Honk Slechts geringe winst Thevenet BELG HEEFT OPGEZWOLLEN LEVER R \S U IT PUBLIEK S.'AAT MERCKX Cees Haast Zo zie ik de Toui ZEGE HENK DE JONG CHAOS OP PUY DE DOME an kni □t Ion I KUIPER MET GEHEEL FIT Moeder vraagt Merckx naar huis te komen Tour vandaan Pijn Opzettelijk Nog vier zware etappes sport ORDPOGING TY PLADDET TOUR-VISIE NOS-auto op z'n hop 18 onze speciale verslaggever) I .ERMONT FERRAND verloop van de veertiende pe, een rit van Uurillac naar uy de Dome over 173,5 ki lter, is: a 1: Startsein voor 109 ren- Ben Koken (ziek) besloot te vertrekken. 37: Doorkomst op de pas eyrol (derde categorie): l Impe, 2 Moser, 3 Balague. 4 tens, 5 Le Guilloux, 6 kx en het hele veld dat een st rustig tempo aanhield. 184: Demeyer wint premie- t voor Hoban, Mintkewicz tleu. i 85: Aanval van Merckx. i 142: Aanval van Menen- i 145: Doorkomst op de de Rouillas (vierde catego- 1 Menendez, op 20 secon- 2 Campaner, 3 Huysmans rvolgens het peloton. 1166: Menendez ingelopen, grootste voorsprong was 169: Aanval van Thevenet an Impe, alleen Merckx, melk, Pollentier en Doyeri en in de buurt blijven. 172: Van Impe wint, vijf- econden voor Thévenet en lor Merckx en Zoetemelk, cx blijft leider in,het alge klassement. Knudsen en a staakten de strijd in de ende etappe. ZATERDAG 12 JULI 1975 (Bel) 198 pnt., 3. Moser pnt., 4. Godefroot (Bel) 5. Hoban (GBr) 103 1EMEEN PLOEGENK- EMENT: 1. Caput .38, 2. De Muer 210.49.26, iblinski 210.50.03, 4. Le ie 210.50.51, 5. Bartolozzi >•06, 6. Ferretti 211.05.32, bregts 211.48.19. tploegenklassement: 1. nski (Van Impe, Martinez rtin) 16.24.12, 2. De Muer enet, Ovion en Delisle) 49, 3. Bartolozzi (Moser, en Ritter) 16.26.38, 4. Ca- Zoetemelk, Poulidor en ardet) 16.26.49, 5. Barritia os, Lopez Carril en Mele- 16.28.24, 6. Lelangue cx, Deschoenmaecker en ns) 16.28.40,13. Liebregts 'r, Prinsen en De Ca uwe 0. klassement: 1. Van Impe 55 punten, 2. Merckx (Bel) t, 3. Zoetemelk (Ned) 89 Thévenet (Fra) 71 pnt, 5. (Spa) 47. n zevende inning kon het se Honk tot 5-0 uitlopen unten van Huub Mercé, Blackman, Jan van Kolk 'iuw Tim van Beest, die er >den over de thuisplaat te Scaldia wisselde in de e inning van pitcher, om- eerste werper van de werd geslagen. Aanval- n Scaldia ook geen vuist tegen de sterke Zeeuwse verdediging. Vooral pit- o Doorns wierp een zeer wedstrijd. Slechts een ïg in de achtste inning en it op een doorgeschoten tfutselden hem zijn no- run-ze-zege. In de ne- nning scoorden geen van 'ams meer, zodat de eind- erdiend .op 5-1 voor de zenaren kwam. De wer- iltaten van Ko Doorns ia negen innings: 13-6-1 il 3-slag; zes keer 4-wijd ïonkslag tegen). Zondag et Zeeuwse Honk twee dstrijden. De softbal- om 12.30 uur tegen s en de honkbalheren -t Antwerpse Luchtbal 0 uur. De wedstrijden gespeeld op het korfbal- het Zuidersportpark. onze sportredactie) - Netty Pladdet, uit d van de zwemvereni- Braakman, zal dinsda- 15 juli om 7 uur in het d van de Braakman een vagen het Zeeuws re- Ie 100 meter schoolslag dspiranten te verbete- y Pladdet is met een tijd 1 reeds Zeeuws record- op deze afstand, maar ivond wil zij haar eigen "aag scherper stellen. (Van onze speciale verslaggever) CLERMONT FERRAND - Eddy Merckx zal in Nice weer een gele trui dragen. De aanval van Bernard Thévenet en Lucien van Impe slaagde op de Puy de Dome, maar mislukte tevens. In de vijf kilometer klim naar de top van de Puy de Dome liep Thevenet 34 seconden weg van Merckx, die daardoor van zijn voorsprong van ruim ander halve minuut nog 58 seconden overhield. De