In augustus gesprek over uitbreiding deelname havenschap Studiecommissies KNBTB en CBTB tegen samengaan organisaties Mieren actief door warme weer VELEN NAAR JAARMARKT IN BRESKENS ïtbouw i grond ten OP JE GEMAKKIE STRANDVERTIER CAD ZAND stad streek NG- TWEEDE WONING TEGEN GAAN TUSSEN GEMEENTEBESTUREN VAN VLISSINGEN EN BORSELE Belgische vissers verkopen produkten in Engeland Meisje op camping onder tractor Droog Valse cheques in Belgische badplaatsen Zinvol Vragen niNSnAG 15 JU.ll 1975 roep, die daarbij wijst 0,| e versoepeling van het sutÜB idiebeleid van het ministJJ ie van Volkshuisvesting, olgens de heer Tevel' van ;e woningbouwverenigisJ middelburg is het pauwelijü.: aogelijk woningwetwoning [er. twee-onder-een-kap tJ jouwen. „Dat woningen jst jlokjes van vier of zes gJ-, icuwd worden, vindt hij he.l emaal niet erg, als er maarl variatie in grootte en hoogv, ;tc. is, dan ontstaat er t :en leuk straatbeeld", neldt het verslag van de b?.| ;reffende inspraakvergadt. mg. HULST Outde woninge moeten, waar mogelijk, wor-l len opgeknapt. Als de bene ners er zelf niet in wille» blijven wonen, moet de ge-Ö meente deze woning aantal pen en restaureren of ervooil zorgen dat de woning wore:,, verkocht aan een andere in-" woner van de gemeente. gemeente dient in de woon- - kernen zodanige maatregelen te nemen, dat de oude wo-l ningen niet gebruikt wordet als zogenaamde „tweede wo ning" of vakantiewoning. Dil om de ontvolking van kern tegen te gaan en dtl' leefbaarheid te beschermer.} Dat is de mening van dt| inspraakgroep wonen-woon- omgeving. De acht vergadr ringen van deze groep werden door gemiddeld zo'n 15 inwo ners bezocht. De groep vind: overigens, dat de bevolking van elke kern zelf moet tel palen wat er met hun woot-| gebied gaat gebeuren. en en bejaardenwoninge dient plaats te vinden. Nieil alleen in vorm maar in kleu:(< moet er meer variatie zijn Flatbouw mag in geen gevil plaatsvinden. Op plaatsen waar gewffl-t- ste speelgelegenheden ont breken moeten de buurtbe woners zelf het initiatief u men en de gemeente verzoe ken ter plaatse speelmoS'; lijkheden te creëren. Zijstra-B ten moeten zoveel mogelijl een woon- en leeffunctit| krijgen. Een woongebied "r,* niet gehel af aan de bew o ners worden gepresenteeril Ze moeten de gelegenhettl hebben hun woninggebi»! ook zelf verder in te rich-| ten. Het gemeentebestuur me oet er voor waken, dat pril jectbureau's percelen groral in handen krij-gen, waarcro blokken huizen neerzette! welke dan later verkod-'e Het gemeentebestuur reau's zijn er meestal op l'! om iedere vierkante metBI grond voor woningbouw !tl benutten, zodat een kleurlo?! stenep massa wordt gecre^l erd. Ie- eerste zij vogel mevr. Set- rens Absdale, tweede zijvob:J A. de Kever Kloosterz»»1^ meeste kleine vogels (zes) - Herrewegh Heikant. Veleranenvoetbal De tera'nen van de voetbalver' J f og Steen nemen zaterdaS1 augustus deel aan een toer» 1 te Vogelwaarde. Op zaterdZiJ augustus zijn ze voor een W nooi van de partij in wacht. Een week later S men een balletje op naar Zeeuwse titel voor vetera» elftallen. Dit toernooi ditmaal georganiseerd a HW'24 uit Hulst. (Van een onzer verslaggevers) ZEEBRUGGE - De zeevis groothandel in Zeebruggc en Oostende vreest dat, wanneer de Belgische vissers hun produkten die zij thans in de Noord vangen blijven verkopen in Engeland, personeel ontslagen moet wor den. Niet uitgesloten wordt ge acht dat ook van de vismijn in Zeebrugge en Oostende mensen moeten afvloeien, om nog maar niet te spreken van de visver- werkende industrie en de toele veringsbedrijven. Belgische vissers, die hun thuishaven hebben in Zeebrug ge, hebben de laatste maanden ontdekt dat Engeland een dank baar afzetgebied is. De formali teiten, en hierbij werd met name de haven van Grimsby genoemd, worden in een minimum van tijd afgehandeld en - wat voornamer is - de vis wordt beter betaald, terwijl die prijs stabiel is. (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJ K Maandagmorgen te 07.30 uur is op onverklaarbare wijze de 25- jarige C.L.W. uit