„De Clingse Hengelaars' viert 30-jarig jubileum Lewedorpers mogelijk nog lang in stank Commissaris Boertien kreeg taart van jubilerende bakkers Rij] invi G re] Ossi liep NKV-VROUWEN AXEL VIERDEN ZILVEREN JUBILEUM MEST VAN 8000 KIPPEN NCBenKVO bekeken de kreekraksluizen Clingse hengelaars zetten vis uit JEUGDLEIDER W. PILAET NAM AFSCHEID 'I UGBLIK UITSTAPJE IN AUGUSTUS NAAR DE FLEVOPOLDER Bloeiperiode Tegenslagen Kleren uit Afscheidsfeest op de kleuterschool Gouden bruiloft in Koewacht Gouden paar in Hansweert Clinge Hulst Nieuw-Namen Carterolie maakte straat m Axel tot roetsbaan Vijf vogels in één schot COMMISSA Enkele bi! DONDERDAG 3 JULI 1975 ■(Van een onzer verslaggevers) HULST „Ik heb eens een keer een meeuw zien vangen bjj het uitgooien, met een werprengel. Dat is een rot- zicht. Het dier kwam er ge lukkig levend vanaf". Dit waar gebeurde, sterke ver haal horen we uit de mond van de heer J. Mariman, voorzitter van de bloeiende hengelsportvereniging „De Clingse Hengelaars", een vereniging die augustus van dit jaar dertig jaar bestaat. Dat jubileum wordt een feit waarbij de clubleden wel even stil zullen staan. Het jubileum gaat gevierd worden met een uitstapje, dat past binnen het kasbudget van de penningmeester. Het gaat - waarschijnlijk richting de Fle- vopolder. „Een dagje vissen bij Biddinghuizen. Het moet daar een echt voorn-eldorado zijn", vertelt voorzitter Mari man. Zoals ware vissers be taamt moet er op de jubileum- dag, 9 augustus, vroeg worden opgestaan, om vier uur. Na het hengeliestijn volgt er nog een bezoek aan de kweekvijvers van de Nederlandse Heide maatschappij, eveneens in de Flevopolder. Met de hengels opgeborgen in het foudraal gaan de Clingse vissers ver volgens naar de capriolen van wat grotere vissen kijken in het dolfinarium van Harder wijk. Een koffiemaaltijd met een gezellige bijeenkomst in het clublokaal „De Trouba dour" in Clinge besluit de dag Door de jaren heen heeft de hengelaarsvereniging uit Clin ge eigenlijk alleen maar een bloeiperiode gekend. De club ontstond in 1945 toen een aan tal Clingenaren de koppen bij elkaar stak om te kijken of ze gezamenlijk het pachtrecht van de Zestigvoetkreek bij Clinge niet uit particuliere handen konden overnemen. Dat lukte en de club werd opgericht met als eerste voor zitter Karei Willaert uit Clin ge. De heer Mariman over die tijd: „Eerst werd het voorste gedeelte van de kreek „Aan de planken" veroverd". We sloten ons aan bij de Algeme ne Hengelaars Bond. Nadien pachtten we het overige ge deelte van de kreek en de verkorting. Inmiddels groeide het leden tal. Na tien jaar honderd le den, nu driehonderden vijftig uit Clinge. Simt-Jansteen, maar ook uit Gent en Antwerpen. Twee tegenslagen tekenen het bestaan van de Clingse henge laars. Het vergiftigen van hun viswater in 1951 en in 1966. Beide keren naar aangenomen wordt door overvloedig ge bruik van landbouwbestrij- dingsmiddelen. De heer Mari man: „Alles kwam bovendrij ven, zelfs de paling. Duizen den kilo's snoekbaars en kar per hebben we in grote kuilen de grond ingestopt. In de loop der jaren kreeg de vereniging de supervisie over meerdere viswateren: de Roftekreek, het Dievengat, de Tournacputten en de Grote en Kleine Weel. De eerste twee watertjes wor den nu gebruikt als kweekvij vers. waar uitgezette vis rus tig kan paaien zonder door