verliezer op de steilste piek in het hoogland van Auvergne mocht zich ook giste ren nog winnaar voelen. Thevenet was, ondanks zijn winst, ook minder tevreden dan Merckx, die koel constateerde dat de uitslag als normaal kon worden beschouwd. „Het is toch duidelijk dat een aankomst op de Puy de Dome meer voor The venet is gemaakt dan voor mij, wanneer ik dan maar zo weinig verlies mag ik tevreden zijn." Merckx is zo groot als sport man dat hij de klap die hij kreeg niet als verontschuldiging aan voerde, hoewel juist de laatste kilometer, zelfs als het bergop gaat, zijn sterkste is. Vorig jaar in de Giro stelde hij in die fase van de beklimming van de Stelvio-pas zijn overwinning veilig. Merckx verklaarde: „De aanval van Thevenet is voor mij niet onverwacht gekomen. Ik heb niet onmiddellijk gerea geerd omdat het mij niet ver standig leek. Ik rekende op het laatste stukje van de rit om mijn verlies zo klein mogelijk te hou den." Bernard Thevenet verzuchtte onmiddellijk na de chaotische aankomst op de Puy de Dome, verstoord door stakende arbei ders van de Parisien Libéré, de krant die de ronde mede organi seert: „Zo veel werk en zo weinig winst." Het was eenvou dig een uiting van teleurstelling van de 27-jarige Fransman, die meent alleen bij de volgende aankomsten boven, morgen in Pra Loup en dinsdag in Morzine-Avoriaz nog een kans te hebben de gele trui aan Merckx te ontnemen. „Ik had gehoopt",' vertelde Bernard Thevenet, „een grotere afscheiding te kunnen maken dan de halve minuut, die ik heb gepakt. Zeker aan het begin van de beklimming van de Puy de Dome. Ik zag dat Merckx niet goed reed en toen heb ik onmid dellijk aangevallen. Het verschil had misschien groter kunnen zijn wanneer Van Impe meer had meegewerkt. Ik vind dat ik maar een kleine beloning heb gekregen voor mijn inspannin gen op de Puy de Dome". Bernard Thevenet werd in de laatste kilometer duidelijk los gereden door Lucien van Impe, die als een van de weinigen hoen-fris op de top aankwam. „Het ging geweldig vandaag", verklaarde de kleine Belg uit Mariakerke in de buurt van Gent. „Ik reed fantastisch en ik had het gevoel dat ik iedereen kon lossen. Met Thevenet heb ik het toch een beetje moeilijk ge had. Ik wilde in het begin van de steile laatste vijf kilometer aan vallen. Maar hij was mij net een slag voor. Toen heb ik het eerste stukje een beetje geforceerd moeten gaan. Nadat ik even heb uitgeblazen aan zijn wiel, heb ik mijn werk zeker gedaan. Be rnard riep aldoor: allez Lucien, wij zijn samen weg en wij blij ven weg. Dat wel, maar ik wilde niet samen blijven. Ik wilde de rit winnen." Over de kansen van Merckx en Thevenet: „Ik geef Eddy toch de beste kans de laatste gele trui van de ronde te krijgen. Dit was mor TI een aankomst voor Thevenet en zeker niet voor Merckx. toch verspeelt Merckx slechts seconden. Thevenet zou hier meer afstand hebben moeten nemen." Er gebeurde eigenlijk niets tot aan de beklimming van de Puy de Dome. Het feit dat Gerben Karstens op de pas de Peyrol, een col van de derde categorie na 37 kilometer, punten voor het bergklassement kon veroveren, spreekt voor zich zelf. Zelfs een paar plaagstootjes van Merckx, onmiddellijk na de start en na de premiesprint halverwege, kon den het veld niet werkelijk ner veus maken. De strijd werd uit gesteld tot de laatste ronde en ook daar kwam geen knock-out, Mc (Van onze speciale verslaggever) PUY DE DOIVIE - Hij stond op 150 meter voor de finish op de Puy de Dome, een man met een pet op, verscholen