Tweede kerncentrale Zeeland logischerwijs bij Borssele leeland geen vergaarbak ervuilende industrie zeeuws Waaêce/c ZEELAND VANUIT MMUWHHMftS HOGER SFEREN Expositie Andersen gisteren in Middelburg geopend ■1 W.A.N. TIJDENS HINDERWETZITTING VW-WEEKENDTIP Hoechst streek Botulisme Warmer Tegen Weekenddienst Stemredactie 7ATERDAG 12 JULI 1975 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - „Het zou een beetje gek zijn als wij een ventuele tweede kernenergie- entrale in Zeeland niet in Bors- ele zouden gaan bouwen". Deze eaktie gaf gisteren desgevraagd drs. J. K. de Jong, adjunkt- /irecteur economische zaken van de P.Z.E.M., op het struk- uurschema Electriciteitsvoor- iening tot het jaar 2000, dat deze week bekend werd ge- aakt. Zoals bekend noemt de rege ring als mogelijke vestigings plaatsen voor kerncentrales in Zeeland naast Borssele ook Tho- len/St. Philipsland. De regering ziet zelf ook grote bezwaren tegen deze plaatsen, maar dan vooral uit landschappelijk oog punt. Volgens de heer De Jong zal de planologie een steeds gro tere rol gaan spelen in de ener gievoorziening. Maar bovendien zijn er vanuit P.Z.E.M.- standpunt gezien nog twee fak- toren, die Borssele het meest ge schikt maken. Dat is op de eerste plaats het feit, dat in de omge ving van Borssele de industrie ligt, maar zeker niet op de laat ste plaats ook het feit, dat er in Borssele al een kerncentrale staat die bemand is met deskun dig personeel. In het struktuurschema Elek triciteitsvoorziening worden ook een aantal Zeeuwse vesti gingsplaatsen genoemd voor conventionele centrales: Osse- nisse en de Strook tussen Bath en Hoedekenskerke. Maar vol gens de heer De Jong is het uit oogpunt van kosten verre te ver kiezen om de bouw van elektri citeitscentrales te concentreren. Want bij gespreide centrales heb je voor elke centrale drie konti- nuploegen personeel nodig. Adjunkt-direkteur De Jong van de PZEM voegt er echter aan toe, dat de kosten slechts één as- pekt vormen in deze zaak. (Vervolg van pag. 1) Er zijn zes typen botulismen. Bij watervogels is het type 6 het ieest voorkomende. Veel vogels izijn drager van de bacterie die botulisme overbrengt. Ze on- ervinden er geen kwalijke ge volgen van. Pas als de dieren terven en het kadaver krijgt Itijd om te ontbinden, in een •'arme omgeving, gaat de bacte rie zijn gif afscheiden. Vogels en ok mensen kunnen door aanra- -ing besmet worden. Vooral het 'ype E is voor de mensen schade lijk. De vogels die op Saefthinge "evonden zijn, kwamen door erstikking om het leven. Dat is de gebruikelijke gang van zaken bij het type C. Deze soort botu- ;sme werkt op de zenuwuitein- ?en van waterwild, naar de spie- en toe. vooral naar de ademha- ngsspieren. De vogels komen uiteindelijk door ademnood om het leven. De meest effectieve lamer van bestrijding tot nog jvoe is een jacht naar de bronnen van het botulisme: de besmette kadavers. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het vNMI op vrijdag om 18.00 uur: Overwegend droog met zon- iige perioden. Geleidelijk war ier. Weersvooruitzichten in cijfers emiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: IB tot 13; min. temp: omstreekz .q rader. max. temp: omstreeks 3 graden; kans op een droge pe- iode van minstens 12 uur: 95 rocent; kans op een geheel roog etmaal: 80 procent. Voor maandag: aantal uren £on: 3 tot 12; min. temo: om- treeks 14 graden; max. temp: omstreeks 24 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een "eheel droog etmaal: 70 procent. DEN HAAG - De waterhoog ten van vrijdagmorgen, meege- deeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 496 plus 1, Rheinfel- den 366 plus 5, Plittersdorf 556 plus 