Vlaketunne! open Demonstratie van boeren Gebouw van waterstaat geopend zeeuws Een schaker, die altijd wil winnen ft£2i m SIM11& houd nst BRUG DER ZUCHTEN VERLEDEN TUD LUBBERS VINDT VERVOER AFVAL VEILIG -Serie. natuuxlijk. TECHNISCHE RECHERCHE anima ensten terfte in ;envest stad streek Droog Kerncentrale EERSTE PROBLEMEN Vooruit geschoven Mentaliteit Griffier Expo ,,De drie generaties" in Knokke-Heist -ts verkrij gbaar in theek, bij de ver en van de bussen de kassa van de et rogramma voor de er als volgt uit: 10.00 uur: Film „De vinder" in het Le- 13.30 uur: Tentac- 10.00 uur: TentaC- 13.30 uur: Toneel de Graaf. ag 10.00 uur: Tent- in, 13.30 uur: Kin- (goochelaar, robatiek, etc. met ilé. lag 10.00 uur: Tent- in. 13.30 uur: spe- e brandweer. 10.00 uur: Tentac- 13.30 uur: Poppen- ert Plagman. De op- ïans dat maximaal eren worden toege it om ieder kind aan eken te laten ko- dus de organisators. rde van extra bus: ertrektijd, weer te ats van vertrek at, 9.10 uur, 15.45 ïalte. Slijkplaat, 9.15 5 40 uur, school, jke. 9.20 uur, 15.35 rink. chement, 9.35 uur, bushalte. Cadzanid 1.42 uur 16.18 uur, galerij. Cadzand 9.48 uur, 16.12 uui\ Zuidzande, 9.54 I uur, bushalte. Isnst: Breskens, 9.11 5 uur, bushalte-Bou- Groede, 9.26 uur, bushalte-zwembad, et, 9.30 uur, 16.05 rshalte-dorp. Eede, 15.57 uur, bushalte- irdenburg, 9.41 uur, ïr, bushalte-Markt. 40 uur, 15.54 uur, Walplein. IJzendij- uur, 15.33 uur, bus- rkt. Waterlandkerk uur, 15 27 uur, Bus- Dienst voor Bouw en aezicht te Axel. De v»n de betonwonin- Axel kregen binnen - briefje van de ge in de bus met de ze wel of niet mee oen aan het centrale lysteem. de gemeenteraads- ing in Axel vertolkte er D.J. Qggel de aige- ivoelens van de raad zich op het standpunt centrale dienst voort „Voor Axel zijn de van een eigen dienst Ibaar", zo concludeer - Hij vroeg b. en w. wel waarom het col kostenberekening had i'ken voor het opzetten eigen dienst. Hij ver- arbij naar Hulst en se die dat wel hebben Het antwoord van wet- Derloo: „De cijfers m diensten in verge- gemeenten geven aan duurder is, maar ik vergelijking maken it en Hontenisse". rieente Axel gaat een houden onder de be an de betonwoningen centraal ontenne-sys- orspronkelijk was er >r maand berekend in .•erhogimg per een juli. ministerie is het be- xr de CAI losgemaakt luurverhoging met het lat de bewoners dat {tra moeten betalen, er P. Apers zag het van de PvdA.-er Van niet zo zitten. „Is het dig", zo vroeg de wet- die vond dat een alleen maar vertra- ou leveren. er Van Schaiek stelde rondvraag aan b. en om na afloop van ra adsvergaderiingen genhalfuurtje voor de tribune te houden, lester De Kam zei toe stel in beraad te ne- schriftelijk te ant se correspondent) In de buitenvest dreven gisteren dui- >de vissen met de buik en in het water. Oor- de vissterfte: zuur- ten gevolge van ex- algenigroei. Volgens rdvoerder van de ge was er geen sprake ntreiniging van buiten- dode vissen, die een hap voor gulzige meeuwen vormden, Iden een flinke stank. we- k zullen de die- en opgeruimd. 'DONDERDAG 26 JUNI 1975 Dragers van de borden zijn schoolkinderen uit Hansweert en Kapelle-Biezelinge. (Vervolg van pag. I) Na afloop van de demonstra tie vertelden de voorzitters van de standsorganisaties, dat de gang van zaken puur geïmprovi seerd was. Pas maandagmiddag was voor het eerst over de moge lijkheid van deze actie gespro ken. En dat er goed geïmprovi seerd werd, bleek ook wel. Want in plaats van alle zes de auto bussen met genodigden na de geplande wachttijd doorgang te verlenen, zoals de standsorgani saties op zeker moment vroegen, werden de autobussen elk met een tussenpose van vijf minuten doorgelaten. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Waardering hadden de standsorganisatievoorzitters naderhand voor het optreden van minister Westerterp. „Zijn wijze van optreden en presenta tie is wel even anders dan van zijn collega van landbouw". wérd gezegd. Herhaald werd de kritiek op minister Van derStee, dat hij de echte problemen in de landbouw niet ziet of niet wil zien. De heer Van der Stee dient de landbouwzaken met grotere vasthoudendheid in het kabinet te verdedigen en zijn politieke nek in het geding te gaan bren gen, zeiden gisteren de stand sorganisaties. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: Droog met zonnige perioden en ongeveer normale middagtemperaturen. Vooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 3 12, min. temp.omstreeks 12 gr., max. temp.: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 5 - 16, min. temp.: om streeks 10 gr max. temp. om streeks 20 gr Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. waterstanden DEN HAAG - Konstanz 448 (plus 2), Rheinfelden 329 (min 31), Plittersdorf 570 (plus 30), Maxau 639 (plus 64). Plochingen 212 (min 136), Mannheim 466 (plus 39), Steinbach 171 (min 4), Mainz 412 (min 15), Bingen 269 (plus 14), Kaub 336 (plus 12), Trier 320 (plus 53), Koblenz 340 (plus 21), Keulen 299 (min 17), Ruhrort 467 (min 14), Lobith 1100 (plus 15), Pannerdense Kop 1066 (plus 18), Nijmegen 892 (plus 25), IJsselkop 949 (plus 18), Eefde IJssel 460 (plus 32), De venter 360 (plus 36), Katerveer - Spooldersluis 63 (plus 15), Mon- sin 5462 (min 2), Borgharen 3860 (plus 5), Belfeld 1097 (min 13) en Grave beneden de Sluis 500 (plus 2). Morgen, vrijdag 27 juni - Be rgen op Zoom 6.09 en 18.24 Hansweert 5,.23 en 17.32 Ter- neuzen 4.44 en 16.55 Vlissingen 4.11 en 16.26 Wemeldinge 6.00 en 18 15 (Van onze correspondente) MIDDELBURG - Minister Westerterp van verkeer en wa terstaat was woensdagmiddag de onverwachte eregast bij de opening van het nieuwe provin ciale waterstaatgebouw in Mid delburg. De heer Westerterp die 's morgens de Vlaketunnel had geopend is gezwicht voor de ar gumenten van de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, om alsnog de voor de provinciale Zeeuwse water staat zo belangrijke gebeurtenis bij te wonen. Dr. Boertien kreeg in zijn openingsspeech de lachers op zijn hand door de geschiedenis te schetsen van de 94-jange be staande dienst van de provin ciale waterstaat. De wandeling door de geschiedenis eindigde bij het nieuwe gebouw dat vol gens de heer Boertien inmiddels ook al een eigen geschiedenis achter de rug heeft. De commissaris van de konin gin droeg de nieuwe huisvesting van provinciale waterstaat met veel plezier over aan de hoofdingenieur-directeur ir. W de Bijl. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG - Volgens minis ter Lubbers (Economische Za ken) is het vervoer van radio actief afval van de kerncentrale in Borssele veilig geregeld. Hij antwoordt dat het kamerlid Jansen (PPR) die zich daar nogal ongerust over had getoond. Het vervoer van bestraalde splijtstofelementen vindt op grond van internationale trans portregelingen plaats in speci aal ontworpen zogenaamde b-containers, welke voor dit doel internationaal zijn goedge keurd. Deze zijn bestand tegen alle extreme ongevalssituaties. Bij dit soort transporten kan worden voorzien in begeleiding door een deskundige op het ge bied van de stralingshygiëne. Afhankelijk van de verkeerssi tuatie en het tijdstip van vervoer kan een politieverkeersescorte aan dit vervoer worden gegeven. erp D de dens de opening op de speciale relatie die er bestaat tussen de rijks- en de provinciale water staat Hij