Geldgebrek leidt tot achterstand zeeuws laaiuumttün ZEEUWSE RAAD VOOR ARBEIDSMARKT: Informatie te snel vertrouwelijk HAND IN HAND Verslaggeefsters in de dop overspoelden Axel Oplossing puzzel 8: Ik puzzel voor goed doe) Provincie geeft geld voor herplanten populieren Bogerd weg bij SEOL stad streek I COMMISSIE: ÏTSSt?: Meer woningen Warmer Bezwaar VMZ tegen Maxalloys KERMIS GAAT VOOR DUIVEN Mondeling Fragmenten Burgermeester Weekenddienst Stemredactie 'ZATERDAG 28 JUN11975 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De commis sies van advies en bijstand van het provinciaal bestuur dienen in de naaste toekomst openbaar te zijn. Dit advies zal aan de provinciale staten van Zeeland worden uitgebracht door de commissie ad hoe bestuur- bestuurden, die gisteren voor de eerste keer bijeenkwam. De commissie was gisteren eensluidend in haar oordeel. Zoals reeds eerder gemeld is de commissie ad hoe bestuur- bestuurderen door de Zeeuwse staten ingesteld om onder meer na te gaan hoe de Zeeuwse be volking dichter bij het besturen van de provincie betrokken kan worden. De voorzitter van de commissie, gedeputeerde A.L. van Geesbergen, merkte in zijn inleiding op dat de commissie historie maakte. Want voor de eerste keer maken niet- statenleden deel uit van een sta tencommissie. Binnen het provinciaal be stuur bestaan momenteel twee soorten commissies. Dat zijn de voorbereidingscommissies, die voor een statenvergadering de voorstellen van G.S. door, vra- K.133Ï* gen nog nadere informatie over de aan de orde zijnde voorstellen jn 7 opl o n rl en geven de Provinciale Staten al dan niet een advies om het voorstel tijdens de statenzitting aan te nemen of af te wijzen. De commissies van advies en bij stand zijn commissies die het college van gedeputeerde staten adviseren. Deze commissies zijn tot heden besloten. In deze commissies komen geen afge ronde voorstellen aan de orde, maar zaken die G.S. van plan zijn om te gaan doen en nog niet rijp geacht worden om algemeen bekend te worden. Maar juist dit laatste vonden de commissiele den gisteren geen argument meer om de beslotenheid te handhaven. Zoals een der leden van de commissie stelde, trekt de overheid tegenover de burger te gauw de facade van vertrou welijkheid op. Te vaak wordt de indruk gegeven, dat de overheid veel zaken achter gesloten deu ren en via handjeklap regelt. De commissie kwam tot de slotsom, dat het provinciaal be stuur (Gedeputeerde Staten) niet te snel informatie als ver trouwelijk diende te bestempe len. De vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI, op vrijdag om 18.00 uur. Droog weer met zonnige perio den. Geleidelijke stijging van teme- peratuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 13. min. temp.: omstreeks 10 gra den. Max. temp.: omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min. temp.: omstreeks 10 gra den. Max. temp: omstreeks 20 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. waterstanden De waterhoogten van vrijdag morgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstantz 454 (plus 2), Rhein- felden 327 (min 11), Plittersdorf 524 (min 9), Maxau 595 (min 14), |- )C^, (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Er zijn in mei van dit jaar iets meer woningen eed gekomen in Zeeland, aan !h dezelfde maand van vorig jaar, namelijk 1.668. Dat is vier >rocent meer. Dat blijkt uit rij ers, die gisteren door het minis terie van economische zaken zijn verstrekt. In mei werd in Zeeland be gonnen met de bouw van 1.378 woningen. Vergeleken met mei 1974 is dat een daling met vijf procent. Het aantal in uitvoe ring zijnde woningen daalde vo rige maand fors: er waren er toen 2.685 in aanbouw, maar dat is liefst 19 procent minder dan de vergelijkbare maand van het vorig jaar. Plochingen 177 (min 30), Mann heim 458 (min 36), Stembach 154 (min 15), Mainz 426 min 2), Bingen 281 (min 10), Kaub 361 (plus 3), Trier 306 (min 25), Ko blenz 355 (plus 1), Keulen 350 (plus 13), Ruhrort 503 (plus 24), Lobith 1111 (plus 19), Panner- dense kop 1074 (plus 17), Nijme gen 899 (plus 