Volksbeweging de winnende aan Angola hand Verontreiniging van Het Kanaal Geen been om op te staan ZAIRE HOOPT OP FORSE BELGISCHE LENING IN STRIJD TEGEN FNLA Brussel helpt Moboetoe uit financiële problemen Vrouw omgekomen overwegongeluk daar blijft n mens gezond bij! binnenland buitenland Saab-topman F-16 gekozen na belofte over overname vluchten Kopen op afbetaling in België stuk gemakkelijker Nederlanders optimistischer over toekomst Beurskoerseri AN P-beurs - overzicht Verdere daling op obligatie- markt DINSDAG 15 JULI 1975 11 (Van onze redactie buitenland) LOEANDA De linksge- zinde Angolese volksbewe ging MPLA heeft gisteren de overhand gekregen in de al vijf dagen durende strijd met het westersgezinde na tionale front, FNLA zo wordt van Portugese mili taire zijde vernomen. Het nationale front voert nu in allerijl versterkingen aan uit liet noorden van het land. De strijd tussen de twee zwar te bevrijdingsbewegingen heeft in de hoofdstad Loeanda BRUSSEL (ANP) In het water van Het Kanaal wordt dagelijks het equivalent van 750 ton zwavelzuur, 367 ton gehydrateerd ijzersutfaat en 246 ton ijzersulfaat geloosd. Die lozingen worden met een zodanige hoeveelheid water verdund dat de daadwerkelij ke lozing overeenstemt met een verontreiniging van 2 pet. De Europese Commissie in Brussel, het „dagelijks be stuur", van de Europese ge meenschappen, heeft dit mee gedeeld in antwoord op schrif telijke vragen uit het Euro pees parlement. Visserij-asso ciaties hebben zich. aldus de oommissie, over deze lozingen beklaagd. In de geloosde chemicaliën komen ook sporen voor van zware metalen, in het bijzon der sporen van titanium en vanadium. Die zware metalen zijn echter zeer sterk verdund. Ze zijn onoplosbaar, aldus de commissie. De gemeten con centraties zijn identiek aan die welke in de aardkost zijn vastgesteld. De commissie wijst erop dat de belangrijkste verontreini gingsbronnen van de Seine- monding (die uitkomt in Het Kanaal) de stedelijke riole ringssystemen, de havencapa citeiten van Le Havre en Rou en en de lozingen van ver schillende in de streek geves tigde bedrijven zijn. Bij die bdrijven gaat het voorname lijk om industrieën in de sek toren petrochemie, papier, chemie, hoogovens en machi nebouw. Ook bevinden er zich thermische centrales. naar schatting al aan 300 men sen het leven gekost De Portugezen zijn niet ln staat een eind aan de strijd te maken. Portugal wil proberen internationale instanties te be wegen een eind aan de nood toestand te maken. De meeste mensen sneuvelden zaterdag in Loeanda, toen duizend acti visten van de volksbeweging het hoofdkwartier van het na tionale front bestormden met gebruikmaking van zware in- fanteriewapens en twee tanks. De hoogste leiders van het nationale front zijn gisteren naar het naburige Zaïre uitge weken toen de volksbeweging in de bloedige straatgevechten ln de buitenwijken van Loean da de overhand kreeg. De toestand in het enige burgerziekenhuis van de hoofdstad dat open is was ook STOCKHOLM (AP) Curt Mileikowski, president-direc teur van het Zweedse concern BRUSSEL (ANP) De Belgische regering heeft een aantal maatregelen getroffen die het kopen op afbetaling een stuk gemakkelijker ma ken. Een koninklijk besluit hierover wordt hoogstwaar schijnlijk nog deze week gete kend. Tien dagen na verschij ning in de staatscourant wordt het van kracht. De vast te betalen bedragen bij de koop op afbetaling zijn door de bank met 10 pet. ver minderd. Voor auto's is het bedrag zelfs met 20 pet ver minderd. Men moet nu 25 pet op een