tussen het talrijke publiek. Van Impe en Thevenet reden voorbij. Toen kwamen Eddy Merckx en Joop Zoetemelk in zicht. De man, zo vertelden later ooggetuigen, drong naar voren op het moment dat Eddy passeerde. Hij sprong op de weg en gaf de drager van de gele trui een harde klap op de lever. Het had alle schijn dat dit een geplande aanslag was op de gezond heid van Merckx. Eddy wankelde. Even dachten de toe schouwers, dat hij zou vallen. Maar hij herstelde zich, trok zich weer in tempo en legde de laatste meters naar de finish af. De aanslag speelde zich zo ra zendsnel af, dat de meeste toe schouwers in het enorme tumult (op de Puy de Dome stonden 50.000 supporters) het niet ge zien hadden. Een paar mensen daarentgen wel. Zij grepen de man met de pet vast en hielden hem in bedwang. Over de finish viel Merckx bijna van zijn fiets. Hij ging op de grond zitten en kromp ineen van de pijn. Daarna richtte hij zich op, pakte zij fiets en reed honderd vijftig meter naar beneden, naar de plek waar de aanslag had plaatsgevonden. „Waar is hij?" riep Merckx naar de toeschou wers. „Hier!", antwoordden en kele mannen. Eddy vroeg om po litie. Even later naderden twee. Franse gendarmes en Merckx deelde hen mee, dat hij een offi ciële aanklacht tegen de onbe kende supporter indiende. De agenten namen de man in hech tenis, noteerden de bevindingen van de getuigen en daarna reed Eddy Merckx onmiddelijk met de fiets de Puy de Dome af, naar Clermond Ferrand, de stad die aan de voet van de reus van de Auvergne ligt. t Eddy Merckx: „Het had wel het einde van mijn carrière kunnen betekenen" genlijk?" Fedor den Hertog zei: „Het is wellicht een Fransman geweest, die liever ziet dat Be rnard Thevenet de Tour wint". „Vraag straks maar aan Joop Wij haalden ,—weiwege de afdaling in. Hij stuurde zijn fiets met een hand, de andere drukte hij tegen zijn zij. „Wat heb ik een pijn, niet om uit te houden", klaagde hij, „Hoe kan nou zoiets gebeuren". Wij ver telden hem dat in 1950 de Itali aan Gino Bartali, een van de grootste favorieten voor de eindzege in de Tour in dat jaar, op de col d'Aspin door Franse supporters met stokken van de fiets geslagen werd en dat Bar tali de volgende dag met alle Ita lianen inclusief gele trui dager Viorenzo Magni, naar huis ver trok. Merckx knikte: „Je bent niet veilig in z'n massa, er schuilt altijd gevaar. Toen ik die klap kreeg dacht ik dat ik van binnen explodeerde, ik weet nu nog niet hoe ik aan de finish ben gekomen. Hij hield zich even aan onze auto vast en daalde verder met ons naar beneden. Overal waar hij passeerde rie pen de mensen zijn naam en ap- plaudiseerden. Hij hoorde het niet. „Ik moet overgeven, mijn maag draait", zei hij. Hij remde en begon te huilen, de tranen liepen over zijn wangen. Een vloek ontsnapte tussen zijn lip pen. Fedor den Hertog, die ach ter ons in de auto had plaatsge nomen zei: „Het wielerleven is hard, een vedette is een speelbal van het volk". Eddy Merckx steunde naast ons op zijn fiets. „Zijn dat supporters....?" vroeg hij zich af, „Waarom doet zo'n man dit? Uit jaloezie? Omdat ik zoveel succes heb?, waarn™ Cees Haast, een van de beste klimmers, die Nederland ooit gehad heeft, vindt het onbe langrijk dat Lucien van Impe, die de bergprijs nauwelijks meer kan ontgaan, op de Puy de Dome niet heeft geprobeerd maximale winst te boeken op de renners, die voor hem in het algemeen klassement staan. Cees Haast: „Van Impe had op de Puy de Dóme zijn slag moeten slaan. Tenslotte kan hij met zijn ktimcapaciteiten