Priem: „Ik gaf geen stuiver voor mezelf" Knetemann: „Ik heb van deze pech gedroomd MERCKX MEEDOGENLOOS NA LEKKE BAND ZOETEMELK ZOETEMELK PRONKT MET PIWOHALLEMU Lotto Zo zie ik de Tour UITSLAGEN WIMBLEDON TOUR-KLASSEMENTEN „DE MORAAL WAS ZOEK" Merckx en Moser bondgenoten Portret van een winnaar sport Woelig Ongelukkig Éii£ Krijnen in selectie militairen Vc 2eRIT 121,5km •ZATERDAG 28 JUN11975 (Van een speciale verslagge ver) ROUBAIX - Cees Priem vond het zelf bijna een won der. Aan de start nog van de eerste echte etappe van de ronde van Frankrijk, voelde hij de weerslag van zijn val partij uit de proloog. Hij had pijn aan zijn rechterbeen, waar schaafwonden en ontvel lingen een merkwaardig pa- troon op hadden getekend. Hij had een slechte nacht achter de rug. Omdat hij wegens de prikkelige irritaties niet kon slapen had hij 's nachts nog een keer zijn wonden laten schoonmaken. Daarna hielpen een paar slaaptabletten hem bij het vergeten van de teleur stelling. „An de start", vertelde Priem te Molenbeek, „gaf ik geen stuiver voor mijzelf. Mijn been was stijf, de moraal was zoek. Ik kon mij er gewoon niet overheen zetten, dat ik altijd pech heb. Ik was al bang dat het net zo'n tour zou worden als vorig jaar, toen ik door een val bijna een half seizoen ver speelde". Cees Priem verslaat Eddie Merckx op de meet „lk had het nooit kunnen dromen", aldus de sterke Zeeuwse coureur. (Van onze speciale verslaggever) ROUBAIX - Het was een machteloos gebaar dat Joop Zoetemelk aan de achterkant van de tribunes tegen Gerrie Knetemann maakte. Hij hief zijn armen half omhoog en liet ze toen weer zakken. Hij zei niets. Knetemao" vroeg: „Zal ik mijn fiets m. ar weer pakken?". Zoetemelk knikte. Het tweetal ruilde van rijwiel en wilde me teen naar het hotel rijden. Zoe temelk duwde Franse journalis ten weg, die hem trachtten te troosten en die precies wilden weten wat er gebeurd was. eerste etappe een sterke kop groep gevormd met vrijwel alle favorieten. Zoetemelk en Kne temann waren, evenals 's och tends, attent geweest en ze reden opnieuw keurig in het gelid mee met Merckx en Moser, de twee groet mannen van de dag. Plot seling liep Zoetemelks' achter band leeg. Hij riep op zijn ploegmakkers Knetemann en Michel Perin. „Ik heb een lekke band!". Merckx keek om en de marreerde meteen. In de kop groep werd geschreeuwd: „Al- lez, allez, rapper!". Het duurde even, voordat Gerrie Knete mann zich had laten afzakken Aangeslagen Joop? „Zou je niet?", antwoordde hij, „tegen zo'n domme pech kun je niet vechten. Als ik de ontsnapping gemist had, zou het wat anders zijn. Maar ik zat erbij en dan gebeurt zoiets. Ik vindt het bo vendien erg rot voor Knete mann. Die jongen rijdt ook goed, hij stond voor in het klassement, hij gaf mij zijn fiets, maar het wa) te laat. Nu hebben we be iden de slag gemist. Het is triest da) dit mij weer moet overko men". Op de Kruisberg, een steil omhooglopend kasseienpad op dertig kilometer voor de wieler baan van Roubaix, had zich in het tweede deel van die woelige tot bij Joop en hij gaf hem on middellijk zijn fiets. Perin bleef ook op zijn kopman wachten en intussen verdween de vlucht- groep pijlsnel uit zicht. Zoetemelk en Perin begonnen met enkele