nieuwe wagen aanbeta len tegen 45 pet. in de oude situatie. Hetzelfde aanbetalisigsper- eentage (25) geldt voor moto- ren, scooters, brommers en fietsen (was 35). Op huishou delijke apparaten is het aan betalingspercentage 15 gewor den (was 25). Dat geldt ook voor radio's, televisie-appara ten enz. Op plezierboten moe ten de Belgen nu nog 35 pet aanbetalen (was 45). Ook de voorwaarden voor persoonlijke leningen zijn ver soepeld. Over de afbetaling van opgenomen bedragen tot 350 gulden mag men 9 maan den doen was 8 maanden). Van 350 tot 700 gulden geldt nu 12 maanden (was 10). Van 700 tot 1400 nu 15 maanden (was 12) ent (ADVERTENTIE) Saah-Scania, zegt dat Neder land, België, Denemarken en Noorwegen onlangs voor de Amerikaanse F-16 als opvolger van hun starfighters hebben gekozen omdat het Pentagon j heeft beloofd een deel van de' operationele vlnchten bij slecht weer van de vier lan den over te nemen. Mileikowski geeft zijn visie in het grote Stockholm» och tendblad ..DAGENS Nuhe ter". Hij zegt onder meer: „Onze Viggen was duurder, maar hij kan meer, bijvoorbeeld onder slechte weersomstandigheden. In plaats daarvan hebben de vier landen voor het Ameri kaanse vliegtuig gekozen, dat gebouwd is voor goede weer typen". „De Viggen had eigen lijk een goede kans moeten maken, omdat het 84 procent van de tijd donker of slecht weer is," aldus Mileikowski. ,.Maar de andere NAVO-lan- den de Verenigde Staten, West Duitsland en Groot Brit- tannië bemoeiden zich er mee en beloofden de extra ge- vechtstaken tijdens slecht weer over te nemen." DEN HAAG (ANP) De Nederlandse consument is op timistischer over de toekomst. Wat betreft de algemene eco nomische situatie is de Neder landse consument nu zelfs dui delijk minder pessimistisch dan aan het begin van dit jaar. Deze gegevens haait het Centraal Bureau voor de Sta tistiek uit de zogenaamde con junctuurtest, die in mei is ge houden onder 4.000 Neder landse huishoudens. De ver wachtingen van de Nederland se consument aanzien van de economische situatie en de ei gen financiële situatie waren tijdens deze enquête in mei over het geheel genomen min der pessimistisch dan in de eerste helft van januari 1975. Maar de enquête werd gehou den vóórdat Duisenberg en de voorjaarsnota veel somberder geluiden lieten horen. gisteren chaotisch. De gewon den worden in de gangen be handeld, terwijl de artsen via de radio een beroep doen op bloedtransfusie-donors. De twee andere burgerzie kenhuizen, die zich vlakbij de door gevechten geteisterde Af rikaanse stadswijken bevin den, blijven dicht. Ook uit het militaire hospitaal wordt ge meld dat men daar de toe vloed van burger-slachtoffers bijna niet kan verwerken. In het centrum van Loeanda waren geen tekenen van pa niek zichtbaar. In het industriegebied ble ven de fabrieken gesloten om dat het openbaar vervoer zijn diensten heeft gestaakt. Een groot aantal bedrijven en kan toren sloot vrijwillig hetzij omdat ze vlak bij de gevaren zone liggen, hetzij omdat hun personeel de bedrijven niet kan bereiken. Ook uit de stad Dalatando, ca. 250 kilometer ten oosten van Loeancla, ';omen berichten over ongeregeldheden, deze stad wordt door de MPLA tot haar invloedzone gerekend. Biologen van naam en faam zijn het na tientaUen jaren van hakkelen nu wel over eens dat de mens op zijn minst zeer nauwe familieban den heeft met de aap. Per soonlijk heb ik daar niets op tegen. Apen zijn allerDeminne- lijkste wezens, hetgeen beslist niet van alle mensen gezegd kan worden. Het enige bezwaar tegen de ze verre bloedverwant