16), IJsselkop 952 (pius 10), Eefde Ussel 470 (onv), Deventer 339 (plus 2), Katerveer-Spooldersluis 70 (plus 1), Monsin 5444 (min 8), Borgharen 3854 (plus 5), Belfeld 1098 (min 10), Grave beneden de sluis 498 (min 3). hoogwater Morgen zondag 29 juni Bergen op Zoom 7 19 en 19.36 Hansweert 6.33 en 18.38 Terneuzen 5 59 en 18.04 Vlissingen 5.26 en 17.36 Wemeldinge 7.10 en 19.27 Maandag 30 juni: Bergen op Zoom 7.56 en 20 10 Hansweert 7.11 en 19 18 Temeuzen 6.40 en 18.46 Vlissingen 6.07 en 18.19 Wemeldinge 7.47 en 20 0 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het knelpunt van de Zeeuwse regionale raad voor de arbeidsmarkt op dit moment is de informatieverschaffing en de informatieverwerking. Dit voornamelijk als gevolg van het gebrek aan de nodige financiële middelen. Het lijkt erop, dat de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt op dit punt gaat achterlopen bij andere regionale raden, die in hun omgeving beter zijn ingebur gerd. Dit zei gisteren tijdens een bijeenkomst van de raad in Mid delburg voorzitter dr. ir. J. Nijman. De heer Nijman gaf in zijn openingsspeech een evaluatie van de werkzaamheden en het functioneren van de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt over de eerste zittingsperiode van vier jaar. De Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt is het regionale orgaan in de provincie van de sociaal economische raad (S.E.R.). De heer Nijman stelde in zijn evaluatie, dat de Zeeuwse raad in 1974 een kritische periode in haar bestaan had meegemaakt. Door diverse oorzaken was er in de raad een gevoel van onmacht onstaan. Er volgde een herbe zinning op de doelstellingen van de raad en een hergroepering van haar commissies, waardoor de werkbaarheid weliswaar werd verbeterd. Maar volgens voorzitter Nijman was het ook steeds duidelijker geworden, dat de Zeeuwse raad voor de ar beidsmarkt slechts dan inge burgerd kon raken in het pro vinciale Zeeuwse bestel wan neer de raad onderzoek door derden kon laten verrichten. Hiertoe had de sociaal economi sche raad wel de organisatori sche ruimte geschapen, maar niet de financiële ruimte. An derzijds is het provinciaal be stuur van Zeeland volgens voor zitter Nijman nog niet overtuigd geraakt van de mogelijkheden die de regionale raad voor de ar beidsmarkt in Zeeland biedt om met het bedrijfsleven, werkge vers en werknemers gezamen lijk te overleggen over arbeids marktaspecten op langere of kortere termijn. Dit overleg was in de eerste zittingsperiode van de raad dui delijk tot stand gekomen, zei de heer Nijman. En dat achtte hij het grote winstpunt. Op deze ba sis diende de raad in de komende tijd denkbeelden naar buiten te brengen. De Zeeuwse regionale raad voor de arbeidsmarkt was giste ren in haar bijeenkomst over igens nogal besluiteloos. Er kon in feite niet worden vergaderd, omdat niet het vereiste aantal leden aanwezig was. Voorzitter Nijman doopte de vergadering toen om in een bijeenkomst, die echter geen besluiten mocht nemen. Naar aanleiding van het rap port van de stichting Zeeland „de Zeeuwse arbeidsmarkt na Vandaag, aan het begin van de vakantieperiode, sluiten de dagbladen van A.U.D.E.T. hun „Hand in hand"-puzzelactie af, die tien weken lang aandacht heeft gevraagd voor het sociale communicatiecentrum van Cor Lagerweij op de Fi lippijnen. Wij rekenen, om een uitdrukking uit de vandaag beginnende Tour de France te gebruiken, op een „krachtig eindschot" in deze actie, waarin al een prachtig bedrag voor het ontwikkelingswerk van Cor Lagerweij is bijeengebracht. In Vrijuit treft men de laatste puzzel aan uit de reeks. En hieronder de prijswinnaars van puzzel 8: WEEKHOOFDPRIJZEN: Zwart-Wit tv, van Philips. T. Bos-Smits, Swolgenseweg 4, Tienray. Sankyo digitaalklok van B.V. Transcontinenta. H. J. Renckens, Alentelaan 26, Maastricht. Hoogtezon van Mercator Drumpt. Mevr. M. L. Molenkamp-Dijkstra, gene raal Urquhartlaan 27, Oos terbeek. 3 Lp's van Eminent Orgels. W. A. J. van Ginneken, Den nenlaan 24, Dorst. Allessnijder van Braban- tia.J. Jansen, Fazant.