Henk Prinsen vervangt Willy Vanneste VOORLOPIGE VREDE JOOP ZOETEMELK EN MERCKX Prijzengeld eindelijk verhoogd Ik wil graag goed gebrild op vakantie. Van Maaren.Opticiens van professie. TOUR OP RADIO EN T.Y. Socmen Nederlandse sport door: JEAN NELISSEN Lucht Kritiek Bestuur \AC praat over verkoop terrein aan gemeente Ik ga even langs bij Van Maaren. (Heeft die trouwens niet een leuke reis-attentip voor me klaarlitwn^ TMT Ginnekenstraat 16, Breda. 19 2 3 Frisol-kopman Hennie Kuiper geeft Hankenaar Henk Prinsen instructies. (Van onze speciale verslaggever) CHARLEROI - Henk Prinsen is ter elfder ure toegevoegd aan de Frisol-ploeg. De 23-jarige coureur uit Hank vervangt de Belg Willy Vanneste, die zondag in het Belgische kampioenschap een zwaardere hersenschudding blijkt te hebben opgelopen dan aanvankelijk werd veronder steld. Het uitvallen van Vanneste is een ernstig verlies voor de ploeg van Piet Liebregts, die met de 31-jarige Belg zijn meest erva ren renner kwijtraakt Vanneste had in zijn eentje meer ronden van Frankrijk (7gereden dan de andere leden van de ploeg bij el kaar. Hij heeft bovendien ooit de gele trui van de Tour gedragen. Vanneste meldde zich pas op het laatste moment af, via zijn echtgenote. Zijn val in Mettet bleek zulke ernstige gevolgen te hebben, dat hij nog tot het mid den van volgende week in een donkere kamer moet rusten. „Voor hem", zei Liebregts, „is het net zo'n grote strop als voor ons. Hij had zich puik op de Tour voorbereid omdat hier zijn kans lag om voor het volgend jaar weer een aantrekkelijk contract te verdienen. Nu is het maar de vraag of hij volgend seizoen nog aan bod komt. Die ongelukkige valpartij zou zelfs het einde van zijn loopbaan kunnen zijn". Ook voor Hennie Kuiper, de in de Tour debuterende Neder landse kampioen kwam het niet rijden van Vanneste hard aan. „Ik wil niets tén nadele van Prinsen zeggen, maar het is een verlies voor de ploeg. Het is mij verschrikkelijk koud op mijn dak gevallen. Vanneste was niet zo maar een helper, hij was de adviseur van de hele ploeg. Niemand van ons immers kent de ronde beter dan hij. Ik weet dat de inzet van alle jongens goed zal zijn, maar van Willy kon je daarnaast nog op raad en advies rekenen, dingen die je in je eerste ronde van Frankrijk ei genlijk niet kunt missen. De hele ploeg heeft feitelijk zijn meest waardevolle man verloren". Liebregts had aanvankelijk Albert Huizebosch en Cees van Dongen bovenaan de lijst van invallers staan, niettemin viel zijn keuze op Prinsen. „Omdat", verklaarde de ploegleider, „ik niet alleen de kapitein van de ploeg ben kwijtgeraakt, maar ook een man <üe in de bergen voor Kuiper van veel waarde had kunnen zijn. Was een sprin ter afgevallen, dan had ik zon der twijfel Huizebosch geno men, nu moest ik kiezen tussen Cees van Dongen en Henk Prin sen. Beiden hebben voor de Tour weinig fameus gereden. Vooral in de Giro zijn zij beneden ver wachting gebleven. Van Dongen stapte al in de vierde rit af, Prin sen werd uit de koers genomen omdat hij in diezelfde etappe aan auto's zou hebben gehan gen." Het was een strafmaatre gel die Prinsen nog altijd hoogst onrechtvaardig vindt. „Kamper en ik zijn die hele dag bij elkaar gebleven, wij hebben precies hetzelfde gedaan, maar hij mocht blijven rijden en ik moest na hüis naar een rit, waarin tal rijke Italianen als trossen aan de volgwagens hingen. En die mochten wel verder rijden". Henk Prinsen is dolgelukkig met de kans die hij onverwachts kreeg. „Ik had er