is voor mij dan ook gelegen in het feit dat we zo wanhopig ons best doen om ons van de aap te onderscheiden. Laat ik me in dit stukje beperken tot één facet daarvan en dan we) de wijze waarop wij zitten. Ooit een aap zien zitten? Simpel weg op zijn hurken, of lekker lui in een tak? De jongen heeft geen be hoefte aan gecompliceerde stoelen op poten ter lengte van de afstand knie-enkel I Overigens worden de zltge- woonten van de voorouderlijke apen ook door de natuurvolke ren in ere gehouden. Die lui weten nog wat goed is voor ~D[;.-X D een mens die geen behoefte vOOR. GREET BUCHNtK heeft om zich boven alle ande re schepselen te verheffen. Die natuurmensen zitten ook simpelweg op hun hurken, soms op een laag bij de grond gespannen hangmatje, op een lage steen of boomstronk, maar nimmer op een stoel of zetel van het formaat dat wij kennen. Direct gevolg van de ze oorzitwijze is dat de voeten niet oververmoeid raken, dat de benen niet doelloos mis bruikt worden in een vertikale houding en de rug niet over belast wordt, enkele en alleen ter verhoging van de status. Want laten we elkaar niets wijsmaken; de eerste zetel ook wel troon genaamd in de histori was bestemd voor de enkeling die zich boven het grauw wenste te verheffen fn de letterlijke betekenis van het woord. Alleen mt ht evoortschrijden van het zelfbe- het woord. Alleen met het voortschrijden van het zelfbe wustzijn van „het grauw", na men ook andere bevolkingsla gen de ongelukkige en uit hoogmoed geboren zitgewoon- ten over. En nou zitten we ermee in de letterlijke beteke nis van het woord, want geen rechtgeaarde westerling durft het aan om zijn kinderen, net als de J-panners bijvoorbeeld in hurkhouding op te voeden, met als gevolg talloos veel va riaties op verkramytc zithou- dingen voor de volwassen westerling die weet hoe het hoort. Tot deze wellicht niet nieu we, maar in elk geval vernoe- menswaardige gedachte kwam ik tijdens een treinreis van een kleine duizend kilometers. Tijdens een wandeling door de trein, op weg naar de res- taurantiewagen die per defini tie aan het andere eind hangt, heb ik een wat ruw statistiek- je gemaakt van de verschillen de manieren van zitten, na enkele uren treinen! Die varieerden dan van lek ker opgetrokken benen tot voeten op de met een krant bedekte bank, van voeten op verwarmingselementen of han dig opgestelde koffers, tot over elkaar geslagen benen. yrijwel niemand zat, zoals we dat geleerd hebben, keurig recht met de voeten op de grond, zeker niet na drie, vier uur reizen. Iedereen zocht op eigen wijze een oplossing voor de tegennatuurlijke en ver moeiende zithouding die tot ons Westers cultuurpatroon hoort en die eigenlijk geen been heeft om op te staan! Ais we toch weer eens in de leer gingen bij de apen? )van onze oorrespondent) BRUSSEL De Belgische re gering heeft een knieval ge maakt voor de Zaïrese presi dent Moboetoe die in grote fi nanciële en economische moei lijkheden verkeert, nergens hulp krijigt en zich tenslotte maar tot Brussel heeft ge wend. Moboetoe heeft zich de laatste twee jaren bijzonder ingespannen om op goede voet te komen met en met name financiële hulp te krijgen van Ohina. de Scrwjet-Unie en de Verenigde Staten- Deze in spanningen zijn op een mis lukking uitgelopen. Begrijpe lijk, want Moboetoe toont zich voor deze landen politiek al lesbehalve kredietwaardig, ze- kier niet door zijn Zaïriserings politiek die hier op neerkomt dat met de botte bijl het land cultureel, economisch, maat schappelijk en godsdienstig wordt geafrikaniseerd. Sterk