2, Maxau 618 onveranderd, Plochingen 189 min 7, Mann- hein 471 min 5, Steinbach 124 plus 1, Mainz 411 min 5, Bingen 264 min 6, Kaub 334 min 7, Trier 247 min 7, Koblenz 320 min 8, Keulen 312 min 13, Ruhrort 474 min 16, Lobith 1109 min 16, Pannerdense kop 1073 min 15, Nijmegen 908 min 14, IJsselkop 957 min 11, Eefde IJssel 490 min 9. Deventer 360 min 9, Katerveer-Spooldersluis 83 min 3, Monsin 5460 min 12, Borgha ren 3809 min 32, Belfeld 1117 plus 7, Grave beneden de sluis 490 min 9. Morgen, zondag 13 juli - Bergen op Zoom 6.38 en 19.01 Hansweert 5.48 en 18.03 Terneuzen 5.13 en 17.29 Vlissingen 4.41 en 17.00 Wemeldinge 6.29 en 18.52 Maandag, 14 juli - Bergen op Zoom 7.24 en 19.45 Hansweert 6.25 en 18.44 Terneuzen 5.53 en 18.13 Vlissingen 5.22 en 1'7.44 Wemeldinge 7.15 en 19.36 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Het chemische bedrijf Broomchemie is geen welkome gast in Terneuzen. Dat bleek gisteren tijdens een drukbezochte en af en toe wat roerige hoorzitting in het kader van de hinderwetaanvraag van Broomchemie. Tijdens de bijeenkomst in de burgerzaal van het Terneuzense stadhuis, overhandigde Addie Leyte namens het Milieu Aktiecentrum Nederland afdeling Terneuzen, vijfduizend handtekeningen, tegen de komst van Broom chemie, aan de aanwezige gedeputeerde mr. J.F.G. Schlingeman. Met de vestiging van dit bedrijf dreigt Zeeland naar de mening van het M.A.N. een verzamelbak van „sterk vervui lende industrieën te worden". Andere instanties die bezwaar indienden waren (de vereni ging Milieuhygiëne Zeeland, het Terneuzense bedrijf Elopak, enkele landbouwers en verder particulieren. chemische vestiging door de verschillende woordvoerders naar voren werden gebracht, kwamen op het volgende neer:, de lozing van teveel fosfaten en stoffen met broomsporen, erin, via de afvalwaterleiding naar de Westerschelde, luchtveron treiniging, het gevaar tijdens transport van chloor en broom, grondstoffen van het bedrijf, over het water en over de weg door woonkernen, het gevaar voor calamiteiten, ongelukken tijdens het in werking zijn van de broomfabriek. „Wij maken nu massaal be zwaar tegen de komst van het broomgevaar". Een speciaal ge componeerd broombliedje ge zongen door een twintigtal M.A.N.-sympathisanten ver welkomden de bezoekers van de hinderwetzitting al voor de deu ren van het Terneuzense stad huis. Gewapend met spandoe ken ging het vervolgens naar binnen. „Ons bedrijf Elopak komt 750 meter van Broomchemie te lig gen, in zuid-westelijke richting. Jat is de grootste concentratie van mensen, honderdvijftig in de omgeving. Vijftig procent van de tijd is er een windrichting tussen zuid en west. Dat is in geval van een alamiteit een uit erst ongunstige stituatie", zo be toogde de heer H. Rijnders, die namens het bedrijf Elopak het woord voerde. Hij wees er ver der op dat een Noors onderzoek had aangetoond, dat melkkar tons het voornaamste produkt van dit bedrijf bijzonder gevoe lig zijn voor de geur van broom. Dat kon naar zijn mening gevaar opleveren voor consumenten van de melkprodukten in de verpakking. ken, kunnen ook bij Dow te recht". Met het oog op de af stand tussen het bedrijf en de woonkernen beroep hij zich op richtlijnen uit een CRM- rapport: „Volgens die nota moet er tussen industire en bebouwde kom een strook van vier kilome ter liggen. In Terneuzen is er dan vier kilometer te weinig". De af stand van het terrein van Broomchemie tot de dichtstbij zijnde woonkernen is ongeveer ■twaalfhonderd meter. De bezwaren, die tegen de ,In Terneuzen is tachtig a vij fentachtig procent van de be volking tegen de bouw van Broomchemie. De gemeente raad weet dus waar ze aan toe aldus gistermiddag de bon dige conclusie van een van de M.A.N.