behoorlijk de pest in dat ik thuis moest blij ven. Vorig jaar in mijn eerste seizoen als prof heb ik een rede lijke ronde gereden. Ik heb knechten werk moeten doen en ik geloof dat de ploeg en vooral Fedor den Hertog in de bergen steun van mij heeft gehad. Dit jaar ging het in het begin niet slecht. Ik werd zeventiendein de ronde van Levant en 32e in Be lgië, toen ik vooral voor Priem moest rijden. In Spanje ben ik lichamelijk een beetje aan het sukkelen gegaan en pas in het Nederlands kampioenschap voelde ik mij weer goed in vorm" Prinsen meent dat deze ronde hem de kans zal geven hoger in het klassement te eindigen dan vorig jaar, toen hij als 84e in Pa rijs aankwam. „Knechten als Gerard Kamper en ik zijn af hankelijk van wat de be schermde renners in de ploeg doen. Wanneer die voorin eindi gen, moeten wij voorin helpen. Als die achterin sukkelen, raken wij zeker zo ver terug. Wanneer ik Kuiper in de bergen zal moe ten helpen, betekent het dat ik tamelijk voorin het veld zal moeten koersen en gezien mijn ervaring bij mijn eerste ronde geloof ik dat het mogelijk is. Ik ben er in ieder geval op gebrand mij te revancheren voor de ronde van Italië. (Van een speciale verslaggever) CHARLEROI - De verstandhouding tussen Eddie Merckx en Joop Zoetemelk is iets beter geworden. De heren groeten elkaar weer, zij het nog gereserveerd. Van ruzie zoals in de ronde van Romandië, is geen sprake meer. Die is bijgelegd, althans voorlopig. Gisteren in het hotel Bernard te Charleroi, waar de Molteni-ploeg van Eddie Merckx en de Gan-Mercier-ploeg van Joop Zoetemelk logeren, deden manager Claude Sudres van Gan en ploegleider Robert Lelange van Molteni hun best de breuk te lijmen. „Als Merckx demarreeert en je laat hem gaan, ben je zijn vriend, maar als je hem terug pakt is hij kwaad". In de Franse etappenwed- strijd Dauphiné Libéré zagen ze elkaar drie weken geleden voor het eerst weer. Zoetemelk ver telde: „Merckx begroette mij maar ik zei niets terug. Een dag later begon hij in het peloton tegen mij te praten, en ik gaf weer geen antwoord. De dag daarop kwam hij naar me toe en toen hij vroeg: „Ben je nog altijd kwaad?", antwoorde ik: „Ach, laat maar gaan. Ik heb niet het karakter om altijd kwaad te blijven". En zo begroetten de heren favorieten in de Tour el kaar weer. Misschien is dit een gewapende vrede, want op de lange weg naar Parijs hoeft niet veel te gebeuren om de emoties opnieuw naar hun toppunt te voeren. Gerrie Knetemann heeft namelijk voorspeld: „Als Merckx ziet dat hij de Tour niet kan winnen, gaat hij een com bine tegen Joop maken, zodat Joop ook niet wint". Wat is er in de ronde van Ro mandië precies gebeurd? In de derde etappe van Porrentruy naar Gruyères over 190 kilome ter deed Gerrie Knetemann een geslaagde greep naar de leider strui. Joop Zoetemelk fietste in deze etappe „ter controle" aan het achterwiel van Eddie Merckx. In de daarop volgende etappe ontsnapte een groep ren ners onder aanvoering van de Spanjaard Francesco Galdos en de Zwitser Josef Fuchs Merckx reageerde niet, maar de ploeg van Gan-Mercier evenmin. Merckx zei later: „Dacht je dat ik de trui voor Knetemann ga verdedigen? Laat de Gan- Merciers maar rijden". Zoete melk redeneerde: „Vrijwel alle ploegen spannen tegen ons sa men, wij laten ons niet in de ver nieling rijden". ten waren geslagen en na afloop van die etappe spuide Eddie Merckx bittere kritiek aan het adres van Zoetemelk: „Hij is een meerijder, meer niet". De Belgi sche pers bracht die