MERCKX WINT! Van km tot km Okker en Stöve bij laatste 16 Kampioen Ad Tak in Ronde St.- Jansteen Patrick Verhoosel in militaire selectie Zuidafrikanen bij Feyenoord Astroiden wint promotieduel Sponsor voor badmintonclub Terneuzen Stem-T ourcompetitie Jeugdrenners naar Rijswijk TOUR-VISIE van Rini Wagtmans 1.7. Sterk veld amateurs (Van onze sportredactie) Hoewel de Tour nog maar twee dagen oud is, staat het voor oud-profwielrenner Rini Wagtmans toch als een paal boven water dat Eddy Merckx, zijn vroegere baas, de ronde gaat winnen. „Merckx", stelt Wagtmans, „wordt volgens mij met grote overmacht winnaar". Wagtmans baseert zijn prog nose op zijn ervaringen van vroeger maar ook op de gebeur tenissen van gisteren, die hij een grote waarde toekent en zeker niet alleen om de verschillen die zijn ontstaan. Wagtmans: „Ik heb op de televisie gezien dat Merckx er weer is. In Dauphine Libere heb ik geconstateerd dat hij de oude niet was, doordat hij ziek was geweest. Nu is daar niks meer van te merken. Hij heeft zijn tred, zijn strakke rij den terug en ook andere dingen die hem typeren". Dat Merckx al aanvalt op het vlakke, in tegenstelling tot vo rige edities van de Tour waaraan de Belg deelnam, komt naar de mening van Wagtmans niet doordat Merckx in de bergen te kort zou komen. Wagtmans: „Merckx is nog niet zo zeker van zichzelf en daarom rijdt hij zo. Als hij zeker van zijn zaak is, dan profiteert hij, dan dirigeert hij, net zoals het is met rijke mensen. Die werken ook niet tot diep in de nacht. Door zijn onze kerheid valt hij aan. Een soort bluf zoals Rommel ook toepaste in de woestijnoorlog. Merckx wil iedereen demoraliseren. Hij wil tot aan de Pyreneën toe laten zien dat Merckx er nog steeds is. Hij wil een flinke voorsprong hebben op de concurrenten en dat gaat grote gevolgen hebben. Vandaag is Fuente op twintig minuten gereden, maar wat gaat er morgen en overmorgen niet gebeuren? Het staat voor mij vast dat in de eerste dagen het klassement wordt opgemaakt. Je moet maar eens opletten dat er dan niet meer zoveel verande ring zal komen in de eerste twin tig namen". Wagtmans, die goed op de hoogte is met de gang van zaken in de Molteni-ploeg - hij wordt elke dag gebeld door Merckx of een van diens knechten - ziet dus Merckx domineren, maar hij Iaat toch een mogelijkheid open dat de wereldkampioen het nog lastig kan krijgen. Wagtmans: „Als Pollentier goed bij de be rgen kan arriveren, kan hij een bedreiging vormen voor Merckx, want hij is een jongen met een geweldig karakter. Hij blijft gaan, blijft vechten voor erkenning die hij misschien nooit zal krijgen. Hij is een van de weinigen die ddt kan. Een Zoetemelk bij voorbeeld stelt zich op een gege ven ogenblik tevreden met wat hij heeft, maar Pollentier laadt nooit af. Of Pollentier Merckx echter werkelijk zal gaan be dreigen, waag ik te betwijfelen want ik verwacht dat hij net als Van Impe wel een slaapdag zal hebben. Dat is net iets voor Merckx. Die ontdekt altijd de punten waar andere renners zwak in zijn. En als hij waar neemt dat een concurrent niet oplet, weet hij precies wanneer aan te vallen. Hij is een gewel dige strateeg, die geboren is voor de fiets. Eddy Merckx is volgens Rini Wagtmans de man die de Tour gegarandeerd zal winnen. ROUBAIX (ANP) - Het ver loop van de eerste etappe van de ronde van