Akkoord over Suriname Brabant heeft te weinig hoger onderwijs De wapens van Guillaume: geduld en beminnelijkheid Robert Stolz-..Mijn leven is muziek -overleden VOORZICHTIGE REM OP INVASIE VAN SURINAMERS eorstejaars bekend Bezetters Casolith krijgen hun zin weer Het in Europa 7,campina Repetitie rond een sterfbed Financiële zorgen Terreur in Nijmegen binnenland buitenland 1 ver. bescherming ongeboren kind LAAT LEVEN Kernakkoord Definitieve aantal Brazilië- W.-Duitsland Koos Postema STAATSSECRETARIS KLEIN: Man bekent moord op Rotterdammer TWEEDE DAG PROCES TEG EN OOSTDUITSE SPION METZLER- ZATERDAG 28 JUNI 1975 9 17 commentaar TTet is geen geheim meer, dat sinds Franco het einde van zijn J--1 dagen ziet naderen, in Spanje regelmatig gerepeteerd wordt voor een staatsgreep. Onderdelen van die repetities zijn nationale stakingen in de bouw, metaal en op banken. Zelfs op de ministeries van justitie, arbeid en buitenlandse zaken heb ben „oefeningen" plaatsgevonden. Inmiddels staan er ook „regeringen", of zo men wil rege- ringsblokken van nogal uiteenlopende signatuur klaar, die uit de startblokken zullen proberen te komen als de dictator sterft. Eén ding is duidelijk in Spanje: De spanningshaarden, die sedert de moord op premier Carrero Blanco op 20 december 1973 tot barstens toe geladen zijn, moeten vroeg of laat explo deren. Spanje gist: van Baskenland tot Cataionië. 'n Belangrijk gegeven is, dat de huidige regering van Arlas Navarro in de loop van haar bestaan enige schuchtere pogin gen tot liberalisering schipbreuk heeft zien lijden. Onder druk van extreem-rechts is er van Navarro's politieke lente, aange kondigd in zijn eerste troonrede van 12 februari 1974, weinig terechtgekomen. De door hem in het vooruitzicht gestelde „bredere politieke participatie" (in Spanfe een ongedefinieerd synoniem voor democratie) is verhinderd door de kliek rond Franco, de fascisten van de Falange, de voormannen van de „Beweging" de enige toegestane politieke partij en oooi een aantal terreurbervden van rechtsen huize zoals de Gurrillio's de Christo Rey. Arias Navarro heeft inmiddels zijn plan getrokken en hij ts, blijkens zijn begin deze week uitgesproken tweede troon rede, teruggekeerd op zijn oude stellingen. Het thema van rust en orde, het kwalijke handelsmerk van het regime, prijkte weer op het voorste plan. Hij kondigde de „totale oorlog" aan tegen het communisme. Een speciale anti-communistische wetgeving zal hem daavoor het instrumentarium verschaffen. „Gezien de uitdaging die ons land wordt gesteld door de communisten, al leen of in bondgenootschap met anderen, zal geen moeite or>3 te veel zijn", aldus de Spaanse regeringsleider. En kennelijk tot de oppositie in het algemeen, die er overigens nog niet in ge slaagd is haar rijen te sluiten: „Laat niemand de vergissing be gaan te dénken dat wij ons gezag zullen verzwakken. Er komt geen bestand met hen die deze regering omver willen werpen. Wij zullen niet aarzelen a4le middelen te hanteren om de orde te handhaven die het Spaanse volk nu bijna veertig jaar heeft genoten". Het is de taal van een hardleerse man, die kennelijk ook na Franco zijn regime wil blijven bouwen op arrestaties, vervol gingen en processen. Dat is, zoals de historie leert, de wankel- sfe basis van een bewind. Navarro zou het allemaal kunnen lezen in de memoires van zijn oude buurman Marcello Caetano, die in Portugal het be kende lot onderging. Voor Navarro en zijn medestanders is het te hopen, dat straks de Spaanse revolutionairen ook anjers in de lopen van de geweren hebben. "ÏTeel wijzer is de Tweede Kamer deze week niet geworden toen zij van minister Ouisenberg (Financiën) wilde weten hoe deze het begrotingsdebat van bijna tien miljard dacht te stoppen. De bewindsman liet doorschemeren, dat de pas wel wat zal moeten worden ingehouden voor een grootscheepse bezuiniging voelt .hij echter niet maar hij gaf niet aan hi welke sectoren dan in 1976 wat kalmer aan gedaan zal worden. Het is wel begrijpelijk, dat