Nieuwe wijk voor gemeente Hulst Afscheid van drie docenten EHBO geeft ook cursus EHBR Y akantiewerk zoekt vrijwilligers KINDEK- VAKANTIE WEEK 00STB11RG ROND Duiven Van Looy en zoon sterk in wedvluchten WOONWAGENCENTRUM Groedenaar viert bevrijding Mozambique mee Axel voor behoud Centrale Dienst stad streek BADKAMERS VAN DEN BERG HULST Kloosterzande St. Jansteen Programma Busdiensten St. Jansteen Vissterfte in Buitenvest DONDERDAG 26 JUNI1975 2 (ADVERTENTIE) BEZOEKT onze SHOWROOM Van Waesberghestraat 7-9 (Van onze correspondente) AXEL Gisteravond heb ben leraren, leerlingen, oud' leerlingen en ouders afscheid genomen van drie docenten van de christelijke mavo in Axel, die in het nieuwe schooljaar niet zullen terugke ren, Rond een uur of zeven hadden leerlingen, personeel en schoolbestuur zich in de aula verzameld om de schei dende docenten, de heren A.J. Kisjes (adjunct-directeur, jaar als leraar bij de christe lijke mavo gewerkt), K.S. Biaauw (handelskennis, 5 jaar in dienst geweest) en C.A.J. van Breugel (lichamelijke oe fening, anderhalf jaar mavo) eens in de bloemetjes te zetten en toe te spreken. De heer F. Verschelling, voorzitter van het schoolbe stuur dankte de leraren voor hun inzet en al het werk, dat ze in de afgelopen jaren had den verzet. Direkteur J.Th. Klein, die daarna het woord voerde, zocht het meer in grappige anekdotes en vertel de onder meer van een bekeu ring die hij en de heer Kisjes enkele jaren geleden hadden opgelopen, waarbij ze, niet wetende dat die bekeuring voor hen was, het plaatselijk gezag nogal bars hadden toe gesproken. Ook de heer Klein dankte de docenten voor hun werk. Natuurlijk ging niemand tnet lege handen naar huis. De heer Kisjes (die vervangen gaat worden door de heer M.C. Geuze uit Breskens) werd verrast met een fiets en een parasol, de heer Biaauw (die zijn plaats afstaat aan de heer H.B. Driessen) kreeg een prachtige verrekijker en enke le woordenboeken, omdat hij helemaal naar Curacao gaat, terwijl de heer Van Breugel (voor wie nog geen vervanger gevonden is) werd verblijd met enkele specialistische plantenboeken. Na dit min of meer officiële gedeelte werd er nog een glaasje gedronken vóer om halfnegen de receptie voor ouders en oud-leerlingen een aanvang nam. Als nieuwe adjunct-directeur is de heer M.J. Huibregtse benoemd. (Van onze correspondent) HULST DeEHBO-afde- ling Hulst is actief bezig om in het komende lesseizoen goed voor de dag te komen. Dit blijkt uit niet minder dan vijftien lesavonden die op het programma staan. Onderwerpen zijn mond op mond beademing, zuurstof toe dienen, verbrandingen, breu ken, spalken en hersenlet sels. Daarnaast «tart een cursus EHBR, Eerste Hulp Bij Ram pen. Bij voldoende interesse worden de lessen EHBR geza menlijk gegeven. Deze cursus is alleen toegankelijk voor ge diplomeerden. Alles bij elkaar een uitgebreid programma van de Hnlster EHBO-afdeling. Nu al zijn er aanvragen van huiten de gemeente om deel te mogen nemen aan de beide cursussen. (Van een onzer verslaggevers) HULST In Hulst opende burgemeester P. J. G. Molt- liof gisteren officieel het eerste regionale woonwagen centrum in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij deed dit mede in zijn functie als voorzitter van de Stichting Regionale Woonwa gencentra in Zeeuwsch-Vlaanderen. In een toespraak in het gemeenschapshuis „Den Dullaert" legde hij