Frankrijk, in twee ge deelten verreden, is: Charleroi - Molenbeek (94 km): km 8: Doorkomst op eerste heu vel uit de ronde, Cöte de Bome- rée (vierde categorie): 1. Zoete melk, 2. Merckx, 3. Moser. km 21: Demeyer wint eerste premiesprint voor Sibille en Hoban. km 49: Ontsnapping van Marti nez. Maximale voorsprong 25 seconden. km 71: Aanval van Merckx. Mo ser, Zoetemelk, Knetemann, Priem, Van Impe, Pollentier, De Witte en Rottiers volgen, km 82: Voorsprong kopgroep 42 seconden. km 94: Priem wint eindsprint voor Merckx, De Witte, Van Im pe, eh Zoetemelk. Achterstand peloton 53 seconden. Molenbeek - Roubaix (109 km): km 13: Martinez en Verplancke ontsnappen. km 17Verplancke wint premie sprint voor Martinez, Demeyer derde op 12 seconden. km 34: Van Impe ondanks leeg lopende band als eerste op de muur van Geraardsbergen (derde categorie). Op 12 secon den: 2. Zoetemelk, 3. Merckx, 4. Moser. km 63: Firminho neemt 20 se conden. km 78: Aanval van Merckx, Mo ser, Zoetemelk, Poulidor, Perin, Knetemann, Godefroot, Van Springel, Pollentier, Battaglin, Van Linden, Gimondi, Thevenet en Demeyer na de Kluisberg. km 78: Aanval van Merckx, Mo ser, Zoetemelk, Poulidor, Perin, Knetemann, Godefroot, Van Springel, Pollentier, Battaglin, Van Linden, Gimondi, Thevenet en Demeyer na de Kluisberg. km 82: Lekke band Zoetemelk, Knetemann geeft zijn fiets. Pe rin wacht op Zoetemelk, km 88: Zoetemelk teruggevallen in eerste volggroep, achterstand 45 seconden. Groep Merckx, Moser, Van Springel gaat on stuitbaar door. km 108: De Meyer springt weg. km 109: Demeyer wordt op de baan van Roubaix ingehaald, Van Linden wint sprint voor Moser, Godefroot, Demeyer en Gimondi. (Van onze speciale verslaggever) Men zegt dat de marathon bij 30 kilometer begint. Evenzo vangt Wimbledon aan na ruwweg een week, als er drie ron den zijn gespeeld, als de beste zestien bekend zijn. Dan zijn de groten onder elkaar dan wordt het menens. Een enkele outsider mag zich nog illusies maken, duidelijk is in dit stadium toch dat de vedetten het weer onderling gaan uit vechten. Op het 98e Wimbledon horen Tom Okker en Betty Stöve daar bij. Oker misschien wel geïnspi- reerder dan ooit, wandelde pro bleemloos langs de boze Austra liër Kim Warwick (6-3 6-2 6-4 in een dik uur), Betty Stöve ont deed zich met enig oponthoud van de zeer Britse Sue Barker: 6-0 4-6 6-2. De volgende horden zijn Aleksander Metreveli en mevrouw K. Wooldrigde, de voormalige Winnie Shaw. Ondanks zijn constante en goede vorm kunnen de vooruit zichten van Tom Okker op het bereiken van de kwartfinales nauwelijks florissant worden genoemd. De Nederlandse nummer één heeft het nu een maal niet begrepen op Metreve li, die hij eens beschreef als een „wat nurkse figuur, verre van briljant maar van wie het toch moeilijk winnen is". Dit laatste is zonder meer in overeenstem ming met de waarheid: Metre veli liet Okker vorig jaar zowel op Wimbledon als Forest Hills zijn hielen zien. In Amerika zegevierde de Russische journalist zelfs in drie sets 7-6 6-3 6-1 een bewijs dat hij voor Okker bij tijden behoor lijk onbespeelbaar is. De natio nale tennisaas verbaast zich hierover. Okker: „Die Metreveli speelt niet ontzettend goed. Ei genlijk heeft hij geen specifieke sterke punten. Het is geen „big hitter", waar ik bijvoorbeeld niet van houd". Okker zal in elk geval