MERCKX: SUCCESVOL SEIZOEN Zo zie ik de Tonr „Ik heb een daad willen stellen" TOUR-KLASSEMENTEN „Ik had nog wel teveel gedronken" Kritiek van Venix op baan van Oudenbosch EDDY MERCKX: DE ENIGE Tour vandaag Theo Smit verdiende het meest tan de Nederlanders Wim van Est VERBAASDE PRIEM: JOOP ZOETEMELK |*jpt FLEVOHOF FLEVOHOF Wl (03211) 1314 sport TOUR-VISIE van Stap gerust binnen •DONDERDAG 3 JULI '9", 13 23 (Van onze speciale verslaggever) MERLIN-PLAGE - Het tiende seizoen van Eddy Merckx als beroepsrenner belooft op nieuw succesvol te worden Zijn overwinning in de tijdrit van gisteren betekende de veer tiende zege in het seizoen Er zijn laren geweest dal Merckx meel wedstrijden had gewonnen als de tour begon Maai zelden heeft hij zulke belangrijke overwtnningen behaald in klas- sikers Op zijn erelijst van dit seizoen staan de klassieke wed strijden Miiaan-San Remo, de Amstel Gold-race. Luik-Baste naken Luik en de ronde van Vlaandeien Voorts de etappe- wedsiri|den, ronde van Sardinië en de Catallaan.se week Merckx die het seizoen voorbe reidde via een skivakantie in het Zwitserse plaatsje Crans-sur- Sierre, moest eerst de naweeen overwinnen van een knieblessu re. die hij op .10 oktober 1974 bij een valpartij op de wielerbaan van Madrid had opgelopen Zijn rechterbeen werd toen in het gips gezet en aanvankelijk kwam Eddy slechts moeizaam in vorm In april had hij deze han dicap geheel overwonnen en zag men in de Amstel Gold-race en vooral in de ronde van Vlaande ren een Merckx, waarvan de kenners vertelden dat ze hem nog nooit zo sterk hadden zien rijden Toen werd Eddy, enkele dagen voor de start voor de ronde van Italié, waaraan hij zou deelnemen, overvallen door een griep Hij kreeg keel- en oorpijn, had 39 graden koortsen kon niet aan de Giro deelnemen. Eenmaal hersteld was zijn top vorm verdwenen Eddy kwam moeizaam terug in de Dauphiné, waar hij geen rol van betekenis kon spelen en ging daarna in de ronde van Zwitserland zijn vorm aanscherpen. Gisteren bleek, dat hij, anderhalve maand na zijn ziekte, weer in topconditie is. Ik was erg teleurgesteld toen ik hoorde, dat tk een matige tijd rit heb gereden Onderweg had ik geen moment het gevoel dat het met zo goed met mij ging Ik draaide mijn versnelling regel matig en goed rond, hoewel ik nooit een tijdritspecialist ben geweest, verwachte ik toch wel bij de eersten te zullen eindigen Achteraf valt me dit zwaar tegen Henk Prinsen: nog geen geld in de Tour-pot van Frisol gebracht. (Van onze speciale ver slaggever) MERLIN PLAGE - Na zeven wedstrijddagen in de Ronde van Frankrijk staat Theo Smit boven aan de lijst van de Neder landse geldverdieners. Vooral dank zij de over winning van dinsdag bracht Smit 5225 franken (ruim 3000 gulden) in de kas van Frisolploeg. De sponsor deed voor de dag-overwinningen van Priem en Smit ook nog eens 4500 gulden in de pot, waaruit de renners na de Tour kunnen delen. De meest regelmatige van de elf Nederlanders in de Ronde van Frankrijk was Gerben Karstens die van proloog tot tijdrit in Merlin steeds (een vrij kleine prijs) reed en op een totaal van 1370 fran ken kwam. Fedor den Hertog kreeg dinsdag de premie voor de meest ele gante renner, groot 400 franken. Gisteren ver diende hij in de tijdrit zijn eerste echte geld, zestig franken. De nationale ranglijst ziet er wat betreft de ver diensten als volgt uit (be dragen in