Schoonmaakwoede in Nederland bekoeld Super 1,4 cent, gewoon 1,6 cent Vandaag Onderwijs moet flink bezuinigen 1 Scheepsbouw trekt aan de bel Westerterp trekt wetsontwerp over autokeuring voorlopig niet in Prijzen suiker en brood omhoog Nieuw glassoort slorpt kogels op Duitsers niet langer EEG's suikeroom Industrie langs Nederlandse oever van het Baalhoekkanaal niet uitgesloten Volgepakte caravan in Breda gestolen VLIEGTUIG STORT NEER OP VERKEERSWEG: ZEKER 40 DODEN ZEVEN -4 OLIËN OLIEHANDEL DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSEN NEDERLAND EN MOZAMBIQUE Lubbers kaatst bal terug WEER KANS OP COMPROMIS Huursubsidies SCHELDEWATER VÓÓR 1990 SCHOON Waterstaat Pmdukt uit Bergen op Zoom Hoofdredacteur: L Leijendekker Directeur Dr. W. A.J. M. Harkx Redactie- en administratie-adres: Nieuvrstraat 9, Temeuzen, teL (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 t.a.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Reigerstraat 16, Breda. DE VRIJE ZEEUW .WOENSDAG 25 JUNI 1975 27e jaargang No. 7689 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem BV. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De schoon maakwoede in Nederland is de laatste vijfentwintig jaar nogal bekoeld. Dat is het Ne derlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) ge bleken, dat hiernaar een on derzoek heeft ingesteld. Th Nederland deed in 1950 nog 85 procent van de bevol king aan een grote voorjaars schoonmaak. Bij de enquête reikte het percentage voor dit jaar, 1975, niet verder dan 57. Van de ondervraagden noemde 32 procent (iets meer vrouwen dan mannen) de schoonmaak nodig en wel prettig, terwijl 30 procent (iets meer mannen dan vrou wen) deze een noodzakelijk kwaad vindt. Niet nodig noemde 37 procent van de ondervraagden (iets meer mannen dan vrouwen) de schoonmaak. In bijna de helft van de huishoudens (44 pet.) blijkt de man mee te helpen aan de schoonmaak. In 37 procent van de huis houdens staat de huisvrouw er alleen voor. Hetzelfde gold vanzelfsprekend voor alleenstaanden. Het NIPO-onderzoek wees uit dat hoe jonger de echtge noot is hoe groter de hulp is die hij de huisvrouw geeft. Over het algemeen bleek het ook een stimulans te zijn om een voorjaarsschoonmaak te houden wanneer de man be reid is hieraan zijn steentje bij te dragen. Ook de nood zaak ervan wordt in dat ge val groter geacht. BENZINE DUURDER (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Super benzine zal per 1 juli a.s. 1,4 cent per liter duurder worden. Gewone benzine zal op dezelfde datum 1,6 cent per liter in prijs omhoog gaan en voor het eerst meer dan één gulden gaan kosten. Autogasolie, huisbrandolie en petroleum worden op 1 juli eveneens duurder. Alleen stookolie wordt goedkoper. Super benzine gaat f 1,028 per liter kosten. De prijs van gewone benzine komt op f 1,004 per liter. De benzineprijs in Neder land al met de komende ver hoging verder uitlopen op die in de omliggende landen. In de Bondsrepubliek betaalt men voor één liter super slechts 94 cent. In België Is de prijs 98 cent per liter. Luxem burg is met 77 per titer uitge sproken voordelig. Iri Europa zijn per 1 juli nog «Hechts ze tte ion k-i» een ZONNETJE Af en toe zon. Op mees te plaatsen droog. Tem peraturen tussen 17 en 23 graden. STAD EN STREEK Jeugdraad wil meer weten over druggebruik. Pagina 3. BINNEN- EN BUITENLAND Nog geen opleving in de bouw. Pagina 9. Spion Guillaume zwijgt als het graf. Pagina 10. Alarmcentrale krijgt het weer druk. Pagina 11. KLEINE STEM Het hele jaar door van de natuur afblijven. Pagina 12. SPORT Okker door eerste ronde van Wimbledon. Pagina 13. RADIO EN TELEVISIE Luisteren naar concert via kunsthoofdsysteem. Pagina 7. MERIJNTJE Hoe duur wordt nou een