Zoetemelk gelooft weer in zichzelf Eis vak beweging: veranderingen in de maatschappij Werkloosheid betrekken bij beoordeling vestiging nieuw chemisch Vandaag Staatsvijand nummer ontsnapt schietend uit Parijse rechtzaal 1' LANDMACHT BESTELT 2.625 LANDROVERS Belg moet voortaan praktisch rijexamen doen BELEIDSPROGRAM WIJST BOTTE BIJL" AF rgadering lobank Vergoeding voor ten onrechte ondergane hechtenis ,o: ?zéóó'n m i idee Argentijnse staking afgelopen BAYER LEGT WERK STIL Akzo-bcdrijf in België voorlopig gesloten ERT B. en W. Borsele INFLATIE VOORWAARDEN Ford stelt zich kandidaat 12 Laurijssens, nopnemers 5t voorlop-c- 'ekening ezicht heden de leden hoofdredacteur: L. Leyendekker DirecteurDr. WA. JM. Hai kx feerfactie- en administratie-adres: Kieuwstraat 9, Terneuzen, teL (01150) - 79 iti bironummer 1114111 ta.v Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Reigerstraat 16, Breda. VRIJE WOENSDAG 9 JULI 1975 27e jaargang No. 7700 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. j t .-J, (Van onze speciale verslaggever) ST. LARY SOULAN Joop Zoetemelk, de aan zich zelf twijfelende coureur, heeft gisteren in de 11c etappe van de Tour een glanzende over winning behaald. Niet alleen op al zijn concurrenten, Merckx incluis, maar vooral op zichzelf. Op de hellingen van de laat ste, 1600 meter hoge berg op de top waarvan de finish van deze verschrikkelijke berg etappe lag, demarreerde de Ne derlander uit een kopgroep met Merckx, Van Impe, Oca- na, Deschoenmaecker en The- venet (zie foto). Niemand kon in eerste instantie zijn wiel volgen. Enkele kilometers on der de top moest Zoetemelk de gevaarlijke Thevenet naast zich dulden, maar in de laatste honderden meters schudde de Nederlander de Fransman als een lastige vlieg van zich af. Zijn rijden - „ik geloof nu werkelijk weer in mezelf" - en dat van Thevenet brach ten de spanning In de Tour terug. De achterstand op lei der Merckx van beide renners is bijna met een minuut ge slonken. Meer over Zoete melks opzienbarende ritzege op onze sportpagina's. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De vakbeweging verlangt van regering en parlement dat veranderingen in de Nederlandse maat schappij dt. komende twee jaar, dat is de resterende zit tingsperiode an het Labinet-Den Uyl, tot stand worden gebracht. Dit is het hoofdthema van het dinsdagavond gepubli ceerde beleidsprogramma 1976-1977 van de drie vakcen- I trales NVV, NKV en CNV. Veel door de vakcentrales verlangde veranderingen zul len, zo wordt gezegd, geen be- «lag leggen op de nationale middelen. Voor de vervulling van verlangens die geld kos ten is de vakbeweging zich ervan bewust „dat de econo mische mogelijkheden meer dan voorheen beperkingen op leggen". De vakbeweging „belooft" ■'dat bij tegenvallende eoonofrti- r he ontwikkelingen daarmee in een arbeidsvoorwaardenbe leid van de komende twee jaar rekening zal worden ge houden, mits als de zaken rooskleuriger uitkomen dan thans kan worden voorzien die meevaller evenwichtig zal worden verdeeld over de par ticuliere bestedingen en de collectieve en sociale sector. Veel hangt af van de vaak pijnlijke keuze tussen ver- ONWEERSBUIEN, HEVIGE WINDSTOTEN MAAR OOK ZONNIGE PERIODEN, Maximumtemperatuur: van 20 tot 25 graden. STAD EN STREEK Weg Terhole-Spui lokt veel weerstand uit Pagina 3 Oostburger alleenstaan den vonden hun trefpunt Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Britse kompels bin den in Pagina 7 DE KLEINE STEM Televisiekijken als hobby Pagina 9 SPORT Nederlandse clubs loten tegen Engelsen en leren Pagina 10 RADIO EN TELEVISIE Chemie in Teleac-cur- sussen Pagina 5 MERIJN: Zoetemelk meer mans schillende prioriteiten, maar onaanvaardbaar is, zo staat In het beleidsprogram, de hante ring van de botte bijl bij het terugdringen van overheidsuit gaven, evenals loonmatiging als enig instrument om de werkgelegenheid veilig te stel len. Aan een dergelijk beleid zal de vakbeweging niet mee werken. Dat doet zij wel als in het sociaal-economisch en maatschappelijk beleid streven naar maatschappelijke veran deringen centraal staat. Bestrijding van de