de minister nog niet het achterste var» zijn tong wil laten zien. Binnen het kabinet bestaat nog lang geen overeeenstemming over het toekomstige uitgaven beleid. Ook in het parlement zijn de meningen verdeeld. De grootste handicap van het kabinet bij het nemen van zakelijk verantwoorde beslissingen is echter het gegeven, dat een deel van de eigen achterban van Den Uyl en de zijnen, zwaaiend met Keerpunt '72, geen pas op de plaats wenst te maken maar blijft aandringen op een verdere verhoging van de rijksuitga ven. De verwachting lijkt daarom gerechtvaardigd, dat in de nieuwe begroting een paar tijdbommen ingebouwd zullen zijn. Naar onze mening zal er niet te ontkomen zijn aan een zekere bijstelling van het uitgavenbeleid. Dezer dagen is bij voorbeeeld bekend geworden, dat de sociale voorzieningen, een van de belangrijkste verworvenheden van na de oorlog, dringend toe zijn aan een grondige doorlichting. Laat men de huidige ontwikkeling ongestoord voortgaan, dan zal de sociale zekerheid in Nederland over een paar jaar onbetaalbaar ge worden zijn. Dit is geen voorspelling van rechtse rakkers maar een constatering van deskundigen ter linkerzijde. Overigens is al wel bekend geworden dat het kabinet in efk geval op één post de hulp aan arme landen in geen geval wil bezuinigen. Daarmee kunnen wij het van harte eens zijn. Vergeleken met de ontwikkelingslanden leven wij hier in Ne derland zo bevoorrecht, dat we onze financiële zorgen een voudig niet mogen afwentelen op lenden, die geteisterd worden door honger en armoe. WENEN (DPA) De be kende Oostenrijkse compo nist en dirigent Robert Stolz k gisteren op 94-jarige leef tijd in West-Berlijn overle den. Hij vertoefde daar in verband met opnamen voor een grammofoonplaat. Stolz overleed tengevolge var een hartaanval Robert Stolz werd op 25 augustus 1880 in Graz geboren. Zijn muzikaal talent ontplooide zich al op zeer jeugdige leef tijd. Hij kreeg les in Wenen an Engelbert Humperdinck en Robert Fuel». Toen hij elf jaar was voltooide hij zijn eerste compositie en op 19-jarige leeftiijd zag hij Jo- hann Strauss „Die Fleder- msus" dirigeren, trok daarna de stoute schoenen aan en zocht de grote componist in zijn huis in Wenen op. „Mijn leven is muziek", zei de vader van ongeveer vijftig operettes, meer dan honderd muziekwerken voor films en tweeduizend liede ren waarvan er vele bijzon der populair werden. „Zwei Herzen in dreiviertel takt", „lm Prater blüh'n wieder die Baume", „Adieu, mein klei ner Gardeoffiizier", „O, mia belia Napoli" werden in na- gtnoeg alle Europese landen gezongen. Zijn versie van „Die lustige Witwe" was in 1943 een enorm Broadway- succes. Na zijn jeugd in Wenen te hebben doorgebracht werd Stolz aangetrokken door de bruisende sfeer van het Ber lijn in de jaren twintig, Iti Ce oude rijkshoofdstad vier de hij zijn grootste triomfen, tol hij voor het nationaal- sotlalisme plaats moest ma ken en eerst naar Wenen te rugkeerde om vervolgens naar Parijs en tenslotte naar de Verenigde Staten te gaan. Sinds 1946 woonde Stolz weer in Oostenrijk, als hij tenminste niet elders was voor een van zijn talloze^ op voeringen in het buiten land. Zijn liedjes waren kenne lijk niet alleen maai- produk- len van een droomwereld. „Ob blond, ob hraun. ich lie- be alle Frau'n", luidt de titeï van een van deze liede ren. De grote componist en dirigent is dan oolk vijf keer getrouwd geweest, laatstelijk met de jeugdige „Einzi" Yvonne Louise Ulrich. Robert Stolz Al die brave katholieken, die in de tijd van het rijke roomse leven met dubbeltjes en stuivers in Nijmegen een katho lieke universiteit hebben doen verrijzen, zullen nooit hebben kunnen vermoeden, dat die katholieke burcht van wetenschap ooit nog eens geterroriseerd zou worden door marxistisch- leninistische studenten en docenten. Prof. Hoogerwert, een uitgesproken progressieve figuur de V.U. onthield hem een professoraat omdat hij te links was heeft enkele maanden geleden in deze krant gewaarschuwd voor de sfeer van