suikerbrood? hogere benzineprijs: Noorwe gen (super: f 1.04), Frankrijk (f 1,13), Italië (f 1.21). Portu gal (f 1.29), Tsjechoslowakije (f 1.43), Griekenland (f 1,56) en Oost-Duitsland 2.08), Hierbij moet wel worden aan getekend dat toeristen in Ita lië, Griekenland en Tsjecho slowakije een stuk goedkoper kunnen tanken wanneer zij benzinebonnen meenemen. Met benzinebonnen ligt de prijs iin deze drie landen tus sen 88 en 89 cent voor één liter super- Autogasolie eal per 1 juli 2,5 cent per liter duurder worden. De literpriijs komt dan op 52,9 cent. Huisbrandolie stijigt met 2.4 cent per liter tot 30,2 cent. Petroleum gaat 2.6 cent per liter omhoog. Stookolie met een zwavelige- halte van 1% wondt per 1 juli f 14,22 per ton goedkoper. Voor stookolie met een zwa- velgehalte van 2.7% zal f 9.80 per ton minder in rekening worden gebracht. De Nederlandse Organisatie van Oliehandelaren (NOVOK) heeft gisteravond ln Rotter dam de verwachting uitge sproken dat de prijzen van benzine en oliën in september- oktober andermaal omhoog zullen gaan. Het bestuur van NOVOK heeft gisteren tevens de ver wachting uitgesproken dat, als gevolg van de inkrimping van de oliemarkt door de opmars van het aardgas, ongeveer de helft van de 2600 oliehandels- ondernemingen zal moeten sluiten. In de Nederlandse oliehandel zijn nog ongeveer 10.000 mensen werkzaam. Hoe veel er bij de noodzakelijke sanering op straat zullen ko men te staan is niet bij bena dering te zeggen, aldus NO VOK. Er wordt al wel ge werkt aan een saneringsplan. Het bestuur van NOVOK hoopt op de medewerking van de overheid. Het denkt daarbij aan een sloopregeling voor overtollige olietankauto's. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De staatsse cretaris van Buitenlandse Za ken, mr. Brinkhorst, woont namens het koninkrijk (d.w.z. mede namens Suriname en de Antillen) de feestelijkheden in Lourenco Marques bij ter ge- gelegenheid van de proclama tie wan de onafhankelijkheid. Vanaf de dag waarop Mozam bique onafhankelijk wondt be staan er diplomatieke betrek kingen met Nederland- In af wachting van de benoeming van een ambassadeur fungeert de tweede secretaris van de Nederlandse ambassade in Lu saka. Zambia, N.J. Jonker, als tijdelijk zaakgelastigde in Mo zambique. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vorig jaar door minister Duisenherg (Financiën) vastgestelde vierjarenraming voor de rijks uitgaven van 1975 tot en met 1978 is als gevolg van de hui dige economische situatie en de krappe positie waarin de staatskas momenteel verkeert, drastisch bijgesteld. In een overzicht hebben minister Duisenberg en zijn staats secretaris De Goede de Tweede Kamer de posten voorgelegd waarop dit jaar en de komende jaren bezuinigd moet worden, (volgend jaar f 17 miljoen in 1977 f 22,6 miljoen en In 1978 f 22,3 miljoen). In Düsseldorf is het pro-' ces begonnen tegen de Oost- duitse spion Günther Guil laume en diens vrouw Chris tel. Over de eerste dag van deze geruchtmakende rechtszaak, zie pagina 11. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Centrale Bond van Scheepsbouwmees ters in Nederland (Cebosine) is bang dat de Nederlandse scheepsbouw na 1976 in grote moeilijkheden zal komen wan neer geen drastische sane ringsmaatregelen genomen zullen worden. De Cebosine heeft in verband hiermee bij de minister van economische zaken aan de bel getrokken en om speciale overheidssteun ge vraagd. Minister Lubbers heeft de bal voorlopig naar de Cebosine teruggekaart. In een brief aan deze organisatie heeft mi nister Lubbers gevraagd wat de Cebosine zélf aan de moei lijkheden denkt te doen. Pas wanneer hij daar een gedegen antwoord op heeft gekregen is hij bereid eventuele over heidssteun in overweging te nemen. rn