lastige hengels gestoord te worden. Met name de Zestig voetkreek staat onder de Zeeuwseh-Vlaamse sportvis sers bekend als „een puik vis water". Dit seizoen werd al vijfendertighonderd kilo vis uitgezet AI met al is voorzitter Mari man erg content met zijn ver eniging. „Een actief bestuur en actieve leden", concludeert hij. Dat de leden in allerlei activiteiten uitblinken blijkt uit een tweetal anekdoten die de heer Mariman nog vertelt: „Het is wel eens mooi als een visser op zijn visstoel lekker rustig zit te hengelen en de planken zijn wat rot. Op een goeie dag zie je liem dan dui kelen, kopje onder. Dat ge beurt nogal eens. Ze zijn ook fanatiek als er een vis in het riet zit en ze kunnen er niet bij Dan kijken ze even rond of er geen vrouwen in de buurt zijn. is er niets te zien, dan gaat het, hun de kleren uit en op die vis af". Clingse vissers aan de Zestigvoet kreek. (Van een onzer verslaggevers! LEWEDORP Het beroep, dat het Borselse raadslid I. A. van Royen heeft ingesteld bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, kan zeer wel tot gevolg hebben, dat de bewonerd van de nieuwbouw wijk in Lewedorp nog jaren in de stank moeten zitten van een pluimveebedrijf. Een actiecomité heeft daarom handtekeningen verzameld, die te zamen met het verzoek om het beroep van raadslid Van Royen ten snelste af te wikkelen, naar G.S. wordt gezonden. De gemeenteraad van Borse- le besloot vorige maand het pluimveebedrijf van de ge broeders Louwerse aan de Nieuwe Kraayertsedijk te Le wedorp aan te kopen. Met vol ledige instemming van de ei genaren zou het bedrijf wor den verplaatst maar een ver deraf gelegen plek. De mest van de ongeveer 8000 kippen veroorzaakt veel stankhindier voor de bewoners van de nieuwbouwwijk van Lewedorp. Raadslid Van Roy en is tegen het raadsbesluit echter in beroep gegaan, om dat hij onder meer van b. en w. geen bevredigende ant woorden op enkele vraêen had gekregen- Door dieze ontwikkeling ont- ADVERTENTIE) Wegens vakantie gesloten VAN 7 JULI T/M 12 JULI 1975 Drankenhandel Pluym Hemelstraal 13, St. Jan- steen tel. 01140 - 2635. (Van onze correspondent) KOEWACHT Ter afslui ting van het schooljaar en liet afscheid van de oudste kleu ters werd er op de kleuter school te Koewacht een af scheidsfeest gehouden. Tegen twaalf uur 's morgens kregen alle kleuters friet met worst jes aangeboden. Daarna wer den zjj getrakteerd op limona de en een ijsje De hoofdleid ster en de leidsters van de kleuterschool maken de inwo ners van Koewacht er trou wens op attent, dat inschrijven van nieuwe leerlingen nog de ze week kan gebeuren stond er een actiecomité in de nieuwbouwwijk van Lewe dorp. Het comité trachtte eerst via zo'n twintig telefoontjes de heer Van Royen te bewegen zijn beroep in te trekken. De ze bleek daartoe niet bereid. Het actiecomité besloot toen een dringend beroep op G.S. te doen om het beroep zeer snel af te wikkelen. Want er is haast bij de zaaik. De kippen van de firma Lou werse hebben een produktie- periode van anderhalf jaar. In die tijd mogen de kippen niet worden verkast, anders raken ze van de leg en verliezen de gebroeders Louwerse hun kostwinning- Ze moeten nu binnen een maand weten of de aankoop van hun bedrijf door gaat en de zaak verplaatst kan worden, dan kan eind volgend jaar de stankbinder verleden tijd zijn. Is er binnen een maand geen