Juli in zomerstemming Recherche brengt grote girodiefstal aan het licht Prijsstijging eerste Halfjaar 4,8 procent Vandaag Mes in de marine Ruim een ton door Hand in Hand Hoechst Vlissingen: werktijdverkorting voor 700 man BEZUINIGINGSPLANNEN KABINET IN ITALIË IS HET DRUKKER Nederland handhaaft steun aan Portugal Botulisme in Land van Saeftinge akantiegangers spreiden uittocht BUIT: EEN MILJOEN i LISSABON VERGADERT F-5 neergestort: pilool omgekomen AKKOORD CAO IN LANDBOUW OPPASSEN MET ZWEMMEN Ilei-juni: 0,2% KRUISER NEPTUNES REPUBL1CA Jeugd mag meer wettelijk sparen Hoofdredacteur: L. Leijendekker pfr urDr. W.A.J.M. Harkx pirt'trtie- en administratie-adres NxSraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 la., "ïïitgèvemiaatschappy De Stem B.V. Rigerstraat 16, Breda. ZEEUW ZATERDAG 12 JULI 1975 27e jaargang No. 7703 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. [(Van onze redactie buitenland i DRIEBERGEN Sinds ■jensdagavond is er sprake an een ononderbroken stroom akantiegangers over de we- jen. Maar opstoppingen heb- Ben zich nog niet voorge- Kan. Jt De vakantiegangers hebben het tijdstip van hun vertrek zo gekozen, dat zij weinig risico Hepen in stremmingen terecht te komen, aldus de rijkspolitie lp Driebergen. Sinds de nacht van woensdag op donderdag is er wel duidelijk méér verkeer op de wegen. Het vrachtver keer in evenwel aanmerkelijk minder in verband met de oouwvak vakantie. Ondanks deze vakantiesprei ding verwacht de politie van daag tussen 10.00 en 16.00 uur meer drukte, die mogelijk tot opstoppingen kan leiden. Dan gaat naar verwachting de rest jan de vakantiegangers weg. De ANWB zal zoals ge meld dit weekeinde op gro te schaal verkeersinformatie verstrekken. Vakantiegangers kunnen op het nummer 070- 264455 alle inlichtingen krij sen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Afgezien van enkele onweersbuien die de laatste dagen ons land zijn gepasseerd, blijft juli toch in zomerstemming. Gistermiddag waren er weer hier en daar wat buien met onweer in het noorden en het oosten. Maar er is uit Frankrijk een klein hogedrukgebied ge arriveerd dat vandaag voor droog en geleidelijk zonniger weer zal zorgen. Morgen kan er met een zuidelijke wind weer wat warmere lucht worden aangevoerd met tem peraturen van ongeveer 25 graden. Begin volgende week neemt de onweerskans weer wat toe, doordat een storing van de Golf van Biskaje naar het oosten trekt en in de loop van morgen al West-Frank rijk kan bereiken. Dit betekent dat in de komende week de paraplu wel bij de hand moet blijven, maar de temperatuur zal ge middeld boven normaal blijven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Vele tiental len girorekeningshouders in Zeeland en Zuid-Holland zijn (Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG De kosten vai: levensonderhoud zijn in de periode half mei tot half fiii' iet 0,2%, gestegen. Daar uit s het leven in de eerste he It van dit jaar 4,8% duur der geworden. e trendmatige prijsontwik- j vertoonde de laatste vier iraanden gemiddeld een stijging met 0.1% per nd. 'ilisslij gingen dedeó. zich ia juni voor bij groenten,, lit vlees, melk en melkpro- bloemen en planten, li beien en benzine. ijsdalingen werden geno- rd voor koffie, margarine, ren en kleding. ZONNIG EN DROOG. Maximumtemperatuur: rond twintig graden. STAD EN STREEK 'Veel verzet tegen Broomchemie Pagina 3 De Terneuzens uit Ame rika in hun naam-stad Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Huis kopen nu nog ge makkelijker Pagina 7 Visserijvrede in de maak Pagina 9 SPORT Merckx krijgt klap van Pagina 19 toeschouwer VRIJ-UIT Amerikanen en Russen in een