de ronde winnen. Het leek er echter veel op dat hij alleen maar voor de etappezege reed. Toen hij weg was met The venet reed hij steeds maar aan het wiel mee en pas toen het doek te zien was, dat aangaf dat er nog een kilometer moest worden afgelegd, demarreerde hij. Volgens mij had hij zeker een paar minuten kunnen pakken als hij eerder in de aanval was gegaan. Hij liep Zoetemelk, hij sloeg mij zo hard hij kon op de lever en de lever is toevallig het kwetsbaarste or gaan dat een wielrenner heeft",aldus Merckx. toch spelenderwijs uit op The venet. Van Impe is de enige echte klimmer in de Tour, maar hij fietst niet zoals vroe ger Bahamontes en Jiminez. Die gingen er aan de voet van een berg al tussenuit en namen vaak vele minuten. Van Impe zou dat ook kunnen, maar hij wacht. Net zoals Zoetemelk. Zoiets vind ik jammer, want des te kleiner de tijdsverschil len zijn des te spannender is het. Maar ja, je weet natuurlijk niet wat er tussen zit. Het zijn tenslotte beroepsmensen. Ik denk echter wel dat Van Impe met Merckx in de slag zit. An ders was hij in de etappe die Zoetemelk won ook niet bij Merckx gebleven!". Cees Haast, die in 1965 de kans had hoog te eindigen in de Tour - hij stond op de ge deelde vijfde plaats, toen hij uitviel na een val, die hem een slagaderlijke bloeding ople verde heeft veel meer be wondering voor Thevenet dan voor Van Impe. Haast: „The venet is de enige die rijdt voor wat ie waard is om te proberen Merckx van de eerste plaats te verwijderen. Of dat zal lukken is moeilijk te zeggen. Hij had naar mijn idee op de Puy de Döme, de langste col die er is - ik heb er altijd het meeste op afgezien - meer winst moeten boeken. Maar er kan natuur lijk nog van alles gebeuren". Wij naderden Clermond Fe- rand en hij huilde nog steeds van de pijn. Voor het maison Du Sport stopte hij bij de caravan van de medische dienst van de Tour. Hij wankelde naar binnen en men moest hem ondersteu nen. Eddy ging op het veldbed liggen. De dokter boog zich over hem, fotografen snelde toe en schoten hun platen, want nieuws is nieuws. De dokter be taste de lever en zei dat die op gezwollen was. Merckx bleef een tijdje liggen, klom toen weer naar buiten en liep het Maison du Sport binnen en ging in de kamer van de chef-arts van de Tour, dr. Miseréz op bed liggen. De dokter begon hem op zijn be urt te onderzoeken. Alle aanwe zigen werden verzocht naar bui ten te gaan. Wij bleven nog even staan. mijn carrière afgelopen". Hij schudde verbijsterd het hoofd. Toen werd de deur gesloten. De drager van de gele trui bleef ach ter, met zijn pijn, teleurstelling en zorgen. Twintig minuten la ter ging de deur weer open en werd Merckx naar het zieken huis vervoerd om een spuit tegen de pijn te krijgen en alsnog aan een intensief onderzoek onder worpen te worden. Gelukkig, dat er vandaag in Nice een rustdag is, want dat op een dergelijke manier de Tour beslist moet worden, zal toch niemand wensen. Gaat het? Merckx knikte. „Ik probeer even wat te slapen. Is het niet treurig? Duizenden ki lometers lang rijd ik voor in het peloton omdat ik dan een goed zicht heb op de weg. Ik kijk al tijd uit naar kuilen en stenen op de weg om maar niet te vallen. Altijd ben ik voorzichtig met eten en drinken, nooit neem ik een drinkbus van een toeschou wer aan, om niet ziek te worden, en dan staat daar zo'n man langs de weg en probeert je te verwon den. Mijn lever had wel ge scheurd kunnen worden, zo'n harde klap was het, dan was (Van onze speciale verslaggever) PUY DE