beslissing geval len, dan zitten de bewoners van de Lefoedorpse nieuw bouwwijk noï tot eind 1978 in de meststank. Het actiecomité, bestaande uit de heren L. Jille, H. de Boot. P. Woudwijk en M. van de Berge, heeft ruim 100 handtekeningen verzameld. Ze hebben alleen diegenen ge vraagd te tekenen, die zelf hinder van het pluimveebe drijf ondervinden. Maar vol gens de comitéleden staat heel Lewedorp achter hun actie, evenals de gemeente Borsele- Ook de firma LouwerSe wijst de actie niet af. „Elke maand uitstel gaat de gemeente veel geld kosten", aldus gisteren de heer Louwerse. (Van omze correspondent) KOEWACHT Op woens dag 9 juili hoopt het echtpaar J David en L. David-van Damme het vijftigjarig huwe lijksjubileum vieren. De heer David, van geboorte een inwoner van Koewacht was het grootste deel van zijn leven in de landbouw werk zaam. Hij is nog steeds een verwoed duivenmelker. Zijn echtgenote (74 jaar) is afkom stig uit Moerbeke. De heer David is 79 jaar oud. De feestdag wordt ingezet met een Heilige Mis uit dank baarheid in de parochiekerk te Koewacht, om 15.00 uur. Ver volgens gaan de feestgangers naar de zaal bij G. van Rum- ste, waarvan 17.00 tot 18.00 uur een receptie wordt gehou den. (Van onze correspondente) HANSWEERT Het echt paar Janssens-Aertssen vierde woensdag de gouden bruiloft. Deze feestelijke dag met stra lend weer, begon voor het ju bilerend echtpaar met een plechtige mis in de parochie kerk. Daarna volgde een re ceptie, waarop vele dorpsgeno ten hun beste wensen aan het feestende echtpaar kwamen aanbieden en vele bloemen en cadeaus werden overhan digd. Rouwschieting Op zondag 6 juli vindt in café „De Grens" te Clinge een rouw schieting plaats als nagedach tenis aan de onlangs overleden schutter Vital de Vos uit Hulst. De aanvang van de schieting is 15.00 uur. Expositie Van 1 tot en met 21 juli exposeert Hugo Metsers een aantal kunstwer ken in Hulst Deze tweede mi- ni-exposiitie vindt plaats in ga lerie „De Geyt" in de Steea- straat. Restauratie Het pand „De Gier" in de Steemstraat te Hulst is door de gemeente Hulst aangekocht voor 90.000 gulden en niet voor een veel hoger bedrag, wat eerder in deze krant vermeld stond. De restauratie van het pand is vorige week officieel van start gegaan. Huwelijk Vrijdag 11 juli viert het echtpaar P. Rogge man-Van de Branden te Nieuw-Namen het vijftigjarig huwelijksfeest. Het gouden echtpaar woont Hulsterloo straat 27 te Nieuw-Namen. GOES Op de kruising Europalaan-Sehumannstede verleende een tractor met aan hangwagen, die bestuurd werd door A.M.J. de B., woonachtig te Kattendijke, geen voorrang aan een Volkswagenbusje, be stuurd door A.P.K. uit Kortge- ne. Tengevolge yan de aanrij ding werd A.P.K. dusdanig gewond dat hij overgebracht moest worden naar het Berg- zichtziekenhuis te Goes. De beide voertuigen werden zwaar beschadigd. GOES Woensdagmiddag is brand uitgebroken op het dak van de veiling aan de Fruitlaan te Goes. De brand ontstond tijdens reparatie- werkzaamheden op het dak en is met eigen middelen ge blust. VLISSINGEN In het zwembadcomplex aan het Bas- kenburgplein zijn dinsdagmid dag van het grasveld een cas setterecorder, zes cassettes en een badtas weggenomen, die eigendom waren van de 17- jarige R.J.L. uit Vlissingen. De cassettes en de badtas zijn la ter tussen de bosjes terugge vonden, maar de