bracht de dank over van de regering over de loyali teit waarmee de provinciale Zeeuwse waterstaat heeft mee gewerkt aan de uitvoering van de nieuw opgelegde taken De minister doelde in dit verband op de grote inspanning die pro vinciale waterstaat van Zeeland zich getroost heeft om in te springen op de nieuwe ontwik kelingen rond de afsluiting van de Oosterschelde Het nieuwe gebouw is ont worpen door de architect ir. Hondius die het de vorm van een schip gaf Buiten heeft kunste naar Sander Littel ervoor ge zorgd dat het lijkt of het water staatsschip als het ware vaart in de zee tussen de dijken. Rond het gebouw staan bo men die afkomstig zijn uit heel Zeeland. Ze werden overge plaatst naar Middelburg als ze in verhand met wegomleggingen n ir" "«ten BELGIË, Frankrijk en Duits land zijn de enige lidstaten van de EEG die van plan zijn het verdrag van de „Internationale lijnvaartconferentie" te teke nen. Er is voorgesteld het vrachtvervoer op bepaalde grote scheepvaartroutes evenredig te verdelen. (Van een onzer verslaggevers) VLAKE - Gistermiddag rond de klok van twaalf was het zo ver. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat haalde een handle over, midden in de Vlaketunnel kwam de laatste symbolische versperring naar beneden en daarachter stonden schoolkinderen uit Hansweert en Kapelle-Biezelinge met het opschrift: Vlaketunnel open. Toen klonk het Zeeuwse volks lied, ingezet door de Schelde- galm uit Hansweert en gezongen door de vele aanwezigen. Een groep bejaarden bood de minister twee boeken aan. Het officiële gezelschap wandelde vervolgens door de tunnel een demonstratie van boeren tege moet. Met enige vertraging ging het hierna over de nieuwe weg naar Luchtenburg, waar het wegvak Biezelinge - Luchten burg officieel werd opengesteld. Hierbij werd de minister een handje geholpen door commis saris der koningin dr. C. Boer tien en burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg, want het lint zat te vakkundig gestrikt. Vrij snel hierna passeerde het normale verkeer de officiële stoet: de laatste flessehals van rijksweg 58 was in het Zeeuwse was ver leden tijd. Doods lag het stukje oude rijksweg bij Kruiningem er ai bij, toen de officiële stoet naar het dorpshuis van Kruiningen toog. Iedereen was blij. Commissa ris Boertien 's morgens in de Vroone in Kapelle, waar de toe spraken werden gehouden: „We hebben ernaar uitgekeken. Het is onze eerste echte tunnel, een voorproefje weliswaar van het grotere werk dat te wachten staat (v.o.v. - red.). Het is een afsluiting van een periode, waarin veel is gezucht, geklaagd en gescholden". De heer Boer tien haalde verder in de herinne ring, hoeveel acties er gevoerd zijn om rijksweg 58 in deze vorm te krijgen. Burgemeester van Suylekom van Kapelle vroeg de minister de terp van het zuid westen te biijven bij de vele wensen en problemen van de re gio. Hij wees- met name op de verdere afwikkeling van de schadevergoeding als gevolg van de bronbemaling tijdens de bouw van de Vlaketunnel. Bur gemeester Pijl Hogeweg zei later in het dorpshuis in Kruiningen, dat Reimerswaal de twijfelach tige eer had de in- en uitlaat van Zeeland te zijn. Dat werkte voor Reimerswaal als een slokdarm. Maar met de Vlaketunnel en aansluitende wegen was het slikken voor Reimerswaal wat gemakkelijker geworden. De heer Hogeweg wees de mi nister nog wel even op de twee grote problemen van de gemeen te: Yerseke en Hansweert. Mi nister Westerterp noemde de nieuwe verbinding van belang voor de verkeersveiligheid, de industriële ontwikkeling en de recreatie. Hij vermeldde in dit verband even het record van tweede pinksterdag dit jaar, toen meer