intimidatie en onverdraagzaamheid op de faculteit der politieke wetenschappen. Het heeft niet mogen baten. Hoogerwerf, in de steek gelaten door het universiteits bestuur, heeft dezer dagen het voorbeeld gevolgd van enkele coltega's en is teruggetreden. Het college van bestuur is nu eindelijk wakker geworden in een recente verklaring is stelling genomen tegen die studen ten en wetenschappelijke medewerkers, die om hun dogmatisch marxistisch denken de sfeer op de universiteit verpesten en normale wetenschapsbeoefening onmogelijk maken. Deze He den zullen voortaan niet meer in benoemingscommissies zitting mogen nemen. Zal er nu veel veranderen op de sectie politieke weten schappen? Veel fiducie hebben we daar niet in. De brave borsten van het universiteitsbestuur zijn geen partij voor de ultra-linkse club in Nijmegen. Katholiek Nederland blijft intus sen ongeïnteresseerd toezien hoe een kleine groep fanatici de vrije wetenschapsbeoefening op een katholieke universiteit on mogelijk maakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Suriname kan op 25 november zijn on- afhankelijkheidsfeest vieren. Deze datum die premier Ai- ton al lange tijd als street- datum In het hoofd had, kan nu als definitief gelden dank zjj het positieve resultaat van de woensdag en donder dag gehouden onderhande lingsslag tussen Nederland en Suriname. Nu altte hete hangijzers door de beide regeringsdelegaties aaneen zijn gesmeed tot een hecht werkstuk, dat alleen hier en daar nog wat bijge vijld moet worden, staat niets de verdere procedure meer in de weg. De vijfentwintigste november is nu, ondanks het feit dat de Nederlandse en Su rinaamse parlementen nog hun jawoord moeten geven, ge- m-akkelijïc haalbaar. Na afloop van de conferen tie in Den Haag, donderdag nacht omstreeks half twee. Meek ai spoedig dat Neder land door op diverse financiële punten toe te geren vast heeft kunnen houden aan het stand punt, dat ln ieder geval na de onafhankelijkheid Surinamers niet antoeperikt naar ons land zouden motgeh komen. In het kort ziet het behaalde resultaat van de onderhande lingen er als volgt uit: Suriname krijgt voor de eerstkomende tien tot vijftien jaar f 3,2 miljard ontwikke lingshulp In dit bedrag zit een kwijtschelding begrepen van de gehele huidige Suri naamse sehulrl ,aan Nederland- zijnde ruim f 500 miljoen. Nederland heeft toegezegd dat als blijkt dat de f 3.2 mil jard niet voldoende is. men bereid la nog eens maximaal f 300 miljoen aan ontwikke lingshulp te geven. Nederland is bereid om voor 500 miljoen garant te staan voor internationale le ningen die Suriname na de onafhankelijkheid zal aan gaan. N« onafhankeïijkheSf mogen Surinamers zonder vi sum drie maanden in Neder land blijven. Als een Surinamer, die naar Nederlander wil verhuizen, na drie maanden nog geen buis vesting of werk heeft, wordt hem geen definitieve ver blijfsvergunning verstrekt Premier Arron verklaarde desgevraagd, dat hij niet ver wacht dat er na de onafhanke lijkheid uit zijn land een enorme emigratiegolf naar Ne derland zal spoelen. Hij zei er op te vertrouwen, dat de Ne derlandse hulp veel werkgele genheid en goede sociale om standigheden in Suriname kan doen ontstaan. De animo om weg te trekken zal daardoor ongetwijfeld veel minder zijn dan door sommigen wordt ver wacht. Premier Den Uyl noemde n* afloop van de be sprekingen de resultaten ,.u- nfek en historisch" en „in de wereld niet vergelijkbaar". Begin september zal de Twee de Kamer de ontwerp-onaf- hankeljjkheidsregeling met Su riname ln een twee dagen du rend debat behandelen. (ADVERTENTIE) verleent hulp Telefoon 020-730510 073-562606 Wordt lid minimum f 12,50 per jaa> Steun onze vereniging Giro 2585780. N. Lid, postbus 2. Nieuwkuijk In het natuurrecreatiecentrum op Texel heeft schrijver Jan Wolkers (r.) gisteren het .zeehondje Eva, dat hij hier in zijn armen houdt, gedoopt. Het beestje is het dochtertje van de zeehond, die door Wolkers in 1971 werd gered op de Rot tumerplaat, 'toen hij daar verbleef