fit aan het karwei in de achtste finales kunnen beginnen. De tegen stand van Kim Warwick (23) bleek vrijdag zoal niet te ver waarlozen. dan toch van weinig inhoudelijke kracht. De stevige Australiër, die bij de minder ge ïnspireerde punten het racket uiterst los in de hand heeft en die dit jaar bij het WCT-toernooi in Rotterdam een kleedkamer duurzaam trachtte te ontwrich ten, was er niet erg in. HEREN ENKELSPEL DERDE RONDE: Tom Okker (Ned) - Kim Warwick (Aus) 6-3, 6-2 en 6-4, Tony Roche (Aus) - Ross Case Aus) 6-2, 6-0 en 6-3. HEREN ENKELSPEL VIERDE RONDE: Roscoe Tan ner (Vst) - Mike Estep (Vst) 9-8, 6-4 en 6-2, Bjoern Borg (Zwe) - Marty Riessen (Vst) 6-2, 8-6 en 6-1. DAMES ENKELSPEL DERDE RONDE: Margaret Court (Aus) - Renata Tomanova (Tsj) 6-0 en 6-0, Evonne Gool- agong (Aus) - Ilana Kloss (Z-Af) 6-3 en 6-2, Rosie Casals (Vst) - Linky Boshoff (Z-Af) 6-2 en 6-1, Olga Morozova (Rus) - Ka- thy May (Vst) 4-6, 9-7 en 6-1, Natasha Chmyriova (Rus) - Les ley Charles (Eng) 8-6 en 7-5, Be tty Stöve (Ned) - Sue Barker (Eng) 6-0, 4-6 en 6-2, Winnie Wooldrigde (Eng) - Peggy Mi chel (Vst) 6-4 en 6-4. HEREN ENKELSPEL DERDE RONDE: Alex Mayer (Vs) - Onny Parun (Nz) 6-4,9-8, 6-2, Guillermo Vilas (Arg) - UIi Pinner (W-Dld) 6-2, 9-7, 6-4. DE INDELING VAN DE KWARTFINALES: Connors - Ramirez of Richey, Vilas of Ma yer - Tanner, Stilwell of Ashe - Borg, Okker of Metreveli - Ro che of Rosewall. DAMES ENKELSPEL DERDE RONDE: Virginia Wade (GB) - Janet Newberry (Vs) 6-2, 6-8, 8-6, Glynis Coles (Gb) - Patti Hogan (Vs) 7-5,6-3, Mimi Jausovec (Joegoslavië) - Patty Ann Reese (Vs) 6-2 9-7, Winnie Wooldridge (Gb) - Peggy Michel (Vs) 6-4 6^1, Lindsey Beaven (Gb) - Linda Mottram (Gb) 6-4 6-2, Chris Evert (VS) - Kazuko Sawamatsu (Jap) 6-2, 6-2, Billie Jean King (VS) - Julie Anthony (VS) 6-2 6-3. HEREN DUBBELSPEL EERSTE RONDE: Gerald Bat- trick/Graham Stilwell (Gb) - Rolf Thung/Humphrey Hose (Ned/Ven) 9-8, 1-6, 7-8, 9-9. TWEEDE RONDE: Okker/- Riessen (Ned/Vs) - Barlett/Kuki (GB/Jap) 6-3, 6-3, 7-5. WIN EEN SllPER-FIETS Doe mee aan De Stem Tourcompetitie en win een supersportfiets compleet met tien versnellingen zodat u na afloop van de Tour uw eigen koers kunt rijden. Er valt echter nog meer te verdienen in deze competitie waarin onze lezers hun eigen klassementen maken en dus gedurende de Tour hun eigen favorieten hebben. Wat is precies de bedoeling? Voor vrijdag a.s. dient u onderstaande strook ingevuld te hebben geretourneerd aan De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Zoals u ziet staan op deze strook drie klassementen vermeld. U moet voor ieder van deze berg-punten en algemeen klassementen de eerste drie namen van coureurs invullen. Aan de hand van een puntentelling (Eerste plaats goed 3 punten, tweede plaats goed 2 punten en derde plaats 1 punt), worden de winnaars uit de inzendingen geselecteerd. De lezer met de meeste punten wordt de totaal winnaar. Voorts zijn er in ieder van de klassen drie prijzen te verdienen. PRIJZEN: De winnaar van het totaalklassement krijgt dus de su persportfiets met tien versnellingen ter waarde van 478, die be schikbaar is gesteld door Janus van Nispen die man met de bromfiets- en fietsenzaken aan de Mastbosstraat 80-84 en Hoog- eind 8 te Breda. De winnaar van ieder klassement (berg, punten en algemeen) ontvangt voor deze prestatie 50, en