franken): 1. Smit 5225,2. Vianen 2850, 3. Priem 2500, 4. Zoete melk 1550, 5. Karstens 1370, 6. Kuiper 690, 7. Knetemann 600, 8. Den Hertog460,9 Kamper40. Prinsen en Koken ver dienden nog geen prijzen. (Van onze speciale verslaggever) MERLIN - PLAGE „Ik heb een daad willen stellen om mezelf en vooral mijn ploeg er van te overtuigen dat ik de Tour kan winnen". Eddie Merckx wiste met zijn petje het zweet van zijn voorhoofd. In het bloedhete Merlin-Plage keken de tijdwaarnemers met ongeloof in hun ogen naar de klokken. Zij rekenden de gemiddelde snelheid uit waarmee Merckx de 16 km. lange tijdrit had afgeraasd. Eddie had meer dan 49 km. per uur gereden. „Hij verlegt nog steeds alle grenzen", mompelde de in het metier vergrijsde aankom- strechter. De slag die Merckx zijn con currenten heeft toegediend, kwam hard aan Moser verloor een halve minuut, Thevenet, Ocana, Kuiper en Pollentier bijna een minuut, Poulidor, van Impe en Gimondi meer dan eep minuut en de grootdte verliezer Joop Zoetemelk incasseerde an derhalve minuut achterstand „Ik ben zeer tevreden over de wijze waarop de wedstrijd zich ontwikkelt", vertelde Eddie, „ik ga nu met vertrouwen de bergen tegemoet. Moser en Thevenet blijven mijn voornaamste con currenten, maar tussen hen en mij is er toch enige afstand ge schapen en dat is een plezierig gevoel". Eddie had zijn tijdtrit zorg vuldig voorbereid. Gisteren, na afloop van de door Theo Smit gewonnen etappe, ging Merckx achter de auto van zijn ploeglei der twintig km de sturen lusrij den Wij ontmoetten hem op een stil weggetje tussen dennenbos sen Hij keek niet op of om, maar draaide uiterst geconcentreerd een houg tempo Naar later bleek, oefende hij toen al met die formidabel grote versnelling van 55 tandjes voor en 13 achter, hetgeen betekent dat hij met één pedaalslag meer dan acht meter overbrugde. Deze grote versnelling ge bruikten de renners meestal als ZESDE ETAPPE: 1. Merckx (Bel-Lelangue) 16 kilometer in 19 minuten en 33 38 seconden 2. Hézard (Fra-Caput) 20.00 23, 3 Knudsen (Noo-Fontana) 20 03.45, 4. Moser (Ita- Bartolozzi) 20 03 45,5. Danguil- laume (Fra-De Muer) 20 18 92, 6. Thevenet (Fra-De Muer) 20 25.31, 7 Ocana (Spa-Saura) 20 26 28, 8. Kuiper (Ned- Liebregts) 20.29.35,9 Pollentier (Bel-Schotte) 20 30 97, 10. Kne temann (Ned-Caput) 20.31.66, 11. Ritter (Den-Bartolozzi) 2032.71, 12. Hoban (Eng- Caput) 20 38.93, 13. Priem (Ned-Liebregts) 20.40.57, 14 Poulidor (Fra-Caput) 20 40 59, 15. Karstens (Ned-Stablinski) 20.43.08, 16 Mathis (Fra- Lapébie) 20 43.71, 17 Agos- tinho (Por-Géminiani) 20 46 88, 18. Den Hertog (Ned-Liebregts) 20.47.38, 19 Gimondi (Ita- Fontana) 20.47 60, 20 Janssens (Bel-Lelangue) 20 48 46, 22. Kamper (Ned-Liebregts) 20.48.87, 33. Zoetemelk (Ned- Caput) 21.04.06, 46. Vianen (Ned-Caput) 21.17.94, 94. Smit (Ned-Liebregts) 21.52.20, 111. Koken (Ned-Liebregts) 22.02.01, 126. Prinsen (Ned- Liebregts) 22.19.57. ALGEMEEN KLASSE MENT: 1. Merckx (Bel) 22 uur, 53 minuten en 39 seconden, 2 Moser (Ita-Bartolozzi) op 31 se conden, 3 Pollentier (Bel- Schotte) op 1 11 mm., 4 Thé- venet (Fra-De Muer) op 2 07, 5. Van Spnngel (Bel-Schotte) op 2.32, 6 Poulidor (Fra-Caput) z.t., 7 Gimondi (Ita-Ferretti) op 2 34, 8 Van Impe (Bel- Stablinski) op 2 50, 9 Battaglin (Ita-Fontana) op 2 53, 10 De Meyer (Bel-Schotte) op 2 54, 11 Hézard (Fra-Caput) op 2 55, 12 Knudsen (Noo-Fontana) op 3 03. 