voor een radio-uitzen ding. Links mevrouw Wolkers met bloemen en glas. I-'» -vr.M.' (Van onze correspondent) BONiN Met de levering van aclht kernreacties aan Brazilië heeft West-Duitslandzich een eerste plaats veroverd op de wereldranglijst van de atoom- teohnologié. Met gepaste trots ondertekende minister van buitenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher, gisteren in Bonn met zijn Braziliaanse collega Antonio da Silveira, het betreffende contract en de Duitse publiciteitsorganen be jubelen het aanzien, dat de Bondsrepubliek althans in dit opzicht in de wereld heeft verworven. Met het oog. op het feit, dat de order ter waaide van liefst 13 miljard gulden aan Amerika'» neus voorhij ging, zei een ho ge Duitse ambtenaar: „Onze technologie is eenvoudigweg beter dan die van de anderen en daarom zitten we nu in de big business". In Brazilië werd bet feit gisteren gevierd met rechtstreekse televisie-uitzen dingen uit Bonn via een satel liet. ROTTERDAM (ANP) Het college van B. en W van Rotterdam heeft gisteren be sloten de heer Koos Postema te benoemen als hoofd van het bureau voorlichting en publici teit van deze gemeente. De neer Postema volgt de heer Jac. Bax op, die per 1 sep tember hoofd van de afdeling externe betrekkingen van hot gemeentelijk havenbedrijf wordt. den Haag (anp> Staatssecretaris Klein Van On derwijs en Wetenschappen heeft de definitieve aantallen eerstejaars vastgesteld voor acht studierichtingen waarvoor de academische raad een nu merus fixus heeft aange vraagd. De bewindsman is op een aantal plaatsen afgeweken van het advies van de acade mische raad. Zo wilde deze 1830 eerste jaars tot de medicijnenstudie zien toegelaten en 190 tot de opleiding voor tandarts. In mei liet Klein al weten deze aan tallen te hoog te vinden en bij nader overleg met enkele fa culteiten zijn de maxima voor de beide studierichtingen ge komen op 1735 en 150. LEEUWARDEN (ANP) - De 170 werknemers van Caso lith in Leeuwarden hebben hun ap 16 juni begonnen be zetting van het bedrijf giste ren beëindigd. Dat is te dan ken aan een regeling tussen eigenaar-directeur J. Talsma en de grootste schuldeiser het Duise concern Degussa in Frankfort. Bij het tot stand komen daarvan zijn ook verte genwoordigers van de onder nemingsraad en van de drie industriebonden betrokken ge weest. De werknemers hebben het bedrijf twee weken geleden bezet en de kantoorruimte van de lieer Talsma dichtgespij- keerd. Volgens woordvoerders van dc vakbonden gant het om een soort onderpandovereen- kormst. Degussa krijgt dc aan dolen van Casolith niunelijk voor 100 jjroeent in onderpand. Do heer Talsma kan dus niet langer „doen wat hjj wil". (Van onze onderwijsredacteur) DEN BOSCH De Tilburg- se Hogeschool moet zich kun nen ontwikkelen. In d," niet technische sector de lette ren en de geschied-nis en in de maatschappijweten schappen moet die hogeschool een volwaardig doch gespecia liseerd pakket van universitai re voorzieningen kunnen bie den. Het is niet de bedoeling van minister van Kemenade en staatssecretaris Klein- om de toch al grote universiteiten in ons land tot mammoetinstellm- geh te laten uitgroeien. Ze zullen liever bevorderen dat de kleinere universiteiten kan sen op uitbouw krijgen. Maar alle plannen moeten pas sen binnen de regionale sprei- dingsopzet voor het weten schappelijk en ander onder wijs. En het ministerie moet woekeren met h-t geld, voor nieuwbouw en het aanstellen van personeel. Dat vertelde de staatssecre taris van onderwijs en weten schappen dr. G. Klein, gister middag ln 's-Hertogenbosch. Hij had er 's middags gespro ken met de commissaris der koningin, de heer J. van der Harten, en enkele gedeputeer den. Een gesprek waardoor hij door een aantal hoge ambtena ren van ztjn departement werd bijgestaan. Het was, so vertelde hijzelf een gedachten- wisseling geweest over een aantal Brabantse onderwijsza ken. Het ge»prek had hem de overtuiging gegeven dat wat de onderwijsvoorzieningen be treft voor Brabant niet het