honderden meters achterstand aan de achtervol ging, Knetemann bleef wachten op de auto van Louis Caput, die niet achter de kopgroep reed, omdat de weg ter plaatse erg smal is en het peloton bovendien nog geringe achterstand telde. In zo'n situatie moeten de ploeg leiders met het reservemateriaal wachten totdat het „gat" tussen de twee groepen groot genoeg is. Die lekke band van Zoetemelk had dus niet op een ongelukki ger moment kunnen komen. Mi chel Perin en Zoetemelk reden voor wat zé waard waren, maar het werd een ongelijk gevecht. Vooraan fietsten Moser en Merckx als ware duivels en zij joegen hun vluchtmakkers voor tdurend op. Want het was hun iets waard om die gevaarlijke ri vaal Zoetmelk kwijt te raken. Zoetmelk verloor zienderogen terrijn en werd tenslotte opges lokt door een tweede groep, die Roubaix eerst bereikte toen de kopgroep al geruime tijd binnen was. Ik heb jierover gedroomd", stlede Gerrie Knetemann ont moedigd vast, „bel Greet, mijn vrouw, maar op. Zij zal het be vestigen. Ik heb de vorige week al voorspeld dat Joop een lekke band zou krijgen, dat ik mijn fiets aan hem zou geven, en dat we op die manier beiden naar de achtergrond zouden worden ge reden". Het wès inderdaad doodjammer. Zoetemelk zag er zo teneergestageri uit, dat je me-- delijden met hem kreeg. Hij heeft zijn hele seizoen op deze tour afgestemd, zuinig gereden, hard getraind, goed geleefd. En nu driegt een scherp steentje, dat in het rubber van zijn band sneed, al die opofferingen'tever geefs te maken. De Tour is niet verloten, geenszins. Maar nog meer'dan de schade van het tijdverlies kampt Joop Zoetemelk nu met de deuk in zijn moreel, die die lekke band heeft aangebracht. Hij moet weer in zichzelf en in de eind zege kan geloven en zover was hi] gisteravond nog lang niet. Zoetemelk: „Die anderhalve minuut die ik verloren heb, is weg. Wie weet welke inspannin gen ik moet gaan om daar een paar seconden van terug te pak ken. Ik ben nu meer dan ook ge dwongen in de bergen aan te val len en ik hoop maar dat ik straks sterk genoeg zal zijn om me daar te distancieren. Maar het zal verre van gemakkleijk worden". Joop Zoetemelk startte vrij dagmiddag in een shirt dat voor het eerst in de ronde is opgedoken, een wit hemd met rode ballen ter grootte van een pingpongbal. Het shirt voor de leider in het bergklassement dat als een clownshemd toont voor de karavaan uit Molen beek naar Frankrijk, vertrok, kon Zoetemelk nog lachen. „Weet je waarom ik dit shirt heb aangetrokken. Omdat de Belgen die in Charleroi zijn begonnen mij uit te fluiten, mij nu niet meer zullen herkennen. „Zoetemelk behield door zijn tweede plaats op de muur van Geraardsbergen achter Van Impe de eerste plaats in het be rgklassement en dus de soete-ballentrui. DEN HAAG (ANP) - De cij fers van de lotto van de afgelo pen zondag (week 25) is: Aantal deelnemers: 855.420. Bruto in leg: 3.423.759,-. Prijzenbedrag: 1.626.285,53. Ie prijs: geen winnaars. Van het bedrag van de le prijs gaat eenvijfde deel naar de jackpot voor de le prijs van de volgende week. Het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e tot en met de 5e prijs. 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto f 92.156- ontvangen. 