ien plaatsen oor bouw kerncentrales Britse toeristen met tyfus teru van Mallorea 1 1,29 Behoefte Socialisten open conflict met militairen NU OOK JACHT OP HANDLANGER VAN „CARLOS" Regeling huurgewenningsbijdrage [EGERING WIJST AAN: tpen ieau tische telen ise iith kJl0 Lappel iNTINEHULP DENNIS HILLS WEER TERUG IN ENGELAND Botulisme in Groningse vijvers Aanzienlijk minder religieuzen in de wereld Juli-maand VOORDEEL MAAND mondil INSRID Grassprieten om in te klimmen Tweehonderd man op straat in Enschede ïen Ziekenfonds /sch-Vlaanderen 500 gram 500 gram to's 2 stuks ca 11/2 kilo per stuk jg 15 juli BEZWAREN PORTUGAL Actiecomité tegen fusie energie maatschappijen Verdronken sportvisser uit Kruisland gevonden Nederlander in Berlijn vermoord GERUCHT ht op korte termijn een I enkele uren per dag. len tot het kantooradres. 1 1TERNEUZEN. ofdredacteur: L. Leijendekker cteurDr. W. A.J. M. Harkx —dactie- en administratie-adres: Eieuwstraat 9, Terneuzen, teL (01150) - 79 20 Gironummer 1314111 ,{a.r. Uitgeversmaatschappij De Stom BI ^frigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 11 JULI 1975 27e jaargang No. 7702 Uitgeefstei Uitgeversmaatschappij De Stem B V. (Van onze redactie binnenland). DEN HAAG Bij het mi nisterie van Volksgezondheid zijn nog geen gevallen bekend van Nederlanders terugkerend van MalJorca, die aan tyfus zouden lijden. Ook bij de GG en GD op Schiphol waren geen gevallen bekend. Eerder werden in Engeland vier men sen opgenomen in een zieken huis die bij terugkeer van Mallorea tyfus bleken te hebben opgelopen. Vermoed wordt dat het hier om een groepje gaat dat bijvoorbeeld besmet water heeft gedron ken. Het ministerie van Volksge zondheid zei verder dat er jaarlijks enkele gevallen voor komen van mensen die door verontachtzaming van hygiëne de ziekte in net buitenland oplopen. Ook in Nederland worden zo nu en dan gevallen van de ziekte geconstateerd, zodat niet direct van een epi demie op Mallorea hoeft te worden gesproken. Het minis terie wil eerst een onderzoek naar de herkomst van de ziek te bij de vier Engelse toeris ten afwachten alvorens een conclusie te trekken. Ook het Spaans nationaal bureau voor vreemdelingen verkeer in Den Haag had nog geen meldingen gekregen die er op zoud'en wijzen dat er iets aan de hand zou zijn op Maiiorca. Nederlandse toeristen die naar Spanje of Mallorea gaan wordt wel aangeraden da fol der van het ministerie van Volksgezondheid „Vakantie en Hygiëne" door te lezen. Hierin staan aanwijzingen en tips voor toeristen om in het bui tenland geen infectieziekten op te lopen. Deze folders zijn verkrijgbaar bij de reisbu reaus en bij het ministerie van Volksgezondheid. In Engeland worden toeristen opgeroepen zich te laten inenten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft 32 plaatsen in ons and aangewezen die in aanmerking kunnen komen voor de vestiging van nieuwe elektriciteitscentrales of voor uit bouw' van de bestaande centrales. Daaronder komen ook iien vestigingsplaatsen voor ten behoeve van kerncentra les. Deze tien plaatsen zjjn: Borsele, Diemen, Dodewaard, Jems, Flevo, Ketelmeer, Maasvlakte, Tholen/St.