige Ne derlander. Gerard Murre, is gisteren tegen een borg tocht van 7000 DM. uit de gevangenis van Freiburg ontslagen en naar huis te ruggekeerd. Murre was op 24 juni gearresteerd nadat de justitie hem ervan be schuldigde te hebben deel genomen aan een studen tendemonstratie, waarbij een politieagent werd ge wond. Murre beweert ech ter dat hij volkomen toe vallig In de demonstratie verzeild raakte en pas een uur tevoren op een wille keurig tijdstip in Freiburg was aangekomen. Hoewel de justitie hem er niet van beschuldigde dat hij degene was, die de agent met een steenworp verwondde, heeft hij nu een langere tijd in de ge vangenis doorgebracht dan de straffen voor het deelne men aan demonstraties doorgaans luiden. Ook de zitting waarop de recht bank van Freiburg gisteren de voorlopige invrijheids- stelling van Murre besloot, bracht geen enkel bewijs als zou hij toch aan de demonstratie hebben deel genomen. Desondanks moest er een uitzonderlijk hoge borgtocht van ruim 7000 gulden worden be taald Vïurre had voor zijn arrestatie een zwerftocht door het Zwarte Woud ge maakt en zich uiteindelijk naar Freiburg laten liften om van hier per trein naar Nederland terug te keren. Aangezien hij nog enkele uren tijd had, liep hij de stad in. Op 6 augustus zal in Fi gen Freiburg het proces te- hfem plaatsvinden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het 'l'er- neuzense WD-raadslid H. Wijnja uit Hoek heeft een brief op noten geschreven naar het college van B. en W. van deze plaats, over vragen die hij vorig jaar november heeft gesteld en die nog steeds niet beantwoord zijn. De vra gen hadden betrekking op het vervoer van gevaarlijke stof fen over de Westerschelde. B. en W. van Terneuzen hebben, blijkens de brief van 12 juli nog geen antwoord ge geven. De door liet VVD-lid gesignaleerde, zoals hij noemt, zeer onbevredigende toestand op het gebied van vervoer te water van gevaar lijke stoffen in deze streek, trok gelukkig ook op ruimere schaal aandacht. De Eerste Kamerleden Rijnders (CHU) en Verburg (P.v.d.A.) 'drongen bij de minister van Verkeer en Waterstaat aan op een ver beterde scheepvaartregeling op de Westerschelde, bijvoorbeeld door inrichting van een cen trale meld- en regelkamer. Op 9 april stelden de VVD-frac- tieleden Dees en Tuijnman vragen over hetzelfde onder werp aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Op 30 juni werden deze vragen door de ministers be antwoord. Voor het raadslid Wijnja was dit reden om op te merken dat „de informatie bronnen van de ministers ge lukkig sneller bleken te wer ken, dan die var, het (Terneu- zense) college". De heren Dees en Tuijnman vroegen of het de ministers bekend is, dat er nog steeds onrust bestaat over het uitblij ven van een passende regeling voor het vervoer van gevaar lijke stoffen door- en binnen vaartschepen in het gebied van de Westerschelde, hetgeen door minister Westerterp, me de namens zijn collega van Volksgezondheid en Milieuhy giëne bevestigend werd beant woord. Op de vraag of het vervoer van gevaarlijke stoffen in het Waterweggebied en het gebied van het Noordzeekanaal beter geregeld is dan op de Wester schelde, werd door de minister geantwoord dat er voor wat de Westerschelde betreft, voor schepen, die de Belgische ha vens tot bestemming hebben, geen meldingsplicht voor ge vaarlijke stoffen aan Neder landse autoriteiten bestaat. Voor schepen, die Nederlandse havens aandoen, bestaat een meldingsplicht voor een be perkt aantal gevaarlijke stof fen, er zijn geen beperkingen der scheepsbewegingen bij on gunstige weersomstandighe den, er is wel een loodsplicht, hetgeen betekent dat elk schip loodsgelden moet betalen, maar er geen loodsdwang is. „Er is ook geen informatie- of coördinatiecentrum", aldus de minister. Wel is er een ont- werp-overeenkomst tussen de aan de Westerschelde gelegen gemeenten, de rijkspolitie te water, het loodswezen, de or ganisatie Bescherming Bevol king. de regionale brandweer kringen en de Rijkswaterstaat om op basis van onderlinge samenwerking en hulpverle ning met inzet van eigen ma teriaal en organisatie, op te kunnen treden bij eventuele calamiteiten. (Vervolg op pag. 5) (Van een onzer verslaggevers BREDA Twee jongens die er met een geldkistje van door wilden, een oplettende e" doortastende politie-agent, een wilde achtervolging door de gangen van een ziekehuis: dat ware de spelers en liet decor van een voorval dat heel wat Bredanaars gisteren heb ben kunnen waarnemen. Omstreeks halfvier in de middag zagen een jonge Bre dase agent en diens vrouw, die op hun vrije dag met hun auto langs de het Bowling centrum reden, dat een jongen met een geldkistje onder de arm uit het gebouw van de kegelbaan kwam en dat aan een andere jongen gaf die met zijn fiets buiten stond te wachten. De jongens wikkel den het kistje in een leger jack en reden daarop weg. De politieman rook lont en zette de achtervolging in. Daarop gooiden de jongens het kistje op straat en de oudste vluchtte het nabije Ignatius- ziekenhuis in. Ook de agent rende daar naar binnen en zo onstond een race langs ver pleegsters en artsen in witte jassen en dwars door de wach tende bezoekers heen. De agent slaagde erin de knaap te overmeesteren. Het is een zestienjarige jongen en zijn maat is twee jaar jonger. Het geldkistje bevatte vierdui zend gulden. De oudste jongen is niet onbekend bij de kegel baan en heeft blijkbaar dege. lijk nagegaan hoe hij zijn slag het beste kon slaan.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1