Oosterschelde-plannen niet veel duurder 1975 rampjaar voor millieu Kunstmarkten tieren welig in Vlaanderen BRASSBAND IN UZENDUKE OEFENT AL VOOR SINTERKLAAS JEUGDRAAD OOSTBURG WIL INZICHT IN DRUGGEBRUIK LANGS DE KUST Beheer voor „buizen-straat" nagenoeg rond Green Spot zonder prik MINISTER WESTERTERP: PPR-D'66 TERNEUZEN: streek HULST HET ADRES Vrij zonnig Schorrebloeniril Boerenprotest tegen melktanks Sint -Niklaas zit met verkeersknoop Zierikzee weigert collectevergunning Eerste spa voor basisschool in Sas van Gent St. Lucasgifde •WOENSDAG'25 JUNI 1975 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - De jeugdraad van de gemeente Oostburg wil graag een inzicht hebben in de problemen van het jeugdtoe- risme tijdens het zomerseizoen, met name inzake het drugge bruik en de slaapgelegenheden. Daarom zal contact worden op genomen met de districtsrecher che van de rijkspolitie om na het seizoen cijfers te kunnen ver krijgen rond druggevallen in de streek. Verder zal van de zijde van de jeugdraad nog dit zomer seizoen een onderzoek langs de kust worden ingesteld. „De raad wil verder middels een brief aan de betreffende campinghouders graag op de hoogte gesteld worden van de mogelijkheden die jongenen hebben om te bivakkeren op Oostburgse campings. Dit be sloot de raad, onder voorzitter schap van de heer J. de Vries, in zijn eerste vergadering. „Gecon stateerd is nl. afgelopen jaren dat dikwijls jongeren de nacht moesten doorbrengen in de duinen etc. Als de jeugdraad enig inzicht in deze gevallen krijgt, wordt de mogelijkheid bezien of in de West- Zeeuwschvlaamse kuststreek behoefte bestaat aan een sleep- in. De adviseur van de jeugdraad wethouder J. Vergouwe vroeg zich af of hier persé door de jeugdraad op moet worden inge speeld. Veel jongeren komen op de bonnefooi en het is toch di kwijls een stuk verantwoorde lijkheid voor henzelf. Ook wees hij erop dat voor bepaalde pro blemen het jongerenadviescen trum (JAC) met zijn deskundi gen meer de aangewezen hulp verlenende instantie is. De heer A. de Feijter merkte op dat de raad in feite geen uitvoerend li chaam is. Niettemin vond men dat een onderzoek gewenst was cn dat de problemen rond het jeugdtoerisme toch niet onder schat moesten worden. Gisteravond werd ook een werkgroep samengesteld, die zich ,zal bezighouden met de subsidieverordening voor het jeugdwerk. Op advies van de stichting Zeeland zullen de streekjeugdcentrale (SJC) en de peuterspeelzalen voorlopig bui ten de verordening gehouden worden. De werkgroep bestaat uit de heren F de Vos, J. de Vries, C. Verhage, en secretaris A. de Munck. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG - Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) ont kent geruchten als zouden plannen om de Oosterschelde half-open te houden veel duurder worden dan eerst was geraamd. Hij heeft de kamercommissie laten weten, dat er nog geen pijl op te trekken is wat de totale extra-kosten zullen worden van de storm-stuw- caissondam, die nu wordt bestudeerd. Bij zijn plannen en studies houdt rijkswaterstaat voortdu rend rekening met de afspraak tussen regering en Kamer, dat deze extra kosten niet meer mo gen bedragen dan 1.700 miljoen gulden, eventueel naar boven of naar beneden gecorrigeerd met 20 procent. Het uiterste maxi mum ligt dus net iets boven de 2,1 miljard gulden. Herhaalde lijk doen nu - ook in ambtelijke kringen-verhalen de ronde, dat men daar fors boven uit zal ko men. In dat geval worden de oude plannen, dus algehele af- (ADVERTENTIE) VOOR EEN GOEDE BRIL Leverancier voor alle ziekenfondsen. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Vrij zonnig en droog met gematigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 13, min. temp.: omstreeks 12 graden, max. temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 12, min. temp.: omstreeks 13 graden, max. temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog et maal: 80 procent. waterstanden Waterhoogten - Konstanz 446 (plus 4), Rheinfelden 360 (plus 39), Plittersdorf 540 (plus 21), Maxau 575 (min 3), Plochingen 348 (plus 180), Mannheim 427 (min 14), Steinbach 175 (plus 23), Mainz 397 (min 10), Bingen 255 (min 9), Kaub 324 (min 10), Trier 267 (min 19), Koblenz 319 (min 7), Keulen 316 (plus 5), Ruhrort 481 (plus 42), Lobith 1085 (plus 63), Pannerdense Kop 1048 (plus 61),, Nijmegen 867 (plus 58), IJsselkop931 (plus 44), Eefde IJssel 428 (plus 24), De venter 294 (plus 21), Katerveer-Spooldersluis 48 (plus 5), Monsin 5464 (min 2), Borgharen 3855 (min 13), Be- lfeld 1110 (plus 6), Grave bene den de Sluis 498 (onv.). hoogwater Morgen donderdag 26 juni. Bergen op Zoom 5.31 en 17.51 Hansweert 4.43 en 16.56 Terneuzen 4.04 en 16.17 Vlissingen 3.32 en 15.48 Wemeldinge 5.22 en 17 4 sluiting van de Oosterschelde, uitgevoerd. Minister Westerterp heeft de Tweede Kamer gisteren wel toe gezegd, dat hij de Kamer direct zal inlichten, als mocht blijken dat de totale kosten inderdaad veel hoger worden dan nu is ge raamd. Als in oktober (wanneer de Kamer weer wordt ingelicht) mocht blijken, dat men boven die 2,1 miljard uitschiet, zullen alle nu aan de gang zijnde stu dies worden stilgezet en wordt onmiddellijk met de uitvoering van de oude plannen begonnen. Met andere woorden: het defini tieve besluit over een half-open Oosterschelde hoeft niet te wachten tot mei volgend jaar, wanneer de studies worden af gesloten. (Van onze parlementaire redac teur) DEN HAAG - In de loop van dit jaar kan het beheerslichaam voor de buisleidingenstraat Pernis - Klundert - België/Zee land worden opgericht. Dat deelt minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) in een brief aan de Tweede Kamer mee. De vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat had on langs nogal wat kritiek op de re gering geuit, omdat het defini. tieve beheer van de buisleidia genstraat maar niet van de grond kwam. De reden voor dit uitstel van oprichting van het beheersli chaam is, zo schrijft de be windsman, dat het bijzondere karakter er van aanleiding heeft gegeven tot een moeizaam en zeer langdurig overleg met de betrokkenen, te weten het rijk, de provinciale besturen van Zee land en Noord-Brabant en het bedrijfsleven. Dat overleg omvatte niet al leen de rechtsvorm en de statu ten van het beheerslichaam, maar vooral de rechtspositie van de leiding-eigenaren die van de buisleidingenstraat gebruik (zullen) maken. Het overleg vlot nu wel, zodat in de loop van dit jaar op resultaat mag worden gehoopt, aldus minister Wester terp. (Van onze correspondent) GROEDE - Zaterdagavond, 28 juni, houdt de West- Zeeuwsch-Vlaamse Autoclub (WZA) de jaarlijkse toeristische badrit voor auto's. Deze Schor- rebloemrit is een rit zonder reg lementaire foefjes, maar met leuke puzzels. Een puzzelrit die door iedereen gereden kan wor den. De lengte van de rit be draagt ongeveer 45 kilometer. Er kan gestart worden in de a-klasse of de toeristische be ginnersklasse. De gemiddelde snelheid bedraagt 24 kilometer per uur. De start is vanaf 18.30 uur in het Groesche Duin, nabij het badstrand te Groede. In schrijving voor deelname is mo gelijk vanaf woensdag 25 juni door te bellen naar de heer van Engelenburg, telefoon 01172- 1403. En natuurlijk 's zaterdags vanaf 17.00 uur in paviljoen De Groe. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Het bestuur van de PRR-D'66 afdeling in Ter- neuzen ziet geen enkel voordeel in de komst van Broomchemie. Dat blijkt uit een verklaring van de afdeling gisteren uitgegeven. Verte genwoordigers van PPR en D'66 overhandigden gisteren een be zwaarschrift tegen de komst van de hroomlabriek aan B. en W. van Terneuzen. De komst van Broomchemie naar Terneuzen is niet de enige ramp die het Zeeuws-Vlaamse milieu dit jaar te verduren krijgt, zo vindt de PPR-D'66 in Terneuzen. De indieners van het bezwaarschrift zeggen in hun verklaring dat B. en W. van Ter neuzen zich blijkbaar niets aan de wil van de bevolking gelegen laten liggen, getuige het uitblij ven van een reactie op de 5500 handtekeningen destijds inge