Italiaanse communisten nu al harder in oppositie HET HELE JAAR DOOR VAN DE NATUUR AFBLIJVEN ^=PROVIX VAN IMBOE— OP SCHOOLREIS MET TOOSJE KANS OP REGERINGSCRISIS IN ITALIë LIJKT NIET UITGESLOTEN pass' Geweten verbood leraar cijferlijst te tekenen Burgerij Tragiek Wie volgt? Capitulatie kleine stem 1mhhmbmh Wees toch eens eerlijk, waar is een wereldmilieudag nou voor? Zulk soort dagen moet je houden, het hele jaar, steeds door. Als je iets te snoepen of iets te eten had, gooide je het papiertje dan ook op straat of pad Als je paddestoelen ziet, waarom ga je ze dan plukken Denk eerst toch eens goed na, je trekt de natuur aan ukken. Vlinders, kevers, slakken, torretjes doen hun werk uur na uur, als je ze gaat vangen, verstoor je de natuur. Bloemperkjes en parken aanleggen dat is nog 'n heel werk maar grote jongens vernielen ze, o, wat voelen ze zich sterk. Komop nu, alle kinderen, we spreken samen iets af, vanaf vandaag blijven we allemaal van de natuur af. We kijken ernaar, we genieten ervan, we ruiken aan de bloemen En de kleine bijtjes (bekijk ze 'ns goed) laten we lekker zoemen Van nu af aan gooien we onze rommel niet zo maar op straat Doe je ogen open en je zult zien dat overal wel 'n vuilnisbak staat En grotere jongens gaan jullie maar sporten en doe niet meer zo zot Jullie maken met je stoere gedrag heel veei dingen expres kapot. Laat de natuur z'n gang maar gaan, die weet wel hoet het moet. Maar wij gaan ons aan onze afspraak houden, is dat goed Laura Giezen, Heikant. 0 Hans Bevers uit Axel tekende een cveeltuin. Hierboven een gedeelte van zijn werkstuk. Het is al een tijdje geleden dat onze helden de Black Hand hebben gezien. De hoop dat ze de boeren voorgoed kwijt zijn, wordt echter de bodem ingeslagen als meneer Van Imboe zich afvraagt waar Black Hand zou kunnen ïitten. 'i .-v «sr^ «if fËgjjgifel Cit Goes komt de maker of maakster van deze tekening. De naam Werd er niet bij vermeld. Marion Kuypers, Gilze. Eindredactie Rieja van Aart (Van onze correspondent) ROME Deze week lij'kt in Italië doorslaggevend te worden voor de actuele politieke situ atie. Nadat eerder al de Itali aanse communisten (PCI) en de christen-democraten (DC) in groot beraad bijeen zijn ge weest, volgen in de loop van deze week de overige partijen. Ootk de socialisten (PSI), die voorlopig de sleutel in handen lijken te hebben voor de poli tieke en regeringsformule voor de naaste toekomst. De socialisten immers hebben in 't verleden sinds jaren, en vrijwel ononderbroken, rege ringsverantwoordelijkheid ge dragen, steun verleend en zich verenigd met de opvatting dat het land het meest gebaat was bij een centrum-linkse rege ring. Diezelfde socialisten schijnen het nu moe te zijn om de opgedrongen voorwaarden van de (eens) machtige christen democraten nog langer te slik ken. De kans op een acute rege ringscrisis lijkt daardoor niet helemaal uitgesloten, ook al waren de jongste verkiezingen (15 en 16 juni) in Italië be doeld voor de regionale, pro vinciale en lokale bestuurscol leges. En dus behoeven rege ring en parlement zich daar van niets aan te trekken, maar dat „dus" gaat niet op. De communisten -verrassend veel vooruitgegaan - zijn nu al harder in de oppositie gegaan en hebben de cenitrum-linkse regering van de christen-de mocraat Moro een lijst op drachten voorgelegd. Nationale problemen die volgens links eindelijk en met spoed af doende moeten worden opge lost of minstens serieus wor den aangepakt. De christen-democraten, die zoals te voorzien was, opnieuw verlies leden., doen nu wanho pige pogingen om de oude vier-partijen-coalitie op de been te brengen: christen-de mocraten, socialisten, sociaal democraten en republikeinen samen in een kabinet. De soci alisten zijn daar niet zo voor te vinden en de