er nog eens de nadruk op dat het centrum beschouwd moet worden als een normale woonwijk van de kern Hulst, een woonwijk die dezelfde voorzieningen heeft als andere stadsdelen. komst. Hij herinnerde aan een prognose, die voorspelde dat het aantal woonwagenbewo ners landelijk gezien op korte termijn met 35 procent zou toenemen. „Tegen die tijd moeten we voor aanvullende plaatsen zorgen", zo vond de heer Molthol. Die in dit ver band constateerde dat de taak van de stichting regionale woonwagencentra nog lang niet was voltooid. De heer J. Schelfhout be dankte namens de werkgroep woonwagenwerk en de bewo ners van het kamp de stich ting voor het verrichte werk. Hij merkte op dat er onder de bewoners van het centrum nu heel wat positievere gedachten over de bestuurders waren dan „vroeger toen ze nog met hun voeten in de blubber stonden". Hij zei er vertrou wen in te hebben dat het cen trum netjes zou blijven en geen vuilnisbelt zou worden. Verder herinnerde hij er de aanwezigen aan dat het een wijs besluit was geweest om de bewoners te betrekken bij de voorbereidingen voor de aanleg van het nieuwe cen trum. Als een van de laatste spre kers concludeerde de heer Hofman van het bureau Zee land van CRM: „Dat de uit voering van zo'n plan blijk baar vlugger gaat dan de voorbereiding getuige de eer ste besprekingen in 1964". Ter gelegenheid van de opening was er gisteren nog een heel feestprogramma op touw gezet in het nieuwe centrum aan de Liniedijk, met kinderspelen en een voetbalvtedstrijd tussen een elftal van woonwagenbe woners en gemeentepersoneel. Met vaardige hand knipte de heer Molthof een lint door dat tot dan toe een tros bal lons aan de grond veranker de. Aan de ballons hing een wagenwiel, het vignet van het centrum, dat als symbool voor do opening boven de daken van Hulst uit het gezicht ver dween. Aan het terugvinden van het witgekleurde wiel is een prijsvraag verbonden. Na het opstijgen van de ballons richtte de heer D. van Poppel zich nog tot aanwezigen met een dankwoord, namens de woonwagenbewoners. De officiële openingsplech tigheid kreeg een voorproefje in Den Dullaert. „We zien graag dat de bewoners van het centrum zich in Hulst thuis voelen. Ze moeten hier kun nen leven onder menswaardige omstandigheden", aldus de heer Molthof in een korte toe spraak. Hij wees er op dat het m de rest van Zeeuwsch- Vlaanderen nog niet zo'n vaart liep met de realisatie van de regionale centra: „Die is wat afgeremd door omstandighe den buiten de macht van het bestuur om", aldus de heer Molthof. Overigens richtte hij zijn blik alweer naar de toe- Zeehengel wedstrijd De zeehenigelclub „De Vogel" houdt op zaterdag 28 juni haar vierde clubwedstrijd in de Westerschelde te Ossenisse tussen Zeedorp en gemaal Kampen. Er wordt gevist van 18.15 uur tot 19.15 uur. In schrijving en prijsuitreiking geschieden in café Modern te Kloosterzande. :><wNM!ilUl Feestelijke happening in woonwagenkamp te Hulst. (Van een onzer verslaggevers) HULST De werkgroep „Jeugdvakantiewerk Hulst" is hard aan het zoeken naar een dertigtal vrijwilligers die te hulp kunnen schieten tijdens de jeugdvakantieweek 1975 in Hulst. De opzet van deze De heer Bergwerf deelt ter gelegenheid van de bevrijding vlaggetjes uit. (Van een onzer verslaggevers) GROEDE Het was giste ren niet alleen feest in Mo- zambisue in verband met het feit dat deze voormalige