Israël verontwaardigd over Amerikaanse druk Nederlandse wacht in Tanzania op vrijlating van vierde student Vastberaden Yes I do AUTOMOBILISTEN BEKOGELD MET STENEN OP AUTOWEG VENLO-MÖNCHENGLADBACH Kort geding tegen Van Agt om vrijlating Kotalla DINITZ NAAR JERUZALEM ONTBODEN Green Spot zonder prik REVOLUTIONARE RAAD VAN PORTUGAL VORMT COMMISSIES Weer Engelsen gearresteerd in Oeganda VLIEGTUIG GEKAAPT Green Spat zender prik NA GIJZELING Schietpartij in Parijs volgde op onderzoek naar terreurbende Kardinaal Alfrink: Paus kan steunen op wereldepiscopaat Nieuw gebit voor 133-jarige UGBLIK binnenland buitenland Duitse vrouw gedood Letterenfaculteit Palestijnse staat Libanon MAANDAG 30 JUNI 1975 (Van onze cor despondent) BONN Twee dagen voor 'haar 44ste verjaardag is me vrouw EUie Rattke uit Büde- rich bij Düsseldorf in de auto van haar man door een steen op de snelweg Venlo- Mönchengladbach gedood. Het dertien kilo zware gevaarte werd vrijdag kort voor mid dernacht door een onbekende vanaf een brug op de met een snelheid van 120 kilometer rij dende mercedes gesmeten. Hoewel ir. Hans Rattke zijn wagen van veiligheidsglas had voorzien, vloog de basaltbrok met een enorme klap door de vooruit. Mevrouw Rattke werd met geweld in het mid denrif getroffen en verloor on- middelijk het bewustzijn. Aangezien er slechts weinig bloed uit haar mond was ge vloeid, dacht haar man dat het slechts 'n flauwte betrof Des ondanks reed hij met zijn twee angstige dochterjes van veertien en twaalf jaar onmid dellijk naar het dichtsbijzijnde ziekenhuis in Möncheniglad- bach, maar hier moest de arts constateren, dat zij reeds over leden was. Het tragisch incident heeft vooral veel opzien gebaard- omdat op de betreffende snel weg reeds eerder met stenen werd gegooid. Op de in de buurt gelegetn Kaldenkirche- nerstrasse werden er op 9 en 11 juni jongstleden in totaal negen automobilisten zelfs met een geweer beschoten Hoewel de politie nog over geen enkele aanwijzing be schikt, vraagt men zich af of er een verband bestaat tussen deze moord cn de dreigemen ten. die een ombekende man reeds enkele keren tegen het verkeer in de buurt heeft geuit. In een brief eiste hij van de bisschop van Münster anderhalf miljoen Mark en dreigde hij overvallen op au to's te zullen plegen, wanneer het bedrag niet betaald zou worden. De regerimgspresident. van Düsseldorf kreeg eenzelf de brief, waarin een bedrag van één miljoen Mark werd geëist. commentaar O taatssecretaris dr. G. Klein van onderwijs en wetenschappen heeft enkele zaken duidelijk gezegd. Hij heeft erkend dat Brabant terecht vraagt om volwaardige universitaire voorzie ningen. Hij heeft te kennen gegeven, daar, onder bepaalde voorwaarden van onderwijskundige aard, zeker positief tegen over te staan. Hij heeft ook zijn irritatie over het treuzelen van de letterensectie van de Academische Raad met het uitbrengen van haar advies over hel verzoek van de Rotterdamse Erasmus- universiteit en de Hlburgse hogeschool niet onder stoelen of banken gestoken. Heeft zelfs, vooruitlopend op dat advies min of meer qezegd, dat hij verwacht dat er dat in ieder geval in zal staan. Het heeft er veel van dat deze staatssecretaris speelt met de gedachte nog voor het eind van deze regeringsperiode in Til burg en Rotterdam letterenstudies van de grond te krijgen. Als dat tenminste financieel te verwezenlijken is. Want hij zit vast aan een investering van tientallen miljoenen voor de Leidse en Amsterdamse universiteiten. De vraag moet daarbij gesteld worden, of het juist zou zijn die situatie nu te gaan presenteren om Brabant opnieuw te laten wachten. De eikenning is er immers vanuit Den Haag, dat dat eigenlijk niet langer verantwoord is. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De advocaten van de oorlogsmisdadiger Ko talla zullen, om hun ernstig zieke cliënt uit de gevangenis te krijgen, een kort geding tegen minister Van Agt van justitie aanspannen. Het kort geding zal waar schijnlijk 22 juli voor de rechtbank in Den Haag plaats vinden. De advocaten van Ko talla mr. J. Kousemaker uit Breda en mr. W. Nouwen uit Rotterdam, hebben genoemde datum in ieder geval al gere serveerd bij de griffie van de echtbank. Beide advocaten hebben, zo als bekend, minister Van Agt eerder gevraagd de straf, uie Kotalla ondergaat (levenslange gevangenisstraf) te onderbre ken. Dat zou mogelijk zijn ou grond van artikel 46 van de beginselenwet gevangeniswe zen. Kotalla zou, wanneer Van Agt daartoe zou besluiten, in bijvoorbeeld een verpleegte huis kunnen worden onderge bracht. De advocaten vinden dat Kotalla er zo slecht aan toe is dat het onverantwoord is hem nog langer in de ge vangenis te houden. Zoals be kend heeft Kotalla de laatste jaren een hersenbloeding en énkele lichte hartaanvallen ge had. Hij is al enkele malen bediend. Mr. Kousemaker en mr. Nouwen hebben Van Agt jn april in een ultimatum ge vraagd Kotalla voor 1 juli uit de gevangenis te halen. Zo niet dan zou een kort geding worden aangespannen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie deelde gisteren mee, dat minister Van Agt uit eigen beweging geen stappen zal ondernemen om op korte termijn de postitie van Kotalla te verbeteren. ,We wachten gewoon af tol we de dagvaarding voor bet kort ge ding in de bus hebben en daarna gaan wij uiteraard di- rekt contact opnemen met de landsadvocaat", aldus de woordvoerder. Overigens liet hij doorschemeren dat het door de advocaten van Kotalla aangekondigde ultimatum aan vankelijk op het ministerie niet zo serieus is genomen. „Een overweging om een kort geding aan te spannen, wil nl. nog niet zeggen dat het inder daad ook gebeurt", aldus de woordvoerder. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM In Israël is men blijkens krantecom mentaren verontwaardigd en ongerust over wat beschouwd wordt als een Amerikaans ultimatum aan de Israëlische re gering om de Mitla- en Gidipassen in de Sinaï te ontruimen of anders een ernstige confrontatie met de Verenigde Sta ten te riskeren. (Van onze redactie buitenland) LISSABON Portugals mi litaire leiders hebben zaterdag besloten de interne structuur van de revolutionaire raad. het hoogste orgaan in het land, te wijzigen. De raad vormde daartoe twee nieuwe commis sies: een centrale oommissie en een uitvoerende commissie. Deze worden gevoegd bij de twee bestaande: een politieke en een militaire commissie. De nieuwe centrale commis sie omvat de president, de premier, de commandant van de militaire veiligheidsdienst, De Carvalho en de stafchefs van de drie krijgsmachtonder delen, alsmede de vier leden van de politieke commissie. Dit is meegedeeld in een com muniqué dat door de revoluti onaire raad is uitgegeven. De centrale commissie zal beslissen over lopende zaken die buiten de bevoegdheden vallen van de andere beperkte organen van de raad. De com missie bestudeert voorts de analyses van de politieke com missie en stelt meningen en aanbevelingen op voor de voorlopige regering en de or ganen van het openbaar be stuur, aldus het communiqué. De algemene politieke beleids- ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) NAIROBI Volgens radio- Oeganda heeft president Idi Amin een aanbod van koning Chalid van Saoedi-Arabië om als bemiddelaar in het geschil over de Britse lector Denis HUls op te treden, aanvaard, maar Amin blijft eisen dat de Britse minister ran Buiten landse Zaken, James Callag- han, voor politieke besprekin gen naar Kampala komt voor de