-Philips - and Tiengemeten/zuidelijke Hoekse Waard, Urk en Wie- ingermeer. dokten lij de andere plaatsen die or vestiging of voor uitbouw gewone electriciteitscen- ales in aanmerking kunnen amen zijn onder meer: Rot- dam, regio Dordrecht-Mer- elanden-west - 's-Graven- eel Ossenisse, Bath-Hoede- enskerke, Amer, Maas-Waal en Boxmeer. De ministers Lubbers (Eco- Imisehe Zaken) en Gruyters Volkshuisvesting en Ruimte- fejike Ordening) hebben deze (taatsen genoemd in het giste- en gepubliceerde structuur- na electriciteitsvoorzie- ■ürg. Dat geeft aan hoe men Tich de electrieiteitevoorzie- ng in de jaren tot rond 2000 kunnen voorstellen. Het «treft hier centrales van eer dan 1000 megawatt.. pÏ5i; de aanwijzing van de elijke vestigingsplaatsen is regering uitgegaan van een BEWOLKT EN BUIïG Maximumtemperatuur: van 19 tot 23 graden. STAD EN STREEK E Zeeland mag niet mop peren over woningbouw Pagina 3 Restauratie kerk St. Jan steen bijna klaar Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Europa's Klein Duimpje i ligt dwars Pagina 7 Niemand raakt ooit uitgestudeerd Pagina 9 SPORT Henny Kuiper beleefde angstige momenten Pagina 11 Wereldrecordhouders atletiek naar Papendal Pagina 10 RADIO EN TELEVISIE Winterse pop van Fair- port Convention Pagina 13 MERIJN: Wegwezen redelijke verdeling over het land, van aansluiting bij de bestaande structuur en van de mogelijkheid van voldoende oppervlaktewater voor koe ling. Het nieuwe structuur schema is noodzakelijk om im dt- nabije toekomst te kunnen voldoen aan de stijgende be hoefte aan eleetriciteit. Sinds 1954 verdubbelde het totale 1954 verdubbelde het totale electriciteitsverbruik in onge veer acht jaar. Voor de perio de van 1980-1985 is gerekend met een jaarlijkse groei van 5.5 tot 6 procent, voor de peri ode van 1985-1990 met 4,8 procent en voor de periode tot 2000 met jaarlijks 3,1 procent. Volgens minister Lubbers is rekening gehouden met een afbuigende groei. ■Met de ulfbreiJtog eiëctriciteitsvermogen (vol gens de prognose 39.000 mega watt en volgens de maximaile raming 56.000 megawatt) is een investering gemoeid van in totaal 24,6 miljard of 39,6 mfiijerd gulden. Worden geen (duurdere) kerncentrales geïnstalleerd dan zijn deze be dragen resp. 15,9 en 26,1 mil jard. Volgens minister Lub bers zal voor de finajncierinig van dleze investeringen een aanzienlijk beroeep moeten worden gedaan op de nationa le besparingen Toch zal on danks deze hoge investeringen de prijs van kernenergie per kilowatt uur lager zijn dan bij gebruik van kolen en olie. Bij de genoemde vestigings plaatsen geeft de regering zelf reeds aan waar weinig of geen bezwaren zijn te ver wachten. waar matige bezwa ren of waaromtrent nog geen oordeelsvorming mogelijk is of waar volgens de huidige ken nis ernstige bezwaren zijn te verwachten. Tot deze laatste categorie behoren de plaatsen Tholen- St.-Philipsland, Ossenisse en Maas-Waad. Ook kan het nu opgestelde schema helemaal in de war worden gestuurd als de normen voor het koelwater zuiden veranderen wegens het gevaar van botulisme. De maximale grens is momenteel 30 graden celcius. Wordt die norm lager gesteld dan heeft dat een aanzienlijk effect op de plannen. ,-We zullen dan misschien moeten uitwijken naar hogere koeltorens van wel 100 meter hoogte", aldus minister Lub bers. ,.Dat is ook een kwestie van belangenafweging. In hoe verre kun je gaan met hori zonvervuilingzei de minis ter. (Zie ook pag. 3) (Van onze redactie) LISSABON Portugal maakte gisteren de ernstigste crisis door sinds het nieuwe bewind 14 maanden geleden aan de macht kwam. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN Enkele tientallen eenden in de stad Groningen zijn gestorven aan botulisme. Wanneer het weer niet verandert, verwacht de plantsoenendienst van de stad dat het aantal dode eenden snel zal toenemen. Het verschijnsel van botulis me (minder gevaarlijk dan het botulisme in Friesland) komt jaarlijks voor in de Groningse stadsvijvers. Vooral met dit warme benauwde weer is de kans groot dat tal van eenden met verstikking worden be dreigd. Dat komt onder meer door het gebrek aan zuurstof in het water, aldus een mede deling van de plantsoenen dienst. Dennis H'Ils, de 61-jarige Engelse lector, die afgelopen april in Oeganda gevangen ge nomen en daarna ter dood veroordeeld werd, ls weer thuis. Hij stapte gisteravond na minister van buitenlandse zaken Callaghan u>t een mili tair vliegtuig, waarin ze van Kampala naar Londen gevlo gen waren. Hills droeg enkele schamele bezittingen in een samengeknoopte handdoek. Generaal Amin, de wispel turige president van Oeganda, heeft Dennis Hills enkele ma len bedreigd met executie we gens „landverraad". Hills had in een nog niet gepubliceerd boek geschreven, dat Amin ,«en dorpstiran" was. Gister morgen werd Hills bevrijd door minister Callaghan, die in Kampala maar een kwar tiertje met president Amin ge praat had of de ex-ter dood veroordeelde lector mocht de gevangenis al verlaten. Samen met Amin gingen de twee Brit ten op de foto. Hills vertelde, dat hij correct behandeld was in Oeganda. VATICAANSTAD Het aantal rooms-katholieke reli gieuzen in de wereld is in de laatste vier jaar met 24,6 pro cent gedaald, zo blijkt uit een statistiek van de Romeinsecu- riecongregatie voor de reli gieuze en seculiere instituten. Het percentage voor de Ver enigde Staten en Canada be draagt zelfs 38,5 procent. (Van onze redactie buitenland) LONDEN-PARIJS De Britse politie heeft de jacht geopend op een tweede myste rieuze „uiterst gevaarlijke" Zuidamerikaan die lid zou z'jn van een internationale moordploeg, waartoe ook de in geheel West-Europa gezochte „Carlos" zou behoren. Deze „Carlos", gezocht na de moord op twee Franse agenten van de geheime dienst en hun tip gever, is zondagavond nog in Londen gezien. Hij heeft toen een jonge vrouw in Landen opgezocht en haar gevraagd iets voor hem te doen. Zij weigerde en licht te de politie in. Zij krijgt geen politiebescherming, maar treft wel de nodige voorzorgsmaat regelen. Vorige week al werd in een Londense flat een lijst gevonden van prominente Britse figuren, onder wie vele joden, die het doelwit van aanslagen vormden, alsmede een wapenbergplaats. De poli tie hield toen een kelnerin aan, die Carlos" (een jonge Venezolaan) kent. Zij wordt beschuldigd van verboden wa penbezit. Zij heeft verklaard 'lat de wapens ook waren ach tergelaten door de nu gezochte tweede Zuidamerikaan, die naar de naam luistert van An tonio Bouvier (45). Volgens Scotland Yard zijn er voldoende bewijzen dat „Uarlos" en Bouvier van plan waren aanslagen te plegen in Engeland. Zoals gemeld wordt „Carlos" in verband gebracht met een groot aantal terroristi sche organisaties over de ge hele wereld. Hij zou ook de gijzelingszaak in de Franse ambassade in Den Haag heb ben „geregistreerd". De Franse regering heeft gisteren drie Cubaanse diplo maten uitgewezen die ervan worden verdacht contacten te hebben onderhouden met „Carlos". Een woordvoerder van het Franse ministerie van binnenlandse zaken zei dat de drie in werkelijkheid in dienst staan van de Cubaanse gehei me dienst en nauwe banden onderhielden met Carlos' net werk van terroristen en hun vriendinnen (waarvan er ook twee in Parijs zijn aangehou den). Volgens de woordvoer der is „de affaire een van de belangrijkste zaken van het internationale terrorisme die de afgelopen jaren is ontdekt." Ook zei hij dat Carlos in con tact heeft gestaan „met zekere buitenlandse geheime dien sten". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het rijk graat per 1 juli een huurge- wenningsbijdrage uitkeren aan huurders, die een goedkope woning ruilen voor een duur dere (doorstroming), aan huurder, die hun woning ver beteren, waardoor de huur prijs stijgt, en aan huurder* van krotten, die eruit trekken en naar een duurder huis gaan. De bijdrage is anderhalf maal het verschil tussen de oude en de nieuwe huurprijs (150 pet). Het eerste jaar wordt daarvan 75 procent uit gekeerd, het tweede 50 pro cent en het derde jaar 25 pro cent. Het verschil tussen de oude en de nieuwe huurprijs noet tenminste 30 gulden be dragen. Bij doorstroming mag de huur van de verlaten woning niet méér bedragen dan 250 gulden per maand. De huur prijs van de nieuwe woning moet tenminste 50 procent ho ger liggen. Bij een extra huur van 75 gulden of meer kan evenwel al een bijdrage wor den uitgekeerd. Ook het inkomen van de huurder is aan grenzen gebon den. Vanaf 21 juli zijn aanvraag formulieren voor een huurge wenningsbijdrage te krijgen op de gemeentehuizen. (Van onze redactie binnenland). DEN BOSCH Naar aan leiding van de voorgenomen fusie tussen de energiemaat schappijen van Noord-Brabant, Zeeland en Limburg heeft een vijftiental groepen en organi saties het „provinciaal ener giecomité Noord-Brabant" op gericht. Het energieoomité vindt dat de laatste niet in het belang is van de bevolking in een brief aan Provinciale en Gede puteerde Staten van Noord- Brabant zet het energieoomité zijn bezwaren tegen de fusie uiteen. De toekomstige Energie maatschappij voor Zuidneder land (EZN) wordt een N.V Evenals de bonden van over heidspersoneel is het energie comité van mening dat open bare nutsbedrijven in over heidshanden en daarmee onder democratische controle dienen te blijven. Het energiecomité is voorts te ge." de fusie wegens het voornemen een tweede kern centrale in Borsele te bouwen Deze bouw is voor de energie maatschappij een voorwaarde voor de fusie. Een derde reden teger de fusieplannen zijn de extra te verwachten prijsstij gingen voor de kleine verbrui kers Het militaire kamp is ver deeld en de socialisten en de democratische volkspartij lij ken nu definitief te hebben gekozen voor de oppositie. In scherpe bewoordingen hebben de beide politieke partijen (PSP en PPD) het voorstel voor de vorming van volksra den in plaats van politieke partijen van de hand gewe zen. Dat voorstel is - zoals ge meld - woensdag goedgekeurd door dc algemene vergadering van de beweging van de strijdikrachten (MFA). De par tijen zien hierin een minach ting van de volkswil, zoals die tot uiting kwam bij de verkie zingen van april. In het kamp van de communisten en uiterst links heerst over het alge meen tevredenheid over de voorgestelde nieuwe maat schappijordening. In een gisteren gepubliceerd communique noemt de socia listische partij van Mario Soa- res het voorstel in strijd met het pact dat de MFA voor de verkiezingen sloot met de po litieke partijen. Uit de socia listische kring is vernomen dat binnen de partij druk wordt uitegoefend op Soares om zijn partij terug te trekken uit de regeringscoalitie. De (Van een onzer verslaggevers). BENEDENSAS W. M. van Zundert (30) uit Kruis land. een van de twee sport vissers die zondag 26 mei j.i. niet terugkeerden van een vis- tocht op het Volkerak, is gis termorgen om zes uur door een schipper levenloos aange troffen op de Krammer ter hoogte van Oude Tonge. Van de tweede visser, P. Iriks (25) uit Roosendaal, is tot nu toe nog geen spoor ge vonden. De schipper heeft na zijn ontdekking meteen contact op genomen met personeel van de Volkeraksluizen, dat op zijn beurt de rijkspolitie te water in Willemstad heeft gealar meerd. De heer Van Zundert