sterrenrol. De huisdokter als mini mumloner Denksport PEILINGEN Christendom en Marxis me hebben veel gemeen KUNST EN CULTUUR Uniek schetsboek herdrukt MERIJN: Puy de Koomen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het ka der van zijn bezuinigings plannen overweegt het kabi net-Den Uyl een verdere in krimping van de koninklijk: marine. Daarbij moet worden ge dacht aan de geleidelijke op heffing van de marinevlieg- dienst, de sluiting van het vliegveld Valkenburg bij Lei den. het afsehaffen van de maritieme patrouillevliegtui gen voor de lange afstand en het afstoten van het vlagge- sc'hip van de kon. marine, de kruiser Zeven Provinciën, die momenteel een grote opknap beurt ondergaat in Botter dam. Door de geleidelijke ophef fing van de marinevliegdienst zou een nog niet exact te be rekenen aantal mensen moeten afvloeien. Volgens een ruwe raming zou het daarbij gaan om 5.000 man. Hierin is nog geen rekening gehouden met de bezuinigingsgevolgen voor de personeelsbezetting bij de toeleveringsbedrijven, waaron der het Westbrabantse vlieg- tuigbedrijf Aviolanda in Woensdreeht. De sluiting van het marine vliegkamp Valkenburg zal lei den tot ontslag voor 2.000 man burger- en militair personeel. De 650 marinemanmnen die vrijkomen bij het afstoten van de laatste kruiser, zullen ech ter zo goed als zeker elders binnen de marine te werk kunnen worden gesteld. „Het ziet er naar uit dat de regering de personeelsbezuini- gingen belangrijker vindt dan de gevolgen daarvan voor de arbeidsmarkt" zo luidt het oordeel van een militaire des kundige die zelf niet tot de marine behoort. Een parlemen taire deskundige sloeg de be tekenis van de voorgenomen personeelsbezuinigingen bij de marine voor de komende be groting niet erg hoog aan: „Het is een kwestie van vest zak-broekzak, want bij de hui dige stand van de arbeids markt komt het er eenvoudig op neer dat de wedden ver vangen worden door werkloos heidsuitkeringen". Er staan echter ook materië le bezuinigingen op het pro gram van het kabinet. Zo staat het vrijwel vast dat de verou derde „Neptunes" de mari tieme patrouillevliegtuigen voor de lange afstand niet meer zullen worden vervan gen. Aanvankelijk had men het volgend jaar met die ver vanging een aanvang willen maken. Op de oorspronkelijke be groting voor het volgend jaar stond een post van 225 miljoen gulden voor de aanschaf van de eerste vier vervangende vliegtuigen. Vermoedelijk zou de keus daarvoor gevallen zijn op de patrouillevliegtuigen van het type „Orion" van de Amerikaanse Lockheed-fabrie- ken, ofschoon de Franse „Bre- guet Atlantic" en de Britse „Nimrod" nog niet helemaal waren afgeschreven. Deze post van 225 miljoen wordt nu uit gespaard. Volgens marinedes kundigen ziet het er niet naar uit dat daarop in volgende ja ren zal worden teruggekomen. Daarmee wordt het einde van de marineluchtvaartdienst In geluid. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG-LISSABON „Zolang er in Portugal zicht blijft op ontwikkelingen van de democratische vrijheden zal Nederland zijn hulp aan dat land, nationaal en internatio naal, voortzetten. Het kabinet is echter zeer bezorgd over de gang van zaken in Portugal". Dat zei minister-president Den Uyl na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad. Volgens hem is het nu in Portugal gekomen tot een „al geruime tijd verwachte open strijd te gen een dominante stroming lnj de beweging van de strijd-1 krachten, die onvoldoende res pect opbrengt voor de demo- cratische krachten in het land.! Het is de open strijd van de socialistische partij van Soares en de met haar verwante krachten voor het behoud van de democratische