de scheepsbouw, die tot en met volgend jaar behoorlijk in de orders zit, vinden onge veer 50.000 mensen werk. De algemene verwachting is dat de orderportefeuille in 1977 en de daarop volgende jaren be hoorlijk zal uitdunnen. In kringen van het ministerie van economische zaken is men van mening dat de scheeps bouwers daar nu al rekening mee moeten houden. De drei ging van werkloosheid na 1976 zou. zo meent men daar, voor een belangrijk deel kunnen worden weggenomen wanneer het aantal werknemers gelei delijk zou worden verminderd door natuurlijk verloop en het niet aanvullen van buitenland se gastarbeiders, die naar hun land terugkeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) zal zijn door de Kamer tegen z'n zin gewijzigde wetsontwerp verplichte autokeuring voorlopig niet intrekken, althans niet voor liet einde van dit jaar. Hiermee verraste de be windsman gisteren de Kamer, omdat men er van uit was ge gaan, dat liij dat wel op zeer korte termijn zou doen. De minister had immers vorige week „schorsing van beraad slagingen" gevraagd wat poli tiek inhoudt, dat een ministei zijn niet geslikte plannen meestal intrekt. De socialist Van den Doef en de liberaal De Beer hebben de minister namelijk verzocht of zij voor hun eigen initia tief-wetsontwerp dat ze gaan maken gebruik kunnen maken van de kennis en diensten van de stichting periodieke veilig heidskeuring motorvoertuigen, die daar al de nodige ervaring mee heeft. Maar omdat de Ka mer het wetsontwerp van Westerterp wil veranderen en de minister heeft overwogen het dan liever maar in te trek- DE jaarlijkse conferentie van de internationale arbeidsorga nisatie (ILO) heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin Chili ervan beschul digd wordt de vakbondsvrij heid te schenden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De vakantie van de familie Akkermans aan de Bergschot 264 is op een nare manier in duigen gevallen. Toen de familie gistermorgen om halfvijf opstond om met de caravan die volgepakt voor de deurstond de zon op te zoeken, bleek de caravan verdwenen. Mèt alle linnengoed, proviand, kookapparatuur en wa tmen doorgaans meeneemt voor een lange vakantiereis. De familie Akkermans is door de diefstal geduneerd voor een kleine f 10.000,-. ken zou het bestaan van de stichting ook op losse schroe ven komen te staan. Minister Westerterp heeft wel een voorwaarde verDon- den aan z'n besluit het wets ontwerp voorlopig niet in te trekken, zodat de stichting met directeur Pieter van Vol lenhoven voorlopig nog blijft bestaan. Dat betekent dat de indieners van het initiatief wetsontwerp de grondslag van Westerterps wetsontwerp zul len overnemen. In feite zou het dan een compromis gebo ren zijn. De houding tussen de minister en de Kamer is ai weer aanzienlijk verbeterd, zo bleek gisteren. Westerterp be vestigde nogmaals de uitlatin gen van premier Den Uyl, dat hij Westerterp nooit beeft gedreigd elk initiatief van Van den Doef en De Beer bij voorbaat in de grond te boren door ondertekening er van te weigeren. Voor dit jaar bestaan die bezuinigingen onder meer uit een vermindering van de ge raamde uitgaven voor de spreiding van rijksdiensten «ruim f 16 miljoen), beper king van nieuwe activiteiten bij het onderwijs (f 63,9 mil joen), uitstel en beperking van rechtspositienele maatre gelen bij het onderwijs (f 28,3 miljoen), versobering van in vesteringen in het weten schappelijk onderwijs (f 13.5 miljoen), bezuiniging op cx- ploitatieuitgaven en verbete ringen van de efficiency bij defensie (52,7 miljoen) en uit stel van verkeersvoorzieningen in grote steden (f 27 mil joen). Opmerkelijk is dat vooral onderwijsposten hei moeten ontgelden. Daarbij dient met name vermeld, dat de versobe