is gevonden in de buurt van de plok, waar twee dagen na de vermissing de -kajuitboot van de beide sportvissers bo ven water is gehaald, waar mee zij op de bewuste zondag vanuit Benedensas hun vis- tocht hebben ondernomen. (ADVERTENTIE) BERLIJN (ANP) De 33- iarige Nederlander Friedlielm Verhaegh is in zijn huis in Berlijn vermoord. De politie heeft een 28-jarige onderhuur der van Verhaegh aangehou den met wie hii ruzie om geld zou hebben gehad. Verhaegh is volgens de Duitse politie in West-Duits- land geboren, maar heeft de Nederlandse nationaliteit. Zijn ouders wonen in Düsseddorf. Tientallen luxe lederen showroommodellen met zomerse korting tot 40%! Heusdensebaan 50 Oisterwijk Tel. 04242-3204 ïn: INTERIEURCENTRUM Open: 9-18 uur Vrijdags tot 21 uur g Zondags gesloten. w PSP en de PPD hebben hun aanhang opgeroepen tot mas sabetogingen ter verdediging van de democratie. Gezien de felle bewoordin gen van het communique lijkt het uitgesloten dat de socialis ten zich ditmaal nog inschik kelijk zullen tonen. Him enige hoop is nog de revolutionaire raad, het militaire toporgaan dat de besluiten van de MFA- assemlblee moet goedkeuren. In het communique bevestigde de PSP haar steun aan de raad. Als de gematigde stro ming binnen de revolutionaire raad geen ingrijpende veran deringen in de voorstellen voor de volksraden weet te be werkstelligen lijkt een open lijke breu'k tussen socialisten en MFA onvermij delijik. Het gerucht gaat dat de so cialistische partij onder haar kaderledenin het hele land een document heeft verspreid met de aansporing de aanhangers te mobiliseren voor massale acties in deze kritieke da gen. Ook op een ander front, de strijd cm de zeggenschap over het socialistische dagblad He- publica. spitste de situatie zich gisteren toe. Pro-communisti sche drukkers van het blad, 50 diaigen niet verschenen, publi ceerden onder eigen verant woordelijkheid een nummer van Republica waarin de soci alistische partij werd bestem peld als de „meest reactionaire kracht van het land". Het dag blad is dJoor de socialisten ge maakt tot symbool voor de persvrijheid. MOSKOU (UPI) In de toekomst zullen veehouders gras verbouwen zo hoog als bomen, om er hun dieren mee te voeren. In de buurt van Leningrad staat nu al zulk vijf meter hoog gras. De Sovjet-geleerde Alexan der Fjodorov heeft dat in Le ningrad aan een internationaal congres van botanici verteld en er ook foto's van laten zien. Het gras kan volgens hem een opbrengst van ongeveer vijf tigduizend kilo per hectare ge ven. Alleen in het eerste jaar moet men er bijzondere aan dacht aan besteden, daarna gaat het snel groeien. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De directie van Marathon Kledingfabrie ken B.V. in Enschede heeft donderdag ontslagaanvragen voor 200 personeelsleden inge diend bij het arbeidsbureau. Bij Marathon (afdelingen in Enschede, Vroomshoop en Los ser) werken in totaal 300 mensen. Voor ongeveer 100 van hen zullen na de reorganisatie, die men in de periode van sep tember tot november wil uit voeren, nog arbeidsplaatsen beschikbaar blijven in Ensche de en Vroomshoop. Het bedrijf in Losser gaat helemaal dicht. De directie van Marathon heeft te kennen gegeven, dat men de produktie naar het buitenland wil overbrengen. Het rubbelconeern Vrede- stein-Goodrich zal op grond van het in mei uitgebrachte structuurplan iets meer dan 400 werknemers ontslaan. Nog in mei maakte Goodrich-Vre- destein bekend dat ten gevol ge van de conjuncturele situa tie 370 mensen op straat gou den komen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1