13. Zoetemelk (Ned- Caput) op 3.08, 14 Van Linden (Bel-Ferretti) op 3 20. 15 Go- defroot (Bel-Schotte) op 3 22, 16 Danguillaume (Fra-De Muer) op 3 28, 17. Kuiper (Ned-Liebregts) op 3.33, 18 Rottiers (Bel-Lelangpe) op 3 40, 19. Karstens (Ned-Stablinski) op 3.41, 20 Hoban (Eng-Caput) op 3 44, 59. Priem (Ned- Liebregts) op 5.56, 62 Den Her tog (Ned-Liebregts) op 6.03, 75. Knetemann (Ned-Caput) op 7.13. 102. Prinsen (Ned- Liebregts) op 8.38. 103. Kamper (Ned-Liebregts) op 8.42, 106 Vianen (Ned-Caput) op 9.15, 113. Smit (Ned-Liebregts) op 10.*?. 119 Koken (Ned- Liebregts) op 10.17. DAGPLOEGENKLASSEMEf 1 Caput (Hézard. Knetemann, Hoban) 1 uur, I minuut en 10 82 seconden. 2 Lelangue (Merckx, Janssens. Rottiers) 1 01 19 32,3 De Muer (Danguillaume. Thé- venet, Ovion) 1 01 37 54, 4 Bar- tolozzi (Moser. Ritter, Simonet- ti) 1.01 48 13. 5. Liebregts (Kui per, Priem, Den Hertog) 1.01.57.30,6 Saura (Ocana, Vie- jo, Rosiers) 1 02 15 21 ALGEMEEN PLOEGENK- LASSEMENT: 1 Schotte 68 uur, 46 minuten en 34 seconden, 2 Caput 68 47 51, 3 Lelangue 68 48 30, 4 Bartolozzi 68 49 46, 5 Ferretti 68 50 13. 6 De Muer 68.50.29. 11. Liebregts 68.55.43. PUNTENKLASSEMENT: 1 Van Linden (Bel) 148 punten, 2 Esclassan (Fra) 116, 3 Merckx (Bel) 106, 4 Moser (Ita) 86, 5 Rottiers (Bel) 65 (ADVERTENTIE) rtkreatio voor 't hele gezin aan het Veluwemeer tel. (03211)1314. kinder* en lndlanendorp,tentoon* 'stellingen. 40 ha p k. agrarische bedrijven zoalachampi kwekerij, akkerbouw en veeteelt, groente- en olantenkasaen, valling. i Eddy Merckx in volle actie tijdens de tijdrit, waarin hij de vloer aanveegde met zijn concurrenten. zij rijden met een motor. Eddie is de enige renner ter wereld die het aandurft met deze versnel ling zonder gangmaker te fiet sen Het resultaat was verplette rend Het klassement is ingrij pend veranderd en de mogelijk heden van een aantal favorieten (waaronder Zoetemelk) om de ronde te winnen, zijn sterk ge daald Merckx: „Al enige dagen heb ik niets kunnen onderne men, het tempo lag vaak zo hoog dat het onmogelijk was een bres te slaan in het peleton En voor een paar seconden winst wilde ik mij niet uitputten Daarom heb ik deze tijdrit afgewacht. Ik vind de taal die de chronometers spreken, nogal eerlijke taal". Gisterochtend vroeg, toen de meeste renners pas uit bed kwamen, zat Eddie al op de fiets Hij trainde veertig km en ging daarna ontbijten Een uur voor de wedstrijd trainde hij nog 25 km. Hij gebruikte steeds die grote versnelling om zijn benen aan het ritme te laten wennen. Merckx: „Ik heb voortdurend met 55 x 13 gereden, slechts en kele honderden meters, op een plek waar de zeewind nogal sterk tegenblies, heb ik even 55 x 14 geschakeld" Eddie's wereld- prestatie m de tijdrit deed de dappere Francesco Moser, die zes dagen lang zo fier de gele trui heeft gedragen, ten slotte sneu velen De donkere Italiaan keek met een somber gezicht toe, hoe Merckx even later zijn 103e gele trui in de Tour aantrok. 