Wolphaarts- dijk met zijn tractor naar links uitgeweken door de berm en een hekwerk gegaan en in de cam ping Veerse Meer op een tent te rechtgekomen, waarin het acht jarige meisje D.E.J.J. Bindels lag te slapen met een vriendin netje. Het achtjarige meisje kwam onder de tractor terecht en werd gewond. De firma Van Mourik uit Goes was spoedig ter plaatse om de tractor op te takelen. Het kind diende per ambulance overge bracht te worden naar het zie kenhuis Bergzicht te Goes. Zij zal daar enkele dagen moeten verblijven in verband met in wendige kneuzingen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Half augustus gaan de gemeentebesturen van Vlissingen en Borsele voor de eerste keer met elkaar praten over een plan om de bestuurlijke basis van het haven schap Vlissingen regionaal breder te maken. Naast rijk en provincie wordt het Vlissingse havenschap tot nog toe be stuurlijk gedragen door alleen de gemeenten Borsele en Vlis singen. De gedachte om dat bestuurlijke draagvlak uit te breiden met meer gemeenten in midden-Zeeland, werd enige tijd geleden tijdens een bestuursvergadering van het haven schap uitgesproken door Vlissings burgemeester drs. Th. J. Westerhout. Het havenschap Vlissingen kampt tot nog toe elk jaar met een omvangrijk financieel tekort. Voor een ge meente als Borsele betekent dat een behoorlijk zware last. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Miadag- temperaturen omstreeks 21 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon 2 tot 10, min. temp. om streeks 13 gr., max. temp. om streeks 21 gr. kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Voor donderdag: aantal uren zon 0 tot 10, min. temp. om streeks 13 gr., max. temp. om streeks 21 gr. kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 60 procent. waterstanden De waterhoogten van maan dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat. Konstanz 496 (min 2), Rheinfelden 353 (min 10), Plittersdorf 548 (min 14), Maxau 617 (min 11), Plochingen 168 (min 6), Mannheim 474 (plus 3), Steinbach 129 (plus 3), Mainz 411 (min 2), Bingen 263 (min 2), Kaub 333 (min 1), Trier 243 (on ver.), Koblenz 310 (min 8), Keu len 304 (onv.), Ruhrort 460 (min 5), Lobith 1084 (min 10), Pan- nerdense kop 1050 (min 10), Nijmegen 881 (min 8), IJsselkop 933 (min 8), EefdeIJssel466(min 4), Deventer 338 (min 2), Katerveer-Spooldersluis 70 (min 4), Monsin 5462 (plus 12) Borgharen 3850 (plus 20), Be- Ifeld 1023 (min 75), Grave bene den de sluis 505 (plus 8). Morgen Woensdag 16 juli Bergen op Zoom 9.01 en 21.23 Hansweert 8.03 en 20.34 Terneuzen 7.36 en 20.07 Vlissingen 7.06 en 19.39 Wemeldinge 8.52 en 21 l-1 „Natuurlijk speelt bij de ge dachte tot regionale uitbouw van het havenschapsbestuur het financiële aspekt ook mee. Maar dat is toch niet het hoofdmo tief", aldus verklaarde gisteren tijdens een vraaggesprek de heer Westerhout. Burgemeester Westerhout van Vlissingen ziet de wenselijk heid, dat meer gemeenten in midden-Zeeland - allemaal ei genlijk - gaan deelnemen in het havenschap, veeleer tegen de achtergrond van de gezamen lijke verantwoordelijkheid. Vorig jaar kreeg ik een becijfe ring van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland onder ogen. Daaruit bleek, dat ruim 30 procent van de totale midden-Zeeuwse be roepsbevolking emplooi vindt op het grondgebied van Vlissin gen. Dan ga je je realiseren dat het Sloe-industriegebied in feite het zwaartepunt vormt van de werkgelegenheid in midden- Zeeland. Tegen die achtergrond is het toch eigenlijk een wat zonderlinge zaak, dat de lasten hiervoor wat de gemeenten be treft alleen rusten op de schou ders van Vlissingen en Borsele. De overige gemeenten slaan de ontwikkelingen in het Sloege bied gade, plukken er ook vruchten van maar dragen geen medeverantwoordelijkheid. Het Sloegebied is in werkelijkheid een belang van geheel midden- Zeeland. Wat er met en in dat Sloegebied gebeurt, zou daarom ook door de gehele regio gedra gen moeten wcrd—i", aldus vindt burgermeest rhout. Sloe-2 In deze zaak zie't de heer Wes terhout een