-nveld 98, Cuyk. WEEKPRIJZEu Aluminium trap van Braban- tla. G. Verkoulen-Backers, Swalmdal 5, Swalmen (L); Al- lesslijper A. E. J. Rouleau, Be- atrixlaan 11, Putte-3926: Mini-boiler v.d. auto van Uni son. Mevr. Heeren, Arubastraat 12,Breda; Mini-boiler v.d. auto van Unison. Mevr. M. Leus van Broekhoven, Antwerpsestraat weg 63, Bergen op Zoom; Snoer- loos scheerapparaat. H. H. Steyns, Celadonstraat 12, Maas tricht; 6-delig keukengarnituur van Mercator Drumpt. Mevr. Smeenk-Baack, Berkenhofweg 1, Eibergen (Gld); Komfoor 7-standen, van Wegenbouw, Didam, E. Schmitz, Hindestraat 29, Nijmegen; Mixer van Merca tor Drumpt. H. M.J.Steens, Pas torijstraat 27, Nuth; Mes- en scharenslijper, van Wegen bouw, Didam. J. van Kleef, Pla taanstraat 10, Arnhem; Baby- flesverwarmer. J. Rondhuis, van Oldenbameveldstraat 14, Bre da. Wandweegschaal. D. Be- kkenutte,M. van Dulkenstraat 17, Groenlo Drooglijn (Rollfix) van Mercator Drumpt Mevr K Engel-Dessauvagie, Carl Smulderssingel, 10, Maastrie t; Oplaadbare zaklamp, van We genbouw, Didam R vanSwelm. Groenestraat 6 (wagen 38), Oos terhout; Keukenwekker. Mevr M. G. A. van Doorn-Keizer Or- wellstraat 18 Venlo, Kantelprul- lenbak van Mercator Drumpt. Mevr. J. van Zwanenburg-van Dijk, Mauritsstraat 19, Spau- beek. 1960" werd wat uitvoeriger van gedachten gewisseld over het bestaande gebrek aan vol doende gegevens over de ar beidsmarkt. Het werd als zeer urgent aangemerkt dat die ge gevens beschikbaar komen, waaruit een totaalbeeld van de Zeeuwse arbeidsmarktsituatie op te bouwen is. Er dient een bundeling te komen van alle ge gevens, die door diverse institu ten momenteel los van elkaar worden verzameld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Provinciale staten van Zeeland willen tot ten hoogste 42.000,- subsidie verlenen in de kosten van her planting van populieren, die in dertijd verloren zijn gegaan door de schimmelziekte mars- sonina. Dit voornemen van G.S. komt overigens pas in septem ber in de staten aan de orde. Volgens G.S. worden de kos ten van herplanting van de ver loren gegane populieren ge raamd op 210.000,-. Tot nog toe is slechts door een zevental particulieren bij Staatsbosbe heer een aanvrage ingediend voor herplanting van in totaal ongeveer 2200 bomen. De ver wachting is echter, dat nog meer aanvragen zullen komen. Het grootste deel van de indertijd verloren gegane populieren was eigendom van het waterschap het Vrije van Sluis. (Van een onzer verslaggevers). VLISSINGEN - De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft bij het gemeente bestuur van Vlissingen en Ge deputeerde Staten van Zeeland bezwaar aangetekend tegen het verlenen van de aangevraagde vergunningen tot het uitbreiden en wijzigen van de fabriek Maxalloys in Vlissingen. Deze fabriek wint metalen uit me taalhoudende stoffen. Tegen Maxalloys werd een tijd geleden aktie gevoerd door on der meer inwoners van Oost- Souburg wegens stankhinder. De VMZ heeft bezwaren tegen het verlenen van de graagde vergunning op grond van de luchtverontreiniging. De Vereniging Milieuhy giëne Zeeland heeft ook bezwa ren vanwege de stankhinder. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT - Met een druk bezochte afscheidsreceptie in het Maastrichtse Maaspavil joen heeft ir. Th. Bogerd, direc teur van de stichting economi sche ontwikkeling Zuid- Limburg (SEOL), zijn functie neergelegd. Zoals bekend is het werk van de stichting overge nomen door de Industriebank LIOF. De heer Bogerd, eerder direc teur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, heeft een functie aanvaard bij de N.V. OGEM. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN - Het ge waarborgde concours vooi' jonge duiven vanuit Compiègne gaat op zondag 29 juni niet door Dit in verband met de dan te houden kermis op Sint Jansteen. Het gewaarborgde concours voor oude duiven gaat wel door. Oorzaak van dit door de Sint Jansteense duivfenclub „De Zwaluw" genomen besluit is het feit dat de duiven van de wed vlucht van Beaumetz pas dins dag werden gelost. AXEL - Enkele weken geleden is Axel overspoeld door een horde pientere verslaggeefsters, die enkele Axelse prominenten in hun interviews het vuur na aan de schenen hebben gelegd. Burgemeester A. de Kam, adjudant De Jong van de Rijkspolitie, zwemschool leraar Ben Arons, Vurssche-directeur Van Nierop en bloemenkweker Hollebek moesten het on der meer ontgelden en wis ten maar met moeite ant woord te geven op de in dringende vragen van de meestal in groepjes van 2 of 3 opererende journalistes. Een campagne van een da mestijdschrift Een nieuwe stunt van een landelijk och tendblad Harde journalis tieke praktijken uit één van de buurlanden met niets ver bloemende en alles onthul lende reportages 't Viel alle maal nog wel mee, want de verslaggeefsters hadden over het algemeen de aanvallige leeftijd van zo'n 13-14 jaar en waren allesbehalve uit op sen satie. Integendeel. Het was een bloedserieuze zaak, waar ze mee bezig waren, want voor de meisjes - allen leerlingen uit de brugklas van huishoudschool 't Molenkwartier - vormden de interviews een onderdeel van hun lessen Nederlands. „Daarin gebruiken we ook een experimentele taalmetho de, opgezet om het mondeling taalgebruik te stimuleren", licht AVO-leraar J. Fekkers, die de meisjes onderwijst in hun moedertaal, toe. „Vroeger lag de nadruk op de scholen meer op het schrif telijk taalgebruik, maar ge bleken is dat een redelijk ont wikkeld mens 80 procent van zijn taal mondei ing en maar 20 procent schriftelijk gebruikt. In het afgelopen seizoen heb ik een bijscholing Nederlands gevolgd en daar wilde men ook echt een beetje van die te grote aandacht voor de grammatica leer af en het expressief taal gebruik meer stimuleren". De heer Fekkes (43 jaar, ge inogen, baard) is 8 jaar als AVO-leraar aan de huishoud school verbonden geweest. Ik schrijf „geweest", omdat de scholen na gisteren zijn geslo ten en de heer Fekkes met zijn gezin begin augustus naar Soest hoopt te verhuizen om aan het begin van het nieuwe schooljaar als AVO-leraar aan de huishoudschool in Soest te gaan werken. Hij vertelt verder over de in terviews: „We zijn begonnen met vraaggesprekjes in de klas. Gewoon om de meisjes te leren een goed gesprek op te bouwen en te leren luisteren. Na een aantal van zulke vraaggesprekken heb ik ze op pad gestuurd om met andere mensen vraaggesprekjes te gaan maken en die resultaten op papier te zetten. Eeerlijk gezegd", zegt hij lachtend, „had ik dit niet verwacht en gedacht dat ze wat bescheide ner zouden beginnen met de buurman op de hoek bijvoor beeld. Het viel me wel op dat er een vrij groot aantal goede vragen bij zat. Vooraf behoor lijk uitgekiend en met een re delijk logische opbouw. Eer lijk, ze hebben er een behoor lijke kluif aan gehad. Maar de grote moeilijkheid kwam toen ze van die vragen en antwoor den een beknopte schriftelijke weergave moesten geven. Dat valt niet mee. Het uiteindelijke resultaat vond ik evenwel zo geinig, dat ik ze met taalfouten en al heb overgetikt, gesten cild en de gestencilde blaadjes aan elkaar heb geniet, zodat er een soort boekje ontstond met de fraaie titel: „Wie bent u Uit dit boekje nu enkele fragmenten: Karin en Grada in hun in terview met adjudant De Jong: Op de Nieuwmarktbuurt in Amsterdam zou ik geen politie willen zin, omdat wij kleine plaatsen gewend zijn, zoals Axel. Er zijn nog geen bekeu ringen gegeven aan hen die zonder bromfietshelra rijden. Mocht het toch zo zijn dan is het er maar één. In Axel wordt voldoendeopgetreden tegen de baldadige jeugd. In een politie-auto zijn ook appara ten om op te roepen, die heten mobilofoons. Elly en Matty interviewden bloemenkweker Hollebek: Meneer Hollebek houd heel veel van bloemen, anders had hij er wel niet aan begonnen. In de kassen kweekt hij anjers, tulpen, cresanten, plantjes, fabioo en nog veel meer bloe men en planten. Voordat hij begon bloemen te kweken moest hij naar de hoogste school die er was. De naam vertelde hij niet van de school en wij hebben er niet verder naar gevrogen. Het was leuk om even met meneer Hollebek te praten. Nadat wij alle vra gen hadden gevrogen gingen wij weer naar huis. Ans, Hannie