datum vrijdag waar op de terechtstelling van Hills is vastgesteld. zaterdag in een gesprek met de Britse waarnemend hoge commissaris James Hennessy Volgers de radio heeft Amin gezegd, dat Hi'lls heeft bekend dat hij voor Engeland heeft gespioneerd na het aflopen van zijn leeropdracht 1973. Radio Oeganda, beluisterd in Londen, heeft zaterdag be kendgemaakt dat in Oeganda twee Britse spionnen zijn aan gehouden. Oeganda heeft een aanbod van een Britse zakenvrouw van de hand gewezen met pre sident Idi Amin naar bed te gaan in ruil voor de vrijlating van lector Denis Hills. OP 77-jarige leeftijd is zater dagavond in Bern (Zwitser land) overleden de sopraan Mia Peltenburg, die vroeger vele triomfen heeft gevierd in binnen- en buitenland. Z'j is in Haarlem geboren en heeft les gehad van Aaltje Noorde wier. In diplomatieke kringen in Washington verluidde zaterdag dat pres'dent Ford Israël vrij dag had gevraagd grotere con cessies te doen aan de Arabi sche landen om het overleg over het Midden-Oosten weer van dc grond te kr'jgen. Men verklaarde dit na een onder houd dat Ford had met de Israëlische ambassadeur, Sim- cha Dinitz. Deze laatste is in middels naar Jeruzalem ontbo den. Ford en minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger brachten de Egypti sche reactie op de jongste Is raëlische voorstellen voor een tweede tussentijdse vredes overeenkomst over. Egypte heeft deze klaarblij kelijk verworpen omdat Israël althans een deel van de passen wil behouden. De Amerikaan se leiders zouden hebben ge zegd dat Amerika zich tot de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten zal moeten wenden indien Israël de passen niet aan Egypte wil overdragen krachtens een nieuwe tussentijdse overeen komst. Het Israëlische dagblad Ma'ariv schrijft dat Amerika „volledig" begrip t9ont voor de moeilijkheden van president "adat maar niet voor de be hoeften van Israël, waarop het krachtige drul:" uitoefent om de passen te ontruimen. Vol gens de Juruzalem Post zijn de houding en toon van Ame rika nauwelijks die van een bemiddelaar. Het blad be schuldigt de Amerikaanse lei ders van grofheid in hun di plomatieke benadering. Minis ter van defensie Sjimon Peres in een vraaggesprek met Ma'ariv gezegd dat Israël zich tegen de eisen tot volledige ontruiming van de passen moet verzetten. Oppositieleiders hebben zon dag in een gesprek met pre mier Rabin er op aartgedrou gen dat de regering niet zal buigen voor Amerikaanse druk om de passen, die van vitaal belang worden geacht, volledig te ontruimen. Er is een Amerikaans plan dat voorziet In de oprichting van een Palestijnse staat en de legering van Internationale troepen in strategische streken in de bezette Arabische gebie den als bijdrage aan een op lossing van het conflict in het Midden-Oosten. Dit schreef za terdag het in Cairo verschij nende weekblad Achbar El Yom. In een bericht van zijn Lou- dense correspondent die we ingelichte kringen aanhaalde, schreef het blad dat het Ame rikaanse plan, dat het betitel de als het -plan-Ford", tege moet komt aan Israëlische vei ligheidseisen en zou fungeren als basis voor onderhandelin gen op een hervatte Geneefse Midden-Oastenconferentie. Rasjif Karam', de man die een nieuwe regering in Liba non moet vormen, liet gistera vond weten dat hij een ak koord met de leiders van de elkaar bestrijdende groeperin gen in Libanon heeft bereikt over de vorming van een nieu we regering. H'j zei te hopen dat de samenstelling van deze regering vandaag bekend kan worden gemaakt en deed een beroep op de linkse en rechtse groeperingen een eind aan de straatgevechten te maken. Ook in het weekeinde is er zwaar gevochten in de Libane se hoofdstad Beiroet. Er werd gebruik gemaakt van mortie ren