DOME. - Na de be klimming van de Puy de Dome volgen nog vier etappes, waarin de Tour de France beslist kan worden. Deze vier etappes zijn: Morgen, zondag: Nice - Pra Loup over 217 km. met vijf Al pencols. Maandag: Pra Loup - Serre Chevailier 107 km. met twee cols, Vars en Izoard. Dins dag: Valloire - Morzine 225 km. met vijf cols, de Telegraphe na vijf km., Madeleine na 60 km., Aravis na 140 km., La Coiom- biere na 163 km., Avoriaz aan komst na 225 km. Woen'sdag: Morzine - Chatel, individuele tijdrit over 40 km. op een zeer heuvelachtig parkoers. Tussen de 11e en de 17e km. is het hoog teverschil 500 m. Tussen de 22e km. en de finish is het hoogte "erschil 300 m. (Van onze speciale verslaggever) CLERMONT FERRAND - Theo Koomen heeft gisteren voor de derde keer in zijn loop baan als radio-verslaggever een auto-ongeluk gehad. Na 43 kilometer in de veer tiende etappe van de Ronde van Frankrijk schoot de wagen met Koomen uit een bocht, raakte wat paaltjes langs de kant van de weg, kwam in een greppeltje in de berm terecht, sloeg over de kop en schoof nog zeker vijftien meter op het dak door het wei land langs de weg. Theo Koom en, chauffeur Gerard Koel, TROS-producer Steef Hoof en cameraman Martin van der Zw aard konden vrijwel ongedeerd de volledig vernielde en op zijn kop liggende auto via de verbrij zelde achterruit verlaten Chauffeur Gerard Koel, die op te gladde banden de slip op het natte wegdek in de afdaling van de pas de Peyrol niet had kun nen voorkomen, was er het ergst aan toe.- De Tourarts moest zijn rechterarm op verschillende plaatsen hechten. Een schrikreactie, die hele maal was verdrongen toen Koomen in het tweede gedeelte van de rit en na de finish weer reportages had verzorgd. Ook de anderen zullen in de laatste week van de Tour hun werk normaal kunnen doen. PUY DE DOME - De aanslag op Eddy Merckx is niet de eerste in de Ronde van Frankrijk. In 1971 heeft de politie in de Pyre neeën tevergeefs gespeurd naar een man, die een dikke steen naar het hoofd van Eddy gooide, toen hij daar passeerde. Dat was op de dag na de val van Louis Ocana. De Spanjaard had toen op weg naar Orcieres Merlette Merckx op een achterstand van 10 minuten gereden. In zijn gele trui viel Ocana vervolgens in de afdaling van de Col Mente, waardoor Merckx opnieuw lei flpr word De rit naar de Puy de Dome is voor mij een grote teleurstel geworden. Toen Thevene f Q Van Impe op 5 kilometer van top in de aanval gingen, kon ik niet mee. Ik zag ze zo wegrijden, maar ik moest bij Merckx blij ven, want ik reed niet zo sterk als op de Pla d'Adet. Daar doe je nu eenmaal niets aan. Ik ben bij Merckx gebleven en ik heb ei genlijk weinig gemerkt van de aanslag, die een supporter op hem deed. Ik zag wel in een flits dat er iemand voor ons de weg (Van onze speciale verslaggever) CLERMONT FERRAND - Het probleem van niet helemaal fit, of bijna ziek zijn speelde be halve bij Ben Koken ook bij Hennie Kuiper, die zich on danks het verrassend goede rij den van Fedor den Hertog, in alle opzichten aandient als de kopman. Kuiper voelde gisteren in de stromende regen van de ochtenduren een opkomende verkoudheid. Hij had bovendien erg slecht geslapen na zijn bijna-ongeluk van donderdag. „Op het vlakke stuk", vertelde Kuiper, „heb ik weinig last ge had, maar toen de beklimming echt begon, voelde ik mij toch niet goed genoeg om te proberen met de besten mee te gaan. Wanneer je niet fit bent, moet je niet tot het uiterste gaan. Ik heb mij aangesloten bij een groepje met Gimondi en