woorden in grote opmaak en in de Franse sportbladen vertelde ploeglei der Louis Caput van Gan over Merckx: „Hij valt me tegen, ik heb hem altijd bewonderd, maar hij moet niet denken dat hij het hele peloton kan regeren". Joop Zoetemelk voegde er aan toe: Joop Zoetemelk verorbert met smaak een ijsje. De ruzie met Merckx is weer bijgelegd, al vraagt de karavaan zich af hoe lang die vrede zal duren. Zo kon de groep Galdos- Fuchs zestien minuten uitlopen. De ronde was beslist, de favorie- (Van onze sportredactie) BREDA - Het bestuur heeft al diverse malen besproken of het wenselijk zou zijn om over te gaan tot de verkoop van het ter rein en de opstallen aan de Be- atrixstraat aan de gemeente Breda. N AC is tot nu toe de enige eredivisievereniging die een stadion in eigen bezit heeft Wanneer de gemeente en NAC zaken zouden kunnen doen is het de bedoeling dat het huidige personeel in gemeentedienst over zou gaan. Overigens is het bestuur van NAC nog lang niet toe aan besluitvorming over dit punt. „De hele materie bevindt zich nog in een erg prematuur stadium", aldus een woordvoer der van het NAC-bestuur „Er is slechts discussie binnen het be stuur geweest" VOETBAL - Giacinto Fac- chetti gaat lnternazionale Milan verlaten De 33-jarige linker vleugelverdediger, die vijftien jaar de kleuren van de Milanese club heeft verdedigd en nog al tijd voor het nationale team uit komt, tekende woensdag een contract bij AC Bologna De vroegere equipe van Helmuth Haller kocht Facchetti af voor ruim 500.000 gulden. (Van onze speciale verslaggever) CHARLEROI - In de afgelo pen tien jaar werden, ondanks de voortschrijdende ontwaar ding van het geld, de prijzen en iremies in de ronde van 'rankrijk nauwelijks veran derd. Dit jaar heeft de directie van de tour, wellicht bezwe ken voor het dreigement van de renners om onderweg te gaan staken, het prijzengeld verhoogd. In totaal is er in deze 62-ste Tour de France meer dan een half miljoen gulden te verdienen, om precies te zijn 547.750 gulden. Een greep uit de belangrijk ste prijzen, omgerekend in guldens: Etappen In de etappen, met uitzonde ring van de proloog, de halve etappen en de tijdritten, waar voor de prijzen iets lager zijn, kunnen de eerste tien renners de volgende prijzen winnen: 1950 gulden, 1500, 1300, 975, 780, 650, 520, 390, 260 en 210. De dertigste renner ontvangt nog 35 gulden. Individueel eindklassement De eerste tien in Parijs ont vangen de volgende bedragen: 19.500 gulden, 13.000, 9.750, 8.100, 6.500. 5.200, 3.900, 3.250, 1.950, en 1470 gulden. De 35-ste ontvangt nog 390 gulden. Groene trui In elke etappe verdienen de eerste en tweede renner in het individueel puntenklassement 650 en 325 gulden De winnaar van de groene trui krijgt uit eindelijk 7 800 gulden, de tweede 3.900. Puntenklassement ploegen Voor de eerste twee ploegen is er elke dag een prijs van 455 en 210 gulden. In het eindklas sement zijn prijzen ter grootte van 5.850 en 2.925 gulden. Ploegenklassement Elke dag is er voor de eerste drie ploegen 650 gulden, 325 en 125 te verdienen. In het eindklassement winnen de vijf beste ploegen 9.750, 5.200, 3.250, 1500 en 975 gulden. Bergklassement De eerst aankomende op de toppen van de negen cols van de eerste categorie wint 455 gulden, de tweede 325. Op de toppen van de zeven cols van tweede categorie zijn deze prijzen: 390 en 260 gulden, op de toppen van de acht cols van derde categorie: 325 en 195 en tenslotte op de zeventien top pen van vierde categorie is er voor de