color hie :henius EFONISTE IVO. UNOIGE UDIGE EN- Z0RG(ST)ER op alle rigen NEN v a. 25,- 1ANTELS en LKOSTUUMS MALVE PRIJS. ENZORG SCH-VLAANDEREN 'ARMING en TTECHNIEK De Volckaert „Russen in de ruimte" is de titel van een unieke documentaire over de Russische ruimtevaart, die de KRO morgen, op zon dag 13 juli, uitzendt aanstaande om 21.35 uur via Nederland 2. Het programma dat - aan de vooravond van de Sojoez-Apollo vlucht - een overzicht geeft van alle be langrijke Russische ruimtevaartprojecten, is opgebouwd rond een bezoek aan de tot voor kort geheime Sterrenstad. Tot de eerste journalisten uit het Westen die hier werden toegelaten behoorde onze ruimte vaartmedewerker Piet Smolders. Met re gisseuse Marga Kerklaan en een Russi sche cameraploeg maakte hij de opnamen die in het KRO-programma te zien zijn. In dit exclusieve artikel geeft Piet Smol ders zijn indrukken over Sterrenstad, woonoord van de kosmonauten. Kosmos- bestormers Duivels- draaimolen alle niet afge- alen een 20 30% ROOSENDAAL orte termiin in Kontakt komen op zich te nemen over de mand met de nodige ervaring er deze funktie worden gaarne A. de Blok, wnd. direktrice, aan de direktie van het Elisa- we Kerkstraat 17, Sluiskil. ovorselstraat 9-11 icitanten op voor de functie aktijkervaring hebben, genie- orkeur. chten aan de Heer A Z. Jones, ken van ons bedrijf, tel. 01600 an Rijckevorselstraat 11 te MUM !MUM ONGEN tan onze Slichting bestaat de tl te nemen aan de 2-|ange ve cursus start hatf september ng volgens adviesregeling e aanschaf van dienstkleding is ening van het Verpleeghuis. at maximaal 3 /aar voortgezel in sotticitetiee te richten aan ileer. hoofd verplegingsdienst rettijd, opleiding en diploma s. een fotolaborato- ifiriatenaai ontwik ke, speciale af- idzakeliik zijn bij ïling zoeken wij een hebt voor deze or de groei van luidelijke eisen stelt edt, richt dan uw culum vitae aan de aken t.a.v. de neer ntrale B.V. bergen yrn Over ruimtevaart schrijven is één, zelf in een ruim teschip liggen is iets anders. Ik lig in de Sojoez, een droogvlieger waarmee de kosmonauten Leonov en Koebasov zich voorbereiden op de aanstaande kop peling in de ruimte aan een Amerikaanse Apollo. Zodadelijk zullen Leonov en Koebasov hier de 36 uur du rende generale repetitie begin nen voor de eerste internatio- nele bemande ruimtevaarton derneming. Ik wist dat de So joez klein was, maar de cabine komt me benauwder voor dan ik me ooit heb kunnen voorstel len. Ik lig met opgetrokken kni eën. Boven me het luik dat toe gang geeft tot de ei-vormige werkruimte van de Sojoez. In totaal heeft het ruimteschip negen kuub aan leefruimte - al tijd nog één kuub meer dan de Apollo. Maar in de Sojoez is die ruimte verdeeld over twee kleine cabines, terwijl de Apollo één cabine heeft. Voor me op het instrumentenbord van de Sojoez zit een globe die nu de plaats aangeeft waar het ruimtevaar- tavontuur gaat beginnen: de ba sis Bay Konoer in Kazachstan. Daar zal op dinsdag 15 juli de Sojoez van start gaan om 7 'A uur later doelwit te worden voor de Amerikaanse Apollo. We zijn in Sterrenstad, een plaats die U op geen enkele kaart zult vinden. Enige oplet tendheid tijdens de rit er naar toe heeft me geleerd dat dit plaatsje op 40 kilometer ten noordoosten van Moskou ligt. De weg er naar toe wordt, lang voordat je er bent, als „doodlo pend" aangegeven. De wachtlo kalen en militairen bij de ingang doen een legerplaats vermoe den, Niets wijst erop, dat hier de geïsoleerde woonplaats is van de „bestormers van de kosmos". In 1960 was Joeri Gagarin hier een van de eerste