Por tugese kolonie thans zelfstan dig is geworden. Een beetje feestvreugde straalde ook af van de woning van streek- jeugdwerkleider Fred Berg- werff, actief lid van Amnesty International en een uitgespro ken sympathisant van het An- gola-comité. Zijn huis was gisteren een complete „vreugdeboom", met uitbundig vlagvertoon en fo to's van feestvierende Afrika nen „Het is een zeer belang rijk gebeuren, die onafhanke lijkheid", aldus Fred Berg werf! „Wij zelf hebben dat 30 jaar geleden kunnen ervaren, wat een paar weken terug tot uiting kwam tijdens de her denking van bevrijdingsdag in Groede". Fred deelde gisteren aan wie dat maar wilde vlag getjes uit en wilde eigenlijk iedereen een beetje laten feestvieren. jeugdvakantieweek van 28 juli tot en met 2 augustus is in grote trekken klaar. De werkgroep „Jeugdvakan tiewerk" bestaat uit dertien man, voornamelijk afkomstig uit het scoutingwereldje in Hulst en allemaal onbezoldigd. Voor de komende jeugdvakan- tie voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar uit Hulst en de omliggende kernen is er nog een nijpend gebrek aan bege leidende krachten. Voor de komende vakantieweek ver wachten de organisatoren zo'n tweeduizend jeugdige bezoe ker. Vorig jaar waren het er twaalfhonderd. De werkgroep moet men een begroting van achtduizend gulden, de subsi die van de gemeente Hulst, zien rond te komen. Voor de vakantieweek van dit jaar, een evenement dat trouwens voor de tweede ach tereenvolgende maal plaats vindt, is er een flinke reklame- campagne opgezet. Onder de leugd van de gemeente Hulst zijn achttienhonderd kalenders verspreid met een opgedrukt programma. De leden van de werkgroep zorgden er verder voor dat elke aktiviteit apart en kort voor de aanvang door een geluidswagen in de be trokken kern wordt rondgeba zuind. Het programma van de jeugdvakantieweek ziet er al® volgt uit: maandag 28 juli: 9-12 uur: Hulst, Den Dullaert, posten- spel. 14-17 uur: Hulst, Sint Jansteen, Graauw, Nieuw Na men, Heikant, Clinige, Op drachtenfestijn. Dinsdag 29 juli: 9-12 uur: Sint Jansteen, Gymzaal, Clin- ge Malpertuus, Hulst, acht- kamp. 14-17 uur: Hulst, levend ganzenbord, waterfeest. Woensdag 30 juli: 9-12 uur, Hulst, sporttienkamp. 14-17 uur: Hulst, speurtocht (7-9 jaar), kaarttocht (10-13 jaar). Heikant, gemeenschapshuis, rebuskwis. Donderdag 31 juli: 9-12 uur: Sint Jansteen, wandelrally. Nieuw Nane, gemeenschaps huis, vals watersport, Hulst, levend ganzenbord, van 14-17 uur. Vrijdag 1 augustus: 9-12 uur: Graauw, een tegen allen. Cllnge, ceskamp. 14-17 uur: Hulst, wandelprestatietocht. Zaterdag 2 augustus: 9-12 uur: Hulst, fietsenrally. 14-17 uur: Hulst, creatieve middag met korte films. Ongeveer 21 uur: Hulst, kampvuur. Bij slecht weer weer leuke spelen binnen. Papieractie De harmonie „St. Jan" zal zaterdag 28 juni huis-aan-huds oud papier opha len. Diegenen die hun papier kwijt willen kunnen het zo veel mogelijk gebundeld op de stoepen gereed zetten. Eir wordt om 9 uur gestart met deze ophaaldienst. OOSTBURG Na ruim een maand actief voorberei den - men kwam wat laat op gang omdat de gemeente Sluis pas in mei subsidie toezegde heeft de Streek Jeugdcentrale (S.J.C.) het programma voor de jeugdva kantieweek die van 4 tot en met 8 augustus in Oostburg wordt gehouden, rond gekre gen. In een gratis door de winkeliersvereniging be schikbaar gestelde grote tent op het