christen-de mocraten zijn voor het eerst na lertig jaar in de positie dat ze geen voorwaarden meer kunnen stellen; ze moeten nu zelf afwachten. Geprojekteerd op de nationale situatie maken de jongste re gionale verkiezingen enkele zaken zeer duidelijk. Vooral dat steeids meer Italianen het geknoei van de tientallen ach tereenvolgende maar altijd door de. christen-democraten geschraagde regeringen, volko men missen. Niet langer de arbeiders al leen stemmen communistisch. In alle lagen van de midden stand en gegoede burgerij, ook in intellectuele kringen gaat men meer overstag naar links. De Italiaanse Communistische partij is een partij van keuri ge maatpakken en stropdassen. Zelfs op het hoogtepunt van een overwinningsroes toen tienduizenden uitgelaten Ro meinen hun rode leider, Hen rico Berliniguer toejuichten, ging de eeuwige rustige Ber- Linguer niet in op de spreek koren om de gebalde vuist te heffen. Hij knoopte een rode zakdoek om de bals en stak een rode anjer in het knoops gat. Daar bleef het bij. Wel vreugde en voldoening, geen revolutie of machtsgreep, Het onuitputtelijke geduld van de Italiaanse communisten blijft hun sterkste wapen. Het wantrouwen van veel Ita lianen in de communistische partij is gewijzigd in 'n (aar zelend) vertrouwen; een ver trouwen dat ze niet langer meer aan de DC willen geven. Dat op zich is ongetwijfeld een tragiek in de Italiaanse politieke situatie. De DC heeft dertig jaar lang aan de touw tjes getrokken. Niet altijd even suibLiem, maar de partij heeft het land ook niet naar de blik sem geholpen. Die indruk be staat natuurlijk: werkloosheid, overbureaucratie, chaos in ge zondheidszorg en onderwijs, toenemend geweld, corruptie en onvoldoende sociale voor zieningen. En toch -en ook dankzij die DC - maakte Italië in enkele decennia een verbluffende ontwikkeling en vooruitgang door. Het land is volwassen geworden, maar zó snel dat tal van puberteitsverschijnselen zijn blijven hangen. De DC houdt het zuiden van Italië arm, de communisten maken het noorden steeds beter. Dat verwijt klinkt in het hele land en daarbuiten. Niemand zou de communisten de complimenten willen ont houden dat zij hele gewesten en grote gecompliceerde steden verbluffend goed hebben be stuurd en dat nog doen. Maar het is nu eenmaal dankbaarder werken in het toch al rijk, vruchtbaar of anderszins be voordeeld gewest, dan in de desolate onvruchtbare zuidelij ke regionen, In plaats van opnieuw winst in wéér 'n noordelijk gewest zouden de communisten eigen lijk in Calabrië of in Campania aan de macht hebben moeten komen. In die gebieden zou den hun bestuurstalenten enerzijds echt bewezen kun nen worden, waardoor ander zijds eindelijk de misère in dat zuiden zou verminderen. De jongste verkiezingen heb ben de zwaai naar links ge bracht. De volgende -wel lan delijke verkiezingen over een paar jaar- moeten deze koers wijziging bevestigen of niet. Als het al niet tot vervroegde verkiezingen komt. Maar ver vroegd of normaal, de commu nisten rekenen er op binnen enkele jaren hun grote geduld beloond te zien met een volko men legale en democratische stembusoverwinning. Voor het zover is zullen de christen-democraten orde op zaken moeten stellen. Daarom is de meest boeiende vraag: Wie na Fanfani? Het is duidelijk dat de erva ren ledder van de DC aan 't eind van zijn carrière is. Alle eerdere verdiensten ten spijt, zijn handreiking indertijd naar de linkse partijen inbegrepen, is Fanfani afgewerkt. ,Het land is veranderd, maar Fanfani heeft dat niet begre pen", aldus de socialistische oud-president Saragat. Fanfani is zijn oriëntatievermo gen en politieke gevoel kwijt geraakt. Hij verkeek zich op het echtscheidingsreferendum, hij dacht ook nog tegenover de jongste generatie kiezers de sterke