duidelijk verband met de Doelstellingennota Struktuurschets Midden- Zeeland. Een van de conclusies van deze doelstellingennota was, dat er vooralsnog geen be hoefte was aan een Sloe-2. „Bij mijn weten is deze stelling door alle gemeenteraden onderschre ven. Als je dit dan als gezamen lijke gemeenten uitspreekt, wordt dan de verdere ontwikke ling van het bestaande zeeha venindustriegebied niet een verantwoordelijkheid van al len?" De heer Westerhout wijst er in dit verband op, dat de mi lieuproblemen niet stoppen bij de grenzen van Vlissingen en Borsele. Maar door de gezamen lijk gedragen verantwoorde lijkheid inzake het tempo waarin bedrijven zich in het Sloe kunnen vestigen en welk soort bedrijven, kan er ook een goed spreidingsbeleid in midden-Zeeland tot stand ko- W aarnemer De gemeente Middelburg is vanaf het begin als waarnemer betrokken geweest bij het be stuur van het havenschap Vlis singen. Middelburg wil ook pra ten over toetreding. „Dat ge sprek is vertraagd door ziekte van de voorzitter van het haven schapsbestuur, maar zal bin nenkort worden gevoerd", aldus de heer Westerhout. De Vlis singse burgemeester zou graag zien, dat die gelegenheid te baat wordt genomen om ook andere gemeenten tot een gesprek uit te nodigen. Het zou indertijd vooral op aandrang van de rijksoverheid zijn gebeurd vol gens de heer Westerhout, dat het havenschap Vlissingen van start is gegaan met als deelnemers rijk, provincie en Vlissin- gen&Borsele. De regionale uitbouw van het havenschap lijkt de heer Wes- terhout overigens geen eenvou dige zaak. De eerste vraag is bij voorbeeld of de rijksoverheid die regionale uitbouw een goede zaak acht. De heer Westerhout stipt aan: „Bij regionale verbre ding van het draagvlak van het havenschap komt de vraag naar voren of de overige industrieter reinen in midden-Zeeland onder het beheer van het havenschap moeten komen te vallen of niet. Het gezamenlijk zorg dragen voor het Sloe-industriegebied heeft in elk geval zijn weerslag op, evenzeer een gezamenlijke zorg voor de overige industrie terreinen. „De heer Westerhout ziet echter duidelijk twee sta dia: eerst zou principieel moeten worden overeengekomen, dat geheel midden-Zeeland mede verantwoordelijk is voor het wel en wee van het Sloe- zeehavenindustriegebied. Pas later zou men zich kunnen bui gen over het probleem van het beheer van de overige industrie terreinen. Onze fotograaf Ben Steffen die deze plaat „ergens" in het zuidwesten schoot, tekende hierbij aan: „Bestaan er zulke grote muizen?" Een andere collega opperde: „Een kat laat zich niet voor een gat vangen". Van alle vakantiebeelden die we deze weken voor ogen krijgen, variërend T ,n overvolle zwembaden tot lange rijen auto-files, is deze f: mensen die nog wel weiken de „droom" die ook voc op je gemakkie relaxen. Op het strand in Cadzand wisten baders en zonaanbidders zich gisteren uitstekend te iermaken. Maar later op de dag zochten velen ander vertier achter de duinen. Stevige wind en opwaaiend zand hadden hen verdreven. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het warme weer van«de afgelopen weken heeft de mierenkolonies bijzonder actief gemaakt. Dit verklaart het grote aantal telefoontjes van lezers, die zich wanhopig afvragen hoe ee in 's hemels naam van die lastposten ver lost kunnen worden. Volgens de afdeling be strijding van ongedierte bij de Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen is het bestrij den van mieren lang niet altijd een eenvoudige zaak. Op de eerste plaats moet men weten met welke mierensoort men te doen heeft. Vervolgens vereist het hanteren van doeltref fende bestrijdingsmiddelen de nodige omzichtigheid. In Nederland komen drie soorten mieren voor. De farao-mier,, van tropische oorsprong, treft men alleen binnenshuis aan, vooral in ge bouwen die centraal ver warmd zijn. Het beestje is al lesbehalve een lieverdje en de bestrijding ervan kan men het best aan deskundigen overla ten. Een tweede soort is de rode bosmier, die haar naam conse quent eer aandoet en buiten de bossen dus