inflatie noemt de vakbe weiging van groot belang omdat het huidi ge tempo van de geldontwaar ding een evenwichtige ontwik keling van de Nederlandse economie in ernstige mate be lemmert en de collectieve voorzieningen onbetaalbaar dreigt te maken. „Inflatie maakt bovendien de bestaande rechtvaardiger dan zij al is", zo wordt daar aan toege voegd. Over het arbeidsvoorwaar denbeleid voor 1976 en 1977 doet de vakbeweging in dit beleidsprogram nog geen uit spraak. Gesteld wordt dat dit op dit moment nog niet moge lijk is gezien de nog bestaande onzekerheid over de toekom stige economische ontwikke ling en over de te verwachten druk van de belastingen en de sociale premies. Wél wordt gesteld dat de uitbreiding van de collectieve voorzieningen mede beoor deeld moet worden op de ge volgen daarvan voor het ar beidsvoorwaardenbeleid. In elk geval wenst de vakbewe ging echter dat tenminste de materiële positie van de laagst betaalden dient te worden verbeterd. Voorts wordt de nu ge hanteerde wijze van procen tuele prijscompensaties ter discussie gesteld uit overwe gingen van het inkomensbe leid. „Iemand met een hoog salaris krijgt via de procenten meer prijscompensatie dan ie mand met een laag loon. Dat is niet meer te aanvaarden", aldus NW-voorzitter Wim Kok. Ter bestrijding van de structurele werkloosheid kan wellicht een bijdrage worden gepuf uit de goud- en devie zenvoorraad. In dat verband wordt in het beleidsprogram gewezen op de voortdurende grote overschotten op de beta lingsbalans die wijzen op een omvangrijke onderbesteding. (Vervolg op pag. 7) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Vanaf 28 juli treedt een nieuwe rege ling in werking volgens welke een gewezen verdachte, wiens strafzaak na het ondergaan van voorlopige hechtenis ein digt zonder oplegging van straf, een schadevergoeding kan krijgen waarin uitdrukke lijk ook immateriële schade is begrepen (nadeel dat niet uit vermogensschade bestaat). In de oude regeling kon een gewezen verdachte alleen een tegemoetkoming in de werke lijke schade krijgen. Dit heeft het ministerie van Justitie meegedeeld. WASHINGTON (RTR-UPI) President Ford heeft dins dag meegedeeld dat hij be schikbaar is voor een nieuwe I ambtstermijn van 1976 tot 1980. De mededeling kwam niet als een verrassing. Volgens politieke waarnemers kan Ford de verkiezingsuitslag met een gerust hart tegemoet zien. De democraten zijn het nog niet eens kunnen worden over een kandidaat. BUENOS AIRES De Ar gentijnse vakbeweging heeft de algemene staking van 48 uur afgebroken nadat president Estela Peron de eisen van het algemeen vakverbond had in gewilligd. Dit is door het vak verbond meegedeeld tien uur voordat de staking officieel zou eindigen. Het vakverbond zegt dat mevrouw Peron de loonover- eenkomsten heeft goedgekeurd die in vrije onderhandelingen met de werkgevers tot stand zijn gekomen en die voor som mige werknemers een loons verhoging van 150 procent neebrengen. Tien dagen gele ien bepaalde Peron dat de 'oonsverhoging over de hele inie slechts 50 procent mocht bedragen. Uit vaikverenigingskring erluidt dat Peron drie minis ters heeft ontslagen, onder wie de omstreden minister van so ciale zaken Jose Lopez Re- ga- Hevige onweersbuien in gro te delen van ons land hebben situaties veroorzaakt als deze. Overstroomde straten, waar auto's met groot licht tot aan de assen door het water reden. Blikseminslagen hebben de spoorwegen ook veel vertra ging bezorgd. In Bergeyk kwam een man om het leven toen hij door de bliksem werd getroffen. De regeling geldt ook voor een veroordeelde, die in voor lopige hechtenis is gehouden voor een strafbaar feit waarbij voorlopige hechtenis volgens de wet niet 'is toegelaten. In dien de gewezen verdachte is overleden kunnen zijn erfge namen alleen vragen om ver goeding van de werkelijke schade. Volgens de nieuwe regeling is de reeds mogelijke tege moetkoming in de kosten van een advokaat omgezet in een vergoeding. De regeling geldt ook voor: de tijd dat iemand in het buitenland gevangen heeft gezeten als gevolg van oen Nederlands uitleverings verzoek, de vreemdeling