Nog geen besluit over politiek in Midden-Oosten Bouw leeft nog niet op ezeW Laatste loodjes gesprek Nederland - Suriname Duitsers Koningin Elizabeth filmster „ONTWIKKELINGEN IN LIJN DER VERWACHTINGEN" Bijsturing groot- en kleinmetaal Het weer in Europa Mozambique vrij binnenland buitenland l 99 KISSINGER IN ATLANTA Lagere winst bij Allied Breweries ver. bescherming ongeboren kind verteent hulp LAAT LEVEN VAKBONDEN Ontslagen in tegenspraak met F-16-af spraak Familie Spoor houdt flink wat kiekjes aan'n dagtochtje over. Werkgroep van ÈEG over Portugal Indira Gandhi mag voorlopig blijven - (Vervolg op pagina 9) Een nieuwe aan pak, die zich manifesteert in een systematisch afkeuren en tegenwerken van EEG land- bouwplannen en zelfbesluiten die de Duitse schatkist geld moeten kosten. „Bis hier und nicht weiter", moet Ertl zijn collega's in Luxemburg giste ren hebben toegesnauwd. Van der Stee is nog lanb niet Vredeling binnen de NAVO. Dat zou misschien niet goed zijn voor ons nationale image. De EEG is geen NAVO en Van der Stee is geen Vrede ling Maar toch heeft de we reldpers zich gisteren over het conflict Ertl - Van der Stee vergelijkingen gemaakt met de rol van Nederland binnen de NAVO. Een vergelijking die natuurlijk helemaal niet opgaat omdat juist het tegen deel waar is. Opvallend rustig hield zich de afgelopen twee dagen Frankrijk. Verwacht wordt echter dat deze rust maar schijn i», want aanstaan de donderdag komt het ener giebeleid in de gemeenschap ter sprake en dan zal Parijs wel het nodige van zich laten horen. Frankrijk heeft name lijk nog een appeltje te schil len met de EEG-landen, waar van het aanneemt dat ze te veel achter Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken aanlopen, die opnieuw heeft gedreigd dat de olie geen exnliciet Ara bisch goed is, en dus eventu eel „bevochten" zou kunnen worden. LONDEN (UPI) Een beoordelingsfout heeft van koningin Elizabeth van Enge land een filmactrice tegen- wil-en-dank gemaakt. Maar volgens Buckingham Palace blijft het bij die ene rol. Een woordvoerder van het hof zei dat een vergissing had geleid tot toestemming voor het gebruik van jour naalopnamen van de konin gin In een film over een man die het parlement probeert op te blazen. De film is getiteld „Hen- nessy" en de Amerikaanse acteur Rod Steiger speelt er üe hoofdrol in. De journaal opnamen tonen Elizabeth bij het openen van "het parle mentaire jaar. Maar de opna men zijn zo handig tussen andere scenes in gezet, dat het lijlkt alsof de koningin speelt. Buckingham Palace heeft fn een communiqué meege deeld dat de makers van de film, American International, van alle verantwoordelijk heid zijn geabsolveerd en dat de raadgevers van de konin gin ten onrechte hadden ge meend dat Hennessy geen speelfilm zou zijn. In de journaalopname van zes seconden is zodanig ge sneden dat het lijkt alsof Elizabeth reageert op hande lingen van Steiger, die op zeker ogenblik in de film door het parlementsgebouw wordt achternagezeten ter wijl aan zijn lichaam spring stoffen zijn vastgemaakt. „Het Hof bevestigt dat het zijn toestemming heeft gege ven voor het gebruik van de opnamen van de koningin, maar die toestemming zal m de toekomst niet meer wor den verleend", aldus Buc kingham Palace. LONDEN/BREDA De om zet van de Britse Allied Bre weries (in Nederland eigenaar van Skol Brouwerijen in Bre da) is in de eerste 32 weken van het op 37 september 1975 eindigende boekjaar ten op zichte van dezelfde periode van 1974 gestegen van 354,3 min. tot 430,7 min. pond. De winst, beschikbaar voor houders van gewone aandelen daalde van 17.7 min. tot 15,5. min. pond De totale winst per gewoon aandeel bedroeg 3,22 pence tegen 3.75 pence in de overeenkomstige periode van 1974, aldus het concern. DEN HAAG (ANP) De bouwnijverheid heeft zich in de eerste maanden van 1975 niet in gunstige zin ontwik keld, als een vergelijking gemaakt wordt met de overeen komstige periode van vorig jaar. Deze conclusie heeft mi nister Grujjters van Volkshuisvesting getrokken aan het slot van een lange