Moser, maar in het laatste stuk kon ik hen niet meer bijbenen. Daarna kwam ik samen met onder andere Pouli dor en Lopez Carril en in die groep heb ik mij kunnen hand haven". Henk Prinsen verspeelde bij de beklimming van de Puy de Dome minder dan zes minuten, waardoor hij midden in het veld boven kwam. „Het ging", ver telde Prinsen, „tamelijk goed. Ik ben alleeft te veel van achteren aan de klim begonnen. Ik had eerder boven kunnen zijn. Nu, na twee weken Tour, komt de vorm. Niemand zal gek moeten kijken als ik in een Alpenrit nog een keer echt van voren rijd. De angst dat ik Parijs niet zal halen, ben ik zo langzamerhand kwijt." (Van onze speciale verslaggever) PUY DE DOME - Lucien Ac- cou, de schoonvader van Eddy Merckx, volgt als chauffeur van het Laatste Nieuws te Brussel de Tour de France. Na de aanslag op zijn schoonzoon belde Accou gisterenavond onmiddelijk de familie van Merckx in Brussel op ten einde hen in te lichten over hetgeen er gebeurd was. Hij kreeg de moeder van Eddy Merckx aan de telefoon die hem dwingend vroeg haar zoon te vragen om onmiddellijk naar huis terug te komen en niet de Tour uit te rijden. Want", zo zei de moeder van Merckx, „ik heb een voorgevoel dat er nog meer onheil te wachten staat". TENNIS - In de kwartfinales van de open Zweedse tennis kampioenschappen is Björn Borg gisteren met 6-2 en 6-3 verslagen door de Braziliaan Thomas Koch. (Van onze wielermedewerker) SOUBURG Henk de Jong is gisteravond in Souburg winnaar geworden van het criterium voor amateurs, dat een grote publieke belangstelling trok. De 29-jarige Goesenaar sloeg 10 km voor het einde samen met de moedige vechtjas Kees Spaans een kleine bres en klopte Spaans tenslotte in de eindsprint met enkele fietslengten. Ondanks het feit dat een ne gental ingeschreven renners het lieten afweten (er waren nu maar 35 vertrekkers) zijn de toe schouwers volop aan trekken gekomen. Kees Spaans, de grote anima tor van deze koers, was de eerste die de lont aan het kruit stak. Dat gebeurde reeds na 15 km. Spaans kreeg Tolhoek aan zijn wiel mee en hoewel dit duo goed samenwerkte bracht het peloton toch reeds na een vijftal ronden de fusie tot stand. Nadat een tiental renners (on der wie Johnny Konings en Frans Verstraete) reeds na veer tig kdometer van het toneel was verdwenen, hoofdzakelijk door pech, kwam het nieuwe vuur werk van Ad Prinsen en Heddy Nieuwdorp. Dit tweetal reed 20 km gezamenlijk aan de leiding met een maximale voorsprong van 100 km. Hardnekkig tracht ten Prim en en Nieuwdom meer opsprong, maar als je zo'n grote inspanning doet, dan kijk je meestal naar beneden, heb je je hoofd omlaag en concentreer je je op je eigen voorwiel. Je pro beert alle omstandigheden om je heen weg te cijferen en niet te voelen hoe zwaar het is en hoe je lichaam roept om op te houden. Daarom heb ik vrijwel niets van de aanslag gezien, al merkte ik wel dat Merckx even inhield, dat zijn tempo stokte. Het is natuur lijk zeer gemeen om zoiets te doen. Maar er gebeuren in deze wereld nu eenmaal van die be treurenswaardige dingen. Het heeft mij niets verbaasd dat Merckx slechts 34 seconden op Thevenet verloren heeft. Hij reed buitengewoon sterk en ik geloof dat de Tour nog lang niet gedaan is. Wij krijgen nog en kele lastige cols, waarop The venet ongetwijfeld zal aanval len, maar of hij de Tour zal win nen of dat het Merckx zal zijn, alles is mogelijk. En ik be schouw mezelf nog steeds niet als kansloos. winst te forceren, maar het pelo ton hield hen steeds in het