vrijheden die amper een jaar geleden werden verworven". Sinds de socialistische partij het donderdagnacht liet komen tot een openlijke breuk met de beweging der strijdkrach ten door uit de coalitierege ring te treden gonst Lissabon van intense politieke activiteit. Het centraal comité van de revolutionaire raad vergadert met president Da Costa Gomes -i liet presidentieel paleis over de nu ontstane situatie. Het bestuur van de centrum linke PPD beraadt zich over de vraag of ook zij nu uit de regering zal treden. Vannacht zou de PPD-leiding nog een gesprek hebben met president Da Costa Gomes. De Nederlandse wegen hebben de afgelopen dagen een rustig beeld te zien ge geven. Maar zo is het niet overal. Bij Bellinzona ston den onafzienbare rijen auto's met vakantiegangers, die in het zonnige Italië hun va kantiedagen willen door brengen. Als na de sooielistische par tij ook de PPD zich terug zou trekken uit de regering blij ven alleen de communisten, en de met hen verwante MDP over als de burgerlijke part ners van de MFA. de bewe ging van de strijdkrachten. Een zegsman van de PPD kondigde aan dat zijn partij uit de regering stapt als de militaire machthebbers geen minimumgaranties willen ge ven voor een parlementaire lem-ocratie. Een definitief be sluit zou worden genomen na het onderhoud met Da Costa Gomes. Evenals de socialisti sche partij heeft de PPD het plan van de MFA-assemblee voor de vorming van een „volksmacht" door volkscom missies en wijkraden, als anti democratisch veroordeeld. Ook vrijdagochtend al had de PPD-leiding een gesprek met de Portugese president. De socialistische partij leldeT Mario Soares verklaarde op een persconferentie dat de te ruggave van het socialistische dagblad Repubbca aan de ,echtmatiige eigenaars de mini mumprijs voor hernieuwde so cialistische steun aan de rege ring is.^ Maar hij beklemtoonde dat twijfels over de bestuurlij ke bekwaamheid van de mili tairen de belangrijkste reden was om uit de regering te stappen. „Wij zagen geen re denen om deel te blijven ne men aan een regering die niet regeert". WIESBADEN Een mlli caire vlieger van de lucht machtbasis Eindhoven (de 41 jarige sergeant-majoor C. van Geffen) is vrijdagmorgen om gekomen, toen zijn F-5 straal jager twintig seconden na de start van de Amerikaanse ba sis Ramstein bij Wiesbaden in Duitsland neerstortte. Het toestel kwam ongeveer ■mderhalve kilometer van de landingsbaan in een weiland terecht. Daarop is het in brand gevlogen. De F-5 had 20 milli meter munitie aan boord. De luchtmachtbasis Ram stein ligt vlak langs de auto bahn Frankfurt-Wiesbaden. Wegens ontploffingsgevaar heeft de Amerikaanse militai re politie die enige tijd afge sloten voor alle verkeer. sinds maart vorig jaar het slachtoffer geworden van een goed georganiseerde dieven bende. De bende roofde uit brievenbussen van woonhuizen setjes girobetaalkaarten en verzilverde die met behulp van vervalste paspoorten in België, West-Duitsland en Zwitserland- In totaal heeft de groep dieven op deze wijze al circa f X miljoen buitge maakt. Deze opzienbarende zaak i: deze v/eek door de postale re oherche aan het licht gebracht. Nog geen van de bendeleden is gearresteerd, hoeiwel de postale recherche al maanden lang jacht op ze maakt. In het belang van het onderzoek wil men over de indentiteit van de mogelijke daders niets mee delen. Sinds maart vorig ja-ar kreeg de PTT druppelsgewijs mei- «ingen van rekeninghouders, biij wie op onverklaarbare wij ze bepaalde bedragen van hun rekening werden afgeschre ven. Telkens bleek dat er op bun naam met een girobetaal kaart in het buitenland geld was geïnd. Vooral in België kwam dit