reeks cijfers, die hij gisteren aan de Tweede Kamer zond. Tijdens het in april jongstle den gehouden kamerdebat over het bouwprogramma en de werkgelegenheid beloofde de minister op gezette tijden een overzicht te geven van de ontwikkeling in de bouwnij verheid. Thans zijn er cijfers over de eerste vijf maanden van dit jaar. Volgens de bewindsman lag in de bouwnijverheid het pro ductieniveau op een lager ni veau dan een jaar geleden. Het volume van de afgegeven bouwvergunningen bleef even eens achter bij dat van 197-1 De gemiddelde werkloosheid lag aanzienlijk hoger en de gemiddelde arbeidsbezetting aanmerkelijk lager dan In 1974. Daarbij komt nog, aldus mi nister Gruijters, dat de ont wikkeling van het onderhan den werk duidt op een verde re vermindering van de vraag naar produktiecapaciteit. (ADVERTENTIE) Telefoon 020-730510 073-56260» Wordt lid minimum f 12,50 per jaar. Steun onze vereniging Giro 2585780. N. Lid, postbus 2, Nleuwkuijk commentaar 17andaag viert Mozambique zijn onafhankelijkheidsfeest. Het feest van de Uhuru (bevrijding) in een dun bevolkt, arm land, dat zich na vijftien jaar bittere strijd heeft vrijgevochten van zijn Europese meester Portugal. De bloedige onafhankelijkheidsstrijd heeft namen gekend als Wiriyamu, Inhaminga en Tete. Zij zijn symbolen voor de massamoorden, die de Portugezen onder het vorige bewind hebben gepleegd. Uiteindelijk gaan Portugal en Mozambique, in het Portugees de parel van het imperium genoemd, als vrienden uit elkaar. Op vele terreinen zuilen beide landen blijven samenwerken. Na de feestroes breekt ook voor Mozambique de werke lijkheid van de onafhankelijkheid aan, de nieuwe dag, waarop het land zijn eigen probleem moet oplossen. Het zal voor de pragmatische Frelimo-leiders geen gemakkelijke taak worden. Mozambique is een failliet en geplunderd land: een land met een bevolking die voor 90 procent analfabeet is; een land met een lege schatkist en miljardenschulden; met een gebrek- kige gezondheidszorg. Het Frelimo wil een nieuwe samenle ving van de grond af opbouwen, want „bevrijding" betekent in zijn opinie meer dan beëindiging van de Portugese over heersing. De blanke onderdrukkers mogen niet vervangen wor den door zwarte uitbuiters. Een mooi doel, maar een moeilijke taak. Daar komt bij dat buurland Zuid-Afrika de regering ^an Mozambique economisch voorlopig nog in de tang heeft en dat het blanke leger van Zuid-Afrika sterk en waakzaam is; een vrij Mozabique kan immers een gevaar betekenen voor de apartheid. Toch verdient dit land, hoe weinig kans het ook heeft op een welvarende toekomst, onze steun. Veel Nederlanders heb ben de onafhankelijkheidsstrijd van het Frelimo geldelijk ge steund en tientallen Nederlandse missionarissen, zoals de Witte Paters en paters van de H. Harten, hebben destijds de wereld opinie gemobiliseerd door Mozambique te verlaten uit protest tegen de Portugese vervolgings- en martelpraktijken tegen de negers en uit protest ook tegen een zwijgende Portugese kerk. Taai volhouden is niet voor niets geweest. De thans beschikbare statis tische gegevens hebben voor een groot deel slechts betrek king op de burgerlijke en utili teitssector. Maar er zijn vol doende aanwijzingen dat ook in de grond-, weg- en water bouw de gang van zaken, al hoewel minder ongunstig, toch niet bevredigend genoemd kan worden. Minister Gruijters kan mo menteel niet zeggen of en welke verdere maatregelen nodig zullen zijn om de werk gelegenheid op peil te houden. De thans geschetste ongunsti-ge ontwikkeling lag in de lijn der verwachtingen en daarom trof de regering tot driemaal toe maatregelen. Over de uitwerking van de maatregelen, die voor het grootste deel eerst in de tweede helft van dit jaar en volgend jaar effect zullen sorteren, kan minister Gruij ters op grond van de thans beschikbare gegevens nog geen uitspraak doen. Uit de cijfers blijkt, dat in de maanden januari tot en met mei 1975 zowel de woning bouwcorporaties als de beleg ger® zich terughoudend gedra gen ten aanzien van het initië ren van woningbouwplan