cassetterecor der, die een waarde had van 175 gulden, was verdwenen. AXEL Axels door gaande hoofdstraat, de Kerkdreef, was gister middag tijdelijk her schapen in een spiegel gladde roetsbaan, waar verschillende bromfiet sers 't tegen af moesten leggen. zonder hier evenwel ernstige schade van te ondervinden. Een vrachtwagen van de B.V- Meikprodluikten- Holland, bestuurd door de heer L.H. v. L. uit Meell, verloor de dop van de carterolietank, waardoor er maar liefst 12 liter oarterolie over het wegdek vloeiden. De in allerijl gewaarschuw de rijkspolitie was zeer snel ter plaatse om het verkeer* zo goed moge lijk te regelen, terwijl gemeentewerken de gladheid trachtte te be strijden met het storten wan zand. Ernstige val partijen bleven geüulkkig uit. Het echtpaar Boertien krijgt de taart ov erhandigd. MIDDELBURG De Bond van Christelijke On dernemers in het Bakers- bedrijf afdeling Zeeland heeft gisteren ter gelegenhei van haar 50-jarig bestaan een taart aangeboden aan Commissaris der Koningin dr. C. Boertien en zijn echt genote. Het gebeuren speelde zich af in de ambtswoning van de heer Boertien op het Abdijplein te Middelburg. De Zeeuwse commissaris der Koningin kreeg het ge schenk van de jubilerende bakkers enigszins verlaat. Want toen volgens plan het hoofdbestuur van de BCOB ter viering van het jubileum de taart aanbood aan de ko ningin en de provinciale af delingen tezelfdertijd aan de Commissarissen der Konin gin in hun provincie, zat Zeeland nog zonder commis saris der Koningin. De taart werd gisteren aan geboden door de voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de BCOB, de eer A. P. Rotte uit Middelburg, vergezeld van penningmeester T. La- port uit Vlissingen en de ere voorzitter van de afdeling, de heer Ova. De heer Rotte wees in een klein toespraakje op de terugkomst van de warme bakker. (Val 'onze correspondente) AXEL De 125 leden van de Axelse afdeling van de vrouwenbeweging van het NKV, hebben gisteravond op feestelijke wijze hun 25-jarig jubileum gevierd. Dat deden zij niet alleen, want ter op luistering waren ondermeer pastoor B.J. de Jong, burge meestersvrouw E. de Kam-de Feijter, het bestuur van het Axelse NKV, het pas afgetre den hoofdbestuur uit Tilburs en vertegenwoordigsters van de afdelingen van Sluiskil. Kloosterzande. Vogelwaarde en Hulst aanwezig. Na de herkmeringsmis, die om 19.00 uur in de r.-k. kerk werd opgedragen, verzamelde het gezelschap zich in het Ge- zellentais aam de Walstiraat, om er een feestelijke jaarver gadering bij te wonen. Voor zitster mevrouw I. Zagers- Verstraeten, opende de verga dering. De secretaresse, me vrouw M. Sponselee-van Goe- them, nam de jaarverslagen voor haar rekening en liet het laatste jaar op papier nog eens de revue passeren, mevrouw H. Ergelink - de Vos deelde in de feestvreugde van de afdeling, want zij was al 25 jaar lid, evenals me vrouw E. Maas-Lippens overi gens, die ten tijde wan de oprichting zelf voorzitster was De names Maas-Lippens en M. Maas-Gelderland namen bo vendien afscheid als wijjdeid- sters. Alle jubilerende of scheidende leden kregen een aardige attentie en een bloe metje. Mejuffrouw Stokbiel- der, afgevaardigde van het hoofdbestuur uit Tilburg, feli citeerde de Axelse afdeling. Na dit officiële gedeelte was er voor de leden een koffieta fel. Muzikale omlijsting kwam er wan de