voor de tweede en derde plaatsen worden respectievelijk drie en twee entreebewijzen voor Nederlands grootste wielerspektakel de Acht van Chaam die de eerste woensdag na de Tour wordt verreden, beschikbaar ge steld. DEZE STROOK INVULLEN EN VOOR VRIJDAG 4 JUU IN ZENDEN NAAR DE STEM, REIGERSTRAAT 16, BREDA ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 2 2.... PUNTENKLASSEMENT: 1 2 3 BERGKLASSEMENT: 2 3 NAAM: STRAAT: WOONPLAATS:j j; i (Van onze sportmedewerker) ST. JANSTEEN - Dinsdagavond 1 juli om kwart over zes begint in St. Jansteen opnieuw de traditionele kcrmisronde voor ama teurs. Het prachtige parkoers, met een lengte van 1600 meter, dat door de renners 63 keer moet worden afgelegd, is volledig van luidsprekers voorzien. De wielerclub „De Sporters" die deze wed strijd heeft georganiseerd, en dit reeds gedurende een vijftigtal jaren heeft gedaan, had aanvankelijk plannen een wedstrijd voor profs te houden. Het financiële risico dat hieraan verbonden is, vond men echter te groot. Tak zal de strijd aanbinden met de Zeeuwsch-Vlamingen Toine van de Bunder, Peter Gödde, Theo van den Brande, Willy de Feber, Johnny Verbeke, Charles de Smit, Frans Verstraeten, Frans de Belie, Cor Vervaet en Fons Schelfhout. Ook de win naars van de tweede en derde (Van,onze sportmedewerker) SAS VAN GENT-Het Neder landse militaire voetbalteam zal zondag naar het wereldkampi oenschap in West-Duitsland af reizen met een Zeeuwse voetbal ler in de selectie. De 2I-jarige verdediger van de Belgische eer ste divisie club Beveren uit Sas van Gent afkomstige Patrick Verhoosel is op het laatste mo ment toegevoegd aan de selectie. Patrick Verhoosel: „Ik zat aanvankelijk bij de B-selectie van het militaire team, totdat ik woensdag plotseling bericht kreeg mij bij de A-selectie te voegen in Vaessen (Gelderland). Ergens was dat een complete verrassing voor mij omdat ik de hoop die ik koesterde om bij de dat een wielerwedstrijd prijs in het nationale amateur profs achter dernymotoren kampioenschap in financiële strop opleverde Hoogerheide-Tabak uit Veldho- De wielerclub is nog niet ver geten dat een wielerwedstrijd voor een van meer dan f 3000,-. Deze wedstrijd werd toen verreden op zaterdagmiddag en het was toen wel zo warm dat praktisch geen publiek aanwezig was, omdat men er de voorkeur aan gaf om naar het strand te trekken. Een wielerwedstrijd voor amateurs vergt via gelden voor de reiskos ten, prijzenschema, program maboekjes, jury, KNWU en ge luid nu ook reeds een bedrag van meer dan f 3500,-. Temeer daar iedere renner een zekere ver goeding ontvangt, en de organi satoren vinden dit bedrag meer dan genoeg. Men heeft in St. Jansteen al verschillende keren wielerkoersen voor profs ge- Ad Tak, kampioen van Nederland bij de amateurs vormt de grote trekpleister in de amateurronde van St. Jansteen dinsdag. Hoogerheide-Tabak ven en Damen uit Ulvenhout- verschijnen in St. Jansteen aan de start. Er zijn meer coureurs die een aantrekkelijke strijd waarbor gen, zoals Bert Broere (winnaar in St. Jansteen in 1973), Gerrie van 't Geloof (winnaar in St. Jansteen in 1974), Piet Franken, Cees Spaans, Gerrit de Wit, de gebroeders Sintnicolaas, Henny' de Jong, Wim de Wilde, Ad van Overveld, Ton ter Harmsel, Tonnie Huijzen en de Engelsen Robert Orcraft en Terry Carroll. In totaal zonden 58 renners