nen. In de eerste vijf maanden is, wat ..betreftde, _gfgegeven machtigingen lot gunning van woningbouw en de premiebe schikkingen, voor woningwet woningen 32,8 procent, voor premie-huurwoningen 22,1 procent en voor premie-eigen- woningen 43,4 procent gereali seerd van het geplande jaarto taal. Voor de totale gesubsidi eerde woningbouw was het percentage 32,8. UTRECHT (ANP) Vol gens de vakbonden Is het voornemen van de directie van Texas Instruments Holland B.V. om 367 mensen te ont slaan in tegenspraak met de beloften, die door de Ameri kaanse regering rijn gedaan bij de aankoop ran de F 16 door Nederland. Dit schrijven de vakbonden in een telegram aan minister president Den Uyl. dat gister middag is verzonden. Tussen de regeringen van Amerika en ons land zijn indertijd afspra ken gemaakt over garanties wat betreft de werkgelegen heid in Nederland bij Ameri kaanse bedrijven. Deze afspra ken zijn een van de overwe gingen geweest voor de Ne derlandse regering om tot de aankoop van F 16 gevechts vliegtuigen over te gaan. Texas Instruments Holland is een dochter van het Ameri kaanse Texas-concern. (ADVERTENTIE) Want reken er op dat ze wat zien in Efteling, Flevohof en Auto- tron of op één van die 35 andere dagtochtjes. De prijs? Zonder me schappelijk. Aanvullend vervoer en entrees inbegrepen. Alles in één kaartje. Handig. Meer informatie over deze uitstapjes staat in de brochure 'NS dagtochten'75'. Verkrijgbaar aan het loket. NSdagtochteiuYMcaatiesvaaeendag. DEN HAAG (ANP) Per 1 juli aanstaande zullen, volgens de collectieve arbeidsovereen komsten, wegens gestegen kosten van levensonderhoud bijsturingen worden gegeven in lonen en salarissen. Zo zullen de lonen in de metaalindustrie (groot-metaal) op 1 juli worden verhoogd met 3.17 procent. De feitelijke sa larissen van werknemers van 23 jaar en ouder, en van kost winners jonger dan 23, worden met die 5.17 procent verhoogd met een minimum van f 78.64 per maand, zo bericht het or gaan WIK van de Industrie bond NW. De salarissen bij Philips wor den per 1 juli verhoogd met 5.32 procent. Het minimum van deze prijscompensatie is f 957.60 per jaar voor werkne mers van 22 jaar en ouder, en voor gehuwden en kostwin ners beneden die leeftijd. In de metaalnijverheid (klein-metaal) en het motor voertuigenbedrijf gaan de sa larissen eveneens omhoog met 5.17 procent. In de verhoging ligt een minimum van f 75.48 per maand voor werknemers van 23 jaar of ouder bij een salaris van f 1460,- per maand of minder. Voor werknemers met een zgn. vier weken-peri- odie is de vloer f 69.80 per vier weken. (.Van onze correspondent) LUXEMBURG De EEG ministers van buitenlandse za ken hebben gisteren in Luxemburg besloten een werkgroep in het leven te roe pen die een EEG-ministerscon- ferentie met het nieuwe be wind in Portugal moet voorbe reiden. Deze ministersconfe rentie tussen de EEG en Por tugal zal tussen 18 en 30 juli moeten worden gehouden. Van 16 tot en met 17 juli wordt in Brussel de EEG-topconferentie gehouden. Dan zal de defini tieve houding ten aanzien van Portugal dor de gemeenschap worden bepaald. De ministers van buiten landse zaken hebben verder besloten dat de Europese com missie de aanvraag tót het EEG-lidmaatschap van Grie kenland moet bestuderen en over enige tijd advies zal moeten uitbrengen aan de mi nisterraad. (Gemand van de ministers, noch van de delega ties, heeft over een tijdslimiet gesproken, lyel staat vrijwel iedereen, behalve misschien de bondsrepubliek Duitsland, po sitief tegenover de Griekse toetreding. Voor werknemers in de con fectie' bedraagt de loonsverho ging 4.87 procent (5.17 ver minderd met drietiende) met een vloer van f 71.02 per maand (f 16.39 per week) voor werknemers van 23 jaar en ouder. Eerder was al over eengekomen dat, los van' deze prijscompensatie, de lonen op 1 juli nog met tweetiende pro cent worden verhoogd. NIEUW DELHI (Reuter) Het Indiase hooggerechts hof heeft gisteren beslist dat premier Indira Gandhi haar bevoegdheden als premier voorlopig mag blijven uitoefe nen. Haar rechten