3e prijs: 123 win naars, die elk bruto f 2.908,- ontvangen. 4e prijs: 6.460 win naars, die elk per kolom f 67,- ontvangen. 5e prijs: 6.676 win naars, die elk per kolom f 65,- ontvangen. Jackpot voor de le prijs van lotto no 26 f 113.840,-. (ADVERTENTIE) irletVi kriskraskaart kan Pa Spoor voor f 52," alle kanten uit. Da's nou het leuke van een NS kris kraskaart. Kost maar f 52,-. En toch mag je acht dagen lang treinen waarheen je wilt. Zo ver je wilt. Door heel Nederland. En met de kaart krijg je bovendien nog 'ns 50% reduktie op interlokale bussen. Anders gezegd: een prima manier om in uw vakantie veel te zien. Voor erg weinig geld. Kriskraskaart: onbeperkt reizen voorin schappelijke prijs. Ik schrijf deze regels drie uur na de wedstrijd, op een moment dat ik me al weer een beetje heb neergelegd bij hetgeen kennelijk onvermijdelijk was, die lekke band. Ik had de hele dag bij de eerste vijftien renners gezeten, 's Ochtends ontstond er een kopgroep en Knetemann en ik waren er bij. Het kon niet an ders, want wij reageerden op ie dereen die ervandoor ging. Toen het in Molenbeek na het eerste deel van de etappe aardig gelukt was en we tevreden konden zijn dat we de slag niet hadden ge mist, spraken Knetemann en ik af ook in het tweede gedeelte van de etappe voortdurend van vo ren te rijden. Dan kon er niets gebeuren, dachten wij. Op het moment dat ik die lekke band kreeg, was alles prima in orde. Poulidor, Perin, Knetemann en ik reden inde kopgroep, vier man van mijn ploeg, wat kon er eigenlijk nog gebeuren? We re den met een snelheid die op 55 km. per uur schat, toen mijn achterband leegliep. Ongelofe lijk hard ging het. Toen liep die band leeg, en ik kreeg de fiets van Knetemann, die natuurlijk niet zo past als mijn eigen fiets. In een ommezien waren Merckx, Moser en de anderen verdwe nen. Perin en ik hebben nog ki lometers lang achter hen aan ge jaagd, maar het was hopeloos. Op de wielerbaan in Roubaix stormden vele journalisten op me af, en zij begonnen te vragen: Wat is er gebeurd? Ik was een beetje kwaad, want ik dacht: Dat hebben jullie toch op de ra- dia kunnen horen? Op zo'n mo ment speelt er van alles door je hoofd en dan reageer je wel eens anders dan normaal. Je bent woedend dat je rivalen onmid dellijk gas bij gaven toen je die lekke band kreeg, ik ben woe dend dat jij de schuld er van bent dat Knetemann ook achterop is geraakt. Juist op dat moment kwamen ze ook nog aan met het verzoek met op het podium een nieuwe bergtrui aan te trekken, Ik sta eerste in het bergklass- ment, dat is heel toevallig, want ik heb er helemaal niet voor ge reden. Moet ik ook nog op dat podium gaan staan lachen?, vroeg ik aan de organisatoren. Achteraf gezien konden zij er ook niets aan doen dat ik die tegenslag had gekregen, maar dat besef ik nu eèrst, nu ik hier rustig in mijn hotelkamer op bed lig. We zullen er de móed maar in houden, in drie weken wed strijd kan nog veel gebeuren. 