diend, tegen de inpoldering van de Mosselbanken ten behoeve van Dow Chemical. Het bezwaarschrift van PPR- D'66 Terneuzen komt met de volgende argumenten tegen de geplande vestiging in Terneuzen-Zuid. Als eerste wordt een gebrek aan voldoende gerichte informatie over het produktieproces in het bedrijf geconstateerd. De stoffen die in ae fabriek gebruikt gaan wor den: chloor en broom, vinden de opstellers van het bezwaar schrift een gevaar voor naburige bedrijven en voor de op korte af stand, 1200 meter, geplande woonwijken. Een derde punt wat bij hen zwaar weegt is het feit dat de Terneuzense regeling voor rampen in vredestijd niet voorziet in ongelukken met chloor of broom. In dit verband wordt nog gewezen op transpor ten van deze stoffen door de woonkernen van de gemeente (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG - Onder de boe ren op Walcheren, die melk leve ren aan het zuivelbedrijf VCZ Brabant-Zeeland groeit een ac tie tegen de maatregel om uiter lijk begin 1977 geen melkbussen meer op te balen. Alle boeren moeten dan zijn overgeschakeld op melkkoeltanks. Onder de boeren op Walche ren is een stencil verspreid, waarin opgeroepen wordt tot een vergadering over deze zaak. Want, zo wordt geschreven, de boeren hebben als leden van de VCZ-Brabant-Zeeland op dit plan geen enkele inspraak ge had. Daar komt volgens het schrijven nog bij, dat de boeren voor alle kosten opdraaien ter wijl de fabriek alle voordelen naar zich toetrekt. Dat is vol gens het schrijven geen eerlijke gang van zaken. Daarom wil men de koppen bij elkaar steken en kijken wat tegen dit plan van de VCZ Brabant-Zeeland te on dernemen is. (ADVERTENTIE) Terneuzen. Onduidelijk vindt de afdeling ook de gegevens over eventuele lozingen van het be drijf. Met in het achterhoofd de argumentatie ten gunste van Broomchemie vindt de PPR- D'66 dat de overheid in het al gemeen ook Terneuzen, teveel verblind is door beloften over werkgelegenheid. Een gedach- tengang die volgens de afdeling: „mensen die er genuanceerder over denken, terugbrengt tot een werkeloosheidsbevorderaar" (Van een onzer verslaggevers) SINT-NKLAAS - Het gaat de Belgische grensgemeente Sint-Niklaas lang niet voor de wind. Na de financiële perikelen van de laatste tijd, is het dit keer de verkeerssituatie iu de bin nenstad van Sint-Niklaas, die de nodige beroering heeft ge wekt. Het afgelopen weekend vielen er tengevolge van de chaotische verkeersknoop drie doden. Twee ongevallen gebeurden op de ste delijke autoweg. Een derdé do de, een kind, viel als slachtoffer onder de wielen van het zware vrachtverkeer dat door het cen trum van Sint-Niklaas rijdt. In Sint-Niklaas is verder grote beroering ontstaan na het bericht dat de westelijke ring baan van de stad niet eens op het gewestplan zou staan. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE - Het gemeente bestuur van Zierikzee heeft een vergunning geweigerd aan de wereldwinkel in Zierikzee om van 22 tot'28 juni een collecte te houden ten bate van de actie Mozambique. Als reden wordt onder meer opgegeven, dat het gemeentebestuur uit informatie gebleken is dat de actie Mozam bique mede een politiek doel be oogt. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - De we thouder voor onderwijszaken te Sas van Gent, de heer J. de Be- leir, steekt vanavond (woens dag) om zeven uur de eerste spade in de grond voor de nieuwe rooms katholieke basis school in het plan „Sint Albert". De school wordt gebouwd naast de kleuterschool „Het Valcken- nest" Waarschijnlijk is het ver schijnsel „kunstmarkt" ook al in Zeeuwsch- Vlaanderen doorgedron gen. In Belgisch Vlaande ren in elk geval is het een bloempje, dat welig tiert in de diverse dorpen, die hun jaarlijkse boerekermis een origineel kleurtje willen geven. Het gaat zelfs zo ver dat de gemeentelijke feest commissies elkaar trachten vliegen af te vangen om toch maar het kruimpje van de „artiesten" naar hun kunstmarkt te krijgen. De kunstenaars krijgen er zelfs standgeld en een middag maal, terwijl