ring van investeringen in het wetenschappelijk onderwijs in 1-976 maar liefst f 69 miljoen zal moeten bedragen en in 1977 en 1978 respectievelijk f 65 miljoen en f 60 miljoen. Volgens het overzicht van de bewindslieden van Finan ciën zullen in *977 en 1978 ook enkele posten op het ge bied van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening onder de bezuinigingen vallen. Zo zal bijvoorbeeld in die jaren in totaal f 38.5 miljoen minder voor huursubsidies worden uitgetrokken, f 40 miljoen minder voor stadsvernieuwing, f 45 miljoen minder voor sub sidies ten behoeve van infra structurele voorzienlngn en ruim f 77 miljoen minder voor woningwetleningen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanaf van daag mag ile winkelprijs voor suiker met vier cent per kilo worden verhoogd. Ook de mi nimumprijs voor suiker gaat vanaf vandaag met vier cent per kilo omhoog- Die mini mumprijs bedraagt nu f 1,55 per kilo. De prijsverhoging is een gevolg van ,-de ontwikke lingen op de suikermarkt en de prijsbeslisslngen van de EEG-ministerraad", aldus de suikerindustrie. Het ministerie van economi sche zaken heeft gisteren ons bericht van vrijdag 13 juni bevestigd dat het brood bij de warme bakker vanaf maandag 30 juni 3 cent per brood van 800 gram duurder zal wor den. Zoals bekend gaat per I juli de minimumprijs van brood met 6 cent omhoog, ln de praktijk betekent diat dat het brood in supermarkten niet goedkoper mag zijn dan f 1,09 voor verpakt gesneden wit. f 1,02 voor ander wit, f 1.06 voor verpakt gesneden bruin en f 0,99 voor ander bruin. DEN HAAG De Neder landse regering is over het algemeen erg tevreden met de onlangs geparafeerde verdra gen met België over de aanleg van het Baalhoekkanaal, de bochtafsnijding van de Wes- terschelde bij Batii en de ver deling en kwaliteit van het maaswater. België is wat de industrialisatie van het Neder, landse gebied langs het Baal hoekkanaal betreft volledig door de knieën gegaan. Hoewel de Nederlandse re gering niet staat te springen om het gebied langs deze toe komstige kanaal-oever te in dustrialiseren, heeft Den Haag eich steeds fel verzet tegen de Belgische wens, dat nooit van industrie-vestiging op Neder landse grondgebied sprake zou kunnen zijn. België Is niet al leen daarvan af gestapt, de regering in Brussel heeft ook de igarantie verstrekt, dat Bel gië geen schadevergoeding zal eisen, als het later onverhoopt toöh tot industrialisatie komt In eerste instantie had België verklaard, dat in dat geval de regering ln Brussel een deel van de aanlegkosten van de Nederlandse regering zou moeten terugkrijgen. (Vervolg op pag. Stad en Streek). Op het gebied van verkeer en waterstaat tenslotte zullen de bezuinigingen vooral de „natte waterstaat" betreffen (vanaf volgend jaar tot en met 1978 jaarlijks ruim f 50 mil joen) alsmede de Infrastructu rele verbeteringen ten behoe ve van het openbaar vervoer (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Ben Boeing 727 van de Amerikaanse maat schappij Eastern Airlines is dinsdag bij het aanvliegen van Kennedy Airpart in New York neergestort op een verkeers weg- Er waren 115 passagiers en een bemanning van zeven personen aan boord. Volgens de eerste berichten zijn er ze ker 40 doden en 20 gewonden. Het was dnuk op de weg, want het was juist spitsuur. Het toestel kwam nonstop van New Orleans. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse markt is, als eerste in Europa, sinds gisteren verrijkt met een revolutionaire vinding op het gebied van kogelvrije beglazing, General Electric B.V. uit Bergen op Zoom introduceerde voor het Nederlandse bedrijfsleven het door haar vervaardigde en al ruim twee jaar in de Verenigde Staten door haar moe dermaatschappij geproduceerde „lexgard bullet resistance sheet". Lexgard is een volkomen doorzichtige, uit keihard „kunstglas" bestaande plaat van 33 mm dikte. Het ma teriaal is geheel splinlervrij en, wat opzienbarender is, het absorbeert de kogels: niet alleen die van eenvoudige pistolen, maar zelfs de kogels uit een uzi-machinegeweer. Om dit aan te tonen vuurden gisteren enkele leden van de Haagse scherpschuttersvereniging „Oranje Nassau" uit tal van wapens hun kogels op een lexgard-plaat af. Alle projectielen bleven in het materiaal vastzitten, terwijl bo vendien de „ruiten" (in tegenstelling tot die van andere soorten kogelvrij glas (waarmee ook proeven werden ge nomen) geen gaten, sterren of splinters vertoonden. Lexgard zal ongeveer f 1000,- per m2 gaan kosten. On langs nog baarde General Electric opzien door het onbreek bare „lexan"-glas op de markt te brengen. Deze polycar- bonaatplaten zijn weliswaar niet kogel-absorberend, maar wel bestand tegen het gooien met stenen en andere zware voorwerpen. Lexgard bestaat volgens General Electric uit vier platen Jexan die met een gepatenteerde hechtstof (welke het absorptie-effect veroorzaakt) aan elkaar zijn bevestigd. (Van onze correspondent) LUXEMBURG Op de Kirchberg in Luxemburg, waar de Europese instellingen zijn gevestigd, was het giste ren broeierig. Niet alleen door het weer, ook door de politie ke onweersbuien. Middelpunt van dit broeierig gedoe op hoog ministerieel niveau was het Duitse enfant terible Ertl, waarmee EEG-Iandbouwcom- raissaris Lardinois als land bouwminister ook al vaak te maken heeft gehad, en onze minister van der Stee. Zelf zei de Nederlandse bewindsman ons over zijn twistgesprekken met Ertl in de landbouwraad: „Er waren dramatische ogen blikken, die later tot een esca latie voerden". En even later: „Nee, wij gaan niet samen lunchen, wij moeten eerst nog wat afkoelen". Van de doorgaans gezellige dikkerd Ertl is bekend, dat hij een keiharde onderhandelaar is. Hij is ook een man die weet waarover hij praat. Zo moet hij tegen de Italianen, die klaagden over de milde EEG-houding ten aanzien van de derde landen gezegd heb ben: „Jullie met je olijfolie. Pas maar op, anders halen wij de sinasappels en citroenen uit Israel en bij de Arabieren en gaan wij zelf olijfolie maken, dan zijn jullie helemaal ner gens meer". De Nederlanders verwijt hij, dat ze wel de prachtigste plannen maken om anderen te helpen, maar dat de Duitsers 't allemaal maar moeten betalen. Trouwens, over de Duitse hou ding in de EEG is de laatste tijd niet iedereen te spreken. Terwijl Bonn jarenlang voor aan heeft gestaan op het punt van het g-oed functioneren van de gemeenschap en aan aller lei projecten steun verleende, zijn de Duitsers plotseling erg zuinig geworden met hun steun. Niets kan meer, overal zijn ze tegen, zo hoort men delegatieleden van andere )EG-landen zeggen. Zelfs mi nisters beweren dat. Sommige beweren dat de Duitsers hun schuldgevoel zijn kwijt ge raakt dat zij in de eerste twintig jaren na de oorlog nog zo voorbeeldig hadden gekoes terd. anderen houden bet ernn. dal Bonn het nog langer ver tikt om financieel op te draai en voor de zwakke broeders in de EEG, zoals Italië, Enge land en Ierland, en maar met lede ogen aanziet hoe er po gingen gedaan worden om an dere economische zwakke lan den binnen de gemeenschap te halen zoals Griekenland. Nu komt daar nog gemeenschaps steun aan Portugal bij, een land dat weliswaar een dicta tuur heeft afgeschud, maar waarvan men zich toch met rede kan afvragen of het niet de verkeerde kant aan het op gaan is. Kortom: oud-bommen werperpiloot van de Luftwaffe Ertl, getuigt in zijn opstelling in Luxembiir- Duitse Ne-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1