en mitrailleurs. Gistermid dag breidde de strijd zicih tot stadsdelen waar eerder nog geen schermutselingen voor kwamen uit. Er zouden ten minste vijftig doden en 125 gewonden zijn gevallen in de afgelopen week In de twee maanden dat de strijd nu aan de gang is zou dit aantal 1100 bedragen. DEN HAAG (ANP) ,,Ik denk dat niemand van ons de zorgen van de heilige vader en zijn zwoegen voor de kerk kan meten. Als in deze tijd de zorg voor een kerkprovincie aan degenen, die deze zorgen te dragen hebben, al zoveel Problemen aanreikt, zoveel vraagt aan aandacht, aan werk, aan zorg, wat moet dan de last zijn van deg,ene op wie alle problemen en moeilijkhe den van geheel de universele kerk afkomen". Aldus kardinaal Alfrink in zijn predikatie zondagochtend tijdens de eucharistieviering, waarin hij voorging ter gele genheid van de 12e verjaardag van de keuze van paus Paulus 6. De h. mis werd zoals ge bruikelijk gevierd in de kerk van de h. Jacobus de Meerde re in Den Haag. De apostolisch prolnuntius in ons land, mgr. Angelo Felici. woonde de plechtigheid bij, evenals ver schillende bisschoppen der r.k. kerk van Nederland, leden van regering en parlement en van het carps diplomatique. BATOW (UPI) Charlie Smith, naar alle waarschijn lijkheid Amerika's oudste, heeft een nieuw gebit gekre gen, net op tijd voor zijn 133- ste verjaardag. Een tandarts in Miami zag de ex-slaaf tijdens een inter view op de televisie en het viel hem op dat Smith tande loos was. Hij heeft hem koste loos een nieuw gebit aangeme ten. „Hij was er uitgesproken hap pig op", zei tandarts David Vine. De sociale verzekering in Amerika noemt Smith haar oudste klant. Smith zelf zegt dat hij werd geboren in Libe ria in 1842 en dat hij in 1854 door slavenhandelaren werd ontvoerd en gebracht naar de Verenigde Staten. Charlie Smith houdt 4 juli aan als zijn verjaardag. De precieze dag weet hij niet. Een SALONIKI (Reuter) 24-jarige Bulgaar met een re volver heeft zaterdag de ge zagvoerder van een Bulgaars vliegtuig gedwongen naar de Griekse plaats Saloniki te vliegen, waar de man onmid dellijk politiek asiel heeft ge vraagd. Als motief zou hij hebben opgegeven, dat de toe stand in Bulgarije hem niet aanstond. Het in Saloniki gelande Bul gaarse vliegtuig had vijftig in zittenden en bemanning en is weer veilig in Bulgarije terug gekeerd. HILVERSUM De Neder landse Emilie van Zinnicq Bergmann, door Zaïrische op standelingen vrijgelaten, weet nog niet wanneer zij naar Ne derland zal komen. Zij wil wachten tot ook haar Ameri kaanse medestudent Kenneth Smith, die nog door de opstan delingen wordt vastgehouden, vrijkomt. Mejuffrouw Van Zinnicq Bergmann vertelde dit in een korte verklaring, die zij zon dag van Dar es Salaam uit af legde voor Avro's radio-jour naal. Om geen gevaar te scheppen voor de vrijlating van Ken neth Smith wilde ze nog „ont zettend weinig" zeggen. Zelf zei ze ze ,,goed en gezond" te zijn. De Amerikaanse Carrie Jane Hunter en de Nederlandse zijn zaterdag in Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanzania aange komen. De twee meisjes kwa men vergezeld van de vader van Carrie Jane aan uit Kigo- ma met een gehuurd vliegtuig je. Zaterdagmorgen vroeg wa ren zij per boot te Kigoma aangekomen uit Zaïre, na haast zes wedren van gevan genschap. Op 19 mei werden ddie Amerikaanse studenten en het Nederlandse meisje ontvoerd uit hun kampement op de Tanzaniaanse oever van het meer van Tanganjika. De ont voerders zijn leden van een guerilla-organisatie die zich de •.partij voor de volksrevolutie' noemt. Deze organisatie is in Zaïre gevestigd en heeft tot doel de omverwerping van de rechtse regering van president Moboetoe Sese Seko en de „bevrijding van het Kongolese volk". De guerrillastrijders