-aktievoerders, die hun bezwaren ondersteunden met een pakket van vijfduizend ge tekende bezwaarschriften. Het Terneuzense PPR-D'66- raadslid H. Magermans zag de vestiging van het bedrijf wel doorgaan: „Gedeputeerde Sta ten trekken zich weinig van be zwaarschriften aan,. Dat heb ben we gezien bij de mosselban- ken". Hij maakte vooral be zwaar tegen de on democratische gang van zaken binnen het havenschap, wat be treft de grondverkoop. Ook de hinderwetprocedure lag hem niet lekker. De heer Magermans: „De overheid bereidt vaak jaren een plan voor en de burgerij heeft veertien dagen om een verweer in te brengen. Het van verschillende kanten aange voerde argument ten gunste van Broomchemie: werkgelegen heid, had volgens hem geen en kele grond: „Die zestig mensen, die bij Broomchemie gaan wer- (vervolg van pag. 1) Dit voorjaar vertoonde ook de afzet van fosforprodukten een sterke daling. Dat betrof in hoofdzaak wasmiddelfosfaten. Speelde hierbij enerzijds het seizoen een rol, anderzijds toch ook een extra voorraadvorming door afnemers tijdens de ener giecrisis van vorig jaar, een zuiniger verbruik van wasmid delen en verlaging van het fos faatgehalte in enkele landen. De afzet van fosforprodukten is sinds eind mei van dit jaar onge veer gelijk aan 65 procent van de totale produktiecapaciteit. Daarom is sinds half mei één van de drie fosforovens in Vlissingen buiten werking gesteld. De vooruitzichten voor de af- zetontwikkeling in de komende maanden zijn onzeker, aldus Hoechst Holland. Wel wordt verwacht, dat de verkoop van fosforprodukten tegen het einde van het jaar weer zal aantrek ken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gistermid dag is in het stadhuis te Middel burg de herdenkingstentoon stelling over de Deense sprook jesschrijver Hans Christian An dersen officieel geopend. Tege lijkertijd werd een nieuwe bio grafie over Andersen gepresen teerd van de hand van mevr. Dra. H. Koppejan-Van Woelde- ren, die uit Vlissingen afkomstig De Andersen- in Middelburg te zien van 12 juli tot 31 augustus in de vleesnal van het stadhuis. De expositie Meneer Broom (Van een onzer verslagge vers) TERNEUZEN - Door de Burgerzaal van het Terneuzense stadhuis waarde vrijdagmiddag de geest van „meneer Broom". De aanwezige direktie van Broomche mie, in de persoon van de heer W.C.G. Baars, kreeg deze naam ook toege voegd van een van de par ticuliere vragenstelsters, de Utrechtse mevrouw J. Schmidt. Zij wilde graag weten hoe de gang van za ken zijn met de te verrich ten metingen rond het be drijf Broomchemie. „Meneer Broom" voelde overigens weinig behoefte om in te gaan op de regen van ingebrachte bezwaren. Havenschapsdirekteur H. Blok, niet aanwezig, kreeg een vette veeg uit de pan van het M.A.N.aktie-comité. Vol gens het relaas van M.A.N. - woord voerdster Addie Leyte, had de heer Blok toen men wellicht per vergissing, bij hem aanbelde om een handte kening tegen Broomche mie te vragen, het vol gende gezegd: „Kom je soms uit Holland". Toen de verbouwereerde aktie- voerder hem daarop ver telde dat zijn voorouders uit Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen, had de haven schapsdirekteur hem ten antwoord gegeven: „Als je zo'n stomme Hollander was, dan had ik me kun nen voorstellen dat je ak- tie voerde, van iemand uit Zeeuwsch-Vlaanderen niet". geeft een indruk van het leven en het werk van de wereldbe roemde Deense schrijver. Tij dens de tentoonstelling is er ook werk van Andersen te koop. Onder de vele gasten voor de officiële opening bevond zich gisteren in Middelburg ook de ambassadeur van Denemarken in Nederland, de heer B. Kron- mann. Burgemeester