Ledelplein zullen die week allerlei activiteiten plaatsvinden. Activiteiten die gelardeerd worden met eve nementen in het Ledeltheater, films in het hervormd jeugd centrum buitenactiviteiten op de terreinen van het voormalige ziekenhuis. „Gestreefd is bdj het pro gramma een zodanige opzet te krijgen dat de oreativiteits- ontwikkeüng van de kinde ren voorp staat", aldus Fred Bergwerff en Joop Wielak ker, functionarissen van de S.J.C. Zo is men erin ge slaagd de medewerking te krijgen van de bekende to neelgroep van Ton de Graaf uit Arrurterdam, die met de kinderen in het kerkcentrum toneel gaan spelen. Ook komt het poppentheater van Bert Plagman uit Utrecht, die vrijdagmiddag In de tent de vakantieweek die wordt gehouden onder naam Speul markt 75, zal besluiten. De Speulmarkt is bedoeld voor alle kinderen uit West- Zeeuwsch-Vla anderen. Met de bestaande lijndiensten en ingelegde extra-bussen kun nen de kinderen uit alle ker nen gemakkelijk Oostburg bereiken en 's middags weer huiswaarts beren. Tussen de middag bestaat gelegenheid „over te blijven" onder su pervisie van een aantal vrij willigers, die bij het werk worden betrokken. Vrijwil ligers Is misschien niet hele maal juist, deze medewer kers krijgen voor hun ge werkte uren het minimum jeugdloon uitbetaald. „Ten slotte werken ze toch", aldus de samenstellers van het programma. De kindervakantieweek is een voortborduren op een vorig jaar genomen initiatief, waarbij teams langs alle ker nen van de streek trokken om daar dagprogramma's te verzorgen. „Daar zaten orga nisatorisch nogal wat nadelen aan, reden dat besloten is de zaak nu te centraliseren. Voor de S.J.C. betekent dit weer een stapje verder op de weg naar het uitvoerend werk, dat de stichting in de toekomst zal gaan doen". De Speulmarkt is dagelijks geopend van 10-12 en 13.30- 16 uur. In de tent zal gele genheid bestaan tot alle vor men van creativiteit, oals handenarbeid, textiel ver\en, boetseren etc. Men wil er een krant gaan maken, er komt een disc-jockeywed- strijid en de bibliotheek richt een leeshoek in. Gedurende de Speulmarkt worden conti nue films vertoond in het kerkcentrum. De Speulmarkt begint overigens met 'n film voorstelling in het Ledel theater. Veel belangstelling wordt ook verwacht voor het „spelen met de brandweer". Dat dank zij de medewer king van het Oostburgse brandweerkorps kan geschie den donderdagmiddag op het terrein van het oude zieken huis. Maandag is men met fol ders en toegangskaarten naar de scholen geweest. Kaarten voor de Speulmarkt 7,50 voor de gehele week of 2,50 per dag (inclusief vervoer) zijn voorts verkrijgbaar in de bibliotheek bij de ver trekplaatsen van de bussen en aan de kassa van de Speulmarkt. Het programma voor de week ziet er als volgt uit: maandag 10.00 uur: Film „De jonge uitvinder" in het Le deltheater, 13.30 uur: Tentac tiviteiten. dinsdag 10.00 uur: Tentac tiviteiten, 13.30 uur: Toneel met Ton de Graaf. Woensdag 10.00 uur: Tent- act viteiten, 13,30 uur: Kin dervariété (goochelaar, clown, acrobatiek etc. met Fooi en Dilé. donderdag 10.00 uur: Tent activiteiten, 13.30 uur: spe len met de brandweer. Vrijdag 10.00 uur: Tentac tiviteiten, 13.30 uur: Poppen theater Bert Plagman. De op zet is thans dat maximaal 350 kinderen worden toege laten. „Dit om ieder kind aan zijn trekken te laten ko men', aldus de organisators. In volgorde van extra