eisten voor de vrijlating van de gijzelaars betaling van een half miljoen dollar, honderden wapens en munitie en de vrij lating van twee medestrijders die als politieke gevangenen in Tanganjika vast houden zitten. Drie van de vier studenten zijn vrijgelaten. NEW DELHI (DPA) De president van India, Fakhrud- din Ali Ahmed, heeft zaterdag bekerdgemaakt dat in verband met de noodtoestand die in zijn land is afgekondigd een aantal grondrechten opgeschort is. Hierdoor wordt onder meer de gearresteerde politici uit de oppositie de mogelijkheid ont nomen te procederen tegen hun vasthouding. liinen blijven het domein van de voltallige revolutionaire raad De Portuigese communisti sche partij heeft zaterdaga vond een massabijeenkomst belegd in de stierenvechtersa rena Er waren 15.000 men sen. Partijleider Alvaro Cunhal viel de socialistische partij en „reactionaire krachten binnen en buiten Portugal" aan. Er zijn mensen, zei hij, die het geval van het socialisti sche daigblad Republics schil deren als het om hals brengen van de vrijheid. „Maar het gaat om een arbeidsconflict waarin de werknemers niet vechten te-gen de vrijheid vam de pers maar voor de persvrij heid", zei hij. Velge, directeur van de kunstmestfabriek Sapec, ver klaarde zaterdag: „Ik ben niet ontevreden over de manier waarop. Onderhandelen is al tijd beter dan een geweidadi- ge oplossing. PARIJS <UPI) Het Fran se ministerie van Binnenlandse Zaken heeft zaterdag meege deeld, dat de schietpartij van vrijdagnacht, die het leven eiste van twee agenten van d» Franse contra-spionage en van een Libanese aanhanger van de Baader-Meinhof-groep, het slotstuk was vam verscheidene weken onderzoek naar de acti viteit van „een buitenlandse terreur-organisatie". Volgens het Franse ministe rie heeft een niet nader aan geduide Venezolaanse terrorist de Franse agenten gedood als ook de Libanees en voorts ernstig verwond de man, die de leiding had van het onder zoek: Jean Herranz, De vier mannen trachtten het verblijf van de Venezolaan in het Quartier Latin binnen te gaan. Het Franse ministerie deelt verder mee, dat de Franse binnenlandse spiomagegroep verscheidene weken een bui tenlandse terreur-organisatie op het spoor was, die aansla gen beraamde op prominente personen en gijzelaars wilde maken om politieke reda- nen. De Libanees van wie hier sprake is, was enkele dagen geleden gearresteerd. De Liba nees bracht de drie Franse agenten vrijdagavond naar het appartement van de van ter- reuractiviteit verdachte Vene zolaan. Van de zijde van de Franse politie en van oogge tuigen is meegedeeld dat de Venezolaan na een verhitte discussie zijn „bezoekers" neerschoot. De Venezolaan vluchtte en ontsnapte. Drie meisjes en twee man nen, die zich in het aparte- ment van de Venezolaan be vonden toen hij bezoek" kreeg, zijn aangehouden. De voltrekking van het huwelijk van prinses Christina en Jorge Guillermo in het ge meentehuis te Baarn. In de met duizenden gele. witte en oranje zomerbloemen en exotische planten versierde Utrechtse Domkerk wachtten al 1050 genodigden op Christi na en Jorge, toen het paar nog uit Baarn moest vertrekken. Onder hen waren minister president Den Uyl en zijn ambtgenoten van Suriname en de Antillen, Arron en Evertsz, alsmede de ministers van Agt. de Gaay Fortman, Vredeling en Van Doorn, veel fractie voorzitters uit de Eerste en Tweede Kamer kardinaal Al frink. de commissarissen van de koningin en verder honder den vrienden en kennissen uit binnen- en buitenland. De gehele liturgie was in de Nederlandse taal, behalve de vragen aan en de antwoorden van Christina en Jorge en de toespraak van pater drs. B.A.H.M. Bot bij het overhan digen van de huwelijksbijbel De buitenlandse gasten kon den de