ontgoocheld is Moboetoe boven dien door de houding van de rijke Arabische landen, die geweigerd hébben hem een forse lening te verstrekken om Zaïre uit de economische cha os te halen. Nu hij geheel alleen staat en er van niemand meer iets te verwachten blijkt, beeld Moboetoe de vroegere overheersers van zijn land te hulp geroepen. Hij heeft daar toe zelfs niet eens veel initia tieven behoeven te nemen of het moest zijn dat hij de Bel gische ambassadeur Kerre- mans niet meer in rijn land dulde- Deze Kerremans was dan ook degene, die precies aanvoelde dat Zaïre naar een dooi in de betrekkingen met de Belgen streefde, wel moest streven nu geen ander land meer veel geld in dat land wil pompen. Kerremans was te veel partij voor Moboetoe had hem teveel door en berichtte overeenkomstig naar Brussel. Maar Moboetoe begon een akte tegen de Belgische deur, negeerde hem bij alle officiële gebeurtenissen in Zaï re waar wel andere ambassa deurs aanwezig waren en liet in Brussel doorschemeren dut betere betrekkingen met Zaïre wel mogelijk waren, onder an dere op voorwaarde dat Ker remans zou warden terugge roepen. Daar had de machtige Belgi sche Societé Général, met reu sachtige belangen in Zaïre en veel invloed in het kabinet (vooral bij de Waalse minis ters) wel oren naar. De niet met de Societé Général ver bonden groep ministers met aan het hoofd premier Tinde- raans waren eveneens niet af kerig van een betere verstand houding met de Zaïresen, al was het alleen maar om de levensomstandigheden van de 20.000 Belgen die nog altijd in Zaïre wonen draaglijker te maken en omdat ze nog altijd hopen dat Zaïre schadevergoe ding zal uitbetalen voor inbe- slag genomen Belgische be drijven en bezittingen. Ten slotte heeft Moboetoe dat vele jaren geleden reeds aan de Belgen beloofd zonder er ooit ernstig werk van te maken. Plotseling is daar nu een be gin vam toenadering tussen beide landen. Het begon met een bepaald lieve brief van koning Boudewijn aan Moboe toe waarin deze de president liet weten dat België meevoelt met Zaïre in zijn huidige econo mische problemen en waarin de koning liet uitkomen dat de Belgen daar wel iets tegeno ver wilden stellen. Deze brief is uiteraard in samenwerking en met goedkeuring van het ministerie van buitenlandse zaken opgesteld. Tegelijkertijd stuurde Brussel de succesvolle zakenman van het kabinet, minister van buiten Laradise handel Toussaint naar Kinsha sa, die prompt terugkeerde met een uitnodiging voor een bezoek aan Zaïre van de Bel gische premier Tindemans. Terug uit Zaïre met hetzelfde vliegtuig kwam ook ambassa deur Kerremans om wiens hoofd Moboetoe had gevraagd en die de Belgen dan ook best wilden opofferen. Zaken zijn tenslotte zaken- Het staatsbezoek van Tinde mans zal vermoedelijk in sep tember plaatsvinden. Tevoren zal het grondig worden voor bereid dlat wil zeggen: de Bel gen zullen bij alle geweldige economische problemen die ze zelf al hebben toch een lening aan Zaïre verstrekken. Een forse lening, ondanks 300.000 werklozen, inclusief de tijde lijke werklozen in eigen land, 12 procent prijsstijging in Bel gië dit jaar en een inflatie van 14 procent. Daarbij komt voor de Belgen ook nog een tekort van vele tientallen miljarden op de begroting van het vol gend jaar. Desondanks rekent Zaïre op de lening en naar wij van het ministerie van econo mische zaken in Brussel ver nemen is er ook alle kans voor een forse lening. Men zou de waarheid geweld aan doen door te beweren diat alleen het wanbeleid van Mo boetoe de oorzaak is van de chaos in