Aankondiging verwacht verjaardag HET WORDT WEER WARMER Alfrink vraagt ontslag Kapper duurder Vandaag AOW-plus- regeling wordt verbeterd Prins 64 Vrees voor broodoorlog door bakkerijsanering OVERVALLER DOOD NA SCHOT VAN POLITIE Studerenden moeten in situatie op Northrop betaalde mij voor politieke informatie Toch vakantie voor Ooster- houlse familie Jorge: Jk ben so gelukkig als wat Succes voor Priem Ambtenaren krijgen i meer Boterprijs cent hoger Poging tot beroving Haags museum HALS DERDE MAN MUTS Zeeuwse raad: TF.ENGS GERRITSEN CORRIGEERT EERDERE VERKLARING: CARAVAN GESTOLEN Spontane actie middenstand TE BANG DOLBLIJ Hoofdredacteur: L. Leijendekker Directeur Dr. W. A.J. M. Harkx Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 t.a.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Reigerstraat 16, Breda. VRUE ZEEUW ZATERDAG 28 JUNI 1975 27e jaargang No. 7692 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Vrijwel ge heel Nederltnd lag vrijdag nog onder een wolkendek waardoor het koel bleef met temperaturen van 15 tot 17 graden. Maar daarin komt snel verandering. Een hoge- drukcentrum heeft Zuid- Noorwegen bereikt waardoor de wind van de Noordzee niet afneemt maar langzaam van Noordelijke naar Ooste lijke richting draait en dro gere lucht gaat aanvoeren. De opklaringen waren vrij dagavond reeds tot de Duitse bocht gevorderd. Vandaag gaat ook in Zuid-West-Neder land de zon doorbreken, en dan gaat ook de temperatuur geleidelijk weer stijgen Het is te verwachten dat de bei de laatste junidagen (zondag en maandag) een zomers weertype te zien zullen ge ven. Het hoge drukgebied is omvangrijk en blijft voorlo pig in de buurt. Dit betekent ook aan het strand zonniger weer en ook warme lucht in geheel midden en een groot deel van zuid Europa waar in een aantallanden de tem peratuur tussen 27 en 32 gra den schommelt. Regenachtig was het gisteren wel in Noord-Skandinavië door een kleine depressie die via Fin land wegtrekt. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In doorgaans welingelichte kringen ver luidt dat kardinaal Alfrink die volgende week zaterdag 75 jaar wordt paus Paulus VI zijn ontslag zal aanbieden als aartsbisschop van Utrecht, tevens primaat van de katholie ke kerk in Nederland. Deze ontslagaanvrage wordt in grote delen van de Neder landse kerkprovincie met gro te zorg tegemoet gezien van wege mogelijke problemen rond de opvolging. Het wordt niet ondenkbaar geacht dat paus Paulus VI (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Van 1 juli kunnen dames en herenkap pers hun tarieven met 6,5 pro cent verhogen. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken vrijdag meegedeeld, de verhoging is na overleg met het ministerie tot stand geko men. DROOG Droog. Wolkenvelden. Af en toe zon. Matige tot krachtige wind. Temperatuur rond 19 graden. STAD EN STREEK Nieuwe strandpost In gebruik genomen. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Robert Stolz overleden- Pagina 9 Bisdom Breda beant woordt verwijten kosters. Pagina 10 Dr. Van Wijmen: Aparte wet nodig voor demo cratisering zieken huizen, Pagina 11 RADIO EN TELEVISIE Weekendprogramma's op Pagina 23 VRIJUIT Alcohol: riskante vriend Argentinië: zware crisis. Theater op het water Veel te zien in Ber gen op Zoom De Bilt: vaker raak dan U denkt Piekerpoker. Denk sport. MERIJNTJE: Ze zijn er met m'n caravandoor! kardinaal Alfrink zal vragen aan te blijven maar het is helemaal de vraag of de kar dinaal zelf daartoe bereid zal zijn. Hij heeft namelijk zelf meegewerkt aan de totstand koming van een nieuwe rege ling voor het aftreden van bis schoppen. Deze regeling gaat ervan uit dat bisschoppen ui terlijk op 7-5-jarige leeftijd hun functie moeten neerleg gen. De beslissing van paus Pau lus VT op de ontslagaanvrage zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. In september, wanneer de zomer- en vakan tiemaanden achter de rug zijn, gaat de administratieve molen van het Vaticaan weer op nor male toeren draaien. Eer de verschillende curie-afdelingen hun adviezen met betrekking tot de ontslagaanvrage hebben uitgebracht, kan het wel begin 1976 zijn. „Over en weer", de servioe- krant van het diocesaan pasto raal dienstencentrum van het aartsbisdom Utrecht, heeft de ze week een artikel gepubli ceerd waarin uiting gegeven wordt aan de gevoelens van onrust die in het aartsbisdom met betrekking tot de opvol ging van kardinaal Alfrink le ven. „Over en weer" siigna- leert_ een wijdverspreid onge loof in het nut en de opportu- niteit_ van inspraak bij de be noeming van een opvolger. (Van onze sportredactie) ROUVAIN De eerste ech te wedstrijddag van de Tour de France leverde een gewel dig succes op voor de Neder landse vertegenwoordiging, doordat Cees Priem het eerste gedeelte formidabel uithaalde door Eddy Merkx op de meet te kloppen. Het tweede ge deelte echter eindigde in een klein drama voor de grote Ne derlandse favoriet Joop Zoete melk. Toen Zoetemelk een lekke band kreeg reageerde de concureentie onder aanvoe ring van Merckx eensgezind en reden Zoetemelk en Knete- mann, die een wiel aan zijn kopman moest afstaan, op ruim één minuut. DEN HAAG Het kabinet wil met terugwerkende kracht alle 65-plussers, die naast hun AOW ook nog neveninkomsten van meer dan f 600,- per jaar hebben, uit de finan ciële moeilijkheden helpen. In de praktijk is het name lijk zo dat genoemde personen vanwege hun neveninkomsten zoveel belasting moeten beta- ln dat zij uiteindelijk nog minder overhouden dan hun netto-AOW. Mede op verzoek van de Tweede Kamer heeft de ministerraad gisteren beslo ten om de zogeheten AOW plus-regeling over 1974 en 1975 langs fiscale weg te ver beteren. Premier Den Uyl kondigde aan, dat er voor dit doel een speciaal noodwetje zal worden opgesteld. Hoe de AOW-plus-regeling voor 1976 en volgende jaren er uit zal komen te zien is nog niet ze ker. De ministerraad is het hierover gisteren nog niet eens kunnen worden. Prins Bernhard hoopt zondag zijn 64ste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid hiervan maakte Max Koot deze foto (Van onze redactie binnenland) Jorge Guillerdo maakte gisteren een zorgeloos zeiltochtje met De Groene Draeck zonder zijn aanstaande bruid zij was ver hinderd maar zei dat zijn voorgenomen huwelijk met prinses Christina hem een gelukkig mens heeft gemaakt. Het huwelijk van de 28-jarige Newyorker met de jongste doch ter van koningin Juliana en prins Bernhard, wordt vandaag ingezegend. Het wordt een plechtigheid met groot ceremonieel, waarbij de gehele koninklijke familie actie de prèsence zal geven. Bij het huwelijk worden meer dan duizend gasten verwacht, van wie er bijna 200 uit de Verenigde Staten en Canada komen. De plechtigheid wordt besloten met een eucharistische kerkdienst in de Domkerk van Utrecht. Guiilermo, die vorige maand het Amerikaanse staatsburger schap verwierf, heeft even moeten wennen aan de overgang van een flatje in New York naar de luxe van een koninklijk paleis. Maar de in Cuba geboren leraar zag er ontspannen en goedgehumeurd uit toen hij aan boord van een van de konink lijke jachten ging voor een zeiltochtje van twee uur met zijn familie van Voiendam naar Monnikendam. Toen hem werd gevraagd hoe het voelt om met zijn prinses te trouwer., antwoordde Guilermo: „Ik ben zo gelukkig als wat". Hij lachte en maakte gTapjes met de bevolking van het vis sersdorp Voiendam en kreeg een paar Marker huwelijksklompen en verse paling (foto) mee als herinnering aan de gelegenhein. Toen zijn schip weer het IJsseimeer opvoer zwaaiden enkele honderden Voiendammers Guiilermo hartelijk uit. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De sanering in de bakkerijwereld heeft een sterke opleving van de concurrentie in de broodbran che tot gevolg gehad. Het produktschap voor gra nen. zaden en peulvruchten ziet gevaar voor prijisonderbie- dimgen en probeert hier en DEN HAAG De ambtena rensalarissen gaan pe,r 1 au gustus met 5 procent omhoog met eeen minimum van f 73 per maand. Gerekend over het salaris van 1 juli 1975 krijgen de ambtenaren voorts een na betaling van 3,2 procent met een minimum van f 40 per maand over de eerste helft van dit jaar. Terwijl daarnaast het salaris per 1 augustus nog eens ver hoogd zal worden met 3,01 procent met een minimum van f 42,50 per maand. De salaris maatregelen voor het burgelijk overheidspersoneel zijn giste ren besproken in een vergade ring van het centraal georga niseerd overleg in ambtenaren zaken. daar bemiddelend op te tre den. Het ministerie van Eco nomische Zaken is bezorgd voor marktverstoringen. Zoals bekend zullen op of kort na 1 juli vijftien bakkerijen, ver spreid over heel Nederland, in net kader van een sanerings plan worden stilgelegd. De grote brood'afnemers worden nu van alle kanten bestookt met offertes. Kleine bakkers en middelgrote broodfabrieken hebben al een combinatie ge sticht, die zaken hoopt te kun nen doen met grote afnemers in de levensmiddelenbran che. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De „Amster damse notering" voor boter is met zes cent per kilo ver hoogd. De groothandelsprijs komt daardoor van f 6.66 op f 6,72 per kilo. Bij de Kon. jd. Zuivelbond in De» Haag verwacht men dat dit zal lei den tot een verhoging van de winkelprijs met een cent per pakje van een half pond. De „Amsterdamse Notering' wordt wekelijks vastgesteld door een door de overheid in gestelde commissie van fabri kanten en handelaren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een overvaller wiens identiteit nog niet is vastgesteld, is gisteravond in een ziekenhuis in Den Haag op de operatietafel overleden. De man was in het hoofd geraakt door een politiekogel, nadat hij en nog een man met een 19-jarig meisje als gijze laar hadden geprobeerd weg te vluchten Het tweetal had een overval gepleegd in het Rijksmuseum Meermanno Westreenianum aan de Prinsessegracht in Den Haag Het was hun te doen om Middeleeuwse gebedenboeken van onschatbare waarde. Hun vluchtpogingen, eerst lopend, daarna met een autoo tje, waarbij de mannen steeds het meisje met een pistool ter gen het hoofd als dekking en gijzelaar gebruikten werden gadegeslagen door honderden mensen die in deze historische Haagse wijk waren omdat er op de Dennenweg een- zomer feest werd gevierd. Dé tweede overvaller, die Wch overgaf, nadat zijn maat ih het hoofd was getroffen en het bloed hem uit de hals spoot, was de 28-jarige S.H.K. uit Tilburg. De man heeft geen beroep. Hij is van Indo nesische afkomst, maar de po litie had gisteravond zijn nati onaliteit nog niet kunnen vast stellen Voorts werd een derde man aangehouden, die aan de voor zijde van het museum eerst in een auto zat te wachten en daarna de verdenking van de politie op zich laadde, doordat hij zo veel belangstelling toon de voor hetgeen zich in het gebouw afspeelde. De politie vermoedt dat hij de bestuur der van de vluchtauto was. De man was ongewapend. Het was de 23-jarige drukker JL.M. met de Franse nationa liteit, maar woonachtig in Den Haag. Voor de mannen konden worden gepakt, waren in het oude statige grachtenhuis dat als museum is ingericht, drie mannen en een meisje door de twee gewapende overvallers vastgehouden. De twee man nen hadden een kwartier na dat het museum was gesloten vijf uur aangebeld. Het uit ongeveer acht personen be staande personeel was op dat moment beneden in de kelder gezellig bijeen. De 52-jarige portier E.A. Plak ging op het bellen naar boven om de deur te openen. Toen hij na korte tijd niet terugkwam, ging een tweede personeelslid kijken wat er aan de hand was. Dat was de 61-jarige concierge A. Dusselaar, die evenals zijn college met sisaltouw aan han den en voeten werd gebonden en in een kamer op de grond werd gelegd. Wederom vroeg men zich in de kelder af, wat er aan de hand was en daarop ging de 19-jarige José van Geldrop, een hulpsupposte, kijken. Ook zij deelde het lot van haar collega's met dit verschil dat alleen haar voeten werden ge bonden, Tenslotte kregen de gevangen met een vuistvuur wapen in toom gehouden mu seummensen gezelschap van de 62-jarige hoofdconcierge M. Breuklander. Daarop ging een vijfde personeelslid naar bo ven. Hij zag wat er was beurd en zag de twee rovers met wapens in de hand met over hun hoofd een muts met gaten. Zij zagen hem niet en hij kon zich terugtrekken. Binnendoor is hij naar de ach terkant van het gebouw gelo pen en bij een garage in de Jan Evertstraat de politie la ten waarschuwen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens de Zeeuwse regionale raad voor de arbeidsmarkt moet er een systeem worden ontwik keld, waardoor studerenden op het keuzemoment van hun stu dierichting ook enig inzicht gegeven kan worden van hun vooruitzichten gezien de dan te verwachten situatie op de arbeidsmarkt. Over deze aangelegenheid heeft de Zeeuwse raad giste ren gesproken tijdens een bij eenkomst in Middelburg naar aanleiding van de bestaande Jeugdwerkloosheid. Een af vaardiging uit de raad heeft hierover onlangs een keer van gedachten gewisseld met de provinciale onderwijscommis sie. Een van de leden van die afvaardiging rapporteerde aan de raad, dat hij Ae indruk had gekregen dat de provinciale onderwijscommissie tijdens die bespreking de boot had afgehouden. In de raad kwam naar vo ren, dat er een confrontatie moet komen tussen de onder wijswereld, de arbeidsbureaus aen de bureaus voor beroeps keuzevoorlichting. Want teveel jongeren, die van school ko men, vinden geen aansluiting bij de bestaande arbeidsmarkt, (vervolg op pag. 3) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De heer J. Teengs Gerritsen heeft giste ren het ANP via zijn advo caat mr. A.G. Maris in Den Haag laten weten, dat de vliegtuigfabriek Northrop en hij een aantal jaren geleden zijn overeengekomen, dat hij informatie over de politieke toestand in Nederland aan Northrop zou verstrekken. Deze informatie, aldus Teengs Gerritsen, betrof niet de verkoop van vliegtui gen. Op grond van de verstrek te informatie werden door Northrop betalingen gedaan, die de heer Teengs Gerritsen aan zijn eerste echtgenote ten goede heeft doen komen uit hoofde van zijn alimenta tieverplichtingen jegens haar aldus mr. Marls. Zoals bekend werd in het rapport van de sub-commis sie van de Amerikaanse se naat, die de beschuldigingen van twijfelachtige praktijken van vliegtuigfabrieken on derzocht bij het aan de man brengen van hun vliegtuigen (ie Nederlander Teengs Ger ritsen „speciaal vertegen woordiger" van Northrop ge noemd. Teengs Gerritsen, vertegenwoordiger van de Lockheed-fabriek in Neder land, ontkende dit aanvanke lijk ten stelligste. Hij ver klaarde vanuit Cannes, waar hij herstellend was van een operatie, van Northrop nooit entg geld te hebben ontvan gen. Hoe de vork precies aan de steel zat wenste hij in een later stadium te vertel len. Op dat moment kon hij dat niet doen, omdat er naar hij zei een derde persoon bij betrokken was voor wie hij zaken behartigde. Het zou om een Nederlander gaan die In het buitenland woonde. Zeli zou Teengs Gerritsen voor Northrop niets hebben gedaan. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT- BREDA - Opnieuw is een caravan gestolen. Ditmaal van de familie Verhagen uit de Azalea straat in Oosterhout. Evenals in het geval van de heer en mevrouw Akkermans uit Breda stond de caravan hele maal klaar voor de va kantie. Een spontane ac tie van een aantal mid denstanders uit Ooster hout heeft ervoor ge zorgd, dat de familie Verhagen woensdag toch met vakantie kan gaan. Hen wordt voor vier we ken een caravan ter be schikking gesteld door caravancentrum All-in uit Teteringen. Midden standers uit Oosterhout en ook daarbuiten stel den gezamenlijk een be drag beschikbaar, waar van het allernoodzake lijkste van hun verloren gegane vakantie-uitrus ting weer kan worden aangeschaft. Mevrouw Verhagen had de vakantiegardero be van haar hele gezin en leeftocht voor vier weken in de caravan ge legd. Ondertussen heeft de familie Akkermans uit Breda twee aanbiedin gen gehad van mensen, die hun caravan wel ter beschikking wilden stel len. De heer en mevrouw Akkermans maken er geen gebruik van. „Wij zijn veel te bang, dat ook deze ge leende caravan wordt gestolen". De caravan van de familie Verhagen wit en van het type Adria stond niet ge borgd. Volgens de re cherche van de Ooster- houtse politie zouden de daders de caravan ge woon hebben aangekop peld. Getuigen wordt ge vraagd contact op te ne men met de politie in Oosterhout. De bedrijven en In stellingen, die aan het welslagen van de vakan tie van de familie Ver hagen hebben willen meewerken, zijn: de stichting Binnenstad Oosterhout, Smits Kle ding, Foto Harrie Ver schuren, Madeleine Mo de, De Been Intermeu- bel. Foto Van Bekhoven, Vendet, Hema, Wilde Woninginrichting (Raamsdonksveer), Deli catessen Oomen-Van der Zanden en slagerij Van den Elshout (Zuider hout) Het echtpaar Verhagen was er gisteravond hele maal ondersteboven van. De kinderen tot wie het uiteindelijke resul taat alleen maar door drong dolblij. EEN militaire rechtbank in tthene heeft vrijdag 21 offi cieren in staat van beschuldi ging gesteld wegens samen zwering in verband met de mislukte militaire revolte in februari van dit jaar. Drie of ficieren zijn voorlopig op vrije voeten gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1