veel voor. Pas veel later is de postale recherche gaan vermoeden dat het om een goed georganiseer de bende gaat. De laatste drie weken hebben zich maar liefst veertig gedupeerde rekening houders gemeld. Overigens ls uiteindelijk van dit ailes de P^'T le dupe, want alle illégaa, geïnde Dedragen werden tot nu toe vergoed. Volgens de postale recherche volgt de bende in di verse steden postboden die hun ronide doen. Als men ziet dat er in een bepaalde brie venbus een nieuw setje van 20 girobetaalkaarten wordt gede poneerd. wordt getracht het 'betreffende pakketje met ij zerdraadjes of tangetjes, waar aan snel hardende lijm zit te bemachtigen. Vooral de laatste maanden zijn de dieven extra actief ge worden omdat sinds kort in een aantal landen het maxi mum bedrag dat met een Ne derlandse girobetaalkaart mag worden opgenomen, verdub beld is- Zo heeft de PTT on gewild de bende een extra voordeel bezorgd. De onderhandelingen over een internationale girobetaal- pas bevinden zich op het ogenblik al in een gevorderd stadium. De noodzaak voor een dergelijke pas, die in de plaats moet komen voor een paspoort of rijbewijs als legi timatie bij het verzilveren van giro-cheques in het buiteniand neemt door de diefstallen steeds meer toe. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Deelnemers aan de jeugdspaarwet zullen vanaf 1 januari 1976 jaarlijks méér op hun spaarrekening mogen laten bijschrijven dan thans. Het kabinet heeft beslo ten het bedrag van de maxi mum inleg te verhogen van 1 300 tot f 480 per jaar. |)E ministerraad heeft vrijdag ingestemd met een wijziging van het besluit opleiding kleu terleidsters 1968. Deze wijzi ging beoogt een verlaging van de klassedeler van 30 tot 28. .Geweldig, wat een mooi begin. Nu heeft de stichling Little Philippines een stevige basis vooi het Neder landse steunfonds, dat mijn werk in de Filippijnen voor de toekomst veilig moet stellen". Zo enthousiast reageerde Cor Lagerwey gisteren van uit de Filippijnse hoofdstad Manilla, toen wij hem per telex op de hoogte brachten van het eindresultaat van de „Hand-in-Hand-puzzelactie". die de kranten van de AUDET-groep voor zijn sociaal communicatiecentrurn hebben georganiseerd. Dit eindresultaat mag er inder daad zijn. want de deelnemers aan de actie hebben ge zamenlijk een bedrag van ruim 63.300 gulden bij elkaar gebracht. Daarnaast heeft het Nederlandse bedrijfsle ven gezorgd voor bijna 40.000 gulden aan giften, zodat de notie meer dan een ton heeft opgeleverd. Afgelopen woensdag, bij de tiende en laatste trekking, werden 35 weekhoofdprijzen, weekprijzen en eind hoofdprijzen met een totale waarde van ongeveer 17 060 gulden aan de winnaars toegewezen. De tien daagse vliegreis voor twee personen naar Manilla kwam terecht in Nijmegen (zie elders in dit blad) na melijk b(j een bejaard echtpaar dat nu de unieke gele genheid krijgt om het werk van het Socio Communica tion Centre van Cor Lagerwey in de Filippijnen van nabil te leren kennen. Voor de laatste en grote prijzenregen en het verslag van de hoofdprijsuitreiking zie elders in deze krant. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De raad van bestuur van Hoechst Hol land N.V. heeft besloten voor ongeveer 700 van zijn 1050 liersoneelsieden in Vlissingen een werktijdverkorting aan te vragen. Dit is gisteren door Hoechst bekendgemaakt. De werktijdverkorting - ge middeld ongeveer 15 procent van de normale werktijd - zou op 11 augustus moeten ingaan en zich moeten uitstrekken over een periode van zes we ken. De werktijdverkorting geldt in principe voor alle sec toren van het Vlissingse be drijf, met uitzondering van en kele verzorgende