Zaïre- Andere fakto- ren die dit land mede de doodssteek hebben gegeven zijn de scherpe daling van de koperprijzen (koper is een van de voornaamste middelen van bestaan in Zaïre) en de sterk gestegen olieprijs die vooral de arme landien zwaar heeft getroffen. Op het politie ke vlaik heeft Mobutu ook de nodige tegenslagen moeten In casseren. Naast de geringe re sultaten van zijn buitenlandse aspiraties (de VS, China en de Sowjet-Unie) heeft hij zich gecompromitteerd door steun te verlenen aan een van de Anydeese bevrijdingsorganisa ties met het doel zelf een vinger in de pap te krijgen in Angola. Tenslotte heeft Moboe toe onlangs moeten afrekenen met een staatsgreep tegen rijn bewind. Hij heeft de Ameri kanen en speciaal de CIA een van de samenzweerders ge noemd en zijn verstandhou ding met Washington is mo menteel dan ook zeer slecht- De optelsom van al deze misè re is tenslotte een uitgestoken hand naar België. Brussel komt Moboetoe nu meer dan ooit van pas. In november is de presi dent namelijk precies tien jaar aan het bewind en dan zal hij beslist op successen willen te rugblikken. Hij zal het Zaïre se volk ook iets te bieden moeten hebben want ook dat volk heeft geproefd van een zekere welvaart. Het is uitge sloten dat deze Zaïrese massa zich tevreden zal stellen met een bestaansminimum. Dat zou tot opstand en chaos kunnen leiden, zo heeft Moboetoe trou wens ook tegenover buiten landse verslaggevers gezegd. En dat wil de president nu juist met steun van een Belgi sche miljardeninjectie zien te voorkomen- De Belgen zelf zijn inmiddels stormrijp en daarom ziet het er naar uit dat Moboetoe het de komende maanden wel weer zal klaren. Hij heeft tenslotte in het ver leden al vaker voor heel wat hetere vuren gestaan. JAN SCHILS (ADVERTENTIE) scheepsberichten Acm^e 13 te Stanlow verw, Algol KM 12 dw, Lissabon n. Rotterdam, Algorab 14 240 w. Kp. Diane n. Santos, Alkes 10 v. Santos n. Buenos Aire*. Amersfoort 12 v. Puerto Plata n. Cadiz, Amstelpark 12 200 w. Gibraltar n- Alexamdrië, Ar chimedes 13 v. Port of Spain n. Orinoco, Ares 13 v. George town n. Paramaribo, Atlantic Crown 13 v. Rotterdam n. Southampton, Atlantic Star 12 475 w. Penhandfirth n. Gote- borg, Atys 14 10 Kp. Rasalhad n. Aden. Bastiaan Broere 14 te Rotterdam. Banggai 12 22 zw. Aden n. Taiwan, Batjan 13 v- Rotterdam n. Landen, Batu 13 v. Rotterdam n. Le Havre. Bil- derdijk 12 17 z. Falmouth n. Savannah, Calamares 12 660 w. Sabang n. Davao. Cartago 13 240 zo. Charleston n. Char leston, Ceres 12 d!W. IJmuiden n Antwerpen, Chevron Free- port 12 550 g. Mombasa n. Freeport, Chevron Leiden p. 12 Dubai n. Bandar Mashaihr, Chevron Madrid 12 1260 ana. Rio de Janeiro n. Clifton Rid ge, Cinulia 14 te Curacao, Coppename 10 130 nw. Chris- tobal n. Galveston, Deltadrecht 14 v. Casablanca n. Rotterdam, Dutch Faith 13 vn. Rotterdam nr. Tees, Esso Bonaire 12 100 n- Socotra n. Jebeldhanna, Es so Europoort 12 40 z. Port Mozambique n. Le Havre. Esso Nederland 12 270 z. Monrovia n. Las Palmas, Elisabeth Broe re 13 te Rotterdam, Kapelle 12 250 wn. Jedah n. Abu Dhabi, Kara 11 v. Southend n. Gi braltar, Kennemerland 12 500 zzo. Kp. Verd. edl. n- Rio de Janeiro. Khasiella 12 v. Stan low n. Milfardhaven, Kosicia 12 70 w. Manilla n Jokohoma, Leuvelloyd 13 v. Port of Spain n. Rotterdam, Maasbree 12 v. Kharg n. Kaapstad, Mahcaon 13 v- Rotterdam n. Hamburg, Meta 12 v. Las Palmas n. Perz. Golf. Mitra 12 250 zzw. Bombay n. Mena, Mytilus 12 160 zo. Colombo n. Singapore, Nedlloyd Niger 12 v. Dakar n. Abidjan, Neptunus 12 v. Para maribo