eerst aankomende een prijs van 195 gulden. Het eindklassement voor de beste klimmers uit de tour telt drie prijzen: 5.850, 3.900 en 1.950 gulden. Gele trui De drager van de gele trui ontvangt in de eerste veertien etappen dagelijks 780 gulden, daarna dagelijks 325. Points chauds De dagelijkse tussensprint worden gehonoreerd met 260, 130 en 65 gulden. Het eind klassement met 3.900 gulden, 2.600 en 1.300. Beminnelijkste De beminnelijkste renner krijgt ter aanmoediging om zo door te gaan, dagelijks 180 gulden. Wie in Parijs definitief het hart van de karavaan ge stolen heeft ontvangt 800 gul den. Elegantste Voor de best geklede renner met goede manieren is er dage lijks een premie van 180 gul den. In Parijs wacht een pre mie van 800 gulden en een chronometer ter waarde van 1.950 gulden op de renner die in de tour de elegantste was. Strijdlustigste De strijdluchtigste renner, die door de journalisten wordt aangewezen, wordt dagelijks beloond met 490 gulden. De renner die gedurende de tour het meeste initiatief heeft ver toond, ontvangt in Parijs 3.500 gulden. Finale in Parijs Interessant is ook het extra-prijzenschema voor de laatste etappe die in de straten van Parijs verreden wordt Over de Champs-Elyseés en de Place de la Concorde worden 27 rondjes van zes kilometer gedraaid. In elke ronde is er bij de finish een extra premie van 650 gulden te verdienen. En voor de drie eersten in het etappeklassement zijn extra premies ter grootte van 1500, 650 en 325 gulden te verdie nen. Al met al een prijzen schema waarvoor de renners best wat zweet mogen laten. (Van onze sportredactie) HILVERSUM - De NOS zal dit jaar de verslagen van de Tour de France zowel op televisie als op de radio erg sober houden. De televisie beperkt zich tot dage lijkse samen vattingen, die mees tal om 18.25 uur (Ned. I) worden uitgezonden en via de radio zul len de wielerliefhebbers pas een uur na aankomst worden voor zien van rechtstreekse uitzen dingen. Een van de oorzaken van dit sobere Tour-programma zijn de fors gestegen lijnkosten. Daarom zal ae NOS ook geen gebraik maken van het vlieg- anJere jaren als relais-sta'tion fungeerde. De radio geeft de Tour-verslagen via Hilversum 3. De verslaggevers zijn Theo Koomen, Ton Blom en Mart Smeets. De televisiecommenta- een rechtstreekse reportage van commentator Fred Debruyne Bovendien worden in het eerste en tweede journaal filmbeelden vertoond. De Belgische radio start om streeks 13.30 uur met de uitzen dingen. Vaststaat dat ieder half uur informatie over de ronde wordt verstrekt, terwijl tussen- toren voor de NOS zijn Jean Ne- door ook rechtstreekse reporta ge*,,, on PnoH Pnniws ges mogelijk zijn. Uiteraard is ook de aankomst rechtstreeks en om kwart over zes volgt er nog een uitgebreide nabeschouwing Verslaggevers zijn Jan Wauters en Mare Stasseyns. lissen en Fred Racké. De Belgische radio en tv doet het traditiegetrouw weer een stuk uitgebreider dan de NOS. De tv heeft iedere dag vanaf on geveer 20 25 km voor de finish) „Hoewel ik nog niet in top vorm ben, start ik toch met een gerust hart in de Tour de Fran ce, want als ik nu al in topvorm zou zijn, kan ik later alleen maar slechter gaan rijden. Ik vertrouw erop, dat als we een week onderweg zijn, de condi tie beter zal zijn dan ze nu is en ik hoop dat ik zonder kleer scheuren de eerste negen etap pes tot aan de bergen door kom". „Twee jaar geleden verloor ik de vlakke aanloop naar de cols bijna vier minuten op Ocana. Op weg naar Reims ontsnapte