drs. P. A. Wolters toonde zich in zijn wel komstwoord verheugd over het feit, dat de Andersenherden- kingstentoonstelling juist in de zomer zo lang in Middelburg te zien was. Hierdoor kreeg een in ternationaal publiek de gele genheid nader met de Deense schrijver kennis te maken. De expositie werd officieel geopend door de Deense acteur Freddy Albeck, die vele sprook jes van Andersen vertolkt heeft. De heer Albeck, die voortreffe lijk Nederlands bleek te spre ken, ging wat nader in op het leven van Andersen. Tijdens zijn toespraak voltrok zich een snelle verkleedpartij en Ander sen zelf als het ware vertelde het verhaal van een theepot. Tenslotte presenteerde mevr. Koppejan haar Boek „Wie an ders dan Andersen", dat twee dagen geleden van de persen was gerold. Zij bood een exem plaar aan aan de Deense ambas sadeur, burgemeester Wolters en de heer Freddy Albeck, die haar tot het schrijven sterk had geïnspireerd. Op 4 augustus vindt in Mid delburg de officiële herdenking plaats van het honderdste sterf jaar van Hans Cristian Ander sen. Schuur uitgebrand door blikseminslag (Van onze correspondent) SEROOSKERKE - Vrijdagmiddag om halfeen is door blikseminslag de land bouwschuur van de heer A. Gi- deonse aan de Kokerheuleweg 4 te Serooskerke in de as gelegd. Ondanks het feit dat de brand weerkorpsen van Middelburg en Serooskerke spoedig ter plaatse waren, kon niet worden voor komen dat de schuur een prooi werd van de vlammen. In de schuur bevonden zich hooi en enkele landbouwwerktuigen. Omtrent de omvang van de schade is nog niets bekend. Om 18.00 uur was men ongeveer klaar met de nablussingswerk- zaamheden. Het woonhuis van de heer Gideonse, dat aan de landbouwschuur was gebouwd, kon worden behouden. Het meubilair liep evenwel aanzien lijke waterschade op. Honderden gezinnen vragen zich elk weekend weer af, wat nu eens te gaan doen, zien of beleven. Natuurlijk, wanneer het weer goed is kan men naar het strand of naar het water, maar wat te doen wanneer de zon verstek laat gaan en de Zeeuwse kusten niet direct noden tot een zonnebad? Hebt u ooit gedacht om eens een vlicgtochtje boven Zeeland te maken? 't Is niet direct goed koop, maar 't is wel een spe ciale belevenis. Vanuit vlieg veld Midden-Zeeland kan dat dagelijks, bij voorkeur na tele fonische afspraak (01196- 12644) maar u kunt ook ge woon naar het vliegveld rijden en daar een afspraak maken. De meest-geboekte vluchten duren een kwartier of een half uur. Tijdens een vlucht van een kwartier kunt u het yeerse Meer, Middelburg, Vlissingen en het Sloegebied vanuit de lucht bekijken óf, wanneer u de andere kant wilt uitvliegen Goes en het Veerse Meer. Bij een vlucht van een half uur kunt u natuurlijk verder weg en bezichtiging van Wal cheren, de Deltawerken en het Veerse Meer behoort dan zeker tot de mogelijkheden. Wüt u naar Zeeuwsch-Vlaanderen dan kunt u met een tocht van zo'n 30 minuten vliegen tot aan Terneuzen en de Kanaal zone en zo misschien uw eigen woning vanuit de lucht bekij ken. Over Zuid-Beveland vlie gend komt u tot aan de Kreek- raksluizen bij Rilland. Wat de kosten betreft kunnen wij meedelen dat een tocht van een kwartier 30.- per persoon kost en een tocht van 30 minu ten 50.