n- Rotterdam, Nijkerk 12 270 o. Reunion n. Kaapstad. Onoba 12 te Beaumont, Ossen- drecht 12 v. Amsterdam n. Marokko, Palamedes 12 v. Be lize n. Puerto Catezas. Ru dolph Peterson 12 640 o. Reci fe n. Freeport, Rijnborg 1170 n. Borkum n. Stennungsund, Safocean Adelaide 12 370 wzw. Perth n. Melbourne Saf- ecean Albany 12 1200 ho. Amsterdam n. Freemamtle, Schelpwijk 13 v. Bandarmas- shahr n. Sahiha, Schieiloyd 12 55 nnw. Lissabon n. Port Said, Straat Agulhas 13 te Salvar- dor, Straat Fiji 12 900 ozo. Mauritius n. Hongkong, Straat Fremantle 14 te Hongkong, Straat Hobart 12 te Durban. Straat Lemaire 12 80 z. Dja karta n. Brisbane. Straat Lom bok 12 330 zo. Ceylon n- Mo- gadische Straat Nagoya 13 te Hakata, Straat Singapore 13 v. Tandjong Priok n. Sydney, Streefkerk 13 te Rotterdam, Talamanca 13 te Albany. HOLTEN (ANP) De 45- jarige mevrouw Beuze-Ruitea- kamp uit Raai te is maandag ochtend om het leven geko men bij een overwegongeluk tussen Holten en Kijssen. Zij botste met haar auto op een met halve automatische overwegbomen beveiligde overweg tegen de Scandinavië Expres, die onderweg was van Den Haag naar Kopenhagen. Haar 16-jarige dochter, die ook in de auto zat. werd zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis. De trein kreeg bijna een uur oponthoud. MAANDAG 14 JULI 1975 le kolom slotkoersen vorige beur,. Ze kolom koersen 2e tijdvak beurs a - laten b bieden e - exclaim d exdividend e gedaan bieden Actieve aandelen 99,90 99,90 100,40 100,60 Handel en industrie AKZO f 20 40,40 39,80 ABN f 100 335,50 341,50 AmRo f 20 73,80 74,80 A'dam R 750 - 137,00 Deli-Mij f 75 84,50 86,00 Dordtsche f 20 121,50 122,40 Dordtsche Pr. 119,80 121,00 Heineken 125 151.50cl51.00 Heineken H.f 25138,00 142,80 HA.L. H. 100 58,00 58,20 Hoogov. f 20 52,90 54,00 HVA-M. eert 52,40 52,60 KNSM ert 100141,20 141,OOf KLM f 100 55,50 55,40 Kon.Olie f 20 95,30 96,00 Nat.Ned. f 10 Ommeren Cert Philips f 10 Robeco f 50 Rolinco f 50 Scheepv.U f 50 Unilever f 20 82,40 84,00 265,00 266,50 25,00e 25.40e 183,90 186,50 132,40 134,50 117,40 118,00 107,40 106,80 Actieve obligaties staatsleningen 10.30 Ned. 74 75 id 74 9.00 id 75 8.75 id 75 8.00 id 69 8.00 id 70-95 8.00 id 71-96 8.00 id 701 107,80 107,30 104,60 104,20 101,40 101,20 101,20 100,30 97,10 95,70 97,20 96,30 96,70 95,40 100,10 99,40 f - gedaan-laten 8.00 id 7011 8.00 id 70III 8.00 id 69-76 8.00 id 70-77 7.75 id 71-96 94,20 7.75 id 73-98 94,50 7.75 id 70-78 101,20 7.50 id 69-94 96,50 7.50 id 71-96 7.50 id 72-97 7.50 id 71-81 7.20 id 72-97 7.00 id 661-91 91,20 7.00 id 6611 90 70 7.00 id 69-94 89'80 6.50 id 681-93 87'20 6.50 id 6811 86 90 6.50 id 68III 6.50 id 68IV 6.25 id 66-91 6.25 id 67-92 6.00 id 67-92 5.75 id 651-90 5.75 id 6511 5.25 id 641-89 - 5.25 id 6411 85>60 5.00 id 64-94 80'00 4.50 id 58-83 89 00 4.50 id 59-89 83'00 4.50 id 601-85 87-30 4.50 id 6011 81'89 93,20 92,80 99,40 90,30 86,70 86,50 1,50 85,80 84,60 87,00 98,20 98,30 100,50 100.80 93,00 93,20 91,50 92,00 91,50 90,90 98,80 88,70 90,60 90,20 88,60 86,20 86,00 85,60 85,60 87,80 84,80 83,80 85,50 85,70 84,30 84,10 78,40 88,80 82,50 86,60 79,80 Convert, obligaties 4.75 Akzo 6.00 A.B.N. 6.75 AmRo73 73,50 73,80 123,00 125,50 99,30 99,10 5.50 AmlU 192,50 8.25 Ball.Ned 96,00 6.25 Buhr.T 92,20 7.?5 Furn. 73 98,50 4.75 Gelder 95,30 5.75 Gist-Br 95,50 6.50 Grinten 118,00 7.25 H'meijer 95,20 7.50 Holec 5.25 Hoogov. 83,30 7.50 IHC Holl 132,50b 5.75 Indole 91,30 7.25 Kappa73 89,80 6.50 Kluwer 111 00 5.75 KLM 77,50 7.75 K.N.Pap. n8,50 7.23 KSH 73 89,30 7.00 Lyons N 75,10 7.25 M'intosh 87,00 9.00 Meneba 99,00 7.00 NBM-B 7.25 Nederh. 