een groepje onder aanvoering van Ocana en ik zat erbij. Maar ik hnd last van een wonde aan hei itvlak en op een slecht stuk weg werd ik eraf gereden. Er kan dus in de vlakke etappes van alles ge beuren. Als de favorieten vooraan bij elkaar rijden, ver wacht ik niet dat er hard ge fietst wordt. Maar als een paar favorieten toevallig achterop zijn geraakt, wordt er beslist enorm hard gekoerst. Ik weet dat ik als favoriet van start ga en dat de mensen in Nederland beslist iets van me verwachten. Toch voel ik die extra-druk van het goed moeten rijden niet zo. Want helemaal goed doe je het toch nooit, dat heb ik gemerkt toen ik twee jaar achter elkaar als tweede achter Eddy Merckx in Parijs aankwam. Toen vroe gen veel mensen mij: Waarom heb je niet gewonnen Ik kan niet meer presteren dan waartoe ik in staat ben. Ik kan niet verder gaan dan mijn capaciteiten reiken. Voor mij begint bij de Puy de Dome de tour pas echt. De dag erna is een rustdag in Nice en daarna hebben we meteen een etappe met vijf zware Alpencols. Mijn opinie is dat in de Pyreneeën het klassement wordt „ge maakt" en dat in de Alpen de uiteindelijke beslissing valt. Over onze ploeg maak ik me geen zorgen. Het is een goede en geroutineerde equipe, erva ren mannen, die het klappen van de zweep kennen. Ik ben de kopman en Poulidor is be schermde renner. In de bergen zullen Poupou en ik voor el kaar rijden. En dan zien we wel wie de beste is. Betty Stöve (Van onze speciale verslaggever) LONDEN - Het verschil tus sen plus en min. Tennis- psycholoog Eddie Thung de vader van Rolf - kan er moeite loos uren over vertellen. Maar om nu precies aan te geven waarom in de botsing Okker- Rahim de balans doorsloeg naar de andere kant op het moment dat alles beslist leek, daarvoor zijn bovennatuurlijke inzichten nodig. Niettemin, het gebeurde. In feiten: Thomas Samuel Ok- ker, nog slechts met zijn vinger toppen hangend aan de ravijn- rand, heeft bij zijn beklimming van de Nount Wimbledon de volgende richel bereikt, Neder lands beste tennisser aller tijden versloeg woensdagmiddag tus sen kwart voordrieenzesuurop de nu al verdorde baan zeven Haroon Rahim van Pakistan in een partij voor de tweede ronde herenenkelspel in vijf sets: 8-9, 4-6, 9—7, 6—3 en 6—0. Plus of min. In den beginne was het met Okker het laatste. Niet qua spel, wei qua resultaat. De Nederlander, gehard in twaalf jaren tennissen, waarvan het merendeel om den brode, opende gemakkelijk. Vlotte ser vice games, mooie punten. Maar Haroon Rahim, de 25-jarige man uit Lahore, deed hetzelfde. En eigenlijk nog iets beter. Maar wie is dan wel mijnheer Rahim, zullen sceptici nog zeg gen. Het antwoord: mijnheer Rahim is een speler die dit jaar won van Orantes, Cox en Ashe, wiens service door velen wordt gevreesd en die in zijn vorm van woensdag voor zeker een zestal replaatste spelers het eindsta tion zou hebben betekend. Ok ker had twee jaar geleden tij dens het Rotterdamse WCT- toernooi al moeite met hem. Hij won toen in drie sets, nu in vijf. Op Wimbledon, dat de flying dutchman met oplichting zag zegevieren. Een nederlaag van Okker had overigens wel gelegen in de lijn der gebeurtenissen. Op het Winbledon-der-vallende-sterrer was het woensdag de beurt aan Ilie Nastase, Jan Kodes en John Alexander, respectievelijk als vijfde, twaalfde en tiende ge plaatst. Na de nederlaag van Nastase, op klassieke wijze in vijf sets verwijderd door de zo foed als reputatieloze Ameri- aan Sherwood Stewart, daal den honderden meisjes