nauwelijks voor komt. De mieren die voor de hier boven gesignaleerde overlast aansprakelijk zijn, behoren vrijwel uitsluitend tot de soort van de zwarte mieren. Ze hou den zich bij definitie buitens huis op, maar kunnen in keu kens en dergelijke toch knap lastig zijn. Wanneer ze ont dekken dat er niet ver van het nest aanlokkelijke zoetigheid te halen valt, komen ze in co lonnes naar binnen marche ren. En krijg ze er maar eens uit. Door een nonchalant petro- leumbad zijn ze meestal niet weg te krijgen. Colgens de heer Bosman van de afdeling onge- diertebestrijding in Wagenin gen is mierenpoeder een af doend middel, maar men moet dan wel weten waar het nest zit. Wanneer men het (bijvoor beeld) onder een tegel aan treft, moet het poeder ook daar gestrooid worden. De mieren nemen dan genoeg van het spul aan hun schoenen mee, om binnen een dag of wat de ko ningin te besmetten. En dan is het niet alleen met de konin gin, maar met de hele mieren kolonie gebeurd. Met mierenpoeder moet men echter uiterst voorzichtig zijn. Het preparaat is giftig en wanneer men er onzorgvuldig mee omspringt, kan dit gevaar voor kinderen en huisdieren opleveren. V oor degenen die met lastige mierenkolonies echt geen raad meer weten, is het nuttig te vernemen dat men in Wage ningen advies kan krijgen. Men moet dan bij de advie saanvrage een monster voegen van de mierensoort in kwestie, zodat de dienst de beste be- strijdingsmethode kan voor schrijven. Het adres van de dienst: Af deling bestrijding van onge dierte, Geertjesweg 15 Ware- ningen. Geen enkele standwerker had over belangstelling te klagen. (Van onze correspondent) BRESKENS - Op het Oranje plein te Breskens is de jaarlijkse markt gehouden, die een zeer goede belangstelling had. Een honderdtal kramen en negen standwerkers hadden het gehele plein bezet. De standwerkers deden allen hun best om hun waar aan te prijzen en mogelijk een goede plaats in de wedstrijd voor standwerkers te bemachtigen, 's Avonds werd de uitslag van dit stand werkers-concours bekend gemaakt in hotel Valk. Namens de ambulante handel sprak de 'heer L. Marsilles uit Tilburg woorden van dank voor de goede organisatie van deze jaarmarkt te Breskens. Hij zei dat men van een geslaagd concours kon spre ken. Namens de VVV Breskens sprak mevrouw A. Mollet, woorden van dank voor de goede organisatie. Zij zei, dat alle ne- fen standwerkers hun best had- en gedaan en het daarom moei lijk was een beoordeling te ma ken. Ook het warme weer be moeilijkte het werk. De uitslag was tenslotte: 1. mevrouw Kars- sing uit Utrecht met bloemen- Marijnisse uit Tilburg, met auto-polis. Allen mochten een beker van mevrouw Mollet in ontvangst nemen. Als bijzon derheid is nog te vermelden dat mevrouw Karssing voor het tweede achtereenvolgende jaar de eerste prijs op dit concours in Breskens wist te behalen. De heer Marijnisse dankte namens de standwerkers voor het goede verloop van dit concours en de jury voor hun werk dat ze ver richt hebden. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE In diverse bad plaatsen langs de Belgische kust is de laatste tijd kwistig ge strooid met valse en ongedekte cheques. Ook zijn diverse lieden opgelicht die Duitse marken wisselden tegen harde Belgische franken, maar bij het opmaken van de kas tot de ontdekking kwamen waardeloze Oostduitse marken te hejiben ontvangen in plaats van degelijke Westduitse. Inmiddels heeft men in Knokke een drietal Engelsen aangehouden die heel kwistig leken met hun (valse) cheques en er een aardig leventje leidden. De justitie weigert vooralsnog informatie te verstrekken omdat het drietal waarschijnlijk het topje van een ijsberg financiële kunstgrepen is, die al honderden mensen heeft benadeeld. (Van een onzer verslaggevers) GOES —De Katholieke Neder landse Boeren en Tuindersbond (KNBTB) en de Christelijke Boeren en Tuindersbond (CBTB) moeten als confessio nele standsorganisaties in land en tuinbouw blijven voortbes taan en niet opgaan in één alge mene landelijke standsorgani satie. Onafhankelijk van elkaar zijn