afdelingen zoals de veiligheid en de me dische dienst. Eind juni kondigde Hoechst eeds aan. dat de afzet van Cosforprodukten en grondstof fen voor polyestervezels zoda nig stagneerde, dat wellicht na de vakantieperiode tot werktijdverkorting zou moeten worden overgegaan. In de komende dagen zal de werktijdverkorting nader wor den uitgewerkt in overleg met de arbeidsinspectie. hel G A.K.. de ondernemingsraad en de vakbonden, waarmee reeds contact is gelegd. Na het te voeren overleg zullen pas nadere bekendmakingen wor den gedaan. Van de aange vraagde vergunning tot werk tijdverkorting zal echter geen of slechts gedeeltelijk gebruik worden gemaakt, indien de al- zet op korte termijn aanmer kelijk zou verbeteren. Het oersoneel, da-t bij de werktijd verkorting betrokken gaat worden, ontvangt naast een uitkering voor niet gewerkte uren ingevolge de werkloos heidswet een aanvulling van net bedrijf tot 100 procent van het normale netto-salaris. Volgens het gisteren gepu bliceerde persbericht werd Hoechst al in de herfst van vorig jaar geconfronteerd met een sterk teruglopende vraag naar polyestervezels. Dit had een directe weerslag op de hiervooi benodigde grondstof- fenproduktie van dimethylte- -reftalaat en polycondensaat welke in Vlissingen worden gemaakt. Vanaf dat moment ongeveer werd de produiktïe van polycondensaat terugge bracht met ongeveer een derde van de totale capaciteit en de produktie van de dmt-fabriek met. ongeveer de helft. Door vervroeging van de inspectie- en onderhoudsbeurten kon werktijdverkorting tot op he den worden vermeden. Van de drie polycondensaatstraten in Vlissingen zal er één tot zeker eind dit jaar buiten bedrijf blijven. (Vervolg op paig. 3) (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Werkgevers en werknemers in de land bouw hebben vrijdag overeen stemming bereikt over een collectieve arbeidsovereen komst voor 1975. De belang rijkste wijzigingen ten op zichte van vorig jaar zijn: een reële loonsverhoging van 1,75 proe. met een minimum van .1' 6,- per week, een vakantie toeslag van 7,75 pel met een minimum van 1350,- en een vloer bij de prijsindexering van f 175,- per procent prijs stijging per jaar. Voorts wordt een aantal toeslagen in de ba sisionen verwerkt. (Van een onzer verslaggevers) HULST - EMMAHAVEN Het Centraal Diergeneeskun dig Instituut te Doorn heefi botulisme geconstateerd bij dode watervogels, die in het Land van Saeftinge aangetrof fen zijn. Een woordvoerder van het instituut in Rotterdam vertelde gisteren, dat er nog geen reden tot ongerustheid was. Ook Saeftinge-gids F. van de Zande. maakte zich vrijdag nog geen al te grote zorgen. Voor zwemmers kan het botulisme wel een gevaar letekenen. Dode vogels, een oude en een jonge bergeend en een wintertaling werden zondag op Saeftinge gevonden. „Op het middenterrein", zo vertelde de heer Van de Zande gisteren „Het is niet verontrustend", zo meende hij, „maar we moeten er bij het zwemmen wel reke ning mee houden". Botulisme, een gif dat door een bacterie wordt afgeschei den gedijt het best in stil staande ondiepe poelen, waar het water een tempera tuur van meer dan twintig graden heeft, fn de buurt van poelen die aan deze voorwaar den voldoen zijn de vogels volgens de heer Van de Zande gevonden. Om welk type botu lisme hel in Saeftinge gaat kon de woordvoerder van het Centraal Diergeneeskundig In stituut de heer E. Terlaak gis teren nog niet meedelen. De dode vogels worden volgende week van het laboratorium in Doorn naar een laboratorium in Rotterdam overgebracht, waar een nader onderzoek volgt. (vervolg op pag. 3) 4

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1