hun inschrijving terwijl nog ver schillende Belgen hebben toege zegd aan de start te zullen ver- houden, waaruit enkele jaren - schijnen. De wielerclub „De geleden onder andere Eddy Merckx als winnaar te voor schijn kwam. Men vindt echter dat men aan een wielerkoers voor amateurs meestal meer plezier en sport kan beleven. De wielerclub „De Sporters", slechts bestaande uit een tiental leden, is er nu toch weer in ge slaagd om een goed rennersveld bijeen te krijgen. De vorige week in Hooger- heide kampioen van Nederland bij de amateurs geworden Ad Sporters' zal op de dag van de wedstrijd worden geholpen door leden van de supportersclub van de voetbalvereniging Steen, die zich onder meer zullen belasten met de verkoop van de pro gramma's. De start en de aan komst zijn gelegen in de Wil- helminastraat. Als omroeper fungeert de bekende sportf iguur Wim Hendriks uit Hulst. Het startschot zal worden gelost door een wethouder van de ge meente Hulst. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Feyenoord is gisteren financieel rond geko men met de Zuidafrikaanse voetbalclub Arcadian Shep- perds uit Pretoria over de aan- j koop van de gebroeders Weger- Ie. Een vertegenwoordiger van de Zuidafrikaanse club onder handelde de afgelopen dagen in Rotterdam met vertegenwoor digers van de beleidsgroep be taald voetbal van de Rotter damse club. Op 20 juli zullen Steven en Geoffrey Wegerle naar Rotterdam komen waarna zij zullen besluiten al of niet op het aanbod van Feyenoord in te gaan. Financieel zijn ook zij in principe al rond met de stadion-club. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN - Zondag 29 juni neemt de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn jeugdrenners in de leeftijd van 8 t/m 14 jaar deel aan een inter- clubwedstrijd in het Zuidhol landse Rijswijk. Deze wedstrijd wordt georga niseerd door de wielervereni ging de Spartaan van het dis trict Zuid-Holland I. De start is om 10.00 uur 's morgens in de Piaspoel polder. Aanvankelijk zou de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen met een bus naar Rijswijk gaan, maar gezien de geringe interesse hier voor gaat dat niet door. Het ver trekpunt is nu aan de boot te Perkpolder om 7.20 uur 's mor gens. Vandaar zullen de deel- nemerties gezamenlijk naar Rijswijk gaan. (Van onze sportmedewerker) OOST-SOUBURG - In de prachtige Van Duyvenvoorde- zaal in Oost-Souburg werd het promotieduel tussen Astroidcn 1 uit Souburg en Wings V uit Koudekerke een 5-3 overwin ning voor het badmintonteam van Astroiden. Hoewel het team van Wings over de sterkste heer en de sterkste dame in de enkel spelen beschikte, ging de over winning toch naar Astroiden, dat in het gemengd dubbel en herendubbel routinier Tuas- suun^had opgesteld. Het tweede heren- en dame senkel ging ook naar de Oost- Souburgers en aangezien het tweede gemengd dubbel met duidelijke cijfers eveneens naar Souburg ging, werd daarmee de overwinning zeker gesteld en de plaats in de tweede klasse be houden. Nadien protesteerde Wings tegen het meespelen van Tuasuun, aangezien dit een vaste speler van het tweede team van Astroiden is, maar het lijkt onwaarschijnlijk, dat het pro test zal worden toegewezen. Overigens zullen de competitie leider en de leden van het dis- trictsbestuur de reglementen hierover nauwkeurig bekijken en