71,90 6.50 NMB 208,00 7.75 Nuiricia 90,40 8.00 Nijverd. 93,10 4.75. Philips 87,50 10.00 Pont 105,00b 7.50 Proost.B 6.50 Rolinco 97,00e 6.30 id 1000 79,00 8.00 Sanders 91,50 7.00 Skol Br. 89,05 7.00 Slav.Bk 101,00 8.25 Vih-But. 94,00e 7.00 W'sanen 90,30 193,75 95,30 92,10 98,00a 96,30 95,00 116,00 93,10 89,90 111,00 77,80 117,00 91,00 74,10e 87,50 98,50 71,50 213,00 92,50 92,00 105,10 76,00 82,00 91,30 88,10 101,25 93,10 90,00 Aandelen Banken verzekeringen AMEV Amfas AssSt.R'dam Ennia MeesdtHope Ned.Crediet NMB Slavenb.Bnk id Cert Fr.Gr.Hyp. Tilb.Hyp.bk WestUtr.Hyp Scheepshyp. 38,00 58,30 79,20 77,80 103,00e 103,00 116,80 117,00 142,20 148,00 40,60 41,20 143,20 147,50 2675,00 2700,00e 267,50 270,00 100,50e 100,10 130,00b 134,00e 303,00 294,00e 3150,00b 3110.00 Handel en industrie ACF 332,00 340,00 Ahog-BOB 38,00 38,40 Ahold '96,00 97,00 AM AS 13,00 12,60 Asd Droogd. 95,00e 100,00 Asd Rijtuig - 143,00 Anient Nat. 17,20 17,20e Amh.Schbw 121,40 121,50 Asselberg 852,00 857,00e AUDET 194,50 194,70 Aut.ScrewW 90,00 90,00 Aut.lnd.Rt 1345,00- 1345,00 Ballast-N 42,60 43,00e BAM 82,20 82,20 Batava Batenburg 253,00 253,00 Beck,van '97,00 94,00 Beer* 60,50 60,00 Begemann 86,30 86,00 Bcrgoss - 140,50f Berkel P 114,30 112,00 Blydenst 496,00 475,00b Boer Druk 191,50 174,00 Bol» 86,50 89,00 Borsumij W 73,00e 73,70 Bos Kalis 116,00 117,00e Braat Bouw 272,00b 272,90 Breder*) VG - - id cert 1370,00 1330,00 Bredere VB - - id cert 335,00 351,00 Buhrm.Tett. - - id cert 64,80 «4,70 Calve-D cert 148,00 147,00 id pet cert 1175,00 1170,00e Centr.Suik. - id cert 940,00 941,00 Ceteco 166,00e 170,50 id cert 166,20 170,50 Chamotte 59,00 38,20 Cindu-Key 48,00 47,00 Crane Ned 520,00 520,00 Desseaux 60,00 60,00 Dikkers 38,00 58,00 Dr.Ov.Hout 223,30 223,30 Droge 1325,00b - Duiker App 387,00 392,00 Econosto 38,50e 39,20 Elsevier 475,00 475,00 ie cert 471,00 473,00 EMBA 204,50 210,00 Enkes 35,00b 34,80 Fokker 39,10 39,10 Ford Auto 440,00a 420,00 Furness 95,00 95,00e Gamma H 29,50 29,80e id 5 pet PW 16,30 16,20 Gel.Delft c 203,00 210,00 Gelder cert 80,00 81,00 Gerofabr - Giessen 447,00 495,00 Gist Broc. 62,50 63,70 id cert 62,50 63,70 Goudsmit 89,00 89,30 Grasso 135,00 135,00e Grinten «177,00 178,00 Grofsmed. 121,00 122,00e Hagemeijer 78,80 80,30e Helma Hold. '36,00 35,30 Hero Cons. 131,00 129,00 Heybroek 200,00 201,00 Hock's Mach 82,00 83,00e Holec 180,00e 184,00 Holl.Befan 63,50 65,10 Holl.Betoa c ICU IHC Holland Ind.Maatsch. IBB Kondor Interlas IntematioM Inventum Kappa cert. Kempen Beg Key Houth. KieneS KI OOK Kluwer Bijenkorf id cert id 6 cum Kon.Ned.Pap Krasnap.sky KSH Kwatta Landre&GI Leid».Wol LindcLJac Macintosh Meneba Metaverpa Moluksche Mijnb.W. Naarden Naeff Nat.Grondb. NBM-Bouw Nedap Nederhorst Ned.Rontw. Ned.Dagb! id cert Nelle Netam Nieaf Nierstra se N» t Nutricia GB Nutricia VB Nyma Nijverdal 63,20 65,30 91,70 90,70 38,90 39,40 218,00 222,00 54,50 54,00 150,00 149,00 50,30 50,00e 570,00 57,10 150,00e 151,50e - 84,90 201,00 202,00 - 100,00 83,30 85,50e 80,90 80, 80,70 13,30 55,50 55,10 160,00b - 61.50 61,00 24,10 24,20 131,00 131,00 270,00b 267,30 07,30 70,80 92,20 92,20 2300,00 2400,00a 815,00 825,00 59,50 58,50 116,00 51,20 46,50 314,50 118,50 51,60 314,00 20,20e 20,00e ,275,00 281,00 164,20 - 410,50 410,00 326,00 322,00 75,50 75,50 1315,00b 1325,00e 1500,00 1530,00 107,00 107,50 51,20 52,60 51,20 53,00 59,00e 56,50 OGEM Hold. Orenstein Oving-D-S Pakhoed H id cert Palembang Palthe Philips Pont Hout Porcel.Fles Proost&Br Rademakers Reesink