103 gele truien in vijf jaar, een record dat wel nimmer meer verbeterd zal worden Men moet er nu reeds ernstig mee rekening houden dat Merckx straks ook als enige renner ter wereld op de eeuwige ranglijst van de Tour met zes overwinningen zal prij ken. Het is natuurlijk nog lang niet zover In de bergen is Eddie zondermeer kwetsbaar. Daar kunnen Thevenet en van Impe hem nederlagen toebrengen Er komen evenwel ook nog twe. tijdritten. Een van 37 km ir Fleurance en een van 40 km. in Morzine Als Eddie dan weer zo verschrikkelijk hard toeslaat, verliezen Thevenet en van Impe minstens 3 minuten. Zij zullen daarom in de cols zeer veel tijd moeten winnen om Merckx in Parijs te verslaan Of zij daartoe in staat zijn, valt te betwijfelen Vooral omdat Eddie gisteravond vertelde „Mijn vorm is nu aan de top, de eerste Tourweek heeft mij goed gedaan, ik geloof in mijn zesde overwinning". Wim van Est, de eerste Ne derlander die de gele en groene trui in de Tour en het rose tri cot in de Giro droeg, is er niet zo verbaasd over dat het met Joop Zoetemelk niet alles naar wens gaat. „Ik zag de eerste dagen al", aldus de Willebror- der, die zaterdag het spektakel van dichtbij gaat volgen in Bordeaux, „dat Zoetemelk okt zo goed reed. Typerend dfearvoor vond ik ook dal hij in de eerste helft van de eerste etappe dat gaatje niet dicht kon rijden. Joop staat te ma ger. Het is net of het enkel bot is Hij is net een scheermes. En dat terwijl het zware werk nog moet komen. Dan mag je best wat reserve hebben, zoals Merckx, Thevenet en Moser, die stuk voot stuk veel bonki- ger zijn. Bovendien zit Joop volgens mij ook te hoog op het zadel. Hij trapt met de tenen en dan kom je macht tekort". Over de krachttoer, die Merckx gisteren uithaalde, merkt de Tour-kenner bij uit stek op: „Merckx moet zich zelf wel geweldig vertrouwen, dat hij nu al de gele trui heeft overgenomen, want hij zal nu op zijn ploeg moeten steunen. Aan de andere kant is het na tuurlijk wel duidelijk dat hij al een blok heeft gevormd. An ders trekt Merckx ook niet de sprint aan voor Van Linden". Hoewel hij Merckx wel als de grootste kanshebber voor de eindzege beschouwd, vindt Wim van Est het toch een be etje gewaagd de wereldkam pioen al als winnaar aan te wijzen. „Het is een bijzonder interessante Tour met al die mannen zoals Thevenet, Bat taglin, Gimondi. Merckx kan ook een keer een slechte dag tegenkomen, zodat het met hem gebeurd is. Maar Zoete melk zie ik in ieder geval niet winnen. Ik moet zelfs nog zien dat hij bergop Merckx losrijdt, want driekwart seizoen stil liggen gaat je echt niet in de koude kleren zitten Daar ben je niet zomaar overheen. Bo vendien is Merckx in een ge weldige vorm. Het komt echt wel tot uiting dat Merckx dit jaar de Giro niet heeft ge daan". Een opvallend ver schijnsel vindt Wim van Est dat de jongeren nauwelijks op de voorgrond treden. „Bij die ontsnappingen op de tweede dag zaten beide keren slechts een paar jongeren. En zoals gisteren hielden oud gedienden als Van Springel en Godefroot ook de meeste van die jongeren achter zich. Je vraagt je af waar die jongeren blijven. Er zijn jonge beloften genoeg, maar die moeten toch onderdoen voor de ouderen. Misschien omdat ze een klein beetje verwend zijn. Maar daardoor niet alleen. In Neder land en België is het bijvoor beeld zo dat de amateurkoer- sen verziekt zijn. De oudere amateurs en ex-profs maken volledig de dienst uit. Die winnen even gemakkelijk als ze een koers verkopen. Die verdienen hun brood met de koers. Die renners kun je na tuurlijk niet ongelijk geven, maar het is wel zo dat de jon geren eraan kapot gaan. Een mooi voorbeeld vind ik de koers van Lage Zwaluwe van zondag. Die jongen van Ter Harmsel reed geweldig. Hij bood Wim van Steenis 500 gulden om te winnen. Maar dat was Van