bewoners. Sinds die tijd is het plaatsje snel gegroeid maar het telt nu toch nog maar 2500 inwoners. Ruim vijftig van hen zijn kosmonau ten. Een belangrijk deel van hen ongeveer tweederde- is militair. De anderen zijn burgers - veelal ingenieurs die ruimteschepen ontwerpen. Sommige pure we tenschappers onder de kosmo nauten -zoals dokter Boris Jegorov- wonen en werken in Moskou. Anderen zijn uit het ruimtevaartprogramma gestapt zoals Herman Titov, 's werelds tweede ruimtevaarder, die nu als ingenieur in Moskou werkt. Sterrenstad ligt niet ver van het textielstadje Sjolkovo. Het is omgeven door een dicht woud van dennen en berken. Voor hun training en voor verre reizen (zoals naai- de lanceerbasis) kunnen de kosmonauten ge bruik maken van het aangren zende semi-militaire vliegveld. In het nabije gehucht Tsjkalov kunnen ze op de trein stappen naar Moskou of er met hun eigen „Volga" naar toe gaan. Niemand komt Sterrenstad binnen zonder een speciale pas. Na de Amerikaanse astronauten •die hier samen met de Russen trainden zijn we hier de eerste bezoekers uit het Westen. Na het zwaar bewaakte hek gepasseerd te zijn rijden we nog vijf- of zes- ssswsEsaw:* 1. ,,Zvjozdotsjka"(Sterretje) heet de plaatselijke kruidenier in Sterrenstad. „Sterretje" heette ook het hondje dat voor Joeri Gagarin de weg naar de ruimte vrijmaakte. 2. Er is niets ongewoons aan het silhouet van Sterrenstad - op één uitzondering na: het ronde gebouw, rechts op de achtergrond. Daarin staat een reusachtige centrifuge die de kosmonauten tot twintig maal hun normale gewicht kan be zorgen. 3 Generaal Georgi Berego- voi, 's werelds oudste kosmo naut en directeur van het Joeri Gagarin Trainingscentrum voor Ruimtevaarders. Hier maakt hij een wandelingetje over het Rode Plein. 4. De Sojoez, Rusland's ruimtetransportschip. Dit exemplaar is niet voorzien van de gestandaardiseerde koppe ling die in het Apollo-Sojoez project zal worden getest. De Sojoez bestaat uit drie hoofd moten. Van voor naar achter: de ei-vormige werkruimte (doorsnee 2,5 meter) waarin de kosmonauten werken en rus ten zolang zij niet overgestapt zijn op het grote ruimtestation Saljoet. Daarachter de klok- vormige cabine, waarin de ruimtevaarders op aarde te rugkeren. Helemaal achteraan de motorsectie, waaraan twee met zonnecellen bezette „vleugels" die het opvallende zonlicht omzetten in elektrici teit. S. Het monument van Joeri Gagarin, bij de ingang van Sterrenstad. Foto's Piet Smolders, Novosti honderd meter door een laan met hoge bomen. Dan een grote open plek in het bos: Sterren stad. Links staat een groot stand beeld van Joeri Gagarin, de eer ste mens in de ruimte. In 1968 verongelukte hij toen zijn Mig plotseling naar beneden dook. Enkele honderden meters ver der rechts ligt het naar hem ge noemde trainingscentrum voor ruimtevaarders. Links domine ren strakke flatgebouwen het panorama van het Sterrenstad je. Kinderen zitten met baboesj- ka's (grootmoeders) op de ban ken en spelen tussen de nog jonge bomen. Eengezinswonin gen vallen er niet te ontdekken. Modern wonen betekent voor de Russen nog steeds: in een flat huizen. We worden voor het train ingscentrum verwelkomd door generaal Georgi Beregovoi, een goedige gezette baas met mas sa's lintjes en medailles op dd brede borst. Al 47 jaar oud was hij toen hij in 1968 de Sojoez-3 vloog. Hij werd toen bijzonder geëerd en onderscheiden door Breznjef en Kosigin persoonlijk. Zijn voorganger, Wladimir Ko- marov was tenslotte tijdens het testen van de eerste Sojoez om gekomen toen de parachute koorden in de war raakten tij