in het par lement worden echter be perkt. De uitspraak wordt be schouwd als een ernstige te genslag voor mevrouw Gandhi, die sinds negen jaar premier is. Zij betekent dat zij haar stemrecht in het parlement kwijt raakt en ook haar sala ris als lid van het Indiase laigerhuis. Topmodel Margaux He mingway, kleindochter van de schrijver Ernest Heming way, treedt zaterdag in Pa rijs in het huwelijk met „hamburger-koning" Errol Wetson. Margaux sloot een dezer dagen een contract van 2,5 miljoen gulden voor de reclamecampagne voor een Faberge-parfum, het grootste bedrag dat ooit aan een fotomodel voor een der gelijke campagne is uitbe taald. (ADVERTENTIE) Voorbadmode natuurlijk eerst .naar JIHZGdmc«V Breda, Roosendaal Goes Tilburg, Bergen op Zoom (Van onze redactie buitenland). ATLANTA De Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissin ger, heeft gisteren op een persconferentie in Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, o.m. gezegd, dat de Ameri kaanse regering nog geen defi nitieve beslissing beeft geno men aangaande de te volgen weg In het proces van onder- handelingen «ver het vraag stuk van het Midden-Oosten. Als de diplomatieke uitwis selingen met de belanghebben de landen ten ean.de zijn, aldus Kissinger, zal Washington kie zen tussen het zoeken naar een tussentijds Israëlisoh- Egyptisch akkoord en een al lesomvattende regeling. Deze sou in het bijzonder moeten staan op de toekomst van Je ruzalem, de vredesverplichtin- gen van de Arabische staten en „waarschijnlijk zekere Ameri kaanse waarborgen". Terugkomend op zijn rede van maandagavond waarin hij er de nadruk op gelegd had, dat de Verenigde Staten niet bereid waren te wijken voor druk van hun bondgenoten, de V.S. te bewegen, met hen door verdragen verbonden te Wij ven, zei de Amerikaanse mi nister, dat hij daarmee geen enkel land in het bijzonder had willen aanduiden. „Wij hebben onze verplichtingen bevestigd in het kader van onze bondgenootschappen, maar deze moeten geen eenzij dig karakter dragen". Ten aanzien van Zuldoost- Azië gaf Kissinger te kennen, dat het zoveel mogelijk buiten de rivaliteiten der grote mo gendheden dient te blijven. Hij verzekerde, dat de Vere- Igde Staten hoegenaamd geen belang hebben bij het behou den van wat voor militaire invloed ook op het Indochine- se schiereiland. Volgens Kissinger zijn de Verenigde Staiten bereid hun betrekkingen met Cuba te verbeteren. De houding van Amerika zou afhangen van de verzoenende gebaren van Ha vana. Kissinger zei de voor keur te geven aan rechtstreek se onderhandelingen tussen Cuba en de V.S. Minister van Buitenlandse Zaken Kissinger heeft de bondgenoten van Amerika ge waarschuwd dat de V.S. niet zal toegeven aan druk of be dreigingen betrekkingen af te breken. Zijn opmerkingen worden beschouwd als te zijn gericht aan Griekenland en Turkije alsook aan de bondgenoten in Azië die hun verhouding tot de V.S. overwegen te herzien na de Amerikaanse tegensla gen in Indochina. „Wij nemen aan dat onze vrienden hun banden en met ons beschouwen als nuttig te zijn voor hun nationale belan gen en niet als voorrechten die bij wijze van druk kunnen worden verleend of ingetrok ken", zei de minister. Maar de bondgenootschap pen blijven de hoeksteen vor men van het Amerikaanse buitenlandse beleid en zij zijn van essentieel belang voor het internationale evenwicht, al dus Kissinger. „Geen land moet denken dat het ons een dienst bewijst door onze bond genoot te blijven". Tja, nu moeten we elkaar toch even spreken. Goed, ik weet dat er veel belangrijker zaken zijn, maar de boog kan niet altijd gespannen wezen; een praatje over het weer lijkt me dus alleszins gepast. Temeer, daar er zeer Ingrij pende dingen te gebeuren staan. Onze weer voorspeller uit de Brabantse Noordwest hoek belde gisteren eniger mate ontdaan op. En dan ben ik op mijn hoede. Terecht, zoals dra bleek. Belangrijke dag, meneer, sprak hij. En ja,ik herinnerde mij weer: het was 24 juni, en die dag is een soort mi dder- nachtsevening op het platte land. Die dag bepaalt