Steenis nog niet ge noeg. Waar gaan we op die manier naar toe. Ik vind dat het de hoogste tijd wordt dat de KNWU ingrijpt. Die zou criteriums moeten instellen voor A-renners (de oudere amateurs en ex-profs) en crite riums voor B-renners (de jon geren). Dan kunnen de jonge ren met elkaar strijd leveren en veel leren. Nu worden ze af gedroogd. in de kant gereden Zoiets is ontmoedigend Ik ken er maar een. die er zich niks van aantrekt. Dal is Michel Ja cobs Dat is net een stier en rijdt die ouderen gewoon los Maar die is jammer genoeg zwaar geblesseerd" (ADVERTENTIE) rekrealle voor 'I hele gezin aan het Veluwenteer 40 ha park. agrarlaeha bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp, mei diverse attraktles. Indianendorp, kinderboerderij, speeltuin (Van onze speciale verslaggever) MERLIN PLAGE Lang voor Merckx aan zijn onvergelijk bare prestatie in de tijdrit begon zijn Gerard Kamper en Ger Knetemann leider in het klas sement geweest. Het Neder landse tweetal profiteerde van hun lage startnummers, een uit vloeisel van hun lage plaats in het klassement. Kamper, die slechts een hand vol renners voor zich had zien vertrekken, wist net als Knete mann, dat zijn toppositie niet blijvend kon zijn „Het gebeurt mij vaak dat ik aanvankelijk re delijk hoog sta, omdat ik niet zo n slechte tijdrijder ben Op dat moment vloog Knetemann over de streep en kort daarna werd bekend gemaakt dat Kne temann de snelste tot dit mo ment was „Kijk", zei Kamper, „het schip begint al te zinken en zo gaat het altijd Eerst komt et een beetje water binnen en zak je langzaam, maar ais de goeden komen en de boot geleidelijk vol water zit, ga je razendsnel om laag De meesterknecht van Frisol. een semi-prof eigenlijk, heeft daar geen moeite mee „Ik ben blij een redelijke tijd te hebben gemaakt, al was het alleen maar voor het ploegenklassement Dat is mijn werk Ik heb geen illusie ergens kopman te kunnen zijn en sprinten kan ik niet Dus moet je je positie wei aanvaar den Ik vind dat niet erg Ik doe twee dingen tegelijk en dat kan niet Ik heb mijn eigen zaak in sportprijzen en daar werk ik keihard vooi in de periode voor de Tour heb ik werkdagen ge maakt van zeven tot elf en daar tussen heb ik nog een beetje ge traind Dit wielrennen zie ik ei genlijk als publiciteit voor mijn werk en dan mag je op niet meer rekenen dan ik als wielrenner krijg" Knetemann wist ook dat zijn positie maai tijdelijk was. „Ik heb een goede fiets, speciaal hiervoor meegenomen, maar ik heb de goede benen niet voor vandaag Dit is voor de ver schrikkelijk sterke jongens, de rouleurs. de doorstampers Meer voor Merckx dan vooi Moser en nog minder voor Knetemann". Cees Priem vond zich na zijn rit op een verrassend hoge plaats terug. „Dat kan helemaal niet", riep de Zeeuw uit. „Ik heb wel hard gereden, alles gedaan om snel te zijn vandaag, maar giste ravond heb ik eigenlijk te veel gedronken. Wij hadden feest met champagne op de overwin ning van Smit. Onbegrijpelijk, of misschien is het juist wel goed geweest." (ADVERTENTIES) U kunt nu moeilijk bij onze etalages komen omdat wij ons pand laten opknappen daarom wij hebben alles extra laag geprijsd Elegante ^umeskonfektie Ginnekenstraat 153 hoek vam Coothplein Breda Tel OlflOO^gee 's Maandags de gehele dag gesloten DOOR SET-;*»fÉJ Toch ben ik er niet zo door ontmoedigd als na die tegenslag op weg naar Roubaix De