Huren van beton woningen omhoog Reconstructie Axels crossterrein Baalhoek- tractaat: ingebouwde garanties rf F TËRuGBLIK VISMIJN BRESKENS Lts-Hulst schakelt over op 4 jaar Onderwijzershuwelijk Raad Reimerswaal stopt VMZ-subsidie stad streek MOTIE AFGESTEMD Commissie over tweede woningen Katten dijke MAVO neemt afscheid van docenten Hoogste punt nieuwe school Arend skerke PZEM-betoos; in raad Axel CARILLON- CONCERT IN GOES Matige vangst hengelconcours l)ij Ossen isse Hulst Zuivering Miljard Clinge r V WOENSDAG 25 JUNI 1975 2 (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het Axelse PvdA-raadslid J. Dieleman heeft gisteravond zijn best gedaan om een huurverhoging van acht procent per 1 juli voor de betonwoningen van Axel terug te draaien. Een motie over deze zaak haalde het by stemming niet. „Gepraat in de ruimte en niet ter zake doende" zo ka rakteriseerde een ontevreden heer Dieleman het antwoord van b. en w. op eerder gestel de vragen over de huurkwes- tie van de betonwoningen. Hij verweet het college een ge brek aan intelligentie, In zijn vragen over de huurkwestie van de betonwoningen. Hij verweet het college een ge brek aan intelligentie. In zijn vragen had het raadslid zich beroepen op normen van het ministerie van V olkshuiswes- ting voor de huurverhoging. Volgens een publikatie van staatssecretaris Schaefer kan voor woningen die niet aan een redelijke staat van onder houd voldoen huurverhoging achterwege worden gelaten. Evenals in het schriftelijk ant woord beriep wethouder P. Apers zich namens het college op een huuriiarmonisatieplan van de gemrj-nte Axel. „De gemeente heeft dat plan als leidraad genomen voor huur verhoging. Daarom is er geen verzoek tot matiging van de verhoging ingediend bij het mar Kien GOES-KRABBENDIJKE, 24 juni Kruisbessen exp. 40, frambozen per doos- IIX 32-42 rode bessen: BI 150, aardbei en: redgauntlet: 1-46, per kg: redgauntlet 1 180-200, 11X 190, 11 120-130. gorella: 11X 160. GOES, 24 juni Vlas: Onige- repeld. goede kwaliteit op au to geleverd 15-25 cent per kg. gerepeld 15-35 cent per kg., exclusief B-T.W. Hooi: weide- hooi f 180- f 210,- per 1.000 kg, dijkhooi f 170,- t 190,- per 1.000 kg roodzwenk f 75,- per 1.000 kg veldbeemd f 100,- per 1.000 kg exclusief B.T.W. Walcheren, 23 juni 1975 Aardappelen: Eerstelingen GR 78—88 Drie! 70—74 Kriel 70— 93. Bintje BO 16 GR 8—15. Furore GR 16. Aanvoer nieu we aardappelen 4 ton. toma ten IA 95—119 II A 69— 104, B I 104—112 II 76—97, C I 79—85 II 68, CC 65. Bloe men: Freesia 5489. Aardbei en: per doos 4081, Frambo zen; per doos 169. Kaspruimen; per kg 309-401. Druiven: 889. Paprika: per kg 101. Paprika: per stuk 1436. Groenten: Sla I 3640. Sla II 30—35.Andij vie 32-47.Spinazie 6678. Pos telein 25-77 snijbonen 154 236. Snijbonen krom 109150. Prinsessebonen 400452. Tuinbonen 7095. Boskroten 6793. Bospeen 85141. Bos uien 3344. Bosprei 6590. Spitskool 3153. Ramenas 7 12. Rabarber 5362. Radijs 18—40. Komkommers: 76-91 II 36, 61-76 I 37—38 II 29—44, 51-61 II 27—33, 41-51 I 31, 36- 41 I 19 II 1820, stek per kg II 24—29. Bloemkool: 4 1 114—127 II 80—94, R I 84—110 II 51-101, 8 I 45—55 II 25— 75, 10 II 2530. Peterselie per kist 22—115. selderij 277— 330 p.kist. selderij p.bos 20 30, selderij per kg 100, sjalot ten 3050. Éerste bosprei aan gevoerd door teler 104. G. van Soelen. Vrijburgs-traat 42, West-Souburg. BRESKENS Aan de vis mijn te Breskens werd aange voerd 2582 kg export garnalen 7.229.72, 355 kg pellerij gar nalen 7.41—8.27, 1539 kg bot 040—074, 2718 kg schar 044- 2,06. 