aoeordeonclub Acco- nas uit Assenede België). (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De afdeling NCB Kloosterzande maakte deze week samen met het KVO-Kloosterzande een uitstapje naar de kreekrak sluizen en de havens van Ant werpen. De trip waaraan zo'n vijftig NOB- en KVO-leden deelna men, ging allereerst naar de nieuwe sluiswerken aan het Schelde-Rijnkanaal. Hier kre gen de Zeeuwsch-Vlaamse be zoekers uitleg over de functie van het kanaal en de sluizen. Vertegenwoordigers van rijks waterstaat verzorgden een korte excursie over het slui- zencomplex. Vervolgens reed men richting Antwerpen, waar na een kort bezoek aan het stadhuis koers gezet werd naar de Antwerpse zeeha vens. Een gids zorgde voor de nodige uitleg tijdens een ron drit overde industrie-terreinen en havenwerken. Een dinertje met de hele cluib in Waesmun- iter besloot het dagje uit. (Van onze correspondent) CLINGE De visserijvere- niging „De Clingse Henge- laars" zette vorige week drie honderd kilo zeelt uit op hu:, viswater de Zestigvoet-kreek bij Olinge. De partij zeelt bestond voor liet merendeel uit vissen mei een lengte van dertig a veertij centimeter en een gewicht van een tot anderhalve kilogram. De vis kan nu al direkt door de hengelaars gevangen wor den, omdat het hier om boven maatse aanplant igaat. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN Schut ter L. Steijaart uit Graau» schoot de afgelopen week tij dens een kermisschieting in Sint Jansteen op de staande wip het schot van zijn leven vijf vogels in een schot. In schutterskringen wordt dit be- schouwd als een unieke pres tatie, waarbij de factor gelui natuurlijk een zeer grote rol speelt. (Van <*me correspondent) KOEWACHT Met veel huldebetoon nam zaterdag! vond de heer W. Pilaet al- scheid als leider van zondaga vondontspanning te Koewacht Zowel van de ouders als di jeugd was er veel belangstel ling. Het afscheidsfeest wen gehouden in het patronaat tl Koewacht. Zondagavondont spanning een verenigin; van jongeren, die onder lei ding van de heer Pilaet elki zondagavond in het patronaai bijeenkwamen om de avond door te brengen met biljarten pingpongen, tafeltennissen en dansen. Meestal namen hieraan 101 tot 120 jongeren deel. in dl leeftijd van 13 tot 18 jaar Veertien jaar lang heeft dt heer Pilaet zijn vrije zondaga vonden doorgebracht als lekte van deze jeugdvereniging. Dl heer Pilaet, onderwijzer aai de levensschool en voarzittei van het schoolbestuur gaf ti kennen dat hij wat meer tij< aan zijn gezin wilde bestede en aan zijn andere werkzaam heden, met als -gevolg dat hi; het leiderssehap van de jeugd vereniging aan een jonigen kracht wilde overlaten. He' bestuur bestaande uit de hee: en mevrouw Henny Suy-v.d Sijpt en de heren Walter dl Block en Benny van de Sijpt, liet dit afscheid niet onge merkt voorbijgaan en organi seerde een feest, waarahn dl muzaefevereniginig E.M-M. uil Koewacht haar medewerkini verleende. Bestuurslid Henny Suy bood de heer Pilaet namens alle jongeren een sportfiets aan als cadeau- Mevrouiw Pilaet weri niet vergeten. Ook zij krees een geschenk aangeboden Pastoor A. van Wezel uit Koe wacht diamkte namens ouden en jeuigd de heer Pilaet vooi het vele werk aian de jeuji besteed. Natuurlijk leest u deze ru briek voor uw plezier en, naar ik mag aannemen, niet voor uw sjagrijn. Mocht u opera liefhebber