222^ (Van onze speciale verslaggever) Wat Zoetemelk moest doen, was vechten tegen de bierkaai want Merckx heeft in Moser een formidabele bondgenoot gevon den in zijn totale oorlog tegen de concurrentie. Het tweetal dat de proloog beheerste en de ont snapping in de eerste halve rit maakte, wilde geen wapenstil stand op weg naar Roubaix. Vooral niet omdat niet alleen Zoetemelk, maar ook Van Impe, die bij de beklimming van de muur van Geraardsbergen zijn vorm had onderstreept, tot de afwezigen behoorde. Joop Zoetemelk ziet het somber in na de geweldige combine die tegen hem werd opgezet na de pech van de lekke band. „Ik mopper niet, de wielersport is hard", zei Zoetemelk. Heren dubbelspel: tweede ronde: Dick Crealy/Nikki Pilic (Austr./Joeg.Sl.) - Jimmy Con- nors/Ilie Nastase (V.S./Roem.) 9-8, 4-6, 6-4, 6-4, Mark Cox/- Roger Taylor (B.%B.) - Ismael El Shafei/Thomas Koch (Eg./Braz.) 6-4, 6-4, 6-4. Char les Pasarell/Roscoe TANNER Rik van Linden is op 28 juli 1949 in Wilrijk, stadsdeel van Antwerpen, geboren. Als junior was hij schier onklopbaar. Nog altijd staat het record aantal overwinningen (in één seizoen behaald) op zijn naam. Ook als amateur reed Van Linden via zijn scherpe eindsprint naar een ;root aantal overwinningen. Hij eek bij de profs een hele grote te gaan worden toen hij in 1973 bij zijn debuut meteen al de klas sieke wegwedstrijd Parijs-, Tours won vóór Rogier de Vla- minck en Frans Verbeeck. Na dien bleek Van Linden in de zware wegwedstrijden toch kwetsbaar. Het vorig jaar boekte snelle Rik, die in België de bijnaam „Rik 3" (na Van Steenbergen en Van Looy) kreeg, 14 overwinningen. Hij won de ronde van Sardinië, won etappes in Parijs-Nice en de ronde van Spanje, maar in de klassiekers kon hij zich toch niet meten met de allergrootsten. Dat had hij als amateur wel ge kund In 1969 zegevierde Rik in de ronde van Vlaanderen, in 1970 in Gent-Wevelghem. Men voorspelde hem een grote car rière, maar kennelijk speelt de afstand van de klassiekers voor profs (soms meer dan 250 km een rol en is Rik lichamelijk niet sterk genoeg om zo'n afstand aan te Kunnen. Hi} blijft deson danks regelmatig wedstrijden winnen zoals gisteren op de wie lerbaan van Roubaix de toure tappe. Van Linden gokt op de groene trui in de Tour. (V.S.) - Brian Gottfried/Raul Ramirez (V.S./Mex.) 6—ij, 6-2, 7-5. Charles Pasarell/Roscoe Tanner (V.S.) - Brian Gottfrie d/Raul Ramirez ')v.s./Mex.) 6-3, 6-2, 7-5. Hiermede zijn de als eerste (Gottfried/Ramirez) en tweede (Connors/Nastase) ge plaatste combinaties uit het toernooi verwijderd. Dames dubbelspel, eerste ronde: Francoise Durr/Betty Stöve (Fr/Ned.) - Brigitte Cuy- pers/Rowena Whitehouse (Z.- A.) 6-1, 6-4. Tweede ronde: Chris Evert/- Martina Navratilova (V.A./Tsj.Sl.) - Betsy Nagelse- n/Lauri Tenney (V.S.) 6-1, 6-4, Juli Anthony/Olga Morozova (V.S./Rusl.) - Lindséy Beven- /Wendy Paish (Austr.) 7-5, 6-2. Het schema voor de achtste fi nales van het dames enkelspel ziet er als volgt uit: Chris Evert (V.S.) - Lindsey Beaven (B.-B.), Betty Stöve (Ned.) - Winny Wooldridge-Saw (G.-B.), Billie Jean King (V.S.) - Michele Gur- dal (Belg), Olga Morozova (Rusl.) - Mimi Jasevec (Joevos- lavië), Rosemary Casals (V.S.) - Virginia Wade (G.-B.), Evonne Goolagong (Austr.) - Jenny Di- mond (Austr.), Margaret Court (Austr.) - Clynes Coles (G.-B.(, Martina Navratilova (Tsj.