8426 kg schol 1.43—2.40, 4877 kg tong 7.27—10.21, 1809 kg tarbot 4.01-11.36, 301 k; griet 2.58-6.07, 2486 kg kabel jauw 0.713.32. 1566 kg wij ting 0.971.90, 40 kg rog 1.76—3.16, 2499 kg poon 0.40— 1.17, 23 kg koningspoon 5.67 6.57, 235 kg haai 1.42—2.77 9 kg ham 7.38, 80 kg baars 8.00—10.50, 7 kg herder 1.12 2.23, 40 kg tongschar 2.77— 4.88, 2127 kg inktvis 1.10 4.26, 20 kg diversen 3 94 -4.24, 822 kg steenbolk 0.461.06. ministerie" aldus de heer Apers. Raadslid Dieleman zag een wezenlijk onderscheid tussen het harmonisatieplan en de normen van het ministerie. De heer Oggel voelde voor wat het terugschroeven van de geplande verhoging betreft, wel met de heer Dieleman mee. Direct daarop kwam de P.v.d.A met een motie over de huurverhogingskwestie. De uitslag van de stemming: vijf voor en zeven tegen dat wil zeggen dat de huur van de betonwoningen in Axel per 1 juli 162 gulden per maand be draagt. „De gemeente moet een viniger in de pap houden om rommel te voorkomen. Door beplanting moet de zaak aan het oog onttrokken wor den". Met deze opmerking ging de heer Oggel accoord met een voorstel van b. en w. om toestemming te verlenen voor de bouw van een houtslo perij aan de Emmastraat te Koewacht. De rest van de fracties op de P.v.d.A. na, stelden zich achter de heer Oggel op. De heer Dieleman, P.v.d.A.. voerde aan dat op het bedoelde terrein een agrarische bestemming rustte. Tijdens de discussie over de houtsloperij beschuldigde wet houder Alpers de heer Diele man van ..tendentieus woorci»- gebruik". Deze voelde zich op zijn beurt op zijn tenen ge trapt. Na wat over en weer gezaag zette burgemeester A. de Kam de bijl in- de discussie en bracht het voorstel van b. en w. in stemming. Alleen de P.v.d.A. twee mansfractie stemde tegen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De commissie van ruimtelijke ordening, volks huisvesting en openbare wer ken van de Goese gemeente raad komt vanavond (woens dag 25 juni) in openbare ver gadering bijeen om 19.30 uur in het stadhuis. De agenda vermeldt een drietal onderwerpen: een ver zoek om ontheffing van de gebruiksverordening tweede woningen te Kattendijke en twee beroepschriften tegen de weigering om een bijdrage op grond van de verordening be vordering doorstroming. Op donderdag 26 juni (mor gen) komt de commissie voor onderwijs, sport, jeugd en sa menlevingsopbouw in openba re vergadering bijeen in het stadhuis om 20.00 uur. Deze commissie bespreekt onder meer de vaststelling van de definitieve bedragen van de exploitatievergoeding aan de bijzondere scholen voor bui tengewoon onderwijs over 1974. Verder zal worden ge sproken over een voorstel de voetbalvereniging Wol-pha-arts- dijk recht van opstal te verle nen om op het sportveld een kantine te bouwen. (Van onze correspondent) HULST Per 1 augustus wordt er bij het regionaal pe dagogisch centrum Zeeland een coördinator aangesteld die de docenten aan de tien Zeeuwse lagere technische scholen gaat begeleiden voor wat betreft de projecten „al gemene technieken" en „prak- tikum natuurkunde". Dc Zeeuwse lagere techni sche scholen zelf hebben de aanstelling van deze coördina tor mogelijk gemaakt. Dit werd gisteravond medegedeeld tijdens een persconferentie, die het schoolbestuur van de r.-k. lagere technische school St.