presta tie die Merckx heeft geleverd is eerlijk Ik heb daar bewondering en respect voor Hij ts een groot sportman en men moet erkennen dal hij ook m deze Tour moeilijk te verslaan zal zijn Voor de start in Charleroi heb ik trouwens de volgende prognose gegeven voor de einduitslag, 1 Merckx, 2 Mo ser, 3 Thevenet, 4 Zoetemelk, 5 Poulidor Daaruit mag U niet af leiden dat ik de hoop op de eind zege heb opgegeven. Helemaal niet Ik blijf erin geloven en ik maak mezelf niks wijs, dat ik tegen beter weten in zou hopen. Ik hoop gewoon dal ik beter ga rijden dan dat ik nu doe En dat ik in de bergen mijn slag zal kunnen slaan. Drie minuten achterstand op een man als Merckx is veel, dat weet ik, maar ik vind die drie minuten nog steeds niet onoverkomelijk, on danks dat er nog twee tijdritten volgen Als ik goed rijd in de cols kan op een dag een gat van vele minuten geslagen worden en dan zal de situatie er heel anders uit zien. De Tour is nog lang niet gedaan. (Van onze sportredactie) OUDENBOSCH - Als de toe komst die Martin Venix voor de baan van Oudenbosch schildert enigszins op waarheid zou be rusten. dan zou van de overijver ige inspanningen van hel idea listische directie - duo Marlet en Lou de Groen - om de baansport in West-Brahant een nieuw en vast leven in te blazen, weinig terechtkomen. Venix liet zieh gisteren in niet mis te verstane bewoordingen uit over de kwaliteit van de baan, die volgens zijn oordeel niet geschikt is om er de natio nale kampioenschappen op te verrijden „En ik sta niet alleen in mijn mening", aldus de zilve ren medaille-winnaar van Mon treal, die sinds kort van Zeven- bergschen Hoek naar Rotterdam is verhuisd „Ook andere top- coureurs denken er zo over. Gaby Minneboo bijvoorbeeld. Hij is vanavond niet komen op dagen en dat is niet voor niets Ik wilde aanvankelijk ook niet komen, maar heb het toch maar gedaan". Directrice Marlet de Groen van de baan van Oudenbosch toonde zich hoogst verbaasd over de uitlatingen van Venix. „Hier begrijp ik niets van Venix heeft tegen ons nooit iets gezegd over de kwaliteit van de baan. Als hij klachten heeft, dan moet hij toch eerst bij ons komen Dat is toch een normale zaak Dat Minneboo met is gekomen, ligt aan het feit dat hij momenteel in training is voor het wereldkam pioenschap achter zware moto- Ten Da! heeft niets met de kwa liteit van de baan te maken Wij hebben van de sportcommissie ook nog niets gehoord Dat Venix hier een keer is gevallen, was zijn eigen schuld Daar heeft de kwaliteit van de baan niets mee te maken". Overigens was Martin Venix gisteren wél de man, die m de wedstrijden het meest impo neerde In zijn series spotte hij mei zijn tegenstanders en het moei al vreemd gaan als hij zon dag m Oudenbosch niet als kampioen achter de Javanti wordt gehuldigd Die stelling krijgt nog meer vorm als men de uitslag van de derde serie bekijkt, waarin de huidige kampioen Klaas Koetje werd geklopt door de sterk rij dende Martin Rietveld Uitslagen eerste serie 1 Mar tin Venix, 2 Rob Zuidweg, 3 Wim Vlaanderen, 4 Theo van der Leist Tweede serie 1 Slot. 2 Van Wijk, 3 Van de Velden; derde serie 1 Rietveld. 2 Koetje, 3 Goeyers, 4 Paauwe Evenals de eerste twee van elke serie plaatste de Ulvenhou- ter Hans Goeyers zich voor de finale van zondag Goeyers won de herkansing in een tijd van »:i 12

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13