plafond is bereikt waarop de provincie recht heeft. Gezien ook de omvang van haar be volking in verhouding tot de bevolking van Nederland. Het is gewenst vond dr. Klein dat het provinciaal be stuur een coördinerende rol gaat spelen bij het opstellen van plannen voor het treffen van onderwijsvoorzieningen in de provincie, ook en vooral, voor dat onderwijs in Brabant dat het gat moet gaan opvul len tussen het hoger beroeps onderwijs en het wetenschap pelijke onderwijs. „Ik vind dat Brabant zijn onderwijs snel goed moet opbouwen, ook in het kader Van de externe democratisering (toegankelijk heid voor iedereen)." Zulk een coördinatie kan veel extra gepraat op het de partement van afzonderlijke groepen voorkomen, meent de staatssecretaris. De staatssecretaris onthulde dat binnenkort het rapport van de commissie Leibrandt over de samenwerking tussen de twee Brabantse hogescholen open baar gemaakt gaat worden. In die studie worden ook gedach ten ontwikkeld over het Bra bantse universitaire onderwijs De commissie heeft op het laatste moment toch nog eeen eenstemmig advies daarover aan de ministers kunnen uit brengen. ROTTERDAM (ANP) De 20-jarige Mehmet D. uit Yoz- gat in Turkije die donderdaga vond door de Duitse politie in de lijnbus van Verviers naar Aken werd aangehouden, heeft toegegeven de moord op de 60-jarige Rotterdammer Gljsbertus Boel gepleegd te hebben. Gljsbertus Boel werd op ko ninginnedag in de kruipkelder ven zijn woning san de Ha- ringtmkkerstraat in Rotterdam gevonden. Aberdeen zv. bew. Athene licht bew. Barcelona licht bew. Bellijn onbew. Bordeaux onbew. Brussel half bew. Frankfort zw. bew. Helsinki regen Genève niet ontvangen Innsbruck onweer Kopenhagen half bew. Lissabon onbew. Locarno niet ontvangen Londen zwaar bew. Luxemburg onbew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen licht bew. onbew. onbew. regenbui licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. onbew. regen onbew. Zürich niet ontvangen Las Palmas onbew. 11 gr. 33 gr. 26 gr. 19 gr. 29 gr. 18 gr. 23 gr. 19 gr. 30 gr. 18 gr. 24 gr. 19 gr. 22 gr. 30 gr 30 gr. 27 gr. 26 gr. 25 gr. 18 gr. 21 gr. 28 gi. 30 gr. 15 gr. 29 gr. 24 gr. De liefhebbers, en vooral - hebsters, van vorstelijke pracht en pronkpraal kunnen zich vandaag weer even een beetje te buiten gaan aan een prinsesselijk trouwt je. Jawel, van Christina en Jorge. Maar stelt u niet teveel voor van de hoeveelheid blauw bloed vandaag, want Christien „doet er niet veel aan". Ver standig meisje. Veel geluk voor haar en haar Jorge. (En als u blauw bloed ziet, moet u niet naar de krant bellen, en ook niet naar de dokter, maar uw kleurenteeve* bijstellen). Verder een goede morge, Jorge. En maak je geen zor- «e. Gisteren die stelling gelezen over stickers op autoruiten Moet u weten dat op dezelfde dag eveneens in Nijmegen drs. J. Drayer uit Malden promo veerde tot dr. in de genees kunde en daarbij o.a. de vol gende stelling produceerde: „Bij het ontwerpen van per sonenwagens dient voor het aanbrengen van wettelijk ver plichte of individueel gewen ste vignetten ruimte op het koetswerk gecreëerd te wot- den, teneinde het rijden niet nog uitzicht-lozer te ma ken". En wat lezen we weer: na het brood en de suiker en de benzine, is daar ook de kapper die duurder wordt. Mee om hoog in de inflatoire vaart der volkeren. Een mens wordt alleen al kaal van de zorgen. En ook ie boter wordt duit- der. Het moge Inmiddels duidelijk zijn dat u mocht u er dezer dagen met een caravan of an derzins rollend vakantie-arti kel tussenuit willen paa enkele minuten voor het weg rijden de wielen eronder moet monteren. Politie: die caravangsteti ba ren ons zorgen. Ën nu gaat Pier van Gor- kum de Kamer uit, zo lees ik. Dan moet-ie de gang op. Ik hen eens weg, en wens eenieder een prettig weekein de of dito vakantie. MERIJN (ADVERTENTIE) bril: ieder» oogmerk!1 HET Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft donder dag met 21 tegen 8 stemmen geweigerd geld beschikbaar te stellen voor de