-Bernard- onder voorzitter schap van burgemeester P.J.G. Molthoff, gaf in verband met 0e nogal ingrijpende verander ingen die het lager beroepson derwijs het komende school jaar staan te wachten. Voor het eerst namelijk wordt het komende schooljaar de vierde klas in gebruik ge nomen- Er moest heel wat ge- oeuren voor het zover was: om ve beginnen de invoering van een brugklas, gelijktrek king van de aantallen lessen in de verschillende vakken van alle vormen van het lbo, mvoermg van het algemeen tweede leerjaar, invoering van een geprofileerd eindexamen ia viel' jaar voor het gehele lbo. Wat de lts ..nieuwe stijl" betreft wordt het aantal van 27 vakrichtingen terugge bracht tot zeven waarvan Hulst er drie voor zijn reke ning neemt, nl. mechanische techniek, algemene bouwtech niek en electrotechniek. Er be stond in Hulst altijd veel be langstelling voor mechanische techniek maar er is een ople ving te bespeuren in de elec- ■xotechniek. Ging vijf jaar geleden nog 38% van de lagere school leer lingen naar het lagere beroeps onderwijs, dit jaar is dat 28.7%. Voor het komende jaar worden er m totaal bij de Huilstêrse lts zo'n 370 leerlin gen verwacht. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Gister middag had te Sas van Gent het huwelijk plaats tussen de heer B. Willems, onderwijzer van de vijfde klas aan de Michaelschool te Sas van Gent en mejuffrouw J. Fassaert. on derwijzeres van de eerste klas van de Aloysiusschool ter plaatsen. In de r.k. kerk vormden de leerlingen van de beide klassen een rehaag en gen- Ook de gezangen werden hielpen zij de dienst verzor- door deze kindoren uitgevoerd. In de Michaelschool was er, na de kerkelijke plechtigheid, een kinderreceptie. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Leerlingen, ouders en leraren van de christelijke Mavo in Axel nemen vana vond, woensdagavond, afscheid van een drietal docenten: de heren A. J. Kisjes, adjunct- directeur K. S. Blaauw, han delskennis en C. A. J. van Breugel, lichamelijke oefe ning. Ter gelegenheid van het af scheid van deze drie leer krachten is er een afscheidsre ceptie in het gebouw van de christelijke mavo. De aanvang van deze receptie ls 20.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vandaag (woens dag 25 juni) wordt het hoogste punt. bereikt van de in aan bouw zijnde 4-klassiige open bare basisschool en de 2-klas- sige christelijke kleuterschool te 's-Heer Arendskerke. Ter gelegenheid hiervan zal wet houder J. Roose om 8.45 uur de vlag hijsen op het school terrein in aanwezigheid van de schooljeugd van 's-Heer Arendskerke. Vandaag worlt verder het zilveren ambtsj ubileum ge vierd van het hoofd van de openbare basisschool, de heer J. Kooning. De heer Kooning is sinds februari 1973 hoofd van de openbare basisschool te 's-Heer Arendskerke. Aan de jubilaris wordt door de ouder- commissie en het gemeentebe stuur een receptie aangeboden van 19.00-21.00 uur in het Heer Arendhuis. Tijdens deze bijeenkomst kan tevens af scheid worden genomen van mevr. C .Borgs-Hollestelle. die vijf jaaT lang als onderwijze res aan de school verbonden is geweest en kennis worden ge maakt met haar opvolgster mej. C. Stobbelaar uit Goes. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het crossterrein van de motorclub Axel wordt volledig gereconstrueerd. Doel van de reconstructie is het voorkomen van geluidshinder en het bevorderen van de vei ligheid van de motorrenners. Aan de noordkant van het terrein komt een aardenwal. terwijl aan de oostkant tussen de bebouwde kom en het ter rein een zware .beplanting wordt aangelegd. De afdalin gen worden naar de westkant van het terrein verplaatst. Naast deze verbeteringen die de lawaaihinder in de be bouwde kom van Axel zoveel mogelijk moeten tegengaan, zorgen een aantal nog in te richten EHBO-posten op het terrein voor een grotere vei ligheid 'van renners en pu bliek. De parallelweg naast de ka- naalkaxle in Axel gaat herbe- straat worden, zo deelde giste ren de burgemeester A- de Kam van Axel mee. Hij kon digde verder nog aan dat er een onderzoek gaande was naer de hinder van geparkeer de zware vraohtauto's in de lcorn van AxeL Als die hinder wordt aangetoond gaat de ge meente naar mogelijke alter natieve parkeermogelijkheden zoeken. De Nieuwedijk te Axel krijgt een asfaltverharding. De ge meente Axel gaat proberen dit karwei als zogeheten DACW- project in het kader van de werkeloosheidsbestrijdnig, ge daan te krijgen. Hetzelfde geldt ook voor de verbetering van de riolering in de West straat in Axel. De bejaarden en gehandi capten in Axel krijgen bin nenkort de mogelijkheid om een frisse duik te nemen in het nieuwe verwarmde zwem bad. B. en w- van Axel willen het zwembad voor dit doel beschikbaar stellen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Een aantal zaken In het jaarverslag 1974 van de N.V. PZEM heeft het Axelse raadslid D.J. Oggel ernstig verontrust. Vooral de nog in te vorderen gelden van kleinge- bruikers, bij elkaar 27 miljoen gulden, maakten hem be zorgd. De heer Oggel constateerde dat in 1974 ten opzichte van het voorgaande jaar niets was ingelopen op het bedrag aan nog binnen te halen gelden. Hij vreesde dat deze achtei- stand door renteverliezen van invloed zou zijn stroomtarie- ven. Het PZEM-jaarverslag gaf de GPV'er ook de impuls om een kort betoogje af te steken over de mogelijkheid van een reserveringsfonds om de financiële risico's van de Kerncentrale op te vangen. Hij vond dat het instellen van een dergelijk fonds door de ge meenten-aandeelhouders be studeerd zou moeten worden. Hij vroeg B. en W. om de materie bij andere gemeenten aanhangig te maken. Ook het systeem van een interne con trole bij de PZEM zou hij onderwerp van studie willen maken. „In het jaarverslag wordt hierover met geen woord gerept", zo concludeer de het raadslid. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE De gemeente raad van Reimerswaal heeft gisteravond met tien tegen zes stemmen besloten met ingang van volgend jaar de subsidie aan de vereniging Milieuhy giëne Zeeland te staken. De vereniging kreeg tot nog toe 25,—. Het college van B. en W. had de raad geen voorstel voorge legd. Tijdens de discussie zei burgemeester Pijl Hogeweg dat de raad de vraag moest beantwoorden of de VMZ zich waard had getoond dat Rei merswaal zijn subsidie voort zette. PvdA-woordvoerder Lindenberg wilde de VZM per jaar f 180.