dienovereenkomstig beslis- c»n A-selectie gekozen te worden al lang opgegeven had. Toen ik als laatste aankwam heb ik met de A-selectie meegetraind en 's avonds nog tegen Vaessen (eer ste klasse amateurs) een wed strijd gespeeld. Vaessen was voor deze gelegenheid versterkt met Guus Hiddink en Andre van de Ley. In deze wedstrijd was ik opgesteld op een voor mij be kende plaats als voorstopper. We wonnen met 9-1 en Jan Zwartkruis, de coach van het militaire team had niets dan lof Het was volgens hem een van de beste wedstrijden, die het mili taire team tot nog toe gespeeld had". Patrick Verhoosel is aange trokken als voorstopper, omdat de combinatie Ron Spelbos van AZ'67 (ausputzer) en Ad Krij- nen van NAC (voorstopper) niet klikte. Ad Krijnen verhuisde naar de rechtsbackplaats waar deze speler aanzienlijk beter tot zijn recht kwam. Het is bijna ze ker dat Patrick Verhoosel een vaste plaats in het team verwor ven heeft, ditook mede door zijn goede spel tegen een amateurse lectie uit Gouda, waarvan met 3-0 werd gewonnen en tegen de amateursvereniging De Zwalu wen, waarvan met 6-0 gewon nen werd. Patrick Verhoosel: „Ik ben blij met deze kans, voor namelijk omdat ik nu met topta lenten zoals Geert Meijer (FC Amsterdam), Jo Körver (Roda JC), Bobby Vosmaer(AZ'67) kan samenspelen en zodoende een brok ervaring kan opdoen. Ik acht dit een kans om mij zelf aan het topvoetbal te presenteren. WIELRENNEN - De Neder lander Gaby Mtnneboo is als tweede geëindigd bij de Europa cup voor amateursstayers, een wedstrijd die in Frankfort werd gehouden over 20 en 40 km. Voor 5000 toeschouwers zegevierde de Westduitse kampioen Rainer Podlesch voor M inneboo, en we reldkampioen Jean Breuer. (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN Nadat de badmintonvereniging De Sjut- tel uit Breskens en Avanti uit Middelburg er in zijn geslaagd sponsors voor hun sport te inte resseren is ook de actieve bad mintonvereniging Terneuzen er in geslaagd een contract af te sluiten. De „Alfa Metalcraft Corporation", kortweg AMC, producent van cassettes en pan nen, gaat de Terneuzense club financieel en materieel een flinke steun in de rug geven. Specialiteit van het bedrijf zijn de pannen, die het mogelijk maken zonder vet of vocht te bakken en te braden De leden van het bestuur van de badmin tonvereniging Terneuzen, even als de spelers en speelsters van het eerste team hebben die naangaande van de directie van AMC een uitgebreide demon stratie meegemaakt. Het sinds korte tijd in Nederland geves tigde bedrijf (Sas van Gent) heeft in overig Europa, in Ame rika en Afrika grotere bekend heid dan in ons land. Door de sponsoring van de badminton club Terneuzen is het vrijwel zeker dat hierin verandering zal komen. Na onderhandelingen met de heer Ribbink, met zijn vrouw, lid van de badmintonvereni ging, kon op 25 juni een tweeja rig contract worden afgesloten. Voor de badmintonclub Terneu zen is er dan vanaf die datum een flinke financiële steun te veiwachlen, evenals rackets, kleding en andere zaken, voor het eerste team, dal zojuist is gepromoveerd naar de tweede klasse van de landelijke bad- mintoncompetitie. Secretaris Emmerik en voorzitter Visset- toonden zich na het tekenen van het contract meer dan tevreden, evenals de directie van AMC.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 22