-Sl.) - Natasja Chmyriova (Rusl.). ASSEN (ANP) - Ook op de laatste trainingsdag van de Dutch TT in Assen werden be staande rondenrecords aan de lopende band verpulverd. De Italiaan Eugenio Lazzarini ver beterde op zijn 50 cc. Morbidelli het sinds 1967 op naam van de Japanner Yoshimi Katayama staande, record van 3.37.1 en bracht dit nu op 3 36.3. Ook de Van Veen-Kreidler van wereld kampioen Angel Nieto bleef daar met 3.36.8 nog onder Nieto start dus niet op deeerste plaats. In de 125 cc. klasse zijn de Mor- bidelli's beduidend sneller ge weest dan de rest van het veld. Pileri en Bianchi gaan naast el kaar van start. ATLETIEK - De atletiek ontmoeting tussen de Sovjet Unie en de Verenigde Staten is nu definitief vastgesteld op 4 en 5 juli. Eerder was deze ontmo'e- ting, die in Kiev wordt gehou den, uitgesteld omdat de Russen enkele eerder gemaakte afspra ken met de Amerikanen niet zouden zijn nagekomen. DEN HAAG (ANP) - De selec tie van het Nederlands militair voetbalteam, dat van 1 tot en met 12 juli in West-Duitsland deelneemt aan de eindronden van het toernooi om het CISM- kampioenschap, ziet er als volgt uit: Meijer en Van Santen (be iden Ajax), Spelbos en Vosmaer (beiden AZ'67), Marijnissen en Mellaard (beiden NEC), Ge- rarts. Leidekker, Peters en Ver- heijen (allen PEC Zwolle), Bak ker en Pesman (beiden Go Ahead Eagles), Verkerk (FC Den Bosch), Van der Ham (FC Utrecht), Jansen (De Graaf schap), Körver (Roda JC), Van de Berg (Excelsior), Krijnen (NAC) en Verhoogsel (Beveren Waas). Merckx vond bovendien niet alleen Moser aan zijn zijde, maar ook een ijverige Gimondi en vier wilskrachtige Vlamingen uit dezelfde ploeg: Van Sprin- gel, Godefroot, Demeyer en Pol lentier. Het viertal dacht niet al leen aan de belangen van Pollen- tier ïn het klassement, maar ook aan de mogelijkheden die er in de eindsprint voor zowel Godef root als Demeyer lagen Die kansen werden niet geëffectu eerd doordat Van Linden op de baan over duidelijk meer snel heid bleek te beschikken. Het resultaat van hun bijdrage was wel dat het versnipperde veld steeds verder van de vluchters kwam en tevens dal de tour zijn eerste uitvallers opliep Bernard Croyet verloor bijna zeventien minuten, Jose Manuel Fuente, de vroegere bergkoning, nog meer Zij overschreden de tijds limiet en werden uit de strijd genomen. O 28 6 1975 --xROUBAIX K' (Si Seclin,^ 1 MOLENBEEK (AP) - Eerste gedeelte tweede etappe gaat vrijdagmiddag van Molenbeek naar Roubaix, een afstand van 108,5 kilometer. 1. Cees Priem, Nederland, 2 uur 9 min. 27 sec., 2. Eddy Merckx, België, 3. Ronald de Witte, België, 4. Lucien van Im pe, België, 5. Joop Zoetemelk, Nederland, 6. Michel Pollentier, België, 7. Francesco Moser, Ita lië, 8. Gerrie Knetemann, Neder land, allen z.t. als Priem, 9. Ka- rel Rottiers, België 2.09.34, 10. Rik van Linden, België 2.10.20, 11. Godefroot (Bel-Schotte) 2.10.20, 12. A. van Vlierberghe (Bel-Gribaldy), 13. Wesemael (Bel-Gribaldy), 14. Esclassan (Fra-De Muer), 15. Teirlinck (Bel-Stablinski), 16. Vicino (Ita)-Fontana), 17. Karstens (Ned-Stablinski), 18. Vianen (Ned-Caput), 19. Antonini (Ita-Fontana), 20. F. van Vlier berghe (Bel-Gribaldy) allen in dezelfde tijd. De klasseringen van de over ige Nederlanders in het eerste gedeelte van de eerste etappe zijn: 50. Ben Koken (Liebregts) 2.10.20, 60. Henk Prinsen (Lie bregts) z.t., 62. Gerard Kamper (Liebregts) z.t., 