een speciale studiecommis sie van de KNBTB en de CBTB onlangs tot deze zelfde aanbeve ling gekomen. In de CBTB-comn ,.,;c had onder meer zitting de heer G.J. de Jager uit St. Annaland, voor zitter van de CBTB-West Neder land, selri'L zuid. Zowel het rap port van de KNBTB-commissie als d "t cle CBTB-commissie over de toekomst van hun orga nisatie zal de komende winter onderwerp van gesprek en dis cussie zijn in de plaatselijke af delingen en kringen. Vorig jaar oktober besloot het bestuur van de Katholieke Ne derlandse Boeren en Tuinders bond een commissie in te stellen, die de struktuur en de werk wijze van de organisatie moest bestuderen. Deze commissie heeft als haar oordeel uitge sproken, dat de bestaande standsorganisaties in land- en tuinbouw gehandhaafd moeten worden. Want in de KNBTB was de behoefte levendig om de ei gen identiteit te behouden. Bo vendien was er een goede sa menwerking tussen de stand sorganisaties in het drie CLO- verband en in het landbouw schap. I Volgens het rapport van de KNBTB-studiecommissie heeft de katholiciteit van een organi satie alles van doen met de in breng van het christendom in de samenleving. De katholiciteit van een boerenstandsorganisa tie bestaat volgens de studie commissie hierin, dat de agra riërs als groep vanuit de katho lieke geloofsovertuiging ver antwoordelijkheid aanvaarden en tot gelding brengen in eigc kring en in het nationale en ternationale gebeuren. Dat b tekent een permanente bevor 1 ring van de christelijke waar den: het opkomen voor de soci aal zwakkeren, dienstbaarheid en solidariteit, samenwerking en goede maatschappelijke ver houdingen, persoonlijkheids- vprming, medezeggenschap. De KNBTB-studiecommissie zegt in haar rapport het wel zin vol te vinden om de samenwer king binnen de gewestelijke ra den van het landbouwschap te versterken. De suggestie wordt gedaan om onder meer die funk- ties te concentreren in het land bouwschap, die om een gespe cialiseerde deskundigheid vra gen, zoals bijvoorbeeld belas tingzaken en problemen van ruimtelijke ordening. De land bouworganisaties zouden zich dan kunnen richten op de indi viduele belangenbehartiging en specifieke aktiviteiten als vor ming en onderwijs. Binnen de KNBTB-studiecommissie be tond geen eensgezindheid over le vraag of het eigen blad „boer en tuinder" gehandhaafd diende te blijven of dat er een gezamen lijke uitgave tot stand diende te komen van de 3 CLO's. De CBTB-studiecommissie, die de positie en taak van de or ganisatie bestudeerde, acht handhaving van de eigen orga nisatie de prijs waard van ho gere kosten voor het individuele lid en een ingewikkelder over- legpatroon. Op landelijk niveau wordt een verdergaande taak- overdracht aan het landbouw schap niet gewenst geacht, maar wel een versterking in land- bouwschapsverband op provin ciaal niveau. De CBTB- werkgroep wijst ook een feder atief samengaan van de hand, als dat geen bewuste keuze is op weg naar een totale eenwording. Wel roept volgens de Cl, i werkgroep het naast elkaar be staan van twee confessionele standsorganisaties steeds meer vragen op. Daarom word: aan bevolen na te gaan of de twee confessionele organisaties op specifieke terreinen als bijvoor beeld het vormingswerk niet tot gezamenlijke aktiviteiten kun nen komen. Maar ook hierbij moet de samenwerking in 3-CLO-verband onaangetast blijven, stelt de werkgroep. De CBTB-werkgroep stelt de overtuiging centraal, dat het evangelie maatstaf is voor het maatschappelijk handelen. De ontwikkelingen, die gaande zijn, vragen om een beoordeling vanuit het evangelie. Het is om die reden aan te bevelen, dat christenen zich hiertoe vereni gen in organisaties. De CBTB-werkgroep spreekt zich tenslotte uit over de discus sie of de standsorganisaties zich niet beter kunnen omvormen tot sektororganisatiestuinbouw, landbouw veetelt enz. Volgens de werkgroep is dit niet aan te bevelen, omdat de gemeen schappelijke belangen en wen sen groter in aantal zijn dan de 1 egengestelde belangen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3