eigenlijk het beeld van de komende zo- Of beter, de dag van giste ren heeft bepaald of we al dan niet nog eens zomer krijgen. En ik moet u zeggen: die vraag is niet een, twee, drie positief t« beantwoorden. Kijk, als heit op 24 juni (feest van Sint Jan de Doper) een typische regendag is, en het weer knapt in de dagen daarop niet Tappelings op, dan kim je het eigenlijk voor de rest van de zomer ook wel vergeten. Om onze weerprofeet (maar zo wil hij niet heten, want het blijft maar mensenwerk, zegt hij) te citeren: dan is het tot half augustus onstabiel en bui ig en regenachtig en zo. Als het daarentegen op S4 juni mooi zomers zonnig weer is, dan zit het voor de rest van de zomer wel goed. Tja, en nu ik dit zit te schrij ven, is de dag pas half om. Het is hier weliswaar droog, maar hedenochtend viel er een niet te onderschatten bak wa ter uit de hemel. Enfin, een stralend mooie zomer van hier tot ginder, nee, dat kunnen we wel vergeten. Tenzijhet typ tl juli mooi is, dan is er nog hoop! ■ir Goed, u weet het weer, voorlopig. MERIJN Aberdeen zwaar bew. 17 gr. Athene half bew. 29 gr. Barcelona licht bew. 25 gr. Berlijn geheel bew. 28 gr. Bordeaux half bew. 23 gr. Brussel niet ontvangen Frankfort zwaar bew. 24 gr. Genève zwaar bew. 23 gr. Helsinki zwaar bew» 24 gr. Innsbruck zwaar bew. 27 gr. Kopenhagen licht bew. 25 gr. Lissabon licht bew. 24 gr. Locarno licht bew. 26 gr. Londen half bew. 25 gr. Luxemburg half bew. 23 gr. Madrid zwaar bew. 23 gr. Malaga onbewolkt 28 gr. Mallorca onbewolkt 27 gr. Münehen licht bew. 24 gr. Nice onbewolkt 22 gr. Oslo licht bew. 20 gr. Parijs geheel bew. 18 gr. Rome onbewolkt 25 gr. Split niet ontvangen Stockholm half bew. 25 gr. Wenen onweer 29 gr. Zurich half bew. 23 gr. (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Vandaag zullen in Den Haag voor de derde maal in dit jaar rege ringsdelegaties van Suriname en Nederland aan de conferen tietafel gaan zitten om de be sprekingen voort te zetten over de onafhankelijkheid van Suriname, die volgens premier Arron op 25 november een feit zal moeten zijn. De twee belangrijkste onderwerpen van g.esprek zullen tijdens de tweedaagse conferentie wor den gevormd door het vraag stuk van de ontwikkelingshulp en het nog hetere hangijzer van het personenverkeer tus sen Suriname en Nederland na de onafhankelijkheid. Alom wordt door politieke insiders in de residentie aan genomen, dat er vandaag en morgen in ieder geval we] een bevredigende regeling zal worden bereikt over het be drag dat Nederland na 25 no vember als ontwikkelingshulp aan Suriname zal verstrekken. Zoals bekend wil de Neder landse regering voorlopig vol staan met een bedrag van f 3 miljard gedurende de eerstko mende tien jaar. Suriname heeft echter tot nu toe geëist het dubbele bedrag in handen te krijgen. Maar nu neemt men in Den Haag aan, dat de Surinaamse delegatie deze eis vandaag of morgen zal laten vallen en genoegen zal nemen met een regeling waarbij de ontwikke lingshulp zal worden ver- meerd als in de praktijk blijkt dat f 3 miljard (of wellicht iets meer) beslist onvoldoende is. Over de afloop van de be sprekingen over de toelatings regeling die voor Surinamer? na de onafhankeljkheid zal gelden, als zij naar Nederland zouden willen komen, wordt eahter in beduidend somber der termen gedacht en gespro ken. De Nederlandse regering, bevreesd voor een enorme in vasie van Surinamers die qua woon- en werkgelegenheid niet allemaal makkelijk zullen kunnen worden opgevangen, staat op het standpunt dat een vrij verkeer zoals Suriname wil. onmogelijk en ontoelaat baar is. Men wil dan ook een aan strenge voorwaarden ge bonden regeling voor het per sonenverkeer. Het is de be doeling dat de Tweede Kamer begin september het wetsont werp betreffende beëindiging van het statuut Nederland-Su- riname zal behandelen. Het zal er de beide regeringsdelega ties dan ook alles aan gelegen zijn om vandaag en morgen tot volledige overeenstemming te komen. (ADVERTENTIE) antiepak Bio-tex mi

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9