bus: plaats, vertrektijd, weer te rug, plaats van vertrek Hoofdplaat, 9.10 uur, 15.45 uur, bushalte. Slijkplaat, 9.15 uur, 15.40 uur, school. Schoondijke, 9.20 uur, 15.35 uur, de Brink. Retranchement, 9.35 uur, 16.25 uur, bushalte. Cadzand (bad), 9.42 uur 16.18 uur, halte galerij. Cadzand (dorp), 9.48 uur, 16.12 uur, bushalte. Zuidzande, 9.54 uur, 16.06 uur, bushalte. Lijndienst: Breskens, 9.11 uur, 16.15 uur, bushalte-Bou levard. Groede, 9.26 uur, '6.09 uur, bushalte-aweimbad. Nieuwvliet, 9.30 uur, 16.05 uur, bushalte-dorp. Eede, 9.37 uur, 16.57 uur, bushalte- dorp. Aardenburg, 9.41 uur, 15.53 uur, bushalte-Markt. Sluis, 9.40 uur, 15.54 uur, bushalte-Walplein. IJzendij- ke 10.02 uur, 15.33 uur, bus halte Marlet. Waterlandkerk je. 10.08 uur, 15.27 uur, Bus halte. Vergadering Op donder dag 26 juni vindt in het vere nigingsgebouw van Sint Jan steen een algemene vergade ring plaats van het bestuur van de Coöp. Raiffeisenbank- Boerenleenbank Sint Jansteen en omstreken. De aanvang van deze bijeenkomst is 19.00 uur. De heer G. de Gronckel is als bestuurslid, periodiek aftre dend evenals»!# heren G. Die- rick en R. Vael als leden van raad van toezicht. Allen stellen zich herkiesbaar. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Evenals vorige week de gemeente Hontenisse heeft Axel zich uitgesproken voor het instandhouden van de gemeenschappelijke regeling (Van onze duivensportmedewerker) TERNEUZEN De duiven van P. van Looy en Zoon waren in het weekend van 14 op 15 juni sterk op dreef. Hij won drie van de vier in dat weekend gehouden wedvluch ten bü de postduivenvereniging De Zwaluw te Sint Jan steen. Uitslagen wedvluchten vanuit Tours: De Zwaluw te Sint Jansteen I met 36 oude duiven, eerst aan komende diuif om 12.19 uur op een afstand van ruim 494 kilo meter 1, 2, 4, 6, 8 en 10 P. van Looy en zoon, 3 en 7. A Mattens. 5. Th. Kints, 9. F. van Goever. Steeds Sneller te IJzendijke met 30 oude duiven, hoogste snelheid 1101.- mpm. 1,5,8,9 en 10 F. Dieleman, 2 en 4 A. Mussehe, 3 en 6. R. Thomaes, 7. P Zeegers. Vrije Vluahte te Sasput met 28 oude duiven, hoogste snel heid 1149.- mpm. 13,5,8 en 9- H. Galon. 2. P. de Poorter, 4. E. de Wever, 6 en 10. J Dhont, 7 C. Boogaard. VZV te Hoofdplaat met 43 oude duiven, snelheid eerste prijswinnende duif 1152.- mpm. 1. C. de Waele, 2,7 en 8. H. Calon. 3.5 en 10. A. van de Ameele, 4 P. de Poorter. 6 en 9 B. Thomaes. Wedvluchten vanuit Door nik'. Steeds Sneller te IJzen dijke met 311 jonge duiven, hoogste snelheid 1437.- mpm. I,4 en 8. Putter en zoon. 2. F. Dieleman, 3 en 6. I. de Gocq, 5- H. Dellaert. 7. O. de Mul, 9 en 10. P. Zeegers-Dusarduijn. Met 164 oude duiven, hoogste snelheid 1419. - mpm. 1. J. Stal, 2 en 8 A, Mussehe, 3, 4, 6 en 10- Putter en zoon, 5. G. Claeys. 7. P. de Smet. 9. I. de Cocq. VZV te Hoofdplaat met 89 oude duiven, hoogste snelheid 1435.- mpm. 1. L. de Ruij- scher, 2 en 5. E de Poorter. 3. P. de Poorter, 4 en 10. E. Scherbeijn, 6 A. van de Broecke, 7. H. Calon, 8. C. de Waele. 9 J. Spinnrw-n. Met 522 jonge duiven, snel heid eerste prijswinnende diuif 1445.- mpm. 1 en 2. Th. van de Velde, 3. Poorter-Pré, 4. E. Pijcke, 5. A. Temmerman, 6 P. van Waes. 7. Cornells-Van W.. 8. M. Vermeere. 9. P. de Poorter, 10- Gebroeders Tem merman. Vrije Vlucht te Saaput met 43 oude duiven, hoogste snel heid 1418 - mpm. 1. J. Dhont, 2,3 en 6. H. Calon, 4. J. van Dierendonak, 5. A de Wever en zoon, 7. B. de Poorter. 