die m Nederland wachtende op uitlevering gevangen heeft ge zeten, indien de rechter zijn uitlevering ontoelaatbaar heeft verklaard en voor de vreem deling die op grond van de vreemdelingenwet in bewaring is gesteld, indien dat ten on rechte blijkt te zijn gebeurd. Als men voor de regeling in danmerkiug wil komen moet binnen drie maanden na de beëindiging van een zaak een verzoek bij de rechters inge diend worden. (Van een onzer verslaggevers) HULST-ANTWERPEN Zowel op de linker- als de rechteroever van de Schelde bij Antwerpen gaat het aspi rientjes-concern Bayer een aantal produktie-eenheden stilleggen. Het gaat om eenhe den die betrokken zijn bij de textiel- en de auto-industrie. Op de linker-oever waar rubber-ohemicaliën worden vervaardigd zal vanaf 8 augus tus drie weken niet worden gewerkt. De slechte gang van zaken in auto- en textiel-in- dustrie hebben de directie van het bedrijf tot deze maatrege len gedwongen. Diezelfde di rectie legde er inmiddels de nadruk op, dat aan ontslagen voorlopig nog niet gedacht wordt. VIER ex-agenten van de vroe gere Portugese geheime politie Pide hebben om poütiek asiel gevraagd in Spanje, zo heeft het Spaanse persbureau Cifra gisteren in Madrid meege deeld. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Een dinsdag in Parijs voorgeleide man heeft gewapenderhand dc vlucht-ge nomen uit het paleis van justi tie. Hij dekte zijn vlucht door de rechter-president en de ambtenaar van het openbaar ministerie te gijzelen onder bedreiging met een vuurwa pen dat door zijn vrouw de rechtszaal was binnengesmok keld. De politie maakte bekend dat twee rijkswachters, onder wie de commandant van de gerechtelijke veiligheidsdienst, ltene Guillaume, ernstig wa- -,-n gewond door kogels die door de vluchtende gedeti neerde. de 31-jairige gangster Jean-Charles illoquet, werden afgevuurd. Met de bedreiging dat hij hen zou doden dwong Willo- quet rechter Andre Cozette (60) en ambtenaar van het o.m. Antoine Michel (45) zich te laten boeien en dekking te BRUSSEL (ANP) De Fa- beita-fabriëk in Zwijnaarde bij Gent in België, is voorlo pig gesloten. De 900 arbeiders en 200 beambten van het be drijf hebben vanaf 4 juli een „verlengde vakantieperiode" aldus een communique van de directie. De Fabelta-fabriek in Zwij naarde is eigendom van Enka- Gflanzstoff, die weer een doch ter is van de Nederlandse Ak- zo-groep. Fabelta is tot productie-on derbreking moeten overgaan vanwege de grote voorhanden zijnde voorraden als gevolg van de teruggelopen vraag naar kunstvezel en van de toe genomen import van deze ve zels uit niet-Europese lan den. geven bij de gang van het paleis na-ar een buiten door Willoquets vrouw geparkeerde auto. Madame Willoquet was de rechtszaal binnengekomen in <le vermomming van een advo cate. Terwijl zij haar man een mes en een pistool overhan digde. bedreigde ze de parket wachten met een handgra naat. De Willoquets lieten hun gijzelaars ongedeerd achter, geboeid aian het stuurwiel van de in een ondergrondse par keergarage neergezette auto. Guillaume en de andere rijkswachter werden gewond toen zij pro!; erden Willoquet te overmeesteren toen hij uit de rechtszaal de gang op ging. De gangster was vorig jaar aangehouden na een vuurge vecht met de politie waarbij hij door zes kogels in de buik was getroffen. Hij werd op 29 januari 1974 door het hoofd van de gerechtelijke politie in Parijs. Jean Ducret. bestem peld nis een „staatsvijand nummer 1". (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Bij een beoordeling van de wense lijkheid van een eventuele vestiging van liet petroche misch bedrijf Montedison in het Sloegebied mag niet wor den voorbijgegaan aan liet lan delijke werkloosheidscijfer, waarvan het verontrustende beeld maar al te goed bekend is. Dit antwoorden b. en w. van Borsele op vragen over de eventuele vestiging van Mon tedison van het PPR-raadslid J. de Koster. Het Borselse college blijkt niet van oordeel te zijn, dat de onderhandelingen met Monte dison op de eerste plaats ge toetst moeten worden aan de enge verwaohtingscijfers van de werkloosheid in Zeeland. Het