dens de landing. Beregovoi, al Held van de Sovjet-Unie vóór hij de ruimte in ging -hij achter volgde een hele reeks Nazi vliegtuigen in de tweede wereldoorlog- is nu directeur van het trainingscentrum. „We hebben hier alles wat no dig is om kosmonauten op te lei den", aldus Beregovoi. „Een medisch laboratorium, twee grote centrifuges, een sterren wacht en een hele reeks droog- vliegers, waarin alle vluchtom- standigheden kunnen worden nagebootst, behalve de gewich teloosheid. Maar ook die kunnen we -voor korte tijd- ondervin den door met speciale vliegtui gen een parabool te beschrijven. Terwijl het vliegtuig met afge zette motoren naar boven „valt" en dan weer naar beneden zijn onze kosmonauten meer dan een halve minuut zonder gewicht. Dat is genoeg om -in etappes allerlei manoeuvres na te boot sen en de mensen een idee te ge ven van wat gewichteloosheid nu eigenlijk is." Het meest beruchte trainings toestel van de kosmonauten is de „duivelsdraaimolen", zoals ze de grote centrifuge noemen. In een cabine aan een achttien me ter lange arm worden ze rondge zwaaid totdat ze meer dan tien keer hun normale gewicht heb ben. Als er een olifant op je borstkas staat moet je ongeveer hetzelfde gevoel hebben. Op die manier worden de kosmonauten méér dan voorbereid op' de ver snellingen die optreden wan neer de Sojoez vertrekt van de aarde. Tijdens de landing gebe urt ook iets dergelijks, maar dan zijn de overbelastingen veel minder: 2 tot 3 keer je normale gewicht. Een persconferentie geeft ons de gelegenheid vragen af te vu ren op Leonov en Koebasov en hun plaatsvervangers: Filipts- jenko en Roekawisjnikov. Leonov heb ik al verscheidene keren ontmoet sinds we in 1970 voor het eerst in Moskou drie uur lang met elkaar spraken. Na afloop van de persconferentie, waarbij de vriendschap tussen de volkeren, de internationale ontspanning en samenwerking breed worden uitgemeten, wil hij nog wel even aan me kwijt wat hij zélf het belangrijkste vindt: „Koppelen aan de Apollo en asjeblieft tenminste één over stapje maken. Maar ik denk dat we alle geplande bezoekjes over en weer wel zullen kunnen doen." Hij is in zijn schik met de in Nederland pas sinds kort te krijgen synthetische verf die ik voor hem heb meegebracht: Alexei Leonov is een hartstoch telijk schilder van „kosmische thema's". Dan verdwijnt hij sa men met co-piloot Valeri Koe basov snel naar het klaslokaal waar de voorbesprekingen zijn voor de generale repetitie in de Sojoez, die morgen plaats vindt. Twee dagen later vermelden de overal langs de Moskouse stra ten opgehangen Pravda en Izv- jestia dat beide ruimtevaarders „met lof geslaagd zijn" voor hun eindexamen internationaal ruimtevaren. Na de bezichtiging van het trainingscentrum brengen we nog even een bezoek aan het woongedeelte van Sterrenstad, waar kosmonauten-vrouwen en hun kroost nog gauw even inko pen gaan doen in de plaatselijke winkel „Sterretje", de naam van het hondje dat voor Joeri Gaga rin de weg naar de ruimte vrij maakte. Een kort bezoek aan de werkkamer van Gagarin besluit tegen zeven uur het officiële programma waarna we in de kosmonautenkantine nog een broodje worst en een flesje „Pi- vo" (Russisch bier) naar binnen slaan. Op weg naar de uitgang pas seren we opnieuw het beeld van Gagarin. Aan de voet er van liggen bloemen die hun beste tijd gehad hebben. Tel kens als er mannen terugkeren uit de ruimte leggen ze hier een nieuw boeket neer. Als alles goed gaat zullen Leonov en Koebasov binnenkort voor verse zorgen. PIET SMOLDERS

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13