dienst volgen aan de tand van een Engelse verta ling van de teksten, gebeden en liederen. De Utrechtse her vormde predikant dr. Joh. van der Werf en pater Bot gingen samen voor in de oecumeni sche dienst. Alleen het gezoem en geklik van film- en fotocamera's was te horen, toen bruid en brui degom naar voren kwamen om de trouwbelofte af te leggen Met een zeer vastberaden ,yes J do" beloofden Christina en lorge elkaar lief te hebben en trouw te zijn. Prinses Christina en Jorge Guillermo zullen vanavond in gezelschap van koningin Julia na en prins Bernhard bedan ken voor de belangstelling die zij hebben ontvangen bij hun huwelijk. Dit dankwoord wordt door de NOS-televisie uitgezonden om 20.20 uur via Nederland I en 2. De NOS- radio zendt het dankwoord uit om 20.00 uur via Hilversum 1. Alles wat je op televisiege bied door de week tekortkomt kan in het weekeinde inge haald worden. Nog maar net bekomen van de Hogendijk- schrik vrijdagavond laat over een wellicht komende kabi netscrisis, was ik zaterdago- tend present bij de huwelijks inzegening van prinses Chris tina en Jorge. Zo zie je de leden van het koninklijk huis weken niet en zo zijn ze bijna twee uur te bekijken. Het NOS-journaal gaf 's avonds een impressie van het verloop van de dag en dan merk je pas goed wat je gemist hebt. Vrolijke momenten op de za terdag. Glunderrend nam nieuwslezer Rien Huizing een arrogante opmerking uit het verre Tanzania in ontvangst („U bent een intelligent mens, merk ik"). André van Duin ging in Tros' Op losse groeven zingend kopje-onder-water tij dens zijn perfecte persiflage op het onzinlied van Ramses Shaffy en Ad Langebent was aan het einde van Brandpunt het slimste jongetje van het stel met een nog niet eerder vertelde kwinkslag „Uw beste vrienden zaten bij de Vara". Tot twee keer toe noemde Studio Sport het zaterdaga vond een kwalijke zak dat de toeschouwers van de TT-races pas laat van het dodelijk on geluk in kennis werden ge steld Eerst Henk Terlingen in een filmpje, opgenomen om tien over vijf 's middags en de studio-commentator om onge veer half twaalf. Vreemd komt de rectificatie over in de zondag-aflevering als daaruit blijkt dat Terlingen om zeven uur zaterdagavond de ware toedracht hoorde. Leuke eolle- gialiteit heerst er trouwens onder de motor-coureurs: the show must go on, wat er ook gebeurt. Met de laatste uitzen ding van KRO's De wereld in oorlog is een einde gekomen aan één van de door mij meest bewonderde documentaire-se ries; 26 delen tragiek en ellen de, waarin niet alleen de mili taire gebeurtenissen, maar ook de politieke en sociale achter gronden in beeld werden ge bracht. Een fascinerend werk stuk Zondagavond betekende o.a de eerste kennismaking met NOS- De tijgerbrigade, een serie van Franse makelij. Je kreeg een indruk hoe de politiemacht aan het begin van de eeuw moest werken en dat leverde komische plaatjes op. De intrige van het verraai was in niets te onderscheiden van de avonturen van de Amerikaanse helden 75 jaar later die wekelijks over het scherm razen. Zonder snorren, maai wel 190 kilometer per uur sneller. Co-rbeddu, een ac tuele rovers-symphonie van de cineast Louis van Gasteren, is een bijzondere fitlm. Er wer den vele omwegen gemaakt en zijpaden ingeslagen en dat is niet bevordeliik voor de aan dacht. Maar filmtechnisch viel er niets op aan te merken. Wel oo Van Gasteren's opmer king in het programmablad: „De aanwezigheid van concre te dingen zowel als mythologi sche geven de film een com- p'ex geheel. Als snijpunt van die comnlexitpit staat de grot waaruit de radrilen naar bui ten lonen" r)e inirie dinloma's om dit te begrijpen, moet ilk nog behalen. JOH AN DIEPSTRATEN.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5