zijn of een Italiaan se speelfilm over een politie commissaris die zelf de dader is prachtig hebben gevonden, dan is er weinig reden om op deze plaats te lezen dat het een hopeloze avond was. Inte gendeel zelf». Voor achten zond het IKOR in de serie „Jouw wereld, mijn wereld" de aflevering „Moeder gaat weer trouwen" uit. Niet voor niets behaalde het de Prix Jeunesse. Na de wat simpele eerste Duitse uit zending over wat kinderen weten, is deze IKOR-serie naar het moeilijker werk overgestapt, via autistische kinderen naar de moeilijkhe den die zich voordoen bij ge scheiden ouders. Raar hoor, maar ondanks de hoge kwali teit van het gebodene ga ik me toch afvragen tot wie deze serie zich richt. IKOR-s Kenmerk doet ei genlijk niets onder voor de grote broers in het actualitei tenwezen. Gisteravond werd ingegaan op de situatie van de illegaal verblijvende buiten landers en meldde Wim Neij- man over de roofbouw van de Portugezen op de Kaap Ver- dische-eilanden. Bepaald niet slecht was het interview van een tot heden mij onbekende Huijbregts met Wim Spit van het NKV. De scherpe kantel van het kapitalistische sys teem worden nog niet afge vijld met het gewenste resul taat, was één van de voorspel- bare uitspraken. In alle programimabladeï stond uitgebreid aangekondigi dat de maniakale po-litie-cora- missaris in De dader staat bo ven verdenking, de schuldig! was die voortdurend de ver denking op zichzelf schuift De film was vooral interessant vanwege de extreme ridicu'-i- sering van de fascistische ten- denzen. Onheilspellende mu ziek tijdens de flash-back) met sadistische spelletjes zorg' den voor een onbegrijpelijks maar spannende sfeer. Opval lend camerawerk in een film die niet altijd even waar sehijnlijk aandeed, maar eet dikke voldoende haalde. In één van de meest gelief' de werken bij het opera-DU- bliek, La Traviata, viel behal ve de zangpartijen het prach tige decor met bijpasseri' kostuums op. Waar ik no/ aan zal kunnen wennen is i' welhaast met pijn verkrampt' gezichten die worden getrok ken oii dramatische scènes Vergelijkbaar met de uitdruk king op het gezicht van ChrJ Evert die 's middags van Bill? Jean King op Winbledon ver loor. maar dat had niets mei spielerei te maken. JOHAN DIEPSTRATEN •DONDERDAG 3 OSSENDRECH1 een groot meer. Dil Belgische zijde var hoog, dat het opgesl is gekomen Vermel de polder omringen van Van der Heijdl waterschap „De ml der Heijden wil eei gebruik. en zaterdag: zonnig ook een enkele bu verandering in tem] Weersvooruitzich gemiddeld over Ned vrijdag aantal uren uren. min temp.: ol traden max temp 1 graden kans op e- riode van minstensf procent kans op droog etmaal 60 pi zaterdag aantal uri 16 uren min. temp] 12 graden. waterstand De waterhoogten dagmorgen, meegei Rijkswaterstaat Ko (plus 7), Rheinfelde 5), Plittersdorf 62] Maxau 680 (plus 22) 209 (min 14), Mar (plus 30), Steinbach Mainz 432 (plus 13), (plus 13). Kaub 35 Trier 271 (plus 9), F (plus 3), Keulen 3 Ruhrort 471 (plus 1093 (plus 9), Panne 1058 (plus 8), Ni] (plus 9), IJsselkop 5 Eefde IJssel 459 (on 329 (min 5), Spooldersluis 68 (rr sin 5454 (plus 8), 3830 (plus 66). Belfe 8), Grave beneden (min 2 hoogwater Morgen vrijdag, 4 jl Bergen op Zoom 11 Hansweert 10 46 er Terneuzen 10 16 en Vlissingen 9 47 en 1 Wemeldinge 1116e

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 2