Internationale arbeidsorganisatie, naar aan leiding van een besluit van deze nevenorganisatie van de Verenigde Naties om de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie binnen te laten. EEN Japans söhip heeft giste ren 25 Zuidvietnamese vluch telingen opgepikt die uitgeput rondzwalkten in een jonk op 600 kilometer ten oosten van Saigon, zo is gisteren in Toba vernomen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BONN Wie er bij de klein- bourgeoise aanblik van Günter Guillaume allang twijfelde een meesterspion voor zich te heb ben, moet zich hierin op de tweede dag van diens proces in Düsseldorf bevestigd zien Wanneer de doopceel van de man, die aanleiding werd van kanselier Willy Brandts val gelicht wordt- ziet men alleen maar de kleurloze contouren van een braaf mannetje, dat in de maatschappij noch door zijn boosheid, noch door bij zondere capaciteiten ooit zal opvallen. Vooral liet begin van zijn ..loopbaan" in Oost-Ber- lljn lijkt het ponsbandje te zijn van een computer die nooit een grote carrière zal beleven. Hiij werkt jarenlang als een maar matig verdienen de theater-fotograaf totdat hl) bij de uitgeverij „Volk und Wissen" een bescheiden plaatsje vindt. Latei wordt ook in de Bondsrepubliek be kend. dat deze uitgeverij een eerste aanloopndres voor spi onnen of andere potlekljkcrs is. Hier leert Guillaume datge ne waartoe iedereen in staat l.« wanneer hem maar gezegd werd hoe het moet. In een degelijke agentenopleiding wordt hem aan het verstand gebracht hoe hij tot geheimen kan doordringen en hoe hij deze naar zijn opdrachtgever moet overbrengen. Dan „vlucht" hjj naar de Bondsre publiek en wordt cr zoals drie miljoen andere Ooalduitsers Diet open armen ontvangen. Ook hier zijn het niet bijzon dere capaciteiten, die hein ln de lift naar uiteindelijk Brandts werkkamer zetten. Gerechtelijke getuigenissen van mensen, bij wie hij ln de laatste twintig jaar Zijn dien sten verrichtte, vormen er ei genlijk een handleiding van hoe men tot de hoogste regio nen van de te bespioneren te genstander naar boven kan vallen ZIJ werden op de tweede dag voorgelezen en de teneur ervan la: geduld en be minnelijkheid. Iedereen die met Guillaume ln kontakt kwam. beschrijf! hem als een gewaardeerde mede werker. op wie incn volledig kon vertrouwen en die altijd loyaal was Hat woord dank- hanrhrld loopt als een gouden draad door de getuigenissen. Dc basis had Guillaume Intus sen zelf al gelegd Kort nadat hij in de Bondsrepubliek op gedoken was, wist hij zich in bot bezit te stellen van een partijboekje van de SF*D, waarvan dc partij zich moet laten zeggen, dat het op zich al anders ondoordringbare deuren opent. In het geval van Guillaume heeft zij hier voor ien zware prijs moeten beta len. Reeds In Frankfurt maak te GülUaume zich met zijn ijver zo onmisbaar, dat zijn opmars in de partij-hiërarchie onstuitbaar werd. Onmiskenbaar was hij echter ook - gemeend of niet - prettig in de omgang, en dit is vooral een eigenschap, die door een man als Willy Brandt gewaar deerd wordt. Wie is hiertoe vandaag ln staat? In de rechtszaal lacht Guillaume volkomen onge dwongen en joviaal alsof hij een geïnteresseerde toeschou wer is in plaats van de aange klaagde. Maar ook deze plaats verschaft hem voldoening, want de kleine burgerman met zijn amoureuze slippertjes voelt zich als de hoofdrolspe ler. De rol. die hij altijd im het verborgene moest spelen, kan hij nu op het podium van de openbaarheid voordragen. van de Campina-kok Tomatensoep met Camping kaas. 50 gram boter, 50 gram bloem, 3/< liter bouillon, Vj liter melk, 75 gram geraspte Campina kaas, 1 groot blikje of twee kleine tomatenpuree, gehakte peterselie, zout en peper. Smelt de boter in de pan. Doe er de bloem bij en de tomatenpuree. Voeg al roerend, scheutje voor scheutje dc bouil lon toe. Doe er de melk bij, laat die even mee warm worden. Roer er tenslotte de geraspte kaas door en voeg wat gehakte peterselie toe. 00

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9