leider te kunnen zijn, en hij koos een harde, anti-communistische verkie zingspropaganda. Kostbare fouten, die zijn heengaan lijken te bespoedi gen. Dat kan tot een hopeloze interne verdeling leiden, het kan ook de weg vrijmaken voor een nieuwe sterke man. De interne machtsstrijd bin nen de DC is ook een factor van belang wat betreft de po litieke koers voor de naaste toekomst. Wordt het een man die werkelijk met links, en de communisten 'in zee wil, of wordt het iemand die liever de behoudende koers wil va ren, desnoods met steun van de neo-fascisten en andere rechts georiënteerde partijen Er zijn nogal wat mogelijkhe den, bijna evenveel als onze kerheden. Om te beginnen ligt er het „historisch compromis", waar op de communisten zo vaak hebben aangedrongen: zijnde de samenwerking tussen links en de DC om het land te redden uit de neo-fascistische klauwen en van de economi sche ondergang. Maar nu „ja" zeggen na al die keren „neen" te hebben ge zegd zou voor de DC een ca pitulatie zijn en de communis ten hebben misschien ook nu minder lust als ze weten over een paar jaar aan de macht te kunnen zijn. Een centrum-rechtse opstelling lijkt onmogelijk, omdat er met een zo sterke linker vleugel niet te regeren zou zijn. Een centrum-opstelling alleen voor de DC is om diezelfde reden al even onhaalbaar. Blijven voorlopig óf een voortgezette ©n versterkte centrum-linkse regering, óf vervroegde ver kiezingen. FRANS WIJNANDS ARNHEM „Amerika is over zijn Watergate-affaire heengekomen. Dan moet de demooratie in Nederland toch dit karwei kunnen klaren. Het zou een tribuut zijn aan de eerlijkheid en aan de billijk heid". Met dit karwei bedoelt de 44- jarige economieleraar drs. H.J.M. Lenferink, werkzaam aan het Veluws College in Apeldoorn en woonachtig in Arnhem, de in enkele dagen snel vermaard geworden kwes tie van zijn principiële weige ring om de eindexamenlijst van het vak economische we tenschappen 2 van het VWO te ondertekenen. Het is de eerste keer in de geschiedenis van het voortgezet onderwijs dat zoiets is gebeurd. Lenferink weigerde omdat hij van oordeel is, dat onder de drie opgaven van het centraal schriftelijk eindexamen Zich ten onrechte een opgave be vond over de zogenaamde „op timale bestelgrootte". Tiental len collega's in alle hoeken van het land zijn dat met hem eens blijkens evenzovele tele fonische adhesiebetuigingen met zijn principiële weigering. De „optimle bestelgrootte" kwam niet voor op het zoge naamde „interne programma", dat onder auspiciën van het mi nisterie was samengesteld. Drs. Lenferink: „Mijn geweten verbood mij de cijferlijst te ondertekenen, omdat ik anders zou hebben meegewerkt aan het duperen van een aantal kandidaten". De Apeldoornse economiele raar neemt deze zaak heel hoog op. Zeer gewetensvol heeft hij in het voorbije jaar dit interne programma -„deze weelderige tuin van onderwer pen" zegt hij- met zijn leerlin gen doorgewerkt. Hij laat een circulaire van het ministerie dd. 26 oktober 1974 zien, waarin de directie van het al gemeen voortgezet onderwijs aan de rectoren van de be trokken scholen laat weten „dat bij de vaststelling van de redactie van de eindexamen- opgaven met deze zogenaam- Ie interne programma's nauw keurig rekening zal worden gehouden", Lenferink wijst met. nadruk op het woordje „nauwkeurig". Op de landelnjike vergadering van leraren in Utrecht op za terdag 24 mei jL, twee dagen na het examen, heeft drs. Len- ferink meteen tegen de opgave van de optimale bedrijfsgroot- te geprotesteerd. Voor de Ver eniging Sociale Wetenschap pen was het rumoer op deze vergadering mede aanleiding am in een circulaire aan de leraren economie te adviseren om de gewraakte opgave bui ten beschouwing te laten bij de bepaling van het eindcijfer c.q. alleen