Reeuwijk Reiss en Co RIVA id cert Rohte&lisk Rom men holl. Rijn-Schelde Sanders Schev.Expl. Schokbeton Schuitema Schuppea Sckuttersv. Stevin Gr Stoomsp Tw. Tablnd.Phil. Telegraaf THV Intern Tilb.Waterl. Tw.Kabelf. Ubbink Unikap Unil cert id 7 pet id 6 pet 26,00 26,00 231,00 230,00 137,00 137,00 155,50 154,00 150,00 149,00 86,00 86,00 82,00 81,20 214,00 219,00 129,00 123,00 197,00 196,00 405,00 409,00 121,10 122,10 51.00 51,00 96,20 98,00 268,00 271,00 263,00 265,00 55.10 '55,10 628,00 025,00b 205,50e 205,00 138,30 139,00 14,70 14,50 1010,00b 1000,00 118,50 330,00 82,00b 77,00 80,00 114,00 80,00 220,00 336,00 131,00 136,00e 118,50 344,00 84,00 80,00 80,00a 110,00e 80,10 224,00 392,00e 334,00 133,50 137,50 81,50 81,00 69,50 69,00 V.d. Vliet- W 98,00 97,50 Veneta 63,80 63,60 Ver.Glasf 108,00 108,00 Ver.Hand.S. 730,00 725,00 VMF 185,00 186,50 Ver.Uitgmij 90,50 89,00e Ver.Touw - - id cert 66,20 67,40 Vezel verw. 390,OOf 387,00 VihamijButt 64,50 72,80 59,00 64,00 77,00 58,00 VBG Papier Vulc.oord Wegener C id cert Wessanen Wyers Wijk en Her Zaalberg Mijnbouw/Petroleum 109,50 112,40 205,00 209,50 2700,00e 2750.00 27,00b 27,00b 51,60 50,70 87,00e 90,30e 944,00 950,00 75,20 70,10 Maxw. Petr Moeara En. id 1-10 id 1-4 Sara kreek Diversen 530,00 530,00 Geld.Tram Ant.Brouw. An t. Verf 130,00 EIMij Aruba 105,20 Sur. Brouw. - Hunter D. 19,80 130,00 106,00b 19,OOf Participatiemijen Alg.Fondscnb, 107,00 107,00 America Fnd 146,00 148,00 Asd Bclegg.D 147,00 146,OOd Converto Goldmines Holland F id 1 Interbonds Binn.Belf.VG Breevast Ned.Vastgoed 610,00a Dutch Int 97,00 515,00 515,00 205,00e 207,00 138,00 690,00 304,00 129,50 127,80 138,50 693,00 506,00 129,00a 128,00 590,00b 97,40 Beleggingsmijen IKA Belegg Nefo Obam Uni-Invest Wereldhaven Leveraged Rorento Tokyo PH(S) Tokyo PH Concentre 129,50 70,50 72,60 68,00 101,90 24,25 113,00 21,60 31,75 .218,00 134,00 70,00 72.70 67,00a 100,50 111,40 31,90 218,00 AMSTERDAM, 14 juli (ANP) - De obligatiemark- ten hebben bij het begin van de nieuwe beursweek de da ling van de voorgaande be- ursdagen voortgezet, al ging het niet meer zo snel als voorheen. Bij de staatsfond sen deden zich maandag bij de hervatting van de handel dalingen voor van zo'n 30 cent met uitschieters tot een vol punt. Ook de markt voor BNG-leningen vertoonde weer een overwegend zwakker beeld. Op deaandelenmarkt ver liep de handel weer kalm en de verschuivingen naar be ide zijden bleven beperkt. Hoogovens begon de dag 80 cent beter op f 54,30, Phi lips 20 cent op f25,50 en Kon. Olie 60 cent op f 94. Akzo moest 40 cent terug naar f 39,90, terwijl Unile ver onveranderd f 106,70 noteerde. KLM boekte een avance van een gulden op f 55,80 en Deli van f 1,40 op f 86, maar verder waren de verschuivingen relatief ge ring. Op de lokale markt bleef de koers van Van der Giessen-De Noord flink op- loten op de plannen voor een bundeling in de middel grote scheepsbouw. De sombere verwachtingen van Nijverdal-Ten Cate drukten het textielfonds f 3 terug naar f 56,50. Verder kon over het alge meen ian een steeds duide lijker vakantiestemming op de lokale markt worden ge sproken. Bij een kalme han del bleven de koersverschil len nogal gering. In gunstige zin staken hiervan af Kloos, Wessanen, Jean Heybroek, Mees en Hope en op wat bui tenlandse vraag ook ADM. Daarentegen waren fond sen als Ennia, Zaalberg, Ford, Blydenstein, Enkes en Allied Breweries nogal zwak. Ook op de actieve markt bleef het verder rustig. De markt kon zich redelijk handhaven.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9