en vrou wen schreiend van de hoge tri bunes oi baan zeven. Bij de dames werd het voor Nederland een florissant dagje, al werd Elly Appel zoals ver wacht „geveegd" door Chris Evert, op wie bij de bookmakers zo langzamerhand geen stuiver meer te verdienen valt. De Ame rikaan won met 6-0 en 6-1. „Niet te besielen", aldus de blonde Elly moedeloos. Betty Stöve rondde haar afgebroken partij tegen Helena Anliot, een pakkend meisje uit Noord- Zweden, overtuigend af, 6-2 in de derde set met puik spel. Tine Zwaan rukte op naar de tweede ronde door de Italiaanse Maria Nasuelli te verslaan met 7-5 en 6-2. Voor tennis-gastarbeider Humphrey Hose viel het doek in het duel met de jonge Zweed Birger Andersson. De Antilliaan verloor in vier sets. Heren enkelspel tweede ronde: Guillermo Vilas (Arg) - Ray Moore 6-4, 6-3, 6-1, Mark Cox (Eng) - Joaquin Loyo Mayo (Mex) 6-3, 3-6, 6-1 en 6-2, Ken Rosewall (Aus) - John Feaver (Eng) 6-4, 6-4 en 6-4, Roscoe Tanner (VSt) - Pecci (Par) 6-3, 6-4 en 9-8, Tony Roche (Aus) - Ganzabal (Arg) 6-3,6-2 en 6-4 Marty Riessen (VS) - Colin Di- bley (Austr) 9-8, 6-2; Charlie Pasarell (VS) - Paul Gerken (VS) 6-3, 6-3 en 6-1, Arthur Ashe (VS) - Jun Kamiwazumi (Jap) 6-2, 7-5, 6-4, Raul Ramirez (Mex) - Jeff Borowiak (VS) 1-6. 9-8, 9-7, 6-3, Jimmy Connors (VS) - Vijav Amritraj (India) 9-8, 6-0, 8-6, Mike Estep (VS) - Robin Drysdale (GB) 9-8, 5-7, 6-4 en 6-4. Bjoern Borg (Zwe den) - Milan Holecek (Staatloos) 36, 6—3, 6—4, 98, Tom Okker (Ned) - Haroon Rahim (Pak) 8-9, 4-6, 9-7, 6-3, 6-0, Brian Gott fried (VS) - Carlos Kirmayr 4-6, 7-5, 9-8, 4-6, 6-4, Masters (Austr) - Jan Ko des (Tsj. SI) 2-6, 2-6, 6-4, 8-6, 6-4, Paul Kronk (Austr) - John Alexander (Austr) 1-6, 9-8,9-8, 9-8, Onny Parun (NZ) - Tenny Svensson (Zweden) 6-2, 1-0 te ruggetrokken. Dames enkelspel, eerste ron de: Margaret Court (Austr) - Dianne Fromholz (Austr) 6-1, 6-2, Greer Stevens (Za) - Ingrid Bentzer (Zweden) 6-2, 6-2, Linky Boshoff (Za) - Mevr. Pin ter (Tsj.SL) 6-0, 6-4. Heren enkelspel, tweede ron de: Alex Metreveli (Rusl) - Jean Francois Cauiolle (Fr) 5-7, 6—4, 6-2, 6-2, Sherwooa Stewart (VS) - Ilie Nastase (Roem) 8-6, 6-8, 6-2, 1-6, 6-3. Dames enkelspel, eerste ron de: Betty Stöve (Ned) - Helena Anliot (Zwe) 6-2, 6-8 en 6-2, Pam Teeguarden (VS) - Donna Ganz (VS) 6-2, 6-4, Julie An thony (VS) - Matgareta Fors- gardh (Zweden) 6-3, 6-2, Ka- zuko Sawamatsu (Jap) - Laurie Tenney (VS) 6-3, 6-8, Fiorella Bonicelli (Ür) - Yconne Ver maak (Za) 4-6, 6-2, 6-0, Patti Hogan (VS) - Ann Kiypmura (VS) 6-2, 6-2, Patty Ann Reese (VS) - C. Matison (Austr) 3-6, 6-2, 6-1, Michele Gurdal (Belg) Nana Sato (Jap) 6-1, 6-1. Tweede ronde: Olga Moro- zova (Rusl) - Francoise Durr (Fr) 6-3,4-6,6—1, Iris Riedel (W.Dld) Barbara Downs (VS) 5-7, 6-0, 7—5. Dames enkelspel, eerste ron de: Tine Zwaan (Ned) - Maria Nasuelli (It) 7-5, 6-2, Natasja Chmyriova (Rusl) - Carrie Me yer (VS) 6-2,6-3, Judith Connor (Nz) - Florence Guedy (Fr) -3, 2-6, 14-12, Rowena Whitehouse (Za) - Terry Holladay (VS) 6-3, Tweede ronde: Chris Evert (VS) - Elly Appel (Ned) 6-0, 6-1. Linda Mottram (GB) - Bridgitte Cuypers (Za) 6-3, 6-3. (ADVERTENTIE) Inderdaad. Bij Van Maaren kunt u het beste uitzoeken op het gebied van monturen, glazen en zonnebrillen. En als aardigheidje krijgt u een leuk zakwoordenboekje in Frans, Duits, Engels, Italiaans of Spaans cadeau. Zodat u niet alleen goed gebrild maar ook wel bespraakt op vakantie gaat 1?VÜ Tel. 38370

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 19