en Susan stort ten zich op de directrice van het bejaardentehuis „De Mo lenhof" in Zaamslag: Ze heeft het erg druk. Maar gelukkig wordt ze geholpen met totaal 24 personen. Maar dat laat niet weg, dat ze om 5 voor zes al opstaat. Er zijn 82 inwoners. Ze zei ook dat de meeste mensen het erg naar hun zin hebben. Er komen ook wel eens klachten binnen, bijv. het eten. De mensen kunnen ook wel eens lastig zijn. De di rectrice woont ook in het be jaardentehuis. Bloemist Van Hoven werd ondervraagd door Eldi en Christa: Zelf hebben wij veel soorten bloemen, maar als het op de markt goedkoper kopen ze meestal daar een bloemetje. Ik maak zelf bloemstukken en bruidsboeketten. Zelf kweek ik hier geen planten voor, trouwens niet alleen hiervoor, ik kweek niks, alleen verko pen. Ik verkoop geen zaad, wel bloempotten. Marina en Jolanda gingen op de sportieve toer en hadden En hier de tiende vraagstelling in onze monumenteprijs- vraag: Dit monument werd opgericht ter nagedachtenis aan een dier, dat als zó slim bekend staat, dat er ook een zegswijze aan gewijd is. Door zijn slimheid kon het ieder ander dier, zelfs de leeuw, in de maling nemen. Een onbe kende dichter heeft er eens een heel verhaal, een epos, van geschreven en dat speelt zich af in en rond de plaats waar dit gedenkteken staat. In welke plaats is dat en hoe heet het monument? een gesprek met Ben Arons van de zwemschool: De heer Arons vind zwem men erg leuk. En zwemmen was eerst een hobbylater is hij van die hobby zwemleraar ge worden. Hij heeft ook aan wedstrijden meegedaan van zijn I3e jaar tot zijn 33e jaar. En is derde van Nederland ge weest 15 jaar heeft hij voor zichzelf getraind. Tevens is hij ook pedicure (dat is voeten en nagels verzorgen). Op exa mens gaan ze meestal in Zei- zate en een duik van 7 meter onder water dan 5 banen on gekleed op je borst en drie ba- .nen op je rug en 1 minuut wa tertrappelen. Hij kon zwem men van zijn vierde al was het maar een beetje krabbelen. Elly en Corrie zochten het in de hoogste instantie en inter viewden burgemeester A. de Kam: Onze eerste vraag was hoe hij eigenlijk tot deze benoe ming was gekomen. Hij zei: Ik werd gewoon gekozen door de gemeenteraad en ik vond Axel ook een leuke stad en zo ben ik nu burgemeester van Axel. We vroegen ook of hij Axel ooit als hoofdstad van Zeeland zou zien. De burgemeester schoot hartelijk in de lach want hij zei dan zouden toch eerst de grote steden aan de beurt komen. Hij vond tussen Axel en Veere toch wel verschil zitten want zei hij je kreeg daar toch meer ont vangsten. Na een aantal vra gen kregen we iets fris. De burgemeester was blij dat de promenade zover kunnen ko men is want hij dacht eerst dat het niets zou zijn. Ella, Marian en Anita had den een gesprekje mt de heer Van Nierop van het bejaarden tehuis De Vurssche.: De mensen hier in de Vurche vinden het hier erg leuk. De gemiddelde leeftijd als ze hier komen is plusminus 80 jaar. De oudste bewoner is me vrouw de Kraker en is 99 jaar. Er is nog niemand ouder ge worden. Als de mensen er een kroonjaar vieren kunnen ze in de personeelskamer terecht, omdat hun eigen kamer te klein daarvoor is. Marina en Anita tenslotte spraken met een huisvrouw, mevrouw Van de Bos: Ze vond het een druk leven moeder te zijn. Bij de geboorte van haar eerste kindje was ze erg gelukkig. Ze zei ook dat de pijn maar 3 1/2 uur heeft ge duurd. Veel moesten haar kin deren doen des te liever hiel pen ze haar. Ze zou abosuluut niet zonder kinderen kunnen leven. Haar man vindt het soms wel eens moeilijk om met 5 vrouwen in een huis te wo nen. Haar 3 kinderen mogen in de weekends ook al weg. Mevr. v.d. Bos vindtvaste verkering helemaal niet erg. GERDI PREGER Voor redactionele aangele genheden kunt u zich dit wee kend wenden tot: R. van der Helm 01170-3370, b.g.g. 01152-432 of 01150-2535 (Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden-Zeeland) of tot drs. J. Bouwmans 01100-28138 (al leen zondag voor Midden- Zeeland). Elly en Corrie op bezoek bij de burgemeester.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3