90. Fedor den Hertog (Liebregts) z.t„ 92. Theo Smit (Liebregts) z.t., 133. Hen- nie Kuiper (Liebregts) z.t. Tweede gedeelte: 1. Rik van Linden (Bel- Ferretti) 2 uur 28 minuten 30 se conden, 2. Moser (Ita-Bartlozzi) z.t., 3. Walter Godefroot (Bel- Schotte) z.t., 4. Mare de Meyer (Bel-Schotte) 2.28.24, 5. Felice Gimondi (Ita-Ferretti) 2.28.30, 6. Herman van Springel, (Bel- Schotte) z.t., 7. Eddy Merqkx (Bel-Lelangue) z.t., 8 Bernard Thevenet (Fra-De Muer), 9. Mi chel Pollentier (Bel-Schotte), 10. Giovanni Battaglin (Ita- Fontana) z.t., 11. Raymond Pou lidor (Fra-Caput), 12. Jacques Esclassan (Fra-De Muer) 2.29.52, 13. Gerben Karstens (Ned-Stablinski) z.t., 14. Char les Rouxel (Fra-De Muer) z.t., 15. Simone Fraccaro (Ita- Ferretti) z.t., 16. Willy Teirlinck (Bel-Stablinski) z.t., 17. Alessio Antonini (Ita-Fontana) z.t., 18. Mare Lievens (Bel-Lelangue) z.t., 19. Wilfried Wesemael (Bel-De Gribaldy) z.t., 20. Karei Rottiers (Bel-Lelangue) z.t.. 56. Hennie Kuiper (Liebregts) 2.29.52, 57. Joop Zoetemelk (Caput) z.t., 65. Fedor den Her tog (Liebregts) z.t., 82. Henk Prinsen (Liebregts) 2.31.48, 88. Cees Priem (Liebregts) z.t., 111. Gerard Kamper (Liebregts) 2.34.23, 115. Ben Koken (Lie bregts) z.t., 120. Gerry Knete mann (Caput) z.t., 121. Gerard Vianen (Caput) z.t., 122. Theo Smit (Liebregts) z.t. Stand algemeen klassement: 1. Francesco Moser (Ita- Bartolozzi) 4 uur 46 minuten 46 seconden, 2. Eddy Merckx (Bel-Lelangue) op 2 sec., 3 Mi chel Pollentier (Bel-Schotte) op 14 sec, 4 Bernard Thevenet (Fra-De Muer) op 1 17, 5 Her man van Springel (Bel-Schotte) op 1 18, 6 Giovanni Battaglin (Ita-Fontana) op 1.22, 7. Felice Gimondi (Ita-Ferretti) z.t., 8. Rik van Linden (Bel-Ferretti) op 1.27, 9. Raymond Poulidor (Fra-Caput) z.t., 10. Walter Go defroot (Bel-Schotte) cp 1 28, 11. De Meijer (Bel-riehotie) op 1.29, 12. Van Impe (Bel- Stablinski) op 1.36, 13. Zoete melk (Ned-Caput) op 1.39, 14. Rottiers (Bel-Lelangue) op 2.18, 15. Hezard (Fra-Caput) op 2 30, 16. Karstens (Ncd-Stahlinski) op 2.33, 17. Knudsen (Nor- Fontana) op 2 35, 18. Kuiper (Ned-Liebregts) op 2.39, 19 Ho- ban (GB-Caput) op 2 41, 20. Danguillaume (Fra-De Muer) op 2.45 65. Fedor den Hertog op 4.51, 66. Priem z.t., 101. Henk Prinsen op 5.25, 106. Gerry Knetemann op 6.17, 110. Gerard Kamper op 7.29, 115. Gerard Vianen op 7.33, 122. Theo Smit op 7.44. 127. Ben Koken op 7.52. Stand bergklassement: 1. Zoetemelk (Ned) 9 pnt, 2. Van Impe (Bel) 8 pnt, 3 Merckx (Bel) 6 pnt, 4. Moser (Ita) 4 pnt. Stand puntenklassement: 1 Moser (Ita) 54 pnt. 2. Merckx (Bel) 52 pnt, 3. Van Lin den (Bel) 46 pnt. 4 Pollentier (Bel) 37 pnt, 5. Priem (Ned) 35 pnt. Stand ploegenklassement: 1 Schptte 14 22 20, 2 Caput 14 24 53, 3. Lelangue 14 25 23, 4. Ferret tl 14 25 58, 5 Barto- lozzi 14.26.10, 12. Liebregts 14.31.52. De uitslag van'het ploegenklas sement: 1 Scholte (De Witte, Pollentier, Godefroot) 6 uur. 29 minuten en 14 seconden, '2 Ca put (Zoetemelk, Knetemann, Vianen) z.t., 3 Lelangue (Merckx, Rottiers, Mintjens) 6 29.21, 4 Stablinski (Van Impe, Teirlincck, Karstens) 6 30 07, 5. Bartolozzi (Moser, Poggiali, Marchetti) z.t., 6 Liebrecgts (Prierii, Kóken. Kamper) z.t. I V

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 21