8. P. de Poorter, 9 en 10 C. Boo gaard. Met 154 jonge duiven, hoogste snelheid 1400.- mpm. 1 en 7. C. Boogaard, Z P. de Poorter, 3. C. de Poorter, 4.9 en 10. H Calon. 5. C. de Poorter, 6. J. Boone. 8. I Leenhoruts, Wedvluchten vanuit Quie- vrain. De Zwaluw te Sint Jan steen met 205 jonge duiven, hoogste snelheid 1223.64 mpm. 1. W. Timmerman, 2. P. Le- tens. 3. L. van Dorselaer, 4. R. Vermorken, 5 en 8. P. van Looy en zoon. 6 en 7. S. Sturm, 9. W. Lauret, 10. C. de Poorter. Met 36 oude duiven, hoogste snelheid 1330.71 mpm. 1 en 3 P. van Looy en zoon, 2 en 4. J. Verheijden, 5 en 9. V. Ivens, 6 L. van Dorselaer, 7 A. Sturm, 8, F. Blommaert. 10. C. Blommaert. Met 36 jaar- lingdudven. hoogste snelheid 1330.71 mpm. 1 en 4. P. van Looy en zoon. 2. A. van Ithe- gem, 3. Th. Dobbelaer, 5. A. Mattens, 6. A. de Meyer, 7. E. de Kind, 8. A. Sturm- 9. R. Vermorken, 10. F. Blom maert. Hooglandse Vliegers te Sint Kruis met 181 jonge duiven, hoogste snelheid 1373 mpm: 1 E. Naert en zoon, 2 en 8 R van Hee, 3 M. van Rentes 4 5 en 6 A. de Lijzer, 7 en 10 A. de Vos, 8 R. Verwulst. Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht te Axel. De bewoners van de betonwonln- gen in Axel kregen binnen- kort een briefje van de ge meente in de bus met de vraag of ze wel of niet mee willen doen aan het centrale antenne systeem. Tijdens de gemeenteraads vergadering in Axel vertolkte de GPV-er D J. Oggel de alge mene gevoelens van de raad toen hij zich op het standpunt stelde de centrale dienst voort te zetten. „Voor Axel zijn de kosten van een eigen dienst niet haalbaar", ro concludeer de hij. Hij vroeg b. en w. trouwens wel waarom het col lege geen kostenberekening had laten maken voor het opzetten van een eigen dienst. Hij ver wees daarbij naar Hulst en Hontenisse die dat wel hebben gedaan. Het antwoord van wet houder Derloo: „De cijfers van eigen diensten in verge lijkbare gemeenten geven aan dat het duurder is, maar ik wil geen vergelijking maken met Hulst en Hontenisse". De gemeente Axel gaat een enquête houden onder de be woners van de betonwoningen over het centraal antenne-sys teem. Oorspronkelijk was er 6,20 per maand berekend in de huurverhoging per een juli. Door het ministerie is het be drag voor de CAI losgemaakt uit de huurverhoging met het gevolg dat de bewoners dat veer extra moeten betalen. Wethouder P. Apers zag het voorstel van de PvdA.-er Van Schaiek niet zo zitten. „Is het perse nodig", zo vroeg de wet houder, die vond dat een enquête alleen maar vertra ging op zou leveren. De heer Van Schaiek stelde tijdens de rondvraag aan b. en w. voor om na afloop van openbare raadsvergaderingen een v ra genha Huurt j e voor de publieke tribune te houden. Burgemeester De Kam zei toe het voorstel in beraad te ne men en schriftelijk te ant woorden. (Van onze correspondent) HULST In de buitenvest van Hulst dreven gisteren dui- zende dode vissen met de buik naar boven in het water. Oor zaak van de vissterfte: zuur- stofarmoe ten gevolge van ex plosieve algenigroei. Volgens een woordvoerder van de ge meente was er geen sprake van verontreiniging van buiten af. De dode vissen, die een welkome hap voor gulzige Hulsterse meeuwen vormden, verspreidden een flinke stank. Nog deze wek zullen de die ren worden opgeruimd

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 2