een doodge wone marktkramer er moet betalen. „Allemaal verkeerd", zegt de „uitvinder" van dergelijke kunstmarkten, die Gentenaar Willy Minnebo. „net of de in richters elkaar het licht in de ogen niet gunnen. Weet je dat er soms in een straal van en kele tientallen kilometers drie kunstmarkten te gelijkertijd gehouden worden. Dit brengt een versnippering mee van de mensen die op de kunstmark ten komen werken. Noch het publiek noch zij zijn daarmee gebaat". Eén en ander kwam ter sprake tijdens de viering van de vijfde verjaardag van de Gentse kunstmarkt. Ook André Mertens, (de Belgische ingenieur, bekend omdat hij geen blad voor de mond neemt) stond aan de wieg van het kunstmarktfenomeen in Vlaanderen Zij hadden nooit durven te hopen dat een initia tief. dat tot stand kwam in een milkbar, het zo lang zou uitge houden hebben en zelfs op een dergelijke manier zou uit groeien. De doelstelling was „voor jonge talenten een mid del vinden om hun werk bij het publiek te brengen, zonder dat ze zich financiële inspannin gen zouden moeten getroos ten". Een bankinstelling stelde de lokalen ter beschikking en het stadsbestuur van Gent de Groentemarkt op zondagmor gen, zonder dat er aan de deel nemende artiesten standgeld werd gevraagd. Dat jong ta lent met geld naar de Gentse kunstmarkt moet worden ge lokt, zien de stichters daarom niet goed zitten. Wel gaan zij nieuwe initiatieven ontwikke len om de kunstmarkt toeris tisch nog attractiever te ma ken. Een daarvan is het op richten van het St. Lucasgilde, die in de late middeleeuwen de beste Gentse schilders ver enigde. Professionele en semi-professionele artiesten zouden daarbij kunnen aan sluiten. Volgend jaar zou het nieuwe St. Lucasgilde van wal steken. En hier de zevende vraagstelling in onze monumenten prijsvraag: Dit gebouw is heel oud en bezit een romaans museum. Thans is het bestuurscentrum voor de provincie. Het past geheel in de stad, die talrijke historische monu menten bezit en I5e en 16e eeuwse huizen, die eigendom waren van de „upper-ten", zoals dat tegenwoordig heet. Het gebouw leed in'de oorlogsdagen van mei 1940 veel schade, maar het werd weer in zijn volle glorie hersteld. Hoe heet het gebouw en waar staat het? Voorlopig gaat de bezorgd heid evenwel uit naar de tal loze kunstmarkten waarvan de organisators tegen elkaar opbieden en waarvan de ver snippering ook de Gentse kunstmarkt in zijn bestaan kan bedreigen. Het voorstel is om de „Vrienden'van de Ge- De oude instrumenten van de muziekvereniging uit Zaamslag doen het nog best. UZENDUKE - Een half jaar lang al oefent in Uzen- dijke elke donderdagavond de jongste aanwinst van het ver enigingsleven aldaar, de brass-band „Geduld Over wint". Zesentwintig leden vonden onderdak in de be- jaardensoos aan de Rozema rijnstraat. Niet helemaal in de stijl van die omgeving studeert men Sinterklaasliedjes en andere begeleidingsstukken voor kinderi'estijnen in. Dit om ef fectief te kunnen optreden in december. „Geduld Overwint" blaast op gebruikte instrumenten van de muziekvereniging uit ntse kunstmarkt" de zaak te laten coördineren Zij kunnen dat omdat zij over alle adres sen beschikken van de schil ders en beeldhouwers en oude ambachtslui, die op de Vlaamse kermissen zich op de vingers laten kijken Zelfs zim er mensen bij uit Zeeuwscn- Vlaan deren. Zaamslag. Gebleken is dat er in IJzendijke een nijpende be hoefte bestond aan een mar cherend muziekgezelschap Om daar op een nette mamei aan tegemoet te kunnen ko men heeft men reeds een claim gelegd op de afgedankte, doch in nog goede staat verkerende uniformen van de Zuidzandse „Veronica". Men is dus vindingrijk en ook dirigent Rouan Beernaerd weet wat hij wil, want hij geeft niet alleen muzikaal onder richt maar leert de brass-band ook exerceren. Hans Korijn. Blindenhoek 6 in Uzendijke. is voorzitter en hij wil elke be langstellende IJzendijker in lichtingen verschaffen. De brassband in de bejaardensoos aan de Rozemarijnstraat

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3