te laten meespelen als de kandidaat daarvan voordeel zou hebben. Maar toen de gecommiteerde, die samen met drs. Lenferink de cijferlijst moest ondertekenen, zioh wenste te houden aan de zogenaamde „bindende nor men", was dat laatstgenoemde niet onwelgevallig. Want toen kon hij door weigering van zijn handtekening de zaak principieel gaan uitvechten. Drs. Lenferink bleef weige ren toen de rector van het Ve luws College in opdracht van inspecteur Westerhof, hem ge lastte de lijst te ondertekenen. Die vasthoudendheid leidde tot een levensgrote impasse op de vergadering van de examen- oommissie van het Veluws College woensdag jl. Men be sloot 's-anderendaags 's-mor- gens opnieuw bijeen te komen om een uitweg te zoeken. Op die tweede vergadering werd door de leraar gesuggereerd om aan de geslaagden naast de officiële cijferlijst, die was sa mengesteld volgens de binden de normen, een namens de he le eindexamencommissie on dertekende brief uit te reiken, waarin het cijfer zou worden vermeld, berekend op het ad vies van de VSW. Dat is ook gebeurd. Maar daarmee stond de hand tekening van drs. Lenferink nog niet onder de officiële lijst. Die bleef hij principieel wei geren. De rector van het Ve luws College heeft daarop ge bruik gemaakt van de moge lijkheid in het reglement om een andere leraar te laten te kenen. Drs. Lenferink: „Ik vraag mij wel af of de toepas sing van dit artikel in mijn geval naar de geest van de opstelling van dat regelement is geweest. Zij hebben dat ar tikel kennelijk bedoeld voor gevallen waarin een leraar fy siek niet in staat is om zijn handtekening te zetten, bij voorbeeld bij plotseling over lijden of ziekte. Maar een principiële weigering zoals in mijn geval is heel wat an ders". Drs. Lenferink zal zich hier over nog wenden tot de juridi sche adviseur van het Neder lands Genootschap van Lera ren in Dordrecht. Want hij wil deze zaak tot op de bodem uitgeput zien. Mede als test case ten dienste van alle lera ren, die in de toekomst in gewetensnood worden ge bracht door de juridische plicht om hun naam te zetten onder cijferlijsten, waarin on billijkheden schuilen voor de kandidaten. Deze laatsten wor den daarvan de dupe. En daar aan wenst Lenferink onder geen beding mee te werken. Aaht van zijn veertien VWO- kandidaten economie 2 hebben dit jaar minder dan een ze3 gehaald. Als de opgave van de optimale bestelgrootte niet ge steld was, zouden dat er maar drie geweest zijn. Met spanning wacht de Apel doornse economieleraar, die zich moreel sterk gerugge- steund voelt door de Vereni ging Sociale Wetenschappen, op het antwoord dat staatsse cretaris Veerman morgen in de Kamer zal geven op vragen van de kamerleden mevr. Gin jaar-Maas (WD) en Masman (PvdA) over deze zaak. Als de bewindsman erkent dat de verantwoordelijke opgaven- commissie buiten haar boekje is gegaan, dan verwacht drs. Lenferink dat voor het eind examenvak economische we tenschappen 2 de klok van het eindcijfer in het hele land wordt teruggedraaid. Zoveel vertrouwen heeft hij in de Nederlands democratie. JAN HOOYMAN Toos gaat morgen op school reis. Mama heeft het brood al klaar. Toosje zegt ze „ga je eventjes drinken halen? Hier zijn de „centjes". „Dag mama" zegt Toosje en weg is ze. Na een half uurtje is ze weer terug. Ze gaan nu eten, en dan zegt mama, „nu naar bed, het is zeven uur." Ze gaat naar boven en slaapt als een roos. Nu is het 's morgens. Toos is al op school. Hoi daar is de bus. Ze gaan naar de Efteling en na een lang stuk zijn ze er. Ze zien dorenroosje, en ze komen in een grote speeltuin en toen zei de juf Jongens naar huis". en weg zijn ze. Thuis geko men lag Toos na een paar minuten al in bed. Marie-Louise Batermans Gilze s r F:

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 12