- -geven. De heer van Putten (ARP) vond dat de vereniging eerst maar eens wat moest opteren van haar kapitaal en dan ook eens iets moest presteren waar de ge meenschap wat aan had. De heer De Koster (SGP) stelde voor te stoppen met de subsi die. Hij wenste geen actie groepen te steunen. Zijn voor stel werd aanvaard, behalve door PvdA en WD. Deelname van de gemeente Reimerswaal aan de werk- zaamneden van de interge meentelijke structuurschets Midden-Zeeland vormde ver der een onderwerp van ge sprek. De heer Suy (KVP) vond dat Reimerswaal erbij werd gehaald als een vijfde wiel aan de wagen. Bovendien was hij het niet eens met wat ln de reeds gepubliceerde doelstellingennota stond over de kleine woonkernen. Hij toon de zich tegenstander van struc tuurschetsen in het algemeen, omdat de gemeente dan niets meer te vertellen had. Hij wees In dit verband op de lijdensweg van de Reimers- waalse bestemmingsplannen bij de provinciale planologi sche dienst. Burgemeester Pijl Hogeweg betoogde echter, dat Reimerswaal beter kon deel nemen dan zich afzijdig hou den van de werkzaamheden. Want via deelname kon men inspraak geven in de herzie ning van het streekplan Mid den-Zeeland die momenteel gaande was. De raad ging ak koord. De raad stemde ook ln met de aankoop van de Boldijk in Hansweert voor ruim f 1.000. Een hoge prijs om de natuur te vernietigen vond de heer Van Putten (ARP). Maar de dijk moet uit veiligheidso verwegingen worden afgegra ven zei wethouder Slabbe- koorn. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Op de rijksweg is een busje op het natte wegdek geslipt en ver volgens aan de linkerzijde van de weg in de berm terechtge komen. Het busje werd be stuurd door mejuffrouw M.R. uit Sluis. Zij liep lichte schaafwonden o-p. AXEL Maandagavond ls er ter hoogte van het Zand ln Koewacht een personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een woonhuis gereden. De au tomobilist, L.J. de W. uit Koe wacht, reed te hard door de bocht, trapte door zijn rem en raakte de macht over het stuur kwijt. Er werd niemand gewond. Auto en huis liepen schade op. NISSE Dinsdagavond heeft op de kruising Drieweg- Zuidweg een aanrijding plaats gevonden tussen twee perso nenauto's, respectievelijk bestuurd' door B. P. de Muinok uit Goes en L.B. Schriekg uit Ovezande. De heer en mevrouw Schrieks dienden met hersenschuddin gen en gekneusde ribben per ambulance overgebracht te worden naar het ziekenhuis de Bevelenden te Goes. De heei de Mun-ck kon na behandeld te zijn in het ziekenhuis huis waarts keren. TERNEUZEN Bij het oversteken van de rijweg tus sen de Westsluis en de Mid- densluis te Terneuzen verleen de de bromfietsbestuurder M.V. uit Sommelsdijk. geen voorrang aan een personenau to, bestuurd door L. de B. uit Sas van Gent. Bij de daarop volgende aanrijding kwam de bromfietser te vallen, waarbij de duö-passagiere» mejuffrouw G. van L. lichte verwondingen opliep. Dokter Stevens ver leende eerste hulp. De brom fiets liep lichte schade op <Van een onzer verslaggevers) GOES Vanavond (woens dag) geeft de heer Bernard Winsemius een concert op het carillon in de toren van de Grote Kerk te Goes. Het concert begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 20.30 uur. Het concert vindt plaats in het kader van een serie, georganiseerd door de stictrting Goese Beiaard. Op het programma staan onder meer werken uit het beéaard- boek van Ioannes de Gruijt- ters, liederen van Bach, Engel se en Nederlandse volksliedjes en werken van de componis ten Henry Symonds, Baldassa- re Galuppi, Ferdinand Tim merman en Scott Joplin. (Van onze correspondent) OSSENISSE Aan de club wedstrijd van de zeehen-gel- club „De Knorhanen" die aan de Westerschelde bij Ossenisse werd gehouden namen 23 hen gelaars deel. De vangsten waren matig. De uitslag luidt als volgt: 1. F. de Neve, Ste- kene, 2. P. van Hijfte, Koe wacht, 3. E. de Smit, Heikant, 4. F. Braem Heikant, 