vizier. Met nog 15 km te doen streek de groep onder aanvoering van Je- remiasse op de vluchters neer. Het spel kon toen opnieuw be ginnen en het was weer Kees Spaans, die het initiatief nam voor de uiteindelijke beslis sende ontsnapping. Samen met Henk de Jong pakte Spaans een voorsprong van 100 m, die later nog zou uitgroeien, ondanks een tegenactie van Jan Damen die op zijn eentje uit het peloton was gekomen. In de eindsprint had zoals ge zegd Spaans geen verweer tegen de Jong. De uitslag: 1. Henk de Jong (Goes) 78 km in 1.46.31, 2. Kees Spaans ('s Gravenpolder), 3. op 12 sec. Jan Damen (Ulvenhout), 4. op 15 sec. Jan Gommers (Roosendaal), 5. Ad Prinsen (Raamsdonksveer), 6. Gerrit van 't Geloof (Oudenbosch), 7. Bert Broere (Oudenbosch), 8. Rinus Verboom (Ellewoutsdijk), 9. Wim Westdorp (Kapelle), 10. Adri Kraan (Gouda), 11. J. van Tilburg (Bergen op Zoom), 12. K. Tolhoek (Yerseke), 13. Wim Jeremiasse (Wemeldinge), 14. Kees Machielse (Fijnaart), 18. Hans Harinck ('s Heerabtsker- ke), 19. Piet Verschuure (Hans- weert), 20. Jo Bielefeldt (Som- mpïsdnlrX (Van onze speciale ver slaggever) CLERMONT FER RAND - Lucien van Impe, noch een van de andere renners, is gisteren gehul digd voor prestaties in de veertiende etappe van de Ronde van Frankrijk. Stakende grafici van het Parijse dagblad Le Pari sien Libéré zorgden voor een formidabele chaos op de top, onmiddellijk na dat de eerste renners wa ren aangekomen. De Franse televisie, die zijn uitzending abrupt af brak, heeft niets uitge zonden van de demonstra tie, die vooral gericht was tegen de directie van Le Parisien en mogelijke ont slagen. De demonstranten klommen onmiddellijk nadat de eerste renners over de streep waren ge komen, over de hekken. Met spreekkoren bemoei lijkten zij het werk van de radio- en televisiecom mentators. Tenslotte be klommen zij de kleine tri bune voor de tv- commentators en het ere podium na een ferme kloppartij met enkele of ficials van de Tour. De politie, die vorig jaar sneller anticipeerde op demonstraties of zelfs de mogelijkheid daartoe, werd duidelijk verrast door de actie op de Puy de Döme van een groep van een goede honderd man, die zich aanvankelijk in niets onderscheidde van de andere toeschouwers. Door de chaos onmid dellijk over de aankomst- lijn is een aantal renners duidelijk gehandicapt. De laatkomers moesten zich wringen door een nauwe sleuf tussen de volgwa- gens, die de parkeerplaat sen niet konden bereiken. Kamper en de Italianen Antonini en Juliani, die langdurig hun ploegge noot Knud Knudsen, die onderweg afstapte, verge zelden, konden zelfs de eindstreep niet bereiken. De moeilijkheden werk ten ook lang na de aan komst nog door op de Puy de Dóme, waar na een fi nish per traditie gewel dige verkeersopstoppin gen ontstaan. De meer dan honderdduizend toe schouwers kunnen het parkoers namelijk maar via één weg verlaten, de zelfde die de renners ne men bij de beklimming. Hetzelfde geldt voor de meer dan honderd volg- wagens en de duizenden auto's die worden gepar keerd in het weiland. Doordat de aandacht van de politie onverwacht op iets anders gericht moest worden, belastte Tour directeur Jacques Goddet zich persoonlijk met de „verkeersleiding" op de top van de berg. Zij mede-directeur van de koers Felix Lévitan liet zich niet zien. De kleine Parijzenaar, financieel geïnteresseerd in de Pari sien Libéré, ontvluchtte het terrein van de strijd toen de moeilijkheden hun hoogtepunt bereik ten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 19