- per persoon. Per vlucht kunnen 3 volwassenen en 1 kind mee. Een andere vorm van vlie gen is het meevliegen in een zweefvliegtuig. In Zeeland zijn er drie zweefvliegvelden, te weten bij Axel, vliegveld Smitsschorre, bij Arnemui- den, vliegveld „Midden- Zeeland" en bij Haamstede vliegveld „Haamstede". In alle drie gevallen neemt de aldaar operende vliegclub op verzoek passagiers mee voor een zweefvliegtocht die afhanke lijk van de thermiek zo'n 10 minuten duurt. De tarieven voor een zweefvliegtocht ver schillen enigszins van elkaar espectievelijk 12,50, 15,- en 20,- per persoon. Er wordt hoofdzakelijk in de weekends gevlogen (onder goede weersomstandigheden uiteraard) en in de vakantie- tijd ook op weekdagen. Voor boekings-adressen en tele foonnummers mogen wij u verwijzen naar de Zeeuwse Recreatiegids die bij alle VVV-kantoren en bij de Pro vinciale Zeeuwse VVV in Mid delburg verkrijgbaar is. Torens Een andere, erg leuke ma nier om Zeeland vanuit de lucht te bekijken, is één van de tientallen Zeeuwse torens te beklimmen. Vanaf trans of omgang kan men mijlen ver over zee en land zien. Een der gelijke klim is wel erg inspan nend maar het voordeel is dat het goedkoper is dan een vlieg- tochtje en dat het ook langer duurt. Het is weinig Zeeuwen bekend, dat er zoveel torens en andere gebouwen beklommen kunnen worden. In Zeeuwsch-Vlaanderen kan men bijvoorbeeld de St. Baaf- storen in Aardenburg, de kerk toren in Biervliet en de stad huistoren van Sluis en de wa tertoren van Oostburg op. In Midden-Zeeland kan ge klommen worden in Kapelle, Nisse, Middelburg, Veere, Vlissingen en Westkapelle en op Schouwen-Duiveland in Burgh-Haamstede, Koude- kerke, Ouwerkerk en Zierik- zee. De hoogste toren is de Lange Jan van Middelburg met zo'n 85 meter hoogte. Van daaruit heeft men een prachtig uit zicht over heel Walcheren en de Westerschelde, maar ook de St. Lievens Monstertoren in Zierikzee met 56 meter hoogte, de vuurtoren van Westkapelle met 50 meter hoogte, de toren van de Dom van Veere met 42 meter hoogte en de watertoren van Oostburg met 60 meter hoogte (233 treden) zijn zeker de moeite waard. Het voert te ver om hier alle openingstijden en entreeprij zen te vermelden. Deze zijn uitvoerig vermeld in de al eer der genoemde Zeeuwse Re creatiegids (verkrijgbaar bij alle VVV-kantoren). Voor de prijs behoeft U echter zo'n trim (klim)partij niet te laten. Vele torens zijn gratis te be klimmen en de duurste kost nog maar ƒ0,70 en ƒ1,- per per soon. Het uitzicht na de klim partij is in alle gevallen werke lijk interessant. Wij wensen u dan ook een prettig weekend, en voor het geval u gaat klim men een lange adem! !T Hier komt de twintigste en laatste vraagstelling in onze monumentenprijsvraag. Voor degenen die hun antwoorden nog eens in het net willen overschrijven, publiceren we bo vendien weer de invulbon, die van vandaag af kan worden ingezonden. De vraag: Dit voormalige gemeentehuis leent zich momenteel voor allerlei culturele bedrijvigheden. Vooral bij slecht weer is het een trekpleister voor de toeristen die zich in de streek ophouden. Men treft er een kamer aan waarin men oude klederdrachten uit een naburige plaats kan bewonderen. Bovendien zijn er voorwerpen uit de Romeinse tijd te bezich tigen. In welke plaats staat het gebouw? Dit zijn de antwoorden in de prijsvraag „Ken Uw Streek" en el in volgorde van de publikatie der foto's: De watertoren in Oostburg. Voor redactionele aangele genheden is dit weekend be schikbaar redacteur Rein van der Helm, tel. 01170-3370, b.g.g. 01150-2535. Dit geldt zowel voor Zeeuwsch- Vlaanderen als voor Midden- Zeeland. Fotograaf is Erik Os- sewaarde, tel. 01140-3100. Hier afknippen 0 1 4 5 6 7 8 9' 0 nzender Adres Deze bon uitknippen, daarna invullen, maar eerst inzenden vanneer alle foto's zijn gepubliceerd, dus na vandaag. Inzendin- en moeten uiterlijk zaterdag 19 juli binnen zijn. Inzenden aan: Redactie De Stem, Reigerstraat 16, Breda. In nkerbovenhoek van enveloppe vermelden: Prijsvraag Ken uw treek. Een historische foto van de Onze Lieve Vrouwekerk te Veere

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3