5. G. Mertram, Clinge, 6. P. Mer- tram, Heikant, 7. j. Elias Hulst. De trekking van een loterij van de „Knorhanen" vindt op zaterdag 28 juni plaats in café Bogaert te Heikant. Nieuw kantoor de stich ting Centrum voor Maatschap pelijke Dienstverlening in het land van Hulst gaat per 1 juli een nieuw kantoor aan de Sportlaan betrekken. Het tele foonnummer van het centrum blijft voorlopig hetzelfde: 01140-3409. (Vervolg van pagina 1) Een tweede „succes" voor Den Haag bjj de onderhande lingen met België is het vastkoppelen van het Belgische zuiveringsprogramma aan de uitvoering van de bocht-af snijding. Men neemt aan, dat als alle drie verdragen door regeringen en parlementen zullen zijn goedgekeurd België het meesi zal voelen voor direkte afsnijding van de bocht by Bath. Dat is namelijk de goedkoopste en gemakkelijk ste weg en zou de Antwerpse haven al veel beter bereik baar maken. In het verdrag over die bocht- afsnijding is nu vastgelegd, dat uitvoering van dat werk gelijk moet lopen met het zui veren van het Schelde- en Leijegebied. Dat kost België meer dain een miljard gulden. Besloten is dat in totaal zui veringsinstallaties moeten worden gebouwd met een ca paciteit van minstens 6,6 mil joen inwonerequivalenten. Dat werk moet voor 1990 klaar zijn en moet in fases worden uitgevoerd (voor 1979 moet er al het een en ander aan het industrieel afvalwater zijn gedaan). Door deze waterzuivering te koppelen aan de daadwerkelij ke uitvoering van de bocht afsnijding wel de Nederlandse regering voorkomen dat België in de toekomst ook dit trac- taat niet naar de letter zal uitvoeren, zoals dat het geval is geweest ten aanzien van het kanaal Gent-Terneuzen. Hoe wel ook over de waterkwali teit van dat kanaal genoeg af spraken met Brussel zijn ge maakt, is daar in het verleden zo goed als niets van terecht gekomen. België heeft nu ver zekerd dat alle benodigde in stallaties om het water in het kanaal schoon te maken er voor 1981 zullen zijn. Maar Den Haag heeft niet genoeg aan zo'n verzekering: men wilde een keiharde garantie, die is nu gevonden dooi de waterzuivering aan de uitvoe- ringswerken bij Bath te koppe len. Minister Westerterp heeft de Kamer gisteren ook laten we ten. dat men er vooralsnog weinig voor voelt over te gaan tot industrialisatie van de Ne derlandse oever langs het Baalhoekkanaal, al wordt dat niet uitgesloten geacht. Eerst wil Den Haag dat de Axelse Vlakte wordt opgebruikt. Blijkt daarna dat de werkge legenheid in Zeeland en met name in 't Zeeuwsch-Vlaamse een extra injectie nodig heeft, dan kan industrialisatie langs het Baalhoekkanaal overwogen worden. Tenslotte deelde de bewindsman mee, dat de aan leg van dat kanaal België mis tens een miljard gulden gaat kosten (in prijzen van dit jaar) en de bochtafsnijding bij Bath 450 miljoen. In het verdrag is verder vastgesteld dat Nederland het beheer en onderhoud voor z'n rekening zal nemen. Voetbal Op donderdag 26 juni speelt een elftal van Cli- tex te Clinge een voetbalwed strijd tegen het bouwbedrijf Lansu. De wedstrijd begint om 19.00 uur. Clltex-toernooi De jeugd commissie van de voetbalvere niging te Clinge heeft besloten om het jaarlijkse Clitex-toer- nooi te houden op 8 en 9 augustus. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door B- en C-junioren. Voor iedere groep zijn tien elftallen uit de omge ving uitgenodigd. Eeuwfeestfilm In Clinge is de afgelopen week een film vertoond met als onderwerp het eeuwfeest van de parochie. De film die veel belangstelling trok was vervaardigd door de Zevlafo. De beeldprent werd vertoond in de parochiekerk van de H. Henrieus. Carnaval In Clinge wor. den alweer de eerste voorbe reidingen voor het carnaval \fen 1976 getroffen. De eerste activiteit van de carnavals- stichting „De Kriekeputters" is de organisatie van een bu-urtvoetbaltoernooi. Dit toer nooi vindt plaats op maandag 21 juli. Alle buurten van het dorp zullen aan het toernooi deelnemen. De inzet van het toernooi ls een wisselbekc-r. geschonken door de Clitex te Clirtge. K.A.V. - De plaatselijke afdeling van de Katholieke Arbeiders Vrouwen te Clinge maakt op 26 fuli een uitstapje naar het Duitse plaatsje Mon- schau. Aan de reis nemen on geveer vijftig vrouwen deel. Het vertrekuur is 7.00 uur. In 'I Kort VIERENVIJFTIG kinderen en drie volwassenen zijn gis teren gewond geraakt toen een vrachtauto van d,e Belgische strijdkrachten in West-Duits- land bij Tuernich in de West- duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen in botsing kwam met een schoolbus. Met de terugkeer van kapi tein Dulman, op de kop af een jaar nadat zijn schip verging, kwam gisteravond een einde aan de NCRV-serie Boy Domi nic. Alles bijeengenomen was het een vrij goede kinderserie, waarin avonturen van de kapi tein ergens ver weg in het harem-oosten zorgden voor spanning en de ontwikkelin gen van zijn weduwe voor de nodige Britse romantiek uit de jaren 1820. Keek ik met veel weerzin naar het verschijnen van Idi Amin in het NOS- journaal (gelukkig valt het buiten mijn competentie over hem te moeten schrijven), de vierde in de VPRO-reeks pro pagandafilms „De Negersol daat" hoefde voor mij al even min. Volgens Leo Kool gaf de film een vertekend beeld, bij na schijnheilig en dus, dacht lk, haast overbodig om naar te kijken. Op het andere net zond de NCRV de avondvullende Ame rikaanse spionagefilm „Wie was Hauser" uit. Via een RNA-transfer was het geheu gen van een Russische geleer de overgeplant naar het brein van een westerse brillante academicus. Nu heb ik me la ten vertellen dat hersentran- splantaties onmogelijk zijn de komende eeuwen. Het heeft iets te maken met Re telloze verbindingen tussen het cen traal en perifeer zenuwstelsel, maar dit schrijf ik alleen om te zeggen dat het een flauwe kul verhaaltje was. Hoofdrol speler David McCallum her kende u ongetwijfeld uit Col- ditz. De rol die hij gisteravond speelde kwam overeen met zijn vroegere aandeel in serie Tl*; man from UNCLE met hersenspoelingen, spion nen en dubbelspionnen. In „Wie was Hauser" draaide het ongeveer om hetzelfde, even onwaarschijnlijk, maar daarom onaangenaam om er de avond mee uit te zitten. Vooral de elkaar overlappende beelden waren in kleur een lust voor het oog. In NCRV's hier en nu werd opnieuw ingegaan op de mis- selend makende wrede sport hondengevechten in Amerika. Nu is dat in de V.S. illegaal dus heeft het weinig zin zoals Tik-kemeljer van de Dierenbe scherming al zei, om hier in Nederland met spandoeken naar het Binnenhof te rennen. Wel zin schijnt net te Hebben om een adhesie-betuiging te sturen naar de Dierenbescher ming in Den Haag, die het verder doorspeelt naar de am bassade. En dan? Voor het laatste half uur van Hauser en Hier en Nu heb ik Godart bij de VPRO laten schieten. Doodzond°. JOHAN DIEPSTRATEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 2