college gaat niet in op de vraag om meer informatie over Montedison. Het petro chemische bedrijf heeft name lijk gegevens verstrekt onder het voorbehoud van vertrou welijkheid. Maar het dagelijks bestuur van het Havenschap VTissingen heeft het bedrijf er wel duidelijk op gewezen, dat het beleid van de bevoegde instanties gericht is op het voorkomen dan we! uiterst be perken van de milieubelasting en dat bepaalde zones in acht moeten worden genomen, al dus b. en w. van Borsele. Het college zegt het raadslid toe bereid te zijn de gemeen teraad nader te informeren zo dra het stadium van aftasten voor eventuele vestiging voor bij is. Volgens b. en w. van Borse le dienen bij een eventuele vestiging van Montedison naast zaken van ruimtelijke ordening, energie en toerisme, ook zaken van sociale, econo mische. milieuhygiënische en werkgelegenheidsaspecten te gen elkaar moeten worden af gewogen. DE Romeinse politie heeft gis termorgen een vrouw doodge schoten in een appartement dat gebruikt werd als schuil plaats voor de leden van do gewapende proletarische ker nen, NAP, een extreem linkse organisatie. (Van onze correspondent)- BRUSSEL De tijd dat een Belg een auto koopt en tegen betaling van een dikke hon derd franc gerechtigd is achter iet stuur plaats te nemen is weldra voorbij. De Belgische ministerraad heeft zopas een wetsontwerp aanvaard waarin wordt bepaald dat de Belgen oas een auto mogen besturen r.adat zij een theoretisch exa men hebben afgelegd gevolgd door een praktische rijproef De examens worden boven dien niet langer in de rijscho len afgenomen maar in officie el door de staat erkend exa mencentrum. Tot nog toe was België vrijwel het enige land in Europa waar iedereen praktisöh zonder eni ge voorbereiding achter hel stuur van de auto kon krui pen. Men diende dan slechts een leervergunning aan te vra gen en een vrij kleine som geld te betalen. Daarna kon men al of niet met een begeleider het verkeer in. Geen wonder dat het Belgi sche verkeer dan ook jaren lang ,als zeer gevaarlijk be kend stond. Als verzwaring voor de toekomstige Belgische autobestuurders komt bij de nieuwe regeling nog dat zij na het slagen voor een theore tisch en praktisch examen ook nog een stageperiode krijgen waarbinnen zij zich aan een aantal voorschriften hebben te louden onder meer wat be treft de snelheid. Het nieuwe, wetsontwerp moet nog door het parlement worden goedge keurd. Het zal op zijn vroegs! in oktober-november gebeu ren, zodat nog een hausse wordt verwacht in België wat betreft aanvragen van Ieerver- gunningen volgens het oude systeem. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De land macht gaat n de komende vijf jaar haar gehele bestand van enkele duizenden legerjeeps vervangen door 2625 nieuwe Landrovers van Britisch Ley- land. De bestelde terreinvaar- dige jeeps zijn bestemd voor alle parate eenheden van de landmacht. Met de totale or der, inclusief dc benodigde on derdelen, is een bedrag ge moeid van 70 miljoen gulden. De eerste serie voertuigen 600 stuks) zal begin 1977 aan le landmacht worden afgele verd. Het contract voorziet in een regelmatige levering tot medio 1981. Defensie heeft reeds een optie genomen op 575 voertuigen boven de reeds bestelde ruim 2600 stuks. Deze militaire uitvoering van de Landrovers zal worden ingezet bij de tactische eenheden van het eerste legerkorps. Vrijwel alle parate onderde len van de landmacht zijn op dit moment nog uitgerust met jeeps van het type „Willie" en „Nekaf" (Amerikaans) en de Duitse „Munga". Dit mate riaal is evenwel al enige jaren aan vervanging toe. De militaire specialisten van de landmacht hebben de Land rover gedurende 15 maanden de zwaarste beproevingen la ten doorstaan. De testen wer den uitgevoerd op de oefenter reinen in Huijbergen. Dc produktie van de bestel de Landrovers geschiedt voor 90 pet. in Engeland. De afwer king, onder meer de produktie en plaatsing van de kappen, wordt in Nederland uitge voerd. De in Engeland ge plaatste bestelling zal geheel worden gecompenseerd door Britse tegenorders.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1