dan 27.000 voertuigen de Vlakebrug gepasseerd heb ben. De minister ging verder even in op een aantal Zeeuwse zaken. Hij zei zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen over Rijks weg 61, de gedeelten Hoek Sluiskil en Terneuzen - Axelse Sassing. Aanleg van beide weg gedeelten is opgenomen in het uitvoeringsprogramma 1975- 1979. Binnenkort ook een beslis sing over de rijksbijdrage voor de bouw van een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren bij Vlissingen. En tenslotte ver wachtte de minister het advies van de raad van de Waterstaat over de vaste oeververbinding in augustus en de regeringsbeslis- stng hierover in de tweede helft van dit jaar. (ADVERTENTIE) en nog dertien andei lekkernijen in royale familiezak Sinds september vorig jaar, beschikt de rijkspoli tie in Zeeland over een ei gen, drie man sterk, tech nisch rechercheteam. Dit groepje komt bij alle moge lijke misdrijven zoals moorden, brandstichtin gen, e.d. opdraven om ter plaatse aan het technische onderzoek te beginnen. Een dat ze er niet voor niets zit ten, mag blijken uit het feit, dat de groep sinds septem ber vorig jaar 368 keer is uitgerukt voor inbraken, en 57 keer voor moorden, branden, overvallen en al lerlei andere misdrijven. In tegenstelling met wat de politie- t.v.-series ons willen doen geloven, is het technisch recherchewerk geen roman tisch vak, waarbij pijproken de, lolly's etende politieman nen een moeilijke zaak in een handomdraai oplossen. „In tegendeel", zegt luitenant D. Schoneveld, officier recherche zaken van de rijkspolitie in Middelburg. „Er komt zelfs geen greintje romantiek aan te pas. Als we met een zaak bezig zijn, dan wordt er keihard en geconcentreerd, soms 24 uur aan een stuk, aan een zaak ge werkt. Omdat er vanuit Zeeland zo dikwijls een beroep gedaan moest worden op de techni sche recherche in Den Haag, besloot men in Zeeland een vooruitgeschoven post vanuit Den Haag in dit gebied te ves tigen. Daardoor kunnen er on danks het toenemend aantal misdrijven in Zeeland, meer zaken in behandeling worden genomen dan voorheen. Aan het hoofd van de technische recherche in Zeeland staat op per P. Arends, belast met de dagelijkse leiding. De taak van de technische recherche bestaat uit het op sporen van de stille getuigen op de plaats van het misdrijf en het interpreteren, analyse ren en thuisbrengen van die achtergelaten sporen, zodat ze als voldoende bewijsmateriaal kunnen dienen voor de justitie. Bij het opsporen van misdrij ven, werken de tactische en de technische recherche nauw samen. Een deel van de taak van de tactische recherche is volgens luitenant Schoneveld het, zoals hij het huiselijk noemt, „kwebbelen" met de mensen ter plaatse. Het her metisch afgesloten houden van de plaats des misdrijfs en het in zich opnemen van zoveel mogelijk details. Zo'n man kan er voor zorgen dat een onder zoek goed van start kan gaan omdat hij als eerste de infor matie van de omgeving binnen krijgt. Meestal zijn die reacties wat emotioneel en wat minder be trouwbaar dan de technische fegevens, maar ze zijn onmis- aar voor het onderzoek. Daarna komt de technische re cherche met loep en kwast aan de beurt, die bekijkt hoe en waarmee het misdrijf is ge pleegd. Opper Arends vertelt hoe zo'n onderzoek precies in zijn werk gaat. Alles wordt eerst fotografisch vastgelegd, terwijl ook een situatieteke ning wordt gemaakt. Dan pas komt de man met de varkens- harenkwast en het alumi- niumpoeder er aan te pas. Die gaat op zoek naar vingerafd rukken of handschoenafdruk- ken en andere sporen. Worden dingen gevonden, die niet ter plaatse thuisgebracht kunnen worden, dan gaan die voor on derzoek mee naar Middelburg. Na het eerste onderzoek, dat na een of anderhalf uur kan zijn afgesloten, worden de ge gevens van de technische en de tactische recherche met elkaar vergeleken en in elkaar ge schoven. Zo krijg je als het ware een legpuzzel, waaraan nog stukken ontbreken. Dan wordt er gepraat, je zou bijna zeggen gefilosofeerd, overlegd en opnieuw gepast en gemeten. „De politiehond is hierbij ook zo'n belangrijk hulpmid del", zegt opper Arends, „want een hond liegt nooit". Die sa menwerkende groepen moeten één team vormen, anders kan er niet slagvaardig worden op getreden. De tijd, dat iedere poiitiegroep zijn eigen heilige huisje zo nodig moest verdedi gen, is allang voorbij. We gaan er met zijn allen hard tegen aan. Het gebeurt dan ook heel vaak, dat je aan de hand van alle verzamelde gegevens een zaak binnen heel korte tijd kunt oplossen. „Natuurlijk be ïnvloeden we elkaar", zegt de luitenant Schoneveld. „Daar ontkom je niet aan. Toch sta je er iedere keer weer een beetje verbaasd van dat zo'n wille keurig samengebrachte groep mensen, na één dag al zo'n hecht team kan vormen". Een nog vers in het geheugen liggend voorbeeld is de zaak van Jacob Kodde, de ver moorde Rotterdamse banklo- per, wiens lichaam bij Rilland Bath gevonden werd. Direct na het ontdekken van het li chaam werd er een gebied van vijf vierkante kilometer afge sloten door de Zeeuwse re cherche. Al snel werd er een link naar de verdwenen ban- kloper gelegd. „Maar ideeën moet je altijd „hard" kunnen maken", zegt luitenant Scho neveld. De uiteindelijke oplos sing van de moord heeft toch nog drie maanden geduurd. Daar zijn ze dag en nacht mee bezig geweest. Omdat het een Rotterdamse zaak betrof werd het onderzoek aan de Rotter- Technisch rechercheur be kijkt krassporen damse recherche overgedra gen en werden twee leden van het Zeeuwse team ingebracht. Dank zij die hechte samen werking is de zaak tot een op lossing gebracht. Wat bezielt de mensen om een baan bij de technische re cherche te kiezen? Zijn het mensen met een keiharde mets ontziende instelling? „Je zou het zo kunnen stellen", zegt luitenant Schoneveld, „dat je als rechercheur over een soort jachtinstinct moet beschik ken. Daarbij moet je werk te vens je hobby zijn, want je komt er nooit helemaal van los. We spelen een soort schaakspel, dat we altijd wil len winnen. Bij zware misdrij ven zoals moorden en derge lijke heb je geleerd afstand te nemen. Je bent uiteindelijk een buitenstaander Je hebt het op zo'n moment zo druk, dat je geen tijd hebt om te pie keren, al moet ik wel zeggen, dat zaken waar kinderen bij betrokken zijn wel een diepe indruk achterlaten op iedere politieman Maar emotionali teit mag het werk nooit beïn vloeden. Bij onze opleiding is de erva ring van onze oudere collega's onontbeerlijk", zegt luitenant Schoneveld. „Je leert ontzet tend veel van ze. Vooral de mensen van de landgroepen hebben zoveel wijsheid en liefde voor het vak, dat je daar veel van op kunt steken In feite is hun werk minstens zo spannend als het onze Zonder die landgroepen kunnen wij niet werken Als die een fout maken, dan zijn wij een paar straten achterop met ons on derzoek" Toch kan de politie, ook al bestaat er nog zo n hechte samenwerking, beslist niet alle zaken opgelost krij gen. Rond de 35 procent van alle gepleegde misdrijven worden niet opgelost Vier jaar geleden lag dat percentage nog rond de vijftig De technische recherche- groepen van de rijkspolitie waarvan er zes in Nederland zijn, werken dus niet alleen Ze zijn ook nog functioneel ver bonden aan het gerechtelijk laboratorium Daar worden centraal alle chemische en mi croscopische onderzoeken verricht Als er sectie moei worden verricht, op een slach toffer van een misdrijf, dan maakt de groep in wiens ge bied het misdrijf is gepleegd, op verzoek van de patholoog anatoom of een van zijn me dewerkers. foto's tijdens hel onderzoek Een ander schrijft alles op wat de dokter zegt Bij dit geheel treedt een wacht- meestei op als een soort grif fier „We werken mei iedereen samen die onze hulp inroept zegt luitenant Schoneveld .Wij op onze beurt krijgen weer adviezen van deskundi gen op allerlei gebied Zo wor den alle gevonden vingerafd rukken b v naar de centrale En hier de achtste vraagstelling in onze monumenten- prijsvraag. De prachtige lindebomen op bijgaande foto staan op een heel fraai dorpsplein, men mag wel zeggen uniek in de streek. De bomen zijn al heel oud en worden in 't kader van het monumentenjaar opgeknapt. Ook het plaatsje waar deze bomen staan, heeft een respectabele ouderdom. Het is er heel rustig en landelijk en rond de kerk vindt men er beelden die een imitatie zijn van die in een beroemde bedevaartplaats in Frankrijk. Vroeger kwamen er dan ook, vooral in de Meimaand, honderden mensen die de beelden èn de kerk waar zij omheen staan, bezoeken. De vraag: in welke plaats ligt het plein? dactyloscopische dienst in Den Haag gestuurd, om verge leken te worden. Ondanks de opsporings technieken van de politie neemt de criminaliteit niet ai- leen in Zeeland, maar over de hele wereld toe. Van de poli tiemensen, die klaarheid in dit soort zaken moeten brengen, wordt uiterste deskundigheid gevraagd. Dat kost naast de dagelijkse taak, die soms 's morgens om zeven uur begint, en om 11.00 uur 's avonds op houdt een enorme inzet en een constante studie en bijhouden van de nieuwste technieken. Alleen op die manier wordt men zo'n uitzonderlijk wezen: een speurhond die graag schaak speelt, maar dan altijd wel zo. dat hij steeds weer wil winnen, dat is nu een recher cheur. NETTY VAN ZALINGE Het gemeentebestuur van Knokke-Heist heeft op de val reep een zeer belangrijke ten toonstelling naar de badplaats weten te halen voor de ko mende maanden. Deze ten toonstelling „de drie genera ties" die van 12 juli tot en met 7 september wordt gehouden in het gloednieuw cultureel cen trum -in de Meerlaan- zal een overzicht geven van de mo derne kunst in België vanaf Ensor tot heden, toegespitst op Vlaamse kunstenaars. Deze tentoonstelling gaat in première in Knokke-Heist om naderhand m Hasselt, Frank rijk, (Lille), Duitsland (West- falen) en Nederland (Zeeland) opgesteld te worden. Initiatiefnemer is de provin cie West-Vlaanderen en de Provinciale Dienst voor Cul tuur die moeite noch tijd heeft gespaard om werken van be kende Vlaamse (eigentijdse) kunstschilders en beeldhou wers samen te brengen Zo zul len in één tentoonstelling ver tegenwoordigd zijn De drie grote figuren Ensor. Spillaert en Permeke, en anderzijds Luc Peire, Rik Slabbinck, Willem van Hecke, Henn-Victor Wol- vens. Roe) D Haes. Clark Cla- rysse. Jozef Willaert, Etienne Ellas. Yvan Thevs, Roger Wit- tevrongel. Rohert Cheque, Cyr Frimout, Gilbert Decock, Ro ger Nellens.. Marcel Note- baert, Gtlbert Swimberge, Godfried Vervisch. Nadine Van Lierde. Albert Reubens, Roger Bonduel, José Ver- meersch. Paul van Rafelghem, Jan Van de Kerckhove. Jac ques Verduyn, Livia Canstra- ro, Stefaan Depuydt. Pol Spil laert. Gerard Holmes De tentoonstelling die wer kelijke grote namen bevat is geopend